De VerniQgensaanwasbelasting Amsterdam herdenkt ie Februari-staking van 1141 Vier divisies worden gevormd W Der Weg züruck Mei fiaaienó teCóeC Kelners GAAN niet staken SPORT Het Leger in wording - c DOOK VERTEGENWOORDIGERS van de Nederlandsche pers heeft de Minister van Oorlog, Mr. J. Meijnen, dezer dagen een uitvoerige en openhartige uiteenzetting gege ven, naar aanleiding van de vragen, die den laatsten tijd zijn erezen, zoowel wat betreft de vorming van het nieuwe leger, ?":s ook wat de vraagstukken aangaat verband houdende met het oude leger. Twee lichte divisies voor Indië Na besprekingen, welke de chef van mijn kabinet in Indië gevoerd heeft met den 'leger commandant werd besloten uit de in Indië aanwezige bataljons dopr invoeging van zware wa penen, artillerie, tanks, mortie ren etc. twee lichte divisies te vormen plus legertroepen, iedere divisie bestaande uit 15.000 man. Bij zijn terugkeer met Kerst mis 1945 is dit plan terstond in werking getreden. De oproepin gen zijn bestemd ter uitvoering hiervan. Verder is er altijd reeds het plan geweest het ka der voor de 2e volledige divi sie, die in October a.s. onder de wapenen komt in Maart naar Engeland te zenden voor een volledige herscholing en herop leiding. Momenteel zijn 90.000 man onder de wapenen geroepen, verdeeld als volgt: Bataljons in Indië 15.000 man. in opleiding in Engeland 11.000 man, gezagstroepen ter bewa king van politieke gevangen kampen 25.000 man, zeven ba taljons in opleiding 5.600 man, aan- en afvoertroepen, inten dancetroepen, autoherstelwerk- plaatsen, etc. 10.000 man, zes afgerichte bataljons ter hand having van orde en rust 5.000 man. Pioniersgroepen, genie- comp., kaderscholen, specialis- tenscholen, school voor res. off., onderdeel en in opleiding tot bet vormen van twee lichte divisies 18.400 man. In totaal zijn hierbij 6209 of ficieren ir?v°deeld. Dit is ri1"7 berekend één officier op 15 man. In het vroegere Neder landsche leger was de verhou ding een officier op tien man. De eerste ploeg van 911 offi cieren en 2.410 onderofficieren is reeds in Augustus 1945 naar Engeland vertrokken en meer dere zijn daarop gevolgd. Doch tevens moesten bij het oproe pen dezer kaderleden bewust worden afgewogen de belangen van het land en de belangen van het rijk. De tegenstelling Oude-leger Nieuwe leger. Nog nooit in het verleden heeft het Nederlandsche volk zich militair de krach tsmsr***-- ning hoeven te getroosten om vier divisies tegelijk te moeten oprichten, plus de aanschaffing van het materieel, want er was niets, in tegenstelling met de mobilisatie in 1939 toen er al les volop was, althans had kun nen zijn, plus de herbouw en reparatie van practisch alle ka zernes, plus de herscholing van alle officieren en onderofficie ren en de vorming van 86 ver schillende takken van specia listen. Het mobiliseer'en van een be staand leger is gebaseerd op ja renlange oefening en training in tijden van overvloed op grond van bestaande en erkende verhoudingen. Het creëeren van een nieuw leger uit niets is een organisato rische arbeid waarover alleen insiders, die in Amerika en En geland dit werk 5 jaar lang bij de hand hebben gehad, zich een oordeel kunnen vormen. De Huldiging van Marine en het leger van '40. Voor de eerste maal zal de Marine worden gehuldigd over enkele weken ter gelegenheid van den slag in de Javazee. Het zelfde zal geschieden voor het leger op 14 Mei bij den Grebbe- berg, het Kornwederzand en eenige andere plaatsen. De na tionale huldebetooging in het stadion te Amsterdam heeft zoowel hulde betuigd aan het oude leger als aan de marine. Öp dat moment heeft opniepw de stem van Gen. Winkelman geklonken, zooals wij die ge hoord hebben in zijn prachtige redevoering terstond na de ca pitulatie. De tegenstelling oude leger en nieuw leger is fout. Het goe de uit het oude en het go?de '';t t het nieuwe hooren hand aan hand te gaan in de Koninkü.iKe Landmacht, welke voor 1940 bestond .en nu nog bestaat. Ontevredenen vrijwilligers. onder de Ik moge hier nog eens uiteen zetten, dat Australië beloofd had 20.000 oorlogsvrijwilligers op te leiden met het daarbij be- hoorende kader. Toen Australië in Augustus 1945 weigerde de ze verplichting na te komen, beteekende dit. dat voor 20.000 oorlogsvrijwilligers geen direct emplooi was. Aangezien Austra lië deze menschen ook had zul len kleeden, bewapenen, kazer neeren en oefenen, moest dit aantal ongebruikt blijven. En geland had eveneens beloofd 20.000 oorlogsvrijwilligers voor de le div. in Ierland op te lei den. Ook Engeland kwam zijn gelofte niet na, zoodat wederom 20.000 oorlogsvrijwilligers geen emplooi konden vinden. IE NU een grooter vermogen heeft dan in 1940 zal over het grooter gedeelte 50 pet. hebben te betalen. Indien tenminste dat vermogen lang. regelmatige wegen is toe genomen. Want is dit niet het geval, is het verdiend in den zwarten handel of in dienst van d. Duitschers, dan vraagt de fiscus 90 op. Minister Lieftinck hoopt op die wijze een 4 mil liard te incasseeren. ^Spaarcenten" vrij tot f 5000 Wie een paar duizend gulden meer aan spaarcentjes heeft dan vóór den oorlog, behoeft niet bevreesd te zijn, dat die hem zullen worden afgenomen. Want de eerste 5000 gld. mits alweer niet langs onoir- baren weg verkregen zijn vrij en als men kinderen heeft wordt die vrijstelling nog eenigermate uitgebreid. Dit is natuurlijk de meest eenvoudige voorstelling van deze heffing. Tegen het prin cipe kan in de huidige benarde omstandigheden moeilijk be zwaar worden ingebracht. Eigenaardig is. dat men de hef fing op onoirbaar verkregen vermogensvermeerdering ger- zet heeft op 90 pet. en niet op 100 pet. Een bunkerbouwer, die 2 millioen heeft verdiennd, mag tot 2 ton houden. Wie op eerlijke wijze zijn vermogen met 2 ton heeft zien toenemen mag daarvan nog slechts 1 ton MOCHT er gistermiddag nog iemand in Amsterdam zijn, die van de grootsehe herdenking der Februari-staking van 1941 niets afwist, dan zou het hem, in nen hij al de vele deputaties van illegale strijders, van tram- en stadsreinigings- perscneel mocht zijn misgeloopen, toch zijn opgevallen, dat er iets bijzonders aan de hand was. De verkeerslichten werkten n.l. nergens in de stad. Waarschijnlijk staat dit in verband met de optochten, die zich nu eenmaal bezwaarlijk aan het rood van de lichten kunnen storen, maar waarschijnlijk ook met het feit, dat H. M. de Koningin zich in de koninklijke wagen met den standaard van den rand der stad af naar het Waterlooplein had begeven, waar de herdenking werd gevierd. „Heldhaftig, vastberaden, barmhartig" i Twee wapenbroeders ontsnapten uit het krijgs gevangenenkamp te Cher bourg, hielden zich over dag schuil en marcheerden des nachts naar de Heimat.* Ongehinderd slopen zij door Frankrijk en eindelijk nok door België. Maar Zon dagavond eindigde de reis in het Brabantsce grens- plaatsje Nispen, waar de vreemde reizigers werden aangehouden. Zij brabbel den wat Engeisch met Fransche en Duitsche woorden doorspekt. De onmiskenbaar Duit sche tongval bracht spoe dig aan het licht, dat de mannen Duitsche krijgs gevangenen waren, die het in Cherbourg een verve- velende boel vonden en op eigen initiatief „den weg terug" begonnen. De Roo- sendaalsche politie heeft hen daarbij 'n handje ge holpen, terug naar Cher bourg wel te verstaan. Het was een drukte van be lang. Lange dichte rijen publiek stonden langs den weg ge schaard, waarlangs de eene groep illigale werkers na de an dere volgde. De menigte ge droeg zich zeer ordelijk, hoe wel er van. eenige afzetting door politie of andere orde diensten geen sprake was. Een reusachtige menigte vul de het Waterlooplein, samenge komen met vlaggen, vaandels en muziek, uit alle deelen van de stad en uit het Gooi, Haar lem, de Zaanstreek, Velsen .en andere plaatsen. Tot boven op de daken der huizen en in alle straten en op de pleinen in de omgeving stonden degenen, die hier de Februaristaking van 1941 herdachten. H. M. de Ko ningin, met het Wilhelmus en gejuich begroet, volgde in haar auto de herdenking, welke door talrijke autoriteiten. Neder landsche en Canadeesche mili tairen en de Joodsche brigade werd bijgewoond. Naar schat ting waren zeker 60.000 men schen bijeengekomen. Zij allen werden verwelkomd door den heer Meijers, namens het werk comité. Hij wees erop, dat het Waterlooplein in die moeilijke dagen het middelpunt is ge weest van den ontzettenden strijd, gevoerd tegen een opper- machtigen onderdrukker. Het devies van Amsterdam. De wnd. burgemeester van Amsterdam, de heer F. de Boer. hierna sprekend, zeide, dat de Duitsche pogrom de Amster- damsche bevolking in het hart getroffen had. De Amsterdam mers namen het niet en gingen volkomen spontaan in staking. Het was- geen georganiseerd verzet maar spontaan. En dit verzet is ook met groote be langstelling in Engeland ge volgd. Voor de Koningin was het 't symbool van den werke- lijken geest, die leefde in de Amsterdamsche bevolking. De burgemeester dankte de Konin gin voor haar komst en, onder het daverend applaus der aan wezigen, deelde hij, daartoe door de Koningin gemachtigd, mede, dat H. M. besloten heeft aan het wapen van de stad Am sterdam een devies toe te voe gen luidende: „Heldhaftig, vastberaden, barmhartig". Dit devies, zoo vervolgde de burge meester, zal in een koninklijk besluit worden vastgelegd. De Koningin is voornemens aan de stad een vlag ten geschenke te neven waarin hef wanen m~t het nieuwe devies zullen zijn opgenomen. Nadat verschillende sprekers het woord hadden gevoerd, wees de heer W, Steinmetz na mens de Kath. Vakbeweging, op het principieel verzet, mede in kerkelijke kringen, van voor den oorlog tegen het nationaal- socialisme. De verzetsgeest werd in alle kringen voorbe reid. Het ging om de hoogste goederen van vrijheid en recht. Nu is de tijd van vrijheid en recht aangebroken en deze herdenking is een belofte, dat wij ernaar zullen streven dat vrijheid en recht tot volle ont plooiing kunnen komen. Het legt aan ons den plicht op, me de te werken aan het herstel van ons vaderland. Alle redevoeringen werden met applaus onderstreept door de geweldige menigte, die ook in de sneeuwbui rustig bleef toeluistèren. Herdenking slag in de Javazee. In verband met de herden king van de slag in de Javazee, zal de wedstrijd tusschen het bondselftal en de Zwaluwen, welke Woensdag a.s. op het Sparta-terrein te Rotterdam wordt gespeeld om 15.30 door een minuut stilte worden onder broken. Het gebeurde in een be kend restaurant te Amster- terdam. Wij hadden met z'n drieën iets gegeten. De nota bedroeg 8.Ik zeide u im mers dat wij iets hadden ge geten, niet dat' wij hadden ge dineerd. Van een briefje van tien dachten wij nog wat te rug te ontvangen, maar de kellner was al verdwenen. Dat werd ons toch te bar. Niet alleen vanwege die 2, die wij goed kunnen gebrui ken, maar dachten wij, wij le ven in een vrij land en willen zelf bepalen hoeveel fooi wii zullen geven. Wij riepen dus de vriendelijke vrind, die met een stalen gezicht 2 opstreek omdat hij een bordje voor ons had neergezet, terug, en vroe gen hem wat er aan de hand was. O, mijnheer, twintig a vijf en twintig procent fooi is hier de gewoonte, was zijn antwoord. Wij werden toen nieuwsgie rig en zijn op onderzoek uit getogen. Wij hebben na tuurlijk niet bij den kapitalist die ons voor 2 door de kaart probeerde te kijken ons licht opgestoken. Hoeveel bedraagt het weekloon van een kellner hier, vroegen wij in onze naïviteit. Men keek ons meewarig aan. Een kellner krijgt hier geen loon, maar geeft 50 a T 60 per week toe om hier te mogen werken. Maar, eh, hoeveel aan fooien ontvangt hij dan wel per week als hij daaruit 50 of 60 moet betalen. Vijf honderd gulden, mijnheer. Hier verzaakt alle commen taar. het zijne noemen. Dit is des te eigenaardiger, indien men be denkt, dat de Staat toch nooit 100 pet. krijgt en evenmin 90 pet. Een gedeelte is immers reeds verdwenen; de op ontoe laatbare wijze gemaakte win sten pleegt men niet op regel matige wijze in de boeken te verantwoorden. Het is het zelfde bezwaar, dat ambtena ren en andere catogorieën met vaste inkomens aanvoeren. De ze betalen steeds belasting over 100 pet. van hun inkomen. Maar wie, buiten de catoge- rieën met het vaste salaris, durft te beweren, dat hii dit ook doet! Vijftig procent heffing in eens. En dit gevoegd bij de an dere belastingen! Menig bedrijf zal niet weten, hoe dit alles te financieren. Menig zakenman heeft in den oorlog geroepen: Na den oorlog moeten wij weer opnieuw beginnen. En menig een, die dacht te verdienen, vooral in de eerste twee, drie jaren voor den oorlog, komt teleurgesteld uit. indien hij de balans over 6'"jaar ODmarkt. Er zal toch. wel nauwlettend moeten worden toegezien, dat huizenbezit b.v. niet te hoog wordt getaxeerd. Zoolang de huren niet zijn verhoogd en daarvan is„ voorlooptg geen sprake (de* Regeering zoekt het nu in een stelsel waarbij onderhoudswerken gedeeltelijk op den huurder kunnen wor den verhaald) zijn huurhuizen minder waard en wat heeft men er aan indien een huis dat men zelf bewoont hooger weidt getaxeerd dan vóór den oorlog! KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND 2e KLASSE GROOT BILJART 45/2. Bij de voortgezette wedstrij den op Zaterdag ij. wisten Duy- zens en Kruithof beide hun partij te winnen, terwijl de Lei- denaar Teegelaar eenigszins achter raakte doordat zijn wed strijd in remise eindigde, daar na kwam Zondag de verrassing, doordat beide eerstgenoemde spelers verloren en wel Duy- zens 95 tegen Teegelaar 300 gem. 14.28. Voorts wist Eichels- heim te winnen van Kruithof. Hiedoor werd de stand: Tegelaar 9 matchpunten Kruithof 8 matchpunten Duyzens 8 matchpunten De laatste wedstrijd Teege laarKruithof zal dus de be slissing moeten brengen. Voorts wordt medegedeeld, dat het algem. gem. van Teege laar 12.29 was en wanneer hij er in slaagt ook zijn laatste par tij met een gemiddelde van 12 te spelen, promoveert deze veel belovende speler ondanks het e.v.t. behalen van het kam pioenschap toch naar de le klasse. DAMMEN. KAMPIOENSCHAP LEIDEN EN OMSTREKEN. Bij de voortgezette wedstrij den op Woensdag en Zaterdag j.l. waren de u'tslagen: Hoofdklasse 3e ronde: BrinkZijlstra 02 de VletterJesse 20 le klasse 2e ronde. Groep A: Slingerlandde Vink 02 VerkuilHermans 02 le klasse 2e ronde Groep B: Ravensbergenv. d. Mey 20 de RoodeRedegeld 20 van SandijkSchild 20 le klasse 3e ronde Groep A: KromhoutVerkuil 11 HermansSlingerland 02 le klasse 3e ronde Groep B: Redegeld—Schild 1—1 de Roodev. d. Meij 11 SandijkRavensbergen 11 Op het bureau van „De Burcht'* ligt de passagierslijst vait het tn.s. „tu- drapocra" ter inzage.

De Burcht | 1946 | | pagina 3