Mixtwte Schrieke voor het gerecht Directeuren der Amsterdamsche Ballast fflij. staan terecht Min. Spaak voor de Belgische Kamer 5 en 3 jaar Rijkswerkinrichting geëischt Gisterenmorgen zette het Amsterdamsche Bijzondere Gerechts, hef, oneer presduim van Mr. E. K. F. W. Schaeck Mathon, de behandeling voort van de zaak tegen de gebroeders A. F. en C. F. de Viider, directeuren van de Amsterdamsche Baiiastmaat. scuappij, die wegens collaboratie, bu.p aan den vijand, terecht Staan. woordelijk kon worden ge- steld, tot drie jaar. door te brengen in R.W.L Vertegenwoordigers van een Jieeï systeem Nadat gisteren de verhoor en HET 25STE NEDERL. CONVOOI TE PRAAG. Het vijf-en-twintigste Neder- lanósche autotransport is giste, ren te Praag aangekomen. De aankomst van dit convooi uit Rotterdam was aanleiding tot een kleine manifestatie van vriendschap, waarbij de Neder- landsche gezant te Praag aan wezig was, KALININ AFGETREDEN. Kalinin heeft volgens Radio Moskou verzocht om gezond heidsredenen ontheven te wor. Bakhoven een aanvang met zijn requisitoir. .,Hier staat een heel systeem tereent. Ais de wanKelmoedig- heid van dezen ook de houding De verdediger' mr. D. Giltay denn v/n ftuTnTct.ie van V/es. Veth hield een uitvoerig plei- v ,1]de Sovjet-Unie. Op deze dooi. waarin hij de moeilijk- zelfde^bijeenkomst werd even ten eiiide waren gekomen nam' heden van het nemen van be- eens besloten Kalinin tot lid de advocaat-iiscaal Mr. W. slissingen in den bezettingstijd van den Hocgsten Raad der naar voren bracht en besloot Sovjet-Urne tebenoemen. Ver. volgens werd Nikolai Sjverniek tot opvolger van Kalinin geko zen. met het uiten van zijn verba zing voor de buitensporig hoo gen eisch van den advocaat fiscaal waarvan oleiter toch was geweest van allen, die ïii, verwacht had dat hii deze zaak hun omstandigneden verkeer-1 volcdig heeft gezien, den. zou nngeianc geen grootel Na re- en dupliek ging net maaencuieid meer zijn en Ne- Hof in raadkamer. Terugge-. n derland een Duitsche provincie keerd verklaarde de president r.acm. uveraag aanvanKeiijn. zijn geworaen. waarin dan een dat het Hof geen termen aan- weinig bewolking met snel stij- WEERSVERWACHTING. Tot Donderdagavond: In het binnenland koude groote bloeiende Amsterdam sche Ballast Mii. zou zijn ge vestigd ..aldus Mr. van Bakho ven. waarmede hii aangaf, dat deze zaak niet aiieen om de Amsterdamsche Ballast Mij werd gevoerd. Mr. Bakhoven komt tot de voigende detinitie van straf bare collaboratie. Een straf bare daad van collaboratie wordt gepleegd, wanneer ver dachte een daad stelde, waar van hii wist, dat het gevolg zou ziin. dat in tnd van oorlog huip. werd verleend aan den viiand. terwijl de verdachte wezig vond om verdachten in vrijheid te doen stellen en stelde de uitspraak vast od 1 April a.s. gende temperatuur. Later toe nemende bewolking met in het Westen van het land kans op eenigen regen. Doodstraf geëischt J Landverrader Voor het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag heeft zich gisteren te verantwoorden gehad Mr. J. J. Schrieke, die in bezettingstijd secretaris-generaal van het Departement van Justitie is geweest. Hij is een der figuren geweest in de N. S. B., die wel het meest met de Duitschers heeft samengewerkt en die van zijn Duitsche vrienden heeft geleerd de verontschuldiging: „Ik moest wel, ik was in een dwangpositie". dringen op diens evacuatie uit het gebied rondom 's-Graven- hage. Hij deed nog meer. Dit is echter nog niet alles, wat Schrieke ten laste is ge legd. De dagvaarding noemt aan het tot stand komen van! nog de volgende feiten: Mr. de zoogenaamde vrederecht-1 Schrieke heeft in de vergade- De feiten Onderscheidene feiten hem ten laste gelegd, o.a schakeling der Nederlandsche Marechaussee in den strijd tegen Rusland, medewerking zijn in spraak. het medewerken aan ten uitvoerlegging van straf vonnissen van den Nederland- schen rechter in Duitsche kampen te Ommen en Heerlen, het trachten sollicitanten over te halen, zich bij de „nieuwe orde" aan te sluiten, het ter gelegenheid van de ontslag aanvrage van Mr. J. Donner als lid van den Hoogen Raad bij den Rijkscommissaris aan- Vervolz van na* 1. zijn. Maar het staat er op ge bruik te maken van zijn recht om bepaalde problemen in het gewestelijk kader te regelen. Het hoopt, dat de miiitairè overeenkomsten, zooals zij wer den voorzien bij artikel 53 van anders had kunnen en moeten het Handvest der Ver. Volkeren, hande.en. Werken door deze weldra kunnen gesloten worden, verdachten verricht aan de De regeering ziet niet in hoe vliegvelden vallen zonder twij-i het. buiten deze oplossing, mo. fel onder déze definitie. I gelijk zou zijn het probleem der Van ravitailleering van be-1 landsverdediging aan te vatten zettingstroepen was toch geen en s lands veiligheid te verzeke- sprake. Als verdachten zich ren. verdedigden met zich op over- maent te beroepen, met argu menten als de belangen van de aroeiders en de aandeelhou ders. dan herinnert Mr. Bak hoven aan de houding van het Nedenandsche spoorwegperso neel. Duidelijk hebben beide verdachten hun eigen belangen laten prevaleeren boven de be langen van onze oorlogvoering. Ook uit geen anderen hoofde kunnen verdachten „afwezig heid van schuld" aanvoeren. Al hadden alle Secretarissen- In de Kamer. Er heersehte gistermiddag in het Belgische Parlement hoog spanning. Men was uitermate be nieuwd hoe Spaak zou tracht ten door de moeilijkheden heen te laveeren. Kort voor de zit ting was het bekend geworden dat de liberale fracties, van Kamer en Senaat kort tevoren in hun gehouden bijeenkomst hadden besloten zich bij de stemming over de regeerings- verklaring van stemming te Generaal geadviseerd om deze onthouden. Het schijnt, dat de beer Spaak aan aen voorzitter var de liberale fractie had be loofd, dat hij hem den tekst der werken aan vloegvelden aan te vallen, had de verantwoor delijk beid voor deze verdach ten geen geringere geweest. Zelf hadden zii deze moeten erkennen en zich daarnaar ge dragen. Beter was de risico van uit zending naar Duitschland van arbeiders, inbeslagname van werktuigen en machines, te ne men dan met het verontschul digend gebruik maken van deze argumenten voort te gaan met werken voor den vijand. Ernstig noemde de openbare aanklager de gestelde daden van collaboratie. Er is als het ware gevraagd om een „Be- felhl". dat zou kunnen dienen als verontschuldiging. Zij wil den zich klaarblijkelijk dek ken tegen mogelijke strafver volging van een nerstelde Ne derlandsche overheid. Het ge noten financieele voordeel achtte Mr. Bakhoven secun dair. Het aanbod om de repeeringsverklaring zou doen toekomen, zoodat zü zich over h'in in te nemen houding zou den kunnen beraden. Een nienwe president. Tot president van de Belgi sche Kamer is gekomen de be kende Katholiek Frans van Cou. welaert. Hij kwam er met 103 tegen 92 stemmen. De stemming der liberalen was verrassend; zij hadden op hun bijeenkomst be sloten de door de linksche par tijen gestelde candidaat Soudan te steunen, maar toen het op stemmen aankwam, kreeg Van Cauwelaert zestien van de ze ventien liberale stemmen. Dit geval werd niet allem druk besproken, maar men knoopte er ook reeds alle mo gelijke conclusies aan vast. Toen Van Couwelaert het voor zitterschap overnam, kreeg hij een ovatie van de ggheele Ka mer, ook van hen die hun stem niet op hem hadden uitgebracht. Spaak heeft verklaard, dat de nieuwe regeering een minder- heidsregeering. ofwel, zooals hij het nog juister uitdrukte, een noodregeering is. En hij was niet zóó vermetel om te denken, dat zijn regeering steunde op een ideale formule. Toen Spaak opmerkte: „Elli van ons vleit zich met de gedachte dat hij zijn plicht doet", werd er hier en daar in de rechterzijde van de Kamer eenig kort maar scherp commentaar geleverd. Hoelang zal zij leven? De rechterzijde heeft zich bij het voordragen der regeerings- verklaring Uitermate gereser veerd gedragen. De tegenstan ders van de Christelijke Volks partij hebben het vermoeden, dat de Katholieken zullen pro- beeren het ministerie zoo spoe dig mogelijk te laten vallen. Het Kabinet van Spaak loopt dan de kans dat het met 24 uur al weer tot het verleden behoort. In verband met de stemming onder de liberalen zijn er. die hopen, dat deze fractie thans gaat- inzien welk gevaarlijk spel en dom politiek beleid zij in het jongste verleden van België hébben gevoerd. Zij zouden thans daarvan willen terugkee- ren en hun onthouding van stemmen zou practised beteeke- nen een motie van wantrouwen in de nieuwe Belgische regee ring. De eerstvolgende dagen zul len het ons wel duidelijk ma ken. ringen van het college van secretarissen-generaal tegenge gaan de verzending van een- brief. waarin den Rijkscommis saris zou worden medegedeeld, dat de inbeslagneming van het vermogen van de levende leden van het Huis van Oranje Nas- sou de verhouding tussehen het Ned. volk en de Duitsche bezetting zeer zou verslechte ren. Voorts heeft hij tegenge gaan een collectieven stap van dat college ten gunste van de Joden en heeft hij misnoe- gens uitgesproken over het achterwege blijven van een ge- lukwensch van het college aan den Rijkscommissaris ter ge legenheid van de jaarwisseling. Mr. Zaayer aan het woord. De proc.-gen„ Mr. Zaayer, merkte op. dat Schrieke een figuur was. die boven de baan tjesjagers stond. Hii is zeer stijlvol en heeft Nederland ook stijlvol verraden. Het was voor de Duitsers van groot belang, dat zii Schrieke konden ver trouwen en dat zii wisten, dat hii aan hun zijde stond. Het gaat hier niet om afzonderlijke handelingen, maar om het feit. dat Schrieke op dien post zat. Dit was de hulpverleening aan den viiand. Dat de verdachte een voorstander was van het samengaan met Duitschland, staat vast. Een zelfstandig Nederlandsch standpunt heeft hii niet inge nomen. Hij wist. dat in 1942 Duitschland besloten had tot annexatie van Nederland, hii heeft echter niets gedaan en pleegde daarmee landverraad in den meest stuitenden vorm. Het hof. aldus Mr. Zaaer. dient Schrieke te veroordeelen tot de doodstraf. ONGEWENSCHTE CONCUR- achterlaten dat het bezat en RENTIE. Naast het Katholiek Goering's luchtmacht het sein Cultureel Tijdschrift ver- scheen te geven voor 'n invasie, schijnt tweemaal per maand een van zijn gesausde redevoe- dat ziin verdienste heeft, maar ringen in het Parlement: Wu lang niet alle verwachtingen zullen vechten op zee en in de in vervulling heeft doen gaan, lucht. Wij zullen onze kusten kondigt zich nu een mededin- verdedigen. Wij zullen vechten ger aan. dat „De Linie" zal op het land en in de steden, moeten heeten. Behalve tegen waar wij ieder huis den vu and den naam hebben wii tegen de zullen betwisten. Onze mannen verschijning van al weer een zullen vechten aan het front; weekblad de Nieuwe Eeuw de landbouwer zal zijn ploeg in is er ook nog en mag er ziin den steek laten bii het zien dat er versnippering van van den vijand om te vech- krachten door in de hand ten...." Het Lagerhuis luis- wordt gewerkt en abonné's terde ademloos toe. Churchill looende vorderingen op den tweemaal in de portemonnaie ging zitten en men zag hoe hu moeten tasten. De Linie heeft ziin buurman iets toefluisterde, een uitstekende staf van re- Die buurman heeft het later dacteuren en medewerkers ge- verteld Churchill zei tegen engageerd. Het Kath. Cultu- hem: „Maar waarmee wii zul- teel Tijdschrift ook. En toch ]en vechten, weet ik niet". Dat valt de inhoud niet altijd mee. is Engelsen. Ze moesten er eens een paar goede journalisten bii nemen. j;éN RANTSOEN TABAK a„/\ trmTOT u. j meer beteekent invoer van 430.000 LEDEN telt de Kath. 1.20O.OOO K G. tabak per maand Volkspartij thans ondanks het meer. Indien men bedenkt, veertiendaagsch propaganda- dat onze Regeering niet het blad D. Oomarsch", Co.d, Min behoeft geen krans. omdat wii de deviezen niet ter beschikking hadden en indien WINSTON CHURCHILL men bedenkt, wat wii allemaal hield in het najaar van 1940 nog aan noodzakelijke dingen op het meest critieke moment te kort komen, dan moet men van den oorlog, toen Engeland het toch met de Regeering bii Duinkerken het weinige eens ziin. dat er dit jaar nog oorlogsmateriaal had moeten geen sprake kan zijn van ver staat in te trekken, maakte ook weinig indruk op hem. De be lastingdienst zou deze bedra gen toch wel hebben achter haald. Dat de steun aan de illegali teit wel gevaren voor verdach ten meebracht, maar ook niet zonder egoïstische bedoelingen is verleend, zou de advocaat fiscaal bii de strafbepaling la ten meegelden. Tenslotte alle-j samengevat en tegen elkaar afgewogen hebbend, eischte Mr. W. Bak hoven. dat verdachte A. F. de Vilder zal worden veroordeeld tot vijf jaar. door te brengen in R.W.I. en de verdachte C. F. de Vilder, die wel de beslissin gen van zijn broer dekte, maar toch niet zoo volledig verant- hooging van het tabaksrant soen. Alleen de pakjes shag en pijptabak van 40 gram zullen op 50 gram worden gebracht. HOEVEEL GEZINNEN in ons land zullen het bericht, dat de eerste versche groenten bonvrii te krijgen zijn, met vreugde hebben begroet? Eén kilo andijvie voor 2.85. Zij die het niet kunnen betalen, hebben geen vreugde aan het bericht en zij. die het wel kun nen betalen evenmin, want voor dezulken wordt geen te kort aangevuld, dat vreugde bereidt. SINAASAPPELEN UIT SPANJE. Een tiental dagen ge leden meldden de bladen dat er tienduizenden kisten sinaas appelen uit Spanje waren aan gekomen. maar dat de haven arbeiders de schepen weigerde te lossen, omdat zii zich niet wilden bemoeien, met den Spaanschen Regeeringsvorm, zijnde dit een binnenlandsche aangelegenheid van het land van Sint Nicolaas. Het is nu zoo stil geworden rondom die sinaasappelen in hun kisten, dat zelf de kinderen er niet meer om vragen. En toch zou den zij ze zoo gaarne hebben, ook al zou Franco nog even chef van de Spaansche Regee ring blijven. Als die kinderen groot worden, hebben zii geen hoogen dunk van de politiek. Dit is immers het tweede si naasappelenconflict in drie maanden, waarvan de kinderen het slachtoffer dreigen te wor den. In Utrecht toch kregen de grossiers en de kleinhandela ren ruzie over de leege kisten, die nog vol waren. Maar uit eindelijk werd de kinderhand er toch mede verblijd. En nu zagen wii dezer dagen, toen wii onzen stand voor de komende jaarbeurs inrichtten, verdacht veel auto's met de aan geen mode onderhevige stroomlijn: het sinaasaopelkissie op wiele tjes. één schoffie er in, een er voor en één er achter. DE KEDNEY-PUDDING heeft geen succes gehad. Maar wel het protest daartegen, opgeno men iu de Burcht. Want de pudding is in de reserve ge plaatst. Het misverstand schijnt te wijten aan de befaamde re- geeringsinkoopers. die niet des kundig mochten zijn. omdat men belangenconflicten vrees de. Kidney-pudding schijnt een product te zijn. dat men m Amerika aan bepaalde spijzen, soepen enz. toevoegt om er een smaakte in aan te brengen. Onze inkoopers zagen het ech ter voor vleesch aan en ziedaar alles. De Staat zal de rekening wel betalen. DE VROUW EN DE POLI TIEK. In Amsterdam schijnen plannen te bestaan om met een partiilooze vrouwen partiiliist voor de a.s. Gemeenteraads verkiezingen uit te komen. Dool is meer vrouwen in de politiek en de vertegenwoor digende lichamen. Het doet er niet toe van welke richting als het maar vrouwen ziin. Een lofwaardig initiatief. <n Gro ningen bekleedt een vrouw met veel succes het ambt van wet houder van Openbare Werken.

De Burcht | 1946 | | pagina 3