Flinke Dienstbode CONSUMPTIETENT BOEKEN STADSNIEUWS PERS. AUTO's Tweeling-Kinderwagen WERKSTER Houten Vaten VERMIST: VERMIST Erres Radio R.K. DIENSTMEISJE Tweeling-Kinderwagen R.K. STUD. VER. SANCTUS AUGUSTINUS. Op de ledenvergadering van Maan dagavond sprak den heer Max van Foil over Indonesië. Het deed spreker goed een lezing te mogen houden voor jonge menschen, wier interesse voor het onder werp niet gegrond is op financieele be langen. Deze gedachte bleek bepalend voor de opzet van de lezing, die getuig de van zijn liefde voor land en volk. Na een historisch overzicht over de geo grafische- ethnologische eti godsdiensti ge ontstaansvormen van Indonesië, bleef spr. lang staan bij de belangrijkste rol die de dorpsgemeenschap speelt in het economisch en politiek leven, van Indo nesië. In de Indonesische crisis van 1932 toen tallooze contractkoelies ontsla gen werden, zijn zij meestal weer, zoo als spr. letterlijk citeerde uit een ge sprek. dat hij destijds had met een In- landsch auoriteit ,.geruischloos" in de dorpsgemeenschap opgenomen. Er kwa men geen proletarische uitgestoonenen. Dit is de kracht van deze nationale ge meenschap. De Westersche geldhuishou ding. het onderwijs, de radio en vooral de bioscoop, waren o.m. de oorzaken van de huidige toestand. Waarbij de strijd bij de Europeesche volken onder ling er nog meer toe bijdroeg respect voor de Westerlingen verloren te doen gaan. Het falen van de Westersche be schaving en het averechtsche effect van technische en materieele voruitgang gaf hun een nationaal zelfbewustzijn, dat aanvankelijk anti-Europeesch en na de Japansche agitatie anti Nederlandsch werd. Het feit, dat de Engetschen behalve in een klein gebied rond Batavia en Soe- rabaja een uitermate chaotische toe stand op Java mogelijk maken, waar door een toestand van terreur is ont staan, waarin een vrije meeningsuiting absoluut onmogelijk werd, maakt het on mogelijk een juist idee te krijgen van de werkelijke wenschen die in de bevolking leven. In de bevrijde gebieden overi gens voelt men alles voor samenwerking Van de bestaande terreur wilde spr. geen illustratie geven met staaltjes, gezien de aanwezige dames. Hillariteit en ap plaus oogstte van Poll. toen hij sprak over de vermaningen, die de States ons meenen te moeten geven, waarbij zij een voruitstrevende politiek aanbevelen door de ludonesiërs een grootere rol in het bestuur te geven. Deze vermaningen hangen ons de keel uit, aldus van Poll, er. een z.g.n. Dutch kolonist schreef dan ook in een New Yorksche courant: De Westerlingen dreven in de States sedert 350 jaar alle Indianen uit. deze zijn al les kwijt en er zijn er tennauwernood enkele over in een paar reservaten, ter- zelfdertijd kwamen wij in Indië: de 10 millioen menschen die er toen leefden, groeiden uit tot 70 millioen. de grond is het eigendom van de Indonesiërs ge bleven". En, zegt de heer v. Poll, zoo- dra er een neger in U.S.A. burgemees ter wordt en blanke ondergeschikten heeft, ben ik bereid te luisteren naar de ideeën die ze nu verkondigen, waarbij dan geen rassendiscriminatie bij het bestuur meer moet bestaan. Overigens was er reeds ca. 1903 op de Molukken een Indonesisch resident die Nederlan ders onder zich had. De heer van Poll eindigde met te zeg gen, dat het uiteindelijk de taak van een kolonisatie volgens kath. beginse len is, een volk dat geen kans ziet de schatten van de aarde te exploiteeren te helpen en op te voeden om er als volk van te kunnen genieten. De actie moet echter in eerste instantie ten bate van hei volk van die eigen grond gevoerd worden. En wanneer dat volk in-staat is zelf de taak geheel op zich te ne men dan is daarmee de taak van de kolonist afgeloopen. Daarnaast de op voeding in de eeuwige waarden en tot het eeuwige leven. Het goede werk dat het Ned. bestuur In de jaren deed is helaas vaak veel schade aangedaan door de superiori teitswaan van de Ned. burgers. Gezien de gebrekkige voorlichting in zake de gevoerde besprekingen door v. Mook, wilde spr. geen politiek debat. Door gebrek aan tijd was overigens zoo goed als geen gelegenheid tot vragen stellen. F. C. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Viering „Dies Natalis". Het stuk dat dit weekend ter gele genheid van de dies natalis-viering van de Universiteit onder auspiciën van de stichting „Pro civitate Academica Lug- duno Batava" door de Civitas Acade mica werd opgevoerd is zonder de min ste twijfel het beste, dat hier sedert de bevrijding te zien was. ..They came to a city", van P. I. B. Priestley, heeft werkelijk iets te zeggen, de intrige is een verrassende vondst. Een wonderlijk scherp gekozen gezelschap, van zeer verschillende levensopvatting en karak ter komt bijeen „bien étonnés de se trouver ensemble". De personen in dit tooneelstuk komen op met een vage herinnering, die de toeschouwers de conclusie ingeeft: zij zijn dood. De eer ste twee spelers Lady Loxfield en haar dochter herinneren zich een geyseront- ploffing, en dan niets meer. Een kelnerin sloeg drie borrels achter elkaar naar binnen, stak de straat overtoen werd het donker. Zoo staan, wat men zou noemen: volmaakt gedesoriënteerd om trent tijd en plaats, bijeen een bank- klerk met zijn vrouw, een mecanicien, een kelnerin, een oud moedertje, een landlord, en een succesvol zakenman evenzooveel levende dooden. Zij staan op een bergplateau en zien beneden een stad. Er ontwikkelt zich een onder houdend en geestig dialoog, waarin een or.gewone openhartigheid en een scherp heid van gedachtenbepaling twee levens beschouwingen tegenover elkaar stel len: eenerzijds de oude asociale, ander zijds de nieuwe idealistische die 'n nieu we wereld wil met menschen, die een doel hebben: een ware eenheid te vor men, waarin slechts opbouwend werk verricht wordt. Een godsdienstig probleem, dat de dood toch zeker met zich mee brengt negeert Priestley. Zijn bedoeling is ook zuiver politiek. Aan het eind van het eerste bedrijf opent zich een myysterieuze deur, die toegang geeft tot een pad bergaf waarts. dat naar de stad voert. Het the ma „Alle menschen werden brueder" uit Beethoven's 9e, dat hierbij gespeeld wordt, is eigenlijk het visitekaartje van de stad. Ieder gaat de deur door. de een spontaan, de ander uit nieuwsgierig heid of zelfs de zakenman om een te- tegraafkantoor te vinden om z'n zaken te kunnen behartigen. Het tweede bedrijf speelt weer op het plateau, waar iedereen terugkomt en zijn belevenissen in de stad vertelt. Het re sultaat is, dat vanzelfsprekend de psy chisch jongeren (ook het oudje valt daaronder) enthousiast zijn, de anderen het een gekkenhuis vinden. Toch is on der de jongeren de reactie verschil lend, twee: het oudje en de jonge lady Loxfield, keeren terug vóór de deur zich sluit bij zonsondergang, de bank- klerk wil terug maar zwicht voor zijn vrouw die naar de oude wereld ver langt, de kelnerin glipt tusschen de sluitende deur naar haar mecanicien, die op het plateau blijft om getweeëh naar de oude wereld te gaan als dragers van de -roeping er een betere van te maken. De anderen zochten het oude weer op' omdat alleen dat hun ver trouwd is; behalve dan de bankklerk, die contre coeur zijn vrouw volgt. Na een wat gechargeerde rede van den mecanicien valt het doek over een hap py end .tusschen hem en het onstuimige aantrekkelijke kelnerinnetje, die na veel teleurstellingen van haar eerste leven het wonderlijke waarna zij steeds ver langde werkelijk beleefde. Zij en de mecanicien waren de krachtrollen. Hoe de terugkeerenden weer in de we reld belanden laat Priestley aan de fan tasie van de toeschouwers over. Het eenvoudigste is een reincarnatie aan te nemen, want als zij de weg niet terug vindenwat dan? De anonimiteit van de spelers maak te het mogelijk het stuk meer als stuk te bespreken. Toch wil ik niet nalaten te zeggen, dat ik juist door hun met zooveel animo en toewijding geleverde spel sedert de bevrijding nog niet zoo heb genoten als Zaterdagavond. Joe Denniore, de mecanicien, was prachtig ingeleefd en gezond, keihard en stoer gespeeld. De tegenspeelster Alice Foster, hei kelnerinnetje, was reeël. sterk charmant en overtuigend. Zij legden met Cudsworth, de zakenman, het beste in hun hier en daar zware rol. Mrs. Batley, liet oudje ,ging minder. Liever geen dia lect dan een mengeling van Leidsch, Amsterdamsch, „algemeen beschaafd" en heelemaal niets Het was aan het uit stekend schenario van Priestley en ook aan de liefde waarme deze rol toch door de speelster verzorgd werd. dat zij niet geheel uit de toon viel. Alleen hier en in het afscheid, tusschen Lady Loxfield en haar dochter, dat wel erg weinig overtuigend was, schoot de regie tekort, overigens was zij uitstekend. Het Lon- densche West End-publiek, dat dit stuk in April 1943 voor het eerste zag. slikte het met merkbare tegenzin De scherpe dialoog en daarbij een minimale actie zullen hieraan debet zijn. Ongetwijfeld zullen professoren, lectoren en studen ten van dit stuk genoten hebben. In vele opzichten is de geest van dit stuk een parallel van datgene wat thans de aca demische wereld van Leiden bezig houdt. F, Cuppen. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Geslaagd candidaatsexamen Rechtsge leerdheid de heeren: P. C. Beetstra, te Rotterdam, A. Baud. te Leiden. A. A. Nolst Trenite, te Leiden. G. L. Eisen, te Leiden, P. Zonderland, te Leiden, G. F. Sandberg, te Leiden, L. Roeleveld, té Den Haag en R. van der Veen. te Lei den. Geslaagd Propaedeutisch examen Godgeleerdheid de heer J. Brinkerink, te Leiden. Geslaagd candidaatsexamen Indologie de heer W. M. Nelessen, te Den Haag. Geslaagd doctoraal-examen Indologie de hecren J. Schwenke, te Leiden en J. Dedder, te Rotterdam. EXAMENS. Voor het Associatie-examen Duitsche Handelscorrespondentie slaagden de hee ren I. Idelenburg en O. van Oostwonder te Leiden, leerlingen van mevr. Nell Kagie. DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN. Mannelijke personen, geboren in 1927 of vroeger die bij de uitreiking van de kaarten OA 513, QB 513 en QC 513 een gecombinerde of versnaperingenkaart hebben gekozen, zijn niet in het bezit van bon T 18 van de tabakskaart ter inle vering voor het verkrijgen van 1 rant soen scheerzeep; deze personen kunnen zich in de week van 10 tot en met 16 Februari vervoegen aan loket 23 van het distributiekantoor, ingang Langebrug, waar zij in het bezit gesteld zullen wor den van een rantsoenbon scheerzeep te gen overlegging van hun stamkaart. Afdeeling Handel „Den Burcht". In de week van 10 Februari t.m. 16 Februari a.s. moeten de detaillisten, de van het publiek ontvangen bonnen voor thee No. 545 (restant 347) inleveren bij het distributiekantoor „Den Burcht", af deeling handel alhier. Door den distributiedienst zal de toe wijzing 656 worden uitgereikt. Na-uitreiking bonkaarten. Voor diegenen, die door omstandighe den niet in de gelegenheid zijn geweest, om op tijd of op letter van hun fami lienaam de nieuwe bonkaarten af te ha len. bestaat er gelegenheid dit alsnog te doen op Vrijdag 15 Februari 1946 in „Den Burcht". Het kafitoor is voor het publiek ge opend van 8.4012 uur en van 14.10 16 uur. A. J. OOSTDAM. f Te *s-Gravenhage is op 76-jarigen ieeftijd overleden de heer A. J. Oostdam, die vele jaren in onze stad een zeer be kende figuur is geweest. Hij was hier adj.-directeur van het Rijksopvoedingsgesticht voor jongens en bekleedde in het openbare leven vele functies: lid van den gemeenteraad; voorz. v. d. afd. Leiden en van de Ka mer-Centrale Leiden der R.K. Staats partij, voorz. v. d. ARKA. Als oud journalist gaf hij nog graag zijn tijd aan journalistieken arbeid en zoo heeft hij vroeger in de Leidsche Courant zeer veel geschreven, waarbij zijn voorkeur bij zonder uitging naar het vele stads- schoon in deze gemeente. De zeer velen, die den overledene hebben gekend zullen zijn nagedachtenis herdenken in een hartelijk gebed. De Plechtige Uitvaart is morgen (Dinsdag) om 9 uur in de St. Liduina- kerk te 's-Gravenhage, waarna de be grafenis op het kerkhof Brinkhorstlaan. RETRAITEDEELNEMERS 16—19 FEBR. Precies 5 uur n.m. a.s. Zaterdag ver trekken wij van de Haarlemmervaart, hoek Maresingel. Dus zorgt op tijd aan wezig te zijn. Er zijn nog enkele plaat sen vrij. De kosten zijn 8.50 en 75 ct. reisgeld, zij die nog willen deelnemen moeten zich uiterlijk Woensdag voor des avonds 7 uur opgeven aan ondergetee- kende. T. v. d. WEJDEN, Const. Huygenslaan 35. BIOSCOPEN. Trianon. Mayerling. Ook al is de film vermaarder en vermoedelijk nog beter gespeeld dan dit historisch ver haal. verkwikkelijk is het niet. Prins Rodolphe van Habsburg is tegen zijn hart getrouwd. Hij is diep ongelukkig. Daarbij komt nog dat hij alle vrijheid mist gedwongen als hij wordt aanwe zig te zijn bij allerlei affaires die hem niets interesseeren, terwijl hij bij dat gene wat hij wel graag doet tot en met bespionneerd en op de vingers getikt wordt. Dat deze ongelukkige prins, ver liefd wordt op een uitermate schoon en onschuldig gravinnetje (Danielle Darieux) was wellicht onvermijdelijk. De tragiek wil dat deze liefde van alle kanten wordt tegengewerkt, waarbij zelfs op een belachelijke wijze met het klooster gedreigd wordt. Ten slotte eindigt het drama met een moord en een zelf moord. Als deze film niet zoo geweldig goed gespeeld was, en als er niet zoo'n meesterlijk dramatische beklemming in was gelegd, zou men er goed aan doen er niet naar toe te gaan. De intrige, men zij gewaarschuwd, is op zijn zachtst gezegd, onverkwikkelijk. Volwassenen die goed spel kunnen waardeeren hebben deze week de kans hun hart op te ha len. BURG. STAND. Ververs en J. M. Voorbrood; Bernadette Geboren: Johannes Adrianus Theodo- rus Maria z. van W. T. van der Holst en C-. J. Driessen; Jacobus z. van J. Elisabeth d. van J. van Dam en J. Ro- manowa; Frans z. van F. Bekooij en J. C. Pont; Everdina Johanna Maria d. van M. Keerekeer en C. M. la Lau: Ma ria Elisabeth d. van J. Swarts en M. E. Niezen: Moendjait Poernomo z. van Mas Soewarso en T. C. Lancel; Pieter Hen drik z. van P. H. Stouten en A. van der Veer; Maria d. van C. Beij en M. Arbouw. Overleden: H. M. M. Hogervorst d. 1 maand: J. Kreft man 74 j.R. Hartevelt d. 6 maanden. HOLLAND HUIS BRUSSEL. De instelling „Holland Huis" te Brus sel, die reeds zeer vele jaren krachtig en doeltreffend heeft medegewerkt om de gemeenschappelijke belangen tus schen België en Nederland te bevor deren en te verlevendigen, zal weldra haar activiteit kunnen hervatten. De planned, welke in de naaste toe- De drie nieuwe Duitsche kardina len t.w. Aartsbisschop Frings, van Keu- Jen, bisschop von Galen, van Munster en bisschop von Preysing, van Berlijn, zijn naar Rome vertrokken ter bijwoning van het geheim Consistorie op 18 Febr. en het openbaar Consistorie op 20 Febr. Mgr. Hurley, de Vaticaansche ver tegenwoordiger in Joego-Slavië, is door Maarschalk Tito ontvangen. In Rio de Janeiro is een in aan bouw zijnd pand van 12 verdiepingen in gestort. Zestig werklieden werden be dolven. Hun lot is nog onbekend. Als gevolg van den storm en regen heeft Engeland de grootste verkeers- stagnatie beleefd sinds vele jaren. Dui zenden h.a. land zijn overstroomd, vele gezinnen zijn dakloos. De Spaansche troonpretendent Don Juan heeft een onderhoud gehad met den Portugeeschen premier Salazar. De Tsjecho-Slowaaksche Min. van Justitie heeft te Neurenberg verklaard, dat het door de Duitschers verwoeste Lidice op fraaie wijze herbouwd zal worden. De Britsche Min. voor brandstof en energie heeft gezegd, dat de Britsche industrie ernstig bedreigd wordt, indien de kolenproductie niet spoedig toe neemt. In het Neurenbergsche proces zal binnenkort getoond worden, hoezeer ex- prins Paul van Joego-Slavië de vijfde kolonne heeft gesteund. 29 Japansche paedagogen zijn door het Japansche min. van Onderwijs be noemd om in samenwerking met de Amerikaansche autoriteiten te werken aan de opvoeding van de Japansche jeugd in democratischen zin. Op Goeam bevinden zich nog 500 Japansche soldaten, die nog steeds wei geren zich over te geven, zij worden thans met pamfletten en radio-oproepen „bewerkt". Van de 2.794.800 levend geboren kinderen in Amerika waren er in 1944 op elke duizend meisjes 1056 jongens. De Unrra verscheepte in het derde kwartaal van 1945 616.840 ton levens middelen. 237.150 ton benoodigdheden voor de industrie. 106.865 ton voor her stel van den landbouw. 56.558 ton klee- dinestukken enz., en 7.811 ton medica menten. Scotland Yard heeft een jacht op Londensche gangsters gehouden als nog nooit te voren. Meer dan 50 arrestaties werden onder winkel-, woning- en safe- opensluiting verricht. Gestolen goede ren tot een waarde van duizenden pon den. waaronder geweren, bontwerken en juweelen werden achterhaald. Men wist beslag te leggen op heele uitrustingen, inbrekerswerktuigen en kreeg ook vuur wapenen en ammunitie in handen. Inzake de verzakking van de spoorbrug bij Deventer, kan worden ge meld, dat deze in zooverre is opgehe ven. dat de treinen met verminderde snelheid over de brug kunnen rijden. Een deputatie van afgevaardigden der ,,Zuid-Sleeswijksche Unie" heeft bij de Deensche regeering een petitie, ge- teekend door meer dan 500.000 personen, ingediend, waarbij om volledige afschei ding van Duitschland wordt verzocht. komst ten uitvoer zullen worden gelegd, zijn o.m. het houden van tentoonstel lingen op het gebied van Hollandsche literatuur, schilderkunst, kunstnijver heid, voorlichting etc., het bevorderen van den Nederlandschen handel in Bel gische industrieele producten. In het algemeen dus plannen, waar door samenwerking tusschen Belgen en Nederlanders, die in dezen tijd voor bei den dwingende noodzaak is, zal worden verwezenlijkt. Gevraagd een NET MEISJE voor den dag of dag en nacht, bij Q. Parlevliet, Kerkstraat 73, Wassenaar Telef. 9258. 4247 NET R.K. DAGMEISJE gevraagd. C. J. Comman deur, Molenstraat 49, Noordwijk. 4261 Te koop gevraagd IJZEREH VLET of woonschuitje. Brieven onder no. 4242 Bureau van dit blad. TE HUUR 4 8 Cyl. Ford, op verg. R.V.I., overschrijving ge niet voorrang. Visser's Autobedrijf, Tel. 23131, Haagweg 52, Anno 1928. Altijd goed! Knip uit! aangeboden, oude kwali teit, kap meet vernieuwd. Adres: R. J. Goldenberg, Toussaintkade 4b; na 7 u. Adverteert in dit blad b. z. a., heeft nog enkele dagen beschikbaar. Brie ven met opgaaf van uur loon bur. v. d. blad on der no. 4299. Eiken wasch-, regenwa ter en spekkuipen; Em mers 3.50, Asfalt, Tuin harken, Schoffels, Ros kammen, Melkwatten, Draadnagels enz. Voor. deeligst adres. Gevestigd sinds 1913. A. J. Hart- wijk, Goederenbeurs. Nw Beestenmarkt 79 (Vee markt), Telefoon 26627 24013. 4300 ROELOFARENDSVEEN. Volgens ontvangen be richten uit Haarlem, zul len de 4250 KATH. ILLUSTRATIE en BEATRYS Ibinnen zeer korten tijd wederom verschijnen. Geeft U tijdig op als abonnee om teleurstel ling te voorkomen. R. Paauw, Noordeinde, Gevraagd, 4297 voor'dag en nacht. De la Court, Breestraat 71. Te koop: 35 a 40 ton L. J. Rotteveel, Nieuwe- Wetering. 4249 Wie wil een moderne KINDERWAGEN (beige) ruilen voor een haard, bij Jac. Sikking, Agent v. d. Burcht, War mond. 4283 TE K0QP AANGEB. een in prima staat zijnde vuurduivel en een man tel potkachel, bij Jac. Sikking, Dorpsstr. 27 B, Warmond. 4282 Sinds Zondag 10 Febr. omg. Lakenhal, „Terry", jonge bastaard-fox met kale plekken. Kinderen, vooral klein meisje, zeer aan hem gehecht. S.v.p. inl. of terugbz.: Huiser, N. Rijn 34. Ruime beloo ning. 4304 Een wit hondje ras Malthezer Leeuwtje, met geel halsbandje, luis terend naar den naam Teddy. Terug te bezorgen tegen belooning Witte Singel 101. 4276 Te koop, nieuwe CYCLOSTYLE Geha, 2 trommels. Brie ven onder no. 4287 bur. van dit blad. Voor direct gevraagd DIENSTBODE v. d. e. n. Zelfstandig kunnende koken. Goed loon, prettige omgeving. Richters, L. v. N. O. Ein de 222. Voorburg. Telef. no. 72.23.66.4291 POSTZEGELS te koop gevraagd. Spoor wegen, Willibrord, Zomer 1939, in postfrissche vel len.'Brieven onder no. 4289 Bureau van dit blad te koop, in prima staat. Brieven onder no. 4286 Bureau van dit blad. 4285 Gevraagd een met huiselijk verkeer. Zondags vrij. H. v. HULST, Dorpstraat 123, Warmond Te koop aangeboden te gen contant geld, pracht of Koffiehuis, ook zeer geschikt voor clubhuis of directie- of voetbalkeet enz., groot 48 M.s, dub belwandig, dakbedekking gegalv. platen. Brieven onder no. 4235 Bureau v. d. blad. Te koop gevraagd, een in g. st., door P. Onder water, 's-Gravendam- schen weg 9, Noordwij- kerhout. 4279 Te koop aangeboden een vooroorlogsch donker bl. HEERENCOSTUUM groote maat, prima kwali teit stof. Te vens te koop gevraagd een strijkijzer, 220 Volt. Brieven onder no. 4281 bureau v. d. bl. Gevraagd, net 4278 R.K. MEISJE voor de ochtenduren. Aanmelden Mevr. Dyssel. •bloem, Hoogewoerd 128, Leiden. Biedt zich aan BAKKERSLEERLING omg. Leiden, intern. Br. agent de Burcht, Nocrd- wijkerhout, Heerew. 146E 4274 VERLOREN Gisteren een zilveren ro zenkrans in blauw lede ren etui. Tegen belooning terug te bezorgen bij A. Hooymans, Abspoelweg 17, Oegstgeest. 4275 te koop o.a. voll. Dickens, prachtband, geschiedk. enz. Brieven onder no. 4288 Bureau van dit blad.

De Burcht | 1946 | | pagina 6