De bevoegde instantie OMGEVING Van den held Jan Trompetter ff JVTWIJK AAN DEN RIJN Gemeenteraad. De Raad kwam in penbare vergadering bijeen. Ingekomen as een schrijven van den Min. van Bin- ïiiJ. Zaken meldend, dat "3e vergoe- ng voor leden van de stembureaux niet j0#doch hoogstens 6.inag oe- fagen. Tot directeur voor de bedrij en van gas, water en electriciteit ordt benoemd de heer J. A. Blom 3...-dir. der gem. Lichtiabr. te Leeu- •arden. Dr. L. Hueting maakt een op- ierking naar aanleiding van de desola- toestand der Yoorstr. De voorz. zegt, at na verbetering van de Sandtlaan met verschot van de Sandtlaan de Rijnstr. oorloopig verbeterd wordt. De heer v. I Zwan brengt ter sprake de door de verheid vastgestelde verhuurgelden oor badgasten. De voorzitter zegt, dat ^ze vaststelling berust op het ver- liurbcsluit. Maar men bedenke, dat nog ngevecr 500 families buiten de ge- leente verblijven. Hotels mogen hun jmrprijzen van '39 met 40 pet. verhoo- In. Op een vraag van den heer 's Ja- bb of in Katwijk geen gelegenheid zal 'omen om de monsterboekjes te laten .rvullen zegt de voorzitter, dat B. en H'. zullen trachten dit weer als vroeger 'ïedaan te krijgen. J De medische dienst Wordt Zondag jiaargenonien door dr. Lodder. LEIDSCHENDAM ri Zilveren processiefeest. Op 26 de- 'er zal de cerw. Zuster Leonardo (in'de Vereld mej. Adri van Rijsdijk, Delrtsche- n'ade 44, alhier), het feit herdenken, dat Ojj 25 jaar geleden haar intrede deed in !e orde der Zusters Franciscanessen van •/ïeijthuyzen. Zuster Leonardo verblijft lans in het klooster St. Magdslena, al- bar. Veursche landarbeiders wilden net yerk neerleggen. Het bijzonder mooie toorjaarsweer heeft ook zijn invloed ge- ad op de groei van de zoo noodige waardoor de tuinders nieJe et het oog op gebrek aan personeel iet bij machte zijn alle voor hun be- ijf noodzakelijke werkzaamheden te errichten. Dc Veursche afdeeling van en Land- en Tuinbouwbond heeft toen bodgedwongen een beroep gedaan op arbeiders om de arbeidstijd voor de iaanden Mei cn Juni dagelijks een uur verlengen van 17^0 tot 18 uur en de Zaterdagen van 13j^ tot 16 uur, ede als compensatie voor de overi- :ns vrijen Zaterdagmiddag gedurende overige .maanden van het jaar. Over t voorstel gegrond op de abnormale histandighcden is over en weer van dachten gewisseld, waarbij zelfs met aking werd gedreigd, indien de pa- ions zonden probeeren op de een of wijze hun voorstel te doen door Het geschil is toen voorgelegd an arbiters n.l. de heeren Salman voor LT.B. en Loerakker voor St. Deus De alt. Het uiteindelijk resultaat is dat St. Deus Dedit den strijd gewonnen heeft1 aangezien de tuinders met het oog op de verklaarbare groote vraag naar groente voor het algemeen belang een staking wilden voorkomen. Ook het bemidde lingsvoorstel om den werktijd van 17 tot 18 uur te verlengen is verworpen. Dat de tuinders hierdoor in groote moei lijkheden komen is te begrijpen. Doktersdienst. Van Zaterdagmiddag tot en met Zondag wordt de dokters- dienst waargenomen door dr. Reijers, Voorburgscheweg 22, tel. 32. Op twee de Paaschdag is echter uitsluitend dr. Perquin, Veenestraat 10, te consultee ren. LISSE In memoriam G. Tromp. In den avond van 15 April j.l. is te Lissc over leden Gerrit Tromp, oud-wethouder der gemeente Lisse. Vanaf 1925 is de heer Tromp tot aan zijn eervol ontslag als wethouder in het jaar 1945, loco-burge meester geweest. Hij had zitting in tal van raadscommissies. De heer Tromp heeft voor de gemeente Lisse veel ge daan. Hij was op kerkelijk gebied een der vooraanstaande personen en lid van den Kerkeraad van de Gereformeerde Gemeente. De heer Tromp bereikte een leeftijd van 71 jaren èn nam nog steeds deel aan het bedrijfsleven. SASSENHEIM .St. Caecilia. Het tooneelseizoen loopt ten einde. Het zal alhier besloten wor den op 12, 13, 14 en 15 Mei met het Amer. blijspel ,,Millionair tegen wil en dank" in 3 bedrijven. De afd. zang zal haar debuut maken en onder leiding van den heer Mizee, Lauda Sion van Men delssohn ten gehoore brengen. VOORHOUT R.K.S.V. „Foreholte". Het pro gramma voor 2en Paaschdag bevat twee thuiswedstrijden: om 12 uur Kagia 2— Foreholte 2. Zullen inf eindelijk voor onze 3e elftallers de punten eens thuis blijven?! Anders loopt het mis; denkt om de onderste plaats! Dan om 2 uur Foreholte 2Teylin- gen 2. Dezen strijd dienen de onzen te win nen, maar of de Sassenheimers zich daarvoor zullen leenen?! We kunnen echter van Foreholte verwachten, dat ze tot de laatste minuut zullen volhou den! VOORSCHOTEN Zeliverzorgers. De uitreiking van bonnen en brandstoffenkaarten aan de z.g. „zelfverborgers" zal plaats heb ben op Donderdag 25 April tusschen 9.3012.uur voor de letters A t.m. H en tusschen 1416 uur voor de let ters J t.m. K. Vrijdag 26 April des mor gens voor de letters L t.m. S en des middags voor T. t:in. Z. ZOETERWOUDE R.K. Sportver. ,,St. Jan". Voor Tweeden Paaschdag zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: De A-jun. spe len om half een in Voorschoten tegen de A-jun. van V.V.L.V. Op het ,.St. JanV'-sporttcrrein spe len om half twee de B-junioren tegen de B-junioren van R.V.V., uit Rijpwe- tering. Om drie uur ,,St. Jan" II tegen R.V.V. II, eveneens uit Rijpwetering. SPORT D.H.C OF BLAUW WIT IN DISTRICT II. Go Ahead kan een goed beurt maken. In District 1 kunnen Aiax en de Vo- lewijckers zich aan den kop handhaven. De laatsten hebben het, op eigen ter rein tegen Xerxes, ongetwijfeld gemak kelijker dan Ajax, die tegen E.D.O. zal moeten oppassen. Blauw Wit moest Zondag j.l. haar plaats aan D.H.C. afstaan. Met 'n wei- nigje geluk is een nieuwe wisseling niet onmogelijk, want Blauw Wit zal zich nu ongetwijfeld wel tegen D.F.C. hand haven, maar de DelftscTie club krijgt Ti lastigen tegenstander op bezoek, want de Haarlemsche roodbroeken be schikken over een goede voorhoede. In District II kan het voor Go Ahead een goede dag- worden. De Deventer roodgelen krijgen bezoek van Wagenin- gen, welke club zij gemakkelijk kunnen iiebben, maar N.E.C. moet bij Be Quick op bezoek, welke club nog een verlies- punt minder heeftA.G.O.V.V. is ook nog een ernstige candidaat voor de eerste plaats, terwijl ook de Ensch. Boys en Quick nog kansen hebben. De strijd is hier nog lang niet beslecht. In, het Brabantsche rayon staan B.V.V. en N.A.C. gelijk. De Bredasche club heeft rust doch -de Bosschenaren zul len beide punten wel op R.K.T.V.V. ver overen. In het Noorden zal Heerenveen door een- zege op Achilles haar positie aan den kop wel verbeteren. In District VI staat de groote strijd Limburgia M.V.V. op het programma. M.V.V. staat op dc tweede plaats, maar heeft een wedstrijd minder gespeeld. Slaagt Limburgia er in dezen kamp te winnen, dan staan ze een punt op de Maastrichtenaren voor! ZEEBURC1A OF T.O.G. MAANDAG AAN DEN KOP. Zal Wassenaar zich tegco A.S.C. handhaven? Het programma voor 2den Paaschdag biedt verschillende aantrekkelijke wed strijden. De spanning in de tweede klas se B neemt wekelijks toe en Maandag kan een nieuwe beslissing vallen. Dan moet U.V.S. n.l. naar T.O.G. in Am sterdam. Verliezen de Leïdsche blauw- witten dezen kamp, dan is het pleit voor hen beslecht en zijn ze zoo goed als zeker uitgeschakeld. Immers dan heeft T.O.G. een voorsprong van vijf punten op U.V.S., terwijl Zeeburgia dan drie punten voorsprong heeft. Bij een T.O.G.-overwinning zal deze club de leiding overnemen met twee punten voorsprong op Zeeburgia. Dan zal de wedstrijd tusschen de beide hoofdstede lijke concurrenten wel de beslissing brengen. Evenwel, van U.V.S. zal het afhangen, of het zoover komt. De Leide- naars zullen goed doen zich tot het uiterste te geven. Dan is alle hoop nog niet verloren, want elk puntje is thans kostbaar, voor elke club. Het U.V.S.-elftal is in dezen belang rijken kamp samengesteld als volgt: Doel: v. Wel. Achter: Devilee en Onderwater. Midden: Fasel, Wallaart, Sloos. Vóór: v. Oosterom, de Wolf, P. Kan tebeen, Harmsen, T. Kantebeen. In de derde klasse A is de strijd tus schen A.S.C. en Wassenaar de groote kamp. A.S.C. kan practisch de. reis naar het kampioenschap niet meer halen, maar de roodzwarten hebben hun spor- tievcn plicht te doen door het Wasse naar zoo lastig mogelijk te maken. Win nen de A.S.C.'ers dan is er weer meer kans voor L.F.C., al zal de strijd te gen Roodenburg ook niet meevallen. Maar L.F.C. zal zich zeker niet zonder meer gewonnen geven. Lugdimum zal een harden dobber hebben tegen Hillincn, doch de Leide- naars zullen het tocli zeker wel tot een gelijk spel kunnen brengen? Blauw Zwart krijgt V.V.S.B. op be zoek en zal door een overwinning den strijd om het kampioenschap tot het einde toe volhouden. S.J.C. trekt naar Alphen, waar zij de punten wel zullen achterlaten. In de vierde klasse A hebben Lisse en HiiJegom beide vier verliespunten en de strijd om den eere-titel zal wel tus schen deze twee pretendenten gaan. Beide clnbs trekken er Maandag op uit, Lisse naar Rouwkoop, Hillegom naar Docos. Tenzij er zich verrassingen voor doen, zullen beide leiders twee punten rijker worden. Van belang is hier voorts nog de vraag, of het V.V.L.V. zal gelukken de laatste plaats te verlaten. Dat zal een harde dobber worden, want de Voor- schotensche club heeft twee verliespun ten meer dan Z.L.C. maardrie wedstrijden meer gespeeld. Een moei lijke opgave! Tegen Teylingen geven we V.V.L.V. weinig kans. L.Z.C. zal liet even moeilijk hebben tegen L.D.W.S, en Bodegraven kan van Alpliia winnen. LEIDSCHE VOETBALBOND. Programma voor Maandag 22 April 2den Paaschdag). 1ste kl. A: Altior 1Alphen 3. Ie kl. B: Foreholte 2Teylingen 2; SJC 2Warmunda 1; Kagia 1VVSB 2. lste kl. C: UYS 4Lugd. 4; Meerburg 1LFC 3. lste kl. D: AZLASC 4; KRV—UVS 5; LFC 4Morschkw. 2e kl. A: Alplicn 4—Nic. Boys 2: Al pliia 3Alph. Boys 2; DOSR 2—Altior 2; Weter. B. 1Altior 3. 2e kl. B: Lissc 4—VVSB 3: Teylin gen 4—Warmunda 2: VVSB 4Teylingen 3; Kagia 2Foreholte 3. 2e kl. C: Lu*d. 5—DSB 2; LDWS 2— Rouwkoop 2. 2e kl. D: Docos 3—ASC 6. 3e kl. B: Lugd. 7—LFC 7: Rooden burg 5-;-Roodeiiburg 4; ZLC 3UVS 7 3e kl. C: Lugd. SRoodenburg 7; Roo denburg 6LF<8 8; UVS 8—ASC 8. Jun. A. Afd. A: Alph. Boys (A)Al tior (A): Altior (B)Nic. Boys; DOSR Alph. Boys (B). Afd. C: RoodenburgLugdunum. Afd. D: UVS (O—Docos (B); L.F. (B)—LFC (A). „Bravo", sprak Jan Trompetter, „kom mee vrouw". En terwijl de menigte eerbiedig uit week, omdat niemand wist wat er gebeuren ging, stak Jan Trompetter zijn arm in die van vrcuw Isabel, draaide zich plechtig om naar de haven, en wierp met een zwaai, dat het schit terde in de zon, de trompet met een plons ver in het water,Man, man!", riep vrouw Isa bel verschrikt. „Sst", fluisterde Jan Trompets ter, en met de vinger op de mond stapte hij heldhaftig voorwaarts. „Wat heeft die Jan Klaassen dan toch gezegd", drong Isabel aan. Doch immer zwijgend schreed Jan Trompetter voorwaarts, zwijgend nam hij een kaartje voor do diligence, zwijgend reed hij heen, zwijgend kwam hij aan in Dubbelbroekerdam, zwijgend vulde hij het bakje van de kanarie, zwijgend ging hij naar bed. De volgende morgen hoorde niemand hem de stilte verbreken omdat alles nog sliep. Toen de koekoeksklok zes sloeg ging hij naar zijn pothuis „In de twee knooplaars- jes" luidkeels zingend: ,,'s Morgens vroeg voor dag en dauw...." Dit werd vrouw Isabel die wakker schoot, toch te machtig. „Maar man, wat zei hij dan toch?".... „Nu, als je het dan weten wilt: schoenlapper, blijf bij je leest".... Dit is het onverwacht heldhaftig einde der heldendaden van onzen held Jan Trompetter. Jy/U KREGEN BEZOEK, nu niet L*v van keurige heer, maar van drie keurige heeren. Het werd ».ijn zeer geanimeerd gesprek. Ze ver- 1-den ons interessante bijzonderheden 0^ we vinden die van zóóveel belang, it wij ze niet willen onthouden. »»Het waren drie keurige heeren, drie nbtenaren van de C.C.D. hetgeen niet Sjteekent: Crisis Controle Dienst, maar i om TJ optimist te maken, dat de cri- aan het voorbijgaan is beteeke- %in deze veelzeggende letters tegen woordig: Centrale Controle Dienst. i#De heeren kwamen betoogen dat de svoegde instantie, de schillenboer, n buitengewoon gewichtig personage en dat de onderwerpelijke materie, |f schillen, een kostbaar artikel is ge- "rden, zóó zelfs, dat ze hun gewicht Hdeeltelijk in goud waard zijn. teJJ zoudt het niet gelooven, zooals ook ]j eerst groote oogen opzetten, maar I schillen onderhouden tegenwoordig ujjer nauwe relaties met de deviezen. ur|weet wel, dollars, ponden en francs. totyJ AT IS HET GEVAL? Wij hebben ez^/ eigenlijk veevoeder noodig, ij krachtvoer, dat wij vroeger in >8St buitenland kochten en dat men ons ra|en den gaven, goeden hollandschen r8Sden gaarne verstrekte. Dit veevoer was één van de middelen 5e(i onze groene weiden met prachtig E,Bmt en roodbruin vee te stoffeeren. tóf hadden een veestapel om jaloersch le,' te zijn, en ons landje vloeide niet ue;er van honing, maar wel van melk, Iter, en kaas. i De Duitschers plunderden ons leeg, odat wij alles weer opnieuw moeten «schaffen. En wat wij- ons aanschaf- n, schoenen en kleeren, grondstoffen i materialen, moeten wij Jantje-con tant je in dollars, ponden of francs be talen. Hoe minder veevoer we in het bui tenland koopen, des te meer dollars en ponden en francs houden wij over om onze menschen, om onszelf te ver schaffen, waar we zoo dringend behoef te aan hebben. Maar daarmee komen de koeien in de knel, vloeit de stroom van melk trager, wordt de berg kaas alsmaar kleiner en gaat alle room van de boter af. Wat hébben we echter aan schoenen, als je er na een paar dagen naast stapt, omdat je ze verliest omdat je zoo ma ger bent, en wat heb je aan het mooiste pak als het door het afnemen van je lichamelijke proporties veel te wijd en zonder figuur moet worden gedragen? We worden dus voor déze puzzle ge plaatst. hoe krijg ik kleeren en schoe nen en alles wat onze zaak en ons huis weer doet opbouwen, en blijf ik er ge zond bij en krijgen we weer een blo zend uitzicht? En dan vindt U de oplossing van het raadsel bij de bevoegde instantie, de schillenboer, en bij de onderwerpelijke materie, de peuleschil en zijn soort- genooten. Immers, alle kwade dingen dragen ook een goede kant. De oorlog, een slecht ding, heeft be wezen, dat er aan de schillen een zeer goede kant zit. „Het béste van de ap pel", hebt U vroeger tegen uw kinderen gezegd, „zit vlak onder de schil." En de jongens poetsten de appeltjes glan zend op de mouwen van hun buis, en zetten er smakelijk hun witte tanden in. Maar wat voor de appelen geldt, geldt voor alle groenten, die de Schep per met een schil heeft bekleed, en in een zoo kostbaar vel heeft gestoken. PROgVEN TIJDENS DEN OORLOG hebben uitgemaakt, dat de schillen een onverwacht hooge voedings waarde bezitten. Hetgeen de. ge leerde menschen uitdrukken, met te zeggen, dat ze een hoog eiwitgehalte hebben. Deze schillen, aangewend als veevoe der, maken het dan overbodig om bui- tenlandsch veevoeder in te koopen, ter wijl we de dollars, ponden en francs die daardoor vrijkomen, voor andere dingen gebruiken, die met geen moge lijkheid uit de schillen te voorschijn zijn te tooveren. De mensch meent in zijn verwaand heid, dat hij O. L." Heer de kunst kan afkijken, maar met al zijn techniek en al zijn geleerdheid is hij niet in staat om een zoo volmaakte zuivelfabriek in te richten als de Schepper het pleegt te doen al sinds eeuwen her, sinds Hij een koebeest het aanschijn gaf, dat in staat is om het schillenvoer om te zet ten in melk. En daar gaat het om. Als we melk hebben, komt er boter, als we melk hebben, komt er kaas. Dan kan moeder gerust zijn over haar kin deren en dan wordt onze jeugd weer een jeugd met een kleur van melk en bloed. Daarom is een schillen boer een gewichtige instantie en zijn de schillen momenteel goud waard. Er zijn een massa menschen, die on- geloofelijk slordig zijn en in dezen tijd zijn er zelfs, die misdadig slordig met voedsel omspringen. Bij een controle bleek dat bij een groote instantie gemiddeld per week 150 brooden met belegsel en al een voudig werden weggesmeten en in de schillenbak terecht kwamen. Er wor den duizenden kilo's weggegooid aan broodkorsten, maar dan 'ook zóó weg gegooid, dat ze alle nut verliezen. De mensch wil ze niet meer gebrui ken, maar behandelt ze dan ook zóó, dat het zelfs voor het vee ongeschikt wordt. De moeilijkste tijd in de voorziening met veevoerder, is de winter en da.we tenschap heeft het nu zoover gebracht, dat de schillen kunnen worden inge kuild voor den winter en dat er zóó een voorraad wordt gevormd voor den tijd dat de koeien op stal staan. Om al deze gewichtige redenen zijn er thans drie ambtenaren aangewezen," die de groote steden in Zuid-Holland gaan bewerken. Hun opdracht is de menschen aan te sporen alle schillen te verzamelen en op een behóórlijke manier te verzame len, dat beteekent, dat men de schillen apart houdt en dat men er geen hout of steen, geen kolengruis of kapotte glazen of flesschen doorheen gooit. Want dat alles maakt de schillen on geschikt voor veevoer. DEZE DRIE AMBTENAREN, be halve dat het keurige heeren zijn, zijn blijkbaar ook uitstekende pro pagandisten. En dat is voor een ambte naar een zeldzame, lofprijzing. In Den Haag werd in Januari van dit jaar 159.000 K.g. schillen opgehaald, en thans, dank zij de propaganda, stijgt het fijne Haegje tot het formidabele getal van 270.000 Kg. In Amsterdam gaat het. al even prachtig. En nu heeft men zich voor Leiden tot devies gesteld: deze stad moet minstens 60.000 K.g. per week op brengen. Welnu, het woord is aan de Leide- naars. Schillen zijn veevoer. De schil lenboer brengt ze bij de koeien, de koeien zorgen voor melk, en dan weet U het, daar ligt het begin van de op heffing van alle tekorten. Als de schillenboer dus komt, zoo zeggen ons de drie keurige, heeren wordt dan goede maatjes met hem en geef aan schillen wat u maar geven kunt.

De Burcht | 1946 | | pagina 7