gelschen stellen onderzoek in Rentelooze credieten voor herbouw DUITSCHERS verwoestten de Wieringermeer... (Nederlanders doen haar uit het water herrijzen! FFICIEEOL is medegedeeld, dat Lt.-Gen. Stopford, de ge- I allieerde opperbevelhebber in Ned. Indië, bevolen heeft een onderzoek in te stellen naar een bewering van In- ssische zijde, volgens welke het Indonesische garnizoen het dorp Pesing, ten getale van zestig man, gedood of ge- ten genomen zou zijn toen deze plaats door Nederlandsehe pen werd bezet. Pesing ligt ongeveer acht kilometer ten »n van Batavia, en is tijdens de bezetting door de Japan- licht versterkt. 5e voedseltoestand in Indië ilgens mededeelingen van - inesische ziide zou de ope- I. welke volgens verklaring het geallieerde hoofdkwar on bevel van den plaatse- m Nederlandschen com- riant werd uitgevoerd, ts gevonden hebben ter- de Indonesiërs met de ge erde autoriteiten in onder- leling waren betreffende 1 jinstelleii van een neutrale rondom Batavia. Volgens Indonesische inlichtingen de aanval door hevig mor- L ruur vooraf gegaan zijn. en gedooae Indonesiërs, ten Ie van ongeveer dertig, len in de rivier geworpen 1 isteren zijn door de Britten eren en lichte automatische t enen. voldoende om twee end man te bewapenen, t' de inlandsche troepen gedragen. Deze wapenen bedoeld voor gebruik door inesische eenheden. die ten toezien op de evacua- - ran geïnterneerden en Ja- l reezen uit het binnenland. i Propagandistisch aanbod. ilgens het republikeinsche ..Merdeka'' heeft Siahrir nens de Indonesische Re publiek" onlangs 500.000 ton rijst aan Britsch-Indië aange boden. Volgens Dr. P. Honig, pl.ver. directeur van het Ned. Indische Dep. van Economische Zaken is het „menscheliikerwiis on mogelijk dit aanbod te verwer kelijken". Reeds gedurende vele maanden heeft het ge meenschappelijke voedselbu- reau 10.000 ton rijst naar Java gestuurd en het zal dit nog ge durende vele maanden moeten blijven doen teneinde de ste den van Java van den hon gersnood te redden. Voor den oorlog kon Java juist in eigen behoefte voorzien. Oo Java wordt een goede rijstoogst verwacht welke wel licht voldoende zal zijn om de binnenlandsche behoeften te dekken. Het is echter de vraag, of de distributie technisch mo gelijk is, daar er een groot ge brek js aan transportmiddelen en de Republikeinen bewezen hebben, niet in staat te ziin dit probleem op te lossen. Het aanbod van Siahrir wekt des te meer verbazing. daar de Republikeinen tot op heden hebben verklaard, dat zii niet in staat waren om van hun eigen riistvooraden een ge deelte af te staan voor distri butie in de groote steden, zoo- dat de Britsche autoriteiten er bii de Republikeinen oo heb- Een schamele i verklaring Vervola van oa2 t. volmaakt vreemdeling is 3e Kath. maatschappijleer, goed, dat juist de priva- eigendom de hoeksteen nt voor de bestrijding van communisme en socialisme 1 maatschappelijk verschijn- 1 li, die zich zoo beroept op wil der Pausen, heeft dan :baar nimmer de encyclie- 1 op zich laten inwerken, rin deze eigendom als een trekt recht, onmisbaar voor jntwikkeling der mensche- persoonlijkheid, wordt lt lëischt. Hij kon dan tevens r. en, dat die eigendom ook k sociale functie heeft en dat jf algemeen belang kan me- e lengen. dat bij uitzon- 4 jig - bepaalde goederen in 'sden der gemeenschap ten J I der gemeenschap worden gewend. et ergste is echter, dat de r Frowein op een oneerlijke e citeert. Wij beschuldigen t van op zijn zachtst uit- j tukt onwaarachtigheid. - ij zegt, dat het Urgentie- - ïram als eisch stelt: - „Stelselmatige spreiding in den eigendom der pro- uctiemiddeien over het pik." i werkelijkheid staat er dit: „De uitbreiding van het rivaatbezit over de massa |~an het volk, met name ook ?-3or deelneming in de eigen- '•Dm der productie middelen, orde stelselmatig- bevor- erd". -iierin wordt dus zooals v verschillende encyclieken f noodzakelijk vooropstellen ae noodzakelijkheid van al- tas eenig privaat bezit voor <n beklemtoond, óf de heer swein kan niet lezen, óf hij draait den tekst bewust m zijn eigen straatje te ko- VEN POSITIEF WOORD r (hebben wij in de korte a verklaring niet gehoord. a heer Frowein treedt toe tot r Partij van de Vrijheid, om- hij anti-socialistisch is. Mkbaar beseft hij niet, dat 1 ontkenning onvruchtbaar is met het cicXensteï nog nflgitj een strijd is gewonnen. Blijk baar heeft hi) er geen begrip van dat de Liberale partij aan de ontkenning, aan haar nega tieve houding, is bezweken. Wij gelooven niet, dat de P. v. d. Vrijheid zich met dezen aanwinst geluk zal wenschen. En iemand, die op een der gelijke manier afscheid neemt van een partij, die hij beloofde te zullen diehen, kan het niet euvel duiden, indien zijn heen gaan allerminst als een ver lies wordt betreurd. Om het precies te zeggen: het optreden voor ons van den heer Frowein berustte op een vergissing. Hij heeft het niet begrepen. Misschien dat hem in de nieVwe liberale partij nog eens de oogen opengaan voor de rijkdom der Katholieke maatschappijleer, die hij nu in het openbaar op zoo'n erbar melijke wijze heeft verhas peld en mishandeld, dat het hem pastte er zijn verontschul diging voor aan te bieden. hen aangedrongen om ten aan zien van de distributie van rijst in Batavia met de Neder landers samen te werken. In andere stéden van Java distri- bueeren de Republikeinen in gevoerde riist. die door de Ned.-Indische regeering te hunner beschikking is gesteld. (Het blad „Merdeka" is een zusje van ,,De Waarheid" en dan begrijpt de lezer genoeg. Red.). Nog meer leugens. Radio Moscou heeft be weerd. dat volgens een be richt uit 's-Gravenhage. de Ne derlandsehe politie heeft „ge tracht om de Indonesische af gevaardigden, die hier precies een week geleden aankwamen om besprekingen te voeren met vertegenwoordigers van de Nederlandsehe regeering. te isoleeren". „Zelfs bii hun aankomst op het vliegveld" aldus Radio Mos kou, „werd een Indonesisch lid van de Tweede Kamer door de Nederlandsehe politie opge pakt en van het vliegtuig weg geduwd" (De Indonesische vertegen woordigers hebben méér vrij heid om te gaan en te spreken denk maar aan de verga dering in Den Haag dan welke Sowiet-onderdaan ook. Maar de feiten verdraaien be hoort nu eenmaal tot de com munistische tactiek. Red.). Nederlanders uit Australië. Naar men verwacht, zullen twee of drie Nederlandsehe passagiersschepen, die uit de- „Pool" zijn vrijgegeven, in Sydney en Melbourne 5000 Nederlanders opnemen, die op het oogenblik voor herstel van gezondheid in Australië ver toeven. De geldelijke onder steuning aan deze geëvacueer- den in Australië kost Neder land maandelijks een bedrag van 2.500.000 Australische pon den. De geëvacueerden gaan naar Ned.-Indië of Nederland, waar door men een einde denkt te maken aan het afvloeien van buitenlandsche valuta. De mannen moeten, voorzoo ver zii althans medisch ge schikt ziin bevonden voor den militairen dienst en burgerlijke betrekkingen, naar Indië te- rugkeeren. terwijl hun vrou wen de keuze hebben hen te begeleiden of naar Nederland te gaan. Anderen .op wie deze maat regel betrekking heeft, ziin de Nederlandsehe gepensioneer den. die in Australië wonen en ongeveer 1000 Australische vrouwen, die gehuwd ziin met Nederlandsehe militairen. De officieele Nederlandsehe uitleg is deze: „Nederland is niet geruïneerd, maar wii wil len onze nog steeds ruime bui tenlandsche fondsen bewaren om goederen te koopen voor 1 het herstel van Indië. De Min. van Openbare Werken en Wederopbouw, dr. ir. J. A. Ringers, beeft gisteravond in een radiopraatje het een en an der gezegd over de wijze, waarop zijn ministerie d- opdracht opvat, die in het kort inhoudt, dat de getroffenen verder ge holpen moeten worden om den herbouw van het beschadigde of verloren gegane onroerend goed uit te voeren. Huurstijging moet vermeden worden Het is u bekend, aldus de Minister, dat de regeering een vergoeding voor de geleden oorlogsschade verleent, welke is gebaseerd op de prijzen zoo als die op 9 Mei 1940 waren. Met deze vergoeding alléén kan de' wederopbouw niet tot stand komen, want de priizen voor de materialen ziin. even als de loonen, zeer sterk geste gen. De bouwkosten ziin op het oogenblik nog zoo hoog. dat de bijdrage, welke is gebaseerd op de priizen van 9 Mei 1940. slechts ongeveer 40% en aan vankelijk zelfs nog minder, van de bouwkosten is. Het verschil tusschen de her bouwkosten en de bijdrage per 9 Mei 1940 zal worden gefinan cierd in den vorm van credie ten. Voor den bouw van een woning moet de huur zoodanig zijn. dat deze de bouwkosten rendabel kan maken. Wanneer nu deze bouwkosten stijgen, zouden ook de huren voor nieuwbouw hooger worden en zou de huur der bestaande ge bouwen omhoog getrokken worden. De regeering verhin dert daarom huurstijging. Stel eens. dat u een huis bouwt voor 10.000.en dat het nu bii verkoop 6000. kan opbrengen. Krijgt u het verschil van f 4000.cadeau, dan hebt u. indien het huis door huurverhooging biiv. straks 8000 opbrengt 2000 teveel gekregen. Daarom wil het Rijk het verschil van 4000.geven in den vorm van een renteloos crediet. Stijgt de waarde (en wel ten gevolge van de maat regelen door het Riik zelf ge nomen ten aanzien van de hu ren) dan kan dit rentelooze crediet rentedragend worden gemaakt, met aflossing. Aan den omvang van den fi- nantieelen steun ziin de vol gende grenzen gesteld: 1. Het gedeelte van de op- bouwhypotieek dat zonder rente en aflossing wordt verstrekt, zal voorloopig niet grooter zijn dan 60% van de bouwkosten: 2. De totale hypothecaire be lasting van een pand zal niet meer mogen zijn dan 90% van de som van de bouwkosten en de waarde van den grond Voorts zal voor woningen Aan den vooravond van den rampzaligen dag deden onder de be volking geruchten de runde, dat de Duitschers van plan waren den dijk op te blazen. Inderdaad bleek den volgenden dag dat deze geruchten maar al te waar waren en twee zware explosies vormden de prelude van het groote vernielings werk. Op ongeveer 13 kilometer van Medem- blik werden twee gaten in den dijk geslagen ert het Zuiderzeewater golf de den zoo vruchtbaren polder binnen. Waren de bressen aanvankelijk van weinig beteckenis, met het uur breidden zij zich uit en twee dagen later was de bloeiende Wieringermeer herscha pen in een eindelooze watervlakte, waarboven zich triest de daken van schuren, boerderijen, huizen en herken naast het jonge geboomte ver hieven. Bij peilingen bleek, dat de gaten, die respectievelijk 200 en 160 meter breed waren, op verschillende plaat sen een diepte van 30 meter hadden. 1945 17 APRIL 1946 De voorjaarsstormen gingen over ueze water vlakte en zij lieten niet na, nog grootere schade aan te richten. De bevrijding kwam en na de eerste vreugde hierover overzagen de Nederlanders de enorme schade, aan hun zoo mooie vaderland toege bracht. Direct werden voorbe reidende maatregelen ge troffen, om den polder binnen zoo kort moge lijken termijn droog te leggen en op 5 Augus tus, precies drie maan den na de bevrijding, werden de gaten geslo ten en kon vier dagen later met het leegmalen een aanvang worden ge maakt. Op 11 December was de gigantische arbeid volbracht en lag de Wieringermeer weer droog. Hoe anders was echter de aanblik, in vergelijking met enkele maanden daarvoor. Sinds de drooglegging is men met energie aan den arbeid gegaan en de resultaten mo«en er zijn. Bij 115 boerderijen zijn noodwoningen gereed of bijna klaar, terwijl 80 boerderijen hersteld zijn. Aan twintig andere wordt thans de laatste hand gelegd. Talrijk zijn ook de inmiddels ge reedgekomen noodwo ningen voor arbeiders en hun gezinnen. Het Bouwplan 1946" voorziet voor de Wie ringermeer in den bouw van circa 250 definitieve woningen en vijf scho len. In totaal mag dit jaar een bedrag van 13 millioen gulden voor weder opbouw doeleinden gebruikt worden. Vol gens dit plan moeten minstens 2500 bouwvak arbeiders in dit gebied te werk worden gesteld, iets waaraan men nu bij lange na nog niet toe is. Inclusief boeren en land arbeiders zijn thans 3000 man in den polder aan het werk. boven de 500 kubieke meter naar gelang van de grootte der woningen de financiering on gunstiger uitkomen. Het is voorgekomen, dat tij dens de bezetting financieele toezeggingen ziin gedaan voor herbouw, welke nog niet 'ziin uitgekeerd tengevolge van het feit. dat. in verband met het destijds bestaande bouwver- bod. niet kon worden gebouwd. Indien deze toezeggingen schriftelijk ziin gedaan en de getroffenen zich er ook mede accoord hebben verklaard, zul len zii worden gehandhaafd. Voor de financiering van het herstel van de beschadigde en dus niet geheel verwoeste wo ningen hebben wii uit practi- sche overwegingen een grens lijn getrokken bii ƒ3000 her stelkosten. Alles wat daar be neden ligt beschouwen wii als lichte herstelgevailen. Van deze soort ziin er ruw geschat 300.000 en daarvoor is, in over leg met miin ambtgenoot van Financiën, bepaald, dat deze herstelkosten volledig door het Riik zullen worden betaald voor diegenen, die onvermo gend ziin. Zij. die in de vermo gensbelasting ziin aangeslagen of tenminste 300.inkom stenbelasting verschuldigd ziin. krijgen deze herstelkosten voor 3/4 vergoed en moeten dus zelf 1/4 betalen. Bedragen de herstelkosten meer dan 3000 dan noemen wii deze de zware herstelgevailen. Daarvan z3in er globaal 40.000. Voor de fi nanciering van het herstel van deze gevallen is weer in de eerste plaats beschikbaar de biidrage per 9 Mei 1940. Daar boven zal de overheid met een hypothecair crediet. een z.g. opbouwhvpothek. te hulp ko men. Over de herbouw van geheel vernietigde kerken, zeide de minister, dat reeds tijdens de bezetting een regeling getrof fen was ten aanziep van de fi nanciering daarvoor. welke, dat mag ik wel zeggen, bijzon der gunstig was. Deze gunstige regeling is bestendigd. Zij houdt in. dat ongeveer 80%, soms wat meer en soms wat minder van de bouwkosten voor rekening van de overheid worden genomen. Dit percen tage wordt bepaald na een on derzoek van de draagkracht van de kerkelijke gemeente. Bii dezen herbouw wordt ook de z.g. vaste inventaris in aanmerking genomen, waaron der worden verstaan kerkban ken. preekstoel, orgel en der gelijke. VIER JAAR GELEDEN GROOTSTE MIJNRAMP TER WERELD. Het hoofdkwartier van Mac Arthur te Tokio heeft thans bekend gemaakt, dat 26 April 1942 de grootste mijnramp ter wereld plaats vond in een door Japanneezen geëxploiteerde mijn in Mandsioeriie. Meer dan 1500 mijnwerkers, meest Chi- neezen en Koreanen. kwamen door een mijnexplosie aldaar om het leven. Het bericht is vier jaar door de Japansche militaire autoriteiten achter gehouden. ALJECHIN'S BEGRAFENIS. Dr. Alexander Aljechin. die drie weken geleden in een hotel dood over ziin schaak stukken werd gevonden, is gisteren in Lissabon begraven. De begrafenis werd uitgesteld op verzoek van den Franschen consul, die pogingen in het werk stelde om de echtgënoote van Zdiechin te doen opsporen. Vermoedelijk verblijft zii in Pariis. De armoede van den overleden wereldkampioen wordt wel sterk getypeerd door het feit. dat hii op kosten van den Portugeeschen schaak bond is ter aarde besteld.

De Burcht | 1946 | | pagina 3