OMGEVING RADIO Van den held Jan Per vliegtuig, per oorlogsschip, per trein en per auto begeven zich de nieuw-benoemde Kardinalen naar Ro me voor het Consistorie, dat a.s. Maandag plaats heeft. De eerste Chineesche Kardinaal is in New-York gearriveerd en gaat met de bekende Aartsbisschop Spellman en Aartsbisschop Glennon van St. Louis de reis over den Atlantischen Oceaan maken. Zij zullen 's nachts vliegen en worden bij hun aankomst in Ierland officieel door de Iersche regeering ontvangen, terwijl zij in Dublin een plechtige H. Mis zullen opdragen. Het vliegtuig, waarmee Mgr. Spell man en andere Kardinalen arriveeren, draagt den naam ,,De Ster van Rome". De Kardinalen werden uitgeleide gedaan door de gezanten van Amerika en China. Verschillende andere Kardinalen zul len eveneens per vliegtuig uit Ame rika komen en voor velen onder hen zal dit hun eerste vliegtocht zijn. EEN KARDINAAL IN QUARANTAINE. De Portugeesche Kardinaal, die zijn zetel heeft in de Portugeesche kolonie Lorenzo Marquez, en over wien groo- te ongerustheid heerschte en die reeds als „vermist" was opgegeven, is in Rome gearriveerd. Hij had de reis gemaakt in een Britsch vliegtuig, maar in Khartoem moest het vliegtuig zes dagen wachten, daar bemanning en passagiers zes dagen streng in qua rantaine werden gehouden. Dè Kar dinaal was vol lof over de voorko mende houding der Britsche en Egyp tische autoriteiten. PER OORLOGSSCHIP. Zes andere Kardinalen maken de reis op een Brazilaansch oorlogsschip, dat hen ter beschikking is gesteld door de Braziliaansche regeering en waarvan de bemanning, groot 400 koppen, keur troepen zijn, gekozen uit het leger, de vloot en de luchtmacht. Graf von Preysing, de Bisschop van Berlijn, is met een Fransch vliegtuig in Parijs aangekomen en zal van daar zijn reis met een Amerikaansche Kardinaal voortzetten. De nieuw-benoemde Kardinalen van Keulen en van Munster maken de tocht naar Rome in een vliegtuig door de Engelsche opperbevelhebber der be zettingstroepen ter hunner beschik king gesteld. De kardinaal van Muenchen gaat per auto door Zwitserland. KARDINAAL TER VEROORDEELD. DOOD Er is nog geen bericht binnenge komen over de Hongaarsche Aartsbis schop Minszenthy. Zooals men weet, heeft het communistische volksge recht in Hongarije deze Kardinaal ter dood veroordeeld. De Aartsbisschop heeft tijdens den oorlog zich fel tegen de Duitschers verzet en op alle mo gelijke wijzen zich voor het Hongaar sche volk ingespannen. Maar, toen de Russen het te zegen kregen in Hon garije, heeft hij zich met evenveel kracht verzet tegen het onrecht dat tóen geschiedde, hij is opgekomen voor da. leeken en priesters die om hun Katholiciteit werden weegesleept naar concentratiekampen en heeft een for midabel protest uitgesproken tegen de nieuwe huwelijkswetgeving, die het huwelijk tot een aanfluiting maakt. GERUCHTEN. Voorts doen er allerlei geruchten de ronde; het eene maakt Mgr. Spell man tot Staatssecretaris, en er is een ander, dat Dr. de Jong promoveert tot Prefect van de Congregatie tot Ver breiding van het Geloof. Hoe het ook zij, de gedachten van alle Katholieken vliegen mee naar Ro- MOGELIJKHEDEN Het komende Consistorie is in Rome het gesprek van den dag. Men neemt algemeen aan, dat Pius XI bij Zijn besluit van het benoe men der nieuwe Kardinalen daar mede toch wel zeer veel bezwaren en ingewortelde gewoonten heeft moeten overwinnen. Het is een zoo duidelijke breuk met den eeuwen lange gewoonte die de meerderheid in het Kardinalencollege gaf aan Italiaansche Kardinalen, dat men in dit handelen van den Paus wel een zeer bijzondere bedoeling mag toe schrijven. Niets komt wel duidelijker tot uiting dan de idee van de univer saliteit van de Kerk en het is aan geen twijfel onderhevig, dat de nieuwe Kardinaalspromotie pers pectieven opent voor een interna tionale hernieuwing van verschil lende administratieve functies en hun bezettingen., Bovendien roept de huidige samenstelling van het Kardinalencollege allerlei moge lijkheden voor den geest betref fende een toekomstige Pauskeuze. Pius XII, van huis uit een ech te Romein, vanuit het paleis kan hij zijn geboortehuis bijna zien, toont een universeelen geest en een boven-nationale visie, die geen enkele Paus vreemd is geweest, maar die Pius XII wel zéér duide lijk tot uiting brengt. Het a.s. Con- sitorie is een concentraie van Ka tholiciteit, waar de Paus zélf zal voorgaan, „vurig verlangend om te werken voor de eer van den Almachtigen God, tot heil van de Kerk en tot zegen voor de we reld." me en we vinden het allen jammer, dat onze Nederlandsche Kardinaal door zijn gezondheidstoestand niet in staat was om van het aanbod der Neder landsche regeering gebruik te maken en met een speciaal vliegtuig zich naar Rome te begeven. HAZERSWOUDE De burgemeester van Hazerswoude maakt bekend: Ingezetenen van Hazerswoude die oor logsschade hebben geleden en die nog niet in het bezit zijn van het bekende genummerde kaartje van de Schade En quête Commissie, waaruit blijkt, dat hun geval bij de Schade Enquête Com missie geregistreerd is, moeten hun schade gevallen opnieuw opgeven vóór 1 Maart 1946, daar zij anders niet voor schadevergoeding in aanmerking ko men. Ook zij die hun schade nog in het ge heel niet hebben opgegeven kunnen dit alsnog vóór genoemde datum doen. Na 1 Maart a.s. worden geen geval len meer in behandeling genomen. Het adres der Schade Enquête Com missie is: Stadhuis Leiden, Kamer 125. Zij die reeds een nummer in hun be zit hebben moeten dit vóór 22 Februari 1946 opgeven bij den gemeente-architect den heer J. Dekker. De burgemeester voornoemd. A. WARNAAR. LEIDSCHENDAM Voetbal. Op het terrein aan den Veurscheachterweg zal Zaterdagmiddag 3 uur een wedstrijd gespeeld worden tusschen A.V.V.d en Oosterboys. De lei ding is in handen van J. van Delft. voor Vrijdag. HILVERSUM I, 301 M. 6.30 Gramofoonmuziek. 6.40 Pianorecital. 7.Nieuws. 7.15 Weero verzicht. 7.20 Mozart-programma. 7.30 Progrramma Ned. Strijdk. 8.Nieuws: 8.05 Kapel der Kon. Marine o.l.v. den lsten luit. Gijsb Nieuwland. 8.25 Nederl. liederen. 8.40 De Marinierskapel vervolgt. 9.Op de Brug. 9.15 Concertgebouw-trio. 10.Nieuws. 10.15 Van Oost tot West- van Noord tot Zuid. 10.30 Radio Phil. Orkest. 11.30 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 415 M. 6.Nieuws. 6.15 Benedict Silberman en zijn Novelty Serenaders. 6.45 Het gesprek op de steiger. 7.Oude bekende melodieën. 7.15 Buitenlandsch weekoverz. 8.— Nieuws. 8.05 Janine Weill, piano. 8.30 De ziekten van de Maat schappij en hunne genezing. 9.Op de Brug. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Men vraagten wij draaien! 10.Metropole-Orkest o.l.v. Doif v. d. Linden. 10.35 L'angelus de la Mer. 10.40 Avondwijding. Jl.Nieuws. 11.15 Sweet and Swing, door Wil Walis. 11.45 Gramofoonmuziek. Zondag a.s. worden hier de volgende wedstrijden gespeeld: Om 12.30 uur A. V.V 2G.D.A. 2 en om 14 uur A.V.V. 1 tegen Texas 1. Om succes te hebben zal het tweede elftal zich tamelijk schrap moeten zetten aangezien G.D.A. haar goede kansen voor de eerste plaats zal trachten te handhaven. Het eerste elftal zal met een gewijzigde samenstel ling ongetwijfeld haar beste beentje voorzetten en alle goede kansen moe ten benutten om doelpunten te maken. De andere elftallen gaan hun heil el ders beproeven n.l. A.V.V. 2 bij Oos terboys, A.V.V.b bij Wilhelmus, A.V.V.c bij G.D.S. en A.V.V. 3 bij Duno. LEIMUIDEN R.K. Kiesvereenlging. In dé oude school werd een ledenvergadering ge houden. De voorzitter H. W. v. d. Hoorn, wekte alle aanwezigen op tot me dewerking aan het werk van de Kath. Volkspartij. Nu de stemplicht geldt voor personen vaanf 23 jaar kunnen er dus meerdere nieuwe leden bijgewonnen wor den. Het verslag van den penningmeester toonde aan, dat de vereeniging slecht bij kas is. Vervolgens werd overgegaan tot can- didaatstelling voor de Tweede Kamer en Prov. Staten. Besloten werd voor de Tweede Kamer vor te stellen: M. P. v. d. Weijden, Jac. Groen, Pater Stokman en Th. M. G. Vonk uit Pijnak ker. Vóór de Prov. Staten: A. J. Th. M. Korver. M. Bolsitts en Th. Vonk. In verband met de a.s. stemming voor de candidatenlijst werden de heeren ih. M. Obdeijn en W. Compeer benoemd vor de beide stembureaux. Bij de rondvraag werd de wensche- lijkheid besproken om meer propaganda te maken voor de Kath. Volkspartij. De voorzitter deelde mede, dat de mogelijk heid zou overwogen worden om een vooranstaand spreker te noodigen een spreekbeurt te vervullen. LISSE Teeltplan „Theorie en Practijk'% In de 38ste algemeene vergadering van de vereeniging van oud-leerlingen van de Rijkstuinbouwwinterschool kwam een teeltplan voor de bloembollencultuur ter sprake. De commissie heeft richtlij nen ontworpen, waardoor men hoopt te komen tot een meer bevredigend teelt plan in het algemeen. Deze richtlijnen zullen in de op Zaterdag a.s. te hou den ledenvergadering worden bespro ken. Alle belangstellenden worden op deze vergadering, welke gehouden wordt des namiddags om 2.30 uur in het café restaurant „De Nachtegaal", ver wacht. De ontworpen richtlijnen zijn als volgt: 1. Voorloopig .geen afschaffing van teeltbewiis als overbrugging van een periode van 3 tot 5 jaar. met als eind doel een geheel vrije teelt. 2 Zij, die in aanmerking wenschen tc komen om als aangeslotenen toegela ten te worden bij het Bedrijfschap, moe ten aan de volgende voorwaarden vol doen: a. de, leeftijd van 23 jaar hebben be reikt in het jaar van hun aanvrage; b. voldoende practische en theoreti sche kennis van de kweekerij bezitten (b.d. Rijkstuinschool-diploma of daai- mee gelijkstaande cursussen met goed gevolg hebben bezocht). 3. Eventueele aanvragen worden door de af^eent'-'sKestiiren. van Bloembollen- c"M en na publicatie v 'rijfs^hap. 4,Auc ncginnende of kleine, kweekers krijgen het recht hun areaal op te voe ren tot 10 Are. Alle aangeslotenen tot 5 H.A. mogen 5 Are uitbreiden per jaar. Zij, die meer dan 5 H.A. teelen ko-j men voor geen verdere uitbreiding in aanmerking. 5 Bij onverhoopte eventueele in krimp degressief te werk gaan, met als vrij minimum 50 Are. 6. In plaats van Surplus-heffing een miirmum Roe-heffing van 1.pe-- R.R. voor alle met bloembollen be plantte oppervlakte inclusief de bloe misterij. De hieruit verkregen gelden zijn bestemd voor o.a. reclame en b. sur- p!us-aankoop. Vaste jaarlijksche inleveringsplicht van bloembollen omstreeks September zonder vergoeding en met eventueele na-in'evering. 8. Vaste, loonende basis-prijzen. 9. Voor gecontingenteerde landen vas te maximum export-prijzen, dit met het doe; om zooveel mogelijk stuks te kun nen exporteeren. 10. Surplus-prijzen moeten 10 pet. lager gesteld worden dan de basis-prij zen. Deze bepaling geeft voor den kweeker een stimulans om zijn lever baai in het export-seizoen zooveel mo gelijk aan den handel beschikbaar te stellen. NIEUWVEEN Gemeenteraad. Verleden week Vrij dag kwam ae Raad wederom onder voorzitterschap van den burgemeester in vergadering bijeen De heer Fogerd was het opgevallen, dat in de begroot'.i-g nog geen rekening was gehouden met de toekenning van de z.g. „overbrugging miikecring welke aan de ambtenaren is toegekend. De regeling is wel bekend, aldus de voorzitter, doch de aanschrijving van G.S. werd nog niet ontvangen. De heer Bos informeerde naar de kos ten van de straatverlichting en bepleit te de oprichting van een kleuterschool te Aardam, terwijl deze spreker er even eens op wees, dat er op de O.L. School geen onderwijs werd gegeven in de nut tige handwerken. De voorzitter ant- woorde, dat wegens het geringe leer lingen-aantal de gemeente niet meer voor rijksvergoeding in aanmerking komt om een vrouwelijke leerkracht te benoemen. In overleg zal worden ge treden met den inspecteur om tot een bevredigende oplossing te komen. De oprichting van de kleuterschool liet de voorzitter aan het particulier initiatief over. De heer Bos vond voorts de geraam de bedragen wegens opbrengst school gelden in verhouding tot de uitgaven veel te laag. Hoewel, aldus de voorzit ter, het schoolgeld slechts een tegemoet koming mag zijn in de kosten, welke voor rekening van de gemeente blijven, zal de opbrengst van het schoolgeld wel iets hooger zijn dan werd geraamd. Tenslotte vond de heer Bos de uitgaven voor den distributiedienst aan den hoo- gen kant, waarop de voorzitter mede deelde, dat de kosten tot de allernood zakelijkste uitgaven beperkt blijven. De begrooting, welke zonder een begroo- tingstekoort is sluitend gemaakt kunnen worden, werd hierna vastgesteld. Op de door den heer Sassen gestelde vraag omtrent de oprichting van de tuinbouwschool deelde de voorzitter me de, dat door aankoop van het voormalig stationsgebouw de gemeente voor de noodige huisvesting zal kunnen zorg dragen. De heer Sassen repte vervolgens over de bouwplannen te Aardam en Langeraar. Het plan Aardam juichte hij toe, doch anders is dit in Langeraar, omdat dit voor de tuinders ongeriefe lijk is met het oog op hun tuinbouwbe drijven. Mooier was het z.i. wanneer een plan gemaakt werd om een rijweg te maken van Langeraar naar Korte- raar, zoodat aan weerszijden van de zen weg huizen kunen worden ge bouwd. Het zou voorts een voordeel zijn, wanneer dit uitvoerbaar is( dat de Langeraarsche plassen zouden kunnen worden drooggelegd. De voorzitter ver zekerde, dat bij het ontwerpen van cie uitbreidingsplannen de z.g. landelijke bebouwing vrij zal worden gelaten, op dat iedere tuinder op zijn tuindersland een huis kan laten bouwen. WARMOND Tooneeluitvoering R.K. Volksbond. Voor het eerste na de bevrijding gaf bo vengenoemde afd. een feestavond op 3 en 10 Febr. Medewerking verleende de R.K. rooneelvereeniging „Vondel" uit Leiden. De voorzitter, den heer Hoge- boom opende de beide avonden met een kort woord. Daarna kwam „Vondel" op de planken. Opgevoerd werd het blijspel in 3 bedrijven „Tumult op Fleurstein" onder regie van den heer J. P,. Mank. Een woord van hulde voor de spelers is hier zeer zeker op zijn plaats. Het da verende applaus in de volle zalen be wees zeer zeker, dat het spel „af" was. Het muzikale gedeelte dat verzorgd werd door het duo Kortekaas en Haverkort viel zeer in den smaak. Onder de pau ze vond er een verloting plaats van taarten ten bate van Herwonnen Levens kracht en voor de kas der Volksbond. De collecte Hulp in Nood bracht op totaal 55.65. Naar wij vernemen zal de R.K. Too- neelver. „Vondel" dit stuk spelen op 28 April in de Stadsschouwburg te Leiden. Wij zijn er van overtuigd, dat de Leid- sche Volksbbnders van dit blijspel zul len genieten. VOORSCHOTEN Overleden: G. Kooi echtgenoot van J. W. Vlasveld 72 j. Ondertrouwd: E. de Jong 28 j. en M. J v. d. Meij 23 j. Gehuwd: A. J. Verboom 43 j. en A. Zondervan 37 j.; B. Vos 27 j. en M. Oosterom 29 j. ZOETERWOUDE Kath. Volkspartij. Een dezejr dagen hield de Kath. Volkspartij in „Land zicht" een bijeenkomst. Wegens ziekte van den heer J. Schouten, werd de vergadering gepresideerd door den se cretaris, den heer C. J. van Leeuwen. Na lezing van de notulen en enkele rrededeelingen werd bij enkele candt- daatstelling tot lid van het bestuur ge kozen de heer C. P. J. Paardekooper. Het bestuur stelde tot candidate!) voor de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal den heer M. P. van der Weij den en Magister dr. Stokman. Tot can- didaten voor de Provinciale Staten werden door het bestuur gesteld mr. Bolsius en jhr. mr. L. M. S. von Fissene. Door de leden werden naar voren ge bracht voor de Tweede Kamer Jac. Groen, ir. Heymeyer, J. Andriessen Th. M G. Vonk en voor de Prov. Staten Jac. Groen, M. P. v. d. Weyden en A. Schaminé. Deze candidaten werden door het bestuur overgenomen. Bij de rondvraag achtte de heer J. H. v. d. Ploeg het goed er op te wijzen, dat de kiezers de gemeenteraadsleden niet moeten veroordeelen, omdat zij niet in den Raad spreken. De heer A. C. Paardekooper sprak ei zijn teleurstelling over uit, dat op de vergadering van de Kamer-Centrale geen afgevaardigden van Zoeterwoude geweest zijn. De heer G. P. v. Leeuwen besprak het geval, dat de heer A. C. Paarde kooper op de eerste vergadering ver klaard heeft zich uit de politiek terug te trekken, toen hij werd verzocht afge vaardigde te willen zijn, terwijl hij zeer kort daarna het bestuurslidmaatschap van de Kamer-Centrale aanvaardde. De heer A. C. Paardekooper wilde gaarne van deze geboden gelegenneid gebruik maken zich te verklaren. Ik heb aldus spr. in de vergadering ge zegd, mij voorgenomen te hebben mij na den oorlog niet meer op politiek terrein te bewegen en dat ik den tijd nog niet gekomen achtte op dit voornemen te rug te komen. Buiten mijn weten werd ik door een andere afdeeling candidaat gesteld en ik vernam later, dat ik ook gekozen was in het bestuur van de Kamer-Centrale. Omdat met het bedanken voor deze be noeming, het agrarische gedeelte zoo belangrijk in het gebied van de K.C. niet vertegenwoordigd zou zijn, heb ik de benoeming aanvaard. De heer v. Leeuwen achtte het mis verstand nu uit den weg geruimd. De vergadering werd hierna gesloten. Examen. Voor het Associatie Practijk Boekhouden is geslaagd de heer.P. Th. van Bemmelen Pzn. Het geheim van LEIDSCHENDAM zal ontmaskerd worden. Er is thans eindelijk een einde gekomen aan de vrijheid van den Rijks-Duitscher Otto Haase, wo nende in de villa „De Stulp", te Leidschendam. Deze Haase, een berucht S.D.- agent, die als zoodanig zeer actief optrad, is thans geknipt door den P.O.D. te Den Haag. Dus niet door den P.O.D. te Leidschendam, die, hoewel volledig omtrent deze Haase georiënteerd, een bij mr. Zaayer ingediend rapport als ongegrond terugzond. Door het onvermoeid streven naar recht heeft de P.O.D. te Den Haag opdracht gekregen een gron dig onderzoek in te stellen, met het gevolg, dat, behalve de be ruchte Haase, nu ook zijn nog slechts gedeeltelijke aanhang ge arresteerd is. Er zullen nog meer dere, ongetwijfeld opzienbarende arrestaties volgen, daar een van de „steunpilaren" van de Leid- schendamsche P.O.D., over wien zeer veel te zeggen is, nu ook voor het voetlicht zal moeten tre den. Het is van belang, omtrent deze hoogst onverkwikkelijke zaak. waaromtrent wij volkomen op de hoogte zijn, nader terug te komen. Zoowel over Haase als over de Leidschendamsche P.O.D. zijn vele klachten geuit, en het publiek" heeft er recht op te weten waar om de gevreesde S.D.'er Haase eerst nu gepakt is. In ,,De twee "knooplaarsjes" liep Marjoleintje te dan sen van pleizier nu daar haar verloren schoentje te rug was. Vrouw Isabel was echt in haar schik. Dat kon je merken, want dan begon zij altijd te zingen van „Daar waren twee arme weesjes". En zij ging naar de keuken, haalde haar poetsdoos, schroefde de dop van haar Kaol-bus, wreef h:t schoentje in met koperglans en wreef het uit tot het glom als een spie gel. Toen ging ze naar Jan's werkplaats, haalde er de spanriem en zei: ,,En dat 's voor Jan als hij thuis komt". „Gaat u dan touwt;"\g i samen?", vroeg Marjoleintje, „Ik slingeren _en jan lïomgetter sprin gen", zei vrouw Isabel grimmig. Die domme Marjo lein, om niet te begrijpen, dat een schoenmakers-s'pan- riem er zo onschuldig uit kan zien. „O", zei ze, „dat is leuk. En mag ik dan ook eens slingeren?" „Als je groot bent en je hebt ook zo'n Jan Trompetter als ik", zei Vrouw Isabel. En Marjolein ging op haar tenen staan om te laten zien, dat ze toch heus al aardig groot was, toen daar buiten Tobias begon te kermen enheel het buurtkoor der honden zijn gehuil aanhief. „Daar zal je hem eindelijk hebben", gromde Isabel. En zij stapte snuivend naar buiten. i

De Burcht | 1946 | | pagina 2