OMGEVING RADIO Het vandalisme der hedendaagsche Hunnen SPORT Van den held Jan Tromoetter 22 AAN DEJONGEREN Nu de Partijraad der Katholieke Voltfsp. de leeftijd om tot lid der par tij te worden toegelaten, heeit verlaagu tot 21 jaar, zal deze een belangrijke verjonging onuergaan. En wanneer wij- hei aantal kiezers onder de 40 jaren, die toen gevoegelijk tot de jongeren ge regend kunnen worden, mogen schat ten. dan meenen wij, dat wij dat aantal veilig op <0 pet. van liet aantal kiezers kunnen stellen. Dit groote aantal jongeren in de Ka tholieke Volkspartij, doet deze partij een dermate verjonging ondergaan, dat hiermede terdege rekening moet worden gehouden. Als noodzakelijke consequen tie zal moeten worden aanvaard, dat de vertrouwensmannen in de dagelijk- sche leiding van de Partij, alsook in de 'iweede Kamer, de Provinciale Staten en de Gemeenteraden, inderdaad ver- tiouwensmannen zijn van alle jonge kiezers en leden. Het bestuur van de Katholieke Volks partij heeft in deze reeds zijn taak be grepen, door de speciale "opdracht aan eeu persoon in het Partijbestuur, (Com missaris voor de jongeren!) De ïongste generatie onder de kie zers (en kiezeressen), die na 19.37, 25 jaar werden verineeruerd met hen, die door verlaging van dfcn kiesgerech tigden leeftijd tot 23 jaar, kiesgerechtigd werden zijn nog nimmer ter stembus opgeroepen, en hebben zeer waar schijnlijk wel eenige voorlichting en/of vorming, op politiek gebied, van noode Deze overweging is aanleiding, de jongeren uit de omstreken van Leide;. bijeen te roepen, teneinde hen nog meer bewust te maken van de verantwoor delijke taak die zij hebben, ten aan zien van het bestuur van het land. Daarom noodigen wij u uit tot een aparte bijeenkomst niet om ons af te scheiden van de ouderen doch om door gezamenlijk overleg te bepalen hoe binnen het kader van de Katho lieke Volkspartij, de belangen van ons volk. het best kunnen worden gediend Die bijeenkomst zal plaats hebben op Zaterdag 23 Eebruari a.s. des n.m. 4 uur in het R.K. Verenigingsgebouw te Oegstgeest, (halte Leidschebuurt N.Z.H.). Als sprekers zullen opjtreden: de her ren dr. Jos. de. Boer, Den Haag; J. B. Robert, uit Amsterdam, Partijcommissa ris voor de jongeren; dr. W. J. J. Dijs- selblcem, uit Oegstgeest. Alle besturen van de plaatselijke of parochieele afdeelingen van de Katho lieke Volkspartij, de R.K. Werklieden vereniging, de Kajotters en de K.J.M. verzoeken wij dringend, de (jonge re) leden hunner afdeelirig te wijzen op de belangrijkheid van deze bijeen komst en het bijwonen van dit jonge ren-appèl *tn zeerste te bevorderen. ALPHEN EN AARLANDERVEEN. Vee voor Hedel en Drlel. Op 6 Februari heeft de overdracht plaats ge had van het te Alpen en Aarlander- veen bijeengebrachte vee voor de ge troffen boeren van Hedel en Hoenza- Driel. De commissie werd, na ontvangst te Hedel rondgeleid langs de puinen van wat eertijds woningen en groote boerde rijen waren. Om 2 uur begon de vee- verdeeling. Afgezien van hetgeen er in Alphen en .Aarlanderveen aan vee was ingezameld, werd er eveneens door de ze gemeenten een bedrag van 2048. bijeengebracht, waarvoor op de Bos sche markt dienzelfden dag nog 9 rood bonte pinken konden worden aange kocht. Burg. Roseboom bracht den war men dank der bevolking over, waar na de commissie hoogst voldaan de te rugreis naar Zuid-Holland aanvaardde. ALPHEN AAN DEN RIJN De Kath. Kunstkring. „Tropenadel" De Katholieke Kunstkring gaf dezer dagen voor het eerst weer een tooncel- avond. Voor het voetlicht werd ge bracht ..Tropenadel"', blijspel in drie bedrijven van H. van Wermeskerken. Met „Tropenadel" heeft de K.K.K. ons helaas teleurgesteld. Een ruw stuk met weinig goede moraal, dat bovendien door weinigen „gespeeld" werd. Vooral in den aanvang waren de spelers en speelsters teveel zichzelve, naar onze meening, te weinig rolvast en niet over al even goed verstaanbaar. Een uitzondering in deze opmerkin gen, ten goede, willen we echter gaar ne maken voor de vertolking van de titelrol van den „Indischen handelsman (door den heer P. Slingerland wiens sp«» nooit verveelt) en van de „Am- sterdamsche juffrouw" ,door mej. C. Scheerder, die voor dergelijke rollen uit stekend gechikt is). Beiden zorgden voor de komische verwikkelingen, waarvan naar hartelust werd genoten. Daarin is K.K.K. wèl geslaagd. Overi gens moet de K.K.K. nog op gang ko men! Ofschoon er aan het décor goede zorg is besteed heeft men verzuimd (misschien was dit om technische rede nen niet mogelijk) om door een ingrij- pende wijziging van tooneel en décor het verschil tot uitdrukking te laten ko men tusschen de op twee verschillende plaatsen spelende bedrijven. De heer Wesseling (Groenendijk) bracht met blokfluit, op de piano begeleid door den heer Jac. Verkleij, goede muziek ten gehoore en brak daardoor eenigszins de hinderlijke lange pauzen tusschen de verschillende tooneelbedrijven. Aan het einde van den avond bood de heer C. v. d. Heijden, namens de K.K.K. aan mej. N. Scheerder, voor haar regie, een bouquet bloemen aan voor Vrijdag. HILVERSUM I. 301 M. 6 Trio Claire Hegedues. 6.50 's Avonds als ik slapen ga... 7.Nieuws en weeroverzicht. 7.18 Programma-overzicht. 7.30 Programma Ned. Strijdkr. 8.Nieuws, in liet kort. 8.05 Radio Phil Ork. 9.Op de Brug. 9.15 Vervolg Radio Philh. Ork. 10.Nieuws. 10 15 A bedtime story. 10.35 Avondgebed met koorzang. 11.— En tenslotte.... HILVERSUM II 415 M 6.r- Nieuws. 6.15 Amabilc-suite. 7.— Tony Schifferstein speelt oude bekende melodieën. Buitenlandsch weekoverz. Nieuws. Bach-cantate. 8.30 De zieklen va nde Maat- 9.— Op de- Brug. 9.15 Cara Madou zingt Orkest begeleiding. 9.30 Men vraagten wii draaien. 10.Metropole-orkest o.l.v. Dolf v. d. L'nden. Avondwijding. Nieuws. Sweet and Swing door W'l Walis. 7.15 8.05 10.40 11 11.15 LISSE R.K. Harinoniekapel „Cauite Tuba". In het patronaalsgebouw van de pa rochie der H.H. Engelbewaarders gaf de R.K. Harmoniekapel een donateurs-uit voering. Het muzikale gedeelte werd op voortreffelijke wijze uitgevoerd. De di recteur en leden hadden dan ook eeu warm applaus in ontvangst te nemer- Het ensemble 1-rits Bouwmeester ver leende haar medewerking, zoodat de avond er een werd van echt kunstge not. Vrijdag 22 Febr. zal een uitvoe ring worden gegeven in de groote zaal van het Veilinggebouw H.B.G. Hierbij zal medewerking worden verleend door het Zuid Ned. ïooneelgezelschap, onder leiidng van Pierre Balledux, met üe opvoering uui het dramatisch gedenk schrift in 4 Tiedrijven „Oranje Hotel LisseBeinmcl. Zaterdagmiddag, omstreeks 5 uur, had te Lisse een klei ne invasie plaats. Een gezelschap uit Bemmel kwam met snorrende auto s aangereden om bezit te nemen van ho tel „De Witte Zwaan". Uit dankbaarheid voor de hulp door Lisse- aan Bemmel verleend, kwamen z.i ons vergasten op een cultureelen avond Door de zorgen van het N.V.H.-co- mité te Lisse was een der zeer ruime veilingsgebouwen van de H.B.G. in or de gemaakt. De muziekcorpsen „Canita Tuba" en „Trou moet Blijcken" hiel den de genoodigden bezig met hun vroo- lijke muziek. Uit Bemmel merkten wij op den edel- achtbaren^heer W. van Elk, burgemees ter en den zeereerw. hooggel. heer De ken dr. W. Muller. Uit Lisse waren o.m. aanwezig den edelachtb. heer jhr. mr. F. C. J. M. van Rijckevorsel, burge meester, met echtgenoote. en den zeer eerw. heer pastoor van. Zuylen van de St. Agatha-parochie. De voorzitter van het N.V.H.-comité te Lisse, den heer L. Bunt, opende met woorden van dank te richten tot de Lis sesclie bevolking voor hun medewer king tot het welslagen van dezen avond. Het is niet voor de eerste maai, dat Bemmel naar Lisse komt. Was net de vorige maal om iets van ons in om- vangst te komen nemen, thans komen Zii orq ons iets te brengen. Kapelaan van der Steen, uit Bemmel, bracht de op doeken geschilderde leuze bij de eerste massale ontmoeting tus schen LisseBemmel in herinnering n.l „De oorlog vlocht een band tusschen liet kersen- en bollenland". Deze bij cenkomst getuigt hiervan en net bewijs is geleverd, dat deze band 'nderdaad is gelegd en verstevigd zal worden tus schen deze dorpen. Spr. betuigde zijn v e'lgemeenden dank voor de hartelijke ontvangst. De eerste maal kwamen wij tot u om de door u geschonken goede ren te aanvaarden, waartegenover wij toen niets anders konden sielleu c'an onzen hnrtelijken dank. Uit deze cultu- reele opbouw van Bemmel s o.a. de reeds 55 jaren bestaande tooneelver- eeniging „Werken en Weldoen" herre zen en zij heeft haar medewerking ver leend om Lisse dank te betuigen in den verm van de opvoering van het tooreel- stuk „Kinderen van ons volk" Spr. dc- sloot zijn rede met een welgemeend dankwoord aan geheel de Lissesche be- clking. De ontmoeting LisseBemmel is ge- sliagd en Bemmel heeft Lisse een op lulTureel gebied hoogstaande avond bezorgd. NOORDW1JK Daar zijn we weer. Een beteie titel had de Noordwijksche Reddings Briga de niet kunnen uitkiezen als aankondi ging van de revue ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaansfeest. 0 Want aan de aanhef „Daar zijn we weer"1 kunnen wij rustig toevoegen „mei iets goeds"'. De goede' reputatie welke de N.R.B. reeds bezat op revuegebied, is deze keer niet alleen bevestigd, doch ook ver- overtroffen en daarom vooraf hulde aan den samensteller en regisseur, den heer v. d. Wilk. Er is volop genoten van de tintelend humor van de dragers dezer revue Flip, Flap en Hop en hun schaar van medewerkers. Doch ook de ernst verwerkt in het gebo lene. werd voortreffelijk uitgebeeld in de tableaux de Nederlandschc Maagd n et Vader Tijd en Nederland zal herrijzen. Zang en muziek verzorgd, het zou ons te ver voeren om alles afzonderlijk te bespreken, doch de zangster van de liedjes bij de guitaar, aangekondigd onder de titel „De zin gende nachtegaal" moeten wij toch wel apart vermelden, door de eenvoudige, maar magnifieke weergave, waardoor dit een der grobts'e succesnummers werd. Het geheel dezer revue we--l rij kelijk beloond met verdenu applaus, onsinziens de beste bciorning voo- al len die hebben medegewerkt aan deze schitterend geslaagde revue. Wij ver trouwen aat ook op de ,'olgende avoe den he* succes niet minder ?al 7i;n en I et Noordwijksche puolie'c volop zal ge nieten. WOUBRUGGE Bij K.B. van 19 Februari Is be noemd tot burgemeester van Middeihar- nis en Soninelsdijk, «Je lieer D. Ren ders, burgemeester de/er gemeente. Iioc noode de bevolking van Woubrugge de zen ourgemcester ook ziet vertrekken, met voldoening woidt deze" benoeming vernomen in de gemeenten welke de voornaamste piaatsen op dit Z.ll eiland zijn. Een zwa-e taak w icnt burgemees ter Rijnders niet alleen omdat Midicl- harnis en Sommelsdijk het centrum vor men op Goeree-Ovcrflakkee, maar ock omdat ir. het kader van dc wederop bouw veel hersteld moet worden, wat door de Dui'schers is vernield. De heer Rijnders is geen onbekende op dit eiland. Wij vernemen, dat de be noeming op het gebeele eiland met groote vreugde wordt begroet. In April 1940 werd de heer' kmiders benoemd tot burgemeester van Oude-Tonge. Moei lijke dagen braken na 10 Mei 1940 aan Het doortastend optreden tegen de N. S.B. en zijn starre houding tegen den Het proces te Neurenberg dezelfden: Vernietiging van nationale monumenten, roof van kunstbezit, kneveling van pers en cultuurleven, sluiting van universiteiten en beper king van het onderwijs. Van den „Tsjechischen Frank" is het woord, dat de Tsjechen niet meer noodig hadden dan de lagere school met vijf klas sen, omdat ze niet anders be hoorden te zijn dan arbeiders en boeren voor Duitschland. De aanklager wees op de or der van maarschalk Reichenau, die een rechtstreeksche oproep bezetter bezorxden hem al spoedig moei- was tot vandalisme en OP het lukheden. Toen de burgemeester. >n !-beVel van Gen. Hodt: „Gezonde gevoelens van wraak tegen al wat Rusisch is moeten onder „Haatgevoelens moeten worden aangewakkerd" De HUNNEN VAN VANDAAG liebben de zwartste pagi- na's der geschiedenis in de scLadüw gesteld door hun om wraakroepende wreedheden en vandalisme. Na arrogant den toekomst der menschen tc hebben aangevallen, liepen zij de beste erfenis van ons verleden one" den voet". Aldus begon de Russische aan! lager gisteren zijn betoog waar in hij de destructie en plundering van cuitureele en weten schappelijke instituten behandelde. De methoden waren overal strijd tusschen cultuur en duis ternis, tusschen beschaving en barbarisme zijn cultuur en beschaving winnaars gebleven. Hitlers' samenzweerders, die droomden van wereldover- heersching en van vernietiging van de cultuur van de Slavi sche en andere volken, zitten thans in de beklaagdenbank. Mogen zij hun welverdiende straf ontvangen. Hes is weer eens onwel ge worden en naar zijn cel ge bracht. verband met ilegaal werk, gemeente- personeel nioest uitleveren, weigerde hij dit pertinent. hetgeen den Duitscher aanleiding gaf hem van het eiland te bannen. De Commissaris der Koningin, jhr. mr. dr. van Kamebeek, geboren diplomaat, nam iret deze uitzetting geen genoegen en in samenwerking met den secretaris generaal van Binnenlandsche Zaken werd de heer Renders benoemd tot bur gemeester van Woubrugge. De moeilijkste jaren van de Wou- bnu^sche geschiedenis heeft de heer Rijnders met zijn gemeentenaren door gemaakt. De bevolking is hem zeer dankbaar voor de hulp in het verzet te gen den vijand. Wij vernemen, nog, dat burgemeester en mevrouw Rijnders. een passende hul de zal gebracht worden voor hun ver trek uit deze gemeente. Onze gemeente-secretaris gaat heen. Benoemd tot burgemeester van Zeven bergen. Bij Kon. Besluit van 20 Febr. is met ingang van 1 Maart a.s. be noemd tot burgemeester van Zevenber gen den weied. heer H. E. M. Schami- née, gemeente-secretaris, alhier. De nieuw-benoemde burgemeester is 40 jaar oud en sinds 1935 secrtaris van Woubrugge. Zijn veelzijdige-organisatori sche arbeid bracht hem in zeer veel juncties, waarvan wij noemen: secr.- penningm. van vier polders, secr.-pen ningm. van Bedrijfsvoorlichting Rijn streek West, seer. L.T.B., secr. contact commissie landbouworganisaties, secr. landbouw-scheidsgerecht, voorz. N.V.H. en H.A.R.K., voorzitter R.K. Reveil, voorzitter commissie stichfing Huis houdschool, lid R.K. Kiesver. Hoogma- de, medewerker aan verschillende land en tuinbouwweekbladen en enkele an dere functies. Zeer vele dorpsgenooten zullen zich met hem verheugen in deze benoe ming waaruit de waardeering .van de regeeringsinstanties spreekt voor het ve le belangrijke en omvangrijke wetk, dat door hem werd verricht, was. zal hem noode missen. Maar het meest zal hij worden gemist op het gemeentehuis, waar hij de leiding ge vende figuur was in de gemeente-ad ministratie. Zijn vakkundigheid waarborgde steeds gedegen adviezen. De gemeente Woubrugge gaat door het vertrek van dezen hoofdambtenaar een zeer belangrijke administratie kracht missen, maar de grootere vleu gelslag welke hij krijgt als burgemees ter in zijn nieuwe gemeente geven hem gelegenheid tot meer ontplooiing en i soldaten niet worden onder drukt, maar integendeel wor den aangewakkerd." Balans van wat er verloren ging. De Russische aanklager gaf voorts een aantal cijfers over den omvang van het vandalen- werk. De Duitschers vernie tigden in de 'Sovjet-Unie 6000 ziekenhuizen, 605 instituten voor wetenschappelijk onder zoek, 427 musea, honderd mil- lioen boeken. 1670 kerken, 69 kapellen, 237 kathedralen, 4 moskeëen, 532 synagogen en 254 andere ker kelijke gebouwen werden ver nield. Hij ging in op de meest barbaarsche vernieling, die ook in het filmbeeld waren vastge legd. De film behandelde in hoofdzaak de vernielingen, die aan religieuze monumenten zijn toegebracht. De Russische aanklager be sloot zijn bewijsvoering met de felste woorden die wij tot dusverre in de rechtszaal ge hoord hebben. Hij had reeds Hitiers woord: „Wij zijn bar baren en wij willen bar'oaarsch zijn" aangehaald, en hij ein digde met de volgende woor den: „In den onvergelijkelijken NIEUWE PETROLEUM- BONNEN. Voor het tijdvak van 25 Fe bruari t/m 30 Maart 1946 wordt op de bonnen 047 en 542 der bonkaarten K 603. 2 1/2 liter petroleum besnhikbaar gesteld. initiatief. Wij kunnen Zevenbergen geluk wenschen. \an harte wenschen wij den -heer Schaminée een goede burgemeesters loopbaan toe, waarin hij niet alleen ais bestuurder maar ook als burgervader veel voor de Brabantsche bevolking kan zijn. LEIDSCHE VOETBALBOND. Wedstrijdprogramma voor Zaterdag 23 Februari 1946. lste kl.: ARC 2Katwijk 1; Noordwijk 2Leiden 1; RCL 1 ^-^Quick B 2. 2de kl. A.: Kat wijk 2Lisser Boys 1; Leiden 2Quick B 4; Quick B 3— ARC 3. 2de kl. B.: Alphia— Katwijk 3; Rijnsb. B. 3ARC 4; KoudekerkCNV 2. 3de kl.: Quick B. 6RCL 2; Lisser Boys 2Rijnsb. B. 4. Jun. A.: VVLV—CNV: Warmunda (B) Quick B. (B). Jun. B. Afd. A.: Quick B.KRVUVS (a) Roodenburg (a). Afd. B.: ASC (b)Roodenburg (b); Roodenburg (a)Katwijk (a); Katwijk (b)Lisse. Wedstrijdprogramma voor Zondag 24 Februari 1946. lste kl. A. Nic. Boys 1Al phen 3. lste kl. B.: SJC 2— Foreholte 1; Foreholte 2Teij- lingen 2; VVSB 2—SJC 3; Ka- gia 1Warmunda 1. lste kl. C.: Meerburg 1LFC 3; ASC 3Lugd. 4; Roodenburg 2 DSB 1. lste kl. D. Leidsche B. Docos 2; LFC 4—AZL; Morschkw.—UVS 5; KRV— ASC 4. 2de kl. A.: Alphen 4— Alphen 5; Altior 2DOSR 2; Weter. B. 1—Alph. Boys 2; Alphia 3Altior 3. 2de kl. B.: Lisse 4VVSB 3; Teijlingen 3 SJC 4; Kagia 2Warmunda 3; VVSB 4—Warmunda 2; Fo reholte 3Teijlingen 4. 2de kl. C.: LDWS 2ZLC 2. 2de kl. D.: Lugd. 6—UVS 6. 3de kl. A.: Alph. Boys 4Altior 5: Altior 4—Weter. B. 2. 3de kl. B.: UVS 7DSB 3; Lugd. 7Docos 4. 3de kl. C.: ZLC 4—UVS 8. Jun. A. Afd. A.: Altior (A)—Alph. Boys (B); Alph. Boys (A) Altior (B); DOSRNic. Ijoys. Afd. B.: LisseTeijlingen. Afd. C.: Lugd.—ASC (Al. UVS (A)—Docos (A). Afd. D:. LFC (B)—UVS (B); Docos (B)—LFC (A; UVS (C) Isabel zette een keel op al^ een oordeel, maar het leek of ze gewoon een gek gezicht zette, want je hoorde alleen maar gladiatorenmuziek. Tobias stopte zijn voorpootjes in zijn flaporen want voor zoveel geluid was zijn kop wat klein. En Ja:: Trompetter wist niet hoe hij het had. Wie. zou dat ook wel weten in zijn omstandigheden? Hij was dol op muziek en kneep zijn ogen dicht van puur genoegen. Maar .ouw Isabel ven de deur horen. aren^Uider,J uTtstekeiid begon waarschijnlijk hoofdpijn te krijgen, greep wat 1 voor de hand lag wat was het? een boendertje of een vatenkwast en stak dit pardoes in d toeter van Pietje de Bruine, zodat het opeens zo zacht werd als begrafc.iismuziek. Jan de Beer gaf nog een slag toe op zijn trom, de kleine trom roffelde nog even na, Krelis Bontekoe gaf een laatste snik op zijn klarinet. Toen kon je tenminste weer de tortelduifjes daar bo-

De Burcht | 1946 | | pagina 2