Von Paulus brengt beroering teweeg ie van 14 Nazi's verzonden propaganda-telegrammen H.M. de Koningin zal „Evertsen" en „Joh. Maurits" inspecteeren RADIO Wilde staking op Schiphol Aanvullende Canadeesche leening voor Nederland Regeling oorlogsschade aan woningen Memorandum aan alle Amerikaansche Republieken overhandigd Het meiije en de païacdute Van den held Jan Trompetter De Duitsche veldmaarschalk Paulus heeft gisterenmorgen bij het kruisverhoor door verschillende verdedigers verklaard, dat de inhoud van de meeste telegrammen van aanhankelijkheid, welke door de bezetting van Stalingrad aan Hitier werden ge zonden, hem volkomen onbekend zijn. Hij heeft als bevelhebber van het leger van Stalingrad slechts een telegram gezonden aan het slot van den strijd en de bedoeling van dat telegram was voor honderdduizenden gevallen soldaten eenigen zin te geven aan hun offer. „Maar na al hetgeen ik later heb er varen, betreur ik het dit tele gram te hebben doen zenden", aldus voegde Paulus 'hieraan toe. Toen de verdediger Sau- ter bleef aandringen en zeide, dat het Duitsche volk zeer verwonderd was over de tele grammen. welke vanuit Sta lingrad naar Hitier gestuurd werden, antwoordde Paulus: „Ik verzoek u mij deze tele grammen voor te leggen, want ze zijn mij volkomen onbe kend'. De antwoorden van ge tuige deden den indruk ont staan, dat de Duitsche propa ganda zich zelfs niet ontzien heeft bood chappen van aan hankelijkheid aan den Fuehrer van mannen, die bij duizenden in de hel van Stalingrad stier ven, te fantaseeren. Verdediging valt von Paulus aan. Is iet minder dan negm ver dedigers namen aan het kruis verhoor deel en de meesten van hen hadden kennelijk de bedoeling von Paulus' eigen verantwoordelijkheid voor wat Donderdagmorgen 14 Febr. a.s. cm 10 uur zal H. M. de Koningin in de Amsterdamsche haven H. M. torpedobootjager „Evertsen" en het fregat „Joh. Maurits" inspecteeren, De „Joh. Maurits" vertrekt hijzelf als een misdadige over- (Vrijdag, 15 Februari naar i.aT „act to etoi. West-Indië, de „Evertsen" die val" bestempelde, vast te stel len. Zoo vroeg Keitels verde diger,. Nelte. of von Paulus ook bedenkingen geuit heeft toen hij van de plannen kennis kon nemen. Dazrop zei von Paulus, dat hij z'ijn beden mgen op mili taire en moreeie gronden je gens Halder heeft uitgespro ken. Halder deelde zijn opinie. „U hebt er toch niets tegen on dernomen en liet u tot werk tuig van den verraderlijken aanval maken", merkte Nelte op. Daarop zette von Paulus uiteen, dat zooa.s de toestand toen voor de soldaten was, en vooral misleid door propagan da, hij. zooals vele anderen, meende zijn plicht tegenover het vaderland te doen. Werke lijke feiten waren hem eerst veel later bekend geworden bij het overwegen van alle samen hangende dingen en vooral doo*- de belevenissen in Stalin grad. „Capitulatie uitgesloten'. De ontzettende toestanden, die heersehten onder mijn sol- date, heb ik tijdig gerappor- voor Woensdag. HILVERSUM I 301 M 6.15 Engelsche les voor begin ners. 6.45 Willem Vogel, organist. 7.Nieuws. 7.15 Wceroverziclit. 7.20 Andres Segovia, gitaar. 7.30 Programma Ned. Strijdkr. 8.Nieuws. 8.05 Radio Philharm. Orkest. 9 A. Kuiper: ..Humor". 9.20 Radio Philharm. Orkest. vervolg. 10.Nieuws. 10.15 Van Noord tot West, van Oost tot Zuid. 10.30 Groote Orkesten spelen po- oulaire muziek. 11.15 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 415 M. 6 Nieuws. 6.15 Harrv de Groot en zijn Vi- bra-sextet. 6.30 Het Rijk Overzee. 7 Orkest ïuan Petro. 8 05 Ensemble ..Cantare". 0.1.v. Jan Corduwener. 9.Drie vrouwen, drie verhalen van Katherina Mansfield. 9 15 Gramofoonmuziek. 9.30 Residentie-Orkest o.l.v. Kees Harteveut. 10 15 Gramofoonmuziek. 10 30 Eddv Walis spee4t. 10 45 Geestelijk leven. 11.15 Areentijnsche tango's. 10 30 Rakende dansorkesten. teerd aan het opperbevel met de mededeeilng, dat de toestand ondraaglijk was geworden, daar de soldaten bij duizenden stierven van kou, gebrek, ziek ten en alle verschrikkingen, waaraan zij waren blootgesteld. Het eenige antwoord, dat ik daarop van „OKW" ontving was „ca -itulatie uitgesloten". Daarop trad Exner, verdedi ger van Jodl, naar voren om de vraag te ó.ellen, waarom Paulus toen niet, ondanks dit bevel, den strijd terstond ge staakt heeft. Hierop antwoord de Paulus, dat hij dit niet deed, omdat het door het hoofd kwartier werd voorgesteld, ais- of het lot van Duitschland af hing van de weken, waarin Stalingrad nog gehouden kon worden. docr de Nederlandsehe regee ring in December 1945 van de Engelsche marine is overgeno men, vertrekt Zondag 17 Fe bruari a.s. naar Oost-indië. TWEEDE KAMERLEDEN BEDANKEN. De beide R.K. Tweede Ka merleden M. L. F. Bajetto en Th. F. M. Schaepman hebben aan het bestuur van de Ka tholieke Volkspartij medege deeld, dat zij een e/entueele candidatuur voor de nieuw sa men te stellen Tweede Kamer niet zullen kunnen aanvaarden Op Schiphol is een staking uitgebroken. Deze staking om vat circa 500 arbeiders. Tegen het advies van de organisaties zijn de arbeiders op de lucht haven in staking gegaan om dat de contactcommissie werd uitgeschakeld. Toen de werken nog in regie werden uitge voerd, nam deze commissie geen deel aan het werk. Nu het normaal „aangenomen werk" is geworden, zijn de le den van de contactcommissie ook normaal te werk gesteld. De Canadeesche Min. van Financiën, Isley, heeft meege deeld, dat hij en de heer Snouck Hurgronje op 5 Fe bruari een overeenkomst heb ben geteekend, volgens welke Canada, als aanvulling op de leening van 25 millioen volgens overeenkomst van 1 Mei 1945, aan Nederland een leening van honderd millioen dollar zal toestaan. WEER SINAASAPPELEN- VOOR JEUGDIGE PERSONEN. Het C. D. K. deelt mede, dat personen geboren in 1925 of later wederom in aanmerking komen voor 509 gram sinaas appelen. Men moet hiertoe bon B73, C73, D73 of E(3 der bon kaart K6u2 uiterlijk op Zater dag 16 Februari a.s. bij een de taillist m groente en/of fruit .inleveren. Eigenaren van door oorlogs handelingen beschadigde pan den kunnen op grond van be staande voorschriften een rijks bijdrage in de herstelkcisten ontvangen. Onbekendheid met deze voorschriften leidt vaak tot teleurstellingen en klach- tc Daarom willen wij trach ten hieromtrent een eenvou dige duidelijke uiteenzetting te geven, „Luxe" uitgaven en „zwarte" prijzen worden niet vergoed Wij onderscheiden drie geval len: 1. Noodwoorzieningen. Dit zijn voorzieningen welke noo- dig zijn om het getroffen pand voor verdere schade te behoe den. Deze worden volledig ver goed. 2. Indien voor definitief her stel van getroffen woningen minder dan 3000 vereischt is, betaalt het rijk óf 75 procent of 100 procent. Deze bedragen worden uitgekeerd aan de aan nemers. Deze dienen daartoe op de bureaux van den weder opbouw behoorlijk gespecifi ceerde rekeningen in te dienen, waarop naam en adres van den gedupeerde duidelijk voorkomt. Heeft de eigenaar de herstel- kosten reeds aan den aannemer betaald dan kan de opdrachtge ver de betaling zelf in ont vangst nemen, mits hij met de gelijke bewijzen (kwitanties) aantoont, dat hij het bedrag aan den aannemer heeft be taald. Natuurlijk moet de uitvoe ring zoodanig zijn, dat alle luxe is vermeden. Extra-kosten uit dien hoofde komen voor reke ning van den eigenaar eir „zwarte prijzen" worden even min vergoed. Men ontvangt dus in ieder geval voor bovengenoemde her stelbedragen 75 procent ver- |J ET WAS OOK voor de gedelegeerden van de U.N.O. een verrassing, toen het Min. van Buitenlandsche Zaken te Wash ington gisteren een gedocumenteerd memorandum publiceerde, waarin de regeering van Peron er rechtstreeks van wordt be schuldigd „positieve hulp" te hebben verleend aan de Asmogend- heden en het Amerikaansche blok te hebben ondermijnd" door een „camouflage-strategie". Hierdoor is de regeering van Argentinië volgens de verkla ring der Amerikaansche regee ring er gedeeltelijk in geslaagd op het Westelijk halfrond een „totalitaire staat" te stichten. Afschriften van het 131 bladzij den tellende memorandum zijn aan de leiders van de missies van alle Amerikaansche repu blieken, behalve Argentinië, overhandigd en worden onder de diplomatieke vertegenwoor digers van Amerika in La- tijnsch Amerika verspreid als basis voor het inter-Ameri- kaansche overleg. De documenten hebben tot doel te bewijzen, dat er een uit gebreid netwerk van spionnage- diensten niet alleen over Ar gentinië, maar ook over de na burige Zuid-Amerikaansche re publieken lag uitgespreid en er wordt in aangevoerd, dat Fran co in het Duitsch-Argentijnsche systeem was ingeschakeld om de Zuid-Amerikaansche staten in den ban van de As te lok ken. In 1942 moet Castillo, de toenmalige president van Ar gentinië Duitschland hebben bericht, dat hij geloofde in en hoopte op een overwinning van de Asmogendheden en dat hij zijn politiek op een dergelijke mogelijkheid baseerde. Komt deze kwestie voor den Veiligheidsraad? Dr. Zuleta Angel, voorzitter van de voorbereidende commis sie der Uno, heeft naar aanlei ding van deze publicatie aan een correspondent van Reuter meegedeeld, dat Amerika het recht heeft de zaak voor den Veiligheidsraad te brengen, in dien het dep. van Buitenland sche Zaken meent, dat de hui dige regeering van Argentinië een gevaar vormt voor den in ternationalen vrede en veilig heid. Maar indien de houding van de V.S. tegenover de hui dige regeering in Argentinië zuiver interne aangelegenhe den betreft, dan geeft het char ter van de Uno geen recht tot interventie. Andere Latijnsch- Amerikaansche afgevaardigden ter Uno zijn van meening, dat, al mogen dé nieuwe besehuldi gingen dan ook niet de positie van de Argentijnsche delegatie ter Uno beïnvloeden, de ko mende verkiezingen in Argen tinië (24 Febr.) er toch wel een weerslag van zullen onder vinden. goed. Indien men voor 100 pro cent vergoeding in aanmerking meent te komen dan moet men zulks met belastingpapieren kunnen aantoonen. Rechtspersonen ontvangen steeds 75 procent. Credieten. Aannemers die veel werken tegelijk onderhanden hebben zouden moeilijkheden kunnen krijgen met de betaling aan hun arbeiders en de gebezigde materialen. Solvabele aanne mers worden daarom in de ge legenheid gesteld bij de Ne derlandsehe Middenstandsbank credieten op te nemen. Deze credieten dragen geen rente, slechts wordt een provisie in rekening gebracht van 1 pro mille met een minimum van 1/8 procent per kwartaal over de grootste zijde der rekening. 3. De Financiering van de schadegevallen aan woningen, waarvan de herstelkosten meer dan 3000 bedragen, zal nader door het Rijk worden vastge steld. In afwachting van de de finitieve regeling kan de ge dupeerde in een dergelijk geval via zijn burgemeester een for mulier indienen, naar aanlei ding waarvan door het Rijk een voorschot van 100 procent van de desbetreffende inschrijving in het grootboek kan worden verstrekt. Indien nog geen in schrijving in het grootboek heeft plaats gehad, kan toch een voorschot verstrekt wor den, gebaseerd op de herstel- kosten van Mei 1940. In ieder geval wordt dan een minimum voorschot gegeven van f 2250 in verband met de vergoeding welke zou zijn uitbetaald, in dien de herstelkosten 3000 hadden bedragen. De regen kletterde als een douchebad en de storm loeide als een troep W.A.- mannen, maar desondanks fietste in het afgeloopen weekend door nachtelijk Eindhoven een jongedame, die ontegenzeggelijk nog in hoogere sferen toefde. Zij kwam nl. regelrecht van haar zoetelief, een geal lieerd militair en haar geest viel uit duizeling wekkende hoogte, toen zij plots door twee dienaren van den heiligen Herman dad werd aangehouden. Zij bleek in het bezit te zijn van vele horstrokken, handschoenen, hemden, rollen katoen, onderbroe ken, en zoowaar van vlie gerattributen, nl. een paar vliegerlaarzen, sokken en beenstukken, en een para chute, welke gezien de hierboven omschreven noodlanding defect moet zijn geweest. „Allemaal van mijn boy gekregen", zei de juffrouw. Het was jammer, dat Jan Trompetter zo'n lelijk op onthoud had gehad daar op de brug. Nu zal je eens een keer een ophaalbrug treffen die niet opgehaald is, maar dan is er weer een agent, die je dwars zit. To bias had alle tijd gehad om op een rustig drafje de Breestraat uit te raken en zelfs nog vriendelijk een eindje op te lopen met een hondje dat hij heel goed kende en dat hij in geen maanden gezien had. En ge zellig keuvelend over mergpijpjes, haksen en door de mensen slecht afgekloven carbonaden Tobias grommend tussen zijn tanden, om zijn gouden buit niet te verliezen en de ander met een licht en hartelijk kefje over zich zagen zich plotseling midden op het .kerkplein de pas volkomen afgesneden en liepen in een val van witte en blauwe strepen, dat het wijd uitgespannen boezelaar van vrouw Isabel bleek te zijn. „Pak, ik heb je", klonk een vervaarlijke stem, en vóór Tobias het wist, was hij zijn gouden schoen tje kwijt. Zo snel zijn kromme pootjes het toelieten kroop hij onder het gestreepte scherm door, op de voet gevolgd door zijn vriendin. Maar deze keek op de torenklok, zag tot haar schrik dat het al bij vijven was en zei dat ze naar huis moest omdat haar scho teltje klaar stond. Ze keften een afspraakje, zij maak te ijlings rechtsomkeer en Tobias wandelde weltevre den en in zoete gedachten verder, zachtjes wiegend met zijn kop op het liedje, dat de toren begon te spelen.

De Burcht | 1946 | | pagina 2