Spanning in de voetbalcompetitie D 11 Koningskwesties OMGEVING De motie van Poll en nog wat... Van den held Jan Trompetter NA DEN EERSTEN Wereldoorlog wankelden verschillende konings- en keizerstronen. Het stond toen erg democratisch om anti-konings gezind te zijn. Een republiek vond men iets geweldigs, dat was democratie van het zuiverste gehalte. Wanneer een volk zich tegen zijn ko ning keert, niet spontaan en in een op welling van verontwaardiging, maar permanent en diep-gevoeld, dan ligt de oorzaak daarvan tien tegen cén bij den koning en niet bij het voJk. Het is dan. omdat de koning zich laat spannen voor den wagen van een conservatieve kliek, die wel den roep van het eigenbelang maar niet den roep des tijds verstaat. De Russische Czaren wisten zich al leen door geweld te handhaven; het grcot-grondbezit in Rusland was, zooals zoovele malen in de geschiedenis, de oorzaak van een gerechtvaardigde opstand. De Spaansche vorsten waren eveneens slachtoffer hunner omgeving. Het Italiaansche koningshuis verloor al zijn prestige, doordat het meende, dat koningschap en dictatorschap naast el kaar konden bestaan. Men weet niet wat men in een Japansche beerscher het meest moet verachten: het aureool van goddelijke macht, waarmede hij zich deed omgeven of de wijze waarop hij het welzijn van bet volk prijs gaf aaii een militaire en een economische kliek. Werkelijk goede vorsten zijn even- zoovele ..accidents heureux", gelukkige uitzonderingen die niet het slachtoffer werden van bun onwezenlijke opvoe ding en omgeving, die critisch stonden tegenover hun raadgevers en in plaats van eigen macht en eer, de waarachtige belangen van het volk poogden te die nen. Die ook heel goed. beseften, dat een erfelijk koningschap, dat met abso lute macht is bekleed, vorsten op den troon moet brengen, die rampspoed brengen over het land. WELKE moet de positie zijn van Don Juan, den Spaanschen kroonpretendent, wiens onmid dellijke voorgangers zeker niet tot de gelukkige uitzonderingen hebben behoord, zoodat een gedeelte van het Spaansche volk niet ten onrechte moet vreezen, dat het de „reactie" is, die steunt biedt aan Don Juan? Of zou Don Juan de roeping kunnen vervullen van een vorst in een land. dat met straffe hand inoet worden geleid? Geleid ja, maar dan voor het welzijn van het volk en niet van dat van het groot-grondbe- zit. Met een dictatuur van een minder heid die zich democratisch no e m t, komt het volk van den wal in de sloot. Een koning Carol van Roemenië was aan de minachting van het volk prijs gegeven, omdat het in hem den slappen zin genieter zag, wiens blik verduisterd was en eenmaal in de nieuwste geschie denis deed het Engelsche volk een ko ning heengaan, zij het niet alleen, om diens particulier gedrag. Koning Peter van Joego-Slavië kwam als kind op den troon en bevond zich als jongeling reeds in ballingschap. Ko ning George van Griekenland ging den- weg der ballingschap eveneens op en koning Zog van Albanië zal zijn land de republiek uitroepen. Tronen wankelen. Koning Leopold is een integere figuur. Hij wilde het wel zijn van zijn land. De vraag is nu of hij daarbij niet te veel gerekend heeft op een overwinning van Duitschland. Collin zette die verwachting zelfs op papier, maar keerde spoedig van de dwa lingen zijnsweegs terug. Wij kunnen de schuldvraag van Leopold zelfs laten rus ten om het feit te constateeren. dat het vraagstuk van het koningsschap in Bel gië midden in den strijd der meeningen is geworpen. Wanneer het Belgische volk 17 Februari ter stembus tijgt, is de koning mede in het strijdperk aange treden. Leopold heeft voorgesteld een volk-raadpleging te houden. Niet zoo als bij een referendum, zou het volk be slissen over zijn wel of niet aanblijven, maar het volk zou een soort van ad vies geven, waaruit de koning en waar uit het Belgische kabinet hun conclusies zouden kunnen trekken. VA DE VERRASSENDE UITSLAGEN van den afgeloopen regen-Zondag, is de spanning in de verschillende afdeelin- gen teruggekeerd of toegenomen en .hebben zich meer candi- daten aangemeld, die nog een ernstig woordje willen meespre ken in den strijd om den Kampioenstitel. De groote vraag is nu, of de clubs, die Zondag j.l. een bittere pil te slikken kregen, (we denken aan de Volewijckers, D.H.C., Feijenoord en B.V.V.) zich over deze misstap weten heen te zetten, of dat hun moreel zoodanig geknakt is, dat nog meer dere „slips" zullen volgen. In ieder geval staan er morgen ontmoetingen op het program ma, die voor de leiders van het grootste belang zijn. H.D.V.S. - De Volewijckers IN AFD. I. EERSTE KLASSE kan Ajax 11a de welwillende medwerking van de Volewijckers Zondag j.l. alleen aan de spits blijven door van *t Gooi te win nen, dat voor de Amsterdammers niet veel moeilijkheden zal opleveren. De belangrijkste kamp in deze afdee- ling gaat wel te Schiedam daar H.D. V.S., die zich tot derde kampioens candidaat heeft opgewerkt, de Vole wijckers ontvangt. Wij zijn geneigd de kansen van H.D.V.S. niet licht aan te slaan. De hekkesluiter V.S.V. heeft een vrije dag en moet toezien of zijn medegega digden voor de laatste plaats Emma en Edo wellicht een puntje kunnen be machtigen tegen R.F.C. en A.D.O., wat vooral voor Edo geen gemakkelijke op gave is. In de 2e klasse B zal U.V.S. zich op de tegenwoordig veel gebruikte term „er zit schot In" ernstig moeten con- centreeren. daar de wedstrijd van Zon dag j.l. heeft aangetoond, dat inet een veldraecrderheid alleen, de wedstrijd niet gewonnen wordt. Willen de Lelde- naais biüven mededingen naar de zoo begeerden titel, dan zal de D.V.S.-voor- hoede zich dit gezegde tot lijfspreuk moeten tnaken. De wedstrijd tegen V'os kan dan een interessante proefneming zijn rr.et mogelijk gunstige resultaten. IN AFD. II. EERSTE KLASSE kan Fevenoord zich herstellen dooi van D. F.C. te winnen, hoewel we ge loeven, dat de Dordtena'en hun een warme ontvangst zullen bereiden. Stormvogels speelt thuis tegen V IJ.C IS HET KONINGSCHAP in den par lementair-monarchalen Staat niet reeds verloren, wanneer het op die wijze te grabbel ligt? Juist omdat in onzen Staat de beteekenis van het ko ningschap is gelegen in de representa tie van de eenheid van het land? Men kan dit het best afmeten naar de beteekenis van het koningsschap in Ne derland vanaf 10 Mei 1940. Vooraan staande staatsrechtsgeleerden en politici hebben in het eerste kwart van de 20e eeuw het koningschap een symbool ge noemd. een ornament. Zoo weinig voor zagen zij de beteekenis van het ko ningschap in de beslissende momenten van 's lands geschiedenis, een beteeke nis die ver uit gaat boven die. welke uit de geschreven cn uit de ongeschre ven grondwet kan worden afgelezen. Gelukkig het land. dat wel een ko ning kent. maar t'een koningskwestie. Zoo een land is Nederland!!! NED. VERBOND VAN CEREPATRIEERDEN. Het bestuur van de afd. Leiden en Omstreken van het N.V.V.G. maakt be kend. dat door de onderafdeelipg Sociale Voorlichting wekelijks een spreekuur zal worden gehouden op Donderdag avond van 7.30—8.30 uur in het gebouw ..Prediker", Janvossensteeg 17, kamer 2. Leiden. Voor allen die in de bezettingstijd 111 het buitenland tewerk gesteld waren, bestaat hier de gelegenheid tot het ver krijgen van inlichtingen. BIOSCOPEN. Rex. In „De Roode Wagon" is de jonge Joe Prince nog slechts een kind als zijn ouders, beide als artisten in een circus werkzaam, door een misdadig on geluk omkomen. De leuze „alles voor het circus", die zijn vader hem steeds heeft voorgehou den en die ook in zijn arm is getatoueerd, houdt deze jongeman steeds in gedach ten en wij zien hem dan ook opgroeien met een onweerstaanbare drang naar het circus. Na veel jaren van moeilijkheden cn na een harde leerschool bereikt hij zijn ideaal, eigenaar te worden van het circus waar hij al dien tijd is werkzaam geweest Wij maken een concurrentie strijd mede tusschen twee circussen die op hardhandige wijze en door list wordt beslist. Na eerst nog door zijn voor naamste artisten te zijn verlaten keert het geluk zich weer tot Joe Prince en eindigt deze 'film nog met een happy end. Voor volwassenen kunnen wij deze film aanbevelen. Luxor. Herman Rinket' Variété. Onze indruk? Een goede, waarbij vast gesteld moet worden ,dat er heel wat voor komt kijken om een programma „Elk wat wils" aan te bieden. Een uit verkocht huis, enthousiaste toeschou wers en op het tooneel een keur van goede shownummers. Technische sto ring aan de geluidsapparatuur deed jam mer genoeg afbreuk aan verschillende nummers, zooals het optreden der Ki- lima's doch dit zal bij volgende opvoe ringen wel in orde gebracht zijn. Hoog tepunten van den avond: de Kilima Hn- waian's met muziek van de Stille Oceaan, Scholten en van 't Zelfde in een vlotte eigen stijl zingen liedjes van levensvreugde en niet te vergeten Pas cal, het rekenwonder die op eenvou dig verbluffende wijze met milliarden- getallen weet om te gaan. Alex de Haas rijmt de verschillende nummers op de hem eigen wijze aan el kaar. Wij vragen ons echter af of men er goed aan doet ons te „onthalen" op luchtige quasi-grappige verhalen en liedjes, waarin huwelijksontrouw en Ca- nadeezen de hoofdschotel vormen. Om he* publiek op de hand te krijgen? Wij als katholieken kunnen er nog steeds niet om schaterlachen. Lido. We kunnen het feit, dat „De Koerier van Lvon" behoort tot de „Dra- kenklasse" wel te boven komen. Een melodramatisch product, dat echter voor enkelen nog wel aantrekkingskracht heeft. Het gegeven is even eenvoudig als bekend: een onschuldige wordt ver oordeeld. omdat hij toevalligerwijs op den schuldige lijkt. Deze ontkomt ech ter zijn straf niet: na een jaar valt ook ziin hoofd onder de guillotine althans een wassenbeeldenmuseum toont 011s zijn hoofd. Wij protesteeren echter tegen de bij film. welke het hoofdnummer vooraf gaat.' De titel- on'hreckt. hetveen wijst op een respectabelen leeftijd. Dit filmp je is van een dergelijke schunnigheid, dat wij het Lido-theater adviseeren. het uit het programma te nemen. Wij ne men aan. dat er weinig keuze is in bij programma's. dit sluit echter niet in. dat alles vertoond moet worden wat de verhuurkantoren aanbieden. Om deze bii- film moeten wij een bezoek aan dit theater ten sterkste ontraden. en het zal :n hoofdzaak aan duelman Kraak liggen wat hier het resultaat zal zijn. H.B.S. speelt op Houtrust tegen Spar ta, dat ook nog kampiocns-ailures heeft, zoodat het hier niet aan spanning zal ontbreken. In de 3e klasse A zal L.F C anders moeten uitpakken dan in de laatste wedstrijden willen de Kanaries tegen Wassenaar succes hebben. A.S.C. speelt den return-vec'.strijd tegen Alphen en kan daar succes boe ken. Moeilijker is bet voor Roodouburg om Hillinen op eigen graid te ver slaan. Blauw Zwart zal ook al uit een andei vaatje moeten tappen dan Zondag j.l. ni» S.J.C. ais gast zal fmigcertr. Y.V S.B. zal gezien het spel tegen Was senaar nu wel minstens een puntje Huns houcen tegen Lugdunum. Iq de 4e klasse A kan Lisse zijn voor sprong vergrooten nu L.D.W S. op be zoek komt. Docos moet in staat geaclit worden beide punten thuis te houden tegen D. O.S.R. en Z.L.C. zal wel niet veel in te brengen hebben tegen Hillegom. Teylin- gen maakt de vefre reis naar Bode graven en zal zeker moeite nebuen Cm succes te behalen. In de 4e klasse B ligt een overwin ning van R.K.A.V.V. tegen Rava het meest voor de hand. IN HET OOSTEN gaat morgen de groote strijd tusschen Go Ahead en de leider Be Quick. Indien Go Ahead er in slaagt Be Quick te verstaan, dan zul len de Deventenaren met A.G.O.V.V., N.E.C. en Be Quick het verder moeten uitvechten, mits A.G.O.V.V. en N.E.C. hun wedstrijden tegen resp. Ensch. Boys en Enschede weten te winnen. Heracles, dat nog geen enkele over winning kon boeken in deze competitie heeft de kans tegen P.E.C. In AFD. IV hangt het resultaat van de wedstrijd Willem IIB.V.V. af hoe de Bosschenaren reageeren op hun eerste nederlaag. N.A.C. en Longa zullen zich niet laten afschriken door R.K.T.V.V. en de Baronie. IN AFD. V zal H.S.C. wel niet in staat zijn de overwinningsreeks van Heerenveen te stuiten. IN AFD. VI hebben de drie kopclubs P.S.V., M.V.V. en Limburiga thuiswed strijden tegen de Sp.cl. Emma, Juliana en de Spechten. Een verandering in de kopgroep lijkt ons niet waarschijnlijk daar deze upper three wel aan het langste eind zullen trekken in deze ont moetingen. Roermond en Maurits spelen voor de laatste plaats wat wellicht een puntenverdeeling oplevert. HOOGMADE I11 het maandelijksch med'edeelingen- blad van Rijnstreek-West heeft de se cretaris. H. E. M. Schaminée, een korte motiveering gegeven van het groote nut van een bestrijding van de t.b.c. onder het rundvee, vooral in het Wes ten des lands met zijn dichtbevolkte centra. Bij een controle op het t.b.c.- vee blijkt het Westen ongunstige cij fers te vertoonen. De film ,,De bonte moet er uit" ten dienste van de bestrij ding der rundertuberculose geeft een beeld van de gevolgen van t.b.c.-vee, zoowel in de stallen als in de gezinnen. Het aantal aanvragen voor vertoo- ning van deze film is zoo groot, dat met moeite beslag gelegd kan worden \oor dit deel van Zuid-Holland. Met welwillende medewerking van het de partement is het gelukt, dat op 11 Fe bruari a.s. deze belangrijke film alhier vertoond kan worden. Vooral de vrou wen moeten deze film bijwonen. Wij verwijzen naar de advertneite in dit blad. LANGERAAR Feestavonden R.K. Muziekver. „Arti et Religioni". Op 2 en 3 Febr. heeft deze vereeniging haar feestavonden aan geboden aan eere-leden en donateurs. De voorzitter, de heer C. Volgering, gat uiting aan zijn groote vreugde, dat hij nu na 4 jaren voor het eerst weer zoo- velen mocht begroeten op deze uitvoe ring. Het programma vermeldde opvoe ring van het dramatisch gedenkschrift in 4 bedrijven door N.N. No. 1057 Oran je Hotel, door het Zuid-Nederlandscli Tooneel. In een recensie in dit blad is de inhoud reeds eerder besproken. Ech ter mag vermeld worden, dat dit too- neelwerk door genoemd gezelschap on der regie van Pierre Balledux, is ge speeld op schitterende wijze. Het muzikale gedeelte van het pro gramma werd op zeer verdienstelijke wijze uitgevoerd onder leiding van den heer C. v. Dam. We weten niet welke van de mooie nummers 't meest vol daan hebben Wel weten we, dat deze vereeniging er mee tevreden kan zijn weer tot deze prestatie in staat te we zen. We zijn er dan ook van overtuigd, dat toen de voorz. de avonden sloot met een hartelijk dankwoord aan hei Zuid-Nederlandsch Tooneel, aan de fam. Bouwmeester, uit Hooemade, die zorgde voor gezellige tijdvulling tijdens de pauzes, en donateurs en eere-leden. iedereen hoogst voldaan huiswaarts is gegaan. LEIDSCHENDAM Voetbal voor a.s. Zondag. Het eer ste elftal van A.V.V. dat bij Rava op bezoek moet zal het stellig niet gemak kelijk krijgen, daar Rava zeker revanche za' willen nemen voor de hier geleden nederlaag. Het tweede elftal dat Postalia op be zoek krijgt heeft de beste papieren en kan dus in de running blijven. Het der de elftal speelt uit tegen Zwart Blauw 3 en al werd het thuis een overwin ning voor de uitwedstrijd zijn we daar nog niet zoo zeker van. De uitslagen van verschenen Zondag waren: A.V.V. 1Oliveo 72. A.V.V. 2 Wilhelmina 2 niet gespeeld wegens verstek van den scheidsrechter. Rava 3A.V.V. 3 gelijk spel 22. De voetbalvereeniging zal de beschik king krijgen over 15 paar voetbalschoe nen en het laat zich aanzien, dat het voetbalspel hierdoor gunstig zal worden beinvloed. Ziekendienst. De geneeskundige dienst wordt vanaf Zaterdagmiddag tot en met Zondagavond a.s. uitsluitend waargenomen door dra v. d. Stam. Voorburgscheweg 25, tel. 84. VOORHOUT R.K.S.V. „Foreholte". Zondag 3 Febr. ging er slechts een voetbalwed strijd door n.l. Lisse jun.Foreholte jun., dit werd tevens de eerste zege van het seizoen, 12. Prachtig werk! Voor 10 Febr. staat er weer een vol ledig programma klaar. 2 uur: Fore holte 1Warmunda 1; 12 uur: Fore holte AV.V.S.B. A; 12 uur: Lisse 3 Foreholte 2; 2 uur: Warmunda 3 Foreholte 3. Voor de wedstrijd ForeholteWar munda zal wel de meeste belangstel ling bestaan, hoewel het puntenver- schil groot is. De reserven hebben het - iotste belang om den wedstrijd in T ;sse te wi ,r,en. om geen hekkesluiters te worden. Verder achten we Foreholte 3 in staat een gelijk spel te bewerken, terwijl o.i. de Junioren waarschijnlijk wel zullen verliezen van V.V.S.B. Muziekver. „St. Cecilia". Wegens sluitingslof der novene begint de uit voering op Maandag een half uur la ter dan op liet programma vermeld staat, dus om 8 uur. Dinsdagavond echter om half acht. Ook het plaatsbespreken wordt wegens de zeer beperkte ruimte drin gend aanbevolen om teleurstelling te voorkomen. Dit zal plaats vinden op Zondag 10 Febr. 's morgens van kwarl over 11 tot 12 uur, dus niet zooals ver-, meld staat van na de Hoogmis. VOORSCHOTEN Spaarbank. Gedurende de vorige maand is hier op de postspaarbank in gelegd 21699.42 en terugbetaald 76943; 97. E MOTIE VAN POLL heeft, voor dat zij tot uitvoering is gekomen tenland, waar men geen onder- al stukken gemaakt. I11 het bui scheid weet te maken tusschen opstand van extremisten en gerechtvaar digde wenschen der volken van In- die een gave des onderscheids, die cok in de Eerste Kamer bij sommige heeren ten eenen male zoek was heeft men er meer uit gelezen dftn de initia tiefnemer in zijn voorstel heeft gelegd. Men kent ons standpunt. Afgezien dan van de gebrekkige buiteulandsche voor lichting, waaraan de heer Van Poll niet debet staat, hoeft uitvoering van deze motie geen nadeelen te hebben, maar wij vermogen niet in te zien, welke haar voordeelen zijn. Het is toch gewenscJit, zal men opmerken, dat een commissie uit de Staten Generaal zich ter plaatse begeeft om haar licht op te steken. On getwijfeld, maar men zal de commissie een nachtkaarsje in de hand duwen en deze parlementaire commissie zal om den parlementairen tuin worden geleid. Zij neemt niet deel aan de onderhande lingen, zij krijgt bewegingsvrijheid in zoover de veiligheid en het Engelsche militair opperbevel dat toelaat, kortom wij achten het heele nummer rondom deze commissie, die daarenboven waar schijnlijk als mosterd na den maaltijd komt, een storm in een glas water. Van heel wat meer belang is de vraag, hoe het nu staat met het Indisch dra ma. Dat wij en de uit te zenden par lementaire commissie als zoodanig daarvan een heele boel niet mogen weten, bewijst het feit, dat de beide Ka mers der Staten-Generaal eergisteren en ook gisteren. Vrijdagavond in langdu rig comité-gen. d.w.z in besloten verga dering bijeen geweest zijn. Op een van de gewichtigste momenten onzer staatkun dige geschiedenis trekken Regeering en Volksvertegenwoordiging zich uit de openbaarheid terug. Deze opmerking is niet bedoeld als critiek. Het is vanaf het begin onze overtuiging geweest, (een overtuiging, welke wij hier ook hebben neergeschreven) dat n'en d(plaise alle democratie, het beleid inzake In- dië gevoerd wordt door een ge ring aantal menschen. Slechts weinigen fcijn van de inzichten en verlangens van orze machtige geallieerde vrienden op de hoogte, slechts weinigen hebben ge durende de oorlogsjaren vanuit Lon den het Koninkrijk der Nederlanden ge regeerd, slechts weinigen zitten aan de tafel der onderhandelingen. En wanneer het beslissend moment nadert men voelt dat het thans zoover is dan licht de Regeering, met toestemming der volksvertegenwoordiging een tipje van den sluier op, buiten de openbaar heid, de grondslag van ons staatsbestel. Wat weten wij van de bóitenlandsche politiek onzer regeering, wat van haar standpunt omtrent de annexatie van Duitsch gebied? Wij gelooven, dat de democratie zich moet verzoenen met de idee, dat in sommige groote momenten van de geschiedenis van het volk de lei dende staatslieden het schip van Start besturen en dat zij eerst bij het aan wal komen door talrijke lieden in en buiten de volksvertegenwoordiging worden ge holpen. Ja. reeds tijdens de vaart geven nuttige stuurlui aan den wal nuttige, dringende wenken. Wij weten toch ook wel, dat wij niet met z'n allen kunnen regeeren. Alleen wordt dit nog al eens vergeten. VOOR SCHEERZEEP TABAKSBON 18 OF RANTSOENBON INLEVEREN. Aan mannelijke personen, geboren in 1927 of vroeger zal weer een hoeveel heid scheerzeep van 45 gram worden verstrekt. Deze personen moeten hier- tie uiterlijk op Zaterdag 16 Februari a.s. bon T 18 der tabakskaart inleve ren. Mannelijke personen geboren in 1927 of vroeger, die niet in het bezit zijn van een tabakskaart doch van een ver- snaperingenkaart of een gecombineer de tabaks- en versnaperingenkaart moe ten zich in de week van 10 t.m. 16 Fe bruari tot den plaatselijken distributie- dienst wenden. Deze dienst zal hun te gen overlegging van de tweede distri butiestamkaart een rautsoenbon voor scheerzeep verstrekken. Maar dat was buiten de waard gerekend. Krelis' schimmel had hoogtevrees, stampte met zijn rechter- voorbeen tegen het brughek, schudde neen en bleef stokstijf staan. Wat kon Jan Trompetter toch blik semsnel denken! Daar hing de brugstok. Hij sprong van het paard, wipte de stok uit de haken, mikte hem met een prachtige boog over de leuning, hield I het uiteinde vast en slingerde met één zwaai de gro te haak rond Tobias' ronde buikje. ,Haha, floep, ha!", riep hij. Een grote zwier met de brugstok en Tobias zweefde met het schoentje tussen zijn tanden door de luchtmaar trok snel zijn achterpootjes over de haak en kwam met een wijdse boog niet op de brug maar op de wallekant. Hij schudde zijn natte lijf en verdween, je zou bijna zeggen grinnikend en kwispelstaartend, terug de Breestraat in.

De Burcht | 1946 | | pagina 2