De Leidsche Gemeenteraad in rouwzitting bijeen Siüef, uit Miincfim Het probleem Duitschland Weth.-Loco-burgemeester M.G. Verweij herdacht door Weth. Riedel en Mevr. Braggaar-Does De Leidsche Gemeenteraad is gistermiddag in rouwzitting bijeen gekomen ter herden king van den Zondag overle den Wethouder loco-Burge meester M. G. Verweij. Tot deze bijeenkomst waren behalve de raadsleden mede uitgenoedigd de oud-Burge meester Mr. A. van de Sande Bakhuyzen, de oud-raadsleden, burgemeesters van omliggen de gemeenten, benevens alle hoofden van takken van dienst, terwijl op de publieke tribune naast vele burgers ook tal van ambtenaren hadden plaats genomen. De Voorzitterszetel, die dezen middag onbezet bleef, was om hangen met den burgemees tersketen, terwijl op de tafel daarvoor een tak van witte seringen en lelies was neder- gelegd. Nadat de wethouders waren binnengetreden, nam de thans fungeerende loco-burgemees ter, Wethouder' J. A. Riedel, het woord. Terwijl alle aanwezigen zich van hun zetels hadden verhe ven, memoreerde Weth. Rie del het ambtelijke leven van den heer Verweij, speciaal wat betreft zijn werkzaamheden hier ter stede, eerst als raads lid daarna als wethouder en loco-burgemeester. Binnen de teekening van al deze opgenoemde functies be weegt zich, aldus spr., de le vende mensch, "zijn arbeid. Gedurende zijn wethouderschap van Financiën heeft de heer Verweij een zeer zware ambts periode doorleefd, speciaal tij dens de jaren van de bezetting. Zijn taak heeft hij evenwel met nauwkeurige stiptheid vervuld. Nadat spr. allen verzocht had te gaan zitten, vervolgde hij zijn rede. Om de door hem gegeven schets beweegt zich de wereld. De aandacht en welk een aandacht voor de taak, die hem lief was, dat was Weth. Verweij. Veel tegen stand ondervond Weth. Ver weij in de jaren om het finan- ciëel evenwicht tuSschen de, uitgaven en de inkomsten te kunnen bewaren of herstellen. Verweij zette daar het hoofd tegenin. Wij weten hoe be kwaam hij die taak heeft ver vuld en hoe hij heeft geijverd om Leiden een eervolle plaats te geven. Er ging een stimu- leerende werking van hem uit. Dan komt de oorlog. Ook Verweij blijft en tracht zoo veel mogelijk de zaken in han den te houden. Wij weten hoe hij vele Joden het leven gered heeft, hoe hij de juiste koers wist te varen in het belang van de gemeente en van de burgerij. Spr. memoreerde de botsing, welke er ontstond tusschen hem en den vorigen burge meester, toen deze zich met de evacuatie wilde bemoeien, daarbij vorderende, dat de heer Verweij de huizen, waar onderduikers woonden, zou doen ontruimen. De heer Ver weij stelde een ultimatum: of hij bleef de leiding behouden of hij ging heen. Waarschijn lijk daaraan is het leven van vele jonge menschen te dan ken. Dan komt de bevrijding: Verweij en Wilbrink halen Burgemeester van de Sande Bakhuyzen binnen. Maar er komt een zeer moeilijke tijd, dan breekt de chaos ïos. Aan den éénen kant het M.G., aan den anderen kant de Geallieer de bevelhebbers, daartusschen de kleine gedrongen figuur van Verweij, die alles in het werk stelde om de juiste lijn te hou den. Met een moeilijk appara tuur werkte hij om het ge meentebelang te dienen, het eigen belang achter te stellen. Daar komt bij de zorg voor het Stadhuis, de stakingen, de schorsingen, de zuivering. Steeds daartusschendoor de fi guur van Weth. Verweij, die oogenschijnlijk rustig zijn weg gaat. Wij hebben hem leeren ken nen in zijn karakter en daar door respect voor hem gekre gen. Hij was een man van zachten inborst, die voelde voor ieder rondom hem. Te veel van zijn krachten heeft hij daaraan gegeven. Hij kon niet anders, zoo was zijn natuur. Wij komen hier, aldus ver volgde spr., om ons zelf te me ten aan wat het leven van de zen mensch geweest is. Dan kan het zijn, dat er plotseling iets in ons rijst van ernstige blijdschap: dat wij een mensch hebben mogen leeren kennen, die alles voor allen was. Wij zullen hem hier missen, maar wanneer wij aan hem denken, zullen wij bezield zijn van die wonderlijke vraag: de ze man is gestorven door een macht, die meer is dan de mensch in zijn dagelijksch le ven geweest is. Het is altijd van groote waarde geweest, wanneer men in het leven menschen ontmoet, die schijn baar ongemerkt hun eigen weg gaan door het leven. Mogen wij hem, aldus be sloot spr., in eere houden als een man, die voor de gemeen te, die hem lief was, zeer veel heeft gedaan. Mevr. Braggaar de Boes spreekt. Hierna was het woord aan het oudste raadslid, Mevr. M. Braggaar-de Does, die er op wees, dat hoewel Weth. Ver weij geen Leidenaar van ge boorte was, hij Leiden toch lief heeft gekregen. Door een buitengewone plichtsbetrach ting wilde hij ondanks zijn zwakte in den ïaatsten tijd ziin werk voortzetten .Weinig be stuurders zullen als loco-burge meester zooveel te verzetten hebben gehad. Ingewijden wisten, wat hij tijdens de bezetting heeft ge daan met gevaar voor eigen vrijheid en leven. Niet alleen de gemeente, doch ook de partij, die hem in den Raad afvaardigde, verliest veel in hem. Bovenal echter verliest zijn weduwe in hem een geliefden echtvriend. Aller innige deelneming in dit ver- j lies gaat naar haar uit. Mogen wij zijn leven en werk indach tig zijn. Slotwoord Weth. Riedel. Hierna sprak Weth. J. A. Riedel een kort slotwoord, waarin hij aanhaalde hetgeen Prof. Huizinga in zijn laatste boek schreef over de menschen van goeden wille. Laten wii, aldus spr., heengaan met de gedachte aan den mensch Ver- weii, die zijn talenten verdub belde en waarvan de Heer heeft gezegd: „Welaan zoon, over weinig zijt gij getrouw geweest, over veel zal Ik U stellen". S. PL. VISCHCROQUETTEN. Verkoop van vischcroquetten, voor zoo ver voorradig op Vrijdag 22 Februari a.s. van 14—16.30 in perceel Hartesteeg 3 uitsluitend voor ondersteunden van den Dienst voor Gemeenschapszorg,' Bu reau Mare, die Vrijdag 15 Februari j.l. 's morgens uitkeering hebben ontvangen en wel zij, wier naam begint met de letters A t.m. D van 1414.30. E t.m. H van 14.3015, t.m. O van 15—15.30, P t.m. Z. van 15.3016; zij, die Vrij dag 15 Februari 's middags uitkeerin hebben ontvangen, van 16—16.30 uur. Aan die regeling wordt streng de hand gehouden. Legitimatiekaart, con trolestrook, pakmaeriaal en gepast geld mecenemen. De prijs bedraagt 5 cent per stuk. J. A. RIEDEL, Weth. loco-Burgemeester. V.E.R.O.N, Donderdag j.l. had de tweede bijeen komst dezer vereeniging plaats in de „Harmonie". Na het huishoudelijke deel der vergadering werd door den voor zitter gesproken^over de smenawerkin met he Nationaal Instituut om te ko men tot intensieve propaganda voor Ne derland en zijn producten in het bui tenland. waartoe de radio-amateur zoo' belangrijke bijdrage kan leveren. Daar na werd de vaste datum der bijeenkomst van de leden vastgesteld op den 2den Donderdag der maand, terwijl meerde re dagen voor lezingen, demonstraties en cursussen zouden worden bepaald. Hierop hield de voorzitter een cause rie over de moderne geluidsopnametech niek. Vervolgens hield de heer Wickel een interessant praatje over telefoonver binding der ondergrondsche tijdens bezetting, waarbij bleek, op welke kra n;ge wijze de technici van de Rijkstele foon hadden bijgedragen in de verzets beweging door bijna het geheele land via bet telefoonnet bereikbaar te maken onder de neus vata den bezetter, welke moeilijkheden zij S.D. en Gestapo berokkenden. Het dankwoord van den voorzitter zoowel als het hartelijk ap Dlaus der aanwezigen bewees met welke interesse men de causerie gevolgd had. ONDERWIJS AAN UIT ÏNDIë GEREPATRIEERDE KINDEREN. Zoowel voor l.o. als voor m.o. zijn te Leiden overbruggingsklassen vermd, resp. in het gebouw van de o.l school aan het Schuttersveld en van de meisjesschool voor u.l.o. aan de Breestraat. Aanmelding van leerlingen bij den aanvang der lessen resp. uur en 9.30 in het schoolgebouw. Voor dit onderwijs worden leerhrach ten gevraagd; aanmelding van leer krachten aan de afd. Onderwijs der ge meentesecretarie, waar inlichtingen ook omtrent de vergoeding, kunnen worden verkregen, H.A.R.K.-GOEDEREN. Het Volksherstel-H.A.R.K.-Comitê deelt in aansluiting op haar vorige aankon diging mede, dat door de volle mede werking van hen, die aan de kleeding- uitdeeling medewerken, het mogelijk is geworden het aantal uit te deelen stuks In de maand Januari aanmerkelijk verhoogen. Het resultaat is als volgt 1644 oude en 1677 nieuwe goederen. Het comité hoopt op deze wijze voort kunnen gaan. PAR. O.L. VROUW HEMELVAART EN ST. JOSEPH. Gidsen! 22 Febr. verjaardag Lord Pa den Powel. 's Morgens 7 uur allemaal present In de H. Mis jongenskinderkapel 'Soldaten willen naar buis Niets is-moeilijker dan het regee- ren van een leger in vredestijd. Voor al indien dit leger ver van het eigen land staat en bet zich geruggesteund weet door het thuisfront. De Engel- sche en meer nog de Amerikaansche soldaten zijn het beu. Zij geven daar van blijk door luidruchtige demon straties, waarvan wij er enkele heb ben aanschouwd. Dat was geen leger, dat waren geen soldaten meer. Dat waren burgers, die naar huis wilden. Amerikaansche burgers, wie de reis naar Europa had aangelokt, maar die nu genoeg hebben van dat Europa met zijn puinhoopen, zijn armoede en zijn bedelaars. Ik las in een Holland- sche courant, dat de Amerikaansche piloten, die de K.L.M. had geënga geerd, er binnen enkele weken schoon genoeg van hadden en den terug tocht over den Grooten Vijver onder namen. Het thuisfront roept zijn soldaten terug. Wat weet het Amerikaansche publiek van Europa! Den komenden zomer las ik wederom zullen, naar schatting, vier millioen Ameri kanen Europa willen zien. Dat zijn degenen, die noch den oorlog, noch Euiopa hebben gezien, die niet we ten van oorlog en ontbering, die al leen weten, dat Amerika den oorlog heeft gewonnen en die nu, in het be sef. dat het evenwicht der wereld, althans wat den materieelen kant be treft, naar Amerika is verplaatst, Europa even komen „doen". Zij ko men hier om nog eens te ervaren, hoe fcoed zij het zelf hebben onbe wust en onbedoeld hun familie en kennissen onder de militairen van de bezettende macht nog eens stevig te herinneren aan het land van de vleeschpotten aan den anderen kant van den Oceaan. Ik schrijf vanuit Muenchen, niet vanuit New York, le zer. Want dit alles en nog veel meer culmineert in de vraag: hoe lang zal de bezetting van Duitschland duren? De Duitschers zien die demonstree- rende soldaten graag. Deutschland über alles! Het Duitsche volk moet zich be wust worden van zijn schuld. Jawel. Voor rechtbanken hebben wij in Ne derland vele bedroefde dieven en op- maar zij waren van al die jaren, waar in zij hun onrechtmatig bedrijf uit oefenden er niet beter op geworden Een Peccavia, zoo maar gestameld zonder eenige bijbedoeling, wij hebben het nimmer vernomen, hoe verlan gend wij er ook naar waren. Het Duit sche volk vindt ook dat het stom is geweest en het is bedroefd omdat het den oorlog heeft verloren. Het Duit sche volk moet zelf de diagnose be palen, om daaruit zelf de therapie voor het herstel af te leiden. Jawe) wij hebben die klanken soms vanaf den kansel naar ons toe hooren ko men. „Christus o f de Nazi-ideologie" riep een predikant uit. Wij hebben hem na de preek opgezocht. Nu ik voor de derde maal na de capitulatie op de puinhoopen van Hit ler's duizendjarig Rijk staar, ondervind ik de moeilijkheid om voor de derde maal reisindrukken over Duitschland weer te geven. Aanvankelijk was dit gemakkelijk genoeg. Men wilde weten hoe het er in Duitschland uitzag, hoe de bevolking zich gedroeg, hoeveel er nu werkelijk door de bombardementen der Geallieerden was verwoest en of de Duitschers soms meer te eten kregen dan wij. Men weet nu dat de puinhoopen enorm zijn, dat de Duitscher kruipt, in dien hij niet kan trappen, dat de gemiddelde Duitscher beter in zijn tex tiel schijnt te zitten dan de gemiddelde Nederlander, dat de Engelschen en Amerikanen veel levensmiddelen aanvoeren, dat de door de Duit schers gepleegde gruwelen alle begrip te boven gaan en dat men niet al te best geinformeerd is over de toestanden in de Russische zone. Een beschouwing van de uiterlijke aspecten van het verslagen land brengt ons niet verder. Het probleem Duitschland ligt dieper, zoo diep, dat men het nog niet peilen kan. Er is uit en te na geschreven, dat de Duitschers, onder den druk van de nederlaag en in beslag genomen door den strijd om het bestaan, geen tijd en gelegenheid hebben om zich met hun probleem bezig te houden. Dat is slechts gedeeltelijk waar. Het groote publiek leeft zijn leven van eiken dag. maar dat heeft het altijd gedaan. Dit wil echter^allcrminst zeg gen, dat aan het probleem Duitschland wordt gewerkt. Laat mij eens enkele aspecten van dit dieper liggende werk van Duitsch- land's toekomst aanduiden. Meer dan één aanduiding kan men van mij in dit bestek niet verwachten. lichters ontmoet, echt bedroefd, omdat zij waren gegrepen. In de cellen heb ben wij ze opgezocht en zij beaamden aanstonds, dat ze stom waren ge weest. Niet alleen zaten ze nu vast „Of hij ook wist", vroegen wij hem, primo. dal die Nazi-ideologie er a' was, voordat Hiller werd geboren en secundo. dat die Nazi-ideologie zoo diep was geworteld, dat een stel schurken met het Duitsche volk kon doen wat het wilde". De eerste vraag verbaasde hem zeer en de tweede ont kende hij beslist. Wij hebben nog ge probeerd hem te doen begrijpen, dat de invloed van een hystericus als Hit- Ier toch niet alleen kon worden toe geschreven aan den magischen in vloed, die een beperkt aantal volge lingen hem toeschreef, maar dat e een voedingsbodem van super-nationa lisme, van rassenwaan en eigenwaan reeds aanwezig moest zijn, dat zoo zielig tot uiting komt in het „Deutsch land uber alles". Tevergeefs. Het volk begrijpt niet en gesprekken met intel- lectueelen stuiten op een muur. op de mentaliteit van een minderwaar digheidscomplex. Nazi-Roeland? Rusland overschrijdt zijn zone. Het doet dit door middel van een ecn- heldsvakbeweging, samengesteld uit communisten en socialisten, die vast besloten zijn een meedoogenloozer strijd te voeren tegen de saboteurs d.w.z. tegen allen, die anders durven denken dan in het „democratische Duitschland na Hitier! Dat is de Duit sche opvatting van democratie, welke zelfs in de terminologie herinnert aan Goebels: Willst du nicht mein Bruder sein, zo schlaeg ich dich den schaedel ein. Probleem .Europa Het probleem Duitschland is niet al leen een Duitscli, maar ook een Euro- peesch probleem. Hitier heeft ons zoo veel toegeschreeuwd over onze plaats in een nieuw Europa, dat men f'at huiverig is geworden daarover ie raten. De Nazi-ideologie is geenszins over wonnen. Onder andere namen zet zij haar praktijken voort. Niet alleen in j Dui»«c'ibnd. Dat nu is het groote PROBLEEM-EUROPA. Muenchen, 13 Februari 1946. De rede van Dr. Poels Vervolz van par 1. zonderlijken mensch, zooals ook Christus zich tot den per soon heeft gericht. De Katho lieken hebben het isolement niet gezocht: het is hun opge drongen. Geen verdoezeling van beginselen. Want de cul tuur van de toekomst zal christelijk zijn of zij zal niet ziin". Nog meer heeft de doctor gezegd en wij vragen ons af of hij niet te veel heeft gezegd. Of heeft hij door in zoo'n kort bestek zooveel te willen zeg gen, indrukken gewekt, die hij niet voor zijn rekening neemt? Dr. Poéls kent maar één weg, de weg recht door zee. Hij houdt niet van compromissen. Daarom heeft hij nimmer het terrein der practische politiek gezocht. „De Nederlandsche Volksbe weging aldus dr. Poels voert, wanneer zij een politie ke partij wil worden tot de ondermijning van de Kath. Volkspartij. Juist om het vele goede en ook voor ons aantrek kelijke dat er anders in de Nederlandsche Volksbeweging zit, zou zij, wanneer zij een po litieke partij ging worden, on ze Kath. Volkspartij het aller meest kunnen schaden". Het ware o.i. juister geweest te zeggen, dat de N.V.B. thans haar politieke aspiraties heeft bevredigd in de Partij van den Arbeid en dat zij, de N.V.B., wa. van haar rest, in handen heeft gelegd van een studie commissie, die over de toe komst der N.V.B. de kaart moet leggen. De poging, die Dr. Poels on derneemt om én de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie én de sociaal-economische taak d standsorganisaties te red den, kunnen wij niet geluk kig noemen. De publiekrech- telijke_ bedrijfsorganisatie wil zij slagen moet nood zakelijk belangrijke taken, welke tot nu toe door stands- en vakorganisaties zijn ver richt, uithollen. Het meeste aandacht heeft getrokken de aanval van den doctor op het socialisme van de Partij van den Arbeid, ter wijl hij van minister Scher- merhorn verklaarde, dat diens beleid het Nederlandsche volk in een verkeerde richting voert. De P. v. d. A. stoelt op een voor Christenen volkomen on aanvaardbaar socialisme, al dus Dr. Poels. „Zij wordt nu van stapel gelaten, omdat in de oorlogsjaren de S.D.A.P. zooveel averij had opgeloo- pen." Hierbij zouden wij voor dit maal slechts deze aanteekening willen maken. Het begrip so cialisme is op drift geslagen. Wij hebben ook inderdaad geen oogenblik behoefte aan het socialisme Van de gereor ganiseerde S.D.A.P. Op het moment waarop de Kath. Volkspartij reeds vóór de verkiezingen naar een sa menwerking op punten met de P. v. d. A. streeft, hadden wij het liever aan de politieke leiders van deze dagen over gelaten om dit onderwerp in het openbaar aan te roeren. Het socialisme van de P. v. d. A. kan volstrekt onaanvaard baar zijn, maar in dwalingen schuilen juiste kernen. Er is meer van de Kath.-sociologie door anderen overgenomen dan men wil bekennen. Sa menwerking op een actueel program wii allerminst zeggen, dat wii ons met de P. v. d. A. vereenzelvigen. Samenwerking is peen samensmelting. Het is slechts het zoeken naar pun ten. waarop men gezamenlijk pp kan trekken. Nu het land in nood is. zou een parlemen taire plan-regeering een wel daad zijn. Zoo een regeering moet op een meerderheid in het Parlement steunen. De weg, die de Kath. Volkspartij daarvoor heeft ingeslagen, kan naar het beoogde doel leiden, zonder dat wii ons moeten be kennen tot een socialisme dat met het onze is.

De Burcht | 1946 | | pagina 3