Alle verandering is nog geen verbetering OMGEVING RADIO Van den Veld Jan Tromoetter 34 HAZERSWOUDE Tot plaatselijk deurwaarder is met telgang van 2 Maart benoemd de beer W. Vroegrijk. KATWIJK AAN DEN RIJN Het comité van actie voor den zee haven heeft besloten, dat op de jaar beurs het comité een stand zal inne men waar aanschouwelijk zal worden Voorgesteld het serveeren van visch. Vervolgens zal men te zien geven de Katwijksche visscherskleederdracht en een maQuette van de zeehaven. Leden van bet comité zullen een en ander toe lichten en de groote belangen van de Zeehaven naar voren brengen. Voorts zal in Katwijk een tentoon stelling gehoudén worden betrekking hebbende op alle bedrijven, die met de zeevaart in verband staan. Telefoon. Met ingang van a.s. Dins dag 12 Maart zal het telefoonnet Kat wijk geautomatiseerd worden. De tele fooncentrale aan de Julianalaan te Kat wijk aan den Rijn zal dan in gebruik worden gesteld. Het net omvat Kat wijk-Rijn, Katwijk-Zee, Valkenburg en Rijnsburg. Het kengetal zal zjjn 1718. Stille Omgang. De afd. Katwijk van den Stillen Omgang hield een le- denVergadering in het Parochiehuis onder leiding van den voorzitter, den heer C. J. Boskamp. De bestuursverkiezing gal tot uitslag, dat herkozen werden de heeren C. J. Boskamp en F. J. Luijten en gekozen wérd de heer J. A. van Schie. Het zangkoor en M. Stella gaven enkele liederen ten gehoore en de heer Schrijvers, hoofdbestuurslid te Leiden, hield een lezing toegelicht met licht beelden. Het ledental bedraagt 60. Za terdagavond zal er te 9 uur Lof zijn en met de tram van 9.40 gaan de omgangers naar Leiden. De dienst der doktoren zal Zon dag worden waargenomen door dokter Borlefs. LANGERAAR Een R.K. dubbel-mannenkwartet on der leiding van den heer C. van Dam, gaf een uitvoering, die den aanwezi gen een prettige avond bezorgden. Merkwaardig en interessant was de opluistering door het Bouwmeester Or kest. Reeds de naam doet ons aan ar- tisten denken. Het typische van dit or kest is bovendien nog, dat het bestond "Tiit vader en vijf zonen, waarbij twee rlt-violen, cello, klarinet en slagwerk de bezetting vormden. De bekende Langeraarsche pianist, de heer C. van Dam Jr., begeleidde het Aan het einde dankte de heer v. d. Zwaan, thans wonende in Maastricht, het dubbel-mannenkwartet en het orkest Bouwmeester voor wat zij geboden hadden Spr. had geen spijt, dat hij de reis van Maastricht naar hier er spe ciaal voor gemaakt had. AWior-uitvoering. De voetbalve<- eeriging Aliior heelt 3 uitvoeringen ge organiseerd voor donateurs en belang stellenden. He* waren allen eigen krach ten. die voor het voetlicht kwamen en zij toonden dat zil meer kunnen dan voetballen. De stemming was goed en a'len zongen uit volle borst het club lied Altior 1946. Door de Senioren werd Neef Bill uit Mexico" met succes ten tooneel gebracht. Tot slot een verloting van 2 taarten en 2 worsten. Resultaat: een mooie en welkome kasversterking voor Altior. Uitvoering R.K. Dubbelmannenkwartet. Deze uitvoering was voor muziek- minnend publiek een avond van waar genot. Na een welkomstwoord door den heer C. v. Dam kregen we te hoo- ren zang met pianobegeleiding door den heer C. v. Dam Jr. ofwel met orkest begeleiding door het Orkest Bouw meester. Al werd voor een der tenoren excuus gevraagd wegens verkoudheid, toch heeft dit, een enkel moment daar gelaten, niet teveel afbreuk gedaan, en stond de uitvoering op hoog peil. Jam mer. dat niet meerdere dezen avond bijwoonden, die een bijdrage was voor de verheffing van het cultureele peil NOORDWIJKERHOUT Stilte Omgang. In bet Patronaats gebouw vergaderde het Genootschap van den Stillen Omgang. De voorzitter, de heer E. Oostdam, opende en riep een hartelijk welkom toe aan leden en het Leidsche bestuur, dat door twee le den vertegenwoordigd was. Na een te rugblik geworpen te hebben op de af- geloopen moeilijke jaren herdacht de voorzitter den overleden Herder, den Hoogeerw. Heer Pastoor Westerwoudt. Hierna herdacht de voorzitter de over leden leden van de afgeloopen jaren. In tegenwoordigheid van 20.000 personen werd aan Winston Churchill het eere doctoraat van de universiteit van Miami uitgereikt. Links: president Bowman F. Ashe van de universiteit. Achter Churchill dr. Guy E. Snavely, die den En- gelschen ex-premier de kap omhangt. Anefo-P. voor Vrijdag. HILVERSUM I. 301 M. 6. Ensmble Nina Dolce. 6.20 K.R.O.-nieuws. 6.30 Ensemble Nina Dolce (ver volg). 6.50 's Avonds als ik slapen ga... 7.Nieuws. 7.15 Gereserveerd voor Depar tementale uitzending. 7.30 Programma Nederl. Strijd krachten. 8.Nieuws. 8.05 Piano-duo Beuker en Denijs 8.30 Lily van Haghe met een vroolük verhaal. 8.45 Vaudeville Orkest o.I.v C. v. d. Linden. 9.— Op de brug. 9.15 lersche liederen (gr. pl.L 9.30 Vaudeville Orkest (ver volg). 10.Nieuws. 10.15 Jack Hylton en zijn orkest. 10.20 De Kath. Sportorganisatie door rector E. A. M. Paap. 10.34 Avondgebed met koorzang. 11.Ensemble Erica Helen. 11.30 Populaire platen. HILVERSUM II, 415 M. 6. Nieuws. 6.15 Weeroverzicht. 6.18 Dolf v. d. Linden en zijn Metropole-orkest. 7.15 Buitenlandsch Weekoverz. 8.Nieuws. 8.05 Geza Anda, piano. 8.30 Vernieuwing van het onder wijs. 9.Op de brug. 9.15 The Kentucky Minstrels met orgelbegeleiding. 9.30 Men vraagt., en wij draaien 10.Metropole-orkest o.I.v. D. v. d. Linden. 10.40 Avondwijding. 11.Nieuws. 11.15 Dn^-nuziek door Tommy Dorsey en zijn orkest. 11.45 Rustige klanken. LEIDERDORP Feestavond Buurtver. „Festo-Forlo" Deze buurtvereeniging gaf voor haar le den een feestavond in het Patrons.ats- gebouw. De voorzitter, de heer Kruide nier opende dezen avond en Jee'de me de. dat er reeds plannen zijn gemaakt ter nerdenking var de komende bevin dt gsfeesien. alsmede het vormen van een re.ófonds. Van hét programma noemen wij het optrcoen van het ensemble „the Mau- na-Loa's" en de „Festo Forto '-tocneei- club o.I.v. den heer Riesebos die zich uitnemend van hun taak kweten. De heer Velthuizen, wit Leiden, vertoonde een aantal zeer aardige films. He: muzikale gedeelde weid wederom op ulistekende wijze verzorgd dooi het Trio Zaagman. LEIDSCHENDAM Inbraken. In een der voorgaande nachten hebben dieven zich toegang we ten te verschaffen tot de woning van den heer B. van H.. In de Mauvelaan. Na zich daar een flinke buit te hebben verzameld o.a. tafelzilver en eenige Perzische tapijten zijn de inbrekers zon der spoor achter te laten vertrokken. Wel heeft de politie den volgenden mor gen met behulp van speurhonden een onderzoek ingesteld waarvan het resul taat nog moet worden afgewacht. In denzelfden nacht heeft een andere settle inbrekers de sigarenwinkel Delft- schekade hoek Achterweg leeggehaald. Zij zijn daar heel radicaal te werk ge gaan want om toegang te verkrijgen hebben zij de etalage-ruit verbrijzeld, waardoor zU vrli baan kregen tot de gewenschte artikelen. Overgeplaatst. De gemeente-veld wachter van Beuningen, die een aantal jaren dienst gedaan heeft als marechaus see en na de bevrijding een functie be kleedde bij de P.O.D. arrestatietroep al hier. is overgeplaatst als veldwachter naar Haastrecht. Ziekendienst. De geneeskundige dienst wordt vanaf Zaterdagmiddag to* Zondagnacht waargenomen door dr. v. d. Stam, Voorburgscheweg 25, tel. 84. NIEUWVEÉN Feestavond R.K. standsorganisaties. - De Vereenigde R.K. Standsorganisaties gaven voor hun leden en genoodigden twee vastenavonduitvoeringen. Na ope ning door den voorzitter, den heer J Burgmeyer. werd begonnen met het zin gen van „Roomsche Blijdschap", waar na een plaatselijk cabaretgezelschap on der leiding van L. de Boer. verschillen de aardige tooneèlstukjes opvoerde. Pastoor Schretlen sprak een slot woord en spoorde de aanwezigen aan om de jeugd te steunen, want dat zij de toekomst is voer de Standsorganisa ties. Spr. bracht dank aan de spelers voor hun amusantspel. Werd de avond opgeluisterd door Nieuwveen's bekende accordeonist J. Spring in 't Veld.de zangnummers wer den begeleid door den 12-jarigen Steven de Boer, waarmede hij voor het eerst in het openbaar optrad' hetgeen hem reeds zeer goed afging. Tooneelvereeniging „Onder Ons". De tooneelvereeniging „Onder Ons" gaf haar tweede opvoering van de klucht „Wespennest". In ons vorig ver slag hebben wij het spel en spelers uit voerig beschreven en hieraan hoeven wij niets toe te voegen. Ook nu was het spel weer af. Een geslaagde avond, een tevreden publiek en een aanwijzing om op den ingeslagen weg met succes voort te gaan. TER AAR Nederland helpt Indië. De collecte voor dit doel heeft in deze gemeente VJF:££l}racht som van bijna 3600. waarna hij het woord verleende aan den heer D. Bergsma, 2e secretaris van het Leid§che bestuur, die een uiteenzet ting gaf over de moeilijkheden welke dit jaar opgelost moesten worden in ver band met de bedevaart. Een woord van lof voor de voortvarendheid van het Leidsche bestuur is hier zeer zeker op zijn plaats, want aan dit bestuur is het te danken, dat met 3 extra-treinen dit jaar de bedevaart gehouden kan wor den en dat Noordwijkerhout met 240 deelnemers naar Amsterdam kan gaan. Hierna was er gelegenheid tot vragen stellen, waarvan een dankbaar ge bruik werd gemaakt. In verband met het feit, dat de laatste jaren bij een klein aantal leden de contributie niet was geind hebben zich enkele moeilijk heden voorgedaan. Deze werden door heA bestuur naar genoegen opgelost. De voorzitter deelde mede, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag 9 en 10 Maart de bedevaart gehouden wordt. Om half elf Zaterdagavond is er een korte oefening in de St. Victorkerk, waarna gewandeld wordt naar Piet Gijzenbrug. De trein vertrekt uit Noordwijkerhout om 23.56 uur. Zondagsdienst der doktoren. De Zondagsdienst der doktoren wordt Zon dag 10 Maart 1946 waargenomen door dokter van Praag. SASSENHEIM Dacbau. Woensdagavond sprak kap Wuyster voor de R.K. Jongemannenver. Om 8 uur opende den heer L. Termeer met een- kort woord van welkom aan eerw. spr. en de talrijke aanwezigen. Met een passend woord herdacht spr de vice-voorzitter der jongemannenver. A. v .d. Vlugt, die Dinsdagavond is overleden. Hierna verkreeg kap. Wuyster het -woord. In 1942 werd hij, omdat bij weigerde de H. Sacramen ten aan leden der N.S.B. toe te die nen in een val gelokt. De kinderen dier leden werden hiervoor misbruikt. Hij schetste ons zijn verblijf in het „Oranje Hotel" waar spr. het niet eens zoo slecht vond. Wel kreeg men weinig eten en veel gesnauw, maar hij kon zich nog wel vermaken met zelf gemaakte kaarten en kruiswoordpuzzles van de randen van „Volk en Vaderland". Hij had n.l. kans gezien om de potlood- stiftjes van zijn vulpotlood in zijn zak te laten glijden. Na nog even „vacantie" gehad te hebben in Amersfoort werd hij naar Dauchau getransporteerd. Dit is wel het verschrikkelijkste het transport. Men stond met vijven in een éénper soonscel. Er waren transporten van Buchenwald naar Dachau met 5000 man. Dit duurde 3 weken. De menschen ston den dan in barre koude in open bees tenwagens zoo stijf tegen elkaar, dat men de voeten niet kon bewegen, ge volg. de meesten bevroren voeten. Dan kreeg men voor rantsoen in 3 weken 3 rauwe aardappelen en totaal 125 gr. brood. Van de 5000 menschen kwamen dan ook slechts 3000 levend aan. In Da chau stonden de deuren van het kamp wijd open en men werd verwelkomd en overladen met vloeken e.d. Na eenige uren geheel ontkleed te zijn werd men kaal geknipt en scheerde men 'n streep over het hoofd, de z.g. „Hitlerstrasse". Dan werden zij netjes in een sing-sing- pak gestoken en begon de opleiding. Het was alles onmenschelijk pesten. Uren lang appèl, beddenbouwen. mar- cheeren, hardloopen, kopje duikelen, rol len klimmen enz. Steeds moesten daarbij nog de bekende Duitsche liederen wor den gezongen en ging het niet goed of vlug genoeg dan waren er wel stokken en zweepen. Na de opleiding kreeg men „vast werk". De eerw. spr. is beton- storter, wegenbouwer en land- en steen- groeve-arbeider geweest. Spr. sprak over de verschrikkelijke besmettelijke ziekten waar duizenden aan stierven, over de vele proeven, die op de men schen werden genomen, over de ontzet tende luizenplaag, de luchtdrukproeven, waarbij de longen der slachtoffers uit elkaar sprongen. De eenige troost voor hem was, dat alles Gods wil was. Groot was het moment der bevrijding, waarvan zij door twee geheime radio's op de hoogte waren. Spr. zeide, dat het optreden der S.S. erg was maar nog erger was wat de communisten deden. Wij zijn het met de voorzitter, die na afloop kap. Wuyster dankte, eens. dat de duivel van het nazisme is over wonnen maar van het communisme nog lang niet. Met het Wilhelmus werd deze avond gesloten. Naar aanleiding van de jongste gebeurtenissen in Spanje schrijft de Spaan- sche correspondent van de „Catholic Herald" het vol gende: ledereen weet en is er van overtuigd, dat er van daag of morgen een ver andering moet komen in het regiem van Spanje, maar tot nu toe weten nóch de rechtsche, nóch de link- sclie partijen precies hóe dit tot stand te brengen. Franco is niet van plan mede te werken aan het j herstel der monarchie. Hij J heeft "eenige dagen geleden I twee toespraken gehou den, waarin hij wees op de gevaren, welke voort vloeien uit een plotselinge verandering der regee ring, en waarin hij aan drong op loyale samen werking met hem. Het staat wel vast. dat een plotseling ingrijpen ge paard zou gaan met veel moeilijkheden en bloedver gieten, en eenieder (be halve de communisten) is daar huiverig voor. De meeste Spanjaarden geven trouwens toe. dat het in hun land nog niet zoo slecht is .ofschoon de prijzen ontzettend hoog zijn en pok de belastingen onlangs weer met 10 pet. zijn gestegen. De droogte van het vorig jaar heeft aan het land geen goed gedaan en wan neer er dezen zomer wéér een droogteperiode komt, ziet het er voor de naas te toekomst zeer slecht uit. Ook in Spanje heeft men het distributiesysteem, en dit systeem is„ evenals overal ter wereld, oorzaak van veel mopperen en kla gen. Anti-Franco propaganda versterkt slechts het Regiem. Wanneer Britten en Ame rikanen eenig gevoel heb ben voor goede propagan da. en drie jaar op het vasteland hebben ons wel overtuigd van het tegen deel dan hadden zij geen betere pro-Franco actie kunnen opzetten, dan zij thans doen met hun anti-Franco-campagne rond om het Iberisch schier eiland. De campagne tegen Fran co. zooais die thans wordt gevoerd. kan den Span jaard slechts irriteeren. Hij is een echte individualist En hij beschouwt het als een beleediging aan het adres van zijn intelligen tie wanneer hij leest, dat de een of andere vrouwen club in Engeland een re solutie heeft aangenomen, waarin het beleid der Spaansche regeering ver oordeeld wordt. SPANJE SN BE BRANDING Het resultaat van de heele anti-Franco-actie is een hernieuwd en versterkt vertrouwen in Franco, die in ieder geval dié ver dienste heeft, zijn buiten- landsche politiek te basee ren op realiteiten, die de Spanjaard zien en begrij pen kan en niet op sen ti mental iteiten. Vrees voor Rusland. Een van die realiteiten, en wel de voornaamste, is de vrees voor Rusland. De Spanjaard is een vurig Ka tholiek. Hij beschouwt Rus land naar de woorden en daden van haar regeer ders. Hij is er van over tuigd, dat Stalin absoluut trouw is aan zijn eigen philosophie. En de Span jaard voelt dat die ge trouwheid van Staliu aan zijn denkbeelden de dood beteekent voor Katholiek Spanje. Het voortdrlngen van Rusland in Europa heeft hem versterkt in die over tuiging en vrees voor de zen tegenstander ingeboe zemd. Overal waar men van daan aan den dag in Span je rondwandelt, bemerkt men. dat Rusland's bedoe lingen het voortdurend on- derwero van gesprek zijn. De Spanjaard verlangt naar vrede, cn welke fou ten en zwakheden Franco ook moge bezitten, hij heeft zijn land in ieder geval vrede gebracht en hij heeft een open oog voor de problemen en moeilijk heden van den gewonen man: huisvesting, voeding en werk. Een eventueele omver werping van het Franco- regiem boezemt den Span jaard vrees in, en deze vrees wordt niet weinig versterkt door guerilla's in Spanje. Voor den Span jaard zijn deze „democra tische guerilla's" plunder tochten van een stelletje bandieten en „jongens van de vlakte": zij komen uit de bergen en bestelen de boeren, ze persen fa brieksarbeiders geld af en zijn gehaat door alle lagen der bevolking. Amerika is populair. De houding van Spanje ten opzichte van Engeland en Amerika is goed. maar een beetje verward. Amerika is populair in Spanje: Engeland in zekeren zin eveneens. De Span jaard is er terecht of ten onrechte van over tuigd. dat deze beide lan den de laatste bolwerken zijn van de Westersche democratie. Hij beschouwt ze als leiddraaid, als gids. Maar méér dan dat ver wacht hij niet, nóch ac cepteert hij: hij wenscht uiteindelijk zijn eigen re geering te kiezen. De tegenstellingen tus- schen de politieke partijen in Spanje zijn minder he vig en fel dan ze in het buitenland worden afge schilderd. Het is een feit, dat er heel wat Spanjaar den. die tijdens den bur geroorlog als republikei nen vochten thans geheel vrijwillig en in goede har monie met de regeering samenwerken aan den her opbouw van het land. Nog geen Jan Trompetter te zien! Ja toch, daar kwam hij aanrennen. „Istie al weg? Istie al weg?" riep hij van v.er. Hijgend kwam hij aan, Tobias naast hem, tong uit zijn bek. „Ja verbeeld je, dat bij al weg was geweest! Ligt hij er nog?" Marjolein zei niets, wees alleen met haar vinger. En ja, daar lag de trompet, tusschen een glazen stolp met niets er onder, en een leege wijnflesch, en een beeldje met een been er af, en een tooneelkijker, en een herdertje dat een herderin netje een zoen geeft, en een koekepan en een pijperek: de trompet! „O, een rebus!", riep Marjolein opeens, „kijk, kijk, kijk!" En warempel, een gezellige winkel was dat, met een rebus op de ruit. „Eerst de trom pet", zei Jan Trompetter. „Eerst oplossen!", riep Mar jolein, „misschien winnen wij de trompet dan wel!" En zij begon te probeeren en te spellen: „uit deuit deuit de tweedeIk. heb het!" „Even wach ten", riep Jan Trompetter, „ik heb hem bijna". „Kom nu maar mee", haastte Marjolein „als ik de trompet win, dan krijgt u hem!" En zij stormde naar binnen met haar tasch met spruitjes, en Tobias mee, en Jan Trompetter mee. „Ik weet wat daar staat!", zei Mar jolein tot een oud mannetje achter een buikkastje en zes stoelen. „Ja, da s nogal wiedes", kraakte het man netje.

De Burcht | 1946 | | pagina 2