OMGEVING SPORT STADSNIEUWS f KUK'l n, UULE* Anglikanen „adoptee* ren" Arnhemsche Katholieken Van den held Jan Trompetter 54 ALPHEN AAN DEN RIJN Afdeeling R.K. Politiebond opgericht. Alhier is opgericht de afdeeling „Rijn streek" van den R.K. Politiebond „Sint Michaël". Deze afdeeling omvat alle ge meenten in de Rijn- en Gouwestreek, waar een politiecorps is gevestigd. Dr Gillissen, uit Bergen-op-Zoom, sprak na mens het hoofdbestuur over het doel en streven van den bond, waarna alle aan wezigen als lid toetraden. Er werd een voorloopig bestuur samengesteld onder voorzitterschap van den heer Th. Op dam, uit Nieuwkoop, dat de plannen tot "verderen uitbouw van deze afdeeling zal uitwerken. Penningmeester is de heer N. P. L'Ami. Omtrent het secre tariaat zal nog nader worden beslist. De weleerw. heer Chr. Vriesekoop heeft het adviseurschap van de afdee ling aanvaard. Voetbal. Alph. Boys A (jun.)—Altior B 150; Altior A (jun.)Alph. Boys B -1. KATWIJK AAN ZEE Burg. Stand. Geboren: Leunt je d V. J. v. Rijn en K. v. Duyn; Dirk z. van D. Ruwaard en P. de Mol; Geertje Ha sina d. v. T. Ouwehand en A. de Jong; Gerrit z. v. J. v. Beelen en J. v. Duy- venbode; Maarten z. v. P. Groen en H. Ouwehand; Martina Wilhelmina Maria d. v. Nic. v. Maren en J. C. v. d. Drift; Geertruida d. v. H. Timmers en G. Ouwehand; Hendrik z. v. P. v. Bee len en E. Vlasman; Ewoud z. v. P. de Vreugd en D. Plokker; Mariuus Albertus z. v. A. M. Oldenhof cn H. A. Haas noot Jan z. v. W. J. Holwerda en D. Verdoes; Cornelia d. v. A. v. Duyn en C. v. Duyn; Dirk z. v. C. v. d. Plas en W. Zuyderduyn; Helena Cornelia d. V. P. Kraaienoord en C. Berkhey. Ondertrouwd: J. Heemskerk ep J. Barnhoom; F. Meijer en N. E. Guyt; A. Donkersloot en A. Kromhout. Getrouwd: M. v. d. Bent en J. v. Duyn; K. v. d. Plas en A. Harteveld. Overleden: A. Hus 79 j.P. v. d. Eijkel 63 j.; H. c. Duyn 77 j.; J. Ver- >es 83 j.N. de Vreugd 52 j.; C. Haas noot 54 j. LEIDSCHENDAM Leerdiefstal. Zekere S. had een partij leer gekocht dat naar hij zou we ten van diefstal aikomstig was. Verder was het dè bedoeling dit leer in den gif- handel te brengen en„ om die te voor komen is het leer in beslag genomen en S. in arrest gesteld. Burg. Stand. Geboren: Nicolaas Jacobus z. van G. J. N. v. d. Meer en A. L. Scheffers; Radoud Norbertus Maria z. van C. J. Maar 'en E. M. de Bruin. Ondertrouwd: Wilhelmus Martinus Lexmand 23 j. en Maria Aüda v. d. Bosch 21 j.; Alderd Froolik 24 j. en Ge- rardina Johanna Pieternella Meulen- broek 25 j.Johannes Starrenburg 25 j. en Risetje Cuperus 22 j. Getrouwd: Ésdra Minnaard 22 j. en Antje Anechien v. d. Schans 26 j. Maarten v. d. Bend 24 j. en Anechien v. d. Schans 25 j.; Jacob v. d. Bijl 22 j. en Alida Wilhelmina v. Ravcsteijn 17 j.; Antonius Hendrikus Johannes Ma ria v. Nieuwenhovcn 21 i. en Josephine Joannia Hedwig Kruik 22 j.Cornelis Gcrardus de Graaf 27 i. en Catharina Barbara Wensveen 22 j. Overleden: Ceserina Alexandria Prins 62 j. wed. van J. H. Speenhoff: Adrir.na RADIO voor Woensdag. HILVERSUM 1. 301 M 7.— Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.7.30 Muziek bij liet ontbijt; 8.Nieuws; 8.15 Progr.-overz.8.20 Gram.muz.8.50 Voor de huisvrouw; 9.— Orkestwerken; 10.Morgenwijding; 10.20 Voor de vrouw; 10.35 K. v. d. Star, fluit, C. v. Boven, piano, 11.Muzikale kwesties; 11-.30 J. de Léyr speelt; 11.45 Krijgsge- -vangencn in het Verre Oosten; 12.The Ballroom Mclodians; 12.30- Kalender; 12.35 Eddy Walis speelt; 1 Nieuws, 1.15 Koor cn orkest; 1.18 Stafmuziek van de Amsterdamsche^ politie; 1.45 J. Immink, alt, 1. Rossican. piano; 2.15 Voor de vrouw; 2.30 J. Brill's Continent.il- Kwintet; 3.Voor de-jeugd; 5.— Va riatie-concert; 5.30 Ned. Volksherstel- 6.Nieuws; 6.15 Weerover/..; 6.11 Spaansche guitaarmuziek; 6.30 Atoom energie; 7.— Xavier Gugat en ork. spe len Rumba's; 7.15 -Departementale uit zending; 7.30 Progr. Ned. Strijdkr.8.— Nieuws; 8.05 Vaudeville-ork. o.l.v. *C. v. d. Linden; 8.35 Hoorspel; 9.15 Resi- dentie-Ork.; i0.25 Gesprek van de week; 11.Nieuws; 11.15 Koor en orkest. HILVERSUM II. 415 M. 7.Nieuws; 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gewijde inuz.7.45 Een woord voor den dag; 8.Nieuws; 8.15 Progr.-overz.;' 8.20 Morgenconcert; 9.Gram.muz.; 9.15 Ochtendbezoek bij jonge zieken; 9.30 Waterstanden cn politieber.9.45 B.B.C.- orkesten; 10.15 Pianospel; 11.— Orgel- muz.; 11.30 Liederenrecita!12. Sneeuwwitje en de zeven dwergen; 1.— Nieuws; 1.15 Progr.-overz.; 1.20 Melo- dia; 2.— Brandenburgsch Concert; 2.15 Concert; 3.Oude kamermuz.4. Nachtvorstverwachting; 4.05 Praatje voor jeugdige- postzegelverzamelaars: 4.15 Orkestwerken; 4.45 „Voor jongens en meisjes"; 5.30 Celesta Ensemble; 6.30 Rijk overzee; 6.45 Meisjeskoor; 7.— Nieuws; 7.-15" Progr.-overz.; 7.20 Gram. muz.; 7.30 Engelsche les voor beginne lingen: 8.Nieuws; 8.05 Departemen tale uitzending; 8.20 Radio Pliilh. Ork.; 9.10 Atoom-energie; 9.30 Vereenigde Zangers o.l.v. Antoon v. d. Voort; 10. Nieuws; 10.15 Na het nieuws; 10.30 Bel Canto; 11.15 Gram.pl.concert. Gerarda Maria van Haasteren 77 j. wed. van W. P. Lamboo; Barthölomeus v. d. Hulst 6 j. LEIMUIDEN Landbouwonderwijs. Onder leidinj van den heer A. de Kroes is men in de herfst van 1945 weer begonnen met een landbouwciirsus. Deze cursus is reeds thans beëindigd aangezien het aantal lesuren flink werd opgevoerd. Aan het schriftelijk examen namen 12 cursisten deel, waarvan er 2 werden afgewezen. In zijn toespraak zeide de heer Sche pers dat, alhoewel voor vestiging als boer nog een diploma vereischt is, men toch ook met goede getuigschriften voor den dag zal moeten komen bij .vestiging in den N.O.-polder. Hierna werden de diploma's uitge reikt aan de heeren R. v. d. Zee, Wou- brugge, H. Vosthart, Leimuiden, Jac. Spijker, Rijnzaterwoude, P. Straathof, 1. v. Egmond, J Straathof, te Leimuiden( ,J. Spijker en J. Rijkelijkhuizen, te Rijn zaterwoude. VOORSCHOTEN Landbouwwintercursus. In een der lokalen van de O.L. School werd de eindles van de landbouwwintercursus gehouden. De heer L. de Vries begon dezen avond met het onderwerp „be mestingsleer" Nadat leeraren, land- bouwconsulent en bestuur enkele bespre kingen hadden gevoerd, werden <le ver worven diploma's uitgereikt door den heer C. P. Scheepers aan M. Bos, Joh. J. van Leeuwen, D. A. van der Doe, D. v. Leeuwen, A. de Wit, M. War- nrendam, P. Zonneveld, F. Rijnsburger, Adr. Rijnsburger, P. J. v. d. Ham, P v. d. Kleij, M. Oosterveer, J. Snelder- waard en J. Verboon. Namens de leerlingen bedankte de heer D. A. v. d. Doe de leeraren voor de aangename en leerrijke uren en het bestuur voor het houden van dezen cursus. VOORHOUT ForeholteS.J.C. 2 61. Deze wed strijd. werd door een groot publiek ga de geslagen. Het begin is voor S.J.C. en die komt in de eerste min. aan een goedkoop doelpunt, de bal rolt via den scheidsrechter in 't net 01. Dan komt Foreholte er beter in maar, voordat de partijen op gelijke voet komen is er bijna 25 min. gespeeld en opent de m.- voor de score 11. Er volgt een kwar tier van onophoudelijke aanvallen op de S.J.C.-veste. Eenige tijd later doelpunt de l.-binncn 2I. Gevolgd door een goal der I.buiten 31. Nog voor de rust voegt de m.voor er 2 goede, doel punten aan toe, zoodat de tweede helft werd begonnen met een 51 voorsprong. S.J.C. tracht dan het spel te ver plaatsen wat hun ten deele gelukt. Fo reholte blijft zweven voqr de S.J.C.- veste, door goed werk van hun achter hoede wordt veel onheil voorkomen. Foreholte scoort in het laatste kwartier nog door den m.voor 61; 25 punten zijn thans binnen; 27 zijn er noodig om kampioen te zijn. Foreholte 2 boekte een 21-zege op S.J.C. 3. terwijl Foreholte 3—V.V.S.B. 3 een uitslag gaf van 0—16 voor V.V. WOUBRUGGE Bi tg. Stand. Geboren: Theodorus Ge ardus Agnes z. ven Th. J. van Joo- zen en H. T. F. Bauk: Wilhelmus Cor nel's Jozef z. van M. J. Kuipers en H. A. G van der Meer; Maartje C. Slinger land en G. Groot; Gosewina Maria J. van J. C. Grandia en J J. Wiethoff; lom,ma d. van P. van Teylfngen en G. J van.Rhijn; ïan Coenraad z. van A. Roosemalen en M. C. Lam; Hende- rika Maggeltie d van D van Leeuwen en C van der Nagel. Overleden: P. G. van Goozen 65 j., echtg. van P. A. van Leijden; J. Hoo- genboom 54 j. echtg. van A. M. Borst. Ondertrouwd: P. C. Kinkel 26 j. en K. Klomp 21 j te Alkemade; W. B. van der Pouw Kraan 30 i. te Alkemade en M. J. van der Laan 23 j.W. van Klave ren 28 j. en E. S. Bochove 30 j. Een ernstige instorting heeft plaats gehad in de Libercourtmijnen te Ojgnies. 17 mijnwerkers werden bedolven. Er zijn drie dooden en enkele gewonden te be treuren. Een overjas voor rozenkrans Een jaar geleden werd er ingebroken in het huis van Mevrouw Nora Pur vis in Engeland De dief kon ongehinderd ziin slag siaan. Mevrouw was niet thuis en haar man was aan het front. Toen Me vrouw thuis kwam miste zij natuurlijk de noodige dingen maar zij bemerk te ook, dat de dief zijn overjas had laten liggen. Nu is Mijnheer Purvis gedemobiliseerd en de politie vindt dat hij de jas mag houden. Maar Mevrouw heeft in de kranten laten weten, dat zii liever de overjas ruilt voor de rozenkrans en het kruisbeeld die een jaar geleden door den dief werden meegenomen. En nu wachten ze of hij komt ruilen KAMPIOENSCHAP DAMMEN L.D.D.B. W. Hulsman opnieuw kampioen. Door zijn remisepartij tegen v. d. Brink werd W. Huisman opnieuw, nu ongeslagen kampioen van Leiden en Om streken. Wij wenschen hem in de ko mende wedstrijden om het kampioen schap van Zuid-Holland veel succes Door het besluit van den N.D.Bdat twee spelers van elk district mogen werden afgevaardigd, is de strijd voor l\?.p plaats nog geheel cpeu en zullen de laatste wedstrijden op a s Woensdag ae uiteindelijke beslissing moeten bren gen. Zijlstra. de Vletter en Pronk heb ben hier de beste kansen. De uitslagen /van de gespeelde wed strijden waren: Hoofdklasse: Huismanv. d. .Brink 11; v. SteenbergenPronk 02; Nag- tegellerZijlstra 02. Ie klasse: VinkRedegeld 20. Door de overwinning van Vink be houdt deze spèler nog een kans op het kampioenschap le klasse. Wint echter de 12-jarige Slingerland a.s. Woensdag zijn laatste partij, dan is deze jeugdige dammer kampioen, bij remise volgt nog een extra-ronde tegen Vink. Het programma voor Woensdag is: Hoofdklasse: Zijlstrav. Steenbergen; de VletterPronk; Nagtegellerv. d. Brink. le klasse: SlingerlandSandijk. ALS EEN FRIES SPREEKT OVER FRIESLAISp dan is het de moeite van het luiste ren waard. Maar als deze Fries is Pa ter S, de Vries, oud-kapelaan van de St. Leonardusparochie, en als het on derwerp is: De Geschiedenis 'der Kath. Kerk in Friesland", dan is het te begrij pen, dat de zaal zoo goed gevuld was, om van de causerie te genieten. Aan de hand van lichtbeelden over de kerk geschiedenis van Friesland eerst vanaf het oude heidendom, langs St. Bonifa- cius, de groote apostel der Friezen, die in Dokkuni op 5 Juni 754 de martel dood stierf, naar de Middeleeuwen, toen Friesland één katholiek geheel was in bloeiend geloofsleven (er waren 1352 parochies „waar de Angelus geluid werd", er stonden honderden mannen- en vrouwenkloosters), leidde de spre ker ons naar het verval van dit ge loofsleven door de hervorming, een ver val dat zich tegenwoordig voortzet en in de tegenwoordige tijd verworden is tot groote ongodsdienstigheid. Daarom is er door de Ap. Ver. Petrus Canisius een actie op touw gezet voor Apologe tisch werk in die provincie, om de men- schen weer een levensbeschouwing bij te brengen die gericht is ook op het hiernamaals. Er zijn op het oogenblik 30 parochiekerken, terwijl 7 pet. van de bevolking katholiek is, 25 pet. volko men zonder godsdienst. Wie sympathi seert met dit werk, om het vroeger zoo katholieke Friesland weer echt het land van Bonifatius" te maken kan gratis een brochure aanvragen: „Wij tugje op" (Wij trekken op) aan het Minderbroe derklooster Burgemeester Wuiteweg 2, Drachten. Tot slot nog een woord van lof aan de kerken van de K.A. die samen een werkcomité hebben opgericht in de pa rochie van St. Leonardus O.K.O. (Ont wikkeling, Kunst en Ontspanning) waar van deze avond de eerste uiting was. Over 14 dagen volgt een passiespel, waarover nog nadere bijzonderheden zul len volgen. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Aan de Rijksuniversiteit zijn geslaagd voor het candidaatsexarnen Rechten de heeren C. W. Kroft, M. H. Siepman, F. A. M. Cuppen, allen Leiden, A. Smink Jr., A. Dominicus, beiden Den Haag, C. F. A. Wolterbeek, Leiden. Geslaagd voor het doctoraal-examen Indisch Recht de heeren M. Lawalata, Leiden, A. E. L. Roskott, Den Haag. Geslaagd voor het candidaatsexarnen Indisch Recht de heeren H. H. Thooft, Leiden, J. C. de Jong, Hillegersberg. Geslaagd voor het doctoraal-examen Godgeleerdheid mej. J. L. Klink, Leiden. INLEVERING SINAASAPPELBONNEN DOOR DETAILLISTEN. Het C.D.K. deelt mede, dat detaillis ten in groente en/of fruit de bonnen E36, D36, C36 en B37 reserve der bon kaart K604 op Donderdag 4 of Vrijdag 5 April moeten inleveren bij de plaatse lijke distributiedienst ter verkrijging van toewijzingen No. 789. Met deze toe wijzingen moeten zij zich wenden tot den rayonleider van het bedrijfschap voor groenten en fruit. Ziekenhuizen en an dere instellingen dienen zich op boven- genoemden datum eveneens tot de dis tributiediensten te wenden, teneinde de ze toewijzingen in ontvangst te nemen. Zij moeten opgeven hoeveel personen geboren in 1925 of later in de instel ling verblijven. In den Sowjet-Russische sector van Berlijn zijn eenige dagen geleden 2 Russiscne politie-agenten doodgeschoten. Het vatten van gewapende bandieten wordt in Berlijn bijna onmogelijk ge maakt door de reusachtige woestenij van ruines, waarin de misdadigers geheime schuilplaatsen hebben. De Anglikaansche ,.A1- lerheiligen-fcerk" te Cat- ham in Engeland, heeft een Katholieke parochie in Arnhem geadopteerd, waar <fe beroemde Brit- sche .vAire-borne' troepen hun historischen strijd streden. De Anglikaansche pas toor zond een brief aan Kardinaal de Jong te Utrecht waarin hij zeide, dat zijn parochianen een hulpverleeningsactie op touw wilden zetten. De Kardinaal adviseer de daarop een parochie in Arnhem te helpen. Onder leiding van den Anglikaansohen pastoor Jar vis organiseerde men een inzamelingsactie van kleeding omdat bekend was gemaakt dat de paro chianen van het geadop teerde Arnhem geen jas hadden. Alles was des tijds door de Duitschers geroofd. „Het was verrassend te zien wat onze parochia nen bijeen wisten te bren gen niettegenstaande het feit. dat de textiel ook bij ons is gerantsoeneerd'* zeide Rev. Jarvis. Thans zullen Chatham en Arnhem met elkander blijven correspondeeren. Een democraat-afgevaardigde in den staat Washington, zou beweerd hebben dat de Vereenigde Staten een voorraad van vijftienhonderd atoombom men zouden hebben en dat de fabricatie van atoombommen nog steeds zou wor den vooftgezet. Voor het eerste sinds den oorlog heeft weer een Mexicaansch schip de haven van Rotterdam aangedaan. Het is de „Minatitlan", die, komende van Tampico, met een lading stookolie aan boord werd binnengeloodst. De voormalige „gouverneur" van Bohemen en Moravië, Frank, verklaar de voor het Praagsche tribunaal van meening te zijn, dat de massamoord van Lidice een „zeer grove politieke blun der" was. Hij voegde er als nagedachte aan toe: „Hij was ook onmenschelijk". Uit Bad Oehnhausen wordt ge meld, dat de pogingen tot herleving van het Nazi-dom door de wedergeboorte der Hitler-jeugd, zoo juist verijdeld door de actie van de Engelsche en Ameri- kaansche „intelligence service", zich tot in de Canadeesche sector van Duitschland en volgens woordvoerders van het Roode Leger te Dresden ook tot in de Sowjet-Russische zone hadden uitgebreid. Het passagiersvliegtuig van Liver pool naar Belfast van de Railway-Air- Ser/ice is bij Belfast omlaag gestort. De piloot', de navigator en drie passa giers werden gedood. Twee Russische soldaten hebben een ijsbeer van den Weenschen dieren tuin doodgeschoten, toen deze een vier- jar g meisje klauwde De Paus zal Donderdag 4 April om 17.30 uur Ned. tijd een rede uit spreken voor Radio Vaticaan over de voedselsituatie van de wereld. Een Sowjet-Russische expeditie zal op de eilanden in de Beringzee op zoek gaan naar twaalf kanonnen die er in de achttiende eeuw door den ontdek kingsreiziger Vitus Berlin zijn achter gelaten. De 37-jarige graaf van. Parijs, die als achterachterkleinzoon van Louis Philippe, den laatsten koning van Frankrijk, aanspraak maakt op den Franschen troon, is per vliegtuig uit Parijs naar Madrid vertrokken. De staking der 400.000 Amerikaan- sche mijnwerkers zal een einde maken aan de verschepingen van steenkool, zoodra het laden van de huidige voor raden voor den export zal zijn be ëindigd. De Canadeesche premier, Macken zie King, heeft medegedeeld, dat het bevel, waarbij personen werden vast gehouden en ondervraagd in verband met de atoomspionnage, wordt inge trokken. De Duitsche steertkoolproductie in de Britsche zone heeft in de laatste week een drastische vermindering van 150.000 ton# ondervonden, vergeleken met de week." voordat de rantsoenen op 4 Maart werden verminderd. Onder de 2800 candidaten voor de komende Japansche verkiezingen bevin den zich 82 vrouwen. Onder toejuichingen van een enor me menigte heeft de Japansche keizer ue stad Koemagaja en de metaalsmelterij in Kavagoetsji bezocht. Hooge Japansche officieren waren zoo overtuigd van Japan's overwinning, dat het dccden van krijgsgevangenen door hen als een kleinigheid werd be schouwd, aldus verklaarde voor het ge recht een oud-commandant van het ge vangenenkamp in Osaka. Aan het eind van een tegen een zekeren Ouren gevoerd proces, waarin de beklaagde reeds bekend had de Duit schers voor geld op de hoogte te hebben gesteld van illegale actie van zijn oom en van collega's, sneed Ouren plotseling tijdens het requisitoir met een scheer mesje de aderen van een zijner polsen open. Zijn toestand wordt geacht niet le vensgevaarlijk te zijn. Een lange, hoge toon jubelde door de avondstilte... en daar klonk opeens het gekletter van paardenhoe ven op de .keien, ratelende wielen, klappende zwe pen, hinnikende paarden. Daar uit het boek. voor het pothuis rees het wonder op, ef kwam levc-i op de opengeslagen prent, en van een bladzijde die langzaam leeg en wit werd, kwam een kostelijke, blinkende gele postkoets voorrijden, met rode wielen en rode biezen, bespannen met zes vurige schim mels. Twee koetsiers op de bok in blauwe jas en ha gelwitte broek met glimmende laarzen en een brede hoge hoed op lange pijpenkrullen. „Zo heb ik het nu altijd gedroomd, Isabel verzuchtte Jan Trompet ter, terwijl hij langzaam de trompetklank liet weg sterven. De koetsiers trokken de teugels strak, klak ten met de tong en reden een kletterende ereronde over het kerkplein, langs de bruilofsgasten, die spra keloos aan de grond genageld stonden. „Ja, ja", ver brak Jan Trompetter de stilte, „Driemaal is scheeps recht, driemaal is scheepsrecht Toen gaf hij een teken met de hand, de postkoets hield stil, John en Jimmy, de koetsiers sprongen van de bok en hielden de portieren open, en Jan Trompetter trad naar vo ren en zei: „Dierbaar bruidspaar. Ik nodig u uit tot een gelukkige huwelijksreis. Laat ons het nuttige met het aangename verbinden. Als ge er geen be zwaar tegen hebt rijden wij allen mee, dan kunnen wij meteen nog wat potverteren. Gaat binnen uw spullen pakken, over een kwartier rijden wij heen

De Burcht | 1946 | | pagina 2