ijzer" SPANJE Tentoonstelling van het verzet in de nieuwe kerk' te Amsterdam 2),oAji deA Zantaiuihu-eMitig, Santpoort's dominé voor het Bijz. Gerechshof Een goed modern meubel MULLER EN GIJZENIJ Bloemisterijvérgunningen HOEST-ARTIKELEN. Voor Leiilen en Omstreken Café Pukke!ee 8ste Leidsche Postzegelveiling Courantenbericht: „Het ligt in net voornemen der drie „groote mogenaueclen een verklaring *,te puüliceeren over Spanje. L>e ver klaring zal echter uitdrukkelijk: ver- „melden, dat men niet de bedoeling „lieert zich te mengen in de binnen- „laniisciie aangelegenheden van Spanje. „Zij zal ten eerste de afkeuring der „mogendiieoen te kennen geven over „het regiem van Franco, vervolgens „uitdruKKing geven aan de bereidneid „een soort interim-regeering op bree- „de basis te erkennen, en ten slotte „bet Spaansche volk niededeelen, uat „het zijn taak is zich te ontdoen van „Franco en dat het niet moet rekenen „op materieele hulp van het buiten- „land". MEN MENGT zich niet in de bin-1 nenlandsche aangelegenbeden van Spanje!! Och, neen, wij gaan hier geen' pleidooi houden voor Fran co, maar men zou ons toch eeiis moeten vertellen wat wel en wat niet een bin- nenlandsche aangelegenheid van eeu Staat is. Franco dat gelooven wij nu wel. houdt zich met hulp van de militairen staande. Dat is, gelooven wij, meer gebeurd in de geschiedenis! Indien Franco vandaag het tijdelijke met het eeuwige zou ver wisselen, dan zou een ander man in Spanje, een koning of een president zich met hulp van de militairen staande houden. Ons bezwaar tegen het ge schreeuw: „Aan den galg met Franco", is dat wij geen enkel serieus betoog hebben gehoord aangaande de situatie, welke zich na Franco in Spanje zou voordoen. Men wil zich immers niet met Spanje's binnenlandsche aangelegenhe den bemoeien! De communisten zullen niet terugschrikken voor een communis tische dictatuur. De meerderheid van het Spaansche Volk zal dat niet willen. Men kan het jammer vinden, dat de militairen in Spanje een groote politieke macht vormen. Maar men wil zich im mers niet met de binnenlandsche aan gelegenheden van het land inlaten! Terecht wees trouw op bet gevaarlijke precedent, dat hier wordt geschapen. Wat verwijt men ons niet ten aanzien van Indië? Gaat men zich mengen in het regiem van een bepaald land, omdat dit niet aanstaat, laat ons zeggen, omdat het dictatoriaal is, dan tast men de sou- vereiniteit van dat land aan. Is hier iemand, die durft vol te houden, dat Spanje rijp is voor een werkelijke de mocratie. Vandaag moet Franco hangen nogmaals wij verdedigen zijn beleid hier niet morgen zijn opvolger, die - evenmin democratisch regeeren kan. Welk (klein) land zal nog veilig bijn, indien de „grooten" op een goeden dag als hun meening te kennen geven, dat het gezag hen niet langer aanstaat. WIJ ZOUDEN NIET gaarne dur ven voorspellen hoe het Spaan sche drama zich verder zal ont wikkelen. Don Juan zit nog steeds in Portugal. Hij heeft daar slechts een tijdelijke verblijfsvergunning en verkeert dus in een weinig koninklijke toestand. De Fransch-Spaansche grens is geslo ten. De diplomatieke betrekkingen zijn niet verbroken. Wij lieten he teen ander dictator op knappen. Zoo een die sterk is. Zóó Sterk, dat hij Spanje een sociaal en een agra risch program kon geven, dat de ver heffing van den werknemenden- en den boerenstand zou kunnen inluiden. studiebeurzen. Voor personeii met een buitengewonen aanleg voor de studie en die niet in staat zijn hun studiekosten te betalen, bestaat de mogelijkheid, dat zij gedu rende den- cursus 19461947 voor een rijksbeurs (renteloos voorschot) in aan merking komen. Gegadigden dienen zich vóór 1 Apiil a s. per gezegeld adres tot het Min. van O., K. en W. (afd. V.H.M.O.) te wenden. Deze regeling geldt eveneens voor hen, die nog geen eindexamen H. B.S. of Gymnasium .hebben afgelegd, doch met 1 September 1946 een beurs wenschen voor de studie aan een uni versiteit. of hoogeschool. officieele publicatie. Met ingang van 1 Maart 1946 is het Aan- en Verkoopbureau van Akker bouwproducten, bijkantoor Leiden, Ga- renmarkt 2 te Leiden verplaatst. Het nieuwe adres is: Aan- en Verkoopbureau van Akkerbouwproducten, (bijkantoor Leiden) Hooftskade l, 's-Gravenhage. tel. 399910. >r Gistermiddag is de tentoon stelling van het verze t,,Weer bare Democratie" van de groo te adviescommissie der illega lity geopend. O.m. waren aan wezig de Min.-President, Prof. Ir. W. Sehermerhorn. Z. Exc. W. Drees, de ambassadeur der V.S. in Den Haag, Stanley K. Hornback, een vertegenwoor digster van HJYf. de Koningin, en van Z.K.H. Prins Bernbard. Nadat op het orgel het „Wilt heden nu treden" gespeeld was, sprak de Min.-Pres. zijn ope ningsrede uit. „Het besef, dat aan de ge schiedenis van den' ondergrond- schen strijd het bloed van on ze beste menschen kleeft, stemt mij tot diepe ernst en belet mij te volstaan met officiëele woor den". Aldus de minister. „Er is geen twijfel aan of de mannen en vrouwen van het verzet hebben niet slechts ge treden' tegen den vijand, niet slechts voor een zuivering van ons grondgebied, maar zij zijn ook gedragen door het vertrou wen, dat zy daarmee de basis vormden voor een beter Ne derland. Deze droom heeft ge leefd in alle illegale werkers, die het ernstig meenden. De bevrijding ligt thans 10 maan den achter ons en het is maar al te gemakkelijk om op de vraag: „Wat is er van dezen droom verwerkelijkt?" een somber antwoord te geven en te zeggen: „Niet veel' «De illegaliteit heeft gehoopt op een harmonische aansluiting van verzet op vernieuwing. De overschakeling van de eene versnelling op de andere heeft echter veel moeilijkheden van psychologischen aard. De na tionale zuivering moest worden voltrokken temidden van een volk vol onzuiverheid, maar de onbaatzuchtigen zullen het op den duur altyd winnen van hen, die het te doen is om per soonlijke macht en glorie". In het Fransch-Spaansche grensdorp Le Perthus, dicht bij de Middellandsche zee gelegen, loopt de grens midden door de hoofdstraat en de winkels aan den Spaanschen kant liggen vol met goede schoenen, sinaasappelen en chocola de, artikelen, die men aan de Fransche kant niet kan krijgen. De Fransche mo gen nu de straat niet meer over steken om deze arti kelen te koopen. Als troost beschikken zij over het grootste deel van de straat en moeten de Spanjaarden zich te vreden stellen met een halve meter van het plaveisel, waarvan het grootste deel door Spaan sche burgerwacht wordt ingenomen. De Minister-President be sloot zijn rede met de woorden: „Moge deze tentoonstelling aan ons allen dit eene scherp doen beseffen: Wij deden voor Ne derland nog te weinig, wij za gen teveel onszelf, doch Neder land verwacht, dat wij de per soonlijke grootheid zullen vin den voor een groote roeping in een grooten tijd". Staande zongen alle aanwe zigen het Wilhelmus. De plech tige opening van deze tentoon stelling werd besloten met re devoeringen van afgevaardig den van illegale organisaties uit Luxemburg, Denemarken, Bel gië en Frankrijk, waarna ten slotte alle aanwezigen ter be zichtiging van de tentoonstel ling, die tot 1 April a.s. voor het publiek zal zijn opengesteld, een rondgang door de kerk maakten. ONDERSCHEIDING VOOR MINISTER VAN DER LEEUW De Prins-Regent van België heeft in audiantie ontvangen Prof. G. v. d. Leeuw, Min. v. Onderwijs en hem de versier selen' van het Grootkruis der Kroonorde ter hand gesteld. De Nederlandsche ambassa deur B. Ph. Baron van Harinx- ma thoe Slooten, was bij het onderhoud aanwezig. POSTZEGELNIEUWS. In verband met het komen de overwinningsfeest in Enge land zullen twee herinnerings zegels worden uitgegeven van de lagere waarden, die het meest voor binnenlandsche en buitenlandsche brieven ge bruikt worden. Het aantal uit te geven soorten is beperkt tot twee. Om de zegels heter te doen uitkomen zullen zij op dubbele grootte worden uitge geven. VOETBAL. De vastgestelde wedstrijden voor K.N.V.B. en L.V.B. zijn af gelast. Verraadde illegale werkers en incasseerde £750. voor een persoonsbewijs Nadat het Amsterdamse he Bijzonder Gerechtshof od 11 Januari den geheelen dag be steed had aan de behandeling van de zaak tegen den 44-ja- rigen Santpoortschen dominee R. H. Olderoan zette het deze behandeling gisteren voort. De dominee stond terecht we gens het aanbrengen van den illegalen werker H. Rot en het aanorengen van Ir. Smit, van wien verdachte „hinder onder vond en die hy uit de maat schappij wilde verwijderen De advocaat-fiscaal, Mr. B. Be sier, had den 35-jarigen S.D.-er Bonhagen uit een Duitsch kamp laten overkomen en deze ver klaarde uitdrukkelijk de schrif telijke aanklacht van Ds. Olde- man tegen Herman Rot in de stukken op het S.D.-bureau in de Euterpestraat te hebben ge zien. Verdachte bleef hardnekkig ontkennen eenige aanklacht te hebben ingediend. Alvorens tot het requisitoir en het pleidooi over te* gaan, liet de president de verhooren beginnen in een tweede zaak tegen denzelfden Ds. Oldeman, gecombineerd met die tegen een 46-jarigen ambtenaar Pieter Visser. Visser verstrekte in 1942 aan Oldeman ten behoeve van ver schillende Joodsche personen valsche persoonsbewijzen, die de dominee voor tien maal den prijs aan deze menschen ver kocht als hij ervoor betaalde. Hij kreeg voor persoonsbewij zen 750.tot ƒ1100.en voor distributiebonkaarten van 25.tot 40.Oldeman ontkende deze ten laste gelegde feiten. Elsch: 6 jaar! Het verraad van Ir. Smitt achtte de advocaat-fiscaal, Mr. Besier, niet wettig en overtui gend bewezen. Het verraad van Herman Rot construeerde hy wel uit de getuigenverklarin gen en het feit, dat Rot ver- dachtes persoonlijke vijand was. Dat Rot tenslotte gedood is, hield naar de overtuiging van Mr. Besier, geen verband met verdachtes verraad. Wegens het gebruik maken van de gelegenheid zich weder rechtelijk te be voord eelen ten koste van verscheidene Jood sche medeburgers, eischte Mr. Besier tegen Ds. Oldeman een jaar en ontzetting uit de rech ten als in de eerste zaak. Uit spraak 15 Maart. HET „ZOEKGERAAKTE DOCUMENT. Dooi- het Amerikaansche Dep. van Buitenl. Zaken is uit eengezet, dat het oorspronkelijk verzoek van de Sowjet-TJnie om een leening van een mil liard dollar was „zoekgeraakt" in de diepten van de archieven te Washington. Reeds in Jan. 1945 had de Sowjet-Unie bij den Amerikaanschen am' «a- deür stappen gedaan in ver band met het verzoeken van een leening. doch zij kraeg toen te hooren, dat er op dat oogenblik niet voldoende geld middelen aanwezig waren. Gen. Rudfenko verzocht in Augustus formeel om een lee ning van een millioen dollar. Pas onlangs zijn- de stukken door ambtenaren, die de oude documenten-verzamelingen na keken, ontdekt. Vorige week is naar Moskou antwoord ver zonden op het onderhand vijf maanden oud geworden Sow- j et-Russische verzoek. DE ZELFSTANDIGHEID VAN DEN VOLKSVEKTEGEN- WOORD JGER. v Vervolx van pa1. NIET VRIJ echter is hij in beginsel kwesties. Hier is de band, welke hem met zijn partij bindt, zeer sterk. Een Kath. afgevaardigde, die zijn stem zou geven aan *n voorstel tot subsidie verleening aan den Nw. Multhusiaanschen Bond. zou daarmede ophouden een afgevaardigde voor de Kath. Volkspartij te zijn. De band met de partij strekt zich echter nog verder uit dan de vraagstukken waarmede ons beginsel staat of valt. Van den afgevaardigden kan ook worden gevraagd, dat hij het Partijprogram onderschrijft en dat hij belooft naar vermo gen aan de verwezenlijking van dat program mede te wer ken. Hier komen wij echter tot fijnere onderscheidingen. Hier ook bestaat het gevaar, dat men de zelfstandigheid van het Ka merlid en van het lid van den Gemeenteraad aantast. De af gevaardigde moet ernstig be reid zijn te werken in den geest van het Partij program, maar het tempo waarin dit in 's lands belang dient te wor den verwezenlijkt, de uitwer king van dit program ,in con- creto en in de omstandigheden, zooals die zich zullen voordoen, moet geheel aan het eigen oor deel van den volksvertegen woordiger worden overgelaten. Men is niet gerechtigd den volksvertegenwoordiger te des- avouceeren by de eerste de beste gelegenheid waarin hij véin zijn zelfstandigheid blijk geeft en aan het Partijprogram op bepaalde punten een an dere uitvoering geeft dan men wenscht. Men kiest een afgevaardig de voor een bepaald aantal jaren. Men doet dit, omdat men vertrouwen in hem heeft. Ómdat men in hem een gelijk gerichte van geest ziet, iemand die dezelfde levens- en wereld beschouwing huldigt en die derhalve een lijn zal trekken welke men begrijpt of althans iemand, die over een aantal gewichtige vraagstukken van geestelijken en maatschappe- lijken aard ideeën heeft, die men zelf ook huldigt. Welnu, men aanvaarde het risico, dat in den loop der zit tingsperiode de afgevaardgde eigen wegen gaat. Nadien h^eft men de volledige vrijheid om hem naar huis te sturen' en een ander in zijn plaats te kiezen. Een afgevaardigde die zich zelf niet zoekt, maar zich zelf respecteert zal tiert program, dat hij zegde te onderschrijven, naar eer en geweten helpen uitvoeren. Maar indien men ,hem daarbij niet eer. gjroote mate van vrijheid gunt, zal hi.i als man van karakter er fees telijk voor bedanken aan den leiband zijner partij te loopen. Er zijn er genoeg, en niet van de slechtsten, die de po litieke besogne dan niet meer zoeken. Want, weet ge, de vrij heid is er onder de democratie ook niet altijd. Er is daar dik wijls een gebondenhed aan personen, aan belangen en aan groepen, welke schuil gaat on der de zaak, die tot de meest misbruikte zaken behoort, de goede zaak namelijk. AANGEBODEN: flinke partij Bloemkool- planten (weeuwen), sla planten voor de koi^-Je grond soort Meikoningin. Tevens Tomatenplanten in diverse soorten, zoowel 1 en 2 maal verspeende als in potkluit. Levering half AprilMei. Beleefd aanbevelend A. C. Hoo- gervorst, Langeraar A 145 4901 Steeds voorradig groote sorteering. Balk-, Plaat- en Hoekijzer en diverse ar.dere materialen. 4747 FRANS v. SEUMEREN. Hazerswoude. - Tel. 55 Koudekerk aan den Rijn. Driftstraat 44b - Dillenburgstraat 7a GEVRAAGD c.v. N. Bakker Hz., Roelofarendsveen, Tel. 48 H. H. DROGISTEN! Wij makeu vanaf lieden IÏOEST- ART1KELEN. Zendt uw a.s. toewijzing aan ons toe, en U wordt vlug en goed bediend. H. J. B. PRODUCTEN - Laiden - Haarlemmerweg 57 A (Teleloon nog niet aanvrezig). 4958 VERLOREN gaande P. J. Blokstraat, Fruinlaan, Cobetstraat tot Postkantoor, een micro foon voor gehoorappa raat. Tegen vergoeding terug te bezorgen P. J. Blokstraat 51. 4995 Hooge Rijndijk, Zoeterwoude, geeft a.s. Zondag 3 Maart onder leiding van B. S. VAN LEEUWEN. - Aanvang 7 uur Toegang uitsluitend R.K. ATTENTIE! op ZATERDAGMIDDAG 9 MAART, iu gebouw STEENSCHUUR 6 te LEIDEN Zeer belangrijk Nederland, Ned. 0. Indië, Curasao en Suriname. Alsmede vele Landencollecties. Vraagt grali» Veilingcatalogus. Voor onze 9e VEILING kan reeds thans worden ingezonden, Met onze openbare veilingen ontvang! U de hoogste opbrengst v. uw Postzegels. Zoo iuist verschenenNIEUWE PRIJSCOURANT 1946 voor Nederland en Overzeesehe Gewesten. Met vele cliche- afdrukkeu. Franco na ontvaDgst van 1.1.4826 Leidsche Postzegelhandel *H. LANSDAAL VR0UWENSTEEG 3, LEIDEN - Tel. 23233, Postgiro 41.85.73

De Burcht | 1946 | | pagina 3