HUNTER COLLEGE LANGS DE BLOEMBOLLENVELDEN Londen bereidt zieli voor op Wereldtentoonstelling 1951 directeur der B.B.C. Een Romeinsche nederzetting onder Londen ondekt Waar over het lot van de wereld beschikt wordt Een buitenstaander heeft er geen idee van hoe hard men hier gewerkt heeft om het Hunter College voor meisjes in de Bronx, een buitenwijk van New York, waar de vergade ringen van den Veiligheidsraad der Vereenigde Naties gehou den worden, voor het doel ge schikt te maken. Hier is een biina bovenmenschelijke taak verricht en de gebouwen heb ben in 14 dagen tijds een ver andering ondergaan. zooals men die vermoedelijk alleen maar in het wonderland, dat Amerika heet. kan bewerkstel ligen. Er is dag en nacht door honderden vaklieden gewerkt en waar nog een paar weken geleden het zoo populaire Amerikaansche basketball werd gespeeld, zitten thans de ver tegenwoordigers van 11 lan den (de V.S.. Engeland. Sow- jet-Rusland. Frankrijk. China, Australië. Brazilië. Egyote. Mexico. Nederland en Polen) die het toekomstige lot van de wereld te beslissen hebben. De .Koningin der aarde" vorstelijk verzorgd. Elke gedelegeerde heeft een microfoon voor zich en elk ge sproken woord wordt op een gramofoonplaat vastgelegd en zal voor de wereld bewaard blijven. Ongeveer 800 journa listen hebben zich voor deze hoogst belangrijke bijeenkomst laten inschrijven. De pers heeft 228 plaatsen in de zaal. De ..koningin der aarde" heeft uitgebreide faciliteiten gekre gen in wat vroeger een gym nastiekzaal was. Men ziet hier en daar wat ringen hangen en apparaten voor Zweedsche gymnastiek, maar dat is dan ook alles. Voor honderden en honderden persmenschen is geen plaats, maar er is toch voor hen gezorgd Er is een speciale zaal. luxueus inge richt. waar men elk woord kan hooren dat gezegd wordt en waar men elk gebaar kan vol gen dat er gemaakt wordt. Het is voor het eerst in de historie, van belangrijke conferenties, dat men een intensief gebruik maakt van televisie. Er zijn verscheidene toestellen waar op men het doen en laten in de hoofdzaal kan volgen. Het is een voor den leek ongeloof lijke technische prestatie, maar een groot gemak voor den aan vankelijk teleurgestelden jour nalist. Toren van Babel. Er ziin 127 publieke tele foons geïnstalleerd, benevens een groot aantal rechtstreek- sche verbindingen met nieuws- bureaux. Men hoort er alle talen van de wereld. Trouwens in 28. talen wordt het gespro ken woord over de wereld uit gezonden. De groote nieuws agentschappen hebben eigen kantoren in het conferentiege bouw. terwijl losloopende journalisten over alle facili teiten beschikken die er mo gelijk ziin. Er ziin 125 splinter nieuwe schrijfmachines, on ge makkelijke tafels, waar men gebruik van kan maken. De acoustiek van de groote EERSTE BRIEF MET WERELDPORTO Naast haar overige we reldomvattende plannen heeft de organisatie der Ver. Volkeren ook een af- deeling voor wereldfran- keering voor dienstpost. De eerste brief der V.N., die voorzien van deze spe ciale frankeering over den Atlantischen Oceaan is ge- expedieerd. werd verzon den uit Stanford Connec ticut (den toekomstigen ze tel der wereldorganisatie) en was gericht aan den se cretaris, Trygve Lie, in Londen. De brief werd ver zonden op 28 Febr.; het poststempel vermeldt aan de linkerzijde „World Cjty February 28 '46" en in het midden zijn als vredestee kenen twee palmtakken af gebeeld. zaal. waar de bijeenkomsten worden gehouden, voldoet aan de hoogste eischen. Tien zoek lichten van 2.000-watt ziin op de gedelegeerden gericht, zoo dat de televisie-batterijen, de stille en geluidsfilm-apparaten hun spel ten volle uit kunnen spelen. Een gedeelte van de muren is bedekt met rossig- bruine gordijnen, die brandvrij zijn. De gedelegeerden zitten aan een eenigszins rondgebogen tafel. Aan een T-vormige tafel, vlak daarvoor, zitten de offi- ciëele stenografen en de ver talers. die elk gesproken woord in het Fransch en Engelsch zeggen. Er wordt goed voor den in- wendigen mensch gezorgd. Een cafetaria kan 3.000 menschen voeden en er zijn drie gelegen heden om wat te drinken. Het gewone publiek heeft niet veel kans om deze grootse gebeurtenis in de geschiedenis van New York mee te maken. Er zijn slechts 45 plaatsen voor de eerstkomenden be schikbaar gesteld, maar dezen hebben het ervoor over uren lang te staan om deze histori sche vergadering bij te wonen. AFLEVERING GROENTEN IN BLIK. Vanaf 1 April kunnen de restanten blikgroenten, behal ve appelmoes in blik en glas zonder inlevering van distri butiebescheiden worden afge- verd. De blikken mogen ten hoogste tegen de maximum prijzen worden verkocht. Het betreft hier blikgroenten, die, na de distributie en nadat alle bonnen zijn gehonoreerd, zijn overgehouden. Kosten noch moeiten zullen worden gespaard De grootste internationale tentoonstelling, welke ooit is georganiseerd, zal in 1951 te Londen worden gehouden. Dit is Woensdag tijdens een zitting van het Hoogerhuis be kend gemaakt, waarbij tege lijkertijd het doel van deze tentoonstelling werd uiteenge zet n.l.: een grootsche demon stratie te geven van intema- ionale vooruitgang, en om heel de wereld te toonen. dat Engeland en geheel het Britsch Imperium op elk gebied moreel,, cultureel, geestelijk en materieel de oorlogsinspan ningen teboven zijn gekomen. Enkele maanden geleden stelde een Engelsch dagblad vóór om te gaan werken aan Het Lentefeest is in vollen gang en blijft het fraaie weer aanhouden, dan staan over een dag of tien ook de tulpen en hyacinthen in bloei. Schuchter beginnen hier en daar enkele velden zich al wat rood te kleu ren en allerlei nuances, want de natuur heeft heel wat schoons op haar pa let. Nog is er productie beperking in het bollen- bedrijf zoodat niet alle velden beplant zijn met wat ook in dit geval ..Hol lands' Glorie" mag wor den genoemd. Hollands' Glorie in binnen- en bui tenland. want zijn de bol len niet een belangrijk uitvoerartikel? Ze bren gen den roem van den kweeker ver over de grenzen en trekken tege lijk de vreemdelingen naar Holland. En daarom maakt Haarlem, de bol- lenstad, zich weer op gastvróuwe te zijn, nu vooral, nu het zevenhon derdjarig bestaan van de stad wordt gevierd. Brug gen en wegen zullen weer omzoomd worden met bloemben. De groote feestten echter kunnen vanwege de voorbereidingen eerst in Augustus worden gehouden en er komt een grootsche bloemententoon stelling in September. Met Paschen loont het in ieder geval de moeite de beroemde „bollen- tocht" te maken. Van uit Haarlem langs het vroe gere veld bij Vogelen zang, waar bijna tien jaar geleden de padvinders jamboree is gehouden en nu de paarden den ploeg door den grond trekken, naar de Zilk. Noordwij- kerhout, Noordwijk, van waar een klein uitstapje naar Noordwijk aan Zee voldoende is om de zee wind te voelen en de Hol- landsche zee weer eens te zien, vervolgen naar Kat wijk, Rijnsburg, Wasse naar, Den Deyl, langs den Rijksweg Leiden-Haar lem, in Sassenheim de Teylingerlaan in, via den Loosterweg naar Lisse, daar de Stationslaan ne men, weer den Looster weg, dan de Pastoorlaan, en den rijksweg naar Bennebroek. Fietsbanden en gebrek aan auto's vor men nog een probleem om ouderwetsch bollen- tochten te maken maar in de tram ziet men heel veel en diverse excursies staan op het programma van ettelijke reisbureaux. Bouwde een „berichtendienst" op met hulp van den pastoor Dr. Ernest Whitfield, een blind musicus, die gedurende de Duitsche bezetting een on- dergrondscbe nieuwsdienst or ganiseerde in Frankrijk, en vandaar naar Engeland ont snapte. is thans benoemd tot een der directeuren van de Britsh Broadcasting Company. Tdfen de oorlog uitbrak be vond Dr. Ernest Whitfield zich DIT JAAR WEER EEN „BOEKENWEEK". De jaarlijksche „Boeken week" die in 1941 voor den tienden maal gehouden werd, doch nadien door de maatre gelen op cultureel gebied van den bezetter onmogelijk werd gemaakt, zal dit jaar herleven. In de week van 4-11 Mei zal weer met allerhande mid delen de aandacht voor het boek gevraagd worden. Dat men juist de bevrijdings-week voor deze actie heeft uitgeko zen is begrijpelijk. Wii berden ken immers in deze week ook de bevrijding van den geest, waarop de bezetter voor alles zijn voortdurende aanvallen richtte. Het hoogtepunt in deze week voor het boek vormt een gala voorstelling in de Stads schouwburg te Amsterdam op 8 Mei. Opgevoerd zal worden Shakespeare's „Julius Caesar". met ziin gezin in Cavalaire. in Zuid-Frankrijk en verkeerde daardoor in de onmogelijkheid om naar Engeland terug te keeren. Nadat Frankrijk gevallen was. begon de Fransche pers te ageeren tegen Engeland en natuurlijk verboden de Duit- schers iedereen om naar de uitzendingen der B.B.C. te luis- „Ik begon contact te zoe- „ken in het dorp en op het „platteland met menschen. „die met de geallieerden „sympathizeerden". zoo ver telde Dr. Whitfield aan een verslaggever van de Daily Herald. De pastoor van het dorp. die alle menschen door en door kende, was hierbij een goede en betrouwbare hulp. De Duitschers vonden het niet de moeite waard om een blinde Engelschman te inter neeren en zoo had ik een prachtige gelegenheid om het nieuws, dat ik door de B.B.C. beluisterde, verder uit te dra gen bii monde van mijn vrien den en van den pastoor, die het zelfs in zijn Zondagsche preken wist te vlechten." Ook hielp Dr. Whitfield ver scheidene Engelsche soldaten en piloten veilig naar Enge land te ontsnappen, terwijl bii een behulpzame hand bood bii het verder transporteeren van ontvluchte krijgsgevangenen. een grootscheepsche tentoon stelling. welke alle vorige zou moeten overtreffen. Het idee vond direct grooten bijval en thans, slechts enkele maanden later, heeft alles reeds vasten vorm aangeno men en gaat heel bet Britsche wereldrijk aan den slag om; niettegenstaande de ontzagge lijke moeilijkheden, waarmede bet nog te kampen heeft, een „World-Fair" te organiseeren, die alle vorigen in de scha duw zal stellen. Men wil in 1951 klaar ziin, omdat het dan precies 100 jaar geleden is dat de groote we reldtentoonstelling te Londen werd gehouden, die toen een geweldig succes was. Beter en grootscher dan Parijs of New York. „Wij moeten bij de uitvoe- „ring onzer plannen ervoor „zorgen dat de wereldtentoon- „stelling van 1951 m Londen „die van New York in 1939 „overtreft in grootte en tech- „nische perfectie, terwijl wij „tevens moeten zien te berei- „ken dat wij de schoonheid, „élégance en het persoonlijk „cachet van de „foire" te Pa- „riis in 1937 voorbijstreven". Aldus de commissie. die hiermede zichzelf geen gemak kelijke taak heeft toegedacht. HET OVERHEMD In Amerika is ook niet alles te krijgen en ook de heerenmodezaken kunnen niet aan alle wenschen vol doen. Zoo kwam het dat bij een onderonsje van vrienden iemand aan den president van de V.S., Truman, vroeg: „Hoe zit dat toch, dat er geen heerenover hemden in de winkels te krijgen zijn?" Pres. Truman antwoord de: „Hoor eens jongen, toen ik nog winkelier in die artikelen was, wist ik er alles van, maar nu niet meer!" SCHEERZEEP OP BON T 36. Aan mannelijke personen ge boren in 1928 of vroeger zal wederom een hoeveelheid van 50 gram scheerzeep of 100 gram scheercrème of 400 gram snel- scheercrême worden verstrekt. Zij moeten hiertoe in de week va- 7 tot en met 13 April a.s. bon T 36 der Tabakskaart in leveren bij een detaillist, die gewoon is scheerzeep te ver- koopen. Mannelijke personen gebo ren in 1928 of vroeger, die niet in het bezit zijn van een ta bakskaart, doch van een ver- snaperingenkaart of een ge combineerde Tabaks- en Ver- snaperingenkaart, moeten zich uiterlijk op Zaterdag 13 April a.s. tot den plaatselijken distri- butiedienst wenden. Deze dienst zal hun tegen overleg ging van de tweede distribu tiestamkaart een rantsoenbon voor scheerzeep verstrekken. Maandag j.l. zijn onder de puinhoopen van de gebombardeerde Billiter Avenue te Londen overblijfselen van een Romeinsche nedc.zetting aan den dag gekomen, welke door archeologen ver der worden uitgegraven. De inspecteur der Londensche musea, W. F. Grimes, is met zijn staf druk bezig om, onder de nieuws gierige blikken van de voorbijgangers, het gevondene te bergen en te registreeren. De Oudheid weerstaat de moderne oorlo» Een tweetal archeologen en arbeiders stieten met hun schoppen en houweelen op het keldergewelf van een wegge bombardeerd huis. Nadat zij door de zestig centimeter dik ken muur van een middel- eeuwsche woning waren geko men, welke hen in den weg stond, vonden zij brokstukken van middeleeuwsch vaatwerk, deels nog met goed bewaard gebleven groen glazuur. De volgende d ertig centimeter brachten de eerste aanwijzin gen van Romeinsche overblijf selen aan den dag. Men vond oesterschalen oesters waren een delicatesse voor de Romeinsche keuken overblijfselen van aardewerk en vaatwerk, dat door den ouderdom zwart geworden was. Grimes neemt aan, dat zich onder de puinhoopen van het gebombardeerde moderne Londen en de muren van de weggezakte patriciërshuizen uit de middeleeuwen de hui zen van een Romeinsche han delswijk bevonden, want 70 meter verder lag het forum van het Romeinsche Londen. Op het bureau van „De Burcht" liggen de eerste lijs ten ter inzage, vermeldende de namen van personen, die zich buiten de geallieerden ge bieden op Java bevinden.

De Burcht | 1946 | | pagina 3