Mixtute J Het klinkt gek, maar ik wist niets", Trouwplannen en geen geld jn zegt Joachim von Ribbentrop :ril :en daarom hield U Sohusschnigg zeven jaar gevangen? „En jikt u dat hij het in Buchenwald en Dachau prettig vond? lij zat daar z. her omdat hij over Berchtesgaden niets mocht rtellen?" Met dezv en dergelijke vragen zorgde Sir Maxwell ffe dat de dag van gisteren voor Ribbentrop niet tot de pret ij Jste behoorde in het proces van Neurenberg, Het kruisver- an or van den voormaligen Min. van Buitenl. Zaken van het an ieich" 'erd een zielige vertooning waarbij Ribbentrop steeds ail |n toevlucht nam tot ontkenningen, die af en toe een komi- lr- hen indruk maakten. an I a" VAN OOSTENRIJK GESPROKEN iToen Maxwell Oostenrijk hsneed, verontschuldigde v. er bbentrop zich bii voorbaat or fct te zeggen, dat hij het pro- ri- eem Oostenrijk eigenlijk Echts „van den buitenkant" 1,1 nde. Jk Met documenten toonde Max- en si evenwel aan, dat Ribbeh- i>p persoonlijk het historische r* emorandum van Hitier aan ,r(* huschnigg had overhandigd, aI aarin de Duitsche eischen isteld werden, doch de zicht en lar in verlegenheid gebrachte n- jn Ribbentrop verstoutte zich r* isondanks te antwoorden: let klinkt merkwaardig maar t' ken den inhoud niet en ik ié eet alleen, dat het er om ging jde te scheppen in de ver- al judingen tusschen Duitsch- k nd en Oostenrijk", c' Ribbentrop hield vol, dat hij r- sen druk op behuschnigg had itgeoefend en hij voegde er ie jn toe, dat hij den Oosten- 's jkschen kanselier „bijzonder [J rmpathiek" had gevonden, it taxwell' wees herhaaldelijk iet den vinger naar de be- i- [huldigde Keitel en von Pa- u en, die eveneens bij deze on- brhandelingen aanwezig ge- (eest waren. Uit Jodls dag- bek citeerde hij opmerkingen i- jrer de groote beroering die it Oostenrijk gewekt was uocr e Duitsche troepenbewegin- j3 jen. Maar ook daarvan zeide leze hoogst merkwaardige Min. rt jan Buitenl. Zaken niets te e (reten. |J In tegenstelling tot het p landpunt dat Ribbentrop in ijn lange betoog heeft inge- e lomen als zou hij tot het aller- 1 aatste toa met volle overtui- jing gevochten hebben voor len goede verstandhouding met y Engeland, legde Maxwell nu (en aantal stukken over waar- n lit bleek, dat Ribbentrop reeds iij zijn vertrek als gezant uit Londen overtuigd was van de I mvermijdelijkheid van een iorlog. Ribbentrop werd ook in dit ii ipzicht geslagen met een van lijn eigen stukken; een advies lan Hitier om tegenover En- feland vriendschap te veinzen 4 en tegelijk strikt geheim een coalitie tegen Engeland op te DRIE JAAR VOOR DE GEBRS. DE VILDER I Gisteren wees het Amster- damsche Bijzondere Hof von nis in een aantal zaken waar- In den verdachten, in meerde re of mindere mate, hulpver leening aan den vijand was ten jaste gelegd. i De publieke belangstelling jwas bijna even groot als bij»de behandeling van het proces de jVilder. Achterevenolgens ver oordeelde het Hof: A. F. de Vilder en C. F. de Vilder. Achtereenvolgens vèr- Iwerkinrichting, ontzetting uit [kiesrechten en uit het recht eenig beroep of functie te be- jkleeden in het grond- en (bouwbedrijf, dit in den ruim- jsten zin genomen, voor het le- jven. De eisch was voor A. de ;V. 5 jaar en voor C. de V 3 j. In de uitvoerige sententie is o.m. opgenomen dat verdach ten geen pro-Duitsch gezind- Iheid hebben getoond maar de laard van een groot deel der door hen uitgevoerde werken zoo duidelijk van militair stra- tegisch karakter was, dat zij de opdracht daartoe hadden moeten weigeren, welke de ge volgen daarvan ook zouden zijn geweest. bouwen Hij was kennelijk uit het veld geslagen toen hij dit document kreeg voorgelegd, nadat hij eerst hardnekkig ont kend had zulk een politiek te hebben voorgestaan. Hitiers uitlatingen dat de strijd tegen Polen niet ging om Danzig doch om de levensruim te kon Ribccntrop niet ont kennen, maar ook hiervan wist hij natuurlijk niets, „al klinkt het misschien gek". En de concentratiekampen? Wist u daar ook niets van? Het slot van de zitting was voor den zenuwachtig op en neer schuivenden minister wel het pijnlijkst van al omdat de prosecutor hem toen over zijn verantwoordelijkheid voor de concentratiekampen sprak. Heftig bewogen en voortdu rende zijn bril op en afzettend zei Ribbentrop met trillende stem: „Onder eede verzeker ik dat ik de naam Mauthausen eerst in Neurenberg gehoord heb. Ik heb nooit geweten dat er meer dan twee concentratie kampen waren, Dachau en Oranienburg, en daarnaast nog een Joodscfi tehuis Theresien- stadt". „Uw slot Fuess lag midden in het gebied van het kamp complex van Mauthausen waar honderdduizend menschen wa ren en u wilt ons doen geloo- ven er nooit van gehoord te hebben" voegde Maxwell hem toe, „Het mag verbazend lijken maar het is honderd procent waarheid?" „Het" is niet alleen verbazend maar het moet ook onwaar zijir„Geen mensch in Duitschland wist dit en ook geen enkele van de mannen die in de beklaagdenbank zitten. „We zullen dat hooren als ze aan de beurt komen, maar ik herhaal nog eens mijn vraag: „U die zeven jaren verantwoor delijk minister was, wilt ons wijsmaken, dat u maar van twee kampen gehoord hebt?" „Het is mij volkomen onbe kend". „Dan kan ik uw geheugen opfrisschen met enkele docu menten" zoo zeide Maxwell en hij legde Ribbentrop tenslotte zijn eigen betoogen voor vol gens welke deze voorstander was van de hardste methoden van strijd tegen partisanen, die hij „met inbegrip van vrouwen en kinderen" wilde uitroeien. ,,Zoo iets heb ik misschien in opwinding gezegd" veront schuldigde Ribbentrop zich. „Of was het misschien ook een di plomatieke leugen", beëindig de Maxwell Fyfe zijn kruisver hoor, dat den geheelen dag in beslag heeft genomen. De voor malige minister, die eerst zijn toevlucht genomen heeft tot de belijdenis van afhankelijkheid van Hitier verliet de getuigen bank na door den aanklager als een leugenaar te zijn ge brandmerkt. Om vrijlieid van onderwijs in Frankrijk Op initiatief van de ouder commissie voor vrede en vrij heid op onderwijsgebied stond Zondag „Laetare" in het tee- ken van de actie voor het vrije onderwijs. In alle parochie kerken werd onder de H.H. Missen, op verzoek van Mgr. Suhard, Kardinaal-Aartsbis schop van Parijs, de verklaring voorgelezen welke door de ver gadering van kardinalen en bisschoppen met betrekking tot het vrije onderwijs was op gesteld én waarin gezegd wordt, dat het geheel Fransche episcopaat besloten was de vrijheid van het onderwijs met allé te zijner beschikking staande middelen te bevorde ren. In sommige kerken werd daarvan nog een uiteenzetting gegeven en werden de geloo- vigen aangespoord tot het vor men van oudercommissies. Voorts werd hun aanbevolen andere® zooveel mogelijk om-, trent de beteekenis van het doel waarvoor zij strijden in te lichten. Poging tot afpersing Een fabrikant uit Hillegers- berg ontving in blokletters een dreigbrief, waarin hij werd ge- someccd 3000 gulden in het puin aan den Terbregscheweg hoek Rechter Rottekade te de- poneeren. Deed hij dit niet, dan zou er zoowel bij den P.O.D. als bij den belasting inspecteur een boekje over hem worden open gedaan. De verdere instructies luid den, dat hij met de auto op een bepaalde tijd langs de be doelde plaats moest rijden en in zijn vaart een enveloppe met het geld uit het raampje wer pen. De fabrikant ging met den dreigbrief naar de politie en deze zorgde er voor, dat op den bepaalden tijd, dat wilde natuurlijk zeggen laat in den avond, een colonne recher cheurs zich in de buurt ver school. Alles liep naar wensch. De auto kwam, wierp op de afgesproken plaats een enve loppe met waardeloozen inhoud uit en verdween even later. Vlak daarop kwam uit het puin een gedaante te voor schijn, die na twee maal ver geefs gezocht te hebben, de enveloppe vond en opraapte. Op dat moment sprongen twee rechercheurs te voorschijn. Het werd een renpartij, waar bij een van de rechercheurs eer' schot loste. Hierdoor wer den twee andere politieman- BRITSCH-INDIË VQOR DE U.N.O. Sir Stafford Cripps, de En- gelsche minister van handel, die deel uitmaakt van de En- gelsche kabinetsmissie in Britsch-Indië, heeft gisteren Gandhi een bezoek gebracht. Hii trof hem in gebed met 10.000 volgeljngen, en toen de ceremonie ten einde was. ont ving Gandhi hem. Zij hadden gedurende drie kwartier be spreking. Cripps verklaarde later op een persconferentie, dat wanneer de missie faalde, wellicht slechts internationale arbitrage de manier zou kun nen zijn om dit probleem op te lossen. P)E MIN OF MEER veront- waardigde lezer, die van TRAKS gaan wij feestvie ren, omdat wij een jaar ge- oordeel was, dat wij ten on- leden van de Duitsche terreur rechte het leger tuchteloosheid werden bevrijd. Onze vreugde en bandeloosheid verweten is getemperd en het feest zal wij' zeiden het een weinig zach- niet luidruchtig mogen zijn, ter kunnen wij antwoorden want er is nog geen vrede in met de dagorder van den Chef heel het Koninkrijk der Ne- van den- Generalen Staf, waar- derlanden. Zoolang er nog Ja- in geconstateerd wordt, dat in panners in lndie zitten het het leger „eerlijkheid en aantal wordt geschat op ÏOO.IHX) plichtsbesef maar al te vaak maar ook op 300.000 en ï-oo- zoek zijn" en „dat de zedeloos- lang deze de gelegenheid heb- heid een schrikwekkenden om- ben extremisten van wapenen vang heeft aangenomen. Het te voorzien, hen militair °P *e Tweede Kamerlid Duymaer leiden en met hen verdedi- van Twist heeft den Minister gmgswerken aan te leggen; zoo van Oorlog gevraagd welke 3an'£ tienduizenden Nederlan- maatregelen hij zich voorstelt ders,. voornamelijk vrouwen en te nemen om dienstplichtigen kinderen, God weet onder wei- tegen dergelijk kwaad te be- ke omstandigheden, gevangen schermen, terwijl het Kamerlid worden gehouden is uitbundig Andriessen den minister heeft feestvertoon misplaatst, verzocht op te treden tegen de immoreele toestanden in het kamp Waterloo. p. ODLOOZE EED bij de U.N.O. De ceremonie tij dens de Algemeene Vergade- te ring der Vereenigde Volken bij gelegenheid van de installatie gadering plaats v,„ aannemers g» iron Wö,hrTYiQ/>htcwArlr.ori' j ste^n, of de organisatie niet op de een of andere wijze de sou- r\EZER DAGEN had 's Hertogenbosch een ver van„Wehrmachtswerkeh Wij leven immers in een vrij land! Ons is geen agenda toe- vereiniteit van God zou erken- gestuurd. Maar wij weten, dat nen. Maar de eed, die de can het geval van Gebrs. de Vilder het voorwerp" was eener leven- dicaat werd afgenomen, was ec-n godlooze formule. De gal mende, maar daarom niet min- dige discussie. Vrij algemeen der banale toespraken konden was de verwachting dat de hee- niet zorgvuldiger iedere toe- r,„ Vilde, met een boe- te af zouden komen. Dat gaf Linie). de aanwezigen moed. Vandaar dan ook het „suc ces" van den Tweeden Vojken- bond, waarin evenmin als in den eersten de naam van God mag worden genoemd. Wat wii mtn bouwen een wereld vrede of een Toren van Babel? f-J OE CRITIEK onze situatie is 'en hoe arm wij zijn, heeft minister Lieftinck voor de radio medegedeeld. Zooals de lezer weet, leven wij op het aogenbhk van onze schulden. Welnu, eenige weken geleden waren die schulden bijna op en toen is een hachelijke toestand ontstaan, want onze aanvoeren van *'oedmgsmiddelen, grond stoffen enz. dreigden tot stil stand te komen. Met het laat ste geld kocht minister Lief tinck een kaartje op den Sky- master.naar Amerika en daar peuterde hij 200 millioen dollar los. Nu kunnen we weer even blijven eten Wie zou er critiek op de Regeering uitoefenen in dien er niemand at? R ESCHAVING. Ik stond in een broodjeswinkel en dacht wat ben ik begonnen. Voor één kadetje van 4 ets zonder boter met twee plakjes worst-met-veel-meel van eén cent elk, moest ik dertig cent betalen. En ik had zoo'n hon ger. Een heer naast mij nam twee broodjes en een kop kof fie en een gebakje en toen de man achter de toonbank van een rijksdaalder terug wilde geven, zei de heer: „Lao maor zitte, ik hè genog van da spul". I> man achter de toonbank boog en glimlachte beleefd. Mijn dubbeltje fooi werd niet bekeken. Wat doet iemand, die voor zijn onderhoud moet wer ken, ook in zoo'n sjieke tent. nen. die bij de Witte Brug ge posteerd stonden, gewaar schuwd. Hiervan loste een ook een schot en dit trof den vluch teling in den schouder. Hierop volgde spoedig de arrestatie. Men bleek te doen te hebben met dei. 24-jarigen C. H. van R. Zijn broer, die den dreig brief geschreven had. namelijk de 26-jarige H. C. van der R. was kantoorbediende bii ge noemden fabrikant en omdat hij geld noodig had om in het huwelijk te treden, was hij maar tot het schrijven van de zen driegbrief overgegaan. De ze broer heeft zich later vrij willig bij de politie gemeld. Hij heeft nu geen geld om te trouwen en is natuurlijk ook zijn baantje kwijt. WEDEROPBOUW PUBLIEKRECHTELIJKE LICHAMEN. De ministers van Financiën, van Binnenlandsche Zaken en van Openbare Werken en We deropbouw hebben bij de Twee de Kamer ingediend een wets ontwerp: „Regeling van de bij dragen wederopbouw publiek rechtelijke lichamen 1946", In het hierbij aangeboden ontwerp wordt een regeling ge troffen voor de schade, gele den door publiekrechtelijke en met een publiekrechtelijk lichaam gelijkgestelde licha men, waarbij de oude regelin gen goeddeels zijn overgeno men. Wel zijn, hetzij om prac- tische redenen, hetzij in aan sluiting op het Besluit op de Materieele Oorlogsschaden 1945, enkele noodzakelijke af wijkingen aangebracht. Aan het onderhavige ontwerp ligt de gedachte ten grondslag, dat bij een regeling van <fe schade, die door publiekrechte lijke lichamen is geleden, an dere beginselen dienen te gel den, dan die welke t.a.v. de particuliere oorlogsschade zijn aanvaard. Intusschen wordt gemeend, dat de bereidheid tot bijzonde re financieele hulp moet wor den uitgesproken, ten einde vast te leggen, dat niet behoeft te worden gevreesd, dat de uit gaven voor den wederopbouw een permanente noodlijdend heid ten gevolge zullen hebben. BONNEN VOOR RIJWIEL BANDEN. De bonnen voor rijwielban den, welke een vervaldatum hebben gekregen na 20 Maart j.l., zijn alleen geldig indien zij aan de achterzijde voorzien zijn van het stempel van den distributiedienst, welke de bonnen heeft afgegeven. HANDEL IN GROENTEN VRIJ. Sinds 1 April is de handel in groenten geheel vrij. Voor den consument wil dat zeggen, dat de klantenbinding verval len fe. Vrije prijssomming en afzet is weer toegestaan. De plaatselijke verdeelingskanto- ren zijn opgeheven. GIRO EN SPAAR- CERTIFICATEN. Het Bestuur van den Post cheque- en Girodienst maakt bekend, dat begonnen is met de toezending van Spaarcerti- ficaten aan diegenen, die deze certificaten door middel van den girodienst hebben besteld. GEEN PASVISUM MEER NOODIG VOOR FRANKRIJK. Wij vernemen van het Min. van Buitenl. Zaken, dat krach tens een met de Fransche re geering getroffen overeen komst, met ingang van 15 April 1946 de wederzijdsche onderdanen zullen zijn vrijge steld van het pasvfeum voor toelating in, doorreis door of uitreis uit Nederland en Frank rijk. Van genoemden datum af zal alleen het bezit van een geldig paspoort vereischt zijn. Beide regeeringen hebben zich het recht voorbehouden voor doorreis naar zekere lan den het tot dusver verplichte transitvisum te handhaven. Echter moeten Nederlandsche onderdanen, voor een verblijf in Frankrijk van langer dan twee maanden, in het bezit zijn van eene verbliifsverjjunning der bevoegde Fransche over heid.

De Burcht | 1946 | | pagina 3