OMGEVING radio sport korte golf 44 Van den held Jan Trompetter BODEGRAVEN Kamcr-ceutrale Leiden. Stemming voor de nummers 1 tot ea met 5 als de gewenschte candidaten en. voor de nummers 1 tot en met 5 als de ge wenschte plaatsvervangers van de de finitieve candidatenlijst voor de Twee de Kamer der Staten Generaal gehou den op Zondag 17 Maart 1946 voor de Katbojieke Volkspartij. Afdeeling Bodegraven. Aantal uitgebrachte stemmen 432. Aantal geldigui+gebrackle stem men 377. Onwaarde 55. Uitgebracht op. als lid. mr. C. P. M. Romme, Overveen „39 M. P. van der Weiiuen, Noorden 363. W. Steinmetz, Amsterdam 217, Th. S. J. Hoo. Haar lem 205, J. Groen Azn Alkmaar 32'». A's plaatsvervanger. Dr. J. P. Cn. de Boer, Den Haag 325, H. B. Vink. Be vei wijk 329, dr. W. J. J. Dijsselbloem, Oegstgeest 209, P. B. M. A. Alberts, Schiedam 236, J. W. A. Lefeber, Lisse 326. Esto IIG.S.V. V 52. Na "weken lange rust werd Zondag voor het eerst weer gespeeld op een zwaar, modde rig terrein. Binnen een minuut hebben de gasten een 01 voorsprong, omdat keeper Hoogeveen z'n stemplicht wat Iaat vervult. De vreugde is van korte duur, want twee goals van Jac. Dis seldorp zetten de achterstand om (2-1). Na de rust weet het binnentrio gelei delijk de stand op te voeren tot 51. Evenvoor het einde scoort Gouda voor de tweede maal. Eindstand 52. Esto IWaddinxveen III 51. De thuisclub begint met twee invallers. In den beginne is het een gelijk opgaande strijd. Bij een snelleuitval scoort Wad dinxveen (0—1). Dan pakken de gast- heeren wat beter aan. Alle aanvallen stranden op buitenspel of blijven «in de modder steken. Eerst in de laatste mi nuut voor de rust, weet Rietveld, die al vele kansen om zeep had gebracht, in het leege doel te plaatsen (11). Na de thee is het één doorloopemde belegering van het vijandelijk doel.' De gasten verdedigen met man en machi, maar kunnen het ten slotte niet hou den. De 4 winnende doelpunten komen vrij snel achter elkaar door resp. de Wi;, Disseldorp, de Wit, Freyée. Eind stand 51, waarmee de gastheeren niets te veel kregen. HOOGMADE L.T.B. Nadat voor twee weken de bevolking van Hoogmade afscheid had genomen van den burgemeester en den secretaris der gemeente, heeft de L.T. B. (veehouders en tuinders) het op prijc gesteld afzonderlijk afscheid te nemen van zijn secretaris, de heer H. E. M. Schaminée, die wegens benoeming tot burgemeester van Zevenbergen de L. T.B. gaat verlaten. Na de behandeling van enkele punten sprak de voorzitter,, de heer P. L. Zwetsloot, den benoem den burgemeester toe en bracht, na mens de afdeeling dank voor het vele, wat hij tijdens het secretariaat voor de afdeeling gedaan had. Ook de heer Hoo- genboom, voorzitter der afdeeling tuin ders sprak waardeerende woorden en legde den nadruk op hetgeen de se cretaris gedaan had voor de tuinders bij het verkrijgen van contracten. Door beide afdeelingen werd den scheidenden secretaris een enveloppe met inhoud overhandigd. De heer Schaminée dankte voor deze spontane hulde. De leden dankte hij voor de overhandigde gave, waarvoor Mi gaarne t.z.t. een passende herinne ring wilde koopen. Als secretaris werd hierop benoemd v. Wieringen N.Pzn., terwijl als tweede secretaris van de veehouders gekozen werd H. Zwetsloot en als tweede secre taris voor de tuinders W. H. J. Bank. Na een gezellig onderonsje werd de vergadering met gebed gesloten. voor Donderdag. HILVERSUM I 301 M. 6.30 Association des Concerts La- moureux o.l.v. Albert Wolff 6.45 Vocaal Tsjaikofski-progr. 7.Nieuws. 7.15 Programma-overzicht. 7.20 Engelsche kooren zingen. 7.30 Programma Ned. Strijdkr. 8.^ Nieuws. 8.30 Chr. Mannenkoor Valerius", 8.05 Orgelconcert. te Amsterdam, o.l.v. W. van Laar. 9.30 Klassieke muziek. 10.Nieuws. 10.25 De vaart der volken, 10.45 Cellorecital door Carel van Leeuwen Boomkamp. 11.20 „Kleinooden der muziek", HILVERSUM II. 415 M. 6.Nieuws. 6.15 H. v. d. Heide Wyma's zangklasse. 6.45 Sportbeschouwing. 7.....En nu maar bed! 7.05 „Lente-Idyllen". 7.45 Pierre Palla, orgel; lente potpourri. 8.05 Ref. Voorl. Dienst, 8.20 Concertgeb.-Orkest. 10.30 Ouderen en jongeren. 10,40 Ambrose en de Andrew Sis ters om en om. 11.15 The Red-White and Blue Stars. 11.45 OTamofoonmuziek. KATWIJK AAN DEN RIJN Burg. Stand. Geboren; Gerard Ca rel Pieter z. v, G. C. v. Dorp en F. Sevensma; Johannes z. v. D. Meijvogel en J. Groen; Cornelia Lena Willemtje d. v. T. Boezaard en L. v. d. Plas; Ma rianne Margriet d. v. C. C. Parlevliet en A. Parlevliet; Bella Violet d. v. F. E.de Bruin en E. Mourik; Maria Ge- rarda d. v. M. v. Duyn en G. Ouwe hand; Willem Egbertus z. v. E. Wouda en C. Hoogendoom; Jannie d. v. P. Plug en J. v. Duyn. Getrouwd: L. v. Velzen en P. v. d. Oever; C. de Vreugd en N. de Jong; H. v. d. Oever en D. Hoek. LEIDSCHENDAM Competitie. Voor de afdeeling Den Haag H.V.B. is vastgesteld, dat er geen degradaties zullen plaats vinden na af loop van de competitie 19451946. De kampioenen promoveeren dus automa tisch naar een hoogere klasse. Voor A. V.V. geldt dit dus alleen voor het 2e en 3e elftal. Deze bepaling is niet van kracht voor de K.N.V.B., dus ook niet voor het le elftal van A.V.V. K.J.M.V. De jaarlijksche algemeene vergadering wordt gehouden op Maan dag 1 April a.s. waarin o.a. aan de orde komt de bestuursverkiezmg. Aftredend zijn de le secretaris Leo Bontje (niet herkiesbaar) en de 2e penningmeester Kees Vacter. Tevens zal het bestuur aan gevuld worden met een vice-voorzitter. LEIMUIDEN L.T.B. De algemeene jaarvergade ring werd deze keer wel zeer slecht bezocht. Slechts 14 leden waren aan wezig. De notulen van de vorige jaar vergadering werden voorgelezen door den secretaris, die tevens het jaarver slag liet hooren. Uit het financieel rap port van den penningmeester bleek, dat er een voordeelig saldo aanwezig was van 239.32. Door de vergadering werd besloten een voorstel in te dienen op de algemeene vergadering van de vak groep veehouders die op 25 Maart a.s. wordt gehouden te Haarlem, om de melkprijs in overeenstemming te bren gen met de loonen en de verdere be- drijfsonkosten. De rondvraag leverde verschillende vraagstukken op van meer intiemere aard, waardoor een vrucht bare discussie ontstond. Jonge Boeren-bijeenkomst. In het café van den heer Keijzer warën de jongeren boeren en tuinders bijeenge roepen door de L.T.B. om gezamenlijk hun belangen te bespreken. Allereerst kwam ter sprake de Noord-Oost-poldar, waarvoor de mogelijkheid niet uitgeslo ten is voor jonge boeren om zich al daar te vestigen. Als eisch wordt hier voor gesteld vooraf 3 jaren in die pol der te hebben gewerkt, en er voor ge schikt zijn Het bleek echter dat er to taal geen belangstelling was. Kapelaan Adank deed hierna een poging om in de parochie een jongere L.T. op te rich ten. Het aantal jonge boeren en tuin ders in Leimuiden en -Rijnzaterwoude is van dien aard, dat een afdeeling royaal bestaansrecht zou kunnen hebben. Het bleef echter bij het voorstel. Ten slotte werd getracht een of twee jonge land- of tuinbouwers in te schakelen in het bestuur van de L.T.B., om hen zoo doende in de werken in het vereni gingsleven. Voor de derde maal had het voorstel, geen bijval, zoodat met de vergadering totaal niets werd bereikt. Hieruit btyjkt nog. weer eens duidelijk, dat er maar uiterst weinig activiteit te vinden is bij de katholieke jongeren. Herhaaldelijk werden de bezwaren ge opperd, dat de katholieke jongelui van gedachte zijn, dat zij achtergesteld worden bij plaatsingen op boerderijen e.d. Indien deze gedachte juist zouden zijn, is dit toch zeker een reden om meer dan ooit op de bres te staan voor hun eigen belangen. NIEUWKOOP. Verkiezing candidatenlijst Tweede Ka mer. Uitgebracht 305 stemmen, ongel dig 18 st. Lid: Mr. C. P. M. Romme 2S6 stemmen, 'M. P. v. d. Weyden 274, W. Steinmetz 262. Th. S. J. Hooij 251, J. Groen Azn. 283. Plaatsrv.dr. J. de Boer 280 st., H. B. Vink 279, dr. W. J. J. Dijsselbloem 258, P. B. M. Alberts 251, J. W. A. Le feber 276. Voorts zijn nog verschillende stem men uitgebracht op andere candida ten. Motorongeluk. Zondagavond om elf .uur heeft er een motorongeval plaats gehad in het Zuideinde ter hoogte van de woning van v. K. De heer H. O. uit Aarlanderveen naderde met zijn motor, waarop ook nog gezeten waren P. L. en mej. S., alhier, in flinke vaart uit het dorp. Door onbekende oorzaak brak de voorvork, met het gevolg, dat de motor over den kop sloeg en de berijders er af slingerden. De bestuurder liep verwondingen op aan hoofd, handen en beenen, terwijl de geneesheer, dr. Kout, die spoedig ter plaatse kwam, bij L. een sleutelbeen-; breuk constateerde; L. had ook nog enkele schrammen. Mej. S. kreeg enkel een verwonding aan haar knie. Voorts heeft dr. Kout den heer O. in zijn wagen meegenomen om hen thuis verder te behandelen. De motor is tamelijk be schadigd. TER AAR Ned. Biljartbond, afd. Ter Aar en Omstr. Daar de laatste uitslagen van de coinp. nog niet binnen zijn is het nog niet mogelijk de volledige uitslag te geven van de 3e en 4e klasse. Het persoonlijk kampioenschap van Ter Aar en Omstr. zal wederom ver- IspeeJd worden en wel in 4 klassen, le klasse spelers met een moy. van 3.— tn daarboven, 2e klasse voor 2.— t.m. 2.99, 3e klase 1.50 t.m. 199 en 4e klasse t.m. 1.49. Het inleggeld is 1 gulden per deel nemer. De Inschrijving sluit 23 Maart a.s. des namiddags 7 uur. R.K. Volkspartij. Uitslag stemming voor de groslijst der Tweede Kamer. Aantal leden 602, uitgebr. stemmen 487, geldige stemmen 427. Stemmen als lid: mr. C. P. M. Romme 421, M. P. v. d. Weijden 415, W. Steinmetz 272, Th. S J. Hooij 265, Jac. Groen Azn. 411. Stemmen als plaatsverv.: dr. J. P. Ch. de Boer 422, H. B. Vink 416, dr. W. J. J. Dijsselbloem 279, P. B. M. A. Alberts 276, J. W. A. Lefeber 413. ZOETERMEER Distributie. De baby-pakketten en de kleeding voor a.s. moeders en ook werkkleeding kan voortaan alleen aan gevraagd worden op Maandag, terwijl aanvragen voor rijwielpn, banden, schoe nen en klompen iederen Dinsdag aan gevraagd kunnen worden. ZOETERWOUDE Moedige daad maar geen bedankje! Toen de heer v. d. E. Maandagmiddag naar het distributiebureau ging, kwam hij op den Vrouwenweg een op hol gesla gen paard tegen. Hij wist het <dier tot staan te brengen, waarna hij het aan den voerman overgaf. Het was op den Vrouwenweg op dat uur druk met schoolkinderen, zoodat het kordaat in grijpen van den heer v. d. E. zeker on gelukken heeft voorkomen. Een belooning of slechts een be dankje kon er echter niet op overschie ten. ZWAMMERDAM. R.K. Volkspartij. Stemming voor de nummers 1 tot en met 5 als de ge wenschte candidaten en voor de num mers 1 tot en met 5 als de gewenschte plaatsvervangers van de definitieve candidatenlijst voor de Tweede Kamer der Staten Generaal, gehouden op Zon dag 17 Maart 1946 voor de Katholieke •Volkspartij. Afdeeling Zwammerdam. Aantal leden 210, Aantal uitgebrachte stemmen 201. Aantal geldig uitgebrachte stemmen 182. Van onwaarde 19. Uit gebracht op: als lid. Mr. C. P. M. Romme 174, M. P. v. d. Weijden 176, W. Steinmetz, Amsterdam 109, Th. S. J. Hooij, Haarlem 105, J. Groen Azn., Alk maar 367. Als plaatsverv.: dr. j. P. Ch. de Boer, Den Haag 172, H. B. Vink, Beverwijk 174, dr. W. J. J. Dijsselbloem. Oegst geest 108, P. B. M. A. Alberts. Schie dam 111, J. W. A. Lefeber, Lisse 171. VOETBAL. Uitslagen wedstrijden van Zaterdag 26 Maart 1946. lste kl.: A.R.C. 2—Rijnsb. B. 2 7—3; Katwiiw "1Leiden 1 61; Quick B. 2 Noordwijk 2 40. 2e kl. A: Leiden 2Quick B. 3 04; T. en D. 1—A.R.C. 3 1—0; Lisser B. 1 —Katwijk 3 40. 2e kl. B: Quick B. 5—Katwijk 3 0—7: KoudekerkAlphia 80. 3e kl.: R,C.L. 2Noordwijk 3 13. Jun A: Rijnsb. B.—Warmunda (A) 0-2; V.V.L.V.—Quick (A) 0-2; C.N.V. Warmunda (B) 11. Jun. B. Afd. A: Quick BA.S.C. (A) 011; K.R.V.Roodenburg (A) 04; U. V.S. (A)—Alph. Boys 5—10. Afd. B: Roodenburg (C)—Lisse 03; Katwijk (A)U,V.S. (B) 8—1. Uitslagen wedstrijden van Zondag 17 Maart 1946. lste kl. A: Altior 1Alphen 3 10—3; Nic. Boys 1Alph. Boys 1 18. lste kl. B: S.J.C. 3—V.V.S.B. 2 2—5; Kagia 1Teylingen 2 21; Lisse 3S. J.C. 2. 012; Foreholte 1Foreholte 2 6-0. lste kl. C; Roodenburg 2A.S.C. 3 4—0. le kl. D: A.S.C. 4Leidsche B. 13—3; U.V.S. 5—A.Z.L. 10—2; DOCOS 2—K.R.V. 3-0. 2e kl. A: Alphen 5Nic. Boys 2 33; Alph. Boys 2Altior 3 72; D.O.S.R. 2 —Alphia 3 10—0. 2e kl. B: Foreholte 3—Warmunda 3 24; Warmunda 2Teijlingen 3 25; S. J.C. 4—V.V.S.B. 3 2—4; Teijlingen 4— Kagia 2 82. 2e kl. C: D.S.B. 2—Lugd. 5 1—3; L. F.C. 5A.S.C. 5 50; Rouwkoop 2 Z.L.C. 2 2—3. 2e kl. D: Roodenburg 3—-A.S.C. .6 11—0; U.V.S. 6—Docos 3 11—2. 3e kl. A: Altior 5Altior 4 1—21; Weter. B. 2Alph. Boys 4 42. 3e kl. B: A.S.C. 7—D.S.B. 3 4—3. Jun. A. Afd. A: Altior (A)Alphia 0—5; Alph. B. (B)—Alphen 1—2. Afd. B: V.V.S.B.Foreholte 71 Afd. C: Docos (A)Lugd. 6—2 Afd. D: A.S.C. (B)L.F.C. (B) 2—1; U.V.S. (B)—Docis <B) 2-0. ZWEMMEN. Examens voor bet diploma van zweincuderwijzer(es). In samenwerking met den Rijksdienst voor de Lichamelijke Opvoeding zullen in de maanden April en Mei examens zwemonderwijzers' worden georgani seerd. Zij, die zich aan dit examen wen- schen te onderwerpen, dienen zich voor 1 April a.s.'bij het Bondsbureau K.N.Z. Z., Gerard Doustraai 20, Utrecht, aan te melden. OPINIE-ONDERZOEK. De Nederlandche Stichting voor Sta tistiek heeft door haar afdeeling Opinie onderzoek omstreeks de jaarwisseling een onderzoek doen instellen naar de meening van ons volk over den zwarten handel en de bestrijding er van. Dit opi nie-onderzoek, dat volgens de bekende Gallup-methode werd uitgevoerd, strek te zich uit over personen van 18 jaar en ouder uit alle lagen der bevolking. Van de gestelde vragen en van de antwoor den. die representatief geacht mogen worden voor het geheele Nederlandsche volk. geven wij het volgende overzicht. „Heeft U ernstig bezwaar tegen den zwarten handel?" Totaal Mannen Vrouwen Ja 90 89 92 Neen 7 8 5 Geen meening 3 3 3 „Wordt naar Uw meening nu meer. evenveel of minder aan 2warten handel gedaan dan voor de geldzuivering?" Meer 4 4 4 Evenveel 21 19 22 Minder '63 69 58 Geen meening 12 8 16 „In welke artikelen en bonnen wordt deze zwarte handel bedreven?" De meest uiteenloopende artikeln wor den genoemd, maar levens- en genotmi delen tezamen bijna viermaal zooveel als alle andere artikelen bijeengeno men. Genotmiddelen worden door man nen meer genoemd dan door vrouwen, door jongeren meer dan door ouderen, door stedelingen meer dan door platte landsbewoners. Van de andere artikelen noemt men vooral textiel, schoenen en brandstoffen. „Van welken kant krijgt men zijn aan biedingen meestal? Van winkeliers, van kennissen of van «onbekenden?" (De percentages zijn samen meer dan 100, doordat sommigen meer dan een mogelijkheid noemen). Van winkeliers 9 Van kennissen 20 Van onbekenden 49 Geen antwoord 29 „Hoe vindt U, dat er nu opgetreden wordt tegen den zwarten handel? Te streng, goed of niet streng genoeg?" Te streng 3 Goed 27 Niet streng genoeg 58 Geen meening 12 „Moet er, naar uw meening strengel worden opgetreden tegen het p u b 1 i e k, dat zwart koopt?" Geen meening 13 Het 31.000 ton nietende slagschip Warspite bekend uit den zeeslag bij Kaap Matapan en vele andere acties iu de Middellandsche Zee, wordt aan sloo- pershanden toevertrouwd. De kosten voor den bouw van het schip bedroe gen ZV» millioen pond steling. Tusschen 3 en 28 Februari van dit jaar zijn 88.000 ton levensmiddelen van de UNRRA in Chineesche havens uit geladen. Hiermee moeten 100.000.000 menschen in de provincies Hoenan, Hoe- peh, Honan en Kwangsi geholpen wor den. Te Dublin zijn de onderwijzers ter verkrijging van salarisverhooging in staking gegaan. Van de 230 lagere scho len der stad zijn daardoor 186 gesloten en hebben 75.000 kinderen vrij. Be vin heeft in het Britsche Lager huis bekend gemaakt, dat voortaan man nen en vrouwen op alle posten bij Bui- tenl. Zaken benoemd zouden kunnen worden. Dit gold zoowel voor den di- plomatieken als den consulairen dienst. In een onderhoud met de pers te Stockholm heeft Graaf Bernadotte, de leider van het Zweedsche Roode Kruis, gezegd, dat hij het verzoek van Pauly, den gewezen commandant van het con centratiekamp Netiengamme om als ge tuige a décharge naar Hamburg te gaan, heeft afgewezen. Na een verblijf van 9 weken in de V.S. heeft Churchill zich te New York aan boord van de Queen Mary begeven om de terugreis naar Engeland te aan vaarden. „Oostenrijk wi! zich noch met het Westen, noch met het Oosten verbinden, maar zich bij de Vereenigde Naties scha ren en den middenweg bewandelen", al dus heeft de President van de Oosten- rijksche republiek, dr. Renner, ver- Van de 140.000 hulzen, die in de provincie Brandenburg door den oorlog j verwoest werden, zijn reeds 50.000 weer opgebouwd. Het herstel van de overige gebouwen vordert sneb De Britsche afdeeling voot monu mentenzorg in de Britsche zone van Oostenrijk heeft de herstelwerkzaamhe den aan verschillende groote bouwwer ken ter hand genomen. Onder die bouw werken zijn de Cisterclenser abdij van Neuberg. hei slot Eggenberg en het slot Poeckstein. Het Tribunaal van Neurenberg heeft Rudolf Hess verlof gegeven afwe zig te zijn tijdens de zitting van he den om de voorbereiding van zijn ver dediging te vergemakkelijken. Egypte heeft Irak een bedrag van JO.000 portd aangeboden ter leniging van den nood der slachtoffers van de over- '•-tvnonrinsren te Bagdad. ZORG VOOR RFPATRIFFRENDE KATHOLIEKEN UIT NEDERL.-INDIë. Evenals reeds van de kansel is ge schied in alle kerken, wordt hiermede het dringend ve^oek gedaan aan de ka tholieke gerepatrieerden njt Ned.-Indië, om aan den pastoor der parochie waar toe zij behooren, schriftelijk opgave te doen van hun naam, adres en samen- stelling van eventueel gezin, alsmede te vermelden of de kinderen reeds ka- tholiek onderwijs ontvangen, of dat dit! voor hen nog wordt gezocht. Op deze wijze wordt een nuttig con tact gevormd met de parochie-geestelijk- heid, die de gerepatrieerden bij huis vesting en andere moeilijkheden, gaar ne terzijde wil staan. De gegevens -worden verder doorge zonden naar het Bureau der Hulpactie, Laan Copes van Cattenburch 127, Den Haag, van waaruit door het R.K. Cen- traal Bureau v. Onderwijs en Opvoe ding verdere voorlichting wordt gege ven, betreffende de regeling van de mogelijkheden van het onderwijs in Ne derland. Overal kwam het volk uit de huizen gelopen om de beide helden toe te juichen en het carillon op het Kerkplein speelde vaderlandse liederen, die niemand hoorde, omdat iedereen hoera riep. Ook Vrouw Isabel kwam naar buiten, om te zien, wat er aan de hand was. .Vivat Madam Trompetter!'' riep Knipperdol- ling, toen Jan hem met een: ,En dat 's nou mijn vrouw", een duw in zijn harnas gaf. De praalwagen hield stil om vrouw Isabel gelegenheid te geven haar Zondagse hoed op te zetten. Maar de goede vrouw was zo verbouwereerd door de nooit verwachte eer aan haar man bewezen, dat zij haar poes onder de arm nam en haar boezelaar vergat af te doen. Zo klom zij op de praalwagen. Knipperdolling en Trom petter schoven een beetje in en als een nieuwe Vrij' heidsmaagd stond Madam Trompetter tussen de beide helden. Voort nu aar het raadhuis. Bliksemsnel leg den de boden de lopers uit, het driejarig dochtertje van den burgemeester droeg een versje voor, dat de onderwijzer hardop voorzei: Begroet met luid geschetter den kloeken held Trompetter, die Dubbelbroekerdam voor ons bevrijden kwam. En Knipper-Knipperdolling kwam uit zijn stenen stolling, en schoot na meen'ge eeuw morsdood de wilde leeuw. Deez' helden zonder wederga cen driewerf hiep, hiep, hiep hoera.

De Burcht | 1946 | | pagina 2