K. L. M. heropent drie lijnen GaspedaaMddePS Duitsche leger opgeleid tot moord Olympische spelen in IS48 ie Londen DE VEERTIENDE OLYMPIADE in den (tipceh, Haagsche politie houdt snelheidscontrole IN DE BOSSCMEN VAN KATYN 4 Maart groote dag voor Nederlandsche burgerluchtvaart ONS NEDERLANDSCHE burgerluchtverkeer, dat zich straks zal uitstrekken van de Ver. Staten tot Java en van Noord- Europa tot Zuid-Afrika, vertoont thans reeds in Europa een groei, die in het bijzonder met het oog op onze deviezen- positie verheugend genoemd mag worden. Het Europeesche luchtverkeer van de K. L. M. zal van 4 Maart af alweer zeven lijnen tellen, terwijl verschillende buitenlandsche maatschap pijen in samenwerking met de K. L. M. dit aantal nog belangrijk vergrooten. Op genoemden datum zullen de K. L, M.-diensten op Londen en Parijs worden heropend. AmsterdamLonden v.v. Oudste lijn der K.L.M. De dienst AmsterdamLon den is de oudste K.L.M.-lijn. De oudere onder onze lezers zullen zich ongetwijfeld dat eerste open vliegtuigje herinne ren, dat op dien gedenkwaardi- gen 17den Mei 1920 van Croy don startte om bijna vier uur later op Schiphol te landen met twee journalisten aan boord, een zak met ochtendbladen en een brief van den Lord Mayor aan den burgemeester van Am sterdam. De luchtverbinding tusschen Londen en ons land werd dade lijk na de bevrijding van het Zuiden hersteld door de „Ne therlands Military Air Trans port Service", die dezen dienst van Sept. 1944 tot heden op voorbeeldige wijze heeft onder houden. Onder commando van Majoor M. S. Kamphuis en la ter van Lt. C. Sobels werden op deze drukke lijn van Sept. 1944 tot einde 1945 meer dan 26.000 passagiers vervoerd. Het was vaak moeilijk om met de ge brekkige middelen dé verbin ding in stand te houden, maar mede door de samenwerking en de hulp van het R.A.F. „transport commando" kon aan de groote vraag worden vol daan, terwijl bovendien aan zienlijke hoeveelheden medicij nen en andere dringend noodi- ge goederen werden vervoerd. Deze militaire luchtverbinding wordt op 4 Maart a.s. door het burgerluchtverkeer overgeno men. BrusselAmsterdam, De opening van den dienst op Londen valt samen met de ope ning van den dienst Brussel Amsterdam door de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabe na. De vliegtuigen van de K.L. M. zullen alle werkdagen des ochtends van Schiphol opstij gen, terwijl ook de terugreis voor den middag wordt ge maakt. Het vertrek van de vliegtuigen van de „Sabena" uit Brussel en uit Amsterdam zal in den namiddag plaats vinden. AmsterdamParijs. Ook de verbinding tusschen Amsterdam en de Fransche hoofdstad zal door de K.L.M. op werkdagen worden onder houden. De dienst der „Air France", die het traject Parijs Amsterdam driemaal per week vliegt, wordt naast pnze eigen K.L.M.-lijn gehandhaafd. Een definitieve dienstregeling voor de nieuwe verbindingen zal binnenkort worden vastge steld. Waarheen mogelijk? zijn vluchten Thans zijn weer vluchten mo gelijk van Amsterdam: naar Stockholm, naar Kopenhagen/ Malmoe, naar Praag, naar Zue- richt, naar Brussel, naar Pa rijs, naar Madrid/Lissabon, naar Londen, naar Batavia of tusschenliggende stations, naar New-York per American Over seas Airlines (aan dit verkeer zal de K.L.M. zeer binnenkort ook gaan deelnemen); en in het binnenlandsche luchtnet: naar Eindhoven/Maastricht, naar Enschede en Leguwarden-Gro- ningen der regeeringsvlieg- dienst. ONDERGRONDSCHE AUTOGARAGES. Er zijn plannen in voorbe reiding voor den bouw van zoogenaamde „tunnel parks", autogarages onder alle groote pleinen in het West End te Londen. In de cjty zullen aan vragen voor den bouw van groote kantoorcomplexen ge weigerd worden, indien geen autoparkeerplaats in het bouwplan is opgenomen. Deze ondergrondsche gara ges zullen gebaseerd zijn op het zoogenaamde „druk op de knop" systeem, waarbij de auto, door een bepaald num mer te draaien, in enkele mi nuten tijds door middel van een beweegbarenvloer te voor schijn wordt gebracht. De uit vinder van dit systeem ver klaarde. dat hij er tien jaar kt "t voordat hij De Russische aankla ger Prokovsky noemde de massamoord op 15.000 Poolsche krijgs gevangenen in de Sos- schen van Katyn, een van de érgste der talloo- ze misdaden. Als bewijsstuk voor dezen moord legde bij het officieele rapport van de speciale com missie van onderzoek voor. In de conclusies van het uitvoerig gedo cumenteerde rapport wordt vastgesteld, dat de Poolsche gevangenen in September 1941 nog in drie kampen ten Wes ten van Smolenks wa ren, nadat Smolensk reeds door de Duit- schers was bezet. In den het in practijk kon uitvoeren, i herfst van 1941 hebben NOTA VAN DE POOLSCHE REGEERING. De Poolsche regeering heeft Donderdag aan den Bntschen ambassadeur te Warschau een nota overhandigd, waarin zij de liquidatie van de onder En- gelsch commando staande Poolsche legereenheid ver zoekt. NIEUWE BRITSCHE AMBAS SADEUR IN GRIEKENLAND. Ter Britsche legatie te Bern is verklaard, dat Clifford John Norton, Britsch gezant te Bern, tot ambassadeur te Athene is benoemd, als opvolger van Sir Reginald Leeper. Volgens Reu ters diplomatiek^n correspon dent is dit een onderdeel van de algemeen de diplomatieke reorganisatie, welke is begon nen met de vervanging van Lord Halifax te Washington door Sir Archibald Clark Kerr. Leeper zou een belangrijke ambassadepost in Zuid-Ameri- ka aangeboden krijgen. D-ÜHAMEL TREEDT AF ALS SECRETARIS-GENERAAL DER FRANSCHE ACADEMIE. De Fransche academie is ge tuige geweest van een feit, zooals het nimmer heeft plaats gehad. De brief, waarin de se cretaris-generaal, die voor het leven benoemd wordt, mee deelt, dat hij zijn functie neer legt, is voorgelezen, Georges Duhamel is de eerste secreta ris-generaal, die aftreedt. De beroemde auteur heeft gewei gerd eenigerlei verklaring af te leggen. EERSTE K.L.M.-TOESTEL TE MADRID. Het eerste K.L.M. vliegtuig op de lijn Amsterdam-Madrid werd bij zijn aankomst in de Spaansche hoofdstad hartelijk verwelkomd. De Nederland sche gezant alsmede Spaansche en geallieerde autoriteiten wa ren ter begroeting aanwezig en hebben de Nederlanders een geestdriftige ontvangst be reid, DRAINEERBUIZEN VRIJ VOOR LANDBOUW. Naar men van bevoegde zij de mededeelt mag met ingang van 18 Februari de aflevering van gebakken- en cementen draineerbuizen geschieden zon der in ontvangstneming van bonnen. Voor andere dan land bouw, tuinbouw-, of wederop- bouwdoeleinden is nog wel een machti^ng van het Rijksbu reau voor Keramische produc ten noodig. MARKTBERICHTEN. DELFT, 14 Febr. Vee markt. Paarden 42; runderen 89; graskalveren 5; nuchtere kalveren 169; magere varkens 17; biggen 789; schapen of lammeren 7; geiten of bokken 166. Paarden van 400.tot 750.Kalfkoeien van f 400 tot 800.biggen van 20. tot 60.—. BLOEMPOTTEN VRIJ. Met ingang van heden mo gen alle soorten ongeglazuur de bloempotten zonder in ont- vangstname van een aankoop vergunning worden afgeleverd Gisteren is in Londen officiëel bekend gemaakt dat de Olympi sche Spelen in den zomer van 1948 in Londen zullen worden georganiseerd. De organisatie van de spelen zal uiteraard nog moeten worden opgebouw-d en er is nog niets besloten over de plaats waar de verschillende wedstrijden zullen worden ge houden. Het moet als zeer onge- wenscht worden beschouwd onder de huidige omstandig heden een nieuw Olympisch stadion te bouwen en bestaan de stadia, sportgebouwen enz. zullen derhalve gebruikt moe ten worden, waaraan alleen uitbreidingen en veranderin gen zullen worden aange bracht welke noodig zullen zijn. Het Britsche Olympische co mité zal echter in de naaste toekomst opnieuw^ vergaderen en dan een comité samenstel len, dat verantwoordelijk zal zijn voor de geheele organisa tie van de spelen. Algemeen neemt men aan, dat de spelen in het Wembley- stadion zullen worden gehou den. Londen voor de tweede maal gastvrouw. Naar aanleiding van het toe wijzen der Olympische Spelen voor 1948 aan Londen, kan nog worde i medegedeeld, dat dit de elfde keer zal worden, dat „Hoe snel heeft u gereden, mijnheer?" „Nou, laat eens kijken, on geveer 50 k.m." „Neen mijnheer, u reed pre cies 62 km. per uur". Zoo ongeveer begon ieder ge sprek tusschen een aangehou den automobilist en de politie, die op een van de toegangs wegen tot de residentie con trole op snelheidsmaniakken hield. Hierbij wordt gebruik ge maakt van den z.g. Waltman- Sirks-kijker, een ingenieus in strumentje, van Nederland- schen oorsprong. Het bestaat uit een prismakijker, waar bo ven een chronometer is beves tigd. Het beeld, dat men in den kijker krijgt, toont de auto, die „onder schot" genomen wordt, waarnaast het beeld flauwer nog eens waarneem- aan. baar is. Op een afstand van 130 meter beginnen de beelden elkaar te raken en wel zoo danig, dat de buitenste wielen van de „eene" auto juist over de binnenste wielen van. de „andere" auto vallen. Op dit oogenblik wordt de chronome ter in werking gesteld. Direct hierop loopen de beelden weer uiteen en vallen op eens af stand van 30 meter door het omzetten van een kleine handle, waarmee een ander prisma wordt ingesteld weer samen. Op dit moment zet de politieman den chrono meter stop en kan aan de hand van het aantal seconden en den afgelegden afstand van 100 meter de snelheid meteen bepalen. Een tabel, die hij bij zich heeft, geeft tenslotte nauwkeurig de snelheid van den betrokken automobilist de moderne Olympische Spe len zullen worden gehouden De eerste spelen werden ge houden in Athene in 1896 en vervolgens: In 1900 te Parijs, in 1904 te St. Louis, in 1908 te Londen, in 1912 te Stockholm, in 1920 te Antwerpen, in 1924 te Parijs, in 1928 te Amster dam, in 1932 te Los Angelos, en in 1936 te Berlijn. Wij her inneren er aan, dat de spelen in 1940 in Helsinki georgani seerd zouden worden, doch toen door den oorlog niet kon den doorgaan. Dit wordt de veertiende Olympiade, waar van de zesde in 1916, de twaalf de in 1940 en de dertiende in 1944 zonder spelen verliepen. Nu echter de volkerenworste- ling ten einde is, kan de tra ditie weer worden voortgezet. Moge zij nooit meer behoeven te worden onderbroken. KON. NED. VOETBALBOND. AFD. LEIDEN. Wedstrijdprogramma voor Zaterdag 16 Febr. 1946. Ie klasse: RAF 2ARC 2; Rijnsb. B. 2—Quick B. 2; RCL 2Katwijk 1. 2e klasse A: Ter Leede 2Leiden 2; T. en D. 1 Quick B. 3. 2e klasse B: Kou dekerkKatwijk 3; Leiden 3 ARC 4; Quick B. 5Noordwiik 3. 3e klasse: Katwijk 4Noord- wijk 3; Lisser B. 2RCL 2. Jun, A: Quick B. (b)VVLV; Rijnsb. B.—CNV; Warmunda (a)Quick B. (a). Jun. B, Afd. A: ASC (a)—UVS (a); KRV— Alph. Boys. Afd. B: Roodenb. (b)Roodenb. (c); Katwijk (a)ASC (b); UVS (b)Lisse. Wedstrijdprogramma voor Zondag 17 Februari. Ie kl. A.: Alph. Boys 1 Nic. Boys 1; Altior 1Al phen 3. Ie kl. B.: Kagia 1—Fo- reholte 2; V.V.S.B. 2—S.J.C. 2; S.J.C. 3Foreholte 1. Ie kl. C.: D.S.B. 1—A.S.C. 3; U.V.S. 4— Roodenburg 2. Ie kl. D.: A.S.C. 4L.F.C. 4; Morschkw.Do- cos 2. 2e kl. A.: Alphen 5—Al tior 2; Altior 3—Alph. Boys 2; Nic. Boys 2D.O.S.R. 2; Wet. B. 1—Aiphen 4. 2e kl. B.: War munda 3—Warmunda 2. 2e kl. C.: A.S.C. 5Lugd. 5; Rouw koop 2—D.S.B. 2. 2e kl. D. Roo denburg 3Docos 3. 3e kl. A.: Alphen B. 4Wet B. 2. 3e kl. B.: L.F.C. 7—A.S.C. 7. 3e kl. C.: A.S.C. 8L.F.C. 8; Rooden burg 6-Z.L.C. 4. Jun. A. afd. A.: Alphen—Alph. Boys (a); Altior (biD.O.S.R.; Alphia— Alph. Boys (b); Afd. B.: Lisse —V.V.S.B. Afd. C.: A.S.C. (a) Docos (a)K.R.V.Rooden burg. Afd. D.: MeerburgDo cos (b); U.V.S. (c)A.S.C. (b) Men is in Neurenberg langzamerhand heel wat gewend wat betreft de gru welverhalen. Maar wat de Russische aanklagers aan de hand van 54804 officiëele Duitsche rapporten meedeelen wekt zelfs in Nurenberg verba zing. Er blijkt inderdaad uit, dat er systeem zat in de wreedheden. de Duitschers de Polen uit deze kampen geëxe cuteerd. De massamoord werd uitgevoerd door „staff 537 pionier batal jon" onder bevel van Oberleutnant Arnes en zijn collega's Oberleut nant Rechts en Luite nant Hott. Het rapport zegt. dat de Duitschers door mid del van valsche getuige nissen de schuld voor deze misdaad op de Sov jets hebben willen wer pen en dat zij later, in het voorjaar van 1943, vele andere lijken van Poolsche gevangenen in hetzelfde graf hebben begraven, teneinde de sporen van de misdaad uit te wisschen en het aantal „slachtoffers van de bolsjewistischë ter reur" te vermeerderen. Voor het opgraven der lijken hebben de Duit schers 500 Russische krijgsgevangenen ge bruikt, die na afloop werden doodgeschoten. De opleiding van de Hitlerjugend. Er werden vervolgens documenten ter tafel gebracht en onweerleg bare, bewijsstukken, hoe men de Hitler-Jugend, jongens van tien en twaalf jaar oud, op voedde tot moord en al lerlei wreedheden. Zij werden door den Russi- schen aanklager opge somd, maar wij weige ren ze hier weer te ge ven. Het onderstreept alleen maar de in zoo vele kringen geuite vrees, dat de Duitsche jeugd in zijn diepste we zen bedorven is. De geheele voormid dag besteedde de Russi sche aanklager aan het opsommen der misda- d°n. Het was als het wa re, een rij van dooden- fabrieken, zooals hij ze noemde, de z.g. lazaret ten en gevangenkam pen. Misdaden tegen de burgerbevolking. Prokovsky werd in zijn aanklacht opge volgd door een Rus met de aan ons Nederlan ders bekende naam van Smyrnoff. Deze nam speciaal de bewijs voering voor zijn reke ning van de misdaden door de Duitschers ge pleegd jegens de bur gerbevolking. „De bewijsstukken hiervoor komen uit het heele gebied van de Barentszee tot de Zwarte Zee en over de geheele diepte van het door de Duitsche horden overstroomde deel van mijn vader land. Overal, waar Duitsche soldaten hun voet zetten of waar ook maar een lid van de SS verscheen, wer den ongehoorde gru welen gepleegd, waar van bejaarden, vrou wen en kinderen slachtoffer werden". Beide aanklagers kwamen tot de conclu sie, dat men deze mis daden niet kan beschou wen als excessen van ongedisciplineerde mi litaire troelen of per soonlijke misdaden van officieren of soldaten, maar dat het de uitvoe ring is geweest van een zorgvuldig voorbereid systeem van een regee ring, waarvan de ver tegenwoordigers en de uitvoerders hier in den beklaagdenbank zitten. Verschillende getui gen zullen worden op- geroer v en op de me- dedeeling daarvan ont stond er groote beroe ring onder de Duitsche misdadigers.

De Burcht | 1946 | | pagina 3