Viruly en Smirnhoff terug in ons land Rusland's verontschuldiging aanvaard! Voorschotregeling Wanneer de verdediging in actie komt Voor beklaagden het volle pond aan recht SPORT België-Nederland uitgesteld België wint van Luxemburg De spioanage-affaire in Canada Een koninklijke Canadeesche commissie van onderzoek naar de spionnage-affaire in Canada heeft bekend gemaakt, dat XI mannen en 2 vrouwen voor na der onderzoek in hechtenis zijn genomen. De commissie was reeds 6 October 1345 ingesteld. Amerikaan sehe persstemmen De redactioneele artikelen in de Amerikaansche dagbladen over de berichten van Russi sche spionnage in Canada leg gen er den nadruk op, dat mi litaire spionnage geen onge woon verschijnsel is in vredes tijd zelfs onder bevriende mo gendheden, en verschillende bladen brengen ook de vraag naar voren hoeveel van het ge heim omtrent de atoom-energie nu werkelijk nog geheim blijft. De „New York Herald Tribu ne" schrijft: ....„Het zou heel aange naam zijn als de Russen Canada en Amerika voldoende ver trouwden om hen in het onge stoord bezit te laten van alle geheimen van de atoombom. Het zou evenzeer bevredigend zijn, wanneer er genoeg ver trouwen in Rusland bestónd bij de bezitters van de atoombom om de gevaarlijke gehgimen prijs te kunnen geven. Zoolang geen van deze voorwaarden aanwezig is, zou het goed zijn om de noodzakelijkheid van te spionneeren en bespionneevi te worden te aanvaarden en deze tweeledige procedure zoo doeltreffend en pijnloos moge lijk uit te voeren. Een ander blad zegt: .„De mogelijke beteekenis van cle verklaring der Sowjets omtrent de „ontoelaatbare" VOORSCHOT VOOR GEDUPEERDEN IN DEN LANDBOUW. De Rijksdienst voor Land- bouwherstel heeft alle voorbe reidingen getroffen om in de periode van driemaanden, aan vangende 22 Januari, aan alle gedupeerden een aanzienlijk voorschot te verleenen op de nader definitief vast te stellen rijksbijdrage. In vrij geld wordt uitbetaald maximum 10.000. per gdeupeerde, met dien ver stande, dat dit bedrag wordt verminderd met het bedrag der eventueel reeds gedeblokkeerde tegoederi tot een maximunr van 5000.—. Indien een gedupeerde vol gens de geldende richtlijnen dus voor een bijdrage tot een zocda- nig bedrag in aanmerking komt, zal hem in ieder geval 5000. in contanten kunnen worden uitgekeerd. Alleen de studenten speelden Studenten doen wel eens meer dingen, die een an der mensch niet doet. Was het de laatste dagen en ook Zondag dergelijk deplora bel weer, dat zelfs de meest verstokte voetballers, die toch anders niet voor een kleintje vervaard zijn, hun neus niet buiten de deur staken, thans vonden de studenten den tijd, of lie ver het weer rijp, om het edele veldspel te gaan be oefenen. Inderdaad uitge zochte weersgesteldheid om te rugby-en. De Delftsche studenten en hun collega's uit Leiden "kledderden" en „modderden" dat het een lust was, doch de Leide- naars bleken beter de „grondtechniek" te beheer- schen. dan hun tegenstan ders, zoodat deze met 13—3 wonnen. handelingen van haar vertegen woordigers in Canada moet niet over het hoofd worden gezien. Dit zou gelijk kunnen staan met een afwijzing van spionna ge, een uitlegging, die nog ver sterkt wordt door de mededee- ling, dat de Sowjet-regeering den attaché terugriep nadat zij van zijn handelingen had ken nis gekregen. Indien dit be schouwd kan worden als een soort van apologie, dan kan dit wijzen op een regeling van wat anders een ernstig internatio naal incident zou kunnen wor den. Tengevolge van de omstan digheid, dat vele militairen we gens dienstredenen buitenslands moeten vertoeven, dreigen in sommige gevallen financiëele moeilijkheden te ontstaan voor de gezinnen der militairen. Thans heeft de raad van mi nisters bepaald, dat in voorko mende gevallen aan de betref fende gezinnen, voor zoover noodig, een voorschot wordt verleend. Voor het vaststellen van dit voorschot dient als ba sis te worden genomen de laat stelijk genoten uitkeering, met dien verstande, dat ten behoe ve van het gezin van gehuwden en ongehuwden-eenige kostwin ners ten hoogste 70 pet. en ten behoeve van de gezinsleden van de overige ongehuwden ten hoogste 50 pet. van deze uitkee ring als voorschit wordt ver leend. Het proces te Neurenberg De verdediging der beschuldigden zal gaan in de volgorde van de acte van beschuldiging, zoo dat eerst Goerings verdediger aan het woord zal komen. Dr. Stahmer heeft aangekondigd, dat hij Gen. Kesselring, die zich op het oogenbiik in de ge vangenis bevindt, zal hooren als getuige inzake het bombarde ment van Rotterdam in 1940. Als zeer belangrijke getuige wordt door Stahmer beschouwd de Zweedsche ingenieur Dale rus, die in de jaren voor den oorlog als particulier vredes apostel door Europa reisde. Hij heeft, naar Stahmer zeide, in deze jaren een groote rol ge speeld en heeft in een boek zijn meening over de Duitsche machthebbers vastgelegd. Stah mer heeft een lijst van 52 vra gen voor hem opgesteld en ook de verdediger van von Ribben- trop zal hem ondervragen. Van Lord Halifax die. door Stahmer als getuige gevraagd is, zal in Engeland een verhoor worden afgenomen, Goerings verdedi ger zal voorts een groot aantal Duitschers als getuige hooren. WEERSVERWACHTING tot Dinsdagavond: Weer stijging van tempera tuur t,ot boven het vriespunt. Meest half tot zwaar bewolkt. Overwegend droog. Zwakke veranderlijke wind. Het stadion te Antwerpen .niet beschikbaar Wij vernemen dat de wed strijd BelgiëNederland, welke op 21 Aprif in Antwerpen zou werden gespeeld, is uitgesteld. Het Antwerpsche Stadion heeft door oorlogshandelingen nogal schade opgeloopen en wordt momenteel hersteld. Het is echter niet mogelijk deze werkzaamheden voor 12 April te beëindigen, zoodat het Sta dion op dien dag nog niet be schikbaar is. In verband met het groote aantal Nederlanders, dat bij deze wedstrijd verwacht wordt, acht men het in België niet gewenscht de ontmoeting in Brussel te doen spelen. De nieuwe datum is no-g niet vast gesteld, maar zal in ejk geval na NederlandBelgië op 12 Mei vallen. Het Belgische nationale elf tal speelde Zaterdagmiddag in Charleroi tegen het Luxem- burgsche elftal en won met 70. Onze Zuiderlijke buren waren veel sterker dan de ver tegenwoordigers van het Groot- Hertogdom, wat uit de cijfers voldoende blijkt. De Belgische middenvoor De- cleyn, met 28 doelpunten de top-seorer in de Belgische Com petitie, was ook nu zeer produc tief en scoorde liefst 5 maal. Daaronder de generaal der vlie gers Paul von Bodenschatz, die zou kunnen getufgen over Goe rings pogingen om den oorlog met Polen te voorkomen en zijn weerstand tegen den aanval óp Rusland. Als getuigen inzake de beschuldiging van Goerings aandeel in de beruchte experi menten op krijgsgevangenen van Dr. Rascher in Dachau zul len veldmaarschalk Milch en Dr. Ondarta uit Hamburg wor den gehoord. De beschuldigden, die niet wenschen te getuigen, kunnen daartoe niet gedwongen wor den, doch wel zullen zij kun nen worden onderworpen aan een verhoor door het tribunaal zelf. Iedere beschuldigde zal slechts eenmaal kunnen getui gen. De beschuldigden die voor zichzelf wenschen te getuigen, moeten dat doen in het verloop van de behandeling van hun eigen zaak en het kruisverhoor zal volgen. TOURNOOI OP HEMEL VAARTSDAG TE HAARLEM. Het bestuur van de af deeling Haarlem van den K.N.V.B. heeft besloten op Hemelvaarts dag (30 Mei) een toumooi te organiseeren waaraan deelne men de vertegenwoordigende seniorenelftallen van o.a. de af- deelingen Amsterdam, Leiden en Haarlem. Voorts heeft het uitvoerend comité voor de or ganisatie van de Haarlemsche sportweek besloten zich accoo'rd te verklaren met de organisatie van groote sportevenementen, die worden gehouden tijdens de sportweek van 4 t/m 10 .T"lj ter gelegenheid van het 700- jarig bestaan der stad en ook bij de uitvoering van het plan tot uitwisseling van sportbe oefenaars met de Engelsche stad Derby. Dit jaar zal voor het eerst de katholieke soort be weging aan de sportweek deelnemen. NEDERLANDSCHE ZWEMSTERS IN PARIJS. Aan de Zwemwedstrijden, welke de Parijsche zwemclub „Molitor" gisteren organiseer de, namen van Nederlandsche zijde de dames Wagemaker (Meeuwen Amsterdam) en de Haan (Zian den Haag) deel. Zooals bekend, zouden eerst eveneens Kees Hoving en Mevr. Iet Koster-van Feggelen deelne men, doch deze konden nfet op tijd uit Denemarken in Parijs aanwezig zijn. De Nederland sche dames kwamen uit op de 100 meter rugslag, welk num mer werd gewonnen door Mo nique Berlioux in den tijd van 1 min. 20 sec. Mej. Wagemaker werd tweede met 1 min. 21 sec., en de Haan bezette de derde plaats met 1 min. 22 sec. De 100 meter borstcrawl won Alex Jany in den fraaien tijd van 58,6 sec. Nakache won de 100 meter schoolslag in 1 min. 14,2 sec. BIOSCOPEN. Luxor. ,,Met een kwartje de we reld rond Fernandel. Een fantast wordt op voorwaarden erfgenaam van fr. 30.000000. De voorwaarden zijn niet ïr.alsch. Om de erfenis te bemachtigen moet de gelukkige eerst toonen. dat hij niet alleen maar fantast is doch ook werkelijk avontuurlijk bloed in de ade ren heeft. Hij moet n.l. met een kwartje op zak een reis om de wereld maken, via tevoren bepaalde controleposten. Deze reis brengt hem in de meest on waarschijnlijke toestanden en moeilijk heden. Maar ondanks alle moeilijkhe den en tegenwerking weet hij op het nippertje aan de voorwaarden te vol- dan onmiddellijk moeten doe" en wint behalve de erfenis nog I n*661" en bijna de iour de France. Oud en jong kunnen zich amuseeren. Oost en West ontmoetten elkaar Zaterdag boven en op Schiphol. En ze zaten elkaar nog dwars ook. Tegelijk arri veerden n.l. de .,307' uit Oost- Indië en de „305" uit West- Indië, de eerste onder gezag voerder F. Both en de laatste onder gezagvoerder A. Viruly. Vooral voor het West-Indië- viiegtuig bestond, ondanks vlie genden storm en felle hagel slag, groote belangstelling. Omsteeks kwart voor vier stond de groote DC 4 op den grond en werd de bemanning verwelkomd door den heer Plesman, die van een historisch moment gewaagde en quasi ernstig de gezagvoerders tot de orde riep, omdat ze het el kaar boven het vliegveld moei lijk hadden gemaakt. Desniet temin kregen de beide gezag voerders schoone bloemen en Viruly vertelde, dat het een vlotte reis was geweest, alleen op den Atlantischen Oceaan hadden ze een uurtje omgevlo gen vanwege een onweer. Er waren 18 passagiers aan boord, meest B.P.M.-personeelleden en voorts de heer A. van Bal- kom, chef van den vliegdienst van de K.L.M. in West-Indië, waar al een zeer uitgebreid vliegnet bestaat. De piloot met het grootst aantal vlieguren ter wereld Vandaag keert, na eene afwe zigheid van bijna zes jaar de verkeersvlieger, die een groo- ter aantal vlieguren op zijn naam heeft staan v.an welken piloot ter wereld, de heer I. W. Smirnhoff uit Engeland in ons land terug. Tijdens de oorlogsjaren is Smirnholi de luchtvaart trouw gebleven. Bij de overrompeling van ons land in Mei 1940 be vond hij zich ergens op de In- diëroute met een K.L.M.-vlieg tuig. Tot het uitbreken van den oorlog in de Pacific vloog hij op de route EgypteBatavia. Natuurlijk verleende Smirn hoff hulp bij de evacuatie van de Nederlandsche vrouwen en kinderen van Java naar Australië. Bij zijn laatste vlucht op deze route werd zijn vlieg tuig door een kogelregpn let terlijk doorzeefd. Het resultaat daarvan was, dat drie a vier pasagiers onmiddellijk werden gedood en hij zelf zwaar ge wond raakte. Ondanks zijn ver wondingen slaagde Smirnhoff er in het Vliegtuig in Noord- WestAustralie veilig op het strand aan den grond te zetten. Het lijden dezer menschen be gon toen eerst recht. Het duur de n.l. enkele weken voordat een Australische expeditie, op aanwijzing van een verken ningsvliegtuig, erin slaagde deze menschen uit dit volko men verlaten gedeelte van het dunbevolkte Australië naar de bewoonde wereld te vervoeren. Na zijn herstel kwam Smirn hoff in dienst van het Neder landsche transportcommandc, waarvoor hij twee en eene half jaar lang de v binding Austra lië met eilanden in de Stille Zuidzee onderhield. De holle leuze der eenheid Vervole van pag 1. De nieuwe taktiek. Wij stellen tegenover al de manoeuvres die thans in Ne derland worden gehouden een voudig ons eigen goed recht. En laat men dan maar probee- ren, in een democratisch land, ons dat recht te ontnemen. Zoolang wij het zelf niet prijs geven, zal het niet lukken. Het Katholieke openbare leven heeft al voor zwaardere stor men gestaan. Noodig is echter dat van tijd tot tijd de storm bal wordt geheschen, als waar schuwing dat er wat op komst is. Verwacht nu, lezer, geen op zienbare onthullingen. Die onthullingen hebben wij U al gedaan, meermalen. Met de tijden veranderen de strijd- methoden. Tegen de nieuwe tactiek hebben wij U gewaar schuwd. Wij bedoelen daar mede geen boosaardig opzet bij den tegenstander, die van zijn standpunt bekeken alleen meer aanhang en invloed tracht te werven.Terwijl men voor heen met zwaar geschut ooe- reerde en heil zocht in eigen ammunitie, werpt men het nu over den boeg van de zooge naamde nationale eenheid. Te gen het zoet gefluit van den vogelaar moet worden gewaar schuwd. Omdat anders ook Ka tholieken minder begrip zou den gaan toonen voor hun goed, eigen recht. Hun recht om door de eigen, principieele organisaties de eigen levens- cn wcreldbeschouwngen naar buiten uit te dragen. Geen verwatering van be ginselen. Een andere conclusie knoo- pen wij er aan vast. Nu de Kath. Volkspartij aan de Par tij van den Arbeid heeft voor gesteld een zeer aannemelijk g zamelijk urgentie program, moet daarop een stelselmatige voorlichting volgen niet alleen wat de inhoud van dit pro gram betreft, maar ook en vooral wat deze" vorm van sa menwerking beduidt. Want anders en mede door het feit dat een aantal Ka tholieken. al is hun getal zéér gering, tot de P. v. d. A. zijn toegetreden, derigt er bij velen een zeer onduidelijk beeld te ontstaan. Het Partij bestuur meet niet denken, dat omdat haar het beeld duidelijk is, de kiezers nu ook meteen weten wat er aan de hand is. Toch moet hen dit worden ver teld. Het is immers niet zoo, dat met de oprichting van de P. v. d. A. het socialisme zooals dat voor Katholieken onaan vaardbaar is. is verdwenen. Het zou b.v. de moeite loonen te weten hoeveel leden de P. v. d. A. telt die sympatiseeren met of lid zijn van de volstrekt onaanvaardbare Eenheidsvak beweging. Het is de geest die regeert, mijne Heeren. Wij wil len gaarne zoeken naar wat vereent, -maar wij doen geen water in onzen wijn. Het Chris tendom is nu eenmaal iets, dat de heele wereld, den heelen mensch in al zijn doen en la ten doordringen moet. Wij ne men U niet kwalijk indien U dat niet inziet. Maar geen pro paganda kan ons weerho'",ei vast te houden aan de eigen principieele organisaties. Die zijn nu na den oorlog zoo mo gelijk nog harder noodig dan vóór den oorlog. Daaraan hel pen geen leuzen van vernieu wing, van (schijn)eenheid en wat dies meer zij. In onzen eigen vertrouwde huizen heb ben wij gewerkt ten bate van land en volk. Geen verant woordelijkheid op de meest ondankbare nosten werden daarvoor geschuwd. Gouvernementeel zijn wij al tijd geweest. En wij wenschen niet op drift te raken met een socialis me. waarvan wij nog geenszins weten waarheen het voert. BON A AN WI.I7.ING STIKSTOF MESTSTOF. Met ingang van Maandag 25 Februari is den stikstofbon, voorzien van op druk No. 3 geldig verklard. Dc reeJs vroeger geldig verklaarde kunstmestbonnen behouden hun geldig heid tot nader order.

De Burcht | 1946 | | pagina 3