UW WEKKER linister de Leeuw blijft in gebreke Een Nationale Omroep Wilt U metvacantié naar België? PENSION Steno-Typiste ASSISTENTE 13580.- it f4000.- Kousen die niet ladderen! R.K. MEISJE Veevoederkstels b Nóg geen uitsluitsel over onderwijs-salaris J' DE GISTEREN gehouden Kamerzitting zijn er 23 leden aan t woord geweest, die de een na den ander duidelijk hun mis- egen hebben te kennen gegeven over den gang van zaken bij ujt onderwijs, bepaaldelijk wat betreft de salariëering. pensioen 31 December 1940 werd i®t reglement betreffende de eorlöopige pensioeneering van ader wijzers" geacht te zijn egeloopen. Maar het wordt [jkns verlengd tot 31 Decem- 1947. Er is met tóen en nü Ijh groot verschil. Tóen wa in er onderwijzers teveel, nü p er te weinig. En als het - doorgaat met de miserabele andeiing van het onderwij- d personeel op het gebied hun bezoldiging, dan zal animo nog meer naar be en gaan. Minister gaf blijk nog t erg buitengewoon op de )gte te zijn, toen hij van ening was, dat de onder - izers die op het oogenblik .ere betrekkingen hebben, beter worden gehonoreerd, lieverlee wel weer naar oude vak zullen teruggaan Reeks van sprekers, reeks van klachten. njDe heer Van Sleen (P. :o;d. A.) zegt het ernstig te be keuren. dat het ontwerp niet ain half jaar eerder is inge- pnd. Het ontwerp voorziet in tn sterk gevoelde behoefte, rijr. betoogt, dat bij vele onT izfrwijzers voor het 60e jaar r,^n verlangen naar afscheid njtstaat. In dit verband ver hijst hij naar het vermoeiende qjn het schoolmeestersvak. De 'podige energie is op den zes- jtjaren leeftijd veelal niet per aanwezig. Het onderwijs bevindt zich een impasse. Geef aldus vir. den onderwijzer einde- Ik de plaats, die hem toe- bmt. Geef hem een behoor lik salaris. x'Spr. betoogt, dat een 21-jarig hjderwijzer minder verdient itjn een ongeschoolde arbeider, L in een eerste klasse-ge- 1 Veen te 116 en in een derde iasse-gemeente 107, loonbe- 'itsting niet afgetrokken. De ptederlandsche onderwijzer anrkeert in een onhoudbaren Jestand. deDe heer van Bochove sot. Ger.) wijst erop, dat het /Skort aan onderwijzers steeds pooter zal worden. Hij geeft epn Min. de volgende ideeën in herweging: Als het faculta- ef stellen van het achtste ls|erjaar; verlichting der exa- re®ns; oprichten en aanmoedi- ïn van stoomcursussen aan fveekscholen. Als de salaris- in behoorlijk worden, zullen idngens en meisjes met eind- ytamen H.B.S. wellicht in het ^derwijs willen komen. Als >nierde tijdelijke maatregel jS^eft spr. in overweging ver- feirting van de 4-jarige cur- r4ssen tot 3-jarige. 'De heer van Veldhoven (R.K.) deed er toen nog een flinke schep bovenop. Hij acht te de salariëering van onder wijzers zóó miniem, dat hier met herzieningen niets té be reiken valt, maar alleen een radicale geheel nieuwe salaris- regeling. Scholen worden ont volkt, niet door gebpek aan kinderen, maar door gebrek aan leerkrachten. Zoo ging het door, de een na den ander. De Min. eindelijk het woord verkrijgend, begint met te con- stateeren, dat hij het onder- wijsbelang het grootst acht, maar, „het militaire belang is echter op dit oogenblik zoo groot, dat alle andere belangen daarvoor moeten wijken". Spr. zegt dat de noodtoestand bij het onderwijs zeer zeker ten nauwste samenhangt met de meer dan gebrekkige salariëe ring. Met een tooverformule is dat niet op te lassen. De sala risschaal van het onderwijzen de personeel is zeker een deel van den noodtoestand. Vervolgens deelt de Min. mede, dat bij den Raqd van State aanhangig is een K.B. volgens hetwelk de studietijd voor de onderwijsakte van hen, die H.B.S.-opleiding hebben gehad met een jaar verkort wordt en dus van drie op twee jaar wordt gebracht. De salarisherziening is een integreerend deel van de on- derwijshernieuwing. Deze zal het eerst aan de orde moeten komen. En met deze toezegging moet men dan maar weer afwach ten. Het wetsontwerp betref fende de verlenging van het reglement aangaande de voor- loopige pensioeneering, werd zonder hoofdelijke stemming aangenom en. De gedachte van een natio nale omroep krijgt thans ecni- ge nadere omschrijving en vorm, hetgeen aan de uitwer king der gedachte sleehts ten goede kan komen. Het comité dat zich indertijd met het ma nifest tot het Nederlandsche volk wendde, heeft thans een omlijnd program ter bestudee ring voorgelegd. Een studie-commissie, de z.g. commissie van Rhiin is thans met een ontwerp-regeling ge reed gekomen. Mr. Dr. A, A. van Rhiin kan evenwel voor de eindredactie niet verant woordelijk gesteld worden, omdat hii na zijn benoeming tot lid van den Radioraad als voorzitter van de commissie moest aftreden. De voorgestelde regeling gaat er van uit. dat een staats omroep een neutrale- of een eenheidsomroep evenals een federatief samengaan van de bestaande omroepvereenigin- gen moet .worden afgewezen. Er moet komen: ..Een Radio- omroep. die onder wettelijk vastgestelde garanties aan de levende verscheidenheid van ons volk op godsdienstig, maatschappelijk en cultureel terrein gestalte geeft in een met eerlijke zorg vastgestelde verhouding en samenwerking". Bestuur en taak. Voor de verzorging van de radio wordt een publiekrech telijk lichaam met wettelijk vastgesteld statuut in het leven geroepen. Aan het hoofd staat een bestuursraad- De verant woordelijke Minister benoemt dezen op voordracht van den Radioraad. Deze Bestuursraad vertegenwoordigt den Natio- nalen Omroep naar buiten en zorgt naar binnen voor een goed functionneeren dei- orga nisatie. Programma's. De zorg voor de samenstel ling van de programma's wordt opgedragen aan een Program maraad. Deze programmaraad zal een breede vertegenwoor diging moeten vormen van ons nationale leven in godsdiens tig. maatschappelijk, cultureel en regionaal opzicht. Het ziet er op toe. dat op oordeelkun dige wijze in de' programma's wordt opgenomen alles wat gewetensvol gefundeerd is en achtenswaardig wordt voorge- de Staat, maar het Volk het dragen. Vooropgestaan heeft, dat niet programma-beleid bepaalt. Principieële uitzendingen. Voorts komt voor ieder on derdeel. respectievelijk groe peering van onderdeelen van de programmastof een oro- gramma-commisie van deskun digen. samengesteld in over leg met de daarvoor in aan merking komende toporganen van het nationale leven. Voor elke uitzending van principieel karakter, dus in de eerste plaats voor alle gods dienstige uitzendingen, draagt alleen de direct verzorgende instantie de verantwoordelijk heid. zoodat in de programma commissie ten aanzien van deze uitzendingen geen meer derheidsbesluit een minderheid kan dwingen. OM ONZE ZUIDERBUREN te bezoeken hebben wij momenteel alleen maar een geldig paspoort noodig ende noodige de- viezen, die we wel niet zullen krijgen, wanneer we „alleen maar op vacantie" willen gaan. Hoe staat echter België momen teel tegenover het toerisme? Kan het land een vacantieoord zijn? Zijn de hotels gereed ons te ontvangen? Is het eten er „net zoo goed" als thuis? Een bezoek aan badplaaisen-langs de kust Ook de villa's zijn duur, maar wij moeten zeggen dat Le Panne, vlak bij de Fransche grens, nog het goedkoopst is. HANDEL IN SCHAPEN IS NIET VRIJ. Het blijkt, dat na de afschaf fing van de aankoopvergunnin gen en de geleidebiljetten voor schapen, de meening is ont staan, dat de handel in voor de slacht geschikte schapen niet meer aan wettelijke voorschrif ten is gebonden. Op grond van art. 16 van de vee- en vleeschverordening 1942 is evenwel het verhandelen van voor de slacht geschikte scha pen anders dan met bestemming om te worden geslacht, verbo den. De geheele kust is ontmijnd, niet alleen het strand maar de villa's en hotels eveneens. Dit is vooral te danken aan het feit dat dé Engelschen Blanken- berghe tot „Leave Centre" had den gemaakt. Het is een eigen aardig feit dat, waar de zee bij Knocke en Ostende steeds meer sirand wegknabbelt, dat van Biar.kenberghe hooger en bree der wordt. Van de 1200 hotels met 20.000 kamers, zijn ér nauwelijks 800 die geheel of gedeeltelijk acco- modatie kunnen bieden. Wat de villa's betreft, deze zijn nog minder in staat om gasten te ontvangen. De moeilijkheden. De groote moeilijkheden waarmede de hoteliers te kam pen hebben zijn de schaarschte aan geschoold personeel en het gebrek aan bouwmateriaal. De eerste vindt haar oorzaak in het feit, dat de hotelschool ge durende vijf jaar stilgelegen heeft en het personeel in vas ten dienst is getreden bij de hotels in de groote steden. De tweede kwestie is veel ernstiger, de hoteliers vragen geen regeeringssteun: zij vragen hout, glas en electriseh mate riaal, teneinde hun halfverniel- de gebouwen weder bewoon baar te maken. Dit materieel ontbreekt nu ten eenenmale en. .men is genoodzaakt zijn behoefte te dekken op de zwar te markt. Onze zegsman legde er de nadruk op dat, indien de re geering de hotelindustrie niet te hulp komt, zoowel aan de kust als in de Ardennen, een failliet onvermijdelijk is. Zij beweren dat zij de gas ten. zelfs met bonnen niet vol doende zouden kunnen voorzet ten en dat zij dientengevolge hun behoeften zullen moeten dekken op de zwarte markt. Wij betalen Summa summarum komen wij tot de volgende berekening. Een kleine kamer voor een per soon komt op 300 fr. per dag. Man, vrou\v en twee kinderen betalen dus in een klein hotel ca. 1.000 fr. per dag of 7.000 fr per week. Zelfs indien een Ne derlander deviezen zou kunnen krijgen moet hij dus 420 gul den per week betalen, of als hij die op de zwarte markt moet koopen, ongeveer 750 gulden. De Belgische middenstander, indien hij geen zwarte hande laar is, kan zulk een bedrag evenmin opbrengen, blijft dus als toerist over: De Engelseh- man. Hotels die „ajour" zijn. Albert Plage is een ruïne. Blankenberghe is er betrekke lijk goed afgekomen evenals Werkende en Koksyde. Heyst en Breedene hebben vreeselijk geleden en hoewel daar met den meesten spoed gewerkt wordt aan het wegruimen van het puin, maakt het den indruk alsof de beschieting gisteren heeft plaats gehad. Ook Zee- brugge heeft het zwaar te ver duren gehad, evenals Oosten de, waar de Kurzaal met de grond gelijk gemaakt is. Het bekende „Rpyal Palace hotel" heeft nu veel weg van het Co losseum te Rome. Trouwens tallooze hotels zijn „ajour". Men kijkt dwars door ze heen in de zee. Met een ongeziene moed en energie werken de Belgen om hun kust, die door het vreem delingenverkeer een belangrij ke post van het jaarlijksche maatschappelijk inkomen uit maakt, weer bruikbaar te ma ken. Wij vermoeden evenwel dat er nog geruimen tijd mee gemoeid zal Ajn, alvorens alles weer zal wezen zooals het was. DE GRAVIN VAN BARDI OVERLEDEN. Gravin de Bardi, prinses van Braganza en Infante van Por tugal is Maandag j.l. overle den. De gravin van Bardi was geparenteerd aan Prins Felix van Luxemburg. jevr. Beek, Schouwweg Wassenaar (halte 3 K('ppagaaien) vraagt een NET MEISJE sbd.e.n. loon 50 p. mnd. u KATWIJK' y^evr. voor de maand Juni por Echtpaar. Brieven ;k[tter L Kramers Boy- lans Boekh., Rotterdam. ftMANTELCOSTUim M: koop aangeb., prima aaperenstof, klecrmakers- i perk maat 40-42 85. jl jdres Steenslraat 55a, j.pderste bel. 6512 levraagd: 6551 jR.K. Slagersknecht v plfwas of slagersleer- fog bij L. v. Teylingen,, lorpstr. 5, Zoeterwoudc. Gevraagd: 6557 R.K. Slagersbedsende z. g. g. onnoodig aan te melden. Fa. G. C. Schol- tes en Zn., Sluisplein 3, Leidschendam. Vooroorlogsch Queen An ne Salonameublement ter overname aangeb. (als nieuw) best. uit 2 crapeauds, 4 stoelen en salontafel. Ook gen. te ruilen v. old-finish of mahonie slaapkamer. Aanb.: Haarlemmerweg 49B, Leiden. 6554 Gevraagd bij de Voogdij raad te Leiden een leeft, ongeveer 22 jaar. Schriftelijke sollicitaties aan den Voogdijraad, Ra- 'penbprg 19. 6567 binuen 8 ctegen ge repareerd, mits TI deze VOOR ZATERDAG bij ons brengt. 6579 Vischmarkt 1, Leiden Handelskantoor voor statistische zaamheden een vraagt werk- 6549 Te koop gevr. een goed HEERENRUWiEL - met of zonder banden. J. Geerling, 3e Poellaan 37, Lisse. 6546 Bij Boekhandel De Sleu telstad Breestraat 123, Leiden, is plaats voor Prettige beschaafde werk kring. Goed salaris. Sol licitaties schriftelijk of aan de zaak. 6548 Keurig handschrift ver- eischt. Accuraat werker. Geschreven sollicitaties met uitv. inl. worden in gewacht onder No. 2397 Adv. Bur. I.R.B., Vrou- wengteeg 20, Leiden. Koffergramofoon f 25 Salongramofoon m. pla ten f45, Platen vanaf 75 ct.. losse Motoren, leege kasten, Sloopradio's on derdeelen, Luidsprekers, Plaatstr.-apparaten, Ac- .cuvullers enz. Veerenre paralies vakkundig. Fa. Ligtvoet, Janvossenstees 41, Leiden, G545 te leen gevraagd in groot bedrijf voor één of twee ja - Brieven bur. van'dit blad onder no. 6553. Natuurlijk komt het opzie»- - barende bericht uit Amerika: het is gelukt een kous te vervaardigen, die niet laddert. Ook zijn e* weefsels uitgevonden, die niet kreuken, verder verbluffend han dige waschmachines en aardappel- schil-8pparaten. Deze allernieuwste 6nufjes zullen het de huismoeders zeer zeketj heel wat gemakkelijker maken. Moeder weet echter maar al to goed, dat hulp van dien kant toekomstmuziek is. i Zij is beter gebaat met directe hulp, bij voorbeeld de hulp dia de Gruyter haar dagelijks biedt: beter verzorgde waar én tien pro cent korting. Hoe kan dat? Do Gruyter heeft eigen fabrieken en I bespaart daardoor aanzienlijk op de kosten. Daarvan profiteert Moeder mee! Iuscz. Mcd. Roeiofarendsveen VERLOREN 16-4, grijs duff. Jekker, Êaande over N. Weg v. eiden naar R'Veen. Voor vinder goede bel. Rijnsb.- weg 107, Leiden. 6560 Terstond gevraagd een R.K. DIENSTBODE bij C. H. v. Rijn, Kanaal- brug, Oegstgeest. 6558 Gevraagd wegens huwe lijk der tegenw. een flink v. d. of d. en n. met hui selijk verk. Mevr. Trossèl. Hoogewoerd 109. 6564 AANGEBODEN Blank Eiken Eetkamer. Dressoir, Schuiftafel '2 Fauteuils, 4 Stoelen. Bloemstraat 34. Na 5.30 Driltstraat 44B. 6550 of Wasfornuizen.' Lange- zaal, Stille Rijn 7. 6565 MOTOR gevraagd, niet zwaarder dan 350 c.c. Zijlsingel 73 B, Leiden. 6543 WASSENAAR Abonnementen en advertenticn wot" den aangenomen door J. BROU v¥CR ACHTERWEG 44

De Burcht | 1946 | | pagina 3