MIXTURE Vergadering R.K. Middenstandsbond "Franklin Delano Roosevelt :n| 1- Morgen is het een jaar geleden d Franklin D. Roosevelt, presi dent aer Vereenigde Staten stierf. Een taxi-chauffeur in New- y^ork, die het van een passagier hoorde, die bij hem instapie voor een ritje, bleef een paar n.minuten s.il achier het ttuur zitten, zóó trof het hem. Het kwam onuer- r.vachts. de slag van zijn - dood. En de slag was raak. En het verlies van dezen mensch kan niet beter wor den getypeerd dan door de gedachte, die telkens weer \n zoovelen opkomt, als hij iet wereld"ebeuren van >nze da->sn meeleeft: „Was Roosevelt er maar ggweest" Wij hadden een uitzicht tp de overwinning. De n'aatste aan-al on Duitsch- 'and was in vollen gang, 1 'oen een rad'.o-bericht bin- }--enkWam, dat President Roosevelt was overleden. Toen wii het bericht hoor- c.jen, hebben wij eerst nog gedacht aan een valsch be richt. hebben wij geloofd i tn gehoopt dat het niet waar zou tot een overstelpende vloed lijn; een ongeloof elijke vergis- van macht, maar die reeds toen njng. Want we, beseften: het heen- verder en dieper zag dan r.'aan van dezen man beteckende Churchill, en zich reeds bezig ten geweld''' en een niet te her tellen verlies voor de zaak der \eallleerden. Dit was niet alleen de over winning op Hitier en zijn jnacht, maar"dit beteekende .fiok het opbouwen van een lieuw Europa, het ging niet idleen om het winnen van len oorlog, maar het ging ook >m het winnen van den vrede. nUs wii Roosevelt noemen, den ten wii onwillekeurig ook aan )-Churchill. Churchill, de' man lie met ijzeren vastberaden- leid en naar buiten- onbewo- fen. Engeland door de groot- |te gevaren heeft he=n geloodst a Niet uit vald te slaan, door "Teen enkele tegenslag. En i_iaast hem Roosevelt, de man, Jie ook van geen wiiken w'st, 3Hie alle hulpbronnen van r'in jnmetelijk land aanboorde Vervol? van pa?. 1. In afwachting AI IET ONDERHANDELEN schrijft de Anti-Rev. pers. 'o- „Het Koninkrijk wordt irerkwanseld", schrijft Prof. j"j3erretsen. i„ Jawel heeren, maar zegt gij vat er dan wel moet gebeu- :n-ren. ar' Een goed beleid moet met meer feiten rekening hou den dan de bovengencf mde. jOI 6e) met alleszins redelijke jaspiraties van de volken van iclndië; 7e) met de rede van H.M. de 4CSoningin van 6 Dec. 1942 en r0— tot de feiten behooren ook j'i.Je zéér vergaande voorstellen eWelke de Regeering op 10 Fe- leoruari 1946 heeft gedaan; id- 8e) met de communistische ;n extremistische pogingen om —lava liever aan den ondergang „jjrijs te geven, dan samen te perken met de Nederlanders, Mlie voor Java een zegen zijn ;n zonder wie Java een tijd van naamloos leed tegemoet gaat. Daarom kunnen en willen vü niet gelooven, dat juist zou rijn wat de Msb. schreef: Java onze regeering schijnt het proktisch reeds opgegeven te hebben". WELKE zal aanstonds de plaats zijn van Java in het Koninkrijk der Ne derlanden? Zal Java nog in net Koninkrijk staan? Lord -Inverchapel heeft in de persconferentie met ,de Neder- landsche journalisten gezegd, is3at hij een status, zooals lar ietand die ten opzichte van En- irgeiand bezit, zou toejuichen, jtfen status dus van praktische rib-iafhankeliikheid. Maar Prof. Snellen heeffc in „Trouw" aan getoond. dat die vergelijking eVolslagen mank gaat. omdat "terand in feite van Enge- ntand afhankelijk is. je- Neen, wij weigeren te ge- oiooven. dat onze taak op Java ,ezou zijn beëindigd. Negentig hprocent of meer van de volken 'van Indië wen when dat net. lsVoor al die millioenen is het Ned. bewind een zegen. De hield met de toekomst, die een waarachtige vrede moest bren gen. Het spreekt natuurlijk tot de fantasie der Amerikanen wan neer wij de kilometers tellen, die Roosevelt in zijn reizen heeft afgelegd. Een aantal dat de afstand fusschen de aarde en de maan overstijgt. Maar het sprak tot het hart van iederen mensch dat deze man, die door een verlamming oogenschijnlijk belemmerd werd in zijn bewegingen, een energie opbracht, waarover ieder verbaasd en zijn vijanden versteld stonden. Die rustig midden op den Oceaan confe reerde alsof er geen zwermen Duitsche duikbooten beston den. Roosevelt was de man, die het Atlantic Charter ontwierp, een grondwet in vier artikelen, artikelen van de vrijheid. Hij was er de man niet naar om het Atlantic Charter straks te laten verworden tot een vodje papier en wij kunnen er zeker van zijn, dat, wanneer Roose velt nog geleefd had. zich thans in Europa en op den Balkan achter het ijzeren gordijn, niet die tooneelen zouden afspelen, en geen regeeringen zouden optreden, die de vrijheden van het Atlantic Charter met voe ten vertreden en er niets van overlaten. Sinds Roosevelt heen is ge- door de Japanners opgehitste extremisten vormen een in tens gevaar voor Java, ook al zou er nimmer meer een blanke vcet aan wat zetten. De groep van intellectueele Indonesische leiders wenschen het evenmin. Zeer treffend dienaangaande de passage waarmede Prof. Sneller in „Trouw" zijn be schouwing besluit en welke wij hier aanhalen: „Aan het einde van zijn In donesische Overpeinzingen" „maakt Sjahrir een schoone „en ware opmerking over de „saamhoorigheid van Indone- „sië en Nederland, niet over de „economische saamhoorigheid, „ofschoon ook dezen en wel „voor beide partijen aan- „wezig is, maar over den staat kundige saamhoorigheid. „Een „onafhankelijk Indonesia zou „in dezelfde positie verkeeren. „zelfs in een nog moeilijker „positie dan Nederland, dat „tenminste nog Engeland tot „zijn natuurlijken bondgenoot ..heeft door de geografische l:g- „eing van Nederland-Europa. „Zonder bondgenooten kunnen „wij ons niet handhaven". Ook in Indonesië pntmoeten Rusland, Engeland en Ameri ka elkaar. En ook hiermede moet een Ned. Regeering re kening houden. Sooedig zullen wij voor de voldongen feiten staan. Daar na -als de Japanners inmid- del- Java zullen hebben ver laten zal het eerste werk zijn Java van de extremistische terreerbende te bevrijden. God zij met degenen die zich thans iii hun macht bevinden. gaan kan men zeggen? dat Sta lin de vrije-., hand heeft gekre gen. En de dagelijksche be richten leeren het ons wel: de grondwet van het Atlantic Charter is voor dezen Rus van nul en geener waarde. Roosevelt is heengegaan en er is niemand van zijn postuur om de waarachtige vrijhe'd en de werkelijke democratie te verdedigen. Het heengaan van Roosevelt een jaar geleden was ook voor Nederland in het bijzonder een groote tegenslag. Het was immers algemeen bekend, dat hij het kleine land. dat wij het onze nqemen, een bijzondere sympathie toe droeg. Men heeft veel geschre ven en daarbij nog meer over dreven over zijn Nederland- sohe afkomst, maar het was een verwantschap in karakter, die hem en ons verbond. Energie en durf en een groote mensche- liikheid en meevoelen met an deren. Wanneer Roosevelt nog had geleefd, kunnen wij ervan ovc- oiigd zijn. dat de vele hulp, die Amerika thans op velerlei gebied verleent, ons in nog uit gebreider mate zou zijn ge worden en dat de Neder'and- sche belangen in dien presi dent een wels" ~nde, maar ook machtige nleiter zouden hebben gevonden. Roosevelt zal in de geschie denis van Amerika genoemd worden gelijk met Pres Lin coln, en Washington. Lincoln heeft eens gezegd: „Als men de gevallenen her denkt. dan moet men zich wij den aan de taak voor welker vervulling zij hun leven ga ven." Roosevelt heeft deze woor den in praktijk gebracht en wij wilhn z ons vandaag voo. den veest houden als het program voor morgen. Gisteren kwam te Amsterdam de centrale raad bijeen van de Diocesane R.K. Middenstandsbond van het bis; om Haarlem. Na de H. Mis, die door den fconas-ativiseur Dr. Olierook in de Sint Nicolaaskerk werf. ongedragen, wer i in Krasnapolsky de groote vergadering gehouden. De wnd. voorzitter, Chr. H. E. v. d. Brulle, sprak in zijn ope ningswoord over de taak van den Middenstandsbond in ver band met de maatregelen van overheidswege als de prijsbe- heersching, vermogensaanwes- belasting en de entwerp-wet- bedrijfschappen. Aan de orde waren de ver kiezing van een nieuw dioce saan hoofdbestuur en de behan deling van de ontwerp-statuten van de. Ned. Kath. Midden standsbond. Het bestuur trad in zijn ge heel af. Hoewel dhr. v. d. Brulle zich met de meeste oud bestuursle den niet meel herkiesbaar had gesteld, werd vanuit de verga dering een dusden'-m druk op hem uitgeoefend, dat hij zich na overleg met het bestuur ge wonnen gaf en zich weer her kiesbaar stelde. DUINDIGT OPENT ZATERDAG A.S. De renbaan Duindigt te Was senaar opent Zaterdag en Zon dag a.s. het 66ste seizoen met tweedaagsche courses, waar voor van de zijde der deelne mers groote belangstelling be staat. Tot hoofdbestuursleden wer den gekozen: H. v. d. Brulle (Rotterdam), Th. Dresmé (Den Haag), A. Deerenburg (Schoon hoven), Th. Hoe- (Haarlem), A. Hopmans (Does), C. Pon-, sioen (Alphen). J. Rijnen (Am sterdam) A. Steeman (Rotter dam), Th. Vonk (Pijnacker). Na een woord van dank tot het scheidende bestuur werd het woord gevoerd door dr. C lierook. Jan Bakker riep in een enthousi-ste toespraak de mid denstanders op tot eendrachtige samenwerking. WEERSVERWACHTING Tot Vrijdagavond. Meest zwaar bewolkt. met plaatselijk eenige lichte regen of motregen. Aan de kust vrij krachtige Westelijke wind. Iets zachter. Monetaire overeenkomst met Frankrijk Het Min. van Financiën heeft uit Parijs bericht ontvangen, dat op 9 April een monetaire overeenkomst tusschen Neder land en Frankrijk is geteekend. Deze overeenkomst geldt voor onbepaalden tijd en kan steeds met een termijn van drie maan den worden opgezegd. De koers van de Fransche franc is vastgesteld op 2.2273 per 100 Fransche francs. Weer een nieuwe tiebting opgeroepen. Eeri nieuwe lichting is weer onder de wapenen geroepen en ■al van |onge mannen zullen voor een ti|d het ouderlijk huis vaar wel moeien zeggen. Maar als llinke Nederlanders zullen zij zich spoedig weten te schikken in hun nieuwe taak. Vader weet het nog van vroe ger en geett zijn zoon nuttige raadgevingen mee. Maar Moeder heel; voor haar jongen nog iets anders. Een soldaat kan naast zijn soldij altijd nog wel iets ge bruiken voor een verzetje of om in de canttne wat te koopen. En Moederstopt hem bij hetalscheid een extraatje toe Overgehouden van haar huishoudgeld. Want Moeder spaart een gulden op elk tientje, doordat zij haar bood schappen bij de Gruyter haalt. Daar krijgt zij betere waar en 10°/o korting. Voor tien gulden aan cassabons één gulden con tant terug. En zoo heelt ze kun nen sparen voor een extraatje voor haar jongen, ïrgez. med. 62t5 V(/ 1ST U, dat de Vrijmetse larij vroeger in Portugal zeer machtig was en mét de communisten tegen de Kath. Kerk samenspanden? Weet u, dat in Portugal zoo wel de macht der Vrijmetsela- rii als die der communisten is gebroken? En weet u ook wat daarvan de oorzaak is? Q TALIN vervolgt de Kath. Kerk meedoogenloos en be schermt de Russ.sch-Orthodoxe Kerk. Dit - beschermen moet men precies zien, zooals de Duitschers ons deden bidden: „Van onze beschermers, verlos ons Heer". De Russisch-Ortho- doxe Kerk is een gewillig po litiek instrument in handen van Stalin. De welwillendheid, welke deze Kerk na de vervol ging zich laat welgevallen, is het resultaat van een nieuwe tactiek van Stalin, die thans op deze wijze het godsdienstig Russisch volk tot een godloos en goddeloos volk poogt op te voeden. Niet iedereen weet. dat het gebed na alle stille H.H. M s- sen tot intentie heeft: de be keering van Rusland. H ET IS EEN HEBBELIJKE eigenschap van ons, Neder landers, om de dingen mos lijk en ingewikkeld voor te stellen. Ook in onze gedragingen ma ken wij veèl werk van impo- nesren. Over den eenvoudige stc ppen wij gemakkelijk heen. Hen, die zich met een pantser van gewichtigheid en prest ge omhullen, bejegenen wij met moer respect. Veel schrijvers schrijven volgens het recent: waarom de zaken eenvoudig voorgesteld, indien het ook ingewikkeld kan! In een vraaegesorek met „De Stem van Nederland", zei- de Anton van Duinkerken „De Nederlander misprijst lucht hartigheid. Hij meent, dat hij voor den mal gehouden wordt, wanneer hij niet zeer ernstig wordt tosgesproken. Slechts van weinige schrijvers ver draagt hij, en dan nog met moeite, een zekere speelsch- heid. Sedert ongeveer 1600 is hij ons de kunst der welspre kendheid in het diepst denk bare verval". Q LASHELDER. Het is ons opgevallen, dat verschil lende sprekers op politieke vergaderingen den laatsten tijd althans volgens de versla gen in hun partijbladen glasheldere betoogen plegen te houden. O.a. deden dit mi nister Vos volgens „Het Vrije Volk" en de bekwame leider der A.R.'s de heer Schouten volgens „Trouw". Daar dit vol gens deze rubriek zie het voorafgaande bericht niet strookt met de Nederlandschen aard en de welsorekenheid al sedert 1 Jaunari 1600 in ver val is. hebben wij ons het hoofd gebroken over het begrip glas helder.temeer daar de heeren Vos en Schouten over het re- geerbeleid een precies tegen overgestelde meening huldi gen. Geeft het betoog van Mi nister Vos dat beleid glashel der weer, dan wel het betoog van den heer Schouten? Of za' het auditorium zich zelf telkens in den eigen spiegel glashelder weerkaatst? Het laatste dunkt ons, want n ni- mer kan iemand in de oogen van ziin politieke tegenstan ders een glashelder betoog houden. Het gehoor wil alleen zijn eigen beeld zien. EZER DAGEN stond een landbouwer terecht voor den ambtenaar voor de tucht rechtspraak, omdat hij een hoeveelheid aardappelen tegen den normalen prijs had ver kocht, althans had doen ver- koopen, althans had geleverd, althans had doen leveren, ter wijl niet aanwezig was één der omstandigheden, als bedoeld in de art. 19, 20, 22 en 23 van de Aardappel verordening 1943. Het betrof twee kleine par tijtjes. het een geleverd aan een oude mannenhuis, het an dere aan een gezin van 10 per sonen. De advocaat hielc. een pleidooi en zeide. Het mag niet. Maar wij leven in een gekken huis. De overheid keurt goed, althans laat toe, althans ver hindert niet. dat de distributie- voorschbiften worden overtre den uit winstbeiag. De hoogste reeeeringsambtenaren eten in restaurants zwarte gerechten en in broodjes- en gebakswin kels worden met zwart inge kochte grondstoffen peperdure artikelen verkocht. Het is een krankzinnige wereld. Een boer, die zich aan de distributievoorschriften houdt, kan zijn bedrijf wel sluiten, want geei landarbeider zal bij hem werken, die geen melk, bote- vleeseh in strijd met de voorschriften ontvangt en geen landbouwbedrijf kan met de huidige vastgestelde prijzen de kosten goedmaken Een wet. die niet kan worden naffeleef-d, ondermijnt het rechtsbewustzijn. Zoo en nog veel mooier sorak de advocaat en hij vond, dat hij zijn hono rarium best bij elkaar had ge sproken. De rechter was m ld ir zijn oordeel en vond. dat hij het recht had gediend. De boer, die een boete kreeg, vond dat hem onrecht was aange daan en ging heen. vastbeslo ten wederom de wet te over treden. liever dan het onkruic op zijn land te laten groeien.

De Burcht | 1946 | | pagina 3