<ardinaal de jong en Dominé Gravemeyer De regeering regeert dictatoriaal Prof. AaSberss 5 jaar eeredoctoren der Utrechtsche Universiteit Gisteren wapperden weer als op als promotor van den Kar- janouds de vlaggen van den j dinaal, terwijl prof. A. Wagen- lomtoren en van de overige voort den nieuwen doctor de kenbare gebouwen in Utrecht, roode cappa omhing. Prof. Geijl ij de eerste dies-viering van herinnerde aan de j universiteit in bevrijd Ne erland. Boven het Universiteitsge- ouw stond de banier, die in aar banen het symbool der diversiteit draagt de „sol justi- jae": de zon der gerechtigheid In den Stadsschouwburg wa- tn 's morgens vele studenten ijeen gekomen, waar de heer L van de Most van Spijk, Rec- kr van den senaat van het flrechtsche Studentenkorps, pt begroetingswoord uitsprak n Dr. C. D. J. Brandt op uit- berige en overzichtelijke wijze b universitaire geschiedenis milderde, eindigend met den fensch, dat het voor de stu- enten de moeite waard is de phter ons liggende traditi van leer dan 300 jaar voort te zet- jn. In het reeds eeuwen als podanig in gebruik zijnde root auditorium der Utrecht- ihe Universiteit had 's mid- ags de gebruikelijke plechtig- eid plaats van de Diesherden- ing. Bij dezen 310en verjaar- pg ging de feestelijke gebeur- Inis gepaard met de toeken- fng van een drietal eere-doc- [raten. Het waren Joh. Kar- fnaal de Jong. Ds. K. H. E. pavemeijer, algemeen gedele- terde van de Generale Synode Er Ned. Hervormde Kerk en e natuurkundige, de heer A. an Luijk, die de doctorbul ptvingen. 'Het blijft altijd een kleurrijk k imposant schouwspel de in- (cht van senatoren, hooglee- iren, promovendii en verte- knwoordigers der studenten- tganisaties te zien bin'nentre- en. De oude kapittelzaal van [trecht, welke in gebruik is s groot-auditorium der uni- prsiteit, was getuige van een peurtenis die zij in de eeuwen an haar bestaan nog niet bin- jrn haar friuren had zien ge- puren. Een kardinaal aan wien pt eeredoctoraat wordt ver- lend en die over zijn kardi- aalsgewaad de roocje kap rijgt, die hem siert als eere- Dctor in letteren en wijsbe- eerte Terwi'l de klokken van den omtoren hun klanken uit- laagden door de voorjaars- Icht, opende de rector-magni- cus, prof. dr. J. Boecke, deze lechtige bijeenkomst en sprak p de dies-rede uit over ana- ;se en synthese. Het auditorium, dat stamp- ii stampvol was en veel te lein voor historische gebeur- inissen als deze, hoorde deze tde met groote aandacht aan, poral.toen de rector-magnifi- b aan het slot zeide: j„Twee zeer hoogstaande Ne- erlanders zijn tijdens den oor- ig door hun krachtige hou- ing, hun geestkracht en hun loed een voorbeeld geweest oor ons volk in het geestelijk 'rzet. Met groote waardeering r dit geestelijk verzet heeft senaat der Utrechtsche uni- rsiteit besloten het eeredoc- raat te verleenen aan Z. Em. hannes Kardinaal de Jong Dominéé Gravemeijer. Prof. J. Severijn, voorzitter in de oudste faculteit, n.l. die :r Godgeleerdheid, trad naar iren. overhandigde Ds. Gra- imeijer de doctorsbul en ora- Ing den nieuwen doctor met sn rooden kap, daarbij een irte rede uitsjirekend, waar de verdiensten vai} Ds. Gra- imeijer uiteengezet' werden, rof. Severijn herinnerde aan ït verzet van de Ned. Her- )rmde kerk en de kracht, die larvan uitging. Dit was van 'oot belang voor de universi- it. waarvoor de vrijheid een Erste vereischte is onderdrukking, waarin echter het geloof in de eeuwige begin selen een dieper bewustzijn ge worden was van de duizenden, die in den bezettingstijd hun plicht deden. Gij zijt geroepen geweest leiding te geven. Gij hebt niet geschroomd voor de vrijheid op te komen. Gij hebt u edel van deze taak gekwe ten. Gij hebt het onrecht als onrecht gebrandmerkt, gij hebt het ronduit durven zeggen en gij hebt u door niets laten te rughouden om de geestelijke vrijheid te verdedigen en voor menschelijkheid op ts komen. Uw woord werd gesproken tot den bezetter uit naam van uw eigen volksdeel en zij waren wel gelukkig in het bezit van zulk een voorman. Maar buiten dat volksdeel is uw invloed gegaan tot de na tie in zijn geheel en zijt gij de stuwer geweest.van het Neder- landsche verzet. Het zal echter niet juist zijn te zwijgen van uw wetenschap, aldus ging spreker tot den Kar dinaal voort Ook op dat ter rein komt u het doctoraat toe. Uw kerkgeschiedenis geeft u op het verleende eeredoctoraat nog een heel andere aanspraak. Prof. Geijl bracht de publica ties van Kardinaal de Jong van 1937 in herinnering, waardoor de bezetter in geen twijfel kon worden verkeerd omtrent de plaats, waar hij den Aartsbis schop zou vinden. Den derden eeredoctor wer den de bul en de kap uitge reikt door Prof. Dr. V. J. Ko ningsberger, waarna Prof. Dr. Joh. Westerdijk als promotor een toespraak hield. Hij schet ste hierin d-e verdiensten van de belangrijke en vruchtdra gende onderzoekingen door den heer A. van Luijk o.a. op het terrein dèr schimmelstoffen en haar toepassingen in de ge neeskunde gedaan. Ds. Grave meijer sprak uit naam der drie promovendi een dankwoord voor de ontvangen onderschei dingen Klachten iu «Ie Tweede Kamer De maand Maart is reeds bij na voorbij en de Tweede Ka mer kwam gisteren warempel voor de tweede keer in Maart tesamen. Maar het Werk, dat zij je doen had was maar erg wei nig. De zitting begon met de be- eediging van Pater Stokman, als lid van de Tweede Kamer. Na deze korte plechtigheid stak de voorzitter van wal met aan de orde te stellen de voorziening van een vacature in den reken kamer. Dit was aanleiding voor den •heer W endelaar om eigenlijk te vragen, of er nu niets anders te doen was. Het leeJt hem, dat de legeering het wel aange naam vindt dat de' Kamer niet vergadert. Hij meent, dat de re geering dictatoriaal regeert. Dit kar, de Kamer zich niet laten welgevallen Daartegen past een krachtig protest. "We hebben nog steeds geen begrooting. Gerbrandy is waar schijnlijk nog bij den coiffeur, want we wachten nog altijd op zijn rapport. Over Indië spreekt de regeering in het geheel niet. Do altijd gelijkmoedige, be leefde en vriendelijke voorzit ter gaf te kennen, dat hij op het oo-genblik niets anders doen kon dan de vandaag te behan delen wetsontwerpen aan de or de te stellen. Verder moest hij eraan toevoegen; is er niets klaar voor behandeling en tot Goseling heeft de rij gesloten en met eenige schrik vragen wij ons af'of het huidig tijds gewricht het moet stel len zonder bovenge noemde markante per soonlijkheden. die hun Johannes Kartl. Dr. de Jong. stempel op een tijdperk drukten. Wn kunnen De voorzitter van de facul- daarbij de vraag of en bt der ietteren en wijsbe- in hoeverre onze eman- leerte, prof. dr. P. Geyl trad cipatie is voltooid, ge- slot merkte hij heel tijntjes op, dat hij als voorzitter slechts zijn eigen beleid kan verdedigen en niet ciat van de regeering. Er zaten vier ministers aan de tafel. Er heeft er niet één op gereageerd, maar als straks dit ministerie heengaat, dan laten ze ai'.e groote stukken onafge werkt liggen voor hun opvol gers ofhebben ze zóóveel vertrouwen, dat ze allemaal weer terugkomen? Wij gelooven niet dat de kiezers van een zelfde wensch en verlangen zijn. In ieder geval, de volks vertegenwoordiging zelf moet op een duidelijke, en afdoende wijze te kennen geven, dat zij de groote en urgente proble men wenscht behandeld te zien. De kleine dingen. Het ging dezen middag over twee veranderingen in het K.B. betreffende zuivering van het filmproductiewezen, van het filmtheater en de filmverhuur. Het ging hier natuurlijk over politieke zuivering. Tot slot werd er nog het een en ander gezegd over de woon ruimte Het ging bij dit onder werp vooral om het vorderen van woonruimte. En men achtte het onjuist dat allerlei personen korden worden benoemd met verderingsbevoegdheid. Met 49 tegen 22 stemmen wérd de be paling vastgelegd dat de vor- Enorme revage in Zuid-Bandoeiig Naar wij vernemen heeft het bevel van de „Republikeinsche autoriteiten" aan de T. R. I. om het Zuidelijk deel van Ban doeng op ordelijke wijze te ont ruimen, niet kTmnen voorko men, dat in genoemd gebied een enorme ravage is ontstaan. Deze ravage blijkt thans nog aanmerkelijk ernstiger te zijn, dan aanvankelijk gemeend werd De telefoonverbindingen, het station en de warenhuizen in het Zuidelijk deel van Ban doeng. zoomede vele woningen in de Chineesohe wijk en bo vendien winkels en gouverne- meritseigendommen in het Zuid- Westelijk deel van de'stad, zijn vollen i» verwoest. De algemee ns chaos werd nog vergroot door het loslaten van de gevan genen uit de gevangenis op Bantjeu (in het centrum van de stad). Soebardjo gearresteerd. De „regeering" van Sjahrir zet de zuivering van de „Indo nesische republiek" voort. Soe bardjo, de bekende advocaat en collaborateur (hij heeft meege werkt aan den japanschen ge heimen dienst) is gearresteerd. Men zegt zelfs, dat Sjahrir de arrestatie van Soebardjo heeft geëischt, als voorwaarde voor het vórmen van het nieuwe „kabinet". „Merdeka" over evacuatie der geïnterneerden. Naar wij vernemen bevat het nationalistische dagblad „Mer deka." te Batavia een aansporing tot het bespoedigen van de eva cuatie der m het binnenland van Java geïnterneerde Neder landers, cpdat de Britten niet langer een excuus hebben om langer op Java te blijven. „Wanneer de Britten een maal weg zijn", aldus „Mer deka" „is het verder een kwestie tusschen Nederland en Indonesië. En clie kwes tie kunnen wij oplossen op welke wijze de Nederlan ders ook maar willen". De duikbooten aan Java's Zuidkust. „Men zegt, dat de onderzee- boO'.en inaerdaad de Russische vlag hebben gevoerd, doch, naar verluidt, bestonden de be manningen uit Japanneezen of Indonesiërs en werd de vlag ge voerd voor nropagan'Uadoelein- den, n.l. om d.en indruk te wek ken, cat de Sovjet-Unie de In donesische onalhankelijkheids- oeweging steunt. deringsbevoegdheid alleen den burgemeester toekomt. Daarop namen de leden behoorlijk van elkander afscheid, gingen zij weder naar huis en regeert de regeering verder. WEERSVERWACHTING. Weinig wind. Op de meeste" plaatsen zonneschijn, in het bij zonder in het Zuiden des lands. In het Noorden wat meer be wolking. Zacht weer. (Vervolg van pag. 1). djf De Gemeenteraads verkiezingen DaaiRverkelÜKe politieke be langstelling treft men slechts bij weinigen aan. Wij bedoelen de belangstelling, weike zich omzet in de daad. Velen passen eenvoudig voor het lidmaat schap van den Gemeenteraad; zij achten dat beneden hun vaardigheid en het komt niet in hun brein op dat staatsbur gerschap verplicht. Wij gijn er echter niet mede af met gedwongen belasting te betalen of gedwongen militai ren dienst te verrichten. In een' ontwikkeld democratisch staats bestel als het Nederlandsche moeten vrijwilligers aantreden uit alie rangen en standen, jong en oud. De jongeren met name zijn bezig hun aanspraken te verspelen, omdat zij hun critiek niet in de daad weten om te zetten. Honderdduizenden heb ben zich gemeld voor de Kath. Volkspartij. Maar cm goede candidaten voor den Gemeente raad moet worden gebedeld. Het heil is niet in de kwan titeit gelegen. Er is nog een. andere taak dan het behalen van een zoo groot mogelijk aan tal stemmen! Wij pleiten hier niet voor ge leerde volksvertegenwoordi gers. Wij hebben ook respect voor het ambt van koster. Maar de koster, die wij kennen, blinkt in niets uit en toch if hij wethouder in een gemeente van meer dan 20.000 zielen. Wij aarzelen niet neer te schrijven dat vóór den oorlog Gemeenteraden door hun on juiste samenstelling veel schade hebben berokkend aan de de mocratie en haar aanzien heb ben verminderd. Verbetering nu zien wij niet. Toch is het een aantrekkelijke taak om zich aan het welzijn der eigen gemeente te wijden. Wij vervullen daarmede een staatsburgerlijken plicht. Wij behoeven van de staatkunde niet onze dagtaak te maken. Doch wij wilden dat zéér velen, iets deden. Men ziet echter dat weinigen veel moeten doen, want het zijn bijna altijd de zelfden, die zich het werk ge troosten in verschillende orga nisaties. Mocht men toch beter de be- teekenis begrijpen van een goed bestuurde gemeente. Mochten de ingezetenen heseffen, dat dit mede van hen afhangt. Wanneer de democratie goed wordt begrepen in de gemeen ten, dan wordt de staatspolitiek voor misstappen behoed. Heden wordt Prof. Aalberse 75 jaar. Zijn naam is een program, een sociaal program. In Leiden heeft dit program een aanvang geno men. Hier vestigde Prof. Aalberse zich nu bijna vijftig jaar geleden als advocaat. Hier werd hij raadslid en wethouder van Sociale Zaken. De eer ste in het land. Hier stichtte hij zijn Katholieke Sociale Actie. Is er een sociaal politiek werker waar te wereld ook geweest, die vanaf het verschijhen van Rerum Novarum met méér ernst en méér vooruitstrevend heid in een lang vruchtbaar leven heeft gewerkt om de beginselen dezer encycliek in de praktijk toe te passen? Sohaepman, Aalberse, Ariëns, Nolens, Ruys de Beerenbrouck. Wat een zeg'en heeft er op de eman cipatie der Katholieken gerust, welke zich kon voltrekken onder de leiding van zulke figuren. Aalberse bleef slechts twee jaar wethouder van Leiden. In 1903 volgde hii Schaepman in de Kamer op. Mid denstands- en arbei dersvraagstukken had- voegelijk laten rusten, om te constateeren. dat het christendom in en buiten het openbare leven nu meer dan ooit den strijd heeft aan te binden tegen gezin en maatschappii ondermij nende krachten. En dat nu dus minder dan ooit de leiders kunnen wor den gemist van het ge halte van een Aalberse. ■■■I w& Prot. Mr. P. J. M. Aalberse den ziin bijzondere be langstelling. In 1916 werd hij hoogleeraar in het ar beidsrecht. de economie en het mijn recht aan de Technische hooge- school -te Delft, totdat reeds in 1918 Ruys hem aanzocht voor het toen od te richten Departe ment van Arbeid. Onverbrekelijk is de naam Aalberse verbon den aan de 8-urige werkdag, belichaamd in de Arbeidswet 1919. Maar Minister Aal berse had meer op het program staanf Aan de groote sociale wetten heeft hii zijn aandeel gehad; de Invaliditeits wet. de Ouderdomswet, de Landbouwongeval- lenwet enz. 'Ook na den eersten wereldoorlog was er woningnood. Welnu, tij dens ziin ministerschap werden 500 millioen gul den voor woningbouw beschikbaar gesteld.' Bii de eeuwwisseling zag Prof. Aalberse heel duidelijk datgene wat thans gemeengoed is geworden: de publiek rechtelijke bedrijfsor ganisatie hét middel om aan staatssocialisme te ontkomen. Maar hij begreep ook zeer wel, dat de tijden daarvoor niet riip waren, omdat de welgeordende orga nen in het lichaam der maatschappij daarvoor ontbraken en hii be greep eveneens, dat de toen nog menschon- waardige arbeidstoe standen niet konden voortduren, maar dat de Staat onverwijld die verbeteringen. die maatregelen moest tref fen waaraan Aalberse als kamerlid en als mi nister zoo'n prachtig, zoo'n overweldigend groot aandeel heeft ge had en welKe de Ne derlandsche sociale wet geving aan de spits stelde. Kamerlid en voorzit ter der Kath. fractie tot 1'936, werd hij in dat iaar lid van den Raad van Staten. Volgens de wet tre den de leden op 75-ia- rigen leeftijd af. Wij weten niet hoeveel ia- ren het al geleden is dat men ons zeide dat Prof. Aalberse eigen lijk niet zoo sterk van gestel was. Optimisten houden daarmede geen rekening. Nu in geze- genden ouderdom is Prof. Aalberse geen oude man. Deze altijd opgewekte, eenvoudige mensch is ziin tiid al lerminst ten achter. God heeft dit leven wel rijk begenadigd.

De Burcht | 1946 | | pagina 3