BAL Bi. Eerste Bediende Regeling Levantkwestie Buiten de U.N.O. RADIO Hoog water in ons land HET DIENSTBODENVRAAGSTUK GROOTE GEZINNEN DE DUPE! Bloemisterijvergunningen TWEE GROOTE FEESTAVONDEN CHAUFFEUR-BEZORGER INPAKKER Ce eenige resteerende klacht op de agenda van den veilig heidsraad der Ver. Volken is die van Syrië en Libanon voor de terugtrekking der Britsche en Fransche troepen uit hun landen, doch het is mogelijk, dat deze kwestie buiten de Uno geregeld wordt. In dit weekeinde worden te Londen en Parijs belangrijke besprekingen gehouden tus- schen Fransche en Levantijn- sche vertegenwoordigers om voor deze kwestie een oplossing vinden, voordat zij den veilig heidsraad bereikt. Men gelooft, iat de Britsche regeering be reid is haar troepen elk oogen- blik terug te trekken, mits hier over een accoord met Frankrijk kan worden bereikt. Teneinde de Londensche zit ting van de algemeene verga dering a.s. Woensdag te kunnen beëindigen, zooals de meeste af gevaardigden wenschen, heeft de algemeene commissie beslo ten, dat de commissies der Uno den geheelen Zondag zullen vergaderen, en dat Zondag avond een plenaire zitting van de Algemeene Vergadering zal ïvorden gehouden. Verscheidene commissies lebben haar werkzaamheden ;hans voltooid, doch op de agen da staan nog 19 punten, waar- mder drie punten die nog zeer imstreden worden t.w. de per manente zetel van de Organi satie, de kwestie der deelne ming van den wereldbond van vakvereenigingen en het on derwerp der vluchtelingen. Manoeilski ongesteld. De verdere behandeling van le bij de Uno ingediende klacht van de Oekraïnsche delegatie iver den toestand in Indonesië, die op Zaterdagavond was be- laald, moet misschien worden aitgesteld wegens een lichte ingesteldheid van den voor- ïaamsten Oekraïenschen gede- egeerde Manoeilski. De Paus heeft een lichte griep In Rome waren gisteren ilarmeerende geruchten in om- oop over den gezondheidstoe- tand van den Paus, aangezien lenige audiënties plotseling varen afgelast. Welingelichte '.ringen deelen evenwel mede, lat er geen enkele aanleiding ot ongerustheid bestaat. Wei swaar leidt de Paus aan een ichte griep, maar men hoopt, lat de rust, die de Paus zal lemen er toe zal bijdragen om le ziekteverschijnselen, die lan den dag traden, te doen lerdwijnen. BÓN VOOR PINDAKAAS INLEVEREN. Sr wordt medegedeeld dat men ion B72 der bonkaart KB 602 >ij een detaillist in kruide- lierswafen moet inleveren en vel uiterlijk op Zaterdag 16 februari. TE VERWACHTEN OPROEPINGEN. Binnen korten tijd is, voor zoover niet reeds ten uitvoer gebracht, de oproeping te ver wachten van alle dienstplich tige onderofficieren van de lichtingen 1939 tot en met 1930 en van reserve-officieren, vaandrigs en kornets tot en met den leeftijd van 45 jaar. Betrokkenen moeten er re kening mede houden, dat de oproeping op korten termijn zal moeten geschieden. Hun wordt derhalve aangeraden reeds nu maatregelen te tref fen voor het regelen van hun zaken. DE „SCHOONE VOLEINDING. De rechtbank te 's-Hertogen- bosch heeft uitspraak gedaan in de beleedigingszaak van den Deurnschen fabrikant H. van Doorne contra Anton Coolen en heeft Coolen en zijn drie mede-redacteuren van de Deurnsche Courant veroordeeld tot een gezamenlijke boete van 1000 gulden voor beleediging van eer en goeden naam. INVLOED VAN ZONNE VLEKKEN OP ONZE AARDE. Volgens Canadeesche geleer den moet men rekening hou den met minder goede oogsten over de geheele wereld gedu rende eenige jaren als gevolg van de zonnevlekken, die nu het hoogtepunt van haar elf- jaarlijkschen cyclus bereiken. De groei van gewassen is voor 20 a 25 pet. afhankelijk van de zonnevlekken, terwijl velt veranderingen in de le vensomstandigheden op aarde door deze groote uitbarstingen van de zon kunnen worden veroorzaakt. 6.— 6.30 6.45 7.— 7.18 7.30 .9.45 10.— 10.15 10.30 10.50 11.— 6 6.15 6.45 8.05 8.55 9.25 9.45 10.— 10.20 11.— 11.15 11.45 voor Zaterdag. HILVERSUM 1. 301 M. „Splendora". Journalistiek weekoverz. The Symphony of Strings. Nieuws en weerverwachting. Programma-overzicht. Volksliederen der Vereenig- fle Volkeren. Nieuws in het kort. Lichtbaken. Bur. Oorlogsdocumentatie. Omroeporkest. „De nieuwe kleeren van den keizer", (sprookje voor volwassenen). Musette-orkest van Fredo Gardoni en Manuel Puig. Nieuws. Stemmige muziek.' Avondgebed. Stemmige muziek. „En tenslotte HILVERSUM II. 415 M. Nieuwsberichten. Benedict Silbermann. „Stratton house en bin nenhof". Harry van Oss, volskliede- ren. Bijbelvertelling. Nieuws in het kort. Promenade-orkest. Hoorspel. „Breng eens een zonnetje". Het gesprek van de week. Jan Corduwener, Elly Rexon en Charles Aerts. Veertig minuten cabaret. Nieuwsberichten. Ensemble „Cantabilé". Graniofoonniuziek. Schipbruggen buiten gebruik. De zware regenval van de laatste dagen deed een deel van het dijklichaam van de spoorlijn Apeldoorn-Deventer, bij de noodspoorbrug van De venter verzakken. De toestand van de dijk werd steeds slechter, zoodat thans het verkeer over de brug is stopgezet. Men vreest, dat bij verdere waterstijging de schip brug bij Deventer uitvalt, waardoor alle verkeer met het Oosten belemmerd wordt. Wegens hoog water moesten de schipbruggen bij Hedel en Westervoort buiten gebruik worden gesteld; het verkeer, dat aangewezen is op de brug van Hedel, wordt aangeraden via den Moerdijk of wel via Nijmegen-Arnhem te gaan. Het verkeer, dat gebruik j moest maken van de brug bij Westervoort wordt voor zoo ver het licht verkeer betref i via Doesburg en voor zoover het zwaar verkeer betreft via Zutphen geleid. 17 Februari' zal te Muenchen de oi- ficieele opening plaats hebben van de universiteit voor vluchtelingen uit t geallieerde landen, die nog in Duitsch- land verblijf houden. 200 professoren ei' 1500 studenten van 13 verschillende na tionaliteiten zullen college geven en volgen in medicijnen, rechten en filo sofie. VOOR DEN OORLOG waren in Nederland een twintig a dertig duizend, meest Duitsche en Oostenrijksche, meis jes als dienstbode hier te lande werkzaam. Er was toen reeds een tekort aan dienstboden. Het huidige, schrikbarend, te kort is derhalve niet alleen toe te schrijven aan de oorlogsomstandigheden. Het vraagstuk zit dieper en de oplossing is des te moeilij ker, omdat het niet alleen een kwestie is van vraag en aan bod, van meer of minder geld verdienen. Er worden schan delijk hooge loonen geboden door mevrouwen, die het be talen kunnen. En die mevrou wen, uit angst zelf de handen uit de mouwen te moeten ste ken, zien er niet tegen op zich te vernederen door het plaatsen van advertenties, waarin de deugden van haar gezin hemelhoog worden ge prezen en waarin het wordt voorgesteld, alsof het dienst meisje het troetelkind in het gezellige en vroolijke huis zal worden. Wij kennen loonen van 120 gld. in de maand en waarbij de mevrouw de slavin is van haar dure dienstbode. Verneder U niet, mevrouw. Het zal U toch niet baten. Uw hoog loon (verdiende Uw man zooveel in den oorlog?) be derft de markt voor de moe der van het kroostrijk gezin, die zooveel niet kan betalen, omdat haar man niet voor de Duitschers werkte. Het helpt U niet, mevrouw. De goede dienstbode krijgt U er toch niet door en in elk geval houdt U ze niet. Het beste wat U doen kunt, is zelf Uw huishouden te gaan leeren en het werk niet te schuwen. Want dit staat wel vast, in de toekomst zullen heel wat huishoudens het zonder dienst bode moeten stellen. Daar helpen geen neerbui gende advertenties aan en geen concessies. ..Dienstbode?" ..IK xou me geneeren" Het beroep van dienstbode is niet meer gewild, d.w.z. niet in die mate gewild, dat aan de vraag kan worden voldaan. Men gaat „op kantoor". Men denkt dan juffrouw te zijn en eerder een heer met een boordje-aan te kunnen trou wen. Dat kantoorwerk kan al leen maar soms routine werk zijn, want de ontwikkeling ontbreekt om werk van eenig belang te kunnen krijgen. Maar de geest des tijds wil het zoo. Wat men straks van het eigen huishouden terecht zal brengen, daarover bekommert men zich niet voordat het te laat is. Sociale verhoudingen verre ten achter! De sociale verhoudingen in de huisarbeid zijn tientallen van jaren achter gebleven bij de regelingen van den arbeid in fabrieken. Het is heusch nog niet lang geleden, dat de mevrouw het heel erg vond, dat het dienst meisje twee avonden en een middag in de week vrij vroeg. Men liet de dienstbode rustig sloven van 's ochtends zeven tot 's avonds acht en gunde ze geen tijd om rustig haar maaltijden te nuttigen. Het is heelemaal niet erg, dat die tijd voorbij is. Vroe ger ja. toen het uitgaan, ook voor de huisgenooten tot de graag geaccepteerde uitzonde ringen behoorden, toen de dienstbode meer in het gezin was opgenomen, toen de sfeer huiselijker en rustiger was en mevrouw zelf daarvan het voorbeeld gaf, kon men de dienstbode zes van de zeven avonden en drie van de vier Zondagen aan het huis binden. Later ging mevrouw tennissen en bridgen en naar de bios coop en naar dit en naar dat. En dan zou men van de dienst meisjes vragen, dat zij in de 18e eeuwsche degelijkheid vol harden? Een oplossing De oplossing is niet eenvou dig Wij zien het zoo. 1. De opleiding voor dienst bode moet zooveel mogelijk worden bevorderd en gepro pageerd. Voor de meeste meisjes is het huwelijk wegge legd. Welnu, zij kunnen zich daarom heel wat beter voor bereiden als dienstbode dan als bedienares van een schrijf machine op kantoor of als in- pakster op een fabriek. 2. Het houden van een of meer dienstboden zal aan een vergunningsstelsel moeten worden gebonden. Menschen zonder kinderen zeker zoolang ze niet oud zijn zullen geen vergunning krijgen om er een dienstbode op na te houden. Het probleem is te nijpend geworden voor de moeders met kinderen, dan dat kan worden getolereerd dat men schen met geen of met één kind, één, soms twee dienst boden hebben. Wij weten dat wij hier een zeer ingrijpende maatregel voorstellen. Maar gelijk moe ders met verscheidene kinde ren gebukt gaan onder een te veel aan werk, zoo zal de door ons. voorgestelde maat regel méér werk geven aan haar, die thans aan allerlei kwalen lijden door gebrek aan ernstig werk! 3. De huisarbeid door dienstboden zal moeten wor den geregeld en beperkt, zoo dat er niet van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat be hoeft te worden geslaafd. Een moeilijkheid is hier ongetwij feld de controle op een wette lijke regeling. 4. Het huishouden zal zich moeten aanpassen aan het ge brek aan huispersoneel. In Amerika is de automatiseering van het huishouden ver voort geschreden. Weliswaar lijkt het ons niet aanlokkelijk om dit voorbeeld heelemaal na te volgen, maar dat het ook hier te lande dien kant op moet, staat m.i. vast. Het kleine ge zin zal zich klein en gerief lijk moeten huisvesten. Wan neer men geen vergunning krijgt om een dienstbode te houden, zal men het vanzelf in die richting zoeken. Ter wille van onze moeders van kinderrijke gezinnen vra gen wij dringend om een wet telijk regeling van het dienst bode vraagstuk. .Mevr. HOES-v.d. RIDDER. 1EVRAAGD .v. N. Bakker Hz., Roelofarendsveen, Tel. 48 Zondag 10 Februari in Café Dolle. Weipoort, Zoeterwoude Aanvang half acht ondei' leiding van den Heer Toegang uitsl. R.K. W. F. VAN WIJK 4244 luziekvereeniging „Liefde voor Harmonie" 14 en <5 Februari - 7.30 uur Zaal v. d. Geest. Roelofarendsveen on-stop Cabaret „De trein rijdt weer" edewerkenden: De Marinucci's 0.1.v. J. Hogendoorn, arry Meyer. Daarna gezellig samenzijn aarten a fi, 1,50 pl. rechten. Plaatsbespreken vanaf 10 Febr. ;n de zaal 4166 GROOTHANDEL in BOTER, MARGARINE en SPIJS- VETTEN vraagt een goed kunnende rekenen en schrijven. Eenige bekendheid met automotoren strekt tot aanbeveling. Tevens kan ge plaatst worden een 4162 voor het inpakbedrijf. Persoonlijk asnmelden Zaterdag 16 Februari a.s. tusschen 15 en 17 uur. Fa. WAAYER, Westvlietweg 36, Voorburg Er biedt zich aan een R.K. Boeren landarbeider goed kunnende melken en met alle boerenwerk- zaamheden bekend. Liefst begin of half Maart. Liefst omgeving Rijpwe- tering of Oud-Ade. Brie ven onder no. 4164 bur. van dit blad. Jongeman, R.K., vraagt zoo mogelijk voor ter stond op goeden stand te Lelden of naaste omge ving gemeubileerde 4209 Zit- en/of Slaapkamer zonder pension. Weeken den afwezig. Brieven aan Bockhandel van Zwicht, Breestraat 126, onder let ter H. Z.g.a.n. VOETBAL SCHOENEN in ruil aangeboden voor z.g.a.n. Zondagsche of werkschoenen, m. 44. J. Heemskerk, Zeestraat 50 Noordwijkerhout. 4208 Te koop gevraagd een ELASTIEKEN KOUS maat 7 of 8 voor een- huls moeder. Aanbiedingen J. Borst Agent v. d. blad, Hazerswoude-Rij ndij k. Door de Inrichtingen Endegeest c.a. te Oegst- geest, worden 4217 THUISBREISTERS gevraagd, voor het aan breien van sokken. Aan meldingen worden inge wacht bij het Hoofd der Huishouding Analyste zoekt twee KAMERS te Leiden. Zoo mogelijk gemeubileerd. Br. no. 21 Boekh. Kooyker, Leiden. Wegens militaire dienstplicht voor directe indiensttreding gevraagd een in- ol extern. Fa. Levensmiddelenbedr. „DE TOREN", Roelofarendsveen. 4245

De Burcht | 1946 | | pagina 3