door Prof. Dr. j. A. Veraart RADIO Reis Prinselijk paar uitgesteld ÖP= Korte goLF waait steeds uit dezelfde hoek D! Van den Jan Trompetter 13 (Slot). Er is nog een tweede zeer belangrijk punt in het voorontwerp van de ze ven minister minister Vos voorop waarop met na me de katholieken met groote waakzaamheid mogen toezien. Niet minder verontrustend dan het zeer duidelijk niet willen van de zoo broodnoodige decentralisatie, is het instituut van den regeersingscommissa- ris, die aan de veel te logge lichamen zal worden geschon ken als een soort van gevol machtigd dictator. Meer nog dan het duidelijk en opzettelijk vermijden van de noodzakelijke decentralisatie, wijst deze in stelling op staatsocialistische plannenmakerij, die zoo ver mogelijk moet worden geweerd. In het wetsontwerp, dat ik destijds (1921) publiceerde in mijn Beginselen der' Economi sche Bedrijfsorganisatie (Paul Brand's Uitgeversbedrijf, Hil versum) en dat ik nog vol komen bruikbaar acht is na tuurlijk ook ten volle gerekend op een nauw contact tusschen Bedrijf als publiekrechtelijk lichaam en de Centrale-Over heid. Maar op hoe geheel an dere wijze! In mijn ontwerp begint het sociaal en econo misch werk aan de periferie om dan geleidelijk naar groo- tere centrale machten op te klimmen. In mijn wetsontwerp is toezicht achteraf, vernieti ging van beslissingen achteraf, precies als in de kern van de grootsche schepping van Thor- becke met zijn gemeenten in de Gemeentewet van 1851. De vertegenwoordiger van het al gemeen belang die in den door mii gekozen opzet in den Be drijf sraad is geplaatst, waar schuwt in naam van het alge meen belang, oefent zijn in vloed uit, dat de bedrijfsgenoo- ten de harmonie van het ge- heele sociale en economische leven van Nederland niet gaan verstoren. Hoogere colleges te vergelijken met de Gedepu teerde Staten hebben het toezicht op de verordeningen van den Bedrijfsraad en kun nen die verordeningen vernie tigen. Een aantal ontwerp-ver- ordeningen worden aan die hoogere colleges van te voren voorgelegg. Maar de namen, die verant woordelijk zijn van het voor ontwerp Minister Vos voor op willen geheel iets anders. Zij zullen den „sterken man" der regeering in den Bedrijfs raad als leider benoemen, met ontoelaatbaar groote bevoegd heden. Zoo brengen zij van meet af aan strijd, waar de grootst mogelijke harmonie moest zijn. Maar het Neder- landsche bedrijfsleven werk gevers, zoo goed als arbeiders verzet zich als instinctmatig voor Dinsdag. HILVERSUM I. 301 M. 6. Marek Weber speelt. 6.15 K.R.O.-Kiosk. 6.30 Radio Vocaal Ensemble o.I.v. Ferd. Boshart. 6.50 's Avonds als ik slapen ga. 7.Nieuws. 7.15 Weeroverzicht. 7.25 Gramofoonmuziek. 7.30 Programma Ned. Strijdkr. 8.Nieuws. 8.05 Arnhemsche Orkestvereni ging. 9.45 Filmpraatje. 10.Nieuws. 10.15 Mandoline Orkest. 10.30 Avondgebed met koorzang. 10.55 Twee aquarellen. 11.Ensemble Erica Helen. 11.30 „En ten slotte...." HILVERSUM 11. 415 M. 6.Nieuws. 6.15 Gramofoonplaten. 7.En nu naar bed! 7.05 Piano-duo. 7.30 De wederopbouw onzer ne derzettingen. 7.45 Gramofoonplaten. 8.Nieuws. 8.05 Departementen spreken. 8.20 Bonte Dinsdagavondtrein. 9.35 Hoorspel. 10.„Contact". Gramofoonpla ten van luisteraars. 11.Nieuws. niet alleen tegen de staatkun dige, maar ook tegen de eco nomische en sociaie dictatuur. Men zou zich zoo gaarne ver heugen op het eindelijk tot stand komen van de Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie. Maar ais het parlement niet op zijn post is, dreigt het zooveelst gevaar voor de zooveelste ca mouflage. Dan gaat men zich weer tooien mei de gedachte, zonder het groote vraagstuk, dat met bekwamen spoed moet worden opgelost, werkelijk op te lossen. Maar, gelukkig, het schijnt, dat ons parlement voldoende waakzaam is. Vooral de katho lieke leden hebben krachtige en kloeke "taal doen hooren. Het princièpe der publiekrech telijke bedrijfsorganisatie wordt thans wel algemeen aanvaard; met scherpe amendeering kan het geheele wetsontwerp in de goede richting worden gedre ven. De waarschuwingen van den anti-revolutionnairen Mr. Borst en onzen hoogleeraar aan de Nijmeegsche Universi teit, Dr. van den Brink, wijzen den goeden weg. Een minister, die nog veel moet leeren, mo ge een verstandig leerling blij ken. Reeds is er in onze Pers op gewezen, hoe ongehoord het is, dat deze allerbelangrijkste zaak niet aan de orde is ge steld door een katholiek, waar immers bij de katholieken ten volle het vaderschap van de publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie is te vinden. Daaraan valt niets te veranderen. Maar de katholieken kunnen hun groote macht en de rijkdom van hun kennis ten volle ont plooien en zij mpgen macht en kennis op het goede moment ten volle gebruiken. Dan zal Nederland een sprong vooruit kunnen doen in de so ciale en economische orde, die in de geheele wereld als van de grootste beteekenis zal wor den erkend. De toestand van Prinses Ju liana is langzaam vooruit gaand. In verband met den kans, dat H. K. H. niet op tijd hersteld zal zijn is de reis van het Prinselijk paar naar Dene marken, Zweden era Noorwe gen, welke eind Februari zou plaats hebben, echter eenigen tijd uitgesteld. In het nummer van Zater dag 19 Januari hebben wij de vragen gepubliceerd die de heer Andriessen aan Min. Vos heeft gesteld over de noodpan zonder ooren, een pan, die te gen boegen prijs werd ver kocht, van slechte makelij was, terwijl bovendien het materiaal voor deze pannen was toegewezen aan eén fa briek die kennelijk niet in staat was zijn taak te vervul len. Wij vroegen „welke deksel zal op deze pan passen?" De Minister komt met een deksel aandragen, maar hij past niet. -De Min. van Handel-, Nij verheid deelt o.a. mede, dat de handel bij de aankoop van de grondstoffen niet geraad pleegd is. We zouden zeggen: dit is al een heel gek ding en vrij vervelend voor den Mi nister van Handel. Dan wordt medegedeeld dat het Directoraat-generaal van de prijzen heeft vastgesteld dat huishoudelijk aluminium artikelen 78 pet. meer mogen bedragen dan de prijzen van 9 Mei 1940. Maar er wordt aan toege voegd dat de winst door den fabrikant' gemaakt op deze artikelen eerst uit een onder zoek zou kunnen blijken. Ten derde: als de Min. ver- telt-dat de menschen erg blij waren met deze pannen dan denken we aan iemand die heelemaal geen kleeren meer heeft en in 's hemelsnaam maar een voddenzak neemt om niet in Adam's costuum te moeten blijven loopen. De pannen werden zoo graag geaccepteerd, dat Arn hem dit minderwaardig pro duct heeft geweigerd en dat zij na drie maanden waren doorgebrand bij menschen die ze wél hadden gebruikt. Een verklaring waarom één fabriek de toewijzing kreeg en niet de andere, die ook voor dit werk zich hadden gepre senteerd, wordt niet beant woord, terwijl bovendien uit de vragen een nieuw raadsel oprijst: Hoe heeft deze fabriek kans gezien om in enkele maanden een hoeveelheid alu minium te verwerken, waar voor zij normaal vier jaar noodig zou hebben gehad? Al met al is het antwoord absoluut onbevredigend en blijft de noodpan zonder een behoorlijke deksel. Ook hier zal men wel de oorzaak moeten zoeken in ambtenaren, die zeer ambte lijk en evenzeer ondeskundig zijn opgetreden. Er zijn méér van die prettige dingen. B.v. De Nederlandsche Spoorwegen hebben plannen én bussen om de trajecten, die door de Spoorwegen stief moederlijk zijn bedeeld, béter te helpen. Maar de Nederland sche Spoorwegen wachten nog altijd op de vergunningen om met een auto op die trajecten te mogen rijden. Illusies gaan in rook op J In het ééne gedeelte van het land zijn de menschen nu een maal méér gek op shag- en ci- garetten dan op sigaren. De distributie heeft over het hee- le land ongeveer percentsge wijze een gelijke verdeeling vastgesteld. Nu heeft zich het geval voorgedaan, dat ver schillende winkeliers, bij wie meer om sigaren dan om ci- garetten en tabak werd ge vraagd, naar collega's zijn ge gaan bij wie grootere aftrek was voor cigaretten en tabak .".an voor sigaren, om te ruilen. En dos zóó de distributie zijn doel te doen bereiken. Maar dé opperhoofden der distribu tie hebben dit verboden en hebben dus feitelijk een ver bod uitgevaardigd om hun fouten te corrigeeren. U ziet: de ambtelijke keu ken staat vól pannen, waar geen behoorlijk mensch een deksel op weet te vinden. Het loopt in de papieren Ergens in een Showroom staat een auto. Wanneer men hem van dichtbij bekijkt dan draagt hij kennelijk de sporen van kunstig in elkander te zijn ge zet uit de overblijfselen van gesneuvelde collega's. Hij stond er in December. Hij stond er in Januari, hij staat er n.u nóg. De wagen is goed, de wagen kan rijden. Maar niemand krijgt een kans. Doktoren zitten te springen. Maar.... zij moe ten een aankoopvergunning hebben. Zij krijgen geen aari- koopver.gunning. De een na den ander stapt naar binnen, onderzoekt de wagen, vraagt en maakt plannen. Maar.... hij moet een aankoopvergun ning hebben. Tot eindelijk de oplossing komt en er iemand is die op een nieuwe aanvraag vóór een aankoopvergunning ten antwoordkrijgt: „Mijnheer, er zijn zóó weinjg wagens, dat zij worden verdeeld over de departementen". De wagen stond er in De cember, in Januari. Hij staat er nog in Februari. Hij zal er in Maart nóg wel staan. E U.N.R.R.A. heeft alle mogelijke moei- gedaan om het eerste con tingent Poolsche kinde ren, die geen ouders meer hebben, naar Ier land over te brengen. De Ieren zouden deze kin deren met open armen ontvangen. Jawel.'. Maar nu heeft het gou vernement van Warschau bezwaren gemaakt tegen dit kindertransport naar Ierland. Waarom? De kinderen hebben geen ouders meer. Er worden dus geen fami lies uit elkander gerukt. De levensomstandigheden in Polen en Duitschland zijn bedroevend. De kin deren gaan er dus in alle opzichten op voor uit, wanneer zij door de hartelijke en warmvoe lende Ieren ontvan gen worden. De meeste Polen zijn Katholiek: de Ieren zijn óók een Katholiek volk. En daar heb je het! De U.N.R.R.A. heeft via het Poolsche Roode Kruis bericht ontvangen, dat het gouvernement van Warschau de „in vloed vreest van het cle- ricalisme" in Ierland. Met andere woorden: geen katholiek milieu voor die kinderen, zoo min mogelijk godsdiensti ge opvoeding. De kinderen zijn mo menteel „gehuisvest" in de Britsche en .Ameri- kaansche zone van Duitschland. De contro le-commissie der Britten had toestemming ver leend voor het eerste transport van 500 kinde ren. De Poolsche kruiser „Conrad" lag gereed om hen over te brengen. Er waren maatregelen ge troffen om de kinderen in Ierland een Poolsche en godsdienstige opvoe ding te geven.... Thans wordt getracht de kinderen naar Zwit serland te brengen. Maar men vreest, dat ook dit plan weer zal afstooten op hetzelfde argument „vrees voor godsdien stige opvoeding". Warschau ligt in de Russische bezettings zone. Het is maar dat u het weet! Doordat de Hongaarsche Min. van Buitenl. Zaken op den Terugweg van Praag naar Boedapest in Presburg zijn reis moest onderbreken, aangezien een brug door den hoogen wa terstand was weggeslagen, is de publicatie van het verdrag tus schen Tsjecho-Slowakije en Hongarije uitgesteld. -Mevrouw Roosevelt hoopt heden met den heer en me vrouw Connally in Frankrijk aan te komen voor een drie- daagsch bezoek aan Duitsch land. Mevrouw Roosevelt zal de kampen voor verdreven per sonen bezoeken. De eenige spoorwegbrug, die Polen met Tsjecho-Slowa kije verbindt ,is door den stroom meegesleurd, zoodat al le verbindingen tusschen deze twee landen zijn verbroken. Met het oog op het gevaar van epidemieën en een opvoe ring van het tempo van den we deropbouw heeft prof. Pirlet uit Keulen een nieuwe metho de van puinruiming uitge werkt. Om de volgens zijn be rekening 1 5 millioen kub. me ter puin in Keulen op te rui men moeten 6,000 arbeiders 5 jaar lang onafgebroken wer ken. Prof. Pirlet stelt den bouw van een kabelbaan van het centrum der stad naar het open veld voor, waarmede op de goedkoopste en snelste wijze het puin geruimd zou kunnen worden. De onderkoning van Britsch-Indië, Lord Wavell, die van een tournee door het door droogte geteisterde zuidelijke gebied van Britsch-Indië in New Delhi is teruggekeerd, heeft Ghandi en den leider van de Mohammedaansehe liga, Jin- nah, voor een onderhoud met hem in verband mét de voed selpositie uitgenoodigd. IJSSELBRUG TE DEVENTER GESLOTEN. De waterstand in den IJssel bij Deventer was gisterochtend gestegen tot 7,05 M. de schip brug wordt nog steeds voor voetgangersverkeer gebruikt, maar men verwacht, dat hier aan vandaag een einde zal moeten worden gemaakt, om dat dan de toegangswegen door overstrooming onbruik baar zullen worden. Het wa ter stijgt nl. weer, zij het ook langzaam. De IJsselkaden zijn ten deele overstroomd. HARING NAAR TSJECHO-SLOWAKIJE. Gistermiddag is te Rotterdam een convooi van 10 vrachtauto's gestart, met bestemming Praag. Zij voerden een lading mede van 75 ton Zweedsche haring, de helft van een contin gent dat transito via Rotterdam naar Tsjecho-Slowakije wordt vervoerd. Verwacht wordt, dat daarna nog 600 ton van deze haring naar Praag getranspor teerd zal worden. Geen Tobias, geen staartje van Tobias meer te zien in heel de Breestraat. Wat te doen? Jan Trompetter hield zijn vaart in en vroeg aan een slagersjongen, die juist een cigaretje stond te draaien: „Heb jij To bias gezien?'' „Die is al lang het hoekje om", grin nikte de jongen. „Dat is niet waar, vlegel, hij liep recht door", viel Jan Trompetter uit. „Hebt u To bias gezien", voeg hij aan een grootvadertje, die van de zon liep te genieten?" „Wablief?" „Of u Tobias gezien hebt". „Oneen, wel Abraham, als je dat interesseert. Dat is twee en dertig jaar geleden. Da s te zeggen, over een maandje, dan word ik twee-en- tachentig". „Ben je wat verloren, baas", kwam een straatjongen er bij staan. „Een hondje!" „Hij is z'n hondje verloren", zei de straatjongen tegen een van zijn kornuiten, die er ook eens bij kwam „Zo n taxie?" „Ja, ja!" „Dat stond net met z'n pootje tegen de Oude Kerk". „Hahal" brieste Jan Trompetter en de jongens stoven van schrik uiteen en grootvader liet zijn stok vallen, want opnieuw zette Jan Trom petter het op een lopen tot hij hijgend op het kerk plein kwam, juist toen het carillon op klokke vijf be gon te spelen van „Merck toch hoe sterek".

De Burcht | 1946 | | pagina 2