Clark Kerr gebruikt impasse in Indië OMGEVING Graven worden geopend RECHTSZAKEN OPLOSSING NOG VOOR 1 APRIL? RADIO Van den held Jan Trompetter 24 KATWIJK AAN DEN RIJN Bij dë opruimingswerkzaamheden van den betonnen muur, deed zich een ernstig ongeluk voor. De 58-jarige ar beider G. H., wonende Secr. Varkevis- serstraat, werd door een neerstortend gedeelte getroffen. Met inwendige kneu zingen werd hij op doktersadvies naar - het ziekenhuis vervoerd. LEIDSCHENDAM Noodgemeenteraad. De noodgc- meenteraad is bijeengeroepen tegen Dins dagavond a.s. ter afhandeling van de volgende agenda: 1. Notulen. 2. Inge komen stukken. 3. Beëediging waarne mend gemeente-ontvanger J; Coomans. 4. Huur ambtswoning gemeentebode. 5. Vaststelling vermenigvuldigingscijfcr schoolgeldheffing. 6 Voorstel boomplantin gen en conceptbesluit tot wijziging ge- meentebegrooting 1946. 7. Begrotings wijziging 1944 en 1946. 8. Ontheifing hondenbelasting. Verplaatsingen. De poiitiebediena- ren Polderman en v. Beuningen zullen onze gemeente gaan verlaten wegens hun benoemingen elders. De lieer Pol derman vertrekt naar- Terncuzen. terwijl de heer v. Beuningen is verplaatst naar Roelofarendsveen. Zeliverzorgers. De zelfverzorgers moeten de nieuwe bonkaarten afhalen Delftseliekade 28 op 27 Februari tus- schen 9.1512 titir voor de letters a t.m. H en tusschen 1416.15 uur voor J t.m. K en op Donderdag 28 dezer van 9.15 12 uur voor L«t.m. S en van 1416.15 voor I t.m. Z. De desbetreffende bonnen diene over zichtelijk en voor elk artikel afzonder lijk door den zelfverzorger opgeplakt, ingeleverd te worden. Niet opgeplakte bonnen worden geweigerd. NOORDWIJK Op 7 Febr. j.l. vond de aanbeste ding plaats voor de eerste werkzaam heden aan den nieuwen Noord-Boule- vard. Door de noodzakelijke verwijdering van de betonnen muur moest de oude be strating geheel worden opgebroken er. met de zich in den grond bevindende rioleering, kabels en leidingen worden verwijderd. Thans begint men met het leggen van een nieuwe bestrating en alle daarmede in verband staande werk zaamheden. De terrassen worden bree der dan vroeger, waardoor een geheel nieuwe terrasmuur gemaakt moet wor den. Voor de fundeering van deze rr.mir zullen de oude betonnen versper- ringsbloken worden gebruikt. Het over tollige zand wordt langs het duintalud aan de zeezijde verwerkt en voor het nieuwe zeebad moeten ook reeds de noodige voorzieningen worden getroffen. Het eerste deel der werkzaamheden is gegund aan de firma S. van 't Ver laat en Co.. te Zeist, die laagste in- schrijfster was tot een bedrag van f 71.830. Alles wordt in het werk ge steld om alle werkzaamheden voor den aanvang van het badseizoen te kunnen beëindigen. Noordwijk zal dan weer een nieuwe ruime boulevard rijker zijn. Begrafenis D .Smit. Op de alge- mcene begraafplaats alhier is ter aarde besteld het stoffelijk overscffot van den heer Dirk Smit. bekend als de vuur torenwachter. De overledene was een zoon van den bekenden Bomschuitreeder Engel Smit. NOORDWIJKERHOUT Uitreiking van levensmiddelenkaar ten, tabak-, versnaperings- en gecombi neerde kaarten (tijdvak 17 Maart11 Mei 1946). Voor het dorp: Donderdag 28 Febr. van 912 uur letters AB, van '24 uur CD; Vrijdag 1 Maart van 912 uur letters E. F. G., van 24 uur letter H. I. J.; Zaterdag 2 Maart van 912 uur letters KL; Maandag 4 Maart van 912 uur letters MN, van 24 9—12 uur letters QR, van 24 uur uur letters OP; Dinsdag 5 Maart van letters STWoensdag 6 Maart van 9—12 uur letters UV, van 24 uur leti'.rs W—Z. Voor de Zilk in café de (".root: Don derdag 7 Maart Van 9.30—12 uur letters AE. van 24 uur letters CL: Vrij dag 8 Maart van 9.3012- uur letters .V—S van 24 uur letters T—Z. Voor de Vlashoven in het café van de wed. L. v. d. Slot. Maandag 11 Maart v. 9—12 uur letters- AL, van 24 uur let ters MZ. Nieuwe stamkaarten en inlegvel'en moeten nfedegebracht worden. ROELOFARENDSVEEN Naar aanleiding van de uitvoerin gen welke de tooneelclub ,.St. Pan- cratius" deze week geeft wenscht het bestuur het volgende onder de aan dacht te brengen: Er zijn dit jaar aan de leien van „Voorzorg"' of .JPancra- tius" geen uitnoodigingen uitgereikt. De tooneelclub stelt er prijs op mede te deelen. dat dit niet geschiedt is. omdat, zooals beweerd wordt, de tooneelclub deze uitvoeringen niet meer wenscht te geven, maar dat dit een maatregel' is van „Voorzorg" zelf. die zoo een vrije uitvoering niet noodig achtte. En aange zien onze tooneelclub als zelfstandige vereeniging thans voor ha-ar uitvoerin gen en repetities de St. Pancratiuszaal ook huren moet, zijn wij financieel niet krachtig genoeg gratis uitvoeringen voor een deel der parochianen te geven. Wij hopen echter, dat deze maatre gel waaraan onze club niets kan ver anderen. het bezoek aan onze tooneel- avonden niet onvuusig zal beirn loe iden en wenschen U allen prettige avon-1 (jen. 1 STOMPWIJK Zeliverzorgers. De bonnen voor zelfverzorgers worden uitgereikt in „Het Blesse Paard" op Dinsdag 26 Februari des morgens tusschen 9.3012 uur voor de letters A t.m. O en des middags van 13.3015.30 ur voor de letters P t.m. Z. TER AAR Oorlogsmonument. Uit de burgerij van Ter Aar is een commissie gevormd, die zich ten doel heeft gesteld een mo nument op te richten, voor de gemeen tenaren, die tijdens de jaren 1940'45 door den oorlog zijn gevallen. De com missie bestaat uit de heereir A. Q-ur- tel. voorz.. C. M. Pouw. secr., H. Bos penuingm.. E. Kroft, C. Lok Sr., G. de Rijk en H. A. Volgering, leden. Men is van gevoelen, dat de gedachtenis van hen. die vielen, geëerd moet worden door een waardig gedenkteeken op een waardige plaats. ZOETERWOUDE Soortver. „St. Jan". Nog steeds is er in verband met de slechte gesteld heid van het sportterrein geen gelegen heid om te voetballen.* Nu de eerste voorjaarssymotomen weer verschijnen zal bet veld weldra oo'c weer in betere conditie komen, en wij hopen zoo ecnigszins mogelijk op Zon dag 3 Maart weer eeis een wilstrijd op he* St Tan-terrein bij te wonen. De betreffende spelers zullen daar voor bijtijds worden uitgenoodigd. Door onvoorziene omstandigheden, kon de leider van de trainingsavond op Vrijdag 15 Febr. j.l. niet tijdig'aanwezig zijn, waardoor vele -sportleden een te- vergeefsebe reis maakten naar het sportlokaal. De Belgische verkiezingen en onze minister-president Minister schermerhorn wensciue de Belgische heeren v. d. Acker eu Spaak veel succes bij de a.s. (nu gehouden) Belgi sche verkiezingen. Hij wenschte succes toe aan een buitenlandsche Regeeriug, welke is samengesteld uit een vreemd ensemble van socialisten, communisten en liberalen. Dat een Nederlandsche mi nister-president een dergelijke wensch uit is zeer bedenkelijk. O, wij weten wel wat er vólgt. De heer Schermerhorn heeft dit natuurlijk niet gezegd als mi nister-president. maar als voorman Van de Nederlandsche Volksbeweging. Of als voorman van de Partij van den Ar beid? Is het onze schuld, indien wij den draad kwijt raken? Of de schuld van een al te veel pratende minister.-' Een voorloopige regeling van het radio- vraagstuk. waarvoor de heer Schermer horn als minister-president mede de verantwoordelijkheid heeft aanvaard, noemde hij, toen hij ee nander jasie meerde aan te hebben, afschuwelijk. Op hei congres van de Partij van den Ar beid riep hij uit: „Wij bezitten het mo nopolie der vernieuwing'!!) Neen, in dien oe heer Schermerhorn zich de al lures van een Engelsche prime-minis ter meent te kunnen aanmeten, dan moet hij nog veel leeren. Eerst heeft hij zich aangediend als de man van de Ned. Volksbeweging (die thans naar wetkob- ;ecten zoekt), maar onder den invloed van de heeren Drees, Vorrink c.s. is hij een volgzaam partijlid geworden van de P. v. d. A. Veel te volgzaam voor een minister-president. 'Al te veel wordt hij geleid door handige politici. Indien er- nu na de B.elgische verkie zingen een geheel andere en anders sa mengestelde Belgische Regeering uit de bus komt. dan weet die dus meteen, dat de Nederlandsche minister-president haar niet al te vriendelijk is gezind. An ders gezegd, de heer Schermerhorn be ging nu eens een diplomatieke blunder. De uitslag der Belgische verkiezingen heeft zeker niet het succes opgeleverd, dat de heer Schermerhorn wenschte. en overigens zal men in België zeggen, waarmede heeft hij zich te bemoeien. DE GROOTE ZEGE der Belgische Katholieken de Christelijke Volkspartij immers veroverde 92 Kamerzetels zou ongetwij- f/eld nog grooter zijn geweest, i indien de' Regeering van den Acker de Belgische vrouwen het stembiljet niet uit de handen had ge rukt. Zij deed meer. deze Regeering, om den wensch van den heer Scher merhorn in vervulling te doen gaan. Dc Waalsche regimenten werden snel gede mobiliseerd (winst voor de communis ten). de Vlaamsche daarentegen worden vastgehouden (evenals liet n i e t-stem- men der vrouwen verlies voor de Katho lieken), een groot aantal Katholieken werden voor „in civiel" verklaard, hetgeen wederom verlies van stemmen voor de Christelijke Volkspartij oplever de Dit alles, ontdaan van elke demo cratische allure, gebeurt door een Re geering. die door den heer Schermer horn veel succes werd toegewenscht. De heeren v. d. Acker en Spaak wis ten wat zij deden. Want de Christelijke Volkspartij behaalde 92 zetels en 42.6 pet. van het totaal aantal stemmen. De so cialisten bezetten 66 zetels. De commu nisten brachten het van 9 op liefst 23. Twintig van die communistische zetels kotnen voor rekening van het anti-cle- ricale Waalsche land, dat tandenkner send ziin tanende invloed aanziet en Vlaanderen aan Vlaanderen misgunt. De Liberalen deelden het lot, dat hen overal elders is beschoren. Men houdt z;i- hart vast bij de ge dachte wat in België zou gebeuren, in dien dr'ar niet de Christelijke Volksp.-jj tii od de bres stond. Maar Goddank, zij is er ea bij geheel vrije verkiezingen Egyptologen hebben oude kunst schatten gevonden in het gebied van Tanis in het Oostelijk deel der Nijldelta. De schatten werden gevonden in het graf van een heerscher uit de eenentwintigste dynastie waarvan wordt aange nomen, dat zij ongeveer een dui zend jaren vóór Christus over Egypte heerschten. De Tanis- vondst kan. wat omvang betreft, niet vergeleken worden met wat in het graf van Toetankamen werd aangetroffen, wel echter in artis ticiteit en schoonheid. Het zijn: drie bokalen, een van gedegen goud, een van zilver en een van goud en zilver. Naast het skelet van den heer scher bevond zich een fraaie kelk van geel goud. Op de borstkas van het vergane lichaam lag een groo- te scarabee een heilige kever beeldje van de godin Hathor in digd van smaragd, benevens een beldie van de godin Hathor in massief goud. DE POLITER ECHTER SIKAFT. E. J. B., te Noordwijkerliout, zou aardappelen hebben gestolen, maar vol gens het getuigenverhoor zou van P., van wien de aardappelen waren. op dracht hebben gegeven die te vervoe ren. Die ontkende beslist. De aardappe- ler. bevonden zich in een schuur, en S. zou opdracht tot vervoer hebben ont vangen. Er is heel lang over die zaak gerraat, en toen de Officier wilde gain arresteeren, besloot de rechter 'tot her nieuwd onderzoek. P. J. van H.. te Voorschoten, stond in het bosch bij de Nijverheidsschool aan de boomen te zagen, bij welke be zigheid hij betrapt werd. „Het was doodachtig hout", luidde zijn excuus, dat de Officier niet afdoen de vond. zoodat hij 50.ot 25 da gen hechtenis vorderde. De rechter vond het hout met 15.boete of 7 dagen hechtenis voldoende betaald. Er dreigde in deze zaak meineed, de Officier gaf al liet bevel om getuige S. gevangen te nemen, maar de rechter suste het geval nog w,at. en besloot den rechter-commissaris aan liet uitzoeken te zetten. Want buitengewoon ingewikkeld was de kwestie, en dit was de reden, waarom op 15 Oct. van het vorig jaar de zaak reeds was aangehouden- De huisvrouw M. K. te Leidscherdam was nijdig geworden; zóó nijdig, ent ze het radiotoestel van de tante van haar man. die ze in bewaring had, tinaal aan stukken sloeg. Het zal je gebeuren. Nu stond ze wegens het toeëigeien van dat toestel terecht; het juridische klopt niet altijd met de practijk der din gen! Stukjes brandhout en gruis zal er van overgeschoten zijnDie nijdig heid was ontstaan, omdat het familie lid de geleende gordijnen van de huis vrouw stuk had terug gebracht. Dc Officier vroeg vanwege de trage die 50.boete of 25 dagen hechtenis, de rechter veroordeelde tot 30.of 15 dagen hechtenis. zou zij de absolute meerderheid nog dichter zijn benaderd dan nu het geval is. Regceren zonder haar is niet mo gelijk. De niet-Kath. Nederlandsche' pers heeft de anti-democratische politiek der heeren v d. Acker en Spaak zooveel mogelijk verzwegen, de overwinning der Kath. Volkspartij zooveel mogelijk ge kleineerd. Wij daarentegen wenschen onze Bel gische Kath. broeders geluk en België niet minder. Het Belgische voorbeeld is leerzaam voor ons. Dank zij de Kath. Volkspartij zullen ook hier socialisten noch com munisten de kans krijgen, die zij be geren. DE POLITIEKE BESPREKINGEN, gedurende het afge- loopen weekend gevoerd zijn. hebben het duidelijk ge maakt, dat de onderhandeling tusschen de Nederlanders en de Indonesiërs blijkbaar moeten wachten tot het Centrale Nationale Ccmiié een besluit genomen heeft. Intusschen heeft Sir Archibald Clark Kerr besloten deze periode van afwachten te gebruiken ent zich on de hoogte te stellen van den toestand in het binnenland. De ambassadeur is van plan de volgenae week een bezoek aan Bandoeng te brengen en er is geen verandering aange bracht in den oorspr enkelij ken opzet, dis voorzag in een ver blijf van maximaal twes maan den, n.l. tot eind Maart. Sjahrir en van Mook heb ben naast elkaar gezeten op een feestelijke receptie, welke Sir Archibald Clark Ken- gis teren heeft gegeven. Sjahrir zal heden naar Djok jakarta, het nationalistische hoofdkwartier op Midden-Java vertrekken en zal a.s. Zondag naar Batavia terugkeeren. Bandoeng keert tot normaal leven terug. Ter gelegenheid van een kort bezoek aan Bandoeng heeft dr. van Mook verklaard: „Wij mogen aannemen, dat Bandoeng binnenkort 'vrijer zal kunnen aaemen. In de na bije toekomst kunnen verande ringen verwacht worden, wel ke alle bevolkingsgroepen in staat zullen stellen tot normaal leven terug te keeren". ren eerste stap in deze rich ting is gedaan door Gen.-Maj. Hawthorn. Deze heeft een de creet uitgevaardigd, waarbij het aan Indonesiërs, die buiten de beschermde zóne (het Hoor. delijk gedeelte) van de stad verblijven, wordt vergund zich n: w het Noordelijk deel te be geven. wel moeten zij niervoor een onderzoek endergaan bij de geallieerde wachtposten. Om gekeerd is aan de burgerbevol king van hei beschermde ge deelte nog geen vergunning verleend om zich naar het Zui den te bege en, waar veiligheid van persoon en bezit nog niet kan worden' gegarandeerd. Zij wordt intusschen ernstig ge waarschuwd zich te onthouden van ordeverstoring. Omtrent de gevolgen van dit decreet verkeert de bevolking in gespannen verwachting. De gevechten langs de spoorlijn, die naar het centrum van Ban doeng voert, hebben intusschen Vrijdag den geheelen dag voort geduurd. Spanning op Celebes. Volgens berichten uit Neder landsche bron -vordt in heb ge bied van Gorontalo op Celebes sterke sympathie gekoesterd voor het Indonesische extre misme. Dat het hier nog tot geen opstand is gekomen, meet uitsluitend worden toegeschre ven aan een gebrek aan durf. De toestand in Gorontalo en te Menad.o wordt „precair" ge noemd. J Gevaarlijke alcoholica. De Britsche militaire politie heeft te Soerabaja 14.000 liter vergiftigde alcoholica ontdekt. Twee Britsch-Indische officie ren zijn tengevolge van vergif tiging door dezen drank be zweken, terwijl twaalf milh- tairen het gezichtsvermogen hebben verloren. Intusschen vreest men, dat nog groote hoeveelheden van den gevaarlijken drank onont dekt gebleven zijn. De destilla teur, een Arabier, Siad Ahmat genaamd, heeft bekend, dat hij op de hoogte was van net feit, dat een gedeelte der vergiftig de alcoholica .gevaarlijk" was. Nog meer dan 200.000 Ja panners in Indië. Naar uit betrouwbare cijfers blijkt, bevinden zich in Ned. Indië nog steeds meer dan 200.000 man aan Japansche strijdkrachten. Op Java zijn er nog 70.000, op Sumatra 80.000 en in de andere gebieden ruim 50.000. Behalve het evaeueeren dei- duizenden geïnterneerden, die nog steeds in de kampen m de binnenlanden van Java ver blijven, moeten ook deze Ja pansche militairen nog afge voerd worden, terwijl de ge weldige munitieopslagplaatsen, die over geheel Java en Indië verspreid liggen, nog op hun vernietiging wachten. HILVERSUM I. 301 M. voor Maandag. 6.25 Cramofoonmuziek. 6.45 Sporlpraatje. 7.— Nieuws. 7.15 Causerie. 7.30 Programma Ned. Strijdkr. 8.Nieuws. 8.05 Omroeporkest, duyn. 9.Declamatie door Peter Door- 9.15 Utrechtsch Strijkkwartet. 10.Nieuws. 10.15 Na het nieuws.... 10.50 Viool-recital. 11.15 C.ramofoonplatcn. 6.— Nieuws. HILVERSUM II. 415 M. 6.15 Weeroverzicht. 6.18 C.ramofoonmuziek. 6.25 Om en nabij de twintig. 6.45 Kwartet Jan Corduweuer. 7.15 Ret gesprek van de week. 7.25 T^adiostrijktrio. 8.Nieuws. 8.05 Lnndbouwrubriek. 8.15 „Februari 1941". hoorspel. 9.Radio Phil. Orkest. 10.15 Reportage. 11.Nieuws. 11.15 Gramofoonmuziek. a, ja!" zei Jan" ,,Jan Trompetter". „Nou, ziet u wel. Alleen nog blazen leren, en je bent er", juichte Kloris en ze wreven zich allemaal in de handen van pure pret omdat Jan Trompetter al met cén voet in De Leutige Blaaskaak stond. „Maar ik heb geen trom pet", stribbelde Jan nog zwakjes tegen, hoewel het plan hem hoe langer hoe meer aanlokte. „Je kan die van de vorige krijgen", opperde Krelis Bontekoe. „Brrr", griezelde vro1 Isabel, „waar een doje nog pas op geblazen heeft". „Ze heeft al weer gelijk", zei Jan. „Kom mee, dan g^an we een nieuwe kopen. Dat kan de pot w»! lijden, niet, penningmeester?" riep Kloris. En zonder het antwoord van zijn broer af te wachten commandeerde j „Voorwaarts, mars", gaf een slag op zijn trom, dat de deksels" van de pannen vlogen. En onder de schetterende tonen van „Ik had een kameraadske", trok De Leutige Blaaskaak weer het plein op. „Niet te laat thuis, man", riep vrouw Isabel Jan Trompetter na. Maar deze hoorde het na tuurlijk niet en liep met Tobias, die een trouw bezoe ker was van alle openluchtconcerten, midden tussen de grote en de kleine trom het kerkplein af en de Breestraat in.

De Burcht | 1946 | | pagina 2