hog meer verwoesting in Berlijn OMGEVING Gerrit fêSooyman gearresteerd STADSNIEUWS RECHTSZAKEN Hevige explosie in politiekazerne Een zware ontploffing heeft zien Zaterdag voorgedaan in Let Berlijnsche hoofdbureau van politie. De explosie heeft 'het gebouw, dat in de door de Lussen bezette zóne gelegen is, toiaal verwoest. Reuter meldt nader, dat de explosie ontstaan is in een cp- s.agplaats van in beslaggeno men handgranaten en andere explosieven, die gelegen is ach ter de politiekazerne aan de Alexanderplatz. Het aantal ge wonden zou in de honderden ioopen. In de omgeving van de kazerne werd groote schade aan gericht. Tallooze ruiten ver splinterden en plafonds kwa men naar beneden. De straten Opening 46ste Jaarbeurs De aanvang van de a.s. van 2 tot en met 11 April 1946 te hou den 46ste Kon. Ned. Jaarbeurs zal. aangezien dit de eerste beurs is welke weder in vredes tijd kan worden gehouden, in afwijking van het gebruik overi gens, ditmaal met ceremonieel rlaats vinden. In verband hiermede zal op Dinsdag 2 April a.s. des voor middags te half elf in den Stads schouwburg te Utrecht in een plechtige bijeenkomst o.a. door den Minister-President Z.Exc. Prof Ir W. Schernierhorn en den Minister van Handel en Nijverheid Z.Exc. Ir. H. Vos het woord worden gevoerd, in wel ke redevoeringen het nationale en het economische belang der Jaarbeurs in het bijzonder voor dezen tijd zal worden uiteen gezet. H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard heb ben Hare tegen woord i 'A.ieid bij deze plechtigheid toegezegd, terwijl behalve -ie diplomatie ke en consulaire vertegenwoor digers van de landen, welke hetzij officieel, hetzij door in- dmdueele inzendingen ter beurze aanwezig zijn, tal van autoriteiten op het gebied van het economische leven tot deze bijeenkomst zijn uiteenoodigd. De /erzorging van het muzi kale gedeelte van de plechtig heid berust in handen van het Utrechtsch Stedelijk Orchest, hetwelk haar welwillende me dewerking in deze heeft aange boden. DE UITBREIDING VAN DEN RUNDVEESTAPEL. io£? rU?<lv.^tapel is sinds 1943 met 243.245 dieren toege nomen en gestegen tot 2.132.202 stuks zooals blijikt uit de uit komsten van de Decembertel ling van het Centraal Bureau Voor de Statistiek. De melkvee- stapel zal in 1946 vermoedelijk ruim 80% van dien in 1939 be dragen. Het aantal melk-, kalfkoeien en drachtig jongvee onze P?eik-, kaas- en boterleveran- ciers voor 1946 - is echter naar verhouding minder toegenomen dan het aantal stuks niet drach tig jongvee. Op grond van de toename van het aantal dieren, dus aannemende, dat de voe- uingsoms tan dished en gelijk zijn Redleven, vergeleken met 1943, tou m 1946 een'verhooging van de melkopbrengst verwacht Kunnen worden van ca. 7 Dank zij de verbeterde vee voederpositie, zijn de melkop- Drengsten dezen winter per dier aanzienlijk hooger gewees dan in den winter 1943, zoodat, wan- heer tenminste de invoér van Krachtvoeder en kunstmeststof- ten een gunstig verloop heeft, laatstgenoemd percentage aan zienlijk zal worden overschre den. Naar voorloooige schatting ?n.Ae totale melkproductie in i»4b ca. 70 bedragen van de Productie in 1939. in den omtrek zijn bezaaid met scherven, munitiekisten en bandgranaten. Russische solda ten hebben de omgeving afge zet. De ontploffing zou veroor zaakt zijn door hét, onachtzaan? hanteeren van een handgranaat Volgens den Berlijnschen poli- tiecommandant is van sabotage geen sprake. Een officieel be richt meldt nog. dat tengevolge van de ontploffing een agent en een vrouw werden gedood en dat het aantal gewonden onder de burgerbevo'king nog niet is vastgesteld. Cs.'!er de politieagenten vielen vijftig ge wonden. SOLDATEN GAAN WEER NAAR SCHOOL. De waarnemend gouverneur van Suriname Mr. M. de Niet, heeft Zaterdag j.l. een vak school voor gedemobiliseerden Surinaamsche soldaten geopend. Men heeft 153 verzoeken om toelating tot de school ontvan gen. De school zal aan de man schappen een opleiding geven van zes maanden in houtbewer king, metselen, schoenmaken, en kleermaken. Het gouverne ment zal voor schoolgebouwen en leermiddelen zorg dragen. Iedere leerling krijgt voorts een uitkeering om in zijn levens onderhoud tijdens zijn oplei ding te voorzien. Een held uit den tijd van het „elastische front' De P. O. D. te Alphen a. d. Rijn heeft den hand kunnen leg gen op Gerardus Leonardus Mooyman, dr<_ger van het rid derkruis van het ijzeren kruis. Drager van het ijzeren kruis eerste en tweede klasse, bezit ter van het Nahkampfinsigne en van de Ostmedaiile, Rotten- fuehrer der S.S., een der „hel den van het Oostfront". Mooyman werd destijds per soonlijk door Seyss-Inq uart ont vangen en gedecoreerd. Ook Mussert bereidde hem een grootsche ontvangst in zijn hoofdkwartier. De terugkomst van Mocyman nu na den oorlog ging met heel wat minder ver toon gepaard. Hij had zich ge- ruimen tijd in Duitschland ver borgen weten te houden en was tenslotte korten tijd geleden met een vriend clandestien in Nederland terug gekeerd. Hij durfde zich evenwel nergens te vertoonen en hoopte incognito te kunnen blijven. Vandaag raakte hij evenwel in Boden graven den weg kwijt en de voorbijgangers, die hij om in lichtingen vroeg kregen door zijn gedrag argwaan en waar schuwden de politie. Deze re kende Mooyman en zijn vriend, üie bij de Kriegsmarine heeft gediend in en onderwierpen hen aan een streng verhoor. De beide ..heeren" vielen door den mand en zijn thans overgeleverd aan den P. O. D. Ondergrondsche Naziwerkzaamheid Men heeft een Nazi-groep ontdekt, die werkzaam was on der het Frankforter politiecorps (in de Amerikaansche zone). Door deze groep zouden, met medeweten van sommige rech ters, Nazi's van vervolging ont slagen en anti-fascisten in de gevangenis geworpen zijn. Ver volgens zou een nieuwe zuive ringsactie onder de onderwij zers bevolen zijn, naar aanlei- ,ding van de ontdekking, dat er bijeenkomsten van de „Hitler- jugend" werden gehouden door jongens van de hoogste klassen der lagere scholen. Ook zou men sporen van Nazi-organisa ties onder universiteits-studen- ten ontdekt hebben. In Goettin- gen en Jena zouden geheime „Nazi-rechtbanken'' bedreigin gen hebben doen hooren tegen actieve anti-fascisten. KAMER-CENTRALE LEIDEN. Stemming voor de nummers I tot en met 5 ais de gewenschte candidatcn en voor de nummers 1 tot 'en met 5 als de gewenschte plaatsvervangers van de de finitieve candidatenlijst voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, gehouden op Zondag 17 Maart 1946 voor de Ka tholieke Volkspartij. Afdeeling Leiden. Aantal uitgebrachte stemmen 427. Aantal geldig uitgebrachte stemmen 382. Uitgebracht op: als lid. Mr. C. P. M. Romme, Overveen 359, M. P. v. d. Weijden, Noorden 270, W. Steinmetz, Amsterdam 279, Th. S. J. Hooij. Haar lem 179, J. Groen Azn., Alkmaar 120, Als plaatsveryangerdr. J. P. Ch. de Boer, Den Haag 98, H. B. Vink, Bever wijk 311, dr. W. J. J. Dijsselbloem. Oegstgeest 91, P. B. M. A. Alberts, Schiedam 294, J. W. A. Lefeber, Lissc 307, RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Geslaagd voor het candidaatsexamen Indisch Recht raej. J. Spier, Voorscho ten, de heer J. v. d. Vliet, Den Haag. Geslaagd voor het doctoraalexamen Indologie: de lieer F. P. E. Ketnmer- lingh. Leiden. Geslaagd voor het semi-arts-examen: mej A. M. Kerkhof, Leiden; de heeren F. Kalsbeek. Oegstgeest, D. M. Plate, j Hengelo. Bevorderd tot arts: de heer C. Boot-» Leiderdorp. Geslaagd voor het doctoraalexamen 2 Geneeskunde de heeren: A. C. Kruilt. Leiden. F. I. Mastenbroek, Leiden. H. J. W. Dieben, Wassenaar. BURG. STAND. Geboren: Johanna Franciska d. van K. Offerman en- C. van Weeren; Maria Caecilia d. van J. A. M. Padberg en \V. E Boskamp; Jeske d. van J. Kuperus en E A. Kastner; Thomas z. van T. Maaskant en M. Devilee; Frederik Gijs- bertus z. van A. J. van der Meijden en E van Veen; Roderick Onno z. v. H. W. C. Cossee en J. W. van der Stel; Wijnand z. van W. Schouten en G. van der Vos; Maria d. van \V. P. Mets en C E. Segers; Pieter z. van J. Eikelen boom en H. van Harten; Meintje d. van W. Kapstra en W. Kuchs. Overleden: M. C. Brokaar d. 2 j.A. Schweizer ni. 58 j.M. Montagne wed. van 1. de Bruin 74 j.; C. J. Schellin gerhout z. 4 j. ;"*J. Hoogenboom m. 54 j. Ondertrouwd: L. Lavaleije jm. 32 j. en A. Markus jd. 30 j.C. A. Don jm. 43 j. en M. H. van der Weijden jd. 26 j.* W. de Haas jm. 23 j. en J. M. van den IJssel jd. 18 j.C. Hogenes jjm. 20 j. en W. van den Berg j.d. 17 j.; J. H. Kerkvliet jm. 23 j. en M. C. Later- Veer jd. 21 j.; D. van Klaveren gescb. 26 j. en E. M. A. van der Klugt gesch. 26 j.C. Schouten jm. 21 j. en J. P. Vermeulen jd. 18 j.; W. van Strien gesch. 23 j. en G. Lassschuijt jd. 23 j. P Tegelaar wend. 62 j. en H. W. M. van der Biezen wed. 52 j.A. Weill wedn. 84 j. en N. J. Demmenie gesch. 60 j.B. van der Werf jm. 41 j. en D. Faas jd. 38 j.H. D. van Welzen gesch. 41 j. en G. P. M. N. Louwrier jd. 34 j. W Smit jm. 27 j. en C. van den Berg jd. 21 j. 7) J. M. Vijlbrief jm. 41 j. en J. Betgen gesch. 35 j.C. F. Brocaar jm. 27 i. en G. M. La Lau jd. 26 j.H. van Egmond jm. 26 j. en H. de Jong jd. 22 j.; J. van Iterson jm. 21 j. en T. C. van der Wiel jd. 21 j. HAAGSCHE RECHTBANK. Bij een banketbakker te Oegstgeest en daarna bij anderen in Leiden, had G. J. van B., uit Leiden, kans gezien borst- plaatjes zonder inleveren van suiker en zonder betaling te bemachtigen, als ge volg van een verhaaltje, dat hij op hing. Wegens de oplichting vorderde de Officier een jaar en drie maanden ge vangenisstraf; de rechtbank heeft tien maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief opgelegd. De jeugdige W. v. E te Leiden had uit de garage van v. d.S. een motorrij wiel weggehaald, doch hij werd onder weg reeds aangehouden. Verdachte zei den motor even te hebben willen ge bruiken. om in Rotterdam zijn bonkaar ten te halen. Hij had voorts in Hille- gom een rijwiel gestolen, en voor die feiten vorderde de Officier een jaar en drie maanden gevangenisstraf. Mej. nir. Jacobs vroeg een clemente straf. Omdat Irii in zooveel narigheid zat. pleegde A. H. uit Leiden, in Wasse naar een heele serie inbraken, waarbij het ten slotte werd betrapt. Waar een ongunstig rapport over verdachte was uitgebracht, vorderde de Officier twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. ALPHEN AAN DEN RIJN Inleveringsoverzicht week 17 t.ni. 23 Maart 1946. Inlevering detaillisten.. Artikel: Versnaperingen bonnen: V 15, V 16. X 16, rest.bonnen: V 13. V 14. X 14, toeslag 50 pet., toew. 732. 733. Suiker resp. 068 5.63 037 537. 734. Blcem 067. 562, 038, 039, 538. 539, 50 pet., 738. 739. Rijst resp. E 16, E 13, 50 pet., 740. Böter resp. 069, 564, 536. 10 pet., 741. Margarine resp. D 70. 565, 035, 036, 535. 10 pet.. 742. Vet resp. 071, 757, 10 pet.. 743. Kaas 072, 566, 034 534 033, 533. 50 pet.. 744, 745. Melk A, B, C. D. E 11. A. B. C. D. E 10 20 pet., 746, 747. Vleeschwaren resp. 029, 030, 031. 021, 022. 023.529. 530, 531, 521, 522, 523. 10 pet. art. 52. Tabak T 15, T 16. X 15, T 13. T 14. X 13. 50 pet., 750, 751, 752. Het nieuwe voorschot voor het artikel Margarine wordt berekend op basis van K x de inlevering; voor de artikelen versnaperingen, suiker, bloem, rijst, bo ter, vet, kaas, melk, vleeschwaren, ta bak op basis van 1 x de inlevering. Voor Zuidvruchten wordt een nieuw voorschot verstrekt op basis van het aantal rantsoenen, hetwelk in de week van 24 Februari t.m. 2 Maart j.l. in den vorm van bonnen 737 en 836 is ingele verd. Dit is dus zonder 10 pet. toeslag. Bakkers, uitsluitend op Vrijdagmorgen van 911 uur. In te leveren 'de bonnen: 06U t.m. 066. B 16. 560. 561 (8rts. per bon). D 16, D 17, (4 rts. per bon) -4- nieuwe bonnen. Uitgereikt worden coupures: 735 (Am. bloem). 736 (Inl. bloem), 737 (re ductie). Per 9 eenheden brood wordt 1/9 Am. bloem en 8/9 Inl. bloem verstrekt. Slagers, uitsluitend op Maandagmorgen van 910 uur. In te leveren de bonnen: 029. 030. 031. 529, 530. 531 met een restant van de bonnen 021. 022, 023. 521 522. 523. Uitgereikt worden ontvangstbewijzen met vleeschzegels. Aardappelhandelaren. uitsluitend op Vnldagmiddag - ^*t 23 uur. In te leveren de bonnen: B 18. 526, 026, 027 met een restant van de bonnen B 17, 525. 025. Uitgereikt worden coupures no. 748. 749. Groente en/of fruithandelaren op Dinsdag 19 en Woensdag 20 Maart 1946. Iu te leveren de bonnen: A 16 voor sinaasappelen. Uitgereikt wordeil coupures 754. Een hou heeft de waarde van 1 rants Banden- en ban^enbonnenknoeierij. Door de politie alhier is proces-verbaal 1 opgemaakt tegen onze plaatsgenooten A. L. v. d. S.en K. de V. wegens onge oorloofde handel in rijwielbanden en banden-bonnen, alsmede wegens .valsche opgave aan den distributiedienst, op grond waarvan zij deze goederen en bonnen ontvingen. Bij een ingestelde huiszoeking bij laatstgenoemd,e werd te vens een partij nieuwe schoenen in be slag genomen. De V. Is in arrest ge steld. Commissie van toezicht op de bios copen. Alhier is wederom een com missie van toezicht op de bioscopen in gesteld. Als leden hiervan zijn door B en W. beoemd de heeren H. v. d. Ak ker (voorz.). J. M. van Dijk, D. van Klaveren. A. F. Ruijssenaars en P. Smits (secretaris). Slager verkocht clandestien geslacht vleescb. De slager T. heeft bekend zich schuldig te hebben gemaakt aan clandestien slachten van twee kalveren waarvan hij het vleescb zonder bon verkocht. HAZERSWOUDE Uitreiking bonkaarten zware arbeid en bornen voor zeep vuile arbeid zal pirn's hebben op het dorp in het Oude Raadhuis op Dinsdag 19 Maart van 9.30 —12 uur. Aan den Rijndijk in de Chr. School Dinsdag 19 Maart vati 2 tot 4 uur. HAZERSWOUDE Ff'NDIJK EN GROENENDIJK. Uitslag van de stemming voor de can didatenlijst voor Tweede Kamer der Staten-Generaal gehouden op Zondag 17 Maart voor de Katholiekè Volkspartij: Aantal uitgebrachte stemmen 734, on geldig 42, geldig 692. Lid. Mr. C. Ronime, Overveen 684. M v. d. Weyden, Zevenhoven 676. W. Steinmetz. Amsterdam 652. Th. Hooy. Haarlem 633. J. Groen. Alkmaar 654. Plaatsverv. dr. J. de Boer. Den Haag 642, H. Vink. Beverwijk 669, dr. W. Dijs selbloem, Oegstgeest 657, -P. Alberts, Schiedam 661, J. Lefeber. Lisse 656. ATWIJK Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente kwam Donderdagavond in open bare vergadering bijeen. Voorzitter: burgemeester Woldring v. d. Hoop. In gekomen is o.m. een schrijven van de Irsp. v. Volksgezondheid, meldend, dat 8 noodwoningen voor Katwijk zijn toe gewezen. De kosten zijn 5200 per wo ning doch het Rijk draagt 90 pet. bij in de kosten, waardoor deze komen op 45 per jaar per woning. Dc tijds duur wordt op 15 jaar geschat. Deze kunnen worden geplaatst bij de Korte- raerskade. Tot commissarissen der Ge meentespaarbank worden gekozen de af tredende heeren E. v. Wensveen. C. Ku.vt Pzn.. Kr. Haasnoot Kzn. en in de plaats van den heer J. Dubbeldam wet houder H. P. Bloot.. Tot gedelegeerde in het bestuur der Katw. Woningb.ver. wordt gekozen de heer W. Vooys. Het vermenigvuldigin,rscijfer voor de hef fing van schoolgeld wordt gesteld op 2. Het voorstel van B. en W. tot beschik baarstelling van een crediet voor ver nieuwing van het wegdek van de Sandt- laan wordt z.h.st. aangenomen. In ver band met de groote veranderingen die daar binnen betrekkelijk korten tijd zullen plaats hebben, zal voorloopig binnen de vroegere boomenrij een stna' tegelpad worden aangelegd. Evenzoo wordt besloten tot credietverleening voor het afzetten van gronden in Nieuw Zuid Daarna zal het de Ridderplantsoeu aan de beurt komen. Voor het verrich ten van baggerwerk. P.H Kanaal. Zan derij. de Rijn wordt een crediet toege staan van f 6750.Het presentiegeld voor de leden der stenibureaux wordt vastgesteld op 10.en voor de- aan vullingsleden op 2 per uur. Dc reke ningen van Grondbedrijf. Bedrijven voor Gas-, Water- en Electriciteit worden vo^rioopig vasgesteld. Bij de rondvraag vestigt de heer La- getnaat de aandacht van B. en W. op het feit. dat het bedrag van f 8.50 per leerling voor de lagere scholen zeer on toereikend is, vooral in verband met de hoogere kosten van dezen tijd. De voor zitter zegt, dat B. en W. het hiermede eens zijn doch de noodlijdendheid der ge meente laat niet toe om dit bedrag zon de'* overleg met Ged. Staten te verhoo- gen Het zal eclrier 8e volle aandacht van B. en W. hebben. Personalia. De heer J. C. Ticleman. hoofdcommies ter secretarie, is met In gang van 1 Mei a.s. benoemd tot secre taris der gemeente Haarlemmermeer. Voetbal. In een wedstrijd der Kat- wijksche politie tegen de politieclub uit Leiden moesten laatstgenoemde het on derspit delven met een uitslag van 4—2. LEIDSCHENDAM R.K. Volkspartij. Woensdagavoud heeft de plaatselijke afdeeling van de R.K Volkspartij haar eerste algemeenc vergadering gehouden, welke wegens, ontstentenis van den voorzitter onder leiding stond van dr. S. Perquin, die allereerst een resume gaf omtrent het verdwijnen van de R.K. Staatspartij en het ontstaan van de plaatselijke afdee ling van de R.K. Volkspartij. Daar het bestuur van de Staatspartij haar taak als geëindigd beschouwde hebben de voor standers vaii* de Volkspartij besloten zelfstandig te gaan opereeren eu na con sult met de vak- en standsorganisaties is uit deze organisaties een comité ge vormd. dat met behulp van eenige pro pagandisten reclame voor de Volkspartij is gaan maken. Dat deze actie gesiaagJ Is bewijst het groote ledental, want zoo als de voorzitter mededeelde, bestaat de LeidscheiHnmsche afdeeling reeds uit ruim 1100 leden. Doordat de afdeeling echter niet tij dig geformeerd was kon zij niet meer ten volle aan de verkiezingsactie deelne men. zoodat vanuit Leidschendam geen candidate» gesteld konden worden op de groslijsten voor de Tweede Kamer en Provinciale Staten. De voorzitter gaf vervolgens voor lichting over de verdere verkiezings procedure. Een eveneens belangrijk agenda-punt was de verkiezing van een definitief be stuur. De vereeniging had ter werving van leden de gemeente verdeeld in 15 districten en de voorzitter achtte het gewenscht dat uit elk distdict iemand in het bestuur zitting zou nemen. Behal ve deze 15 leden zal het bestuur dan ook bestaan uit een dagelijksch bestuur van 5 leden zoodat het voorstel luidde bet eeheele bestuur te laten bestaan uit 19 leden. Meerdere sprekers bestreden dit voorstel eu gaven de voorkeur aait een veel kleinere combinatie doch het uit 12 leden bestaande voorloopige be stuur werd bij acclamatie gekozen. Dit bestuur werd vervolgens nog aangevuld met 6 leden, terwijl oo voorstel van den voorzitter uit het district Park Leeu- wenbergh nog 1 lid voor het bestuur zal gekozen worden. Het groote bestuurs college bestaat uit de heeren :mr. J. P. Dietz. voorzitter, dr. S. P. Perquin, vice-voorzitter. L A. van Beek. secre taris. M. L A. Richter. 2e secrearis. A. Kouweuhoven, penningmeester en le den W. van Leest, F. J. van Heinin gen. G. C Olsthoorn, G. P. v. d. Saint. D P. v. d. Berg. S. de Wit, P. Hulst, E I.assche. N. Wortel. A. v. d. Helm. M Blokland en J. v. Niel Pzn. Verder werden de leden gekozen voor de bezetting van de stembureaux. NOORDWIJK Motor-ongeval. Donderdagmiddag te ongeveer 12 uur moest de motorrij der D. ter hoogte van het Breloftpark onverwacht voor een tegenligger uitha len, met gevolg, dat hij slipte. Hierbij bekwam hij ernstige kwetsuren eu moest naar een ziekenhuis te Leiden ■worden overgebracht. Naar wij verne men is de toestand van den veronge lukte redelijk. Goede vangst. Op een pólitloneelc speurtocht werden een vloerkleed, gang- loopcr, een stel overgordijnen en nog enkele andere zaken aangetroffen die kennelijk van diefstal afkomstig waren. Dit bleek inderdaad het geval te zijn en een drietal personen werd door de voll- tie uitgenoodigd om eens 'e v^-teUe i, wat het van dit geval afwist. De 36- jarige landbouwer A. P. S. was vol gens zijn bewering geheel onschuldig, de tweede aandeelhouder wist eveneens van niets ai. Zij konden ecurer u.et ont kennen, dat deze goederen in hun bezit waren, zoodat het voor hen niet zal meevallen den rechter te overtuigen, dat zij onschuldig zijn. De derde betrok kene. zekere K.. had de goederen ver voerd. deze bleek cchter niet te weten, dat de goedeFen van diefstal afkomstig waren. Bij het voortgezette onderzoek bleken zij nog andere goederen in hun bezit te hebben, welke allen afkomstig waren uit een onthewoonde villa, waar in zij waren opgeslagen geweest.

De Burcht | 1946 | | pagina 3