STADSNIEUWS BIOSCOPEN leidsche volksuniversiteit. Hos was de rechtsomwUKeling in-ons Janu üeuiirenue ue laatste iuü jaar'r Huur van ueeit mr. mok ons jJonueroag- avond een oeelu gegeven, waaruij ook aan de souaal-economiscne aouer- grond alle aandacnt werd besieed. ixis- toriscn gezien is net öurgerlijK WetboeK van Iö3<s de meue nier ie lanue geJueuoe Coue Livi» opgevolgd en bestond groote overeenkomst tusscnen beider innoud. Toen Kan niet gezegd worden, dat er nu veel specifiek rransch recht in het B. W. is. De economische en sociale verhoudin gen waren omstreeks 1830 niet van dien aard, dat de wetgever de behoefte ge voelde om sterk ingrijpende wijzigingen in het bestaande recht te brengen, ln- (luStiie in niuoernen zin kende men nog niet, van een arocidersklasse, zooals deze niet de grootindustrie opkwam, was nog geen spraKe: de landbouw domineer de, ook over den handel. Een en ander blijKt duidelijk, als men ziet, dat op een totaal van over de 2000 artikelen er zegge en schrijve drie waren gewijd aan de arbeidsovereen komst; men kon zich niet voorstellen, dat de eene partij ^economisch) zwak ker zou staan dan de andere en dus wettelijke bescherming zou behoeven, de vrijheid om contracten te sluiten, een doorwerking van de beginselen der Franschc revolutie, als ook elders in het B. W. merkbaar werd zoo min mogelijk beperkt. Door de groote veranderingen, welke sindsdien optraden (vooral na 1870, op alle gebied) onderging ook het recht wijzigingen naar vorm en inhoud. Meer dan eens werden bepaalde artikelen door den rechter veel ruimer uitgelegd, dan men voordien mogelijk had geacht, waardoor een formeele wetswijziging werd voorkomen maar in feite volko men nieuw recht werd gevormd. Een bekend voorbeeld daarvan is het arrest Van den Hoogen Raad van 31 Januari 1910 ten aanzien van art. 1401 B.W. De eigendom bleek ook niet zoo on aantastbaar te zijn, als men het zich in 1838 voorstelde: van de gelegenheid, welke toen geopend werd. otn beperkin gen op dit gebied te stellen is een zoo ruim gebruik gemaakt, dat.er thans op pervlakkig gezien meer lasten dan lus ten aan verbonden zijn. De onteigening, vroeger een zeeï ge wichtige aangelegenheid, waarover de Staten-Generaal zich moesten u-itspre- ken, is thans de ^ewoonste zaak van de wereld, niet alleen feitelijk maar ook wettelijk; de z.g Onteigeningswet, wel ke reeds een respectabele ouderdom heeft bereikt, zijn tal van wetten ge volgd. welke een sterk vereenvoudigt^ procedure op dit gebied bevatten. Ook het gebruik van den eigendom werd meer en meer aan banden gelegd. Een sterk sprekend voorbeeld daarvan vormt de bestaande regeling met betrekking tot den landelijken eigendom; deze biedt een zoo krachtige bescherming aan den pachter, dat van het genot van den eigenaar niet veel overblijft. Ook de hooggeroemde contractsvrijheid wordt hier tot zeer bescheiden afmetingen te ruggebracht. Hétzelfde doet zich in nog sterker mate voor bij de nieuwe wette lijke regeling betreffen Ie den koop en verkoop op afbetaling, welke in het Burgerlijk Wetboek werd opgenomen: hier wordt den partijen in den meest letterlijken zin des woordss de wet voor geschreven, vrijwel alle artikelen bevat ten z.g. dwingende rechtsvoorschriften, een ongekend verschijnsel in het con tractenrecht. Te slotte wees de spreker op een zeer belangrijke wijziging, welke het B. W. in 1909 heeft ondergaan; toen werd daarin opgenomen de Wet op het Ar beidscontract, waarvan de plaatsing in het wetboek op zichzelf reeds merk waardig mag lieeten: deze wet. welke ongeveer 80 artikelen telde, werd ver deeld over drie opengevallen plaatsen, waartoe het gehecle alphabet werd ge mobiliseerd. Doch ook de inhoud van de betref fende artikelen is onze aandacht ten volle waard; deze schept sterke waar borgen voor de;i economisch zwakkeren werknemer, waartoe de vrijheid tot het sluiten van overeenkomsten dienover eenkomstig wordt ingeperkt; ook hier vinden wij reeds een groot aantal be palingen van dwingend recht. Afwijking van bepaalde voorschriften kan niet an ders geschieden clan bij schriftelijke over eenkomst, terwijl den rechter een ma- tigingsrecht toekomt omtrent hetgeen de partijen uiteindelijk overeengekomen zijn. Toch is deze wet in zekeren zin een tijdsverschijnsel: terwijl in den breede wordt uitgeweid over de loon- bepaling en de formaliteiten, in acht te nemen bij opzegging, maakt de wetge ver zich geen zorgen over liet loonpeil en het ontslag zelf, waarbij toch aan zekere eischen van sociale rechtvaar digheid moet worden voldaan. residentie-orkest. Jean Giardino To van der Sluys. De Parijsche dirigent, hierboven ge noemd, die ditmaal voor het Residentie- Orkest stond, is een temperamentvol man, die den indruk gaf van absoluut bij machte te zijn, het orkest te doen deelen m zijn intenties, zoodat dit con cert een opwekkenden indruk maakte Er werd met de noodige geestdrift ge musiceerd. Wij kregen de ,,0.uvercure La grande Paque russe" van Rims- ky Korsakow te hooren. Het mooi ge speelde clioraal deed direct bemerken, dat orkest en dirigent contact liadcj.en en t ensemble in goede conditiever keerde. Korsakow verwerkte dit clio raal op de hem bekende manier, kleur rijk en effectvol geïnstrumenteerd, muzi kaal en aangenaam om te hooren. De sopraanzangeres To van der Sluys ver- iolkte zes liederen van Moussorgsky met orkestbegeleiding. Drie hiervan zijn uit ,,Enfantinesdie mevrouw Jo Vincent nog onlangs hier zong met klavierbege leiding. Vindende, dat zij met orkest niet winnen, prefereeren wij het klavier in dit drietal. Fijntjes en raak zijn zij vertolkt geworden. Liederen, die oor spronkelijk zijn, een pracht van decla matie en tekstbehandeling, een mooie stem, een voortreffelijke voordracht. Wat kan men nc^ meer wenschen? Van Guillame Landré, de 2c Symplionie, da teerend van omstreeks 1941; welke even wel niet modern aandoet. Wij waardee- ren Landré als een knap en serieus mu sicus, waarneembaar in de verwerking van zijn thematiek. Gelukkige verrassin gen biedt hij niet; de fantasie, de dra matische ontwikkeling in de loffelijk ge schreven muziek, is niet ontroerend, overtuigend of stoutmoedig. Het orkest speelde kranig en Giardino heeft het lange werk met feu sacré uitgevoerd. Ten slotte Beethoven's 7e Symphonie in ,,a gr. t.". bestempeld met het epitheton „dionysisch". Een onsterfelijke getuige van een rijken onuitputtelijkcn geest. Met enkele afwijkingen onverstoord oo gt wekt; een blijvend rhythme, dat r.ooi» eentonig wordt. Eenvoud, een tikje wee- mucd. "tegenstellingen: een zeldzame nonische passage, de Finale, een vreug dedans. een al geestdrift. De reproductie kwam zeker niet tekort aan spontaniteit, aan 't intact houden van de muzikale lij nen, ook niet aan analyse. Het orkest- spel was geinspireerd. De dirigent houdt van rhythme, vari élan, schittering en sterke contrasten. Hierdoor werd de kracht wel wat uitgebuit, en was de klank niet altijd schoon. Zoo was even wel de opvatting van den warmbbeJi- gen dirigent. De vele toehoorders heb ben zoowel hem als het orkest met enthousiasme toegejuicht. I. Kortmann. HET RESIDENTIE-ORKEST. Eerste uitvoering in Nederland van de Leningrad-Symphonic van Schostakowltsch. Het is Frits Schuurman gelukt door de welwillende bemiddeling van de Ver- eeniging HollandU.S.S.R. afdeeling Rotterdam de hand te kunnen leggen op het orkestmateriaal van de Leningrad- Symphonie van Dimitri Schostakowitsch. Binnenkort kunnen de eerste uitvoerin gen in Nederland van dit werk worden verwacht door het Residentie Orkest onder leiding van Frits Schuurman. MATTAEUS-PASSION IN DE HOOGLANDSCHE KERK. In verband met de heruitvoering van de Mattaeus-Passion deelt het Werkco mité ..Kunst en Ontspanning" ons me de dat de volgende solisten zullen me dewerken: Ankie van Wickevoort Crom- melin, sopraan. Roos Boelsrna, alt, Jan Schipper, tenor, Willem Ravelli, bas. Herman Huisman, bas. Hans Schouw man. clavecimbel, Hennie Schouten, or gel. Verder kunnen wij nu bekend ma ken, dat de kaartverkoop Woensdag 13 Maart a.s. begint bij de firma C. Ben der Hoogewoerd 90. Daar zijn ook tekst boekjes verkrijgbaar. De plaatsen zijn alle gereserveerd evenwel niet per plaats maar per vak. Wij wijzen er nog op dat er op den dag van de uitvoe ring in dft- kerk noch toegangsbewijzen, noch tekstboekjes verkocht zullen wor den BISSCHOPPELIJKE HULPACTIE. H.A.R.K.-goederen. Het overgroote aantal aanvragen nood zaakt ons het Katholieke volksdeel me de te deelen, dat voorloopig geen enkele aanvrage meer in behandeling kan wor den genomen, noch mondeling, nóch schriftelijk. Vanaf 2 April uitsluitend 's morgens van 912 en alleen op Dins dag en Donderdag kunnen dan weer aanvragen worden ingediend. De Zondagsdienst wordt waargeno men door de doktoren; de Bruine, Lan- gezaal (tel. 24855), Meyboom en Nieuw- zwaag. V oetbalwedstrijd Nederland-Luxemburg In Luxemburg is het gelukkig mooi weer De spelers van het Nederl. elftal, dat Zondag tegen Luxem burg uitkomt, zijn Vrijdagmid dag met de hen vergezellende officials na een vermoeiende busreis van tien uur, te Luxem burg aangekomen. Vandaag wordt een kijkje op het terrein, waar de wedstrijd wordt ge speeld, genomen. Eerst daarna zal het elftal definitief worden samengesteld. De weersomstandigheden zijn hier uitstekend; van sneeuw is te Luxemburg in tegenstelling met Nederland en België, niets te bespeuren. Het Luxemburgsche elftal, is belangrijk gewijzigd. In het bij zonder geldt dit voor de voor hoede, waarin de Luxemburg- sche trainer Feuerstein spelers heeft geplaats, die in 1945 de fraaie overwinning op de Bel gen hebaalden. Wij noemen hierbij Mart (middenvoor), Méngel (links binnen) en Libar (rechtsbin nen). VOETBAL. Alle wedstrijden van den Leidschén Voetbalbond zijn afgelast. Casino. Blokkade. De Spaan- sche burgeroorlog is na zooveel jaar weer actueel geworuen. On- aer den ooricg maakte men zich niet druk over Spanje. Nu schijnt zelfs dit oude beestje eenige belangstelling waard. De fum Alcazar die dit drama van Franco-zijde bezag was en is beter. Blokkade heeft evenwel ook zijn charmes. Men laait hier het groote vuur op van een volk dat wil strijden om zijn vrijheid. Het was destijds wei nig overtuigend omdat toen wel duidelijk was dat die vrijheid ook bedreigd was. Welnu op dit roode vuur gaat nog een liefdes affaire branden en na het hap py end in de liefde besluit de lilm met een beroep op het „we reldgeweten", welk vaag be grip dan vermoede) ijk had moeten voorkomen dat na de film een rood happy end zou volgen. De rest van de historie beieven we heden ten dage. Na 5 jaar propaganda accep teeren wij zooiets met gemeng de gevoelens. Niet de aardige teekenfilm in het voorprogram, dat blijft amusant. Lido. Eerst een uitgebreid Hollands- en Wereldnieuws, waaronder opnamen van de verheffing van Aartsbisschop De Jong tot Kardinaal, en tref fende beelden van Walcheren ren met zijn levenskrachtige be woners, nu het weer droog is. Daarna Jetty Cantor in een uit gebreid repertoire. Zij zingt en speelt viool, en wordt Maarbij fijnzinnig begeleid. Dan ten slotte de hoofdfilm: Boemelaars van Parijs. Deze film heeft niet veel om het lijf, al wo-rdt ze v/el geestig gespeeld. We zien niet veel méér dan de komische belevenissen van twee boeme laars en nergens wordt dat geestige spel bereikt, dat in sommige niet alle! Ameri- kaansche lach-films zoo te ge nieten is. Dat het geen draak geworden is, danken we aan het spel der hoofdpersonen. Het is overigens psychologisch zéér onwaarschijnlijk, dat één der boemelaars tegen het einde in een verstandige moraliteit ver andert. Enfin, een film. die vol wassenen niet veel kwaad zal doen, en hen af én toe aan het lachen zal brengen, Rex. Hoewel we door het gebrul aanvankelijk dachten in een soort leeuwenkoói aange- ian 1 te zijn bleek toch, dat het nog net menschen waren, die de bioscoop bevolkten. Wie de fiim Het Mysterie der 39 Voet stappen" een meesterwerk durft noemen is niet lekker. Het is een tam verhaal, met wat schietpartijtjes en achtervol gingsraces als afwisseling. Bo vendien is het niet duidelijk geworden wat de ..39 voetstap pen" met deze film te maken hebben. Trianon. De levenservaren dokter in de Engelsche film „Waterloo Road" vindt dat ..al les bij elkaar genomen, zij er nog niet zoo slecht zijn afge komen." Hij bedoelt hiermede oo het happy end, waarbij twee menschen elkaar wedervinden na dagen van droefheid en tra giek De film geeft episoden uit het Londen van 1941, een zeer moeilijk iaar voor de bewoners in het algemeen, en voor de alleen gelaten menschen in het bijzonder. Zij die levenservaring hebben, kunnen deze film op de juiste waarde schatten. Overi gens een dikwijls geestig ver haal, waarin de kalme. Engel sche humor een groote plaats inneemt. Op het gebied van filmtechniek brengt deze film niet veel nieuws. WEERSVERWACHTING. Nevelig of mistig weer met hier en daar nog eenijje lichte sneeuw of motregen. Tempera tuur om het vriespunt. Langs de waddeneilanden matige Noord oostelijke wind, overigens zwakke wind. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 9 Maart 13 uur tot Zaterdag 16 Maart 8 uur waargenomen door: de apo theek Diiyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523 Te Oegsfgeest door: dé Oegstgeester ADoihoeJi. Raad huis pa uk 8. teL 26274- DE LOONEN IN DE Akb XEKMANSCHE EN ROTXERDAMSCHE HAVENS. Terzake van de loonen in de Amsterdamsche en Rolierdam- sche havens, heeft het college va Rijksbemiddelaars een be slissing genomen, waarbij he loon voor de vaste havenarbei ders is gebracht op f 39 55, zulks overeenkomtsig de voor verge lijkbaren arbeid geldende loo nen. Voor de losse arbeiders in Rotterdam heeft het college een overeenkomstige verhooging vastgesteld. Voor de havenarbeiders, werkzaam bij de stichting sa menwerkende haven bedrijven in Amsterdam, heeft het college het garantieloon verhoogd met een toeslag per gewerkt uur. De nieuwe loonen gaan in op Maandag, 11 Maart. DE PERSRAAD GAAT VERHUIZEN. Het bureau Perszuivering en Persraad is wegens verhuizing van Kazernestraat 3 naar de Javastraat 34, telefoon no. 183030. van Maandag 11 Maart tot en met Donderdag 14 Maart voor het publiek gesloten. PUDDINGPOEDER VERLAAGD. Met ingang van 14 Maart zijn de prijzen van de verschillende soorten puddingpoeder verlaagd Vo"r puddingpoeder geldt nu dezelfde prijs als voor custard- poeder, nl. 10 cent per 100 gram io. uitgewogen en 15 cent per 100 gram in verpakking. Gries meelpuddingpoeder mag niet meer dan 71/2, resp. 11 cent per 100 gram kosten en choco ladepuddingpoeder, dat alleen verpakt mag worden afgele verd, niet meer dan 18 cent per 100 gram. UIT TE KNIPPEN EN TE BEWAREN. Distributieuienst „Oegstgeest" (Kring 367). De Kantooruren van het Kringkantoor te Oegstgeest en van de agentschappen Leider dorp, Warmond en Voorhout zijn van af 11 Maart a.s. als vólgt geregeld: Voor het afhalen en indie nen van aanvraagformulieren voor: Textiel, Houten Meubelen, Serviesgoed en Emaillewaren te Oegstgeest op Maandag, Dinsdag en Woensdag van 9—12 u.; te Leiderdorp op Maandag van 13 u. n.m.; te Voorhout op Maandag van 13 u. n.m.; te Warmond op Dinsdag van 13 u. n.m. Aanvragen voor onder- en bovenkleeding kunnen voorloo pig niet worden ingediend. Hieromtrent volgt eventueel een nadere publicatie. Schoenen, te Oegstgeest op Donderdag en Vrijdag van 912 u.; te Leiderdorp op Woensdag van 13 u. n.m.; te Voorhout op Dinsdag van 13 u. n.m.; te Warmond op Woensdag van 13 u. n.m. Rijwielen, Rijwielbanden, Rubberlaarzen. Gedurende de eerste 10 dagen van de maand. Voor de agentschappen slechts op die dagen waarop het kan toor open is. Dit is behalve de hierboven genoemde dagen voor Leider dorp en Warmond op Vrijdag, voor Voorhout op Donderdag. Afhalen van Distributiebe scheiden. De regeling van de uitreiking van bonkaarten voor levens middelen wordt steeds afzon derlijk gepubliceerd. Voor het afhalen van andere distributiebescheiden zooals ziekenbonnen, toewijzingen op aanvragen voor Textiel enz. ontvangt belanghebbende steeds een oproepingskaart, welke met de Distributiestamkaart onbe schadigd moet worden medege bracht. Aan kinderen onder de 18 jaar worden geen distributie bescheiden afgegeven. Wordt het toegewezene niet op het bepaalde tijdstip afgehaald, dan ondervindt belanghebbende een belangrijke vertraging of ver valt de aanvraag. Spreekuren van de Leiding. De Leider of zijn plaatsver vanger is uitsluitend voor het publiek te spreker) op Dinsdag en Donderdag van 24 uur. Vervolg van pag 1. De Vastenbrief en de politiek DE BISSCHOPPEN DAN richten zich tegen het stre ven naar neutrale ver- aenigingen zoowel op cultureel als sociaal terrein. Zou het niet verwonderlijk zijn, indien onder cultureele en sociale vereenigingen alle or ganisaties moesten worden be grepen, behalve de politieke? Luisteren wij met een oor dat onbevangen wil hooren; „Om de vestiging van een nieuwen, maatschappelijke orde, op hechte fundamenten te waarborgen, zijn principi- eele organisaties ook thans onmisbaar. „Alles schijnt er immers op te wijzen, dat in de naaste toekomst het zal afhangen van de innerlijke kracht der principieele organisaties en haar onderlinge samenwer king, of zij bij machte zijn haar gewichtige taak te ver vullen in onze samenleving: ons met name tegenover het communisme den heilzamen en reddenden invloed harer beginselen van sociale recht vaardigheid, onderlinge vre de en liefde bij de ordening der hedendaagsche maat schappij te doen doorwerken" Daarom is neutraliteit als altijd, zeker nu onaanvaard baar en is de plaats van den katholiek niet in de algemee- ne, neutrale organisatie, maar h'i heeft den plicht de nieu we maatschappij te helpen opbouwen in en door organi saties. die zich bij haar werk zaamheden uitdrukkelijk la ten leiden door de christelijke beginselen". Wie wil meehelpen aan den opbouw eener nieuwe maat schappij, aan den sociale recht vaardigheid, kan dit niet doen zonder een politieke organisa tie, die in een democratischen Staat ten eenenmale onmisbaar zijn. Sluiten de Bisschoppen hier politieke organisatie uit? Dan sloten zij een der middelen uit om het doel te bereiken. Bestaat er tusschen dit alles en de politiek dan geen nauw verband? Voor wie ooren heeft om te hooren. is het duidelijk hoe kan het anders Jat de Bis schoppen principieele organisa ties wenschen ook in de staat kunde. Principieel nu staat voor ons gelijk niet met neutraal, niet met humanistisch, maar met christelijk. Wij zeggen het „de Tijd" na: „Als de bisschoppen de een heid van de Katholieken als veiligste garantie voor hel fundament van den opbouw, maar niet als hindernis van de nationale eendrachtigheid van dien opbouw stellen, strekt hun wensch zich onge twijfeld ook tot het terrein der politiek in deze onzekere jaren uit1'. THEE IN PLAATS VAN KOFFIE Het laatst beschikbaar ge stelde rantsoen koffie zal voor twee weken langer toereikend moeten zijn dan oorspronkeliik het plan was. De eerstvolgende bon zal pas op 7 April aange wezen worden en het daarop verkrijgbaar te stellen rant soen zal eveneens voor zes we ken zijn. Ter compensatie van de over deze twee perioden van zes weken uitvallenden koffiebon zal op 23 Maart een extra-bon voor 50 gram thee bekendgemaakt worden. NIEUWE KOLENADER ONTDEKT. In de provincie Limburg (Bel- gië) is een kolenader ontdekt die zich over een oppervlakte j an 3.724 hectarer uitstrekt. Proefnemingen hebben aange toond dat de kolen zich bevin den tot op een diepte, van 1400 meter. De productiecapaciteit van dit terrein wordt geschat op 700 nvllioen ton steenkool van goede hoedanigheid.

De Burcht | 1946 | | pagina 3