„HET GEWETEN DER PARTIJ" WORDT AANGEKLAAGD RADIO OMGEVING Een mensch heeft zoo zijn gedachten...- 9n de oude daïpiPceïk SPORT Hess, organisator der 5e colonne EINDELIJK heeft de Amerikaansche aanklager Donderdag middag gelegenheid gekregen Rudolf Hess persoonlijk aan te klagen. Deze in Egypte geboren Duitscher is sedert de eerste dagen van Hitler's opgang een van de meest verstokte en hartstochtelijke vereerders van den Fuehrer geweest. In Duitsche kringen ge noot hij de twijfelachtige reputatie „het geweten der partij" te zijn. Men zal zich herinneren, met hoeveel hartstocht hij in holle redevoeringen trouw aan zijn Fuehrer beleed en deze zelfde hartstocht spreekt ook thans nog uit zijn vermagerde gezicht, dat zoo onmiskenbaar teekenen van geestelijke afwijking ver toont. Thans wordt in het proces te Neurenberg als bewijsstuk aan gevoerd een rapport over het onderhoud van Hess met den Hertog van Hamilton in de ge vangenis in Engeland. Hess werd in Engeland onder den naam Alfred Horn gearres teerd. Hess verklaarde, dat hij belast was met een humanitaire op dracht en dat de Fuehrer En geland niet wenschte te ver slaan en den strijd wilde sta ken. Hij, Hess, had tevoren reeds driemaal gepoogd naar Enge land te vliegen, maar moest we gens het slechte weer zijn po gingen staken. Tijdens de Brit- sche overwinningen in Libye deed Hess géén pogingen zijn reis te ondernemen. Hij zag zijn kans schoon tijdens de Duitsche successen in Noord-Afrika en Griekenland. Hess vroeg, of ik met de lei dende figuren uit mijn partij zou willen praten, met het oog op het maken van vredesvoor waarden. Ik antwoordde, dat er momenteel slechts één par tij in het land was. Hess zeide daarop, dat hij wist welke de vredesvoorwaarden van Hitier zouden zijn. Ten eerste zou Hit- Ier er op staan, dat een rege ling zou worden getroffen, waarbij onze twee landen nooit weer een oorlog zouden begin nen. Toen ik hem vroeg hoe zulk een regeling kon worden getroffen, antwoordde hij, dat Gr.-Brittannië in de eerste plaats zijn traditioneele politiek van verzet tegen de sterkste macht in Europa zou laten va ren. Ik vertelde hem, dat, in dien wij nu vrede sloten, wij zeker binnen twee jaar weer in oorlog zouden zijn. Toen Hess vroeg waarom, antwoordde ik, dat, indien een vredesovereen komst mogelijk geweest ware, zij voor het uitbreken van den oorlog gesloten zou kunnen zijn. Daar Duitschland echter den oorlog boven den vrede ver koos en Engeland den vrede voor Vrijdag. HILVERSUM 1. 301 M. 6.Marinekapel. 6.20 K.R.O. Kiosk. 6.35 Kinderzang. 6.50 's Avonds als ik slapen ga... 7.Nieuws en weeroverzicht. 7.18 Programma-overzicht. 7.30 Sylvester-trio. 8.Nieuws in het kort. 8.05 Vaudeville-orkest. 8.20 Kampvuren langs den eve naar. 8.35 Vaudeville-orkest. 9.Op de brug. 9.15 Muziek. 9.30 9.45 9.50 10.— 10.15 10.30 10.50 11— Reportage. Orkestbesluit. Vaderlandsche klanken. Nieuws. Gramofoomnuziek. Avondgebed. Gratnofoonmuziek. „En ten4 slotte HILVERSUM II. 415 M. 6Nieuwsberichten. 6.15 Metropole-orkest. 6.45 Het Congres der S.D.A.P. 7— 7.15 7.30 8.— 8.05 8.30 9— 9.15 9.30 10.40 11 11.15 Johan Jong, orgel. Buitenl. weekoverzicht. Ds. F. Kleyn. Nieuws in het kort. Muziek. Wat gered moet worden. Op de brug. Gramofoonmuziek. Het Congres der S.D.A.P. Avondwijding. Nieuwsberichten. Wil Walis met „Sweet en Swing". Stemmige avondklanken. angstvallig wilde bewaren, kon ik nu niet op een vredesver drag hopen. Hess verzocht mij vervolgens den Koning te ver zoeken, hem op eerewoord vrij te laten. Hess was immers on gewapend en uit eigen, vrijen wil gekomen. Ook verzocht hij mij eei t° legram naar zijn familie te sturen en zijn identiteit niet aan de pers bekend te maken. Hess kon zich vrij duidelijk verstaanbaar maken, hij ver stond echter niet goed wat ik zeide. De vijfde colonne. „Iedere derde Duitscher woont buiten de grenzen". De aanklager heeft vooral Hess' belangrijke rol in de bui- tenlandsche propaganda van de Nazipartij in het licht gesteld. De buitenlandsche organisatie van de partij stond onder zijn direct toezicht en hij placht dan ook te zeggen: „De wereld is mijn arbeidsterrein''. In alle deelen van de wereld vestigde Hess Nazi-cellen, die reeds werkzaam waren voor de Nazi's in Duitschland aan de macht kwamen. Uit deze cellen ont stonden de vijfde colonnes in alle staten, waar Duitsche ko lonies of minderheden waren gevestigd. Hess meest populaire slagzin was: „Iedere derde Duitscher woont buiten de grenzen". Hij rekende daarbij ook twaalf millioen Duitsehers in Amerika en bijna drie mil lioen in Zwitserland tot de on derdrukte minderheden. In lan den waar geen belangrijke Duitsche minderheden waren, zqoals Nederland, België, Noor wegen, Frankrijk, richtte Hess de activiteit van de „Ausland Organisation" in samenwer king met andere Duitsche agentschappen op den afbraak van politieke krachten. Hess werd ten laste gelegd, door deze werkzaamheid aandeel te heb ben genomen in het smeden van agressieplannen. Het viel den aanklager trouwens niet moei lijk, dit ook uit zijn redevoerin gen te bewijzen. Recht alleen voor Duitsehers. Een belangrijk punt in de aanklacht tegen dezen Nazi was voorts zijn aandeel in het op leggen van het Duitsche „recht" aan z.g. minderwaardi ge volken. In dit verband werd een dossier onengelegd van discussies onder de Nazi-groot heden over de wijze, waarop de Polen berecht zouden moeten worden. Alleen de Duitsehers mochten door Duitsch recht be schermd worden en het was on mogelijk de Polen in de Oost- gebieden de vruchten van het Duitsche recht te laten pluk ken. Ook voor de misdaden, die tegen Polen zijn gepleegd, werd Hess ter verantwoording geroepen. De aanklager citeer de documenten, die bewijzen, dat Hess het standpunt had in genomen, dat de Pool niet ge voelig is voor den invloed van gewone gevangenschap en teza men met Joden ^apart moest worden gehouden^om strenge straffen te ondergaan. Hess las dezen middag eens niet in zijn roman, doch volg de met overmaat van arrogan te interesse den aanklacht. Meermalen gaf hij op zijn be kende nerveuze manier van misnoegen blijk. Bepaald vleiend was de getuigenis voor hem dan ook niet. WEERSVERWACHTING. Tot Zaterdagavond. Nog aanhoudende regen in den nacht. Morgen wisselende bewolking met plaatselijke buien. Frisch weer. Tijdelijk stormachtig naar het N.-W. omloopende wind. De Amerikansche kustwacht meldt, dat 271 pasagiers van het aan de kust van Alaska vergane s.s. Joekon gered zijn. Talrijke vaartuigen trachten het le ven van de overblijvende 215 opvaren den te redden. HAZERSWOUDE Maandag 11 Februari des avond om 7.30 uur spreekt in de oude scliool voor de vergadering van de Katholieke Volkspartij' de heer M. P. v. d. Weyden lid van de Tweede Kamer. KATWIJK AAN ZEE Voor het politiepersoneel met hun dames werd een filmavond georgani seerd in Casa Cara. De hoofdinspét. teur mr. R. Warmoltz, sprak een inleidend woord, waarna de heer Nic. van Bee len eenige films vertoonde, o.a. var Oud-Katwijk en van de bevrijdingsfees ten. Aan het einde van den avond dank te mr. Darmoltz den heer v. Beelen voor het vertoonde en voor de gegeven toelichting. De fiesendieven zijn weer op het pad. Een fiets van den heer A. B. de Bruggestraat, die een oogenblik en- beheerd bleef staan, was spoorloos ver dwenen. Een onderstel van een bakfiets toebehoorende aan G. uit Leiden, weró hier ontvreemd. Men zij op zijn hoede NOORDWIJKERHOUT Zondag a.s. speelt V.V.S.B. thuis te gen Lugdunum. Gezien het spel van af- geloopen Zondag zal Lugd. een zware dobber hebben en geven wij V.V.S.B beste kans. Programma voor Zondag a.s.: V.V.S. B.Lugdunum, aanvang 2.30 uur; V.V.S. B. 3Kagia 2, aanvang 12 uur; Teyl. V.V.S.B. 4, aanvang 12 uur. Afhalen extra rantsoenen voor zwaren arbeid. Voor de 3e periode (17 Fe bruari16 Maart) zullen de extra-rant soenen voor zwaren arbeid uitgereikt worden op: Woensdag 13 Febr. 9 uur en van 24 uur; Donderdag 14 Febr. 912 uur en van 24 uur. Voor de Zilk in café De Groot Vrijdag 15 Febr. van 24 uur. Ook de land- en tuinbouwarbeiders komen met ingang van de 3e periode in aanmer king voor extra-bonnen voor zwaren ar beid. De werkgevers dienen voor hun ar beiders van genoemde categorieën Maandag 11 Febr. en Dinsdag 12 Febr. aanvraagformulieren op het distributie kantoor af te halen. Voor "de Zilk op Dinsdagmiddag 5 Febr. in café De Groot. Formulieren inleveren op de da gen in den aanvang genoemd. Bij het afhalen der bortnen moeten de stam kaarten van alle arbeiders medege bracht worden. Levensmiddelenkaarten zelf verzorgers 3e periode (17 Febr.16 Maart). Afha len van bonkaarten voor zelfverzor- gers: voor het Dorp op Maandag 11 Fe bruari van 912 en van 24 uur: Dins dag 12 Febr. van 912 uur en van 24 uur. Voor de Zilk op Vrijdag 15 Februari van 912 uur café De Groot. Verdere mededeefingen voor de be woners van de Zilk. Afhalen extra-tex tielpunten voor de gezinnen van 6 er 7 personen op Vrijdagmiddag 15 Febr. van 24 uur. Inleveren klompenformu- Iieren, zelfde dag en uren. door C. van Brabant lil Wanneer het doel van het leven bestaat in zooveel moge lijk genieten, in het vermijden van ongemak, wanneer dat le ven toch niet je-dat is als je nooit naar de bioscoop gaat, ja, dan was ons leven daar niet in alle opzichten geslaagd. Het begon al om zeven uur 's ochtends wanneer de post hoorn, maar meer nog de ratelende wielen van de diligence, je uit bed haalden. Dat gebeurde trouwens niet eiken mor gen. Wanneer de Beersche Overlaat in werking was getre den, zaten wij op een eiland en bleven de paarden op stal. In het donker scharrelden we dan naar de Maas. In het don ker lag daar een roeiboot en daar zat je in het donker je boterham op te eten op een stroom zoo breed als de Zui derzee. Aan den Gelderschen oever lag in een boerenschuur je fiets. Je bofte als het niet sneeuwde, want dan was je in een dik uur op school. 's Avonds was het wat moeilijker, de wegen waren toen nog niet zoo best en electrische lantaarns bestonden nog niet. Je bofte als de veerlui in het café zaten en ze toch ook wel naar huis wilden. Je bofte nog meer als ze geen borrel teveel op hadden, want anders moest je zelf roeien tegen den sterken stroom, van de toen nog niet gekanali seerde Maas, op. Waar precies de Maas stroomde en wat on- dergeloopen weiland was, kon alleen een geoefend en nuch ter oog onderscheiden. Het is gebeurd, dat we op een weipaal vastroeiden en toen het erg laat werd, thuis de veronderstelling wertj' geopperd: „dat ie zeker pech heeft gehad met zijn fiets en dus vannacht wel hier of daar zal blijven hangen Erg, vindt u nief? Maar in de hongeroptochten van den barren winter 1944-'45 heb ik er nog voordeel van ge had. Naar school gingen wij niet als er ijsgang was op de Maas. Eens kwam er toch een man per roeiboot over, omdat het uur voor zijn vrouw daar was. De dok ter, jong nog, ging met hem terug en het heele dorp was er getuige van, hoe die twee zich door de ijsschotsen wor stelden. U kunt de beschrij ving van "en dergelijke tochc lezen bij Antoor. Goo ien, ..Dorp aan de rivier De tocht, die Coolen zoo spannend weergeeft, speelde zich enkele kilometers stroomafwaarts af. Maar dat het echt gebeurd is. dat kan ik bevestigen, want ik heb het zelf gezien en ik zie ze nu. na veertig jaren, nog voor mij. die twee steeds kleiner wordende figuren midden op het geweld van de Maas. Er kwam niets van in de courant, maar het jongetje, dat toen moeizaam werd geboren, heet tot den dag van vandaag Chris- (toffel). Weer zoo'n klein verschil tusschen den ach terlijken tijd van toen en den perfect gemechaniseerden tijd van nu! Ik heb pas veel later be grepen. waarom vreemdelin gen zoo tegen mij lachten, wanneer ik uit den bakkers winkel kwam. Daar was n.h niets te lacheii aan een jon getje, dat brood was gaan twee roggebrooden, elk zes tig centimeter lang. Er was nog een ander verschil met de miezerige broodjes van vandaag. Ze kostten minder dan de helft, want de helft van den kostprijs van het brood, dat gij thans eet, bestaat uit kosten van trans port en bezorgloon. Dat is ook weer zoo een van de ze geningen van de groote stad. dat alles duurder is dan bij ons. In later jaren, wan neer mijn vader een van zijn getrouwde kinderen bezocht, kon hij compleet woedend worden, als hij een ons van dit of een onsje van dat hoorde bestellen. In onze eenvoudige huishouding stond de heele ham op tafel en wie zin had om er aan te pluK- ken,; die plukte. Hij kostte dan ook geen veertig - cent per ons. Het uitgeven van geld was toen trouwens nog iets waarbij werd nage dacht. De goeie, maar mop perige tante, die bij ons thuis huishoudster was, verdiende veertig stuivers in de week. Ik houd hier geen pleidooi voor loonsver laging. maar ik zeg alleen, dat die tante, die in het dorp haar eigen kamer had, niet in behoeftige omstandig heden heeft geleerd en na haar dood een spaarbank boekje achterliet. In een trein, ik moet het beken nen, heeft zij nooit gezeten, ofschoon ze in de 20ste eeuw stierf. Die alleen maar de stad kennen, zooals die nu een maal is. missen toch een hoop. Men kan wel zeggen, dat ze het niet beseffen en dat ze dus niet weten wat ze missen, maar als ik de stedelingen op vrije dagen nalen. Twee wittebrooden en gadesla, wanneer ze naar buiten trekken en op het platteland worden losgela ten. dan dank ik den he mel, dat ik ten minste van mijn kom-af een dorpeling ben en dat de stad nog nim mer haar greep op mij lieett kunnen krijgen. U weet, dat de sterveling ook wel eens heimwee heeft naar buiten, waar hij het overigens niet uithoudt. Dit komt omdat hij zich dit bui ten zijn als een idylle al- schildert. Nu een idylle is 't geenszins en in elk geval, trachten de stedelingen stilte van buiten, waarmede zij niet overweg kunnen, door veel luidruchtig vertoon, dat een niet bepaald beschaaf den indruk maakt, weg te werken. In mijn oude kerk be kruipt ook mij, toch ook een van de slachtoffers van de trek van het platteland naar de stad, het heimwee naar een leven, dat genoeglijk voortglijdt als een kabbelend beekje in het rustige bosch. Maar komaan, alle vrede is inwendig, zegt Thomas a Kempis. Indien men niet ge lukkig is. daar waar men is. dan wordt men het ook niei daar. waar men niet is. Het geluk, placht een plaatselijk type te zeggen, ga eens kijken aan de Maas. misschien is het daar. Kom je aan de Maas. dan is het net overgestoken. Je steekt ook de Maas over om aan den anderen oever te ver nemen. dat het geluk er in derdaad geweest is, maar. het is net weggegaan, nog geen vijf minuten geleden, in de richting Amsterdam. Kom dan maar terug naar huis, voegde hij er met stoicijnsche gelatenheid aan toe. want thuis weet je wat je hebt. En dus maak ik mij los uit de oude dorpskerk en aan vaard met blij gemoed den ierugtocht naar het wijde land van polders en sloten, juichend begroet door vrouw en kinderschaar. SASSENHEIM „Het vijfde wiel aan den wagen". Morgenmiddag vari 3 tot 5 uur zal c weer gelegenheid zijn voor het bespre ken van plaatsen. Wij herinneren er aan, dat de avonden om 8 uur aanvangen en de zaal na dien tijd gesloten zal zijn. Breng a.u.b. geen personen mee bene den 17 iaar. Het spaart u last. Het blijspel wordt voorafgegaan door het, wel wat late maar toch goed ge meende. optreden van Thomasvaer en Pieternel met Kloris en Roosje. VOORHOUT H.A.R.K. Van de zijde van hei plaatselijk bestuur der H.A.R.K. ver zoekt men ons mede te deelen, dat de netto-opbrengst van de gehouden uit voeringen en verlotingen overgedragen wordt aan 't hoofdbestuur in Rotterdam, die daar voor de verdere verdeeling zorgt. LEIDSCHE VOETBALBOND. Wedstrijdprogramma voor Zaterdag 9 Februari 1946. Ie klasse: A.R.C. 2—R.C.L. 1! Noord- wijk 2Katwijk 1; Leiden 1Ouick B. 1. 2e klasse A: Katwijk 2A.R.C. 3; Lis- ser Boys 1Quick B. 3. 2e klasse B: AlphiaLeiden 3; Kou dekerk—C.N.V. 2. 3e klasse: Quick B6R.C.L. 2. T. en D. 2—Lisser Boys 2. Jun. A: V.V.L.V.Rijnsb. B.War- munda (B)Quick B. (B). Jun. B. Afd. A: Quick B.A.S.C. (a); Alph. BoysRoodenburg (a); U.V.S. (a) K.R.V. Afd. B: A.S.C. (b)Roodenburg (b); Katwijk (b)—Lisse; Roodenburg Cc)—U. V.S. (b). Wedstrijdprogramma voor Zondag 10 Februari 1946. Ie klasse A: Nic. Boys 1Alphen 3- le klasse B: S.J.C. 2Teylingen 2; S.J.C. 3Kagia 1; Lisse 3Foreholte 2; Foreholte 1Warmunda 1. le klasse C: Lugd. 4U.V.S. 4; L.F.C. 3D.S.B. 1; Roodenburg 2Meerburg 1. le klasse D: U.V.S. 5—A.Z.L.A.S.C. 4Docos 2; K.R.V. Leidsche B. 2e kl. A: Alphen 4D.O.S.R. 2; Altior 2Altior 3; Alphia 3Weter. B. 1. 2e klasse B: Teylingen 4V.V.S.B. 4; Kagia 2V.V.S.B. 3; Warmunda 3Fo reholte 3. 2e klasse C: Lugd. 5A.S.C. 5; L.D. W.S. 2—D.S.B. 2; L.F.C. 5—Rouwk. z. 2e klasse D: Roodenburg 3Lugd. 6. 3e klasse A: Alph. Boys 3Alph. B. 4: Weter. Boys 2Altior 5. 3e klasse B: Z.L.C. 3-U.V.S. 7; Do- cos 4Roodenburg 5. 3e klasse C: Meerburg 2A.S.C. 8: U.V.S. 8Roodenburg 6; Rouwkoop 3 Lugd. 8. Jun. A. Afd. A: Alph. Boys (B)Al tior (B): Altior (A)Alphen; D.O.SR. Nic. Boys. Afd. B: ForeholteV.V.S.B.; Teylin- K<AfdL'SC:' Lugd.A.S.C. (A): U.V.S. (A)Roodenburg. Afd. D: U.V.S. (B)—Docos (B). VOETBAL. PROMOTIE EN DEGRADATIE SEIZOEN 1945—1946. Het bestuur van de K.N.V.B. heeft besloten, dat er promotie- en degrada tiewedstrijden zullen worden gespeeld en dat de afdeelingen, welke thans uit 11 elftallen bestaan, weer tot 10 zullen worden teruggebracht. De nummers 10 en 11 van die afdee lingen spelen met de daarvoor in aan merking komende kampioenen van de daaronderstaande lagere afdeeiingen een heele, eventueel een halve competitie, indien meer dan 4 elftallen aan die com petitie deelnemen. DAMMEN. LEIDSCHE DISTR1CTSDAMBOND. De voorloopige standen der gespeelde competitiewedstrijden in de L.D.D.B. zijn als volgt: lste klasse. gesp. gew. gel. verl. put. A.D.C. I 4 3 1 7 K.D.C. I 4 2 1 1 5 Leiderdorp I 4 2 2 *1 R.D.C. I 3 2 1 4 K.W.Z. I 2 0 t 1 1 H.D.C. 1 4 0 1 3 1 2e klasse. R.D.C. II 4 3 1 0 7 H.D.C. 11 4 3 1 6 A.D.C. 11 4 2 1 1 5 Leiderdorp II 3 2 1 4 A.D.C. III 4 2 2 4 K.D.C. 11 4 4 0 WATERSPORT. KON. ZEIL-, ROEI- EN MOTOR SPORTVER. „DE KAAG". Aan de leden van bovengenoemde ver- eeniging wordt Zaterdag 23 Febr een filmvoorstelling aangeboden in Hotel „Du Passage", in Den Haag. Het programma bestaat uit* 1. Projectie van een serie kleuren foto's van de Kaag, door den heer J. M. G. Schrama. „Door het Rietland". Een bij/on der fraaie natuurfilm aan ons water land, welke gemaakt is door de thans overleden natuuronderzoeker Nol Bins- bergen. Op Zaterdag 30 Maart a.s. zal de heer Otto van Tussenbroek een lezing houden over „De bouw. inrichting en het leven aan boord van woonsche pen". De heer v. Tussenbroek is binnenhuis architect en woont zelf reeds meer dan 25 jaar op zijn woonschip „De Wiek slag". Speciaal voor woonschipeigenaren et» en zij. die in dit onderwerp belang stel len. zal dit een gezellige en ieersinu middag zijn. De lezing wordt gehou ii iit „Pulchri Studio", ten Den Haag.

De Burcht | 1946 | | pagina 3