ËP= 20 Katwijk beleeft gouden dagen! Het eertijds „arme visschersdorp" RADIO SPORT Korte goLF Van den held Jan Trompetter Een stroom van goud stort zich uit over het visschersoorp Kat wijk aan Zee, de woonplaats der traditioneele „arme vis- schers". Maar het zijn nu niet meer de arme visschers uit de voor-oorlogsche jaren deze schippers en matrozen van de Katwijksche loggers, die het goud eerst in den vorm van ha ring, thans in dien van tong, schol en andere vischsoorten maar voor het opscheppen heb ben. Moeilijke jaren hebben zij en ook hun reederijen acnter den rug, maar het tijdvak tusschen het vertrek van den eersten logger na den oorlog ter ha- ringvisscherij en den dag van heden, is een tijdvak van onge- kenden bloei, die van dien aard is, dat Katwijk aan Zee thans ongetwijfeld tot de rijkste Ëlaatsen van ons land behoort. Ie haringvisscherii bracht eeni- DE WAANZIN „GE„CROONED" Hij is een geweldenaar. Hij is niet te verslaan. Integendeel hij verslaat iedereen en over speelt gladweg zijn eigen elf tal. En na elke solo-ren raast het publiek van bewondering. Hij is een moordad ,g gewel denaar op de trompet. Nat Gonella met de machtige blaaskaken. Kampioen noten kraker, oppertoeter, schetterend fenomeen, welkom in je ge boortestad. Laat ons zingen, laat ons jui chen om je fis-shot in de hoek van ons oor; breng ons in ver rukking met je wereldvermaar de hoog-harde stoot op onze stompe schedels. Europa's cultuur ligt toch in puin, blaas op de brokstukken de 1200 gulden in Ergelsche ponden per uur voor jou en je elftal bij elkaar waar je volk nog rammelt van armoede en ellende en elk pond behoeft om op «gewicht te komen. Wie kroonde de waanzinnige verhaspeling van muziek en sport met 1200 pop deviezen per uur? ■Terwijl elk uur t.b. patiënten sterven omdat er voor hun geen deviezen zijn Er zit in deze lieden rog maar weinig muziek en voor de sport zijn ze niets waard, maar toch..- Wie haalde je hier. Nat? Wie betaalde je hier. Nat? Aldus „Vrij Nederland". En wij onderschrijven haar verontwaardiging tenvolle. Wie is verantwoordelijk voor dezen waanzin? Welke instantie stelde hier voor deviezen beschikbaar? 6.— 6.15 6.45 7.— 7.15 7.18 7.20 7 30 8.50 9.10 10.30 11.15 6 6.15 6.30 6.45 8 8 05 8.30 9.30 10.— 10.45 11 11.15 voor Woensdag. HILVERSUM 1 301 M. Gramofoonniuziek. Engelsche les voor begin nelingen. Gramofopnmuziek. Nieuws. Weeroverzicht. Prograinma-o verzicht. Bekende volksliederen. Programma Ned. Strijdkr. Nieuws. Het Utreclitsch Stedelijk Orkest. Mr. Dr. F. B. Jonker. Vervolg Concert. Nieuws. Van Oost tot West; van Noord tot Zuid. Kleinooden der muziek (grj Avondconcert. HILVERSUM II 415 M. Nieuws. Henk Do rel, zang; Johan Jong, orgel. Het Rijk Overzee. De Minstrels- o.l.v. Guus Valten. Nieuws." Kwartet Jan Corduwener. Hoorspel. Vaudeville Orkest o.l.v. C. v. d. Linden. Amsterdamsch Strijkkwartet. Geestelijk leven. Nieuws. Populaire melodieën. ge millioenen guldens naar Katwijk, de treilervisseherij, uitgeoefend met dezelfde ha- ringloggers legt er neg een aar dig schepje op. De dag van Maandag 18 Fe bruari heeft dit weer duidelijk bewezen. Dien dag waren 15 Katwijksche loggers ia IJmui- den binnen, die dank zi.i hun rijke tongvangsten meer dan 125.000 besomden. Sommige loggers besomden na een reis van een week meer dan 10.000. Niet altijd zijn de vangsten zoo groot, maar toch Kan veilig worden aangenomen, dat het meermalen gebeurt, dac één en kele reis in dit tijdperk van bloei meer oplevert, dan voor den oorlog in eenige maanden boven water werd georacht. Mevrouw Roosevelt kan het weten Mevr. Roosevelt is even in Duitsehland geweest. Amerikaansche touristen pleegden vóór den oorlog steden en landen even te zien vanuit hun autocar. Dan kwamen zij terug in Amerika als Europa-des kundige. In het tijdperk van het vliegtuig kan het nog vlug ger. Mêvr. Roosevelt is even naar Duitsehland gevlo gen en reeds heeft zij een tea voor de pers georgani seerd en reeds wordt naar Amerika geseind wat Mevr. Roosevelt van de toestan den in Duitsehland weet te vertellen: ,.Van haar vliegtuig uit had zij dorpen gezien met boerderijen die er buiten gewoon goed gecultiveerd .uitzagen". Het is een kunst zich snel een meening te vormen en gedecideerd zijn meening te zeggen. RUSSISCHE VERSTERKINGEN NAAR BORNHOLM. Volgens berichten, welke te Kopenhagen zijn ontvangen, zijn onlangs groote voorraden voor het Sow jet-Russische gar nizoen op het Deensche eiland Bornholm aangevoerd, onder andere luchtafweergeschut. Er werden nog meer versterkin- ge van Sowjettroepen op het eiland verwacht. Ook zijn vele vrouwen van soldaten er aan gekomen. Bibliotheek van Joodsche wetenschap terug De Amsterdamsche univer siteitsbibliotheek, met haar millioen boeken de grootste bi bliotheek van Nederland en behcorende tot de grootste van de wereld krijgt binnen een maand de beroemde bibliotheek van Joodsche wetenschap te rug, bestaande uit 30.000 dee- Ien, die de Duitsehers tijdens den oorlog naar Duitsehland hebben gesleept. De biblio theek is behouden en vrijwel in haar geheel teruggevonden en wordt thans door Nederlan ders uitgezocht. De Universiteitsbibliotheek heeft tijdens den oorlog ook een verzameling van illegale litteratuur aangelegd, die de grootste en beste is van Neder land. Ze heeft dan ook veel buitenlanasche belangstelling getrokken, omdat Nederland eigenlijk het eenige bezette land is, waar de litteratuur zoo bijna geheel „onderdook". Een selectie uit deze verzameling is thans in Engeland en Frank rijk geëxposeerd geweest, ter wijl andere selecties rondrei zen maken door Zwitserland en Amerika, INSTITUUT VOOR SOCIALE WETENSCHAPPEN •s-GRAVENHAGE De bekende, geheel mondelinge cursussen M.O. ECONOMIE zijn in Leiden aangevangen Beperkte mogelijkheid tot dee.neming is nog aanwezig. Prospectus op aanvrage WASSENAARoCHEWLG 39, 's-GRAVENHAGE Het Instituut met het groote percentage geslaagden AMERIKA ZAMELT KLEEREN IN. De inwoners van de stad New York hebben in 6 weken tijds 1.125.000 kg. kleeren, schoenen en beddegosd bijeen gebracht tijdens de overwin- ningskleereninzameling voor overzee. Het gewicht zal waarschijn lijk nog tot 1.500.00 k?. stijgen, nadat alle dbpöts het ingeza melde materiaal zullen hebben ingeleverd. De nationale inzameling is een groot succes, zooals blijkt uit de ingekomen rapoc-rten uit 18.300 steden en dorpen uit het geheele land. BURGEMEESTER DE BOER NAAR INDIë. Naar A.N.P. verneemt zal de heer F. de Boer, die op 28 Fe bruari als wnd. burgemeester van Amsterdam aftreedt, op 15 Maart per vliegtuig naar Indië reizen om daar zijn functie van directeur van de Stoomvaart Mij. „Nederland" te hervatten. DAMKAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN EN OMSTREKEN. Uitslagen le ronde: Hoofdklasse: Brink de Vletter 0—2; Pronk—Huisman 0—2; Zijlstra—Jesse 2—0; v. Steenber gen—Nagtegeller 20. 2e ronde: Hoofdklasse: de Vletter Nagtegeller 1—1; Jesse—v. Steenber gen 11; HuismanZijlstra 20; BrinK Pronk 02. le klasse: groep A: de VinkVerkuil 1—1; HermansKromhout 02. 2e klasse: groep B: RedegeldRavens- bergen 20; v. d. MeySandijk 02; de RoodeSchild 02. SCHAKEN. UITSLAGEN COMPETITIE WEDSTRIJDEN L.S.B. Klasse 1 A: Philidor IL.S.G. II 3xxx 4xxx (waarschijnlijk uitslag 51/441/$). Hierdoor is het kampioenschap van Phi lidor in deze klasse vrijwel zeker.. Klasse B: AlphenHazers'woude 6xx 2xx. Hierdoor is Alphen vrijwel zeker kampioen. Klasse II A: N.Z.H.—Oegstgeest 5 %-AV*. R.K.S.C. „ZOETERWOUDE". De derde nederlaagdedstrijd tegen de R K.S.C. ..De Zwarte Pion'' uit Lisse werd met 64 verloren. Lisse heeft door deze uitslag Zoeterwoude de eerste ne derlaag bezorgd. De beide wedstrijoen tegen V.T.L. en Hazerswoude leverden twee overwinningen op voor Zoeter woude" resp. 5K4^9 en 7—3. LEIDEN V.E.R.O.N. Donderdag j.l. had de tweede bijeen komst dezer vereeniging plaats in de ..Harmonie". Na het huishoudelijke deel der vergadering werd door den voor zitter gesproke nover de samenwerking met he Nationaal Instituut om te ko men :ot intensieve propaagnda voor Ne derland en zijn producten in het bui tenland, waartoe de radio-amateur zoo n belangrijke bijdrage kan leveren. Daar na werd de vaste datum der bijeenkomst van de leden vastgesteld op den 2den Donderdag der maand, terwijl meerde re dagen voor lezingen, demonstraties en cursussen zouden worden bepaald. Hierop hield de voorzitter een cause rie over de moderne geluidsopnametech- niek. Vervolgens hield de heer Wickcl een interessant praatje over telefoonver binding der ondergrondsche tijdens de bezetting, waarbij bleek, op welke kra- n.ge wijze de technici van de Rijkstele foon hadden bijgedragen in de verzets beweging door bijna het geheele land via het telefoonnet bereikbaar te maken onder de neus van den bezetter, en welke moeilijkheden z. S.D. en Gestapo berokkenden. Het dankwoord van den voorzitter zoowel als het hartelijk ap plaus der aanwezigen bewees met welke interesse men de causerie gevolgd had. ONDERWIJS AAN UIT INDIë GEREPATRIEERDE KINDEREN. Zoowel voor l.o. als voor m.o. zijn te Leiden overbruggingsklassen ge vormd, resp. in het gebouw van de o.l. êslicool aan het Schuttersveld en van de meisjesschool voor u.l.o. aan de Breestraat. Aanmelding van leerlingen bij den aanvang der lessen resp. te 9 uur en 9.30 in het schoolgebouw. Voor dit onderwijs worden leerkrach ten gevraagd; aanmelding van leer krachten aan de afd. Onderwijs der ge meentesecretarie. waar inlichtingen ook omtrent de vergoeding, kunnen worden verkregen. Keizerlijk onderricht in democratie De Japanneezen hebben van den Keizer zelf een lesje in democratie gekre gen. Hirohito heeft name lijk, in gewone burgerklee- ren gestoken, een inspec tietocht gemaakt, die eénig was in de geschiedenis. Hij praatte op gemoedelijke wijze met arbeiders, infor meerde naar den welstand van hun familie en spoor de hen aan tot grootere krachtsinspanning bij den wederopbouw van Japan. De Keizer maakte zijn tocht per auto, onder bege leiding van nog vijf ande re wagens, doch zonder zijn lijfwacht. Later sloten veertig jeeps met geallieer de journalisten zich bij den stoet aan. Er werd een be zoek gebracht aan Fawas- ki, waar de Keizer roestige trapjes beklom in de groo- tendeels verwoeste fabriek van kunstmeststoffen, en vervolgens aan andere plaatsen en instellingen. „Dit is wel het wonderlijk ste, wat ooit had kunnen gebeuren" hoorde men on der het publiek opmerken. WEERSVERWACHTING. Tot Donderdagavond. Aanvankelijk stormachtige, later langzaam afnemende wind tusschen N.-W. en Noord. Nog regen-, hagel- of natte sneeuwbuien. Geleidelijk ver dere daling van temperatuur. De intern, luchtvaart conferentie te Kopenhagen werkt aan een voorstel tot ver laging- van het gewicht aan passagiers, dat een vliegtuig mag meevoeren. Het voorstel zou ter tafel worden gebracht op de conferentie van Parijs in Maart a.s. Dr. Mandor Chingold, het voormalig hoofd van den Jood- schen Raad in Roemenië is we gens afpersing, gepleegd op lc igenooten gedurende het bewind van Antonescu, ter dood veroordeeld. Drie andere leden van den Raad kregen wegens collaboratie zware vrijheidsstraffen. Studenten, die aanhangers zijn van de Phalanx hebben een aanslag gepleegd op den voormaïigen Spaanschen am bassadeur bij het Vaticaan, dien zij als een verrader be schouwen, afvallig aan Franco. De graaf van Perth (vroe ger sir Eric Drummond), oud secretaris van den Volken bond heeft een voordracht ge houden, waarbij hij een ver gelijking trok tusschen den Volkenbond en de organisatie der Vereenigde Volkeren. Perth meende, dat de practijk geheel anders was geworden dan menigeen in San Francis co verwacht had. Hii verklaar de een tegenstander te zijn van het Veto-recht der vijf permanente leden van den Veiligheidsraad. Te New York zijn Prins Karei Johan van Zweden en mejuffrouw Kirstin Wijmark in het huwelijk getreden. De prins deed afstand van zijn ti tel zoodat het jonge paar ge boekt staat als het echtpaar C. J. Bernadotte. De chef van het kabinet van koning Faroelt van Egypte, sir Hassanein Pasja, is kort na een auto-ongeval te Cairo aan de gevolgen overleden. Bij een door de aanhan gers vanPeron uitgelokt inci dent werden na aankomst te Buenos Aires van dr. Jose Tambarini, candidaat van de democratische Unie voor het presidentschap, 2 personen ge dood en 5 gewond. Koning Haakon heeft Trygve Lie voor het eerst se dert zijn benoeming in audiën tie ontvangen. De Amerikaansche auto riteiten hebben het socialisti sche dagblad „Iinzer Tagblatt" voor onbepaalden tijd verbo den, omdat het blad in een hoofd artikel propaganda voor de pan-Duitsche gedachte ge maakt heeft. De Centrale Commissie van de Sociaal-Democratische partij in Roemenië heeft met 19 tegen 10 sternen besloten zich voor de komende verkie zingen met de communisten op één gemeenschappelijken lijst te vereenigen. Dit besluit zal 10 Maart aan het partijcongres worden voorgelegd. Jan Trompeter snelde aar de keuken, riep .Isabel, heb je de koffie al ingeschonken?", slokte in drie teu gen zijn tas koffie op, rende naar de voordeur van het pothuis op de voet (en wat voor een voet!) ge volgd door Tobias, zette de basstem op die hij anders altijd geb-ui'-te als hij het *2 kwaad had met vrouw Isabel (maar dat was nu niet meer nodig!) slikte haastig „Werda?" in en riep: „Wie daar?" twee, drie", hoorde hij buiten fluisteren. En toen barstte het loseen roffel op de kleine trom, twee slagen op de grote trom en een clarinet en een schuif- trombone, dat het daverde over het kerkplein, de „Oude kameraden-marsch". „Ik ben vast burgemees ter geworden", riep Jan Trompette tegen vrouw Isa bel, die niet voor eene klein geruchtje vervaard was doch voor dit grote gerucht boven op de aanrecht was gevlogen. Tobi~s krabbelde keffend met zijn pootjes tegen de deur, Jan Trompetter veegde nog vlug even zijn schoenpunten langs zijn broekspijp om ze smetteloos te doen zijn, en wierp met burgervaderlijk gebaar de deur van zijn nederig pothuis open.

De Burcht | 1946 | | pagina 2