Miadtwic andoeng door de Britten bezet Jongerenoongres in 't Aartsbisdom Be dictatuur van de Partij van den Arbeid DE STAD BRANDT Sis teren, laat in den mid- is het geheeie bebouwde jied van Bandoeng door tscbe troepen bezet zonder men eenigen tegenstand nioette. jisterochtend vroeg heeft Hawthorn ziin oor- onheiijk plan plotseling randerd. Met het oog op de möstichting door de extrc- sten heeft hij bevel gegeven bezetting sneller te doen lats vinden. In plaats van in ee dagen is zij nu in een dag tooid. Jisterochtend om omstreeks ;en uur nam de uittocht der rgerbevolking een aanvang, oote groepen wachtten bij spoorlijn om deze over te ken. Tevoren waren reeds irbereidende maatregelen roffen om de evacué's on- dak te bezorgen. De mees van hen zijn Chineezen. chts een klein gedeelte van bevolking heeft de stad in deliike richting verlaten, n. Mai. Hawthorn doet nu operatie in versneld tempo latsvinden. teneinde verder indstichting en verwoestin- te voorkomen, welke an- s zouden kunnen gebeuren aan de bevolking nog meer jende zouden toebrengen. Enorme schade aangericht door extremisten. !en Nederlandsch-Indisch ordvoerder bevestigde, dat extremisten na riin beraad joogd hebben Zuid-Ban- ;ng door brand te verwoes- Hii noemde de schade, •oorzaakt door de branden, lke gewoed hebben, „ver- irikkelijk". fader de verwoeste gebou- n was een weeshuis. Verder rden twee Indonesische mpongs vernield. De bran- i begonnen gisteren in den irmiddag. Vroeg in den itend zijn Britsch-Indiërs, enjahs en Mahratta's van de ite divisie in het oostelijk van Zuid-Bandoeng door drongen. Zij ontmoetten niet n minsten tegenstand. Dit dsgedeelte was zwaar be- ïadigd en in een straat von- n de soldaten een zeer groo- granaat-trechter, gisier- Dnd door de Japanneezen •oorzaakt. „Toen ik deze jlosie hoorde", aldus de ordvoerder. „dacht ik dat de reld verging". Naast dezen chter vonden de soldaten de kker bestal op grove rij ze de gemeenschap Ijderts den oorlog heeft bakker in Amsterdam zich grove wijze ten koste van gemeenschap verrijkt. Daar k groote geldbedragen met ie fraude gemoeid zijn, zal bakker ook met de fiscale (herche nog een appeltje bben te schillen. Wat is het geval? Deze man jft, terwijl de voedselnood in asterdam zijn hoogtepunt be kte en ieder sneetje brood p gewicht in goud waard was, infame wijze geknoeid met jbroodbereiding. Hij verwerk- jn het meel groote hoeveel len talkpoeder en hield op wijze meel over, dat in den rthandel zijn afnemers vond zijn broodhonnen, welke waren, deed hij voor [500.per opplafcvel van de id. Wat bleek echter? Niet en de bakker, maar ook een meester was in deze af- te betrekken. Deze kreeg als pijggeld" een bedrag van i0per week. Om een offi- fel karakter aan het geheel te ren lagen er altijd 2 brooden pen winkel klaar, welke aan i gestelde eischen voldeden, p de keurmeester is gearres- fd en dit edele tweetal zal n nu moeten verantwoorden P den bevoegden rechter, fat spreken zilver, maar zwi.i- 11 goud is, blijkt ook uit dit fal, dat door praten aan het pt is gekomen.. i lichamen van twee Japansche sergeants-majoor, die mee de lucht ingevlogen warenHet is volkomen duidelijk, dat een zeker aantal Japanneezen met de extremisten gecollaboreerd heeft. De straten van Zuid-Ban doeng bieden den nu over de geheele wereld bekenden aan blik van bewoners, die uit hun vernielde huizen nog trachten te redden, wat er te redden is. In de hoofdstraat ziin alle be langrijke zaken geplunderd door de pemoeda's en door leden van de onafhankelijke legers. Zii hebben zelfs de groentenmarkt plat gebrand. Het postkantoor is nauwelijks meer dan een leeg karkas. Hoewel alle vensters en muren zwaar beschadigd ziin. kan het gebouw nog hersteld worden. De Chineezen hebben het ergst geleden. Men ziet nau welijks Indonesiërs in de stra ten. doch. naar men verwacht, zullen zii in de komende da gen wel terugkeeren. WEERSVERWACHTING. Tot Woensdagavond.: In het Zuiden vrij zwakke wind met plaatselijk kans op ochtendmist. Overigens meest matige wind uit Westelijke rich ting. Overdag gedeeltelijk be wolkte lucht, nog geen regen van beteekenis vrij zacht weer. verwilderde jeugd. Door de politie te Kampen werd een elfjarige jongen, S., aangehouden, die oude men sehen oplichte met het raffi nement van een volleerd mis dadiger. Hii zocht goedgeloo- vige oudjes op en vroeg die om aardappelbonnen. Als hij zelf van de bonkaart af mocht scheuren, koos hij de „verkeerde" bonnen, boter- en suikerbonnen b.v. en verkocht die voor 2.50 aan anderen. Om vertrouwen in te boeze men begon hii de oudjes naar hun geloofsrichting te vragen en beweerde dan al naar ge lang het antwoord was,' „ook katholiek", of „ook protestant" te ziin en vertelde „dat hij ze pas nog in de kerk gezien had" De gezamenlijke Jeugdstands- organisaties in het Aartsbisdom hebben Zaterdag een ionge- rencongres belegd, dat Zondag zijn slotzitting vond in den Stadsschouwburg te Utrecht, waarbij aan Z.Ern. Kardinaal de Jong de wenschen. welke uit het congres naar boven waren gekomen, werden voor gelegd. Over het algemeen sprak men zich uit voor tijdige voorlichting op het gebied van de zedigheid en werd stelling genomen tegen de danswoede. Ook werd een verbod van ge mengd zwemmen bepleit. Groote aandacht werd be steed aan de bevordering van het persoonlijk godsdienstig levens van de jeugd, hetgeen men dacht te bereiken door re collectie. retraite en gezamen lijke godsdienstoefeningen. Het zwaartepunt werd gelegd op de bevordering van het huiselijke leven. Be Kardinaal spreekt. Voor het eerst na de bevrij ding richtte Z.Bm. Kardinaal de Jong zich tot de Jeugd na dat door verschillende verte genwoordigers deze wenschen waren voorgelegd. Meer dan iemand zijn Wij ervan overtuigd, dat de toe komst ligt bii de jeugd en dat, als de jeugd van een goeden katholieken geest bezield is. ook de wereld op den duur in katholieken geest zal worden opgebouwd, aldus Z.Em, Het eerste en natuurlijke opvoe dingsmilieu is het huisgezin, waarin gii leeft. Daarom is het van groote beteekenis. dat onze katholieke ionge mannen zich niet onttrekken aan het huiselijk leven, de gezinsge bruiken. de godsdienstige ge bruiken in het gezin. Daarom heeft het Nederlandsch Epis copaat ook de vorming en op leiding van de jeugd boven de Jeugdorganisaties, naar gelang 17 jaar toevertrouwd aan de van den stand, waartoe de jonge man behoort. Er bestaat dan ook een groote verantwoordelijkheid voor iederen katholieken jon geman om voor zich persoon lijk het lidmaatschap van ziin Gemeenteraad van Leiden Thans drie wethouderszetels in handen De heer Jongeleen in de vacature-Verwey gekozen, laat zich onhebbelijk uit over de Katholieken. Een voor stel om in het College onze Protestantsche medebur gers een vertegenwoordiger te geven, wordt afgewezen. De tijdelijke gemeenteraad kwam gistermiddag wederom onder voorzitterschap van wet houder J. A. Riedel, loco-bur gemeester, bijeen. Na eenige mededeelingen, w.o. die, dat Ged. Staten het presentiegeld voor de leden van den raad op f 5.per zitting hadden vastgesteld, legde de voorzitter de volgende verkla ring af: In de vergadering van den tijdelijken Gemeenteraad van 19 Febr. j.l., bijeengeroepen in verband met het overlij den van Wethouder M. G. Verweij, heb ik o.a. gewaagd van een conflict tusschen Wet houder Verweij en Burge meester de Ruyter van Ste- veninck. Gezegd heb ik aaar- jeugdstandsorganisatie op te vatten als een vormingsmid del. en een groote verantwoor delijkheid voor de priesters en leken in de leiding van de jeugdstandsorganisaties. om zooveel mogelijk alle katho lieke jongemannen daarin te betrekken en te vormen. Voor onze katholieke jonge mannen zullen dan ook de godsdienstige vereenigingen of de godsdienstige bijéénkom sten en de Katholieke Actie groepen van de mannelijke jeugd noodzakelijk zijn voor den hechten uitgroei van uw standsorganisaties. De besluiten, die gii in deze dagen genomen hebt en die gii met apostolischen ijver wilt ten uitvoer leggen, zal ik gaar ne en van harte zegenen. Daarna gaf Kardinaal de Jong de vergadering zijn zegen. Tenslotte werd door allen het Wilhelmus gezongen. (De Tijd) T OEN ONZE REGEERING 1 UIT LONDEN TERUG KEERDE trof zij hier een 400.000 Nederlanders meer aan dan toen zij het land verliet. Jaarlijks neemt ons land met 100.000 consumenten toe, die eens producenten hopen te zijn en een menschwaardig bestaan hopen te vinden. In 10 jaar tijds stijgt ons bevolkingscijfer met één millioen. Elk jaar komt er een stad bij ter grootte van Tilburg of Nijmegen! Emigratie houdt den bevolkingsaanwas niet tegen, want in honderd jaar zijn slechts 100.000 Neder landers geëmigreerd. Dat is dus slechts de bevolkingsaanwas van één jaar. Bevreesd voor overbevolking? Volgens den huidigen stand van zaken kan ons land nog ettelijke millioenen meer inwo ners bergen, toenemende in dustrialisatie is een eisch en overigens weten wij weinig over de toekomst van de tech niek. J-JET BEGRIP DEMOCRATIE heeft als zoodanig geen in houd. Het is daarmede evenals met de vrijheid. Wanneer zij niet van elders een inhoud ont vangen, zijn zij leege kaders, waarin ieder de schilderij ziet, welke hem het best bevalt. De mocratie als zoodanig heeft geen zedelijke, geen geestelijke inhoud. Daarom is zij als leuze gevaarlijk en dubbelzinnig al dus Minister Van der Leeuw in Vrij Nederland. Vervelende lectuur is het lezen van partijpro grams. Voor vrijheid, staat daar. Natuurlijk wie is er niet voor vrijheid. Voor sociale gerechtig heid! Voor democratie! Voor eerlijke verdeeling van de las ten, welke de Staat moeten op leggen! Een partijprogram is een noodzakelijk kwaad. Veel interessanter is het de partijen in hun dagelij ksch doen en laten gade te slaan. Q OK ITALIANEN hebben een partisanenstrijd ge streden. Een kleine expositie te Amsterdam geeft daarvan een beeld. Verschrikkelijk zijn de gruwelen welke de Duitschers hier pleegden. De photo's ver- toonen ten slotte onder de ge hangenen ook Mussolini, die op even harbaarsche wijze werd afgemaakt als de Duitschers de partisanen deden. Dit doet af breuk aan den indruk, die men van het heldhaftig verzet mede- neemt. Het geheim van den 1 1 ATOOMBOM, dat geen ge heim is, vinden wij het best ge formuleerd in een interview, dat Hans Hermans voor de Msb. had met den Nederlander Prof. Debije, hoogleeraar aan een Amerikaansche Universiteit die hiervan het volgende zeide; Daar is geen enkel nieuw be ginsel aan te pas gekomen. In beginsel wist men hieromtrent voer den oorlog alles ook in Duitschland. De vraag was al leen of er een practische toe passingsmogelijkheid bestond gn het antwoord op die vraag kon alleen gegeven worden, wanneer men bereid was enor me kapitalen uit te trekken voor nadere onderzoekingen, zonder dat vaststond of zij tot resultaat zouden leiden en zoo ja of men dit resultaat binnen vijf dan wel binnen vijftig jaar mocht verwachten. Amerika heeft dat risico genomen. Wan neer de anderen precies het zelfde doen, komen zij vast en zeker tot hetzelfde resultaat". Aldus een beroemd geleerde, die het weten kan. Holland leeft weer, HOLLAND BOUWT WEER. Ons land vertoont het beeld van den met koppigen vasthou dendheid tegen den berg op- tornenden toerist. Zoo zien het ook vele buitenlanders, die in bun pers voortdurend met be wondering gewagen van het geen in ons kleine landje is gewrocht. Men spreekt daar on omwonden de meening uit dat Nederland van alle landen, welke door den vijand werden bezet, het verst gevorderd is op den weg naar herstel en het is niet zonder een blijk van na ijver als die pers constateert, dat het kleine Holland hersteld en weer aan den slag zal zijn, als men in andere landen nog in de ruïnes zal zitten. Aldus Mi nister Ringers in Vrij Neder land. DE REGEERING MOEDIGT DEN GIFHANDEL EN DE PRIJSOPDRIJVING AAN door toe te laten dat in tallooze za ken tallooze slaadjes, gebakjes enz. gefabriceerd met „zwart" ingekochte grondstoffen tegen woekerprijzen worden verkocht. f)e bootwerkers zullen weigeren de sinaasappelen uit Spanje in ontvangst te ne men. bij, dat de Burgemeester aan den heer Verweij den eisch had gesteld hem adressen te overhandigen, waar zich on- dergedokenen bevonden en dat de héér Verweij had ge weigerd aan dien eisch te voldoen. Mijn aandacht is er op ge vestigd, dat deze voorstelling van zaken niet overeenkom stig de werkelijkheid is. Bij nader onderzoek is mij geble ken dat slechts het volgende zich heeft afgespeeld. Nadat de heer Verweij in 1943 tot Evacuatie-Commis saris was benoemd besprak de toenmalige Burgemeester evacuatiezaken met het hoofd van den Evacuatiedienst bui ten den Wethouder om. De heer Verweij heeft daar op den Burgemeester opmerk zaam gemaakt, en gezegd, dat dit zoo niet kon blijven gaan, dat er geen twee kapiteins op een schip konden staan. Mr. de Ruyter van Steveninck heeft Wethouder Verweij daarin gelijk gegeven en ver ontschuldiging aangeboden. Het was voor den Wethouder een groote opluchting, dat de Burgemeester hem verder ook niet over evaeuatieaange- legenheden lastig heeft geval len. Nu ik op deze plaats, zij het onbewust, een onjuiste voor stelling van zaken heb gege ven, acht ik het mijn plicht haar op deze plaats te recti- ficeeren. DE WETHOUDERS VERKIEZING, Hierna kwam de agenda aan de orde, waarop als eerste punt vermeld stond de verkiezing van een wethouder in de vaca ture-Verwey. Nadat de heer Gobée (P. v. d. A.) had medegedeeld, dat deze partij den heer Jongeleen (P. v. d. A.) als candidaat aanbe val, begon het eerste politiek steekspel van den tijdelijken gemeenteraad, ingeleid door den heer A. van Dijk (Kath, Volksp.), die namens zijn frac tie mededeelde, dat het hem vreemd getroffen had, dat de Partij v. d. Arbeid het niet noo- dig heeft gevonden een onder linge bespreking over deze can- didaatstelling te voeren. Spr. kan deze houding niet erg de mocratisch vinden en hij be treurt het, dat de orthodox pro testanten niet in het college van B. en W. zullen zijn vertegen woordigd indien de P. v. d. Arbeid van haar macht gebruik maakt. De heer Hendriks (C.H.) be toogde dat de P. v. d. A. over tweederde van het aantal stem men in den raad beschikt, alle overige politieke partijen over éénderde. Dit strijdt met alle politieke verhoudingen. In den tijdelijken gemeenteraad lever de de wethoudersverkiezing een zetel op voor de katholieken, die éénvierde van de bevolking uitmaken. Dat was dus"zeer te récht, doch de orthodox protes tanten zijn talrijker en krijgen geen zetel, ook nu niet, wan neer de P. v. d A. haar plan nen doorvoert. Dit ligt spr. en zijn fractie zeer zwaar. Ook mr. Vos (Lib.) bet remt het, dat het usantieele overleg niet heeft plaats gehad en hij merkt op, dat deze gang van zaken bedenkelijk riekt naar het gebruik maken van macht, hetgeen vooral nu wel zeer on democratisch genoemd mag worden. De heer Van Weizen (C.P.) vraagt zich af in hoeverre is

De Burcht | 1946 | | pagina 3