De Baron en de „typische" Mazi De prijzen omlaag Een oplichter met „stijl" De doodenlijn Groote drankdiefsfal achterhaald! Van Acker Er werd gisteren in de gerechtszaal zóó gelachen, dat de pre sident, Lawrence, herhaaldelijk moest waarschuwen. De oor zaak van deze hilariteit was een baron met de Hollandsche klinkende naam Steengracht, die als getuige door Rihbentrop was gevraagd. De vroegere Min. van Buitenl. Zaken van het „Reieh" heeft zelf niet veel plezier van deze getuige gehad. i Baron Steengracht, een voor- malig staatssecretaris, die in I den getuigenbank was geko- men met de bedoeling een lof rede af te steken op zichzelf als voorbeeld van iemand, die op een hooge post had plaats genomen teneinde den Nazi's de wind uit de zeilen te nemen, werd op onbarmhartige wijze gekraakt in een kruisverhoor, waaraan alle vier aanklagers deelnamen De aanklagers lie ten met behulp van enkele do- I cumenten, die zijn getuigenis duidelijk als valsch bestempel den, den baron een zoodanig figuur slaan, dat bet een wel haast humoristische vertooning werd, die nauwelijks in over eenstemming was met den ernst van het gerecht. Had de baron den eenen dag j betoogd dat von Ribbentrop een fel tegenstander van de I Jodenvervolging was geweest, de volgende dag moest hij toe geven, dat deze, zijn vroegere chef, zich een van de meest ruwe Jodenvervolgers van het „derde rijk" heeft getoond. „Typische" Nazi. I Von Ribbentrop was door Steengracht aangeduid als „geen typische Nazi" en naar aanleiding daarvan vroegen zoowel de Britsche als de i Amerikaansche aanklager wie dan wel typische Nazi's waren. Steengraeht trachtte het ant woord vijf of zesmaal te ont wijken door wijdloopige defini ties van het door hemzelf in het geding gébracht begrip „ty pische". i De verdediger dr. Hron j trachtte tusschenbeide te ko- j men om hem uit zijn zichtbare verlegenheid te redden, maar niets baatte. Toen kwam. het „moment su. I prême", want tot zijn groote ontsteltenis moest ae baron De directeur-generaal van «1e Prijzen, Prof. G. Brouwer, heeft voor de radio een aantal prijs, verlagingen aangekondig. Hij heeft niet name genoemd! de vischprijzen, die opnieuw om laag aan, en verder nog een aantal artikelen, die niet nader worden aangeduid. Het brood zal niet duurder worden en de huur mag niet worden verhoogd maar het vleesch gaat meer kosten. Andere goederen. Verschillende s-oortep van huishoudelijke artikelen zullen binnen afzien baren tijd ruimer ter beschikking komen. En er zal worden gezorgd dat' zij dan ook kunnen worden gekocht. Naaisters moeten minder re kenen. De prijzen voor japon nen, mantels en costuums zul len een aardig eindje dalen door de invoering van een vast maak loon. En de sehoenenhandel zal het volgens de directeur-gene raal, met een kleine winst moe ten doen. Waar het om gaat. Wij moeten harder werken en de prijzen van loonen en goe deren moeten worden gestabili seerd. Op het Qogenblik is de stijging van onze arbeidskosten gelijk geworden aan die in Engeland. Dit land zal leiding gevend worden in de West-Eu. ropeesche economie en men wenscht in Engeland, met het oog op een noodzakelijke export het daar bereikte niveau te handhaven. Nederland, zoo zeide de dir.- :gen. moet ditzelfde doen, en bovendien hoe harder wij wer ken, des te meer we ook voort brengen. Hoe meer we voort brengen, des te lager wordt de kostprijs en dan wordt het ge- heele levensonderhoud goed- kooper. van alle vroegere grootheden uit het rijk zeggen, of hij hen typische Nazi's achtte. „Is Rosenberg een typische Nazi?" De baron vond van wel. „En wat denkt u van Frank? Verdient hij ook het praedicaat „typische Nazi?" Ook hier meende de baron hem dit eere- saluut te kunnen geven. Het werd iet of wat verma kelijk, want bij elke naam van de grootheden uit het rijk, moesten deze gaan staan, en werd telkens de vraag her haald: „Is getuige van meening, dat ook déze een typische Nazi is?" Na eenig heen en weer gepraat vereerde de baron ook Sauckel en Schirach nog met den titel, maar voegde er toen ineens aan toe: „Eigenlijk wa ren we het allemaal!" Het gelach was toen zóó erg, dat de president om stilte moest verzoeken. Zijn oordeel over von Ribbentrop. Goering mocht men niet be schouwen als een oer-type van de Nazi, daarvoor had hij te veel persoonlijkheid Datzelfde kon hij niet getuigen van zijn chef Ribbentrop, dien hij bij zijn verhoor in de dagen, waar in het hooge Nazigezelschap nog gastvrijheid genoot in Mon- dorf, had gebrandmerkt als iemand zonder eenig waar heidsgevoel. Men moest eigen lijk onderscheid maken tus- schen den normalen Ribbentrop en den Ribbentrop in gezel schap van Hitler: in het laat ste geval was hij volkomen on der hypnose en een willoos werktuig. Hoewele op vrijwel elke vraag vluchtend in voor gewende onwetendheid, moest getuige onder de druk van de hem voorgelegde documenten toegeven, dat Ribbentrop ook in de Jodenvervolging Hitier blindelings volgde en dat hij uit tallooze onbeantwoordde nota's van het Vaticaan had kunnen weten, wat er in con centratiekampen gebeurde. Na dit verhoor van een ge tuige, die heelemaal niet be antwoordde aan de verwach tingen van den beklaagde, von Ribbentrop, begon diens ver dediger weer aan het opdreu nen van de eindelooze reeks documenten. Toen hij aan het zeventigste toe was van zyn 300 stukken, vroeg hij de zit ting te sluiten, daar hij zich op de overige 23Ö moest voorbe reiden Hetgeen de president van het gerechtshof de opmerking ontlokte, dat daar eigenlijk maar één minuut voor noodig was. Hierop werd de zitting ver daagd. In een hotel aan den Coelsin- gc] te Rotterdam is Maandag avond een oplichter gearres teerd. «lie zoowel door de Am- sterdamsehe als door de Zwol- sche politie gezocht werd. Hij was een waar gentleman, deze Stanley Madley, zooals hij zich noemde. Het heette, dat hij geboren was in 1919 in Toronto, en hij gaf Detroit als domicilie aan. Perfect was zijn Engelseh en pertect was ook zijn En gelseh-Amerikaansch- accent. Op het hoofdbureau van politie te Rotterdam •gebracht, begon hij direct hoog van den toren te blazen, waarschuwde de po litie, dat zij wel moest weten wat zij misdeed tegen hem als Amerikaansch burger en dealer van auto's en liet een telegram zien, dat hij in opdracht van zijn principaal in dé V. S. op 27 Maart in Stockholm moest zijn. Zijn pas? Ook deze verwachtte hij dezer dagen terug uit De troit, want zü moest verlengd worden. Intusschen zocht de Rotterdamsche recherche con tact met den betrokken dienst in Amsterdam en daar raadde men aan achter mans ooren te kijken. Ér moesten zich twee lidteekens bevinden van een m ïddenc oro n fcst eki n gso pera 11 e. Bij onderzoek bleken deze lidteekens onderdaad aanwezig te zijn. De gentleman was ook een gced verliezer, want onmiddel lijk gaf hij toe. ,,Ik zie wel met doorgekookte lui te doen te heb ben. Ik heb het spel verloren". De z.g. Amerikaan was een vol bloed Amsterdammer, een 23- jarige kantoorbediende H.L.W., genaamd. Hij was eenigen tijd voor de Canadeezen als tolk werkzaam geweest. Vandaar zijn perfecte Amerikaansche uit spraak. Wat hij al zoo op zijn kerfstok had? Hij ging logeeren in betere hotels, bleef daar geruimen tijd en vertrok zonder te betalen. Een hotelhouder te Amsterdam was er voor 300 gulden inge vlogen, Ook in Rotterdam had hij reeds ongeveer 100 gulden schuld gemaakt, terwijl hij bij zijn aanhouding maar 22 gulden op zak had. Voorts is komen vast te staan, dat hij twee maan den lang ten huize van een groot-industrieel in de omge ving van Haarlem zich heeft laten fêteeren. Nooit was men op de gedachte gekomen, dat W geen Amerikaan 2ou zijn. Bij zijn ontmaskering op het poli tiebureau te Rotterdam, bood hij netjes zijn excuses aan, dat hij de heeren zooveel last be zorgd had, waardoor het dien dag voor de betrokken recher cheurs zoo laat geworden was. Het telegram bekende bij zelf verzonden te hebben van Rot terdam uit. Het paste in zijn rol, dergelijke gewichtige tele grammen te ontvangen. W. is nu op transport gesteld naar Zwolle, waar hij nog voor ver duistering gezocht wordt. In het begin van den oorlog is hij reeds met de politie in aanra king geweest. In de jaren 1942 en 1943 zijn 17,391 Nederlandsche krijgsgevangenen naar Bir ma en Siaan getranspor teerd waar zij werden ge bruikt voor den aanleg van een spoorlijn tusschen Bangkok en Moulmein. Deze spoorweg staat sinds dien bekend als „de doo denlijn". Van deze krijgs gevangenen zijn er 3096 in Birma en Siam gestorven en toen cp den 16den Aug. 1945 de bevrijding kwam, kon men langs de spoorlijn 144 kerhkoven zien liggen. Men weet nog niet nauw keurig, hoevelen er gestor ven zijn van de verschei dene duizenden, die in de jaren 1944 en 1945 uit Siam en Birma naar Singa pore, Malakka, Indo-China en Japan gevoerd zijn. DE NEDERLANDERS OP LOMBOK. „Toen u wegging, waren wij bedroefd, wij zijn blij, dat u terug bent en wij hopen, dat thans de moeilijkheden tot het verleden behooren. Wij hebben kleeren en geneesmiddelen noo dig". Met deze woorden, heeft de bevolking van Lombok de Nederlandsche troepen die op den 27sten Maart op het eiland zijn geland, begroet. Het volk ontving de Nederlanders op zeer vriendelijke wijze en toon de groote ingenomenheid met hun komst. De landing geschied de onder commando van luit - kol. F. M. Termeulen, die ook aan de landingen op Bali actief heeft deelgenomen. Be Japan- sohe bezettingstroepen beston den uit 2ÖÖÖ man. Langs den weg naar Mataram en Ampe- nan werden de Nederlandsche troepen door de inwoners toe gejuicht. Dinsdagavond 19 Maart werd uit een loods aan de kop van de Handelskade te Amsterdam een enorme party alcoho lica gestolen. De dieven hebben echter niet lang plezier van him „borreltje" gehad, want een dezer dagen heeft de re cherche het goed achterhaald. Totaal zyn een 14 arrestaties ver richt terwijl twee verdachten nog gezocht worden. Terug naar Lucas Bols Het is een zeldzaam staaltje van brutaliteit geweest dat hier vertoond is. Via een drijvende bok zijn de dieven op het dak van de loods gekomen; hier bra ken ze een bovenlicht open en forceerden van binnen uit de loodsdeur, de vrachtauto's wel ke klaar stond reed naar bin nen en met buit vertrok men naar de opslagplaats van den expediteur, die tevens eigenaar van de auto was. Van hieruit werd de buit met de vracht auto naar verschillende café's in de stad vervoerd. De prijs per flesoh varieerde van 30 tot 35 gulden. Het grootste gedeelte van de party, welke voor ex port bestemd was, is aan den rechtmatigen eigenaar, „Lucas Bols" teruggegeven, terwijl te vens een flink bedrag aan con tanten in beslag is genomen, de rest van de drank is door het verkeerde keelgat gegleden. kabinets formateur De Prins-Regent heeft de heer Achille van Acker, Minis ter van Arbeid en Sociale Voor zorg, in audiëntie ontvangen, en heeft hem belast met het vormen van een regeering In een persinterview zeide Van Acker: Ik zal trachten een regeering te vormen of liever gezegd ik zal een regeering vormen. Se dert de ontbinding wordt het land niet meer geregeerd sinds de verkiezingen wordt het zelfs niet meer bestuurd, De gevol gen van dezen toestand kunnen zeer ernstig zijn voor verschei dene sectoren van het economi sche leven van het land. Wat het vrouwenkiesrecht aangaat, dit kan niet toegekend worden voordat de Konings kwestie opgelost is en de B. S. P. wil geen duimbreed van zijn standpunt wijken. BELANGRIJKE OPGRAVIN GEN IN PALESTINA. Onder leiding van Pater de Vaux, directeur van de Fran- sohe Oudheidkundige school te Jerusalem, werden in de om geving van Naplouse belang rijke oudheidkundige opgravin gen verricht op een nog ge heel onontgonnen terrein op 14 km. ten Noord-Oosten van Naplouse. dat thans Kirbet Teil et Fara heet. en waar men verwacht, dat zich waarschijn lijk aldaar de overblijfselen be vinden van een belangrijke stad wélke ongeveer twee eeuwen voor Christus gesticht 20u zijn. Naar sommigen veronderstellen zou dit de stad Tirsa zijn, die nog voor Samaria de hoofd stad van het koninkrijk in het Noorden was. Een tweetal mis sionarissen behoorende tot bo vengenoemde academie is bij deze opgravingen behulpzaam. MIJNEXPLOSIE EISCHT VIER DOODEN Dat het mijnengevaar in het voormalige frontgebied nog steeds niet geweken is, bleek gistermiddag toen een groep arbeiders van een der bagger molens van de grinderij bij Linne (L.) bezig was een anker op den Maasoever te bevestigen. Zij waren nauwelijks enkele meters op den wal, toen een zware mijn tot explosie kwam De gevolgen waren verschrik kelijk. Vier personen, allen af komstig uit Venlo, werden op slag gedood, terwijl vier andere zwaar gewond naar het zieken huis te Roermond zijn overge bracht. Het terrein zou volgens verkregen inlichtingen door Duitsehe krijgsgevangenen vat mijnen gezuiverd zijn doch bij nader onderzoek kwamen er in den loop van den Woensdag middag nog 28 mijnen voor den dag. ERGERLIJK MISBRUIK VAN VERTROUWEN. Een winkelier, tevens functio naris van het Roode Kruis heeft zich onlangs aan ergerlijk mis bruik van vertrouwen schuldig gemaakt. Naar reeds in het kort werd gemeld werden bij hem eenige honderden „geal lieerde" sigaretten en meer dan 22.000 Roode Kruis-sigaretten in beslag genomen Dit geval deed zich voor in Nijmegen. Ten onrecte is in het eerste bericht hierover den indruk gewekt, dat deae wijnhandelaar in 's- Hertogenbosch woonachtig zou zijn. EEN TWEEDE MAGNETISCHE POOL IN NOORD-AMERIKA. Sovjetgeleerden en -avia- teurs hebben het bestaan van een tweede magnetische pool in het Poolgebied van Noord- Amerika geconstateerd, waar van de plaats echter nog niet precies is vastgesteld. Russische geleerden zijn thans bezig de magnetische kaarten van het Poolgebied te corrigeeren en de wetenschap van deze bui tengewone ontdekking toe te passen ter verbetering van de zee- en Hichtkaart in die streek, CUBAANSCHE STAATS- DIAMANT GESTOLEN. Het beroemde gele diamant, opgeborgen in de vloer vlak beneden het midden van de koepel van het Cubaansche ka- pitool, is Maandagochtend j.l. gestolen. Het kleinnood was in 1928 te Parijs voor 8000 dollar aangekocht en aan de regeering geschonken. Hij was het uit gangspunt voor het meten van afstanden in het verkeersnet. Ondanks de scherpe bewaking hebben de dieven de dubbele glasplaat weten te verbreken en den steen weten te verwijderen. RUIME HEEKVANGSTEN. Door de stoomtrawlers wor den ruime heek vangsten ge meld. De aanvoer daarvan zal derhalve in de eerstvolgende dagen van beduidende omvang zijn. De heek is een mooie, slan ke visch, met spitse kop. Het rugvel is bruingrijs gespikkeld de schubben zijn zilverachtig. De heek is in ons land slechts bij weinigen bekend. Hij smaakt echter uitnemend. Men kan hem bakken en stoven als ka beljauw. GELDIGVERKLARING KUNSTMESTBONNEN. Het kunstmestdistriibutiebur. heeft geldig verklaard: de stik stofbonnen voorzien van opdruk no 4, de fosforzuurbonnen voor zien van opdruk no. 4 en 5, de kalibonnen voorzien van opdruk no. 4 en 5. Deze bonnen alsme de de stikstof-, fosforzmur en kalibonnnen. voorzien van op druk no. 1, 2 en 3 behouden hun geldigheid tot nader order. De meststoffen, welke noodig zijn om de thans geldig verklaarde stikstof (n) en fosforzuur (P205) bonnen te honoreeren zullen binnen niet al te langen tijd overal beschikbaar zijn. Voor de kali (K20)-bonnen zal dit in verband met den tragen aanvoer op vele plaatsen nog geruimen tijd duren. Waar de kali reeds aanwezig is kan ze worden afgeleverd, omdat het in verband met het reeds vergevor derde verbruikssseizoen niet verantwoord is de verbruikers die thans reeds geholpen kun nen werden, te laten wachten, totdat overal de benoodigde ka limeststoffen zijn aangevoerd.

De Burcht | 1946 | | pagina 3