46 Stad en land OMGEVING Het verdeelde Rijk Van den held Jan Trompetter GRENZEN vervagen. Ook de gren zen tusschen stad en platteland, i ot op zekere hoogte natuurlijk. Uiterlijk teekenen de grenzen zich nog scherp genoeg at. Daar waar de steenwoestijn de groote stad ophoudt, begint liet land. Maar cultureel en so ciaal-economisch gaan de grenzen in el kaar overloopen. De stedeling beroept zich er nog wel gaarne op, dat hij een grootere mate van cultuur heeft bereikt dan de dorpeling, maar voor een massa stedelingen is dk toch maar een opper vlakkige cinema-cultuur, waartegeuover de dorpeling gemakkelijk de even wichtiger levenshouding, welke ia oe natuur is gerijpt, kan stellen. In elk geval het platteland leeft niet langer in afzondering. De menschen die nog nooit in een trein hebben gezeten laatst ontmoetten wij zoo'n zeldzaam geworden exemplaar op leeftijd, waar mee wij gezellig hebben gekeuveld zijn tocli wel eens in een bus naar de stad gevoerd. De courant, de radio zijn overal doorgedrongen. Ook op het platteland worden gelq^kig hoogere eischen gesteld aan de hygiène en aan de volkshuisvesting. Het is lang gele den, dat de plattelander zijn zieke kies op de markt liet trekken. Ook de klee ding is veranderd helaas verdwijnt de volksdracht en liet costuum waar in de bruidegom zijn bruid naar het al taar leidde en waarin hij zijn 25-iarig bruiloftsfeest vierde, bestaat niet meer. Veel is veranderd, maar de ontwik keling gaat traag De levenswijze van den landbouwer is eenvoudig. Zou hij zich stadsallures aanmeten in zijn wer ken, zijn wonen en ontspanning, niet één, die de pacht zou kunnen opbrengen. Als er rijke boeren zijn, dan zijn ze begon nen met een erfenis. Wat vinden wij meer vanzelfsprekend dan een 8-urige werkdag! Kom daar eens om in landbouw en veeteelt! In de stad spreken ze al van een werkweek van 5 dagen. Op het boerenbedrijf moet in elk geval 365 dagen worden ge werkt. Eu de landarbeider? Zijn leven is wel wat goedkooper, inderdaad. Maar ook voor hem is er een minimum levens standaard. In elk geval de sociale voor zieningen zijn voor berti ver ten achter gebleven bij die van de andere arbei ders. Hij moet langer werken tegen een geringer loon. Met het gevolg natuur lijk, dat thans, nu alom werkkrachten worden gevraagd, de landarbeiders el ders werk vinden en de boerenbedrij ven een tekort aan arbeiders hebben. OP HET CONGRES van de Stich ting voor den Landbouw heeft niet name Ir. Heijmeijer de berede neerde eisch gesteld,, dat de arbeid in den landbouw volwaardig zal worden beloond. Want dit was tot aan den oor log en dit is ook tot nu toe ondanks par- tieele loonsverhoogingen niet het geval. Rekening houdend met de lagere kosten van levensonderhoud, was liet inkomen van den kleinen boer en landarbeider vóór den oorlog 20 tot 40 pet. lager dan dat van de arbeiders in de steden. Let wel, rekening houdend met de la gere kosten van levensonderhoud en niet alleen voor def werknemers, ook voor de talrijke kleine boeren. Ir. Heij meijer achtte een loonsverliooging noo- dig van 10 cent per uur, waardoor het voedselpakket met 10 per jaar in prijs zal stijgen. Het hooger arbeidsloon tnoet immers onmiddellijk tot uitdruk king komen in een stijging van de prij zen der producten van land- en tuin bouw en veeteelt Met eenigen schrik vroeg de minister zich af in welke ma te die prijsstijging zijn weerklank zou vinden op de vraag naar hooger loon van de zijde der fabriekarbeiders. Waar tegenover staat, dat het drukken der productiekosten toch niet mag geschie den, gelijk in feite al zoo lang gebeurt, ten koste van de boer en zijn arbei ders. Zoo hangt liet geheele econo misch leven aan elkaar. De waarde van onze agrarische pro ductie bedroeg in 1939 800 millioen, door den oorlog is zij gedaald tot 480 millioen. Over de beteekenis van land en tuinbouw en veeteelt voor een land zijn wij het allen eens. Het kardinale vraagpunt is: een rendeerend land bouwbedrijf, een mcnschwaardig be staan voor de landarbeiders, weerstand tegen de buitenlaridsche concurrentie met name van de Amerikaansce graan- en vleeschexporteurs, prijzen die liet budget van den stedelijken arbeider niet te zwatir belasten en prijzen ook die export mogelijk maken! Duizenden, klei ne boerenbedrijven zijn noodlijdend! Voor duizenden jonge boeren is geen hoeve. Dat zijn problemen, die men niet in een vloek en een zucht oplost. Geschenk van den Paus aan Koning Faroek Paus Pius XII heeft een complete collectie mun ten van Vaticaanstad aan Koning Paroek van Egyp te geschonken Het geschenk ging ver gezeld van een persoon- hik schrijven van den Heiligen Vader. Beiden werden aan de Koning overhandigd door Mgr. Hughes van de Apostoli sche Delegatie voor Egyp te en Palestina, die on langs uit Rome in Egypte is teruggekeerd. ALPHEN AAN DEN RIJN L.T.B. In de 1.1. Vrijdagavond ge houden ledenvergadering van de aid. Aiphen werd met algemeene stemmen de heer Jac. Boeren voor het plaatselijk bestuur aangewezen. Goedgekeurd werd het voorstel van de landarbeidersorga nisatie om een toeslag ad 3.per week uit te keeren op .de loonen en wel over het tijdvak van 15 Maart tot en met 1 Mei 1946. Met ingang van laatstgenoemden datum zal dan een nieuw collectief contract gaan gelden. De gerezen" kwesties met de gemeen telijke slachtplaats zullen in een ge combineerde actie met de drie plaat selijke landb.org. worden behandeld. Medegedeeld werd, dat de landbou wers vrijstelling van militairen dienst kunnen verkrijgen voor hun dienstplich tige arbeiders. De voor de aanvraag bestemde for mulieren kan m^n aanvragen en na in vulling indienen bij den plaatselijken bureauhouder van den Prov. Yoedsel- commissaris, alhier, den heer T.. Los. De Kring Leiden van den L.T.B, is weer heropgericht met 12 afdeelingen. KATWIJK AAN DEN RIJN Wit-Gele Kruis. Woensdagavond hield het W.-G. Kruis de jaarvergade ring. Een actie tot ledenwerving is een groot succes geworden en de kas ten goede gekomen. Zuster Theodota had 3Ö77" ziekenbezoeken afgelegd. De pen ningmeester vermeldde in zijn finanr cieel verslag een flink batig saldo, ter wijl de reservekas weer versterkt kon worden. Een verzoek van de Prov. Bond om 10 ct. per lid af te dragen om het W.-G. Kruis in het Zuiden weer op gang te kunnenhelpen werd met alge meene stemmen toegestaan. Het be stuur deelde mede, dat bij voluoende deelname Sept. een Moedercursus ge geven zal worden. Spoedige opgave zeer gewenscht. De bestuursleden Bra-un en Hofstra, periodiek aftredend, werden herkozen. De kascommissie gaf bij monde van den heer Grimbergen ver slag en adviseerende décharge te ver- leenen. Tot leden der kascomniisie 1946 werden benoemd L. Lange en Jac. Meener. Mededeeling werd nog gedaan van een bestelling van 20 babypakket- LE1DSCHENDAM Voetbal. Voor Zondag zal A.V.V. een uit-wedstrijd spelen tegen Texas op het terrein aan den Buurtweg doch daar Texas niet over een geschikt terrein be schikt zal deze wedstrijd mogelijk op eigen terrein aan den Veurschen Ach terweg gespeeld worden. Verder zullen bier gespeeld worden de wedstrijden A.V.V. 2 tegen Wilhelmus 2 en A.V.V. 3 tegen Wilhelmus 3. Wilhelmus is on getwijfeld een flinke tegenstander, doch indien A.V.V. goed spel levert is te ver wachten, dat Leidschendam ook dezen Zondag de overwinningen in de wacht zal sleepen. Wandelsport. Odilo organiseert Zondag een trainingstocht en zal Zondag 7 April a.s. deelnemen aan de 35 km. Bloembollentocht van de Leidsche Wan- delsportvereeniging. Dokfersdienst. De ziekendienst zal Zaterdagmiddag en Zondag -worden waargenomen, door dr.. H. Reijers, Voorburgscheweg 22, tel. 32. NIËUWVEEN rt. Zondag a.s. gaat Nic. Boys i op bezoek bij Altior 1. Dit zal een zeer zware wedstrijd worden. Wan neer de Boys zoo spelen als Zondag j.l. dan is een gunstige uitslag zeer ze ker mogelijk. De A-jupnioren ontvangen Altior A en zullen ook een prettige wedstrijd kunnen verwachten. Stermnnig Groslijst. Bij de Zon dag j.l. gehouden stemming hebben 327 leden van de Kath. Volkspartij, afd. Nieuwveen hun stem uitgebracht op de groslijst voor de candidaatstelling voor de Twede Kamerverkiezing. Hiervan waren 34 stembiljetten ongeldig. In to taal werden 1465 geldige stemmen uil- gebracht, waardoor de volgorde der can didaatstelling volgens advies als volgt werd bevestigd: Mr. C. P. M. Romrne 290, M. P. v. d. Weijden 278, Steinmetz 253. Hooy 247, Groen 288. Plaatsvervangers: .1. P. Ch. de Boer 289. H. B. Vink 290, dr. W. J. J. Dijssel- bloem 253, B. B. M. A. Alberts 251. De overige stemmen werden verdeeld over nog 20 candidaten. Morgen zal de stemming op de gros lijst plaats hebben voor de volgorde van de caudidatenstelling voor de Prov. Sta tenverkiezingen. Het stembureau is geopend van 8.30 tot 1 uur en is gevestigd in het lokaal van de R.K. Fröbelschool. De stembus zal om drie uut n.m. worden gepond. Ook in huize Ursula zal wederom een stembureau worden ge vormd, hetgeen is geopend van 11.30 tot 1 uur. NOORDWIJKERHOUT Distributiedienst. Uitreiking nieuwe inlegvellen en textielkaarlen. Voqt het Dorp: in liet distributiekantor op Maan dag 25 Maart a.s. van- 912 en van 24 uur letters A en B. Op Dinsdag 26 Maart a.s. van 912 eu van 24 uur letters C. D. E, F. Op Woensdag 27 Maart a.s. van 912 eii van 24 uur letters G en H. Op Donderdag 28 Maart a.s. van 912 en van 24 uur letters I, J, K. L, M. Op Vrijdag 29 Maart a.s. van 912 en van 24 uur letters N, O, P. Op Maandag 1 April a.s. van 912 en van 2—4 uur letters R, S, T. i ■*5- Op Dinsdag 2 April a.s. van 913 et? van 24 letters U, V. W. Z. Voor de Vlashaven en omgeving in het café van de wed. L. v. (L Slot op Woensdag 3 April a.s. van 912 en van 24 uur letters A t.m. Z. Voor de bewoners van de Ziik in Met caf van de wed. F. de Groot op Donder dag 4 April a.s. van 912 en van 24 uur letters A. t.m. M. Op Vrijdag 5 April a.s. van 912 en van 24 uur letters N. t.m. Z. De stamkaarten en inlegvellen moe ten medegebracht worden, terwijl de zelfverzorgers tevens hun zelfverzor- gingsboekje mede dienen te brengen. De nieuwe inlegvellen zullen uitge reikt worden tegen inneming van de linkerbovenhoek GA, GB, GC, GD, of GE van het oude inlegvel. St. Barbara-vereeniging. Onder voorzitterschap van den heer C. v. d. Klauw kwam genoemde vereeniging bij een. Uit het verslag bleek, dat er van 1942 tot en met 1945 169 begrafenissen waren uitgevoerd. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat het kas saldo 2327.59 bedroeg. Het geheele bestuur trad af doch werd bij acclamatie herkozen, waarna verkie zing van den voorzitter volgde. Geko zen werd de heer C. v. d. Klauw. Na eenige discussie werd het draagloon be paald op 3.50 terwijl de contributie verhoogd werd met 10 cent per jaar. De vereeniging zal op den nationalen ge denkdag een H. Mis laten lezen voor de gesneuvelden van ons dorp. Een der le den informeerde naar een oplossing in de extra-kosten -van een lijkkoets wan neer men ver van de kerk af woont. De voorzitter zeide toe dit te overwegen. Zondagsdienst doktoren. De Zon dagsdienst wordt waargenomen door dokter Bots. STOMPWIJK Oranlevereenigtng. Op 21 Maart j.l. is in café Het Blessepaard" een Oran jevereniging opgericht. Als doelstelling staat voorop: het kweekeii van liefde tot bet Huis van Oranje, vooral bij de jeugd het geza menlijk gedenken en vieren van de Na tionale feestdagen alsmede tractatie en kinderspelen voor de schoolkinderen. Het initiatief heeft de volle medewer king van den edelaciitb. heer burgem. Banning en den zeereerw. heer pastoor Sistermans. Daar de bevrijding van ons vaderland voor allen een aansporing zijn om lid te worden van de Oranjevereeniging. ZOETERWOUDE Sportvereenlging St. jan". Zon dag 17 Maart waren er vier uitwedstrij den 'vastgesteld waarvan geen der elf tallen de overwinning kon behaleh. Ge zien de sterke tegenstanders waarvoor onze elftallen geplaatst stonden zijn de uitslagen bevredigend. De B-junioren wisten de kleinste nederlaag van alle elftallen te behouden met 20. Het A- junioren-elftal moest in Voorschoten te gen |iet sterke V.V.L.V.-teani met 6—0 bun meerdere erkennen. St. Jan 11" speelde eveneens in Voor schoten tegen het tweede elftal van V, V.L.V. waarin ten slotte iti een pittig gespeelde wedstrijd de Voorschoters met 52 wonnen. Het eerste elftal speelde wi Warmond tegen Warmunda dit was wel een zeer zware opgave, doch onze jongens hebben goed partij gegeven, en wisten nog twee tegenpun- ten te scoren. De uitslag van deze strijd was 52 voor Warmunda. Wij hopen t.z.t. deze elftallen op het St. Jan's-sportterrein te ontmoeten voor een revanche. Voor Zondag 24 Maart zijn de vol gende wedstrijden vastgesteld: Om half een speelt 't tweede elftal van „St. Jan" tegen D.O.S. uit Hazerswoude en voor het eerste elftal zijn momenteel ondei- kandetingen gaande voor een wedstrijd ooi half drie. Het is nog niet definitief welk elftal ér komt, het gaat tusschen D.O.S. I. uit Hazerswoude of Meer burg 11. De betreffende spelers krijgen daarvan nog wel kennis* RADIO voor Zondag. HILVERSUM I. 301 M. 8.Nieuws; 8,15 ,,De Heilige van den dag; 8.45 Léner Strijkkwartet en Charles Draper, klarinet; 9.15 „Van man tot man"; 9.30 Nieuws; 9.45 Gew. muziek; 10.15 Orgelbespeling; 12.— Wognum's gemengd koor; 12.15 ,,In Boeckhkuys"; 12.30 Lunchconcert d. Vau deville. Orkest; Nieuws; 1.15 A. Kostelanetz e. z. o.1.20 Programma- overz.; 1.30 Vervolg lunchconcert; 1.45 „Sprekende portretten"; 2.Orgelcon cert; 2.25 „Van schaapstal tot abdij"'; 2.45 Pianoduo; 3.Apologie door prof. dr. J. V. Kors O.P.; 3.20 Hartevelt Kwartet; 3.50 Sonate in c. kl. t. Op. 13 „Sonate pathétique", Beethoven; 4. Ziekenloï; 4.30 The Ballroom Melodians; 6.15 Orgelmuziek; 6.50 Ned. Mozartver. o.l.v. A. v. d. Horst; 7.30 Progr. Ned. Strijdkr.8.— Nieuws; 8.10 Rubriek wederopbouw; 8.17 Sylvestre Trio; 8.25 „Kampvuren langs den Evenaar"; 8.40 Kwintet van de Haagscke Muziekgroep; 9.10 Luisterspel: 10.Nieuws; 10.15 Cantabile Septet; 10.35 Avondgebed; II.Ensemble George Frank; 11.30 Vroolijk gram.programma. HILVERSUM II, 415 M. 8.Nieuws; .8.15 Progr.-overzicht; 8.20 StuivelingLandré, koor eu ork.; 8.22 Orkestwerken van Rossini; 9. Voor den tuin; 9.20 Johan Jong, orgel; 10.Pianorecital; 10.30 In den tuin uer poezië; 10.50 Bachcantate; 11.30 Eddy Walis speelt; 12.Het Renova-Septet; 12.30 Wat vrouwen op het hart hebben; 12.40 Pierre Palla, piano; 1.Nieuws; 1.15 D. v. d. Linden e. z. Metropole- ork.1.50 De Spoorwegen spreken; 2. Anatole Kitain, piano; 2.05 Boekbespre king; 2.30 Radio Philh. Ork.; 4.30 Gram. 4.50 Sportflitsen; 5.Een halfuur zij G.G.-Cabaret; 5.3Ö De avonturen van Oome Keesje; 6.Nieuws en sportuit slagen; 6.15 Sportuitzending; 6.30 Uit zending v. de rijpere teugd; 8.Nieuws; 8.05 Rede d. prof. ir.W.Schertnerhorn .^Putten's jeugd"; 8.20 Pianorecital: 8.55 Detective hoorspel: „Haal Paul Vlaanderen er weer bij"; 9.30 Cabaretpr. 10.30 The Romancers m.m.v. The Swinging Nigthtingales; II.Nieuws; 11.15 The Red White and Blue Stars, 11.45 Gram.pl. voor Maandag. HILVERSUM I, 301 M. 7.— Nieuws; 7,1-5 Ochtendgymn.; 7.30 Opnamen; 7.45 Een woord voor den dag; 8.— Nieuws; 8.15 Progr.-overz.; 8.20 Morgenconcert; 9.30 N.B.C.-Ork.; 10.— Gram.muz.; 11.— Orgelbespeling; 11.15 Van oude en nieuwe schrijve'.s; 11.35 Gram.muz.; 11.45 Krijgsgevangen in het Verre Oosten; 12.— Gooilanders; 12.30 Gram.muz.; 12.35 Gooilanders (vervolg); 1.Nieuws; 1.15 Progr- overz.; 1.20 Melodie; 2.20 Vasa Phi- hoda, viool; 2.30 Concert; 3.45 Gram. muz.; 4.45 Zangpl.; 5.30 Ro'ode Kr.- praatje; 5.35 All Round Sextet; 6.15 Po pulaire pl.6.45 Sportpraatje; 7. Nieuws; 7.15 Gereserveerd voor Depar tement; 7.30 Progr. Ned. Strijdkr.; 8. Nieuws; 8.05 Om en Om; 9.30 Antho- nie Reicha.-Kwintet; 10.Nieuws; 10 15 Na het nieuws; 10.50 Liederenrecital d. B. v. d. Bosch; 11.15 Gram.pl.concert. HILVERSUM II, 415 M. 7.Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Mtfziek bij het ontbijt; 8.Nieuws; 8.15 Progr. ovefz.; 8.20 Gram.muz.. 9.Weensch Philh. Ork.; 9.30 Water standen en politieber; 9.45 F. Poulenc, piano, in eigen werk; 10.Morgenwij ding; 10.20 De Regenboog, progr, voor de zieken; 10.45 Hawaiian-opn.II. Voordr.11.15 B. Rapp. mezzo-sopr.I. dit is eenRossican, piano; 11.45 Kwar tier marschmuz.12.H. de Groot e. z. Vibrafoonsextet; 12.30 Kalender; 12.35 Kwartet Jan Corduwener; 1.Nieuws: 1.18 Orkest Johnny Meyér; 1.45 Lichte koorzang; 2.W. Strieder, cello, C. v. Boven, piano; 2.30 Gram.muz.; 3.jo han Jong, orgel; 3.30 Voor de kleuters: 3.45 Symph. Ork. v. Philadelphia; 4.30 De school is uit! 5.Eddy Walis speelt; 5.30 Kon. Mil. kapel; 6. N'euws; 6.15 Weeroverz.; 6.18 Charles Panzéra; 6.45 Dansork. The Ramblers, 7.30 Arnh. blaaskwartet; 8.Nieuws; 8.Q5 Rubriek t. b. v. d. landbouw; 8.20 Opera „Cavaleria Rusticana"; 10. Nat Gonella en His Georgians: 10.30 Gram.muz.,; 11.Nieuws; 11.15 Lucjjt avondklanken. STRAKS zal een stroom van Arne- rikaaiische touristen de oorlogs- slachtvelden en de puinhoopen van Europa komen bezichtigen. Zij zul len hier ook nog andere dingen zier». Monumenten uit een verleden, duizen den jaren ouder dan de Amerikaansche cultuur. Maar de Amerikanen komen als overwinnaars uit een rijk land naar een berooid land. De armoede hier zal hen nog beter doen zien hoe zij het ginds hebben. Ver, al is het in tijds duur nog geen halve eeuw geleden, ligt de tijd achter ons, waarin Europa met zijn kapitalen Amerika moest hel pen aan zijn industrie Amerika stond toen in het krijt bij Europa. Thans staat Europa er zonder Amerikaansche hulp niet best voor. Er is slechts één land, dat op grond van de leen- en pachtwet geen schuld heeft aan Amerika, maar een vordering: België, dat dank zij de Congo een sterkere positie inneemt dan de lage landen bij de zee. FRANKRIJK doet binnenslands erg communistisch maar het moet Te gelijkertijd Blum op een bedelpar tij sturen naar het kapitalistische Amerika. Ook Nederlandsche ministers stellen hun hoop op den rijken Ameri- kaanschen oom. Amerikaansche touristen, althans een deel van hen, kunnen het zakendoen, ook op vacantiereis, niet laten. Zij zul len Europa taxeeren. Is de patiënt nog levensvatbaar? Zullen de dollars hier belegd, meer dollars opbrengen? Of zijn de kansen daarvoor in andere deelen van de wereld gunstiger? Elk rijk, dat in zichzelf verdeeld is, belooft niet veel voor de toekomst. Europa moet eens laten zien wat het kan. Nederland zal het wel rooien indien men het slechts een luttel aantal jaren geeft om zijn ap paraat op te bouwen. De Amerikaan sche zakenman zet niet alles op één kaart Verdeel en heersch. China telt 400 millioen consumenten. Daar moet koopkracht worden geschapen. Daar is big. business te doen. MAAR ALS Europa nu eens ver standig, werd. Die landsgrenzen zijn fictieve grenzen, de economie stoort zich daar aan niet. Engeland, Nederiaad, Bel gië. Frankrijk moesten eens beginnen met zich zeer nauw aan een te sluiten. Een anti-Russisch blok? Het zou wat. Bestaat alleen in het brein van ,,Dc Waarheid". Het is voor Europa een kwestie van zijn of niet zijn. Welke rol Nederland, welke Europeesche rol Ne derland speelt, de Regeering laat ons daaromtrent volmaakt in het duister. Na zooveel jaren neutraliteitspolitiek in een glazen huis, is het verklaarbaar dat wij ons buiten dathuis onwennig gevoe len. Hebben wij Amerika nog niets meer aan te bieden dan een nijver Nederland in een verdeeld Europa? Amerika ver trouwt Europa niet, omdat het Rus land niet vertrouwt. Wij moeten een an der pand kunnen toouen. Er is ons Indïë. En het is zeker geen toeval, dat de vérgaande voorstellen, waarmede van /Mook thans in Batavia vertoeft, nu ko men te staan naast de boodschap, die Attlee meegaf aan drie leden van zijn kabinet op hun reis naar Ned.-ïndië: „Britsch-lndië zal zelf moeten beslis sen. welke regeerfngsvorm het huidige regime moet vervangen. Als Indië in het Britsche Gemeenebest wil blijven, dan moet dat geschieden door zijn eigen vrijen wil.... Het is evenmin toeval, dat Frankrijk jegens Indo-China een coortgelijk ge baar maakte als Engeland ten opzichte van India en wij ten opzichte van In donesië hebben gedaan. De deuren der wereld* gaan voor Amerika open. Dat Europa niet achterbliive op gevaar af, dat in plaats van het zwaartepunt der wereld, het slechts een historische be zienswaardigheid worde voor toeristen. Maar, zoals aan elk. feest, zo wam ook aan* dit feest een einde. Knipperdolling was niet te houden en wilde nog diezelfde avond een wereldreis maken. Hij bleef die nacht de gast van den burgemeester en begaf zich de volgende morgen aan boord van de „Barend en Heemskerk", die naar Amerika stoomde, en dat wilde hij nog wel eens terugzien. Maar Jan Trompetter liet zich met een gouden medaille om de hals en vrouw Isabel en haar poes naar huis rijden in een koetsje, deed de medaille over zijn hansop toen hij naast" Isa bel in de bedstee stapte, legde zijn trompet naast zich onder de dekens en droomde met een verrukt gezicht van zijn heldendaden. De volgende morgen om negen uur werden zij wakker. „Vandaag niet riep Isabel, want de melkboer stond als een razende te bellen. En zij keerden zich weer om, en sliepen kostelijk door tot 's avonds zes uur. Toen sprong Jan Trompetter uit de veren, deed zij-i blauwe voorschoot voor, hing zijn gouaen medaille om en ging zingend van s morgens vroeg voor dag en dauw ben 'k al aan mijn werk naar de werkplaats. Om acht uur werd er gebeld. De Leutige Blaaskaak kwam vergaderen.

De Burcht | 1946 | | pagina 2