Nota aan Spanje niet voor Woensdag Spaak geelt zijn opdracht terug Onthullingen van Schuschnigg NATIONALE B0SCHL00P Spaansche verklaring Liberalen weigeren medewerking Naar een „regeering van nationale eenheid"? „Begunstigd geïnterneerde ATHLETIEK GROOTE DEELNAME EN FELLE STRIJD £eti imwte pamitent sneeuwd zijn, kunnen zij slechts op drie punten met formaties van eenigen omvang passeeren. Zij zouden het echter tegen de volgens Duitsche methode be wapende troepen van Franco afleggen, indien zy zulks poog den. Officieel werd in 'Washington medegedeeld, dat de nota der drie mo gendheden inzake Spanje niet voor Woensdag a.s. zal worden gepubli ceerd, daar de Britsche regeering haar verlangen te kennen heeft ge geven eik punt, dat door de nota naar voren wordt gebracht, aan een nauwgezet onderzoek te onderwerpen. j Maar nu alle hooge passen inge- Na een kabinetszitting van acht uur heeft de regeering- Franco een verklaring uitgege ven, die de buitenlandsche po gingen om de Spaansche regee ring omver te werpen afkeurt en categorisch mededeelt, dat Spanje haar binnenlandsche vrede tot eiken prijs zal verde digen. De verklaring beschrijft het sluiten van de vijfhonderd km. lange Fransche grens als „zonder uitleg, gegrondheid of oorzaak''. De Fransche regee ring wordt beschuldigd van an- ti-Spaansche handelingen. De verklaring maakt onderscheid tusschen het Fransche volk en het communistische convent, „dat bepaalde hevelen volgt". Een tweede Spaansch com muniqué wijst de door „com munisten geïnspireerde smaad- campagne tegen Spanje onder den dekmantel van valsch hu manisme" af. „Spanje weet, hoe de vreed zame politieke oplossingen, die van buiten af worden aanbevolen wankele bruggen zijn tot een communistischen chaos. Aangezien wij dien eens hebben meegemaakt wenscht Spanje zeker niet in het anarchisme terug te val len en zal haar binnenland- schen vrede tot eiken prijs verdedigen". De Spaansche verzets mannen. Een bijzondere correspondent van de News of the World te Parijs schrijft, dat, ofschoon het waar is, dat Franco 30.000 man geregelde troepen naar de grensstreek gestuurd heeft, de geruchten hierover overdreven zijn. Deze Spaansche troepen, aldus de correspondent, zijn voorzorgsmaatregelen tegen 150.000 Spaansche verzetsvete- ranen, die na de geallieerde landingen in Europa, uit de ge vangenissen in het Zuiden van Frankrijk werden vrijgelaten. Eleze „Guerilleros" hebben hun eigen schuilplaatsen van wa penen in Spanje, die zij te ge- legenertijd zullen bereiken. ONJUISTE GEHUCHTEN. In tegenstelling met geruch ten, vernemen wij van bevoeg de zijde, dat het niet in het voornemen ligt grutterswaren en de andere producten, die se dert 1 Januari jl.l. "zonder bon verkrijgbaar zijn, binnenkort weer op bon te distribueeren. VASTENCONFERENTIES DE NOTRE DAME. IN Dit jaar zullen de gebruike lijke vastenconf eren ties in de Notre te Dame te Parijs eiken Zondagmiddag worden gehou den door Pater Riquet. Deze jeugdige predikant heeft als on derwerp gekozen „De Christen tegenover het verval". Pater Riquet maakte den oorlog me de en daar hij deelnam aan de verzetsbeweging, werd hij door de Gestapo gearresteerd en op gesloten achtereenvolgens m Fresnes, Compiègne, Mauthaus- sen en tenslotte in het kamp te Dachau. DE BELGISCHE PRINS-REGENT beeft Spaak van zijn „infor- made-opdracht" ontheven. Heden zal opnieuw beraadslaagd wor den. De Liberalen hebben de voorstellen tot medewerking aan de regeering, die hun door den heer Spaak werden gedaan verworpen. Als redenen geven zij aan, dat de uitspraak van het kiezerscorps moet worden geëerbiedigd, en dat er geen voldoende meerderheid aanwezig zou zijn. Op een vraag van een jour nalist, in verband met een eventueel samengaan met de C.V.P., antwoordde Spaak: „In principe heb ik niets tegen de C.V.P. In de C.V.P. zijn er men- schen, die ik best mag ,maar er zijn er ook andere waar ik, po litiek gesproken, niet veel voor voel. Ik wil wel samenwerken met hen die mij genegen zijn, maar niet met de anderen". Een andere journalist vroeg aan Spaak zijn meening over het achtste punt van het pro gramma der C.V.P. aangaande het referendum inzake de Ko ningskwestie. Spaak zeide, dat deze kwestie niet in het regee- ringsprogramma mag worden opgenomen, want hoe zou het mogelijk zijn deze zaak in het reine te brengen wanneer de partijen dienaangaande tegen elkaar een campagne hebben gevoerd. -De Katholieken kun nen inderdaad aan de socialis ten' en liberalen niet vragen het eens te worden omtrent een punt, dat zij tijdens den kies strijd hebben bestreden. Alvorens de journalisten te verlaten, voegde Spaak er nog aan toe: „Een oplossing is nog niet in het verschiet. De dag zal verloopen en er zullen nieuwe feiten op den voorgrond tre den". SCHUSCHNIGG, de voormalige Oostc ijksche kanselier heeft in Sunday Express merkwaardige onthullingen gedaan over het na spel van den bomaanslag op Hitier op 9 Nov. 1939. Schuschnigg, die op bevel van Hitier gevangen genomen was, schrijft, dat hij in de politiegevangenis te München een zekeren Elsler zag. Deze had door middel van een tijdbom een aanslag op het leven van den Führer ten wagen naar het Zuiden ge reden werd. Onder het gezel schap bevonden zich Hjalmar Schacht, Gen. Halder en Gen Thomas. Het Duitsche volk leeft nooit geweten, dat deze mannen gearresteerd waren. Denzelfden dag stapten ach tereenvolgens Gen. von Fal- kenhausen, Mr. Best van den Britschen Geheimen Dienst en Wassily. luita-vlieger en nee' van Molotof, in den wagen. Hitier was er zonder een schrammetje afgekomen, ter wijl een zestal personen zwaar gewond of gedood werd. In plèats van ter dood gebracht te worden, werd Elsler als „begunstigd geïnterneerde" in het concentratiekamp Sach- senhausen gedetineerd. Daar enboven werd hem 40.000 mark, welke na het zegevie rende einde van den oorlog zou worden uitbetaald, be loofd aldus Schuschnigg. Schuschnigg in hoog ge zelschap. Bij het begin van het Sow- jet-Russische offensief naar de Oder werd Schuschnigg met andere gevangenen naar het beruchte concentratie kamp Flossenburg getranspor teerd. „Op zekeren nacht, zoo vervolgt hij, bevond ik mij te midden van een kleine groep gevangenen, die in een geslo- De R.K.S.V* Docos opende gisteren het Athletiekseizoen met zijn jaar- lijkschen oationalen Boschloop in den Leidschen Hout. Ondanks de koude weersomstandigheden verschenen niet minder dan ruim 125 deel nemers uit verschillende plaatsen aan den start. De verste deenemers aan dezen Boschloop kwamen uit Breda en Goes, JHR. VAN STARKENBORGH OVERHANDIGT ZIJN GELOOFSBRIEVEN. De Fransche Min.-Pres. Fe lix Gouin heeft Jhr. van Star- kenborgh Stachouwer, de nieu we Ned. ambassadeur te Parijs ontvangen. De heer Starken- borgh Stachouwer overhandig de den Min.-Pres. zijn geloofs brieven. Hij ging wel erg gebukt onder de last van zijn schuld. De zwaarte van zijn mis drijf verlangzaamde zijn stap. Hij hield zich in het don ker alsof hij zich Schaamde gezien te worden. Maar hij kwam met een goede bedoeling. Hij had zich lang voor bereid en een degelijk voornemen gemaakt. Zoo schoof hij de biecht stoel in. Daar was een hard, klein knielbankje. Dat voel je niet als het vijf minuten duurt. Ook niet als het tien' minuten duurt. Ook nog niet als h<?t een kwartier duurt. Maar de man had veel tijd noodig. Het kwartier groeide tot een uur en de uren vermenigvuldigden zich. Af en toe was er een ingehouden kuchje een lichte beweging. Het was een zware zon daar. Toen ging eindelijk het deurtje van de biechtstoel weer open en kwam de man naar buiten. Daar werd hij ontvangen door een heer in rok. die hem, zonderling genoeg, als leek van zijn misdaad, absolveerde en hem de eigenaardige poenitentie oplegde om vooraan in de kerk te gaan staan. Om 7 uur had de man kans gezien de kerk binnen te glippen en had zich toen verscholen in dq biecht stoel. Want hij wilde be slist de kardinaalsplechtig heid meemaken!_ De studenten* van Ver- gilius hadden het echter spoedig ontdekt, maar ze verstonden volop de humor van het geval. En toen de man dan ook, als een ver stekeling uit het roefje van den biechtstoel in het kerk schip kwam, werd hem als straf een goede plaats voor aan gegeven, kon hij alle plechtigheden prachtig vol gen en zag hij den kardi naal, voor wie hij urenlang in de biechtstoel had geze ten. Op het zware en uiterst glad de parcours kwamen allereerst de A-Junioren aan den start voor een race over 1200 meter. De D.F.C.-er J. Jansen uit Dordrecht werd hier met flin- ken voorsprong eerste. De deelnemers van de klasse C en D startten gezamenlijk over een afstand van 3600 me ter. Dit is een fraai duel ge worden tusschen de beide 'Leidsche loopers C. Stuiven- berg van Holland en H. Men- tink van Docos. Schouder aan schouder legden zij hun rond jes af maar in de laatste ron de bleek de Hollandman wat meer reserve in de beenen te hebben en won dan ook in fraaie stijl. Tenslotte verschenen de A en B-klassers aan den start om zich te meten over een afstand van 4775 meter. De A-klasser L. v. d. Steen van Docos nam traditiegetrouw de kop en ontstond er een vin nige strijd om de leiding. Al spoedig vormde zich een kop groep met v. d. Steen, v. Pelle en Molenbroek die in deze volgorde hun rondjes draaiden. In de laatste ronde spitste de strijd zich toe, tot eindelijk G. Pelle van Tempo uit Bussum met een felle sprint kans zag v .d. Steen op de laatste me ters te kloppen. De uitslagen luiden als volgt: Junioren A. 1200 meter. 1. J. Jansen, D.F.C., Dordrecht 3.58.9; 2. M. Snoek, Minerva, Rotterdam, 4.3.2; 3. H. Adri- chem, D.E.M., Beverwijk 4.12.8. Klasse D 3600 meter: 1. N. Wester D.E.M., Beverwijk, 12.56.3; 2. K. Nieseberg D.H.C. Delft: 3. Dirksen, Tempo, Bus sum. KlasseC. 3600 meter: 1. C. Stuivenberg, Holland, Leiden, 12.37; 2. H. Mentink, Docos, Leiden, 12.46.4; 3. P. v. Duyn, D.E.M.. Beverwijk, 12.54.2. Klasse A en B 4775 meter: 1. G. Pelle, Tempo, Bussum, 16.47.6; 2. L. v. d. Steen, Do cos, Leiden, 16.48.1; 3. B. Mo lenbroek. Hercules, Dordrecht, 17.17: 4. M. v. Kampen, S.V.V., j Schiedam 17.30.2. i De Ritz Wisselbeker kwam dit jaar in het bezit van de A.V. D.E.M. uit Beverwijk met 21 punten. Aan het einde van de wed strijden dankte de voorzitter van Docos afd. Athletiek de heer H. J. Averdieck de deel nemers voor hun sportieven strijd en de Jury, baan-com- missarissen en E.H.B.O. voor hun medewerking, waarna tot de prijsuitreiking werd over gegaan. VOETBAL. BLAUW WIT MALMö 2—7. De Zweedsche voetbalclub „Malmö" speelde gistermiddag een wedstrijd tegen Blauw wit in het Olympisch stadion te Amsterdam .De Zweden won nen met 27. WIELRENNEN. SOHULTE-BOEYEN WINNEN IN BRUSSEL. De Nederlandsche koppels Schulte-Boeyen en Peters-Pel- lenaers namen op de Brussel- sche winterbaan .deel aan „de 100 mijl" (ongeveer 161 km). Het werd een fraaie overwin ning voor de Nederlanders Schulte-Boeyen, die den af stand in 3 uur 28 min. 25 sec. aflegden. Peters-Pellenaers be zetten de vierde plaats met 1 ronde achterstand. De uitslag luidt: 1. Schulte- Boeyen, 2. Depauw-Lavaux op 125 meter. Op 1 ronde: 3. Cools-Naeye, 4. Peters-Pelle naers. Op 2 ronden: 5. Depred- homme-van Steenbergen, 6. Thyssen-van Simaeys. 7. Bru- neel-Debruycker. De andere koppels eindigden op 4 en meer ronden achterstand. ZWEMMEN. NED. RECORD 10Ó METER SCHOOLSLAG DAMES VERBETERD. Tijdens een driekamp tus schen de Robben (Hilversum) H.V.G.B. (Haarlem) en D.E.K. (Amsterdam), welke Zondag middag In het Sportfondsen- baa Oost te Amsterdam werd gehouden is de Robbenzwem- ster Nel van Vliet erin-geslaagd het Nederlandsche récord op de 100 meter Schoolslag met 0,4. sec. te verbeteren en te brengen op 1 min. 21,2 sec. Het oude record stond op naam van Alie Stijl met een tijd van 1 min. 21,6 sec., ge maakt op 14 Januari '44 te Am sterdam. Opmerkelijk is, dat Nel van Vliet de 100 meter schoolslag geheel op orthodoxe wijze heeft afgelegd, in tegen stelling met Alie Stijl, die des tijds van den vlinderslag heeft gebruik gemaakt. IJSHOCKEY. ZWITSERLAND-NEDERLAND 10—2. Heden weid te Lausanne de IJshockeyvvedstrijd Zwitser landNederland gespeeld, welke eindigde in een Zwitser- sche overwinning van 102 (2—1), (3—1), (5—0). Zaterdagavond was de Ne derlandsche IJshockeyploeg door den gemeenteraad van Lausanne en den Zwitserschen IJshockeybond hartelijk ont vangen, waarbij de Nederland sche Vice-Consul en Ds. Krafft. Voorzitter van de vereeniging „Vrienden van Nederland en Zwitserland het woord voer den. DE STEM DER BISSCHOPPEN. Vervolg van pag 1. Slaat het begrip socialism» op drift, „Wij sluiten geenszins de oogen voor de ontwikkeling die zich thans in socialistischs vereenigingen afteekent", docli niet op grond van een leuze niet onder den invloed van pro paganda veranderen de Bis schoppen hun houding, de deugi) van voorzichtigheid eischt, dgi eerst uit de feiten blijke welkt veranderingen zich metterdaad voltrekken. Het streven de nationale een. heid te versterken is prijzens waardig. Maar die deze leuzo gebruiken om het goed recht der christelijke organisaties aan te tasten, staan in het spoor van het nationaal-so- eialisme. Werd in het verleden te wei nig samengewerkt. Denkt ei aan: „De wederopbouw van het Vaderland is een gemeen schappelijke zaak, die slechts door de samenwerking van alle goede vaderlanders bereikt kan worden". Samenwerking ook met hen, die, hoewel op den grondslag der christelijke be ginselen staande, toch, op wel ke gronden dan ook, bij den op bouw eener betere maatschap pelijke samenleving naar soort gelijke richtlijnen als de katho lieke te werk willen gaan". Sa menwerking echter met behoud van eigen zelfstandigheid. Denkt niet, dat de stem der Bisschoppen nu van minder be- teekenis is dan Hun stem tij dens de bezetting van ons land door den vijand. Zij de ernstige overweging van den Vasten-brief 1946 voor ons een aansporing om ons niet te laten vangen door de stem ming een mode van het oogenblik, maar een aansporing te meer om den weg, die de Bisschoppen aanwijzen te gaan nu en morgen. Het is de weg van het herstel en de vernieu wing. lp Christus wel te ver staan.

De Burcht | 1946 | | pagina 3