Luxemburg-Nederland 2-6 36 33 Dooden, 503 gewonden. RADIO Mummies hebben 't warm! Van den held Jan Trompetter IN DE EERSTE interland-wedstrijd na den oorlog wisten de Oranjemannen in het Gemeentelijk Staüion in Luxemburg te winnen van de nationale voetbalploeg van het Groot-Hertog- dopn. De cijfers 26 geven wel de juiste krachtsverhouding weer tusschen beide teams, doch rechtvaardigen geenszins de ver wachting, dat ons nationale elftal weer op toeren begint te ko men. Het is in Luxemburg overduidelijk gebleken, dat er nog veel te veranderen en te verbeteren valt, voordat we een natio nale voetbalploeg in het veld kunnen brengen, die de uitdruk king is van het gehalte en het spelpeil in ons land. Het Nederlandsche elftal'mei een laag keihard schot werd heeft als geheel niet volledig 1 Kraak gepasseerd. (1De voldaan. De Oranjehemden wa ren zonder opdracht het veld in gegaan en het is de vraag, of dit standpunt, gezien de huidige opvattingen, omtrent tactiek, wel juist is geweest. Aan den anderen kant kunnen wij ook begrijpen dat men eerst wil komen tot een eenigszins homo gene ploeg met elf spelers, van wie men van tevoren weet. dat zij zeker zullen voldoen en geen mislukking zullen vormen. De wedstrijd. De wedstrijd kon pas om vier uur beginnen, aangezien van Z„terdag drie uur tot Zon dagmiddag drie uur gerouwd werd, ter herdenking van de tijdens de bezetting gevallen illegale strijders. In de ochtend- wen hadden de officials en spelers gezamenlijk een krans gelegd bij de p-ek waar de plechtigheden van dezen rouw dag plaats venden. Daarna had men nog een tocht door de schoone omstreken van de stad gemaakt. j Over de wedstrijd zelf kun nen wij kort zijn. De Prins-Re gent van Luxemburg liet zich voor den wedstrijd aan alle spe lers voorsteden, de volksliede ren werden ten gehoore ge bracht, het Wilhelmus werd c'oor de naar verhouding weinig m' aantal zijnde Nederlanders flink meegezongen. De weersomstandigheden wa ren uitstekend, de hemel was bewolkt, maar gelukkig bleef het droog en er was weinig wind. Het veld was goed be speelbaar eenigszins glad door den zv/aren leemgrond en niet geheel vlak. Na vijf minuten doelpuntte Wilkes uit een voor zet van Holleman met een laag schot in den hoek (01). Niet lang behielden onze landgenoo- ten een voorsprong, want na acht minuten miste Wilders den bal. waardoor de snelle Luxem- burgsche linksbuiten Lahure een prachtige kans kreeg om den stand gglijk te maken en De Voetbalmatch te Bolton. De Engelsche bladen wijden met groote frontpaginakoppen lange artikelen aan de voetbal match te Bolton (Lancashire), waarbij 33 personen gedood en 503 gewond zijn geraakt. Het betrof een klasse wedstrijd („cup-tie") tussche.n twee van de bekendste Engelsche voet balclubs de „Bolton Wanderers" en „Stoke City". Hoewel het stadion slechts plaats bood aan 65.000 menschen, waren er min stens 70.000 binnengedrongen, met het gevolg, dat de druk te gen de afsluithekken zoo groot werd, dat zij onder den voet ge- loopen werden. De menigte barstte ais het ware door de ontstane opening en honderden vielen op den grond en werden vertrapt door de opdringenden Toen de hekken doorbroken werden, gelastte de scheids rechter het spel te staken en de spelers hielpen bij het reddings werk. Het publiek vormde een haag, waartusschen de lijken der slachtoffers door de ambu lance werden weggedragen. Er was een vrouw bij. Een half uur na het ongeluk werd het spel hervat. Velen uit het publiek waren verontwaardigd over het feit. dat na het gebeurde de wed strijd werd doorgespeeld. De uilslag van den wedstrijd is: 0—0. WILKES rechtervleu gel (,van het Ned. elftal was uitste kend op dreef, keer op keer wis ten Holle man en Wil kes de ver dediging te passeeren en het was uit een van deze aan vallen dat Holleman aan Wilkes de gelegenheid bood voor de tweede maal te doel punten, (12). Geruimen tijd wogen de partijen nu goed te gen elkaar op en het duurde tct een kwartier voor de rust, toen Wilkes in zijn eentje nummer drie langs Michaux plaatste. De rust kwam met een 31 voor sprong voor Nederland. In de eerste tien minuten van de tweede helft werd de wed strijd reeds beslist. Rijvers dook plotseling op den rechtervleugel op en wi$t het leder keurig vrij te ma ken. Hij deponeerde toen den bal precies in het uiterste rech- terheekje. Twee minuten later legde Holleman den bal voor de voeten van zijn landgenooten neer. Lenstra schoot tegen de lat maar Bergman plaatste met een hoog schot opnieuw den bal in het doel en ditmaal was Michaux gepasseerd. Het pleitte voor de Luxem- burgsche ploeg, dat men zich dcor dezen HOLLEMAN uit Twintig minuten voor het einde kwam Holleman in vollen ren ten val, waarbij hij een dij- spiertje blesseerde. Aangezien ce bepaling was gemaakt, dat tot vijf minuten voor de rust invallers werden toegestaan, werd besloten, dat hij het veld niet zou verlaten, maar op halve kracht zou verder spelen. voor Maandag. HILVERSUM I. 301 M. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.45 Sportpraatje. 7.Nieuws. 7.15 Gereserveerd voor Departe mentale uitzending. 7.30 Programma Ned. Strijdkr. 8.05 Concert. 9.Mandolinata. 9.45 Met hand en plaat voor U paraat. 10.— Nieuws. 10.15 Na het nieuws 10.50 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. .415 M. 6.Nieuws. 6.15 Weerovcrzicht. 6.25 Om en nabij de twintig. 6.45 Koninklijke Militaire Kapel. 7.20 Kamermuziekprogramma. 8.Nieuws. 8.05 Rubriek ten behoeve van den landbouw. 8.20 Omroeporkest o.l.v. Willem Lohoff. 9.— Hoorspel. 9.30 Omroeporkest. 10.—Eddy Walis speelt. 10.30 Gramofoonmuziek. 11.Nieuws. 11.15 Sweetness and Rhythm. 11.35 Gramofoonmuziek. KRAAK Met een voorhoede van vier man slaagde Wilkes er nog in met een hoog schot in den hoek no. 6 te scoren. In het laatste kwartier deden de oranjehem den het rusiig aan. Vele kansen kregen de gastheeren, doch we derom was Kraak niet te pas seeren. In de laatste minuut had Luxemburg evenwel nog succes, met een bijzonder hard schot van Feller I, zoodat het einde kwam met een 62 over winning voor Nederland. DE SPELERS. De Hollanders Kraak in het doel was een der beste spelers van het veld. Hij heeft er enkele felle en goedgerichte schoten uitgehou den. In de achterhoede begon Wil ders bepaald slecht. In de tweede helft herstelde hij zich, maar meer dan voldoende was hij zeer zeker niet. Van der Linden speelde ons inziens be ter. Hij mis te zelden, was overal waar ge vaar dreigde en de Ajaxied kon cp een goeden wedstrijd terug zi< n. In de middenlinie waren geen uitblinkers te vinden. Alle drie speelden een nuttige partij voet bal. Van Buitenen hield den bal soi.-s te lang b j zich en hield d. ardoor het .pel cp. Pelikaan zwoegde van begin lot het ein de, bleek moeil ik u passeeren, maar in het opbouwen van den aanval had hij weinig deel. Wij misten van hem de lange pas ses naar de vleugels of door het midden. Ook in uithoudingsver mogen schoot hij op dit vrij zware terrein eenige malen tekort. Stijger heeft geen bijzondere dingen gedaan maar was zijn plaats wel waard. In de voor hoede roemden wij reeds het spel van den rechter vleugel HollemanWilkes. De snelle Hagenaar passeerde keer op keer zijn tegenstander, plaatste het leder goed voor en aarzelde ook niet. zelf zijn kans waar te nemen. Dat Wilkes vier maal heeft kunnen doelpunten heeft hij. behalve aan eigen capacitei ten, ock tg danken aan zijn vleu gelspeler, die vrijwel steeds den grondslag voor deze goals heeft gelegd. Holleman heeft nog nooit een blessure in een wedstrijd oogeloopen en hii vroeg dan ook na den wedstrijd: „Na hoeveel tiid is mijn blessurte genezen?" Wilkes was rhet Kraak wel de beste speler van het Neder- iandsche elftalc Van Lenstra ging weinig uit. hii miste de energie en ambitie. zoodat zeer zeker het midvoorvraag-1 goede aanvallen over de vleu- stuk onder de loupe zal moe-1 gels en reeds na 10 min. had aen worden genomen. dit spel succes als een fraaie De kleine jeugdige Rijvers voorzet van T. Kantebeen op van N A.C.. invaller voor den j de „slof" van v. Oosten te- geblesseerden Smit. was een I recht komt en U.V.S. de lei ontdekking. Natuurlijk miste ding neemt. Zelfs denken wij hii elke ervaring, maar tech nisch was hij meer dan vol doende en in menig opzicht heeft hii laten zien, dat hii een uitstekend inzicht in het spel heeft. Hij zwierf zeer veel over het veld. soms iets te nog aan een tweede doelpunt als in het beruchte gebied hands wordt gemaakt, de bal op de beruchte stip komt te liggen en Wallaart zijn aan loop neemt. Tot spijt van de vele supporters schiet hij te veel, zoodat hii ie anderon in zacht om succes te hebben. den weg liep. Overigens bleek deze neaentieniarige over een enorm uithoudingsvermogen te beschikken, want het tempo heeft hii van het be°in tot het emd kunnen volhouden. Bergman kreeg weinig te doen. deed in alle ooz'chtpn ziin best. doch ziin snel mocht geen algeheeie wekken. De Luxemburgers. In de Luxembrugsche ploeg w iren doelman Micha"x aan voerder Dumont en sbil Feller II do besten. De voorhoede was zeer zeker het, zwakste ge deelte van het elfta1 Hoeveel kansen zün er van deze zijde ni°t gemist? De Bel?i»ehe scheidsrechter Jorissen voMeed goed in dezen niet moeiiöken wedstrijd, al w°s het D"wi0k h°t meermalen niet met ziin beslissingen eens. WATERGRAAFSMEER— U.V.S. 1—3. Enkele weken geleden schre ven wij over deze wedstrijd het volgende. „Wij verwachten geen overwinning" en dachten toen aan het niet medespelen van Weerlee en P. Kantebeen. Gelukkig was Piet nu wel van de partij, maar moest zonder vai. Wel gespeeld worden, dus opnieuw een verzwakking. Moed wordt echter beloond en zoo zagen wij een U.V.S.-ploeg met een ware clubgeest deze wedstrijd winnen. Blauw Wit, la-1 de opengevallen plaatsen vo r U een aanmoediging zijn ook in de nog komende ont moetingen met dubbele ijver te werken voor de zoo zeer begeerde plaats. Over de wed strijd nog het volgende.. Even als in Leiden begon U.V.S. met Niet ontmoedigd speelt U.V.S. verder, maar kan niet verhin deren dat ook de thuisclub ge vaarlijk komt opzetten. Fasel verricht echter wonderen en mede door zijn voorbeeld speelt geheel U.V.S. een prach tige partij voetbal. Toch ko- men er geen doelpunten en als voldoening de rust aanbreekt is de stand nog ongewijzigd. Ook de tweede helft begon zeer goed voor onze stadge- nooten, ook al misten wij het flitsende werk dat zoo'n me nigmaal de verrassing bracht. Prachtig opgezette aanvallen werden even resoluut door de Watergr.meer achterhoede ge keerd en zoo kon het zelfs meer dan een twintig minuten duren voordat van Oosterom er nogmaals tusschen uittrok, een kalme voorzet gaf en P. Kantebeen de kans benutte 02. Fel, uiterst fel was de reactie van de thuisclub en bij een goed opgezette aanval schoot de linksbuiten zoo hard in, dat Ramak alleen maar kon stoppen en de toegesnelde midvoor geen moeite had de achterstand te verkleinen 12. Even fel was het antwoord van U.V.S. en vanaf de aftrap was er slechts een- getik in de U.V.S...voorhoede, die besloten werd met een ver schot van Harmsen, dat de keeper van de thuisclub liet glippen 31. Deze plotselinge tegenslag was voor Watergr.meer te groot en U.V.S. speelde feite lijk een gewonnen wedstriid. Toch hadden wij vooral in de ze periode nog meer doelpun ten verwacht, maar de beprij- pelijke „angst" voor nog een tegenpunt deed U.V.S. voor zichtig zijn zoodat het einde kwam met een zware, doch verdiende overwinning. Al twee dagen achtereen Maar in tallooze gezinnen heb- kómt er een geweldige vracht- ben kinderen 't koud. Wij heb- auto, hoog opgeladen met zak- ben een prachtige Hortus, d. ken brandstof voor het huis, w. z. we hebben een prachti- waar de mummies slapen, een ge tuin met mooie kassen, slaap van eeuwen. Ze liggen waarin de planten uit warme er rustig, onder een glazen landen zijn ondergebracht, sprei, ze zijn met zorg toege- Exotisch en zeldzaam, die de dekt de oude, bruine, donker- herinnering oproepen aan ver- gerimpelde mummies uit de re landen, aan sterdoorglin- jaren zooveel duizend voor sterde nachten en aan hemels Christus. vol zon en licht. De planten Ze komen uit een heet kli- hebben warmte noodig. an- maat en ze zijn na eeuwen nog ders komen ze óm van de kou. niet gewend aan de kou. En En daarom krijgt de Hortus Vadertje Staat is bezorgd tonnen en tonnen anthraciet; voor zijn kinderen, de mum- de planten móeten blijven le- mies, en hij laat voor hen de ven, de mummies moeten het kachel stoken, dat ie rood- warm hebben, maar kinderen gloeiend moet zien en dat dé lijden kou. dorre mummies zich behage-' O Vadertje Staat hoe raar lijk gaan voelen. is toch verdeeld je liefde en je Mummies hebben't warm. zo-rg.... Ja, zoo mooi was de trompetstoot, dat de herder in de etalage ophield met zoenen. En hij reikte het herde rinnetje de hand, en hand in hand sprongen zij over d^.i tooneelkijker en de koekepan, gleden langs het pijpenrek naar beneden, maakten een-zwierige buiging, en veredween, o zoo klein mar o zoo dapper, door de openstaande winkeldeur in de Korte Krulstaartoteeg. ,,Een tóóvertrompet!", riep Marjolein verrukt en zij klapte in haar handen van pure verbazing. „Potver- drie!" riep Jan Trompetter, en hij blies nog eens, en daar begon me warempel een bronzen paard, dat al vijftig jaar met de twee voorbeenen omhoog op een kapotte klok had gestaan, te steigeren, en vloog toen als een razende de winkel uit. „Neem mee, neem mee! riep het uitdragertje, „anders ben ik vanavond heele- maal los!" En zielsgelukkig nam Jan Trompetter de dansende Marjolein bij de hand, borg de trompet on der zijn geruite jas, en samen trokken zij de straat op. „Naar de gevangenis!", besliste Jan Trompetter, „kom Tobias!"

De Burcht | 1946 | | pagina 2