Modiste of aank. Apprsteuse IWin. Liettinck brengt dollars mee De „spraakgebrekkige" Ribbentrop Mgr. TH. Bekkers benoemd tof protonatarius apostolicus DOSTSEISJE of Net R.K. Meisje JONG ECHTP. AANGEBODEN Bloemisterijvergunningen Klei Pootaartfapp. H.H. Tuinders UW KAPPER TE KOOP Nederland heeft het vertrouwen Nederland hielp Amerika Het deed ons Nederlanders tisteren goed Min. Lieftinck te boeren vertellen, dat het ver houwen in Nederland onge schokt is. Dit geldt op finantieel en economisch gebied, maar Ne derland wordt ook in politiek Epzicht beschouwd als een van je landen in Europa, die het meest vertrouwen geven voor een stabiel en gezond bewind. Het is ondenkbaar dat Ame rika de credietverleening aan Nederland boven aan de agen- la plaatst en daarna dit crediet »ok verleende, als het oordeel fan Amerika over de bij ons plaats gehad hebbende geldzui- pering niet uitermate gunstig jpas. Een blanco crediet van 200 joiilioen dollar is een teeken lat Nederland in de oogen van Amerika zijn internationale itanding in geen enkel opzicht (leeft prijsgegeven. Het zal voor vele luisteraars pieuw geweest zijn om te hoo- en dat Amerika in 1790 bij Nederland drie millioen gulden leende en dat Nederland ook te opkomende Amerikaansche fepubliek meermalen finantieel neeft geholpen om haar indus trie op gang te brengen. Daar- p ligt ook de reden dat vele Amerikaansche effecten in het bezit van Nederlanders waren. Situatie veranderd. Had Amerika vroeger Neder- pnd nood'ig wat klinkt dat, pél thans is Nederland voor ten groot deel in puin, afge gleden van zijn Overzeesche Êiedsdeelen en nu vragen wij erika om hulp van eten, stel en opbouw. I Maar ze loopen allen naar Amerika, en ze vragen allen pm dollars. De Ver. St. zijn inmiddels kitgegroeid tot het economisch- terkste land ter wereld, zoo vel wat zijn goederenuitvoer- iermogen als wat zijn kapitaal kracht betreft. Daarom ging zij nog vóór het linde van den oorlog over tot ie oprichting van een export- import bank, waaraan met hachtiging van het congres [enige milliarden dollars ter beschikking werden gesteld om leeningen aan het buitenland' kunnen verstrekken. Ook Nederland heeft reeds serder hij deze bank aange klopt en tot tweemaal toe een ang crediet van 50 millioen lollar bij haar gekregen. Daar- lit konden de belangrijkste lankoopen worden gefinan- }ierd, die ons land verleden aar in de Ver. St. heeft ge- laan. Aan het begin van dit aar waren deze credieten ech- er uitgeput en bleek het noo- lig een nieuw beroep te doen ip de Amerikaansche kapitaal-- tiarkte teneinde de noodzake- ijke aankoopen voor het loo iende jaar te kunnen betalen. Hachelijke situatie. Het duurt echter in Amerika ook lang voor het geld gede blokkeerd wordt. Onze Ameri kaansche effecten liggen nog vast. We móesten geld hebben en we hadden geen dekking. Indien wij niet spoedig don noo. digen armslag kregen zouden de aanvoeren van voedingsmid delen, grondstoffen en fabrica- ten uit het grootste leverantie- gebied binnen zeer korten tijd tot stilstand komen, hetgeen een hoogst ernstige terugslag op de Nederlandsche voedselvoorzie ning, productie en werkgelegen heid tengevolge zou hebben. De onderhandelingen over een verder crediet, die reeds maandenlang gaande waren, wilden echter niet vlotten. De Minister stapt er zelf ©p af. Min. Lieftinck vloog naar Amerika en ging praten. Het was al een heel goed teeken dat de aanvraag van de Nederland sche regeering voor een groot crediet bovenaan op de lijst van de agenda werd gezet. En de groot persoonlijke belangstel ling,'die de Amerikaansche mi nister Vinson bij deze gelegen heid jegens ons land heeft be toond, heeft er buitengewoon veel toe bijgedragen, dat zoo snel een resultaat werd bereikt. De noodige maatregelen om tijdig aan onze verplichtingen te gunnen voldoen zullen thans door de regeering met Voortva rendheid worden getroffen. On der deze maatregelen zullen voorzieningen om te komen tot een zooveel mogelijk vrijwillige verkoop van een gedeelte van het Nederlandsche effectenbezit in Amerika niet kunnen worden gemist. De toestand waarin ons land verkeert eischt nu eenmaal offers. Laten wij deze offers brengen in de overtuiging dat het moet om ons land door de zen moeilijken, tijd heen te hel pen. In dé wijze, waarop wij dat dan doen, zullen wij ons ka rakter toonen en onze liefde voor het vaderland". JOACHIM VON RIBBEN TROP, die twee dagen geleden zijn verdediger liet zeggen, dat Lij moeilijk zou kunnen getuigen vanwege een spraakgebrek, hield giste ren een redevoering van zes uren teneinde zijn rol in de ontwikkeling te schetsen en hij is nog niet aan het einde van zijn betoog. De president heeft herhaaldelijk een klacht moeten uiten, dat de getuigenis te zeer in details gaat. Maar na elke opmerking ging von Ribbentrop onverstoorbaar voort met een monotone pas- sielooze stem een lange ver handeling op te dreunen, die hij op schrift voor zich had. Want deze voormalige mi nister blijkt niet meer in staat op vragen van zijn eigen ver dediger te antwoorden zonder het oog af te wenden van zijn notities. Daar Ribbentrops ge tuigenis bovendien hoegenaamd geen nieuws bracht en voor het overgroote deel een herha ling was van hetgeen reeds bij herhaling in deze zaak is ge zegd', was deze dag wel een van cte saaiste, die het proces tot nu toé heeft gebracht. Niets van de strijdvaardigheid en de zelfbewuste houding van Goe- ring was er in de zenuwachtige figuur van dezen beschuldigde. En het schijnt, dat von Ribben trop niet de eenige is, die zijn verdediging op deze wijze wil voeren, want van Rosenberg vernamen wij, dat hij voor zijn eigen getuigenis 120 vragen en antwoorden heeft opgesteld. De eenige kwestie, waarin het betoog van von Ribbentrop ge heimen openbaarde, was het in de laatste dagen reeds zoo vaak besproken geheime verdrag tusschen Duitsbhland en Rus land over afbakening der in vloedssfeer in het Oosten. „De Führer beval: ik moest wel". Verder verweerde hij zich te gen een hem in het verloop van het proces aangewreven uiting, dat hij het Engelsche volk als „gedegenereerd" zou hebben aangemerkt. „In tegendeel heb ik nooit anders dan lofuitingen geuit voor de heroïsche hou ding van het Engelsche volk, dat zich geheel voor zijn land zou inzetten". Het uniform der SS., dat von Ribbentrop met zooveel zwier en krijgshaftig heid gedragen heeft bij alle parades der partij, verloochen de hij thans door te zeggen, dat de Fuehrer hem verplicht had het te dragen, omdat men bij zulke feesten nu eenmaal .niet als burger kon komen. Desondanks had hij steeds ge tracht een goed nazi te zijn, omdat hij de partij beschouw de als een groep menschen, die niets anders wilden dan Duitschland weer aanzien in de wereld te verschaffen". Terwijl de zitting in het ge bruikelijke trage en vormelijke tempo doorging, gingen in de straten van Neurenberg wilde geruchten, dat Goering hart verlamming zou hebben of coor de Russen zou zijn neergescho ten ENGELSCHEN BEZOEKEN TILBURG. In de „News Chronicle" komt het volgende artikel voor: .Nederlandsche soldaten van de Prinses-Irenebrigade willen de vriendschap voortzetten, die zij hebben gemaakt toen zij in het „Wrottesley Park' nabij Wolverhampton waren gesta- tionneerd. Een van hun woon steden, Tilburg, (112.000 inwo ners) heeft daarom de industrie stad Wolyerhampton (130.000 inwoners) „geadopteerd". Een gezelschap van 101 personen zal van 3 "tot 10 Mei a.s. in Neder landsche huizen in Tilburg wo nen. 58 kinderen van scholen van Wrottesley zullen wedstrij den houden met Nederlandsche ploegen en concerten en Volks dansen ten beste geven. De or ganisatrice van dit bezoek zei- de: „Geen van ons spreekt Ne- derlandsch, maar wij zijn er zeker van, dat wij geen moei lijkheden zullen ondervinden." Deze eervolle verheffing in de praelatunr is verleend ter gele genheid van het zilveren jubilé van het St. Petrusliefdewerk in 1945. Een eerbewijs voor Nederland We zijn natuurlijk even op bezoek ge gaan bij Mgr. Bek kers. Het Monseigneur is vo_or hem geen nieu we titel, want hij is al sinds jaren huispre laat. Maar iedereen in huize ..Bijdorp" en ve len ook daarbuiten spreken hem altijd nog aan met „Rector" en hij vindt dit zelf niet alleen heel ge woon maar ook heel prettig. We werden met de gewone hartelijkheid en opgewektheid ont vangen. Wie Mgr. Bek kers kent, weet hoe veel verdiensten hij heeft voor het Nederl, missiewerk. Wanneer hij eens aan het ver tellen zou gaan van de bezoekers uit alle we- relddeelen, die bij hem in den loop der jaren zijn geweest en die hij uit de fondsen, door Katholiek Nederland bijeengebracht, heeft kunnen helpen, zou Verbaasd staan. Zijn nieuwe verheffing in de praelatuur werd Mgr. medege deeld door een telegram uit Rome, waaruit bleek, dat hem deze onderscheiding te beurt viel wegens 'het zilveren jubilé van het S. Petrus Liefdewerk dat tijdens den oorlog in 1945 werd herdacht. ,Nu moet je vooral niet den ken, dat dit eigenlijk voor mij Teveel belangstelling voor België Men wijst erop, dat het aantal paspoortaanvragen voor reizen n?ar België in den laatsten tijd zoo sterk is toegenomen, dat men sterk den indruk krijgt, dat vele der paspoortaan vragers hun reis niet met bonafide bedoelingen on dernemen. Men vestigt er de aan dacht op, dat men geen recht heeft op het ver krijgen van een paspoort, doch dat dit een gunst is en dat de bevoegde auto riteiten derhalve van be langhebbenden kruinen ver langen, dat zij aantoonen, c.q. aannemelijk maken, dat zij voor noodzakelijke althans serieuse doel einden, naar het buiten land willen reizen. WEERSVERWACHTING. Tot Zondagavond: Hier en daar in den namid dag tijdelijk doorbrekende zen. Meest zwakke wind tusschen Noord en Oost. Iets lagere tem peraturen. bestemd is, deze eer. Het is heel duidelijk de bedoeling van den Paus oni Nederland te eeren. Want, zie je. het pionierswerk voor dit liefdewerk in Neder land, werd in 1920 door Mgr. Olav Smit begonnen en ons kleine Nederlandje staat zelfs vandaag nog op de eerste plaats ender alle deelnemende landen. En wij nemen die plaats met eere in. Op het oogenblik wor den er minstens 1300 inlandsche priesterstudenten door Neder landsche bijdragen gesteund en meer dan 700 inlandsche pries ters hebben hun opleiding te danken aan de steun van Neder land. In alle missiën ter wereld vindt men onder de Inlandsche clergé de beschermelingen van Nederland. Zoo is o.a. de be kende bisschop Mgr. Yuipien, Ap. vicaris van Nanking, een beschermeling geweest van de parochie Borne (Ov.). Het is heel duidelijk dat de Paus op nieuw aan Nederland zijn er kentelijkheid en zijn sympathie ke waardeering heeft willen be tuigen. Je moet het zien als een eer aan ons katholieke vaderland'". Wij willen den nieuwen Mon seigneur, die straks mijter en kruis en ring gaat dragen als onderscheidingsteekenen van zijn waardigheid, graag gelijk geven, maar ieder, die in net missiewerk of ook op ander terrein met hem heeft samen gewerkt of dit nog doet, weet, dat achter deze bescheidenheid een geweldige werkkracht zit en dat hij vooral uitmunt door het steunen van initiatieven en voor elk jong en nieuw idee open staat, en eerlijke en roya le medewerking verleent. Wij wenschen den nieuwen protónotarius van harte geluk. Plechtige installatie door den Bisschop van Haarlem zal op later bekend te maken datum plaats vinden. GEVRAAGD; titern. Goed loon, v. g. g. r. Breestraat 56a 5893 Icvraagd. Goed loon. Bree praat 56a. 5894 'LUIRWEEHOUDERS! Pnze overbekende prima (uikens leverbaar, uit buitend op bonnen, welke >ij den Plaatselijken Bu- 'eauhouder moeten aan gevraagd. Aanbevelend 3 roe de rij Groeneveld, hk A 15386, Leiderdorp fel. 25590. 5916 gevraagd in gezin met kinderen. Wasoh buitens huis. Hulp van werkster. Goed loon. Mevr. Lange- zaalTimjmers, Nieuwe Rijn 93. 5876 Zoo spoedig mogelijk ge vraagd: 5905 R.K. Bakkersberïiende of gevorderd leerling. A. W. Meijer. Roelofarends- veen. GRASMACHINES r.og enkele nieuwe en ge bruikte grasmachines te koop. Machine herstel plaats Verhoef, Uiterste gracht 178. Tevens het beste adres voor het repa- reeren en slijpen van grasmachines. 5763 m. 1 k„ repatriëerend uit Engeland, zoekt ETAGE, of KLEIN HUIS in Lei den, Den Haag of omge ving. Br. onder no. 5732 bur. v. d. blad. Sla- Bloemkool-, Rabar ber-, Zuring, Aardbeien-, Tdinboonplanten, Zwijn- drechtsche Pootuien enz. Plantenhandel J. J. Ne- derlof. Papelaan 160. te Voorschoten. 5868 GEVRAAGD 5909 c.v. N. Bakker Hz., Roelofarendsveen, Tel. 48 GEVRAAGD: voor heele of halve dagen. Brieven Bureau v. d. blad onder nr. 5865 Bevelander, Eersteling, Eigenh., BI. Eigenh., Noor deling, IJsel Ster, alles in kl. A en AA. Tevens Land en Tuinbouwzaden, Poot- sjalotten, Wikken. Zwijn- diechtsche pootuienplan- ten te leveren Maart- April. Beleefd aanbev. H. van der Berg, Boer- haavestr. 45, Voorhout. Voor directe levering: Slapl. (weeuwen). bloem kool, roode, witte putjes, pootuien voor latere leve ring. Tomaten en andii- viepl.. Te bevr. bij P. A. Hoogervorst, Aardam C 252 Ter Aaf. 5717 voor moeilijk haar is Nic. PI antfeber. Het Perma- nent Huis. Dames, Hee- ren- en Kinderkapper. A-pothekersdijk 8 tel 26218 Bespreekt vroegtijdig voor de feestdagen 5885 GEVRAAGD: 5886 SLAGERSBEDIENDE Df HALFWAS A Visser. Haarlemmer straat 268. tel. 21258. 5886 1 prima ijzeren Westlan der 25 ton en een Vletjt ca. 10 ton, 3-jarige bok mgt tuig en wagen, P. v. d. Meer, H. Rijndijk 152 Leiden. 5806

De Burcht | 1946 | | pagina 3