Zon veroorzaakt vllegtuigongetukken Wat in het geschiedenisboekje wordt verteld... De invloed op Radio uitzendingen OMGEVING RECHTSZAKEN SPORT De zware uitbarstingen der zonnevlekken worTlen, volgens geruchten, verantwoordelijk ge steld voor het groote aantal vliegtuigongelukken van den laatsten tijd. Volgens sommige geleerden zijn de uitstralingen van de zonnevlekken er niet tevreden mee om onze korte- golfradio te verstoren en sto ren eveneens de radio-richting- zcskcrs van vliegtuigen. De thans zichtbare zonne vlekken zijn de grootste, die ooit gefotografeerd werden sinds 1875. Deze vlekken zijn eigenlijk enorme vulkaankra ters, waarin verschillende pla neten ter grootte van de aar de in zouden verdwijnen. De uitbarsting van deze vulkanen gieten stroomen electrische deelties uit, die na een reis van 30 uur over plm. 150.000 km., alle mogelijke storingen op. aarde kunnen veroorzaken. Zij ontketenen ernstige mag netische stormen en brengen de scheepvaart in de war. Ook ziin zij verartwoordelijk voor het prachtige Noorderlicht. Tijdens de laatste maanden hebben Britsche geleerden ont- AARLAN DERVEEN Vergadering L.T.B. Onder voorzit terschap van den heer J. Vernooij ver gaderde de afd. der L.l.B. Bij de in gekomen stukken was een schrijven van de Stichting van den Landbouw, die het voornemen had Aarlanderveen in te deelen bij district Nieuwkoop. Bestuur en leden waren ook deze meening toe gedaan. Door genoemde Stichting zal getracht worden vrijstelling van dienst plicht te krijgen voor jonge boeren en tuinders. Door het hoofdbestuur werd gevraagd om volledige gegevens om te komen tot de stichting van een R.K. la gere land- en tuinbouwschool. De actie van inzameling van Vee voor Hedel is bevredigend. Aangeboden zijn ongeveer 25 stuks hoornvee en een flinke som geld. Besloten werd voorts een korte jaarvergadering te houden en tevens een feestavond te organiseeren. Benoemd werden voor de afd. vee houderij de heeren J. Vernooij en P. Kempen Jzn.. afd. tuinderij de heeren H. Jansen en S. Hijman. Verschillende voorstellen werden door de vergadering naar voren gebracht. Vergadering bestuur „Stille Omgadg". Bij de eerste vergadering werd'een bestuursverkiezing gehouden waarbij het oude bestuur met bijna algemeene stem men werd herkozen. De heer L. Arke- stijn gaf een overzicht van de kas, het batig saldo was 111.Bij de ingeko men stukken was ook een mededeeling over het zesde eeuwfeest van het Ani- sterdamsche Mirakel dit jaar. Grootsche plannen zijn dan ook in voorbereiding; het voorstel van den heer Jac. Roze- straten om als bijdrage voor dit eeuw feest een «extra-contributie te heffen, werd met algemeen stemmen aangeno men. De deelnemers aan den Stillen Omgang in den nacht van 910 Maart kunnen vanaf hier de reis maken per autobus. KATWIJK AAN DEN RIJN Missie-avond. Pater J. v .d. Voort gaf in het Parochiehuis een interres- sante lezing, verduidelijkt met lichtbeel den. over de Missie in Siam (Thailand). Er was een aandachtig gehoor. Déblokkeering. Voor tuinders is het van belang te weten, dat deblokkee ring van geblokkeerd tegoed vanaf he den kan plaats hebben na uitgebracht advies door het veilingbestuur. LEIMUIDEN R.K. gymnastiekvereeniging. Onder leiding van den heer Reekers worden de oefeningen iedere Donderdag gehou den in de zaal van mej. de Wed. Snee- boer en wel voor de volgende afdeelin- gen: kinderen^ tot en met 10 jaar, meis jes van 11 t.m. 15 jaar, jongens van 11 t.m. 15 jaar. Dames van 16 jaar en ouder en heeren van 16 jaar en ouder. Op 17 Jan. werden de eerste oefenin gen gehouden, waaraan niet minder dan 152 personen deelnamen. Nieuwe leden kunnen zich op de oefenavonden aan melden. Over enkele weken zal de eer ste ledenvergadering gehouden worden, waarin o.a. een bestuur wordt geko zen. LISSE R.K. Volkspartij. De R.K Volks partij afd.' Lisse hield een ledtnverka- denng onder voorzitterschap van den heer .1. A. W. Floor. Na de vaststel- En? der notulen bracht de lieer Darn- hoorn tiitvneri? versla? int van <'e Sta ten Centralever?aderingr, terwijl de heer .1 H. M. Bulten dit deed van de Ka- mcr-Centrale-vergaderins. De candidaat- dekt, dat de zonvulkanen ook radiogolven in den tien-meter- band uitzenden. Deze radio uitzending van de 'zon stoort onze kortegolfontvangers met een intens gesis en „wischt" de kortegalf-uitzendingen uit. Wat r.u nog te wachten staat. De storing van den laatsten tijd zal wellicht een kleinig heid blijken bij hetgeen ons in de komende twee jaar nog te wachten staat. Hoewel wij de radio-activiteit van de zonne vlekken kunnen voorspellen, kunnen wij er, ongelukkig ge noeg, nog niets tegen doen. Deze nieuwe ontdekking van Britsche geleerden heeft iets van doen met de radar-echos van de maan, die door de Amerikanen werden bekend gemaakt. In tegenstelling met het po pulaire geloof, heeft de inten sieve activiteit geen invloed op de algemeene weersgesteldheid, naar meteorologen stellig ver klaren. Anders zouden wij wellicht een of twee hittegol ven kunnen verwachten. stelling voor de leden van de Tweede Kamer vólgde. Na eenige discussie wer den candidaat gesteld de heeren. A. 1 h. van der Ploeg. Haarlem, dr. W. P-js- scibloem, Oegstgeest, P. M. van der Weijden, Zevenhoven, L. G. J. Hey- meyer, Wassenaar, J. W. A. Lefeber, Lisse; Andriessen, Amsterdam, Pater Magister Stokman, Amsterdam, en Jos. den Boer, 's-Gravenhage. Voor de Pro vinciale Staten werden candidaat ge steld na uitvoerige bespreking .te hee ren jhr. mr. dr. van Nispen tot Pan- neiden, Hillegom, A. J. Mesman, Lisse, J. Schrama, Sassenheim, mr. Bohius. Leiden, ir. G. Heymeypr, Wassenaar en mr. Verhage, Wassenaar. Hierna werd het woord gegeven aan den spreker van deze avond, den heer St. Menken, wethouder van Sociale Za ken te Leiden, die het onderwerp be handelde „Meer eenheid, maar hoe". In een glashelder betoog besprak spr. eerst de principieele politieke houdin- van de Katholieken over het algemeen. Katholieken kunnen niet gemist worden, in het politieke leven, doch zij moe ten dit beleven in heel hun doen en laten. Spreker liet uitkomen hoe wij onze principes kunnen uitdragen in het werkelijke leven. Na een korte gedach- tenwisseling en de rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. NOORDWIJK R.K. Middenstandsvereenigiug. Maandagavond vergaderde de R.K. Mid denstanders onder praesidium van den heer J. Thijssen. Mededeeling werd ge daan, dat op 30 Jan. j.l. is opgericht een gewestelijke Federatie voor de Bol lenstreek, waarbij zich 14 afdeelingen aansloten. Bestuur: J. Thijssen, Noord- wijk, voorz.Ransdorp, Lisse, secr. Scholten, Sassenheim. penningm.; v. d. Hoorn, Noordwijkerhout en Turken- burg, Hillegom. Doordat de spr. voor deze avond, pater Methodius, verhin derd was te komen, was kap. Wuysten, uit Lisse, aangezocht om te spreken over zijn belevenissen in het concentratie kamp Dachau. Op zeer eenvoudige maar roerende wijze schilderde zijneerw. liet verschrikkelijke transport naar deze kampen en de nog verschrikkelijker be handeling die wachtte. Daarbij kwam de voortdurende angst, koude, honger en de vele besmettelijke ziekten, de mis handelingen, executies, enz. Met een dankbaar applaus werd deze interessan te causerie beloond. In de rondvraag kwam nog ter sprake het houden van retraite, het bestuur zegde toe, die op de volgende agenda te plaatsen. Hierna volgde sluiting. Gemeenteraad. Dinsdagavond ver gaderde de gemeenteraad onder voor zitterschap van den burgemeester J. R. V. M. J. v. d. Mortel. In zijn openings woord deelde de voorzitter mede, dat in massa was uitbesteed het weghalen van de palen en mijnen op het strand vanaf Hoek van Holland tot Den Hel der, zoodat men mag verwachten, dat spoedig deze obstakels langs onze kust zullen zijn verdwenen. Benoeming leden commissie van toezicht op het lager on derwijs; in de vacature W. de Ruij- ter en K. Sanders werden benoemd C. W. J. W. de Ruijter en E. L. de Witt. Het verzoek van het bestuur der spaar bank Noordwijk en Omstreken om in gaande 1 Januari 1946 de te vergoe den rente aan inleggers te verlagen van 3 pet tot 2.4 peet werd goedgekeurd Verzoek van de R.K.L.T.B. om subsi die voor haar boekhoud- en _bedrijfs- controlecürsus werd toegestaan. In de rondvraag bracht de heer van Leeuwen ter sprake de vacante pmats \an vroedvrouw in Noordwijk. B. en W. houden nog in beraad hierin te voorzien. De lieer Plug brak een lans voor betere verlichting van de Jan Zwanenbrug en het plaatsen vin een lantaarn in het midden van de Hoofd straat. De heer Urlus verzocht om liet toezicht in de Zuidduinen weer te her stellen, hetgeen werd toegezegd. De heer Eichelsheim wees op he. gemis in Noordwijk van goede spoGgelegenhe- den, gymnastieklokalen, badhuis, enz. B. en W. stelden deze spr. gerust, door de mededeeling, dat zij in deze urgent zijn en voor de naaste toekomst pracht plannen hebben ontworpen. De lieer v. Dam vroeg in verband met de waar schuwing tegmi het clandestine gebruik van electriciteit of er reeds overtredin gen waren geconstateerd en of H. en W. er kennis van hadden op we'ke wijze DE NIEUWSTE SNUFJES VAN VOORUITGANG Uit Amerika komen berichten over een nieuw systeem van radio-telefonie, Waarbij één enkele zend- en ont vangstinstallatie 24 en meer telefoon* gesprekken tegelijk kan verwerken. Dit systeem maakt het mogelijk 12 verschillende radio-programma's van 12 verschillende» studio's over één zendstation uit te zenden. In Amerika komt binnenkort de krachtigste electrische locomotief ge reed. Deze „Super Giant" weegt 500.000 kg, is 143 voet lang en kan 50.000 kg lading meer trekken, dan de zwaarste locomotief van thans. In Nederland" heeft de bekende koffie- en theezaak van de Gruyter niet stilgezeten. De Gruyter past bij de fabricage van zijn vele artikelen, in eigen fabrieken de modernste en meest economische snufjes toe. Dit is één van de factoren welke het moge lijk maken, dat de vaste de Gruyter- klant weer 10 'korting ontvangt: voor tien gulden cassabons wordt één gulden contant terugbetaald. Het nieuwste snufje van vooruitgang in •Nederland Ingez-, med. 4095 hiertegen weid opgetreden. B. en W. waren geer feiten bekend, docii zouden zich ,u de e \erstaan met het liocfd van dezen dienst, hierna volgte sluiting. NOORDWIJKERHOUT Wethouder J. v. d. Berg. *1* Maan dagvoormiddag had in de St. Jozefkerk, alhier, de plechtige uitvaart plaats van den heer J. van den Berg, in leven wet- houder-loco-burgemeester dezer ge meente. De overledene was sedert 6 jaar wet houder dezer gemeente en vanaf 1931 lid van den gemeenteraad. Hij was voor zitter van den Boerenleenbank, voor zitter der R.K. Woningbouwvereeniging ,,St.Antonius v. Padua" en organist der St. Jozefkerk sedert de oprichting der parochie. De plechtige H. Mis van Requiem werd opgedragen door den zeereerw. heer Pastoor van der Waarden met as sistentie van oud-kapelaan Vriesekoop en kapelaan de Wit. Aan het zijaltaar droeg oud-kapelaan Schretlen. thans pastoor te Nieuwveen, de H. Mis op. In de kerk merkten we op de burgemeester met wethouder Warmerdam en den tij- delijken wethouder J. v. d. Voet en het bestuur der Boerenleenbank. Vele paro chianen woonden de plechtige uitvaart mis bij. De absoute werd eveneens door den pastoor der parochie verricht als mede _de begrafenisplechtigheden op het kerkhof. Vele bloemstukken bedekten de lijkbaar. Koning en boer EENS was koning Hendrik drik IV op jacht in de Vendöme. In de hitte van de achtervolging raakt hij verdwaald en stiet tenslotte op een boer. die rustig onder een boom zijn middagslaapje deed. „Wat voer jij daar uit? vroeg de koning. „Verduiveld, mijnheer, ik zit hier en wacht tot de ko ning voorbij komt". „Als je bij mij achter op het paard komt zitten, dan zal ik je meenemen en dan kun je den koning naar hartelust be kijken''. Dat liet de boer zich geen twee keer zeggen en spoedig zat hij bij den koning achter op het zadel. Onderwee vroeg de boer: „Waar kan ik den koning nou aan herkennen?" „Je hoeft alleen maar goed op te letten, wie zijn hoed op zijn hoofd houdt. Alle ande ren nemen hun hoed voor den koning af. Na korten tijd bereikten zij weer het gevolg van den ko ning en al de heeren begroet ten den vorst eerbiedig. „Nu zei den koning tot den boer: „Wie is nu de koning?" „Of jij of ik", zei de boer, want alleen wij tweeën heb ben een hoed op ons hoofd". Een Hertog als detective De hertog van Orleans was erg grootsch op een prachtig gouden klokje dat hii had ge kregen. Bij de gewone op wachting, die de hovelingen 's morgens bij hem moesten maken toonde hij het horloge en het ging daarbij van hand tot hand. Tot het op een gege ven oogenblik verdwenen was. Iemand deed hem het voorstel: „De deuren moeten worden gesloten en iedereen moet worden gefouilleerd". „O nee", zei de hertog, maakt U allen maar dat wegkomt voor dat het horlo ge begint te slaan en daardoor hèm verraadt, die er zoo bij zonder veel interesse voor heeft". De heeren verlieten allen de kamer, maar het gouden horloge bleef tusschen de kus sens van de stoel achter. Fransche hoffelijkheid Eens ontstond er een hon gersnood in het gebied, waar in een van de groote vriendin nen van den Franschen K07 ning het bewind voerde. Zi.i had n.l. al het graan in die streek opgekocht en daardoor kon het volk niet aan brood komen. Op een gegeven dag was er een woedende volks oploop voor haar kasteel en een compagnie musketiers kreeg bevel: „op het canaille te schieten". De kapitein, zijn naam is bewaard, en hij heet te d'Avignan, trad voor het woedende volk, boog met zijn hoed in den hand en riep: „Dames en heeren. ik heb be vel gekregen op het canaille te schieten. Ik verzoek dus, dat alle fatsoenlijke menschen zich zullen verwijderen". In een minimum van tijd was de volksoploop uit elkaar en was er niemand meer te zien. Ruffsche blut en een Fransch antwoord De 18de eeuw was de tijd van de Fransche revolutie en de Fransche emigratie. Een Fransche baron bevond zich op het gebied van een Duit- 'schen graaf, die met dit Fran sche bezoek niets was ingeno men. En bij de eerste de beste ontmoeting tusschen deze twee sprak de Duitsche prot- ser: „Ik geef U 24 uur om mijn land te verlaten". „Pardon monsieur", ant woordde de Franschman, „ik heb nog geen tien minuten noodig". De Koning zei: „Dood aan den Koning" Bernadotte was een van de koningen, die door Napoleon op den troon waren geholpen. Hij voerde het bewind over Zweden. Op een goeden dag werd hij zwaar ziek en de doktoren vonden het noodza kelijk hem ader te laten. Maar hij verzette zich uit alle macht. Toen het hem echter steeds slechter ging, sprak hii tot den dokter, die uitermate verbaasd was over de weige ring van den koning: „Goed, ga je gang dan maar als je me beslist ader wilt laten, maar je moet me met een eed be loven, dat je aan niemand zult zeggen, wat je te zien krijgt". De dokter zwoer den eed en was hevig nieuwsgierig. Toen hij de mouw van den koning omhoog deed, zag hij op den koninklijken arm, prachtig getatoueerd, een Jacobiiner muts en daaronder geschre ven: „Dood aan den koning". Hij kende hem Minister Talleyrand, be rucht en bekend uit de Fran sche geschiedenis, werd ern stig ziek. Toen de genezing uitbleef en niets hielp, ging de Koning Louis Philippe zijn minister bezoeken. „Sire", klaagde Talleyrand, „ik lijd hellepijnen". „Nou al!?" zei Louis Phi lippe. VOORSCHOTEN R.K. Kiesvtreeniging. Maandag avond vergaderde de R.K. VoiksnartiJ, afdeeling Vooischoten onder leiding vtn den heer 3. P. de Kousemacker. Na de behandeling der ingekomen «nuk ken, waarbij een schrijven var dr. C. j. Kerkhof en G. G. Lips, die als be stuurslid bedankten, wegens drukke weikzaamkeuen kwam bestuursverkie zing van 2 icden aan de orde Tot be stuursleden in deze vacatures werden gekozen de heeren: Jac. Schrama en G. van der Hulst, die de benoeming aannamen. Tot iand:daten voor de Twee Je Ka mer werden gesteld de heeren dr. Kcr- tenhorst, pa e- Stokrnann en' G. van der Akker, en \ocr de Provinciale Staten: mr. P. M. Bols'us, B. P. de Xoasemae- kc IJ. For aiiier en G. van den Akker Burg. Stand. Geboren: Augustinus Antonius Adrianus z. van A. A. A. van den Bos en M. J. H. Verbeek; Thomas Gerardus Ignatius z. van D. A. Hogen- elst en P. Puijk. Overleden: Cornelia Verhoog d. van A. Verhoog en C. Boon 11 mnd.; Eg- bert Willem Bouwman 73 j.Johanna Jacoba Louise van der Werff echtgen. van Lodewijk Bernardus Brussé 76 j. Johannes Maria Meijster echtgenoot van Maria Catharina Ripken 39 j. Ondertrouwd: P. J. J. de Bruijn 23 j. te Bussum en G. C. Duivenvoorde 23 j.H. J. Zonneveld 23 j'. en E. J. M. van Haasteren 23 j. Gehuwd: M. Ellinghaus 31 j. te Rot terdam en J. van Vliet 20 j. POLITIERECHTER STRAFT. Omdat hij niet kan werken. Omdat C. van Z. te Leiden vanwege jle rheuinatiek niet kan werken, be weegt hij zich op het misdadige pad. „Zeg maar dat je in de upper ten van de Leidsche onderwereld zit", merkte de Officier op. toen verdachte zich over het feit beklaagde, dat hij nu al een jaar in de gevangenis zit. Niet vanwege den rijwieldiefstal die hij te Leiden pleegde, en en waarvoor de Officier thans zes maanden gevangenis straf vroeg, die de rechter grif gaf. Laf. ■Met hun vieren hadden ze in den kap perswinkel te Leidschendam van B. af getuigd, maar dat was G. W. van L. nog niet genoeg, want hij gaf den reeds bloedenden man nog een stomp in het gelaat toe. En. het was nogal zijn oom die dit alles onderging. Er was stevige ruzie geweest over bonnen, en vol gens van L. stond hij in het gelijk. Doch in elk geval bij de mishandeling niet, en de Officier vond het een laf geval, waar voor hij 40.— boete of 20 dagen hech tenis vorderde, waartoe de rechter ver oordeelde. „Neem dien hond maar mee", had de man gezegd aan wien de zwarte bond toebehoorde, die door J. A. N. K. te Leiden zou zijn gestolen, of geheeld. De Officier nam het laatstgenoemde aan. al geloofde hij dat verdachte het dier zoo maar mee genomen had. en verkocht. Uit de derde hand was de hond terug gekomen. Vier maanden gevangenisstraf vorderde de Officier; het vonnis 25.— boete of 10 dagen hechtenis, en voor waardelijk twee maanden gevangenis straf met een proeftijd van drie jaar. Hoe was het mogelijk! Daar wandelde mej. J. over de Leid sche straten, toen de japon, die ze droeg, herkend werd door iemand, die de japon vermist. Dat kwam zóó. Die juffrouw had per briefpost de japon r.aar een kennis verzonden, die de ia- pon echter nimmer ontving. En. daar pronkte nu mej. J. mee. Die was er aan gekomen, doordat haar vader als hulpbesteller bij de poste rijen werkzaam was. en zich den brief met inhoud had toegeëigend: Dat bekende hij nu, doch gezien de gunstige inlich tingen vorderde de Officier zes maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Vonnis con form. OLYMPISCHE SPELEN EEN VELDSLAG? De vice-voorzitter van den Australischen Zwembond ver klaarde op een bondsvergade ring: „Olympische Spelen zijn niets anders dan een veldslag tusschen landen en ik hoop dat ze nooit meer zullen worden gehouden. Er was altijd veel te veel geharrewar over het benoemen van officials en te veel twist over de uitslagen en de taalmoeilijkheden". De bond besloot ondanks deze uitlating zoo spoedig mogelijk voorbe reidende maatregelen voor de Olympische spelen te treffen. LEIDSCHE VOETBALBOND. Uitslagen Zaterdag 2 Februari 1946. Ie klasse: Quick B. 2Katwijk 1 3I. 2e kl. A: T. en D. 1Leiden 2 2—1; Ter Lcede 2—A.R.C. 3, Ter Leede niet opgekomen. 2e klasse B: Katwijk 3—Rijnsb B. 3 4—1: Leiden 3—Koudekerk. Leiden niet opgekomen. 3e kl.Lisser B. 2—Noordwijk 3 46. Jun. A: Warmunda (A)C.N.V. 4—1. Zondag 3 Februari 1946. 3e klasse B: Roodenburg 4L.F C. 7 7—1. Jun. A., Afd. A: AlphiaAlpben 4-0.

De Burcht | 1946 | | pagina 3