47 OMGEVING Van den held Jan Trompetter AARLANDERVEEN L.T.B. De voorzitter, de heer Vernooy opende de vergadering. Secr. it Jansen las de notulen, waarna de agenda behandeld werd. Besloten werd geen afgevaardigde te benoemen voor het te houden congres te Utrecht. De vergadering te Zevenhoven inzake be spreking der overbruggingsregeling zal door het bestuur worden bezocht. Volgende punt: benoeming van een lid voor district Alplien a. d. Rijn Jn de Stichting van de Landbouw. Na een gehouden stemming werd met algemeene stemmen gekozen de heer H. Sloothaak. Bij de rondvraag inofrmeerde de heer P. Kempen omtrent de slechte bezorging der convocatiekaarten. ALPHEN AAN DEN RIJN In memoriam Koos van Vliet. In den ouderdom van 67 jaren is dezer da gen overleden de heer Jac. van Vliet. De overledene was in ons dorpsleven, voor oud-Alphenaren zeker geen onbe kende. Als „Koos de krantenman" pla veide hij Alphen's straten bij zijn gere- gelden rondgang en was voor vele ka tholieken een dagelijksche, welkome gast. De krant, de vraagbaak en huis vriend van iedereen, was zijn zorge- kind. Niet minder dan 35 jaren lang be hartigde hij de belangen van het Ka tholieke dagblad te Leiden, „De Leid- 6che Courant", zoowel wat het agent schap aanging^ alsook wel wat het cor respondentschap betrof. Hij was tevens agent van „De Maasbode",- „De Tijd.", „De Katholieke Illustratie", „Beatrijs", enz. Dr. A. J. Zwartendijk benoemd tot spoorarts. Door het zieken- en on dersteuningsfonds der Nederlandsche Spoorwegen is te Alphen tot fondsge- néesheer benoemd in de vacature van dr. F. C. Nieuwenhuizen, diens opvol ger dr. A. J. Zwartendijk. ASscheld H. R. Nieborg. In verband met zijn benoeming tot burgemeester van de gemeente Duivendijke in Zee land, nam onze plaatsgenoot, de beer H. R. Nieborg afscheid van zijn colle ga's en andere gemeente-functionarissen nu t wie hij gedurende ongeveer 15 jaar op de meest prettige wijze ter gemeen de-secretarie mocht samenwerken. De loco-burgemeester, weth. J. Spreij Thzn., opende de rij der sprekers met een felicitatie en memoreerde de aan gename sfeer die steeds mocht heer- schen rondom dezen functionaris op de afdeeling. Vervolgens sprak de heet- A. Veen- huysen enkele sympathieke woorden teD afscheid, alsook de heer J. Constanse, chef van de afdeeling algemeene zaken. Alle sprekers wenschten de heer Nie borg een prettige werkkring in zijn niéu we omgeving. Als blijvende herinnering werden hem enkele boekwerken aange boden. Voor de hem bereidde verrassingen dankte de heer Nieborg op hartelijke RADIO HILVERSUM I, 301 M. voor Dinsdag. 7.Nieuws; 7Ï15 Ochtendgymn.; 7.30 Morgengebed; 8.Nieuws; 8.15 M. We ber en ork.8.20 Progr.-overzicht; 8.30 Gram.muziek; 8.45 „De Heilige van den dag; 9.15 Opgewekte melodieën; 9.45 Russisch progr.10.10 „Zingende Vroomheid"; 10.30 Gram.muz.; 10.45 Vraaggesprek; 11.Piano-recital T. Hartevelt; 11.30 „Als de ziele luistert"; 11.45 Krijgsgevangenen in het Verre Oosten; 12.— J. Brill's Continental Quintet; 12.30 Lunchconcert d. J. Lan- cé; 7.Nieuws; 1.15. Paramount Thea- terork.; 1.20 Progr.-overzicht; 1.30 Ver volg lunchconcert; 2Claude Debussy progr.; 2.15 De ontwikkeling van de Sonate: 3.— Opera-Dameskoor o.l.v. Jo Immink; 3.15 Vrouwenspiegel; 3.45 Ver volg Opera-Dameskoor; 4.Radio Zie kenbezoek; 4.30 F. Hartley and his music; 5.Ned. Kamerkoor o.l.v. F. de Nobel; 5.30 Voor de rijpere jeugd; 6.— Gram.muziek; 6.15 Een genoeglijk kwartier met ernstige bedoelingen; 6.30 „Minstrels"; 6.50 's Avonds als ik sla pen ga7.— Nieuvjs; 7.30 Progr. Ned. Strijdkr/; 8.Nieuws; 8.05 "Lij densmeditatie; 9.05 Het Utrechtscne Trio; 9.45 Ensemble Nina Dolce; 10.-- Nieuws; 10.15 Filmmuz.10.20 Film- kwartier; 10.35 Avondgebed; 11.,En ten slotte HILVERSUM II, 415 M. 7.Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Gramofoonmuz.8.Nieuws; 8.15 „n Rhythmisch ontbijt"; 9.Operamuz.; 9.30 Waterstanden en politieber.; 9,45 Arbeidsvitaminen; 10.35 Ork. Malando; 11.15 Voordracht d. G. Verstraate; 11.j0 Orgelconcert; 12.15 Het Lyra-Trio; 12.30 Ons platteland; 12.40 Vervolg Lyra-Trio; 1.Nieuws; 1.15 Ensemble Jetty Cantor; 2.Met naald en schaar d. mevr. 1. de Leeuw v. Rees; 2.20 Vo caal Solisten-concert; 3.Handen uit de mouwen; 3.15 „Xyclophonie"3.60 Beethoven-progr.4.Muzikale be schouwingen; 4.30 Oom Thijs vertelt van allerlei; 4.45 „Over de vriendschap 5.The Red{' White and Blue Stars; 5.25 Stichting Oorlogsgetroffenen; 5.35 Fr. v. Cappelle; 6.Nieuws; 6.Ï5 Weeroverz; 6.18 Pierre Palla, orgel; 6.15 Causerie; 7.En nu naar bed!; 7.05 Het Boedapest-trio; 7.45 Dr. H. F J. Westerveld; 8.Nieuws; 8.05 De partementen spreken; 8.20 Operette melodieën; 10.„Contact"; 10.30 Bui- tenl. overzicht; 10.40 „Contact" (ver volg); 11.Nieuws; 11.15 Gevarieerd •yrnph. cocncert. wijze alsook voor de ondervonden te gemoetkoming. Met een gezellig samen zijn werd besloten. Aanbesteding Provincialen weg. De zoo lang geleden geprojecteerde verbindingsweg vanaf de Rijnbrug bij Gouwsluis, dus van den Rijksweg Gouda Amsterdam, met den Heerenweg is de zer dagen ondershands aanbesteed. On ze plaatsgenoot, de heer Langeveld, komt als laagste inschrijver met 124.810 voor de uitvoering in aanmerking. HAZERSWOUDE R.K. Areidersbeweging Hazerswoude- Groenendijk. De vergadering werd geopend door den voorzitter, de heer M. Heymans, die in zijn welkomst woord speciaal betrok de spreker van den avond, den heer Koleberg, districts- propagandist voor Herwonnen Levens kracht. De heer Moleberg hield een in teressante lezing en spoorde allen aan dit mooie sociale werk van Herwonnen Levenskracht niet te vergeten, vooral waar er echter zoovelen zijn die in sa natoria moeten worden opgenomen. De verloting ten bate van „Hulp in Nood" bracht 37.12 op. KATWIJK AAN DEN RIJN Dammen. De Katw. Damclub K.D.C. speelde haar 11e ronde om den Bcvrij- dingsbeker. De uitslagen waren: Groep I: G. v.d.WielA. Oexman 20 regl.; J. FrekeJ. Houwer 20; A. A. Vooys W. Berkheij 20; H. KoelewijnC. Korpelshoek 02; Uitgestelde, partij W. BoeftcherA. Oexman 2—0 regl.. Afgebr. partij J. Schoneveld—C. Kor pelshoek 11. Doordat J. Freke gewonnen heeft van J. Houwer is J. Freke in het bezit ge komen van den Bevrijdingsbeker. Groep 11: G. VarkevisserB. v. d. Kamp 20; C. ZandbergenG. Freke uitgest.A. v. BeelenJ. Boezaard 20; G. hrekeA. Hogewoning 0—2; C. de RuyterG. Varkevisser 02. Uitslag uitg. partij C. P. Schoneveld B. v .d. Kamp 2—0. LE1MUIDEN Modevakschool. Van de 8e klas van de St. Jozefschool slaagden 8 meisjes voor Lingerie met mooie cijfers. Nellie van Graas, Lenie van Graas, Sinie de Hollander, Nel Mollers, Henny Semp, Leny Verburg, Annie Verdonk en Cla- sien de Wagenaar. Een mooi succes en een aansporing voor anderen om trouw de lessen te volgen. LEIDSCHENDAM De referendutnsteinming. Zondag is de referendumstemming gehouden voor de vaststelling van de candidatenlüst voor de Provinciale Staten in het dis trict Gouda. Van de ruim 1100 leden hadden 629 leden hun stem uitgebracht, waarvan 11 van onwaarde. Uitgebracht waren op: v. d. Weijden. Zevenhoven 571 stemmen, Heerkens, Gouda 565, Deerenberg 602, Bolsius 435, Elkbuijzen 340. von Fisenne 200, Jonkergouw 111, Kool 27, Korver 30, Kouseinaeker 35, Markman 16, Paardekooper 98, Mr. Peek li. v. d. Ploeg 30, v. d. Poel 44,* Ruijg- rok 32, Ruijs 16, Tol 65 (Loosduinen), van Tol (Waddinxveen) 4, v. Veen 6. Verhoef Volgering 8, Vonk 41, de Waal 6. Daar door geen der bij het opmaken van den uitslag aanwezige leden bezwa ren zijn ingebracht is de uitslag in haar geheel als bindend vastgesteld. De eer ste drie candi^aten zijn door het cen traal adviescomité aanbevolen en daar om boven aan de lijst geplaatst. Tuinbouwveiling. Uit het jaarver slag van den Bond van Z.H. Tuinbouw veilingen blijkt, dat in de provincie Zuid-Holland 869 H.A. tuinland ge- innundeerd is geweest, waarbij ook tal rijke boomgaarden verwoest zijn. 265.648 eenruiters plat gals, 412.507 vierk. me ter glas van warenhuizen en 464.018 vierk. meter glas van de kassen wer den vernietigd, terwijl 234 tuinders- woningen en 229 schuren ten prooi vielen van het oorlogsgeweld. Het meest droevige is dat 24 aangesloten leden door oorlogsdaden het leven ve- loren.» De jaaromzetten waren voor 1944 66, millioen gulden en voor 1945 75 mi-1- lioen gulden. Ondanks de groote verliezen aan glas hebben de tuinders toch een belangrijke hoeveelheid glas afgestaan aan de oor logsslachtoffers n.I. 3S650 vierk. m. aan de getroffen gemeenten en 362908 vierk. meter aan het militair gezag. Spaarbank. Bij de postspaarbank is in de maand Februari jl. ingeleg 1 25101.24 en terugbetaald 106747. Verplaatst. De veldwachter J. Pau wels die dienst deed in de buurtschap is overgeplaatst naar Warnsveld. NIEUWVEEN Cursus maehineschrijven On ini tiatief van enkelen is de gelegenheid ge organiseerd voor het ter plaatse volgen van een cursus machineschrij /e onder leiding van het Instituut Klok te Alphen aan den Rijn. De lesuren zijn vastgesteld op elke Woensdag van 8.30 tot 10.30 uur v.m. in de bovenzaal van het café van den heer Veenboer, welke geheel gratis ter beschikking is gesteld. Belanghebbenden kunnen zich voor deelname bij den heer Veenboer opge ven, doch zij moeten in het bezit zljm van een schrijfmachine. R.K. Tooneel- en Operettever. On der voorzitterschap van den heer G. v. Vliet, hield de R.K. Tooneel- en Ope- rettevereeniging „Nieuwveen" haar le denvergadering in zaal Veenboer. De rol len voor een nieuw in te studeeren operette werden verdeeld, waarbij de leden werden aangespoord om trouw op de repetities te komen. De heer en P. Th. Kuipers en H. Th. de "Lange werden belast met het ver vaardigen van de benoodigde tooneel- décors, waarvan teekening gemaakt zal worden. De heer J. van Zwieten werd weer spontaan bereid gevonden, de bijbehoo- rende zang met de piano te begelei den. Voor de rondvraag deelde de voor zitter mede, dat hij vanwege buiten ge meentelijke werkzaamheden genood zaakt was geworden zijn functie te be ëindigen. Hij deed hierbij de toezegging, dat hij de regieleiding ten alle tijde zou vervullen. Ondanks alle protesten bleef de voorzitter bij zijn besluit. Na gehouden stemming werd de heer L. de Boer tot voorzitter en den heer H. B. Otto tot 2e voorzitter geko zen. Herijk van mateu en gewichten. Dit jaar zal de keuring en herkeuring (ijk en herijk) van maten, gewichten en meet werktuigen voor deze gemeente plaats hebben op DonderdSg 28 Ma^rt 1946, in een lokaal van café van Eijk in de Kerk straat, tusschen 10 en 12 uur en 13 en 14 uur. Voor 1946 geldt als goedkeuringsmerk voor de aan individueele keuring en herkeuring onderworpen maten en ge wichten en meetwerktuigen de letter q in den kleinen staande drukvorm. NOORDEN Jaarvergadering Wit-Gele Kruis. Na opening door den voorzitter werden de notulen voorgelezen en ongewijzigd vast gesteld. Volgde voorlezing van het jaarverslag. Genoemd wertl o.a. de we derom openstelling van het consultatie bureau, waarvoor door de gemeente een subsidie werd toegekend van 300. Het ledenaantal was dit jaar van 204 gestegen tot 217. Slechts 11 gezinnen hebben zich nog niet opgegeven. In het geheel werden 114 stuks materiaal ter beschikking gesteld. Het eindsaldo van de jaarrekening kwam op 1575.57. Ook werd hulde gebracht aan Zuster Ouwe- land voor trouwe opofferende plichts betrachting. Haar werd tevens een ver hooging toegekend van 300.— Na dit zeer uitgebreid verslag' werd door het bestuur voorgesteld om aan de Zuster een beter rijwiel ter beschikking te stellen. Bestuursverkiezing: herkozen werden Splinter en Th. Pietersen met resp. 22 en 23 stemmen. Ook werd nog gekozen juffr. Hogedoorn met 17 stem men. De algemeene waardeering voor het werk van Zuster Ouweland kwam in deze vergadering sterk naar voren. En terecht. NOOTDORP Distributie. De nieuwe inlegvellen, textielkaarten en enquêteformulieren vaste brandstoffen voor seizoen 1946 1947 zullen hier uitgereikt worden op Maandag 8 April voor de letters A tot en met M. en op Dinsdag 9 April voor de letters N tot en met Z. De uitrei kingen zullen plaats hebben tusschen 912 en 13.3015.30 uur. Aan ieder hoofd van het gezin of samenwoning of wel aan een alleenwonende hoofdbewo ner wordt een enquêteformulier uitge mikt. Dit formulier moet worden inge vuld en bij de distributie ingeleverd worden bij het afhalen van de bonkaar ten voor de volgende periode. TER AAR De sluiting van de secretarie op Zaterdagmorgen is met ingang van deze week opgeheven. Centrale Veiling. Na opening door den voorz., de heer C. W. v. d. Hoorn, komt het bestuursvoorstel tot wijzi ging van de art. 14 en 30 aan de orde. Dif was de 2e behandeling omdat in de vorige vergadering het vereischte aantal leden niet aanwezig was. Na een korte toelichting werd de wijziging met algemeene stemmenaangenomen. Door den heer Hernscn wordt nu het onderwerp arbeidskrachten voor land- en tuinbouw besproken. Bij de rondvraag komen nog ter spra ke de onderwerpen fusthuur en keurings aangelegenheden bij terugkeer van de vrije handel. Hierna sluiting. VOORHOUT Gelienfokvereeniglng „De Eendracht". Woensdagavond vergaderde in café „Boerhaave" de Voorhoutsche Geiten- fokvereeniging onder voorzitterschap van den heer P. A. v. Werkhoven. Na een openingswoord werd onmiddellijk het woord verleend aan den heer S. de Jong, Rijks,veeconsulent uit Den Haag, die voor de pauze sprak over de geiten- houderij. Spr. constateerde, dat op ge bied van geitenhouderij dringend ver betering moet komen. De kwantiteit' is belangrijk toegenomen, maar de kwali teit is sterk achteruit gegaan. Het belangrijkste voor een geit is echter een goede productie. Bij 700 a 800 liter per jaar kunnen we tevreden zijn. Spr. adviseerde om te Voorhout over te gaan tot melkcontrole, waar dan pas eigenlijk een goed inzicht wordt verkregen in de productie. Verder gaf spreker nog een aantal wenken voor de juiste voeding en de verpleging. Na de pauze sprak de heer de Jong over zijn belevenissen in het concen tratiekamp Buchenwalde. ZEVENHOVEN Gemeenteraad. Onder voorzitter schap van den edelachtbaren heer J. M. H. L. Hoyink van Papendrecht kwam de raad der gemeente in een plenaire zitting bijeen. In de commissie tot wering van schoolverzuim werden voor 1946 de hee- ren W. Kerkhoven, Th. Visser, W. J. Blom, G. Kool en G. van Trigt be noemd. Inzake het verleenen van voorschot aan de bijzondere scholen deelde de voorzitter mede', dat dit, dit jaar geba seerd is op het aantal leerlingen in het afgeloopen schooljaar. Bij besluit in de raadsvergadering van 13 Dec. 1945 is de vergoeding vastgesteld per leerling op 10.Na toelichting door den voorzit ter werd de pensioensgrondslag- voor den ambtenaar belast met het sluiten van huwelijken vastgesteld op 26. Het vermenigvuldigingscijfer voor het gewoon lager- en het voortgezet lager onderwijs voor het schoolgeldjaar 1946 '47 werd overeenkomstig bet voorstel vastgesteld op 3. Besloten werd om overeenkomstig de ingekomen stukken: A. Adhaesie te betuigen aan het adres van den gemeenteraad van Stan daardbuiten aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal d.d. 29-3-'46 betref fende herstel van oorlogsschade op ba sis van het thans geldende loonpeii en van de kosten der benoodigde materia len. B. Het request van eenige inwoners inzake de sloot langs het Zuideinde be sloten door de perceeelen Nos. 146 en 147 te stellen in handen van B. en W. om prae-advies. S. Afwijzend te beschikken op het verzoek om ontheffing van straatbelas ting van H. G. Nieuwenhuijzen, daar de bezwaren ongegrond zijn. D. Het per circulaire bij de ge meente ingediende verzoek van de Ned. Jagersvereeniging inzake het stroopen van wild met z.g. lange honden voor kennisgeving aan te nemen, daar het ge vraagde onmogelijk uitvoerbaar is. E. Inzake het verzoek van het „Wit Gele Kruis" om subsidie voor kennis geving aan te nemen, daar met de vast stelling van de begrooting hiermede reeds rekening was gehouden. Medegedeeld werd, dat de rekening dienstjaar 1941 Is goedgekeurd, een na- deelig saldo aangeeft van 3.529.68. De dienst 1944 zal vermoedelijk een batig saldo van 4.000 kunnen aangeven. Ook het beheer van de exploitatie van de Centrale Keuken en van^ óe turf geven een batig saldo aan. Van den Minister van Financiën is be richt ontvangen, dat nog tot een voor- loopige uitkeering van aan de gemeente uit het Gemeentefonds zal worden overgegaan, berekend naaT een bedrag van ca. 1.10 per inwoner, het laatste vastgesteld per 1 Jan. 1944. Dit betee- kent voor Zevenhoven 1149 x 1.10 is 1.263.90, waarmede het nadeelig saldo van. de begrooting 1946 tot de helft wordt teruggebracht. Tot slot 'deelde de voorzitter nog, mede, dat volgens een ontwerp van de wet in 1946 ook de landbouwbedrijven onder de ondernemingsbelasting zullen komen, hetgeen een aardige winstpost zal blijken te zijn. ZOETERMEER Rubberlaarzen. De distributie- d.enst deelt mede, dat aanvragen voor rubberlaazen ten behoeve van den land en tuinbouw voortaan gezonden moeten worden aan het secretariaat van de Stichting voor den Landbouw, gevestigd Anna Paulownastraat 20, Den Haag. Resultaat sparen, Gedurende de af geloopen maand is bij de postspaarbank ingelegd 3827 en terugbetaald 79503.29. Er werden 11 nieuwe boek jes afgegeven. Zwarte spruiten. In Den Haag zijn aangehouden W. B. en G. v. d. B., al hier, die zonder de voorgeschreven ge- leidebewijzen een partij van ongeveer 13000 kg. spruiten vervoerden. Daar vermoed wordt dat deze spruiten be stemd waren voor den zwarten handel is de geheele partij in beslag genomen. Internationaal Crimineel voorlichtingsbureau Einde 1945 is door het Min. van Justitie, afdeeling politie, in overleg' met New-Scotland Yard het Internationale Crimineele Voorlichtingsbureau opgericht,, dat thans in Ben Haag function- neert. Men is tot dat besluit geko men, daar men van meening was daar met bet oog op den internationalen toestand en de zich overal uitbreidende crimi naliteit langer wachten met in ternationale samenwerking op het gebied der crimineele op sporing noodlottig zou kunnen worden. De taak van het bureau is het voorkomen en ontdekken van internationale misdrijven, zoo- alis namaak en vervalsohing van geld, waardepapieren en docu menten, internationale bank overvallen, höteldiefstallen, zakkenrollerij en handel in vrouwen en verdoovende mid delen. Correspondentie met de bemanning van onderzeebooten Hr. Ms. „O 24" zal op 2 April Gibraltar aandoen, terwijl Hr. Ms. „021" van 14IS April Port Said en op 26 April even eens Gibraltar aandoet. De ge legenheid is nu opengesteld om gewone en a ange toekende brie ven en briefkaarten te verzen den aan de opvarenden van deze onderzeebooten. Uiterlijk 27 Maart a.s. moet de corres pondentie voor dp „O 24" ge post zijn, terwijl voor de „O 21" de stukken op 10 April ter post moeten zijn gebracht om het schip in Port Said en op 17 April om het schip in Gibraltar te bereiken, WEERSVERWACHTING. Tot Dinsdagavond: Matige wind tusschen West en Noord-West toenemende be wolking doch overwegend droog weer, matige temperaturen. Ja, dat was een moeilijk geval met de vreemde trom pet. Er zouden de wonderlijkste dingen gebeuren, als zij er met deze trompet op lt zouden trekken". Maar Jan Trompetter wilde van geen andere trompet we ten. Daarom besloten zij op voorstel van Pietje de Bruin, dat zij voorlopig alleen stukken zouden kiezen, waarin die ene noot niet voorkwam. Dat ging niet, zei Krelis Bontekoe. Jan Trompetter moest- dan maar steeds die eene noot overslaan en daar een dikke streep onder zetten in zijn partijen om het niet te ver geten. Maar welke toon het precies was, vroeg Kloris Bontekoe. Ja, zo was het! Jan Trompetter had op goed geluk een toon geblazen en toen was het gebeurd. Maar verder, ja, dat wist hij ook niet. Hij zat immers pas in het vak! Kloris moest het dan m?r eens pro beren, vond Jan Trompetter, maar Kloris dorst geen vinger naar de trompet uit te steken. Pietje de Bruin waagde een voorstel. Als ze nu eens de hele kamer leegsjouwden en het dan met één ding zouden probe ren? Ja, maar wat? Het hert op de pendule zou. gaan springen als een levend groot hert en daar was de kamer te klein voor. Het pijpenrek, opperde Jan de Beer, Maar op het pijpenrek zaten liefst vijf boertjes uit de Pyreneeën. Dan het spaarvarken. Maar een varken gaf zo n rommel, vond vrouw Isabel. Toen kreeg Krelis Bontekoé een inval.

De Burcht | 1946 | | pagina 2