Luxemburg-Nederland KORTE GOLF GEEN SINAASAPPELEN, zegt de E.V.C.! SPORT Hoe staan onze kansen? STADSNIEUWS Von Papen wil Koning Gustaaf vragen stellen In aansluiting op het be richt, dat men de staking on- V.S. heeft kunnen voorkomen, V.Sa. heeft kruinen voorkomen, wordt nog gemeld, dat de loo- nen verhoogd zijn met vijf tot acht dollar per week. Na een kabinetszitting heeft de Egyptische eerste mi nister meegedeeld, dat hij zon der de medewerking van de Wafdpartij zou overgaan tot het samenstellen van een dele gatie voor de onderhandelin gen over het Anglo-Egyptisch verdrag. De verdediger van Seyss Inquart heeft een lijst van ne gen getuigen ingediend, van wie vier in verband met zijn optreden in Oostenrijk en vijf in verband met Nederland; von Neurath wil voor zich laten ge tuigen graaf Schwerin von Krosigk. Prof Flemming, de uit vinder van de penicilline, is door den Paus benoemd tot lid van de Pauselijke Academie van Wetenschappen. De nieuwe grondwet voor Albanië is door de nationale vergadering aangenomen; De ze grondwet voorziet in con fiscatie van groote grondbe zittingen en nationalisatie van de natuurlijke hulpbronnen e.a. en waarborgt vrijheid van woord, pers, vereenigdng en godsdienst. Seyss-Inquart heeft om getuigenis van Guido Schmidt, den Oostenrijkschen Min van Buitenl. Zaken in het kabinet- Sohusc'hnigig gevraagd. De Fransche stenotypisten bij hev tribunaal te Neuren berg hebben een half uur na dat zij in staking waren ge- gp"- hun werk hervat, daar hun de gevraagde salarisver- hocging is toegekend. VOETBAL. Mochten ook voor onze Leidsche clubs de terreinen niet afgekeurd worden, dan staai er voor U.V.S. een zware uit wedstrijd tegen Watergraafsmeer op het programma. Wij schreven echter een vorige maal, dat met de wil om te win nen alles mogelijk is, laten wij het hou den op een gelijk spel, ook dan zijn wij tevreden. Het programma is: Watergraafsmeer U.V.S.De KennemersVelsen. Derde klasse A: WassenaarLug- dunum; S.J.C.V.V.S.B.Roodenburg Blauw Zwart; A.S.C.— Hillinen; L.F.C. Alphen. Ook hier zeer belangrijke ontmoetin gen en wel RoodenburgBlauw Zwart. Mocht Roodenburg er in slagen de te genpartij te bedwingen, dan is ook in deze klasse nog alles mogelijk, aange zien ook A.S.C. en L.F.C. zullen win nen. S.J.C. heeft een klein kansje tegen AlpliiaLisseHillegomRouwkoop V.V.S.B. Vierde klasse A: V.V.L.V.—D.O.S.R. AlpliiaLisse; HillegomRouwkoop; TeylingenZ.L.C.DocosBodegraven. Lisse staat hier aan den kop, echter heeft Alphia bij winst eveneens een kans, een overwinning die zeker niet uitgesloten is. Winnen' doen hier voorts D.O.S.R.. Hillegom, Teylingen en Bodegraven. Vierde klasse B: In deze klasse ste vent R.K.A.V.V. regelrecht op het kam pioenschap af. wanneer ook Archipel en kele veeren laat en zal ook Zondag winnen. KORFBAL. Het korfbalprogramma voor onze Leidsche clubs is: Eerste klasse: Het ZuidenVicus Orientis. Tweede klasse: Vicus Orientis II— Ready. 3e klasse A: Vicus Orientis IIAlge- meene. 3e klasse B: ZuiderkwartierH.K.V. II; PhoenixAlgemeene II. Programma Leidsche Koribatboud. Zaterdag adsp. Algemeene aVicus Orientis a. Zondag: 2e kiasse: Vicus Orientis 6 Algemeene 6; Zuiderkwartier 3Alge meene 5. HOCKEY (HEEREN). Eerste klasse A: D. Stud.—H.O.C. Leiden—T.O.G.O.; Victoria—H.D.M.B. M.H.C.H.H.IJ.C. 2e klasse B: H.D.S.—Leiden II. Dames: Promotie klasse A: Leiden 1 -H.H.IJ.C. II. 2e klasse A: Leiden 11—Aeolus I. SCHAKEN. Tournooi V. T. L. Ter gelegenheid van het 10-jarig be staan van de S.C. V.T.L. (Ver. Touwfa- brieken Leiderdorp) organiseert deze vereeniging op Vrijdag 26 en Zaterdag 27 Aprïl een schaaktournooi in één der lokaliteiten van genoemde fabriek aan de Ziildijk. HET IS ER DAN TOCH eindelijk van gekomen! Na zooyele jaren verstoken te zijn geweest van Interland-voetbal, van een vrijwel volkomen liquidatie van het Nederland- scfae elftal, komt Zondag het daadwerkelijk herstel van het internationale sportcontact. Op de Nederlandsche ploeg „in opbouw" ligt al direct een domper n.I. het niet medespelen van aanvoerder Kick Smit. Ondanks deze tegenslag, vraagt iedere voetballiefheb ber zich af, hoe onze kansen staan. Wij hebben optimisti sche geluiden gehoord, maar toch veel meer pessimistische. Diegenen, die zoo pessimistisch zijn ten opzehte van de ko mende wedstrijden mogen wij wrzen op het resultaat van den wedstrijd Amsterdam tegen een Brussel-Antwerpen-com- binatie, welke eenige maanden na onze bevrijding gespeeld werd. Met veel moeite wisten de bezoekers toen met 21 te winnen van een Amsterdam- sche elftal dat zeer zwak was samengesteld. Wij herinneren ons nog een wedstrijd Ned. elftalAmsterdam 10—2 en zou ons Ned. elftal van heden nu waarlijk zoo zwak zijn als menigeen denkt? Blauw-Wit kreeg kort geleden wel een voetballesje, maar ook het Luxemburg-elftal ondervond dit. Reeds menigmaal waren de verwachtingen niet hoog gespannen en deed ons elftal wonderen.. Daarom en daar om alleen blijven wij optimist. Ten gerieve van de sport liefhebbers geven we hier onder de foto's en samenstel ling van het Nederl. elftal. BERGMAN KICK SMIT ABE LENSTRA HALLEMAN HERSTELCOMPETITIE L.S.B. Philidor kampioen in de klasse IA. Door de laatste wedstrijd tegen Vrien denschaar met de vermoedelijke cijfers SVó te winnen, heeft Philidor het kampioenschap veroverd. Zij moet nu twee beslissingswedstrijden spelen tegen den kampioen van klasse IB. Dit is waar? schijnlijk Alphen. De uitslagen van de wedstrijden, die deze week voor de competitie van de L. S.B. gespeeld zijn luiden: Klasse IA: VriendenschaarPhilidor 2xxx5xxx (waarschijnlijk 3XA6V2); L. S..G. IINoordwijk 5xx2xx. Klasse IV: Oegstgeest—Lisse-6—4; SchaakgenoegenN.Z.H. 4xxx3xxx (waarschijnlijk 64). Klasse UB: Philidor IICaissa 3%xx —4 Vo xx. Klasse IVA: Schaakgenoegen II—Kat wijk III 5—5 TOONEEL SCHOUWBURG. Toontje heeft een paard geteekend. Het loopt best, dat paard van Toon tje. Het was heéTemaal voor 't paard niet noodig. maar toch heeft het Resi- dehtie-tooneeL dat ons op deze reprise der succesvolle reprises vergastte, er een paar nieuwe beenen aangezet. Het paard dat ik toch wel eens graag in le vende lijve geteekend zou willen zien (het moet overigens shock-king zijn), heeft de operatie goed doorstaan. Rini Otte heeft met Sarn Retel de bent ver laten. Dat is jammerlijker dan Toontje Woensdagavond deed voelen. Caro v. Eyk nam de, plaats van Rini Otte in. Er is al zooveel over dit kostelijke stuk geschreven, dat nog als eenige vraag overblijft waarom Toontje zoo geliefd is. Het béste antwoord is in dit geval zélf eens naar 't charmante drama te gaan kijken, dat 't gevolg is van Toontjes teekenkunst. Voor wie dit blijspel van Lesly Storm nog niet 2ag, het volgend exposée. Toontje is de eenige spruit van een ordentelijk huisvader. Ho- nard Fleming (Rich. Flink). Tegen de gedegen ideeën van zijn papa, teekent Toontje een paard ergens op de muur in huis. Dr. Fleming raakt buiten zich zelf, want nog afgezien vrn de bescha diging des huizes, 't paard is zoo rea listisch, zoo écht. dat zelfs ,,de kunne" des beests buiten twijfel blijft. Als Toontje nu hiervoor een onverdiend pak slaag had gekregen, zou het verhaal uit kunnen zijn. Maar mama vindt het niet zoo erg, en dan begint het tempête onder de echtelieden. De luisterrijke oneenigheid geeft ma ma (Mieke Flink) de sporen en zij ver dwijnt naar haar ouderlijk huis. Daar vat een gecompliceerde sfeer ook al vlam. De vroolijke mama maakt een uit stapje met de verloofde (Paul Steenber ger) van haar iusje (Caro v. Eyk). En thuis heerscht bü dit alles de fraaiste figuur van dit stuk: moeder Paisons (Fie Carelsen), En daar alleen al is zoo kos telijk van te genieten, dat je alle erger nis vergeet die je hier als recensent naar toe gaande toch had, omdat Lel den niets nieuws krijgt van 't Residentie Tooneel. Enfin een stevige lachbui om de fraaie grootvader (Henk van Buu- ren), maakt je weer tot een tevreden mensch. Het Is goed om eens met zooveel smaak te lachen, dat je nog meer plei- zier in je leven krijgt. Dat is dan naast het genot van goed spel, een rijkere gave dan je voor je entréegeld ooit kunt verwachten, zelfs al zou 't nog hooger worden. En omdat Toontje zoo gul van d a t geeft, daarom lijkt het dat hij on sterfelijk is evenals zijn paard. Laat het loopen. totdat we het allemaal eens ge zien hebben. F. Cuppen. WEERSVERWACHTING. Tot Zaterdagavond; Meest zwaar bewolkt. Geen neerslag van beteekenis. In de kuststrook. Temperatuur om het vriespunt. Zwakke wind. Geruimen tijd geleden heeft Nederland zendingen pootaardappelen naar Spanje verscheept. In ruil daar voor stuurt Spanje ons sinaasappelen en niet zoo'n klein beetje. Het gaat hier om 168.000, honderd-acht-en-zestig duizend kisten. Deze 168,000 kisten sinaasappelen zijn reeds betaald. De Rotterdamsche E. V. C. (communisten) stuurt een telegram aan den Min.-President, waarin dezen wordt verteld, dat de havenarbeiders dezie sinaas appelen niet zullen lossen. Ze laten ze liever verrotten. Dat hebben ze niet aan den Minister getelegrafeerd, maar dat ligt erin opgesloten. En dat zijn dan de men- schen, die beweren op de bres te staan voor de sociale verzorging van ons land. Naar aanleiding van andere moeilijkheden, ontstaan door de E. V. C. in de haven van Rotterdam, heeft de U. N. N. R. A. thans besloten dat haar goederen niet meer in Rotterdam zullen worden gelost, maar in Ant werpen. Als er straks werkeloosheid komt in de havens, dat men dan wete aan wien men het te danken heeft. En wij zijn wel benieuwd wat de regeering nu einde lijk eens zal doen tegen het terroristische optreden van de E. V. C. Vervolz van pag 1. Annexatie - moreel Daartegenn moeten wij ons, krachtens onze Rechtsovertui ging, met kracht verzetten. Dat is geen kwestie van zachtaar dige behandeling van Duitsch land! Integendeel; na de gru welijke ervaring van vele ge neraties is het onze plicht, Duitschland staatkundig mach teloos te houden. Dit is niet alleen het belang van de door Duitschland geruïneerde vol ken, het is niet minder het be lang van de millioenen, die wonen, waar eenmaal Tweede en Derde Rijk hebben ge- heerscht. Nog altijd handhaaf ik mijn te Londen verdedigd standpunt van de noodzake lijke verdeel ing' van Duitsch land in zes Staten. Maar dat is heel iets anders dan annexatie! Dan het weg nemen van Duitsch gebied met of zonder Duitsche bevol king! Dan de vreeselijkste aantasting, die men jegens een volk kan bedrijven, om daar mee de geweldige oorlogsscha de te compenseeren! Dan het zich blootstellen aan de ver dachtmaking van een interna tionaal zoo onscnuldig volk als het Nederlandsche: dat het op zeker tijdstip van zijn geschie denis de gelegenheid benutte, om zich een aan anderen be- hoorend gebied te verschaf fen! Moreel zou annexatie slechts aan de orde komen, indien eerst glashelder was aange toond, dat alleen met dit mid del de vergoeding kon worden gevonden, die Nederland uit zijn ondergang kan redden. Maar nooit is moreel annexa tie als leuze te verantwoorden, als stuk propaganda losge laten op ons'volk om zijn macht te vergrooten, zich imperialis tisch in de wereld te vertoo- nen. Prof. Dr. J. VERAART. Misdadigers trachten zich te verdedigen Von Papen, een der leidende diplomaten der Nazi's, heeft het tribunaal verzocht vragen te mogen stellen aan den 87- jarigen Koning Gustaaf van Zweden, teneinde zijn bewe ringen, dat hij in 1939 en 1940 pogingen deed om den Euro- peeschen vrede te herstellen en een eind te maken aan de Kerk- en Jodenvervolging, te bevestigen. De kwestie van een persoonlijke verschijning werd niet aangeroerd en de prose- cutie had er geen bezwaar te gen, dat Koning Gustaaf on dervraagd zou worden. Een. der kwesties, die von Papen door Koning Gustaaf beaamd wensoht, is het feit, dat von Papen in het voorjaar van 1940 Koning Gustaaf in een brief dringend verzocht zijn invloed aan te wenden voor het her stel van den vrede. Von Papens verklaring is door het Zweedsche departe ment van Buitenl. Zaken be vestigd. De Koning had echter geantwoord, dat hij geen hulp kon bieden, daar de noodzake lijke basis voor eon vrede niet aanwezig was. TARIEVEN LUCHTVAART- VERKEER EUROPA—V. S. VASTGESTELD. De Internationale Ver. voor vervoer door de lucht heeft de vrachtprijzen voor de trajecten tussohen Europa en de V. S. vastgesteld. De reis van Am sterdam naar New-York zal 384 dollar kosten. RIJKSUNIVERSITEIT LEIDEN. Naar wij vernemen is be noemd tot buitengewoon hoog leeraar in de oude geschiedenis aan de universiteit te Leiden Dr. W. ten Boer, conrector van het christelijk gymnasium I 's-Gravenihage.

De Burcht | 1946 | | pagina 3