Rusland handhaaft troepen in Perzië Vredesgerechtshof - oorlogsinstrument Het Franco-regiem, interne aangelegenheid Loonen voor landarbeiders verhoogd De toestand in België INDONESIË en beschuldigt Engeland van inmenging S FRANK ROBERTS, de Britsche zaakgelastigde te Moskeu heeft, naar gisteren in Londen werd bekend gemaakt, een nota van de Britsche regeering aan de Sovjet-Russische* regeering overhandigd. In de nota wordt gewezen op de bepalin gen van het driemcgendhcdenverdrag, welke betrekking hebben op het terugtrekken van geallieerde troepen uit Perzië. Ook wordt in de nota gevraagd wat de Sovjet-Russische regeering beoogt met het blijven handhaven van troepen van het roode leger in sommige deeien van Perzië. Roode demonstraties Voor den tweeden dag zijn te Teheran door aanhangers van de Tudeh, de linksche partij in Perzië demonstraties gehouden bij het parlementsgebouw, ge richt tegen het langer in func tie blijven van het huidige par lement. In de vergadering van htt parlement was gisteren niet het vereischte quotum aanwe zig. zoadat geen behandeling van de kwestie van het voort bestaan van het parlement of van de aanwezigheid van Sov jet-Russische troepen in Perzië kon plaats vinden. Een tweede Java in Perzië? Alle Moskousche bladen pu- bliceeren een bericht van Tass uit New York, waarin een arti kel wordt geciteerd van sjah Ahakhanani. den vroegeren chef van het Perzische bureau voor militaire voorlichting in ae Ver. Staten. Deze beschul digt Engeland var; de poging om „een tweede Java in Perzië te stichten". Engeland, zco zegt hij, steunt de reaetionnaire ele menten en mengt zich uitvoe rig in de Perzische aangelegen heden. Gedurende de laatste twee jaren heeft Groot-Brittan- nië de stammen in Zuid-Perzië gewapend, met het oog op voor bereidingen voor een staats greep, welke zou worden uitge voerd bij het minste teeken, dat de Tudeh, in coalitie met andere partijen, bij de verkie- Gisteren is in hetzelfde zaal tje waar Mussert, Blokzijl en Van Gencchten terecht hebben gestaan, het proces begonnen te gen den president van het zoo gehate vredesgerechtshof, het maehtsinsirument in handen van de N. S. B., prof. Carp. Wij moeten eerlijk zeggen, dat wij er erng weinig voor voelen om aan al deze proces sen nog veel plaatsruimte te geven. Ze worden veroordeeld, ze gaan in hooger beroep, het komt weer in cassatie en na ne gen maanden is er nog geen vonnis uitgevoerd. De beschuldigden brengen al tijd, zij het dan in andere woor den, dezelfde beweringen naar voren. En zij trachten zich allen te verschuilen achter hun zoo genaamde goede bedoelingen. Men kan bij sommigen zooals bij deze beschuldigde, prof. Carp, eenigszins aannemen dat zij met idealistische bedoelingen zijn begonnen en uit het getuigen verhoor bleek, dat deze man tijdens den oorlog zeer terug getrokken leefde, dat hij blijk baar ook een jodin had gered en het illegale werk had laten waarschuwen. Maar de beschuldigingen te gen hem ingebracht, dat hij iuist het vredesgerechtshof had gehanteerd als een machtsmid del om het Nationaal-Socialis- me van zijn vijanden te ontdoen en zoo mede te helpen aan het terreur-bewind, werden wel zoo duidelijk uiteengezet, en waar gemaakt, dat de verdediging van Mr. A sell van Wijck den procureur-generaal. Mr. Zaayer, niet kon afbrengen van zijn eisch: levenslange gevangenis straf. Uitspraak volgt over 14 dagen. En dan zal het wel weer verder draaien: in hooger be roep in cassatie enz. enz. zingen misschien de overwin ning zou behalen. Vanaf Augus tus 1941 is Groot-Brittannië doende geweest met het aan het bewind brengen van verschil lende corrupte regeeringen, van welke de Tudeh werd uit gesloten. De Britsche koloniale autoriteiten hebben hun „ster ken man" reeds gekozen in de persoon van den reactionairen Seid Zia Ed Dine dien zij, na 20 jaren ballingschap, uit Pales tina gerepatrieerd hebben. Reu ter voegt hieraan toe, dat Seid Zia Ed Din, voormalig Per zisch eerste minister, leider is van de partij van den „Natic- nalen wil" welke zich kant te gen pro-Sovjet-Riussische poli tiek. HET ELFTAL VAN LUXEMBURG. Het Luxemburgsche voetbal elftal dat Zondag 10 Maart te gen Nederland zal uitkomen, is als volgt samengesteld: Doel; Michaux, achter: Mous- sel en Dumont, midden: Kieffer, Feller 2 en Wantz, voor: Feller 1. Libar, Lart Mengel en La- hure. Na de groote nederlaag tegen België op 24 Februari jl.. zijn er verschillende wijzigingen in het elftal aangebracht, Vijf nieuwe spelers zijn opgesteld, nl. Mcussel, Libar, Lart, Men gel en Lahure. (Vervolg van pag. 1). CHURCHILL WAARSCHUWT TEGEN HET COMMUNISME. Rustig slapen en niet rustig slapen. Churchill sprak over het ge heim van de atoombom. En hij zeide letterlijk: „Niemand ter wereld heeft ook maar één mo ment slecht ges apen omdat de kennis en de fabricage-m-etfao- den van, en de grondstoffen voor de atoombom, op het oogenblik in Amerikaansche handen zijn. Maar ik geloof niet, dat wij zoo gerust zouden heb ben geslapen als de rollen om gekeerd waren geweest en de een of andere communistische of ,neo-fascistische'' staat het monopolie van dit schrikkelijk geheim onder zijn berusting had gehad." Ma ar Churchill sprak zijn bewon dering uit voor de dappere Rus sische soldaten en sprekend ever Rusland's behoefte aan veiligheid op haar westelijke flank, heette Churchill Rusland welkom op de plaats, dié Rus land toekomt tusschen d£ groo- te mogendheden. Maar. „Warschau, Berlijn, Praag, Weenen, Budapest, Belgrado, Boekarest en Sofia worden alle door de Sovjet beheerscht. want ze staan niet alleen onder Rus sische invloed, maar zijn aan de controle van het Kremlin on derworpen. Athene alleen is vrij om over zijn eigen toekomst te beschikken. Maar dat komt dan omdat het onder Britsch- Amerikaansche en Fransch toe zicht staat." In Berlijn. Turkije en Iran zijn grondig gealarmeerd door de Russische eischen. In Berlijn zijn de Rus sen bezig een „Eenheidspartij" op te richten die op voet van oorlog staat met de menschelij- ke vrijheid en waardigheid. Churchill eindigde: „Ik achtte het mijn plicht om nu te spre ken." Spaansche kwestie niet voor de Veiligheidsraad In «en te 's-Gravenhage gehouden persconferentie heeft Ir. G. J. Heijmeijer een uiteenzetting gegeven omtrent de loonen, prij zen en de arbeidsvoorziening in den Nederlandschen landbouw. Spr. wees erop, dat het een nationaal belang is, dat de productie van den Nederlandschen bodem zoo hoog mogelijk; wordt opge voerd. Deze noodzaak klemt te meer, gezien het nog steeds be staande wereldvcedseltekort. Ongunstige verhouding t.a.v. andere bedrijfstakken De oorzaak van het gebrek aan arbeidskrachten in den landbouw is voornamelijk ge legen in de ongunstige loonen van de landarbeiders in ver gelijking met andere bedrijfs takken, in het bijzonder ten opzichte van de bouwvakken. De landarbeiders immers kun nen bij den wederopbouw en den D.U.W. met aanzienlijk lagere arbeidsprestaties een veel hooger loon verdienen. De trek van de landarbeiders naar de groote steden is eveneens een factor van niet te verwaar- loozen beteekenis. Practisch gesproken ontvangen de land arbeiders overal een lager loon dan de ongeschoolde bouwvakarbeiders. Bij een juis te beoordeeling mag het feit niet uit het oog worden verlo ren, dat de landarbeider meest al een geoefende of een ge schoolde kracht is. Hij moet op 'n arbeidsterrein over een groote mate van veelzijdigheid beschikken, terwijl daarnaast de verantwoordelijkheid die bij zijn werkzaamheden te pas komt, niet te onderschatten is. Stijging van het levens middelenpakket. Een verhooging van den loonvloer in den landbouw be- teekent een verhooging van de prijzen van de agrarische producten. Een loonsverhoo- ging van 10 cent per uur voor den landarbeider beteekent een verhooging van den prijs van het levensmiddelenpakket van IC per hoofd van de be volking per jaar. Het totale bedrag, benoo- digd voor de gevraagde loons- verhooging.. bedraagt ongeveer 100 millioen oer jaar. De Stichting voor den Landbouw meent dit offer van de Neder- landsche gemeenschap te mo gen vragen, op grond van so ciale overwegingen. Daarnaast wordt dit offer ook op grond van economische overwegin gen gevraagd want wanneer men suiker en aardappelen wenscht, moet er ook voor -worden gezorgd, dat er arbei ders aanwezig ziin om niet al leen de productiviteit van de landbouwgronden te herstel len. maar ook de productie zelf te verzorgen. Ook nog een an dere factor is van belang en wel het vraagstuk van den ex port van agrarische producten naar het buitenland, die de ons zoo noodzakelijke deviezen zal moeten brengen. Wat betreft het vraagstuk in hoeverre de boeren in staat zijn de verhoogde loonen der landarbeiders te betalen, werd uiteengezet, dat de prijzen, die de boeren thans voor hun agrarische producten ontvan gen, gebaseerd zijn op een loonniveau van de landarbei ders van 60 cent per uur. De vastgestelde prijzen voor de agrarische producten zijn door het landbouw economische in stituut berekend. Naast een verbetering van de landarbeidersloonen, streeft de Stichting voor den land bouw er naar ook de arbeids voorwaarden te verbeteren. Het aantal werkuren, van de landarbeider wordt op 2600 -pér jaar bepaald, voor de vee houderij op 3200. De Britsche regeering heeft het Fransche voorstel om de Spaansche kwestie voor den Veiligheidsraad te brengen, van de hand gewezen. Ket Britsche standpunt, is gefundeerd op het feit. dat de Britsche regeering het Spaansche regiem als een binnenlandsche aangelegenheid beschouwt, die alleen het Spaan sche volk aangaat. In politieke kringen te Ma drid wordt opgemerkt, dat de eerste reactie zoowel van de voorstanders als de tegenstan ders van het huidige Spaan sche regime moet worden ver klaard door het feit. dat de no ta het initiatief tot den vol- België, dat sinds Je verkie zingen van 17 Februari zon der ageering is, zal wellicht een uit alle partijen bestaande regeering krijgen, wanneer de besprekingen, die nu door den regent gevoerd worden, vrucht dragen. De voornaamste moelijkhe- den, die de regent te overwin nen heeft zijn: ten eerste een wederzij dsch gevoel van af schuw tusschen de Christelijke Volkspartij en de Communis ten, en ten tweede de Konings kwestie. De Katholieken zijn vóór. en de socialisten tegen den terugkeer van den koning. Spaak heeft voorgesteld dat het nieuwe parlement zal be slissen over de vraag, of er een referendum over den te rugkeer van den koning zal worden gehouden. Men ver wacht dat de Kamer van Af gevaardigden dit zou verwer pen, maar dat de senaat het zou aanvaarden, zoodat hier van nieuwe verkiezingen voor den senaat het gevolg zou zijn. De weigering van de liberalen om met de socialisten in een regeering plaats te nemen of de Katholieken te steunen wordt kennelijk veroorzaakt door de vrees voor een herha ling van de ramp, die hun bij de laatste verkiezingen heeft getroffen. „Hier ie Bandoeng" Naar wij vernemen zullen de eerste officieele Nederlana- sche radio-uitzendingen op 8 Maart, den i verjaardag van den val van Java aanvangen vanuit het radio-station te Tjioemoeloewit bij Bandoeng. De golflengte zal 99,5 meter bedragen en de uitzendingen zullen in het begin vier uur per dag duren; men zal deze in de geheele archipel kunnen beluisteren. Geldzui vering. Bij proclamatie van Lt.-Gen. Stopford is met ingang van gisteren het Ned.-Indische geld in Ned.-Indië formeel inge voerd en de daaropvolgende intrekking van het Japansche geld bevolen. Bankbiljetten, welke door de Javaansche Bank zijn uitgegeven en het voor-oorlogsche Ned.-Indische geld zal uit de circulatie wor den genomen, maar zilverbons van 1 gulden, twee en een hal ven gulden en van vijf gulden kunnen tegen dezelfde waarde voor het nieuwe geld worden ingewisseld. Sjahrir stelt wapenstil stand voor. Volgens de radio van New- Delhi heeft de Indonesische „Min.-President", Soetan Sjah rir aan de pers medegedeeld, dat het Indonesische „Kabinet" een voorstel tot het sluiten van een wapenstilstand op Java en Ned.-Indië, zal doen. genden stap aan de Spanjaar den zelf overlaat. De voor standers van de regeering voe len zich sterk genoeg om de geringste actie van de verzets beweging, welke wegens het gebrek aan leiders, wapenen en uitingsmogelijkheden zwak is, den kop in te drukken. Men wijst er op, dat de nota is gepubliceerd op een oogen- blik, dat het sluiten der gren zen door de Franschen een groot aantal Spanjaarden rond Franco heeft geschaard, die gewoonlijk niet in de politiek zijn geïnteresseerd, maar die zich door de Fransche inter ventie zeer beleedigd voelen. Franco waarsehmvt Amerika. De Spaansche regeering heeft de regeering van de Ver. Sta ten gewaarschuwd, zich niet in Spanje's binnenlandsche aangelegenheden te mengen. In de nota werd" verklaard, dat Spanje „alle buitenlandsche presisie afwijst, daar het de kwestie van zijn binnenlandsch regiem beschouwt als een aan gelegenheid, welke bij uitslui ting zijn eigen souvereiniteit aangaat." DE AFGEVAARDIGDE EN ZIJN FRACTIE. Vervolg van pag 1. voor een kabinetscrisis, waar bij men, vóór den oorlog, ver gat, dat tijdens zoo'n crisis van een aantal weken de zaken gewoon door gingen of gewoon niet doorgingen. Voor ons is het allerminst het ideaal om te trachten alle stemmen tot vóór- of tot tegen stemmen te bewegen. Dat wringt afgevaardigde in een keurslijf, dat onnoodige span ningen veroorzaakt. De sterk op den voorgronddringende partii hierin steekt geen critiek maakt het politieke werk voor zelfstandige figu ren toch al reeds moeilijk, wanneer daarenboven de frac tie de koorden strak gaat aan haken, loopen de besten weg. Een Kamerlid, een Gemeen teraadslid is volkomen ge rechtigd het meerderheidsbe sluit van Kamerfractie of van Gemeenteraadsfractie naast zich neer te leggen indien hun overtuiging hen een andere houding ingeeft. Zij behoeven niet in het gareel te loopen. Wij herinneren ons dat toen Slotenmaker de Bruine de por tefeuille van Onderwijs be heerde, sommige Kath. Tweede Kamerleden een heftigen aan val deden op het instituut van de kweekelingen met acte. Dit waren leerkrachten met volledige onderwijs bevoegd heid en die ook de taak van onderwijzer vervulden, maar niet daarvoor werden beloond. Zij ontvingen een fooi van 5 of daaromtrent per week. De Staat profiteerde op die ma nier op volkomen ongeoorloof de wijze van het werk van een 4000 ieerkrachten aan wien het rechtvaardige loon werd ont houden. Niettemin stemde de heele Kath. fractie vóór de be groeting van Onderwijs. Van deze inconsequentie begrepen wii niets en toen wij een Ka merlid op straat tegenkwamen hebben wij hem daarover ge ïnterpelleerd zonder daartoe verlof te vragen, hetgeen, dat geven wii toe niet parlemen tair is. Wij kregen ten antwoord (le) dat wij geen onderwijs- specialist waren (en dus maar onzen mond moesten houden, waarbij het Kamerlid in kwes tie ten eenenmale vergat, dat de wereld aan de specialisten en de deskundigen ten onder gaat); (2e) dat in de fractie aldus was besloten; (3e) dat er anders een kabinetscrisis zou zijn ontstaan. Daarop zijn we samen een borrel gaan drinken. Maar het was niet de democratie op haar best, (het eerste bedoelen wij, niet het laatste).

De Burcht | 1946 | | pagina 3