De Vereen. Volkeren eensgezind in verontwaardiging Een georganiseerde rooftocht Rede van SïSoSotof radio Oom victor_ Van den held Jan Trompetter T N de algemeene commissie van de Vereenigde Naties werd -*■ gistermiddag sensatie verwekt, toen Dr. Manoeilsky, het hoofd van de Oekraïnsche delegatie, een door de delegatie yan Uruguay ingediende motie als fascistisch bestempelde. In deze motie verzocht genoemde delegatie opdracht te geven aan het tribunaal te Neurenberg de doodstraf op de oorlogsmisdadigers niet toe te passen. Wel doodstraf voor oorlogsmisdadigers Manoeilsky zeide, dat indien zocht Uruguay derhalve de hij niet wist, dat deze motie van een delegatie bij de U.N.O. afkomstig was, hij zou hebben aangenomen, dat zij uit Nazi- Duitschland stamde. Hij her innerde de delegatie van Uru guay aan de honderduizenden burgers die in Kief, de hoofd stad van de Oekraïne, door de Duitschers waren vermoord en aan de duizenden paren schoenen, toebehoorend aan de kinderen, die in de Nazi gaskamers zijn omgebracht. Dit voorstel, aldus Manoeils ky, is een bedreiging voor het bestaan van de U.N.O. en ik beschouw haar als een diepe- wonde, toegebracht aan het Europeesche geweten. Sprekend met diepe ontroe ring en kennelijk met ingehou den woede, verklaarde Ma noeilsky, dat de motie van Urugay niet op de agenda mocht worden geplaatst. Hij waarschuwde de commissie, dat indien dit voorstel voor de algemeene vergadering kwam, zulks zeer ernstige gevolgen zou hebben. „Gewoonlijk bezigt men andere woorden." In zijn antwoord zeide de af gevaardigde van Uruguay, Fer nandez y Medina: „De woor den, die wij zoojuist gehoord hebben, plegen in internatio nale vergaderingen gewoonijlk niet gebezigd te worden. Wij zijn ons tenvolle bewust van hetgeen de Duitsche invasie voor Rusland, de Oekraïne en Polen heeft beteekend. Ons voorstel wil niet de verant woordelijkheid van hen, die deze misdaden hebben bedre ven, verzachten. Uruguay is echter van meening, dat le venslange opsluiting een har dere straf is dan de dood, overtuigd als wij er van ziin, dat de betrokken oorlogsmis dadigers de zwaarst denkbare straf moeten krijgen." „Jullie hebben de Duit schers niet meegemaakt", zegt Spaak. De voorzitter, Spaak, zeide er zeker van te zijn, dat de de legatie van Uruguay zich er niet van bewust is geweest, welk effect haar motie op Europeanen moest maken. De algemeene vergadering wordt hiermede in een zeer moeilijke positie gebracht. Spaak ver motie in te trekken. Gromyko, de Sowjet-Russi- sche vertegenwoordiger, steun de dit verzoek en zeide, dat zelfs de bespreking alleen reeds van een dergelijk voor stel beleediging zou zijn voor de vergadering en voor alle fatsoenlijke menschen over heel de wereld. Weer ingetrokken. De delegatie van Uruguay heeft medegedeeld, dat zij haar motie voorloopig intrekt en dat zij opnieuw met haar re- geerinp in overleg zal treden. SAMENWERKING VERSTE VIGT VOEDSELPOSITIE. Het herstel van onze voed selpositie is een moeizaam pro ces, maar dat er flink wordt aangepakt, leeren ons de Ho- nig's Fabrieken te Koog aan de Zaan en Nijmegen, waar met man en macht gewerkt wordt, om elk Nederlandsch gezin zijn aandeel te verzekeren van al wat de Honig's Fabrieken fa- briceeren. Het gaat natuurlijk niet altijd zoo vlot als men wel zou wenschen, maar de mede werking van de betreffende autoriteiten en bovenal van de winkeliers en grossiers stelt Honig's personeel in staat zijn volle energie te geven aan de productie en de eerlijke ver deeling van de uitmuntende Honigs artikelen, die van zoo groot belang zijn voor het be houd van onze volksgezondheid, inzez. med. *1176 De „kunstliefde" der Nazi's HOE intensief de Duitsche „kunstliefhebbers" ons land be werkt hebben, blijkt uit vele gegevens vervat in een rap port van den directeur der stichting Nederlandsch kunstbezit over den export van kunstschatten naar Duitschland. Bij gelegenheid van de ver kiezingen in de Sovjet-Unie, heeft de Min. van Buitenl. Za ken, Molotof, een rede gehou den, welke hij begon met te verklaren, dat van ideeën in het buitenland over een regeerings- wisseling in de Sovjet-Unie ge zegd kan worden, dat de wensch de vader is van de gedachte. Geen avontuurlijke zucht naar oorlog. Molotof legde de nadruk op de machtspositie van de Sow- jet-Unie, verkregen door een democratische ontwikkeling van haar nationale doelstellin gen. ,,Wij hebben er altijd naar gestreefd kalmte te brengen in I international aangelegenhe- Keulen loopt groot gevaar over-den, steeds bedacht op de op- stroomd te worden. Men verwacht, dat I positie van reactionaire krach- het water van den Rijn, dat reeds 6 ten in de kapitalistische lan- voet is gestegen, nog hooger zal ko- den_ Dank zy de strijdkrachten men ^etstaa^erikaansche bestuur in is het land nu vrij van buiten- Duitschland heeft zich bereid verklaard4 landsche inmenging in interne eenige honderden Nederlandsche, Belgi-, aangelegenheden, en het vraagt nu een lange periode van vre de. Het Russische volk wil nu zijn eigen cultureele, socialis tische leven ontwikkelen Daarom is het Russische volk zoo waakzaam wanneer er pro blemen ter sprake komen, die de kiemen van het verstoren van den vrede en de internatio nale veiligheid in zich dragen. sche en Fransche vaartuigen, die zich thans op Duitsche waterwegen bevin den, terug te geven. voor Donderdag. HILVERSUM I 301 M. 6.15 Hélèn, Ludoloph, Corry Jan senReder en Simon C. Jansen. 7.Nieuwsberichten. 7.18 Programma-overzicht. 7.20 .Sneeuw, en Ijs". 7.40 .,De vaart der volken". 8.Nieuws in het kort. 8.05 Gevarieerd avondproar 9.Declamatie. 9.20 Orgelspel. 9.45 Harmonie-orkest. 10.Nieuwsberichten. 10.15 Het actueel halfuur. 10.45 Zangrecital. 11.15 Gramofoonmuziek. 11.50 Schriftlezing. HILVERSUM 11. 415 M. 6.Nieuwsberichten. 6.15 Les Gars de Paris. 6.45- Sportbeschouwing. 7.— En nu naar bed..., 7.05 Radiocabaret Toon Her mans. 8.Nieuws in het kort. 8.05 Regeerings-Voorl. dienst. 8.20 Concertgebouw A'dam. 10.20 Ouderen en jongeren. 10.30 Dansorkest. 11.— Nieuwsberichten. 11.15 ..Kris-Kras door Disco- land". Goering, opkooper No. 1. Goering heeft volgens dit rapport wel het voorbeeld ge geven van een bijzondere kooplust. Hij had reeds vóór den inval in Nederland zijn verlanglijstje opgesteld en zond onmiddellijk opkoopers uit; zoo heet het in dit rap port. Hiervan waren de voor naamste Cranach, Hofer, Gritz- bach, Lohse en Miedl. De laat ste was reeds lang 'als bankier in Nederland gevestigd en nam de bezittingen van goudstikker over, zoodat Goering daaruit de eerste keuze had. Voorts had de S.S. in Neder land twee eigen opkoopers en stroopten ook directeuren van Duitsche Musea het land af. Goering liet de kunstschatten in het Louvre indeelen in vier categoriëen: Ten eerste de ob jecten waarvan de Fuehrer zelf de bestemming zou vast stellen. Ten tweede: de objec ten die zouden worden toege voegd aan de collectie van den Rijksmaarschalk. Ten derde: objecten die onder Rosenberg's autoriteit vielen, en ten vierde: d_ stukken, die in aanmerking kwamen om te worden toege voegd aan Germaansche Mu sea. Goering werd ervan beschul digd groote hoeveelheden van het geroofde bezit ten eigen bate te hebben aangewend. De aanklager behandelde in dit hoofdstuk ook de roof uit Ne derland en stelde Seyss In- quart in hoofdzaak aansprake lijk voor hetgeen uit ons land naar Duitschland is getrans porteerd. Het gaat niet over hetgeen doo- soldaten individueel als „krijgsbuit" is meegesleept, zeide Gerthoffer, doch om een georganiseerden en gedis- ciplineerden rooftocht. Niet zonder humor was het toen Gerthoffer opmerkte, dat Goerings belofte na zijn cfood al zijn verzamelingen aan het rijk te vermaken, hem even min kon ontlasten als Hitiers testamenteele beschikking dat al zijn kustschatten aan zijn ge boortestad moesten komen, de schuld van den Fuehrer kon uitwisschen. Enkele cijfers. In Frankrijk hebben de Na zi's een speciale voorkeur aan den dag gelegd voor de impres sionisten en de moderne school uit de negentiende en twintig ste eeuw. Renoir, Degas, Ma net, Monet, Matisse en Picas so behoorden tot hun favorie ten. Maar de aanklager citeer de ook rapporten van den of- ficiëelen roofdienst waarin met blijdschap werd melding ge maakt van aanwinsten van Rembrandt, Rubens, Hals, Ver meer, van Dijck, Salomons, Ruysdael, de Hoogh en van Ostade. Dezelfde rapporten vermel den dat in deze beperkte pe riode 21903 objecten uit 203 particuliere verzamelingen in Frankrijk waren buitgemaakt, meerendeels schilderijen doch ook beeldhouwwerken, textiel en porcelein. 137 wagons wa ren ermee gevuld. Uit de Fransche bibliotheken werden 550 duizend deelen ge roofd en uit de Nederlandsche 130 duizend, waarbij het bezit van vrijmetselaarsbibliotheken. Het rapport schat de waarde der Hollandsche boeken en handschriften, die naar Duitschland gingen op 30 tot 40 millioen mark. Uit Frank rijk, Nederland en België sa men werden voorts 29438 wa gons antieke meubelen ge roofd. Een belangrijk deel van Gerthoffers rede werd besteed aan Nederland en Seyss In- quart had dan ook weer geen prettigen dag. Fascisme daar. hier, fascisme Dat is het geval wanneer, aldus Molotof, onze Westelijke geallieerden nog Duitsche strijdkrachten op de been hou den. Zij hebben deze overigens nu ontbonden. Het is ook het geval wanneer de geallieerden in Italië de Poolsche fascisti sche strijdkrachten van Gen. Anders blijven ondersteunen. Ook het bestaan van een regi ment Wit-Russen in de Wes- AANVULLING BONNENLIJST Voor de tweede helft van de 2de periode 1946 (3 t/m 16 Fe bruari 1946). Elk der volgende Bonnen geeft »echt op het koo- pen van: Bonkaarten KA, KB. KC 602. 735 250 gram jam, stroop enz. 736 50 gram thee. 737 100 .gram gedroogde zuid vruchten. 738 250 gram waschpoeder. B71 1 K.g. Aardappelen. Bonkaarten LA, LB, LC 602 A04 Melk 1J4 Liter melk. B04, C04 Melk 3 Liter melk. O 10 Aardappelen 2 K.g. Aard appelen. Bonkaarten KD, KE 602. 835 250 gram jam, stroop enz. 836 100 gram gedroogde zuid vruchten. 837 250 gram waschpoeder. Bonkaarten LD, LE 602. D04, E04 Melk 5 Liter melk. 510 Aardappelen 1 K.g. Aard appelen. Tabakskaarten enz. T 12 2 rantsoenen tabaksar tikelen (geen importcigaretten) V 12 100 gram chocolade of suikerwerken. X 12 100 gram chocolade of suikerwerken. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 8 Febr. a.s. van des morgens 8 uur af worden gebruikt, met uitzonde ring van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 11 Februari mag worden afgele verd. Het Kindermeisje De veertigjarige vrijgezel „Oom Victor" beweert, dat hij het eer ste mannelijke kindermeisje van Engeland is. Hij is n.l. bij een so cialen dienst, die kindermeisjes stuurt om op kinderen te passen, als de ouders hun uitgaansavond hebben. Vier avonden per week be zoekt hij verschillende huizen en houdt toezicht op acht kinderen tusschen den leeftijd van acht maanden en vier jaar. Oom Victor houdt van ziin baan tje en is van meening, dat man nen beter geschikt zijn voor kin dermeisje dan vrouwen. Mannen hebben meer geduld en meer ver nuft om kinderen bezig te houden. Hij vertelt den jongens sprookjes. De meisjes helpt hij met het aan- kleeden van poppen. (Ook overdag denkt de vrijge zellen-oom Victor aan kinderen. Hij repareert namelijk kinderwa gens). telijke bezettingszones van Oostenrijk is een hinderpaal voor het kweeken van een goede verstandhouding. Geweer aan den voet. De Sowj et-Unie bezit niet zulke oorlogszuchtige avon tuurlijke groepen, als onder de heerschende klassen in zekere andere staten bestaan, waar imperialisten reeds de gevaar lijke praatjes over een derden wereldoorlog aanmoedigen. Ware voorstanders van vrede en internationale veiligheid zullen in de Sowjet-Unie een trouwen bondgenoot en een veiligen steun blijven vinden. Dit beteekent niet, dat wij on achtzaam zijn aangaande de macht van het Roode Leger en onze marine. De Sowjetregee- ring en de leiders van het le ger doen al hetgeen in hun ver mogen ligt om zich te verge wissen dat ons leger in geen enkel opzicht wat de laatste types van bewapening betreft inferieur zal zijn aan het leger van eenig ander land. Belangen van Rusland en het communisme zijn de zelfde. Op economisch terrein moe ten wij de zeer ontwikkelde kapitalistische landen in Euro pa en de Ver. Staten inhalen en wij moeten dit probleem in zoo kort mogelijken tijd oplos sen." Molotof besloot met de woorden: „Wij moeten ons al tijd bewust blijven van het feit, dat de belangen van het communisme en die van ons land een en dezelfde zijn". Neen, dat was gemeen van dien verkeersagent. Die liet Tobias nog rustig passeren, stak toen zijn witte handschoen in de hoogte tegen Jan Trompetter en wenkte, dat ze van rechts mochten doorrijden. Dat mocht Jan Trompetter er niet bij laten zitten, om het gouden dansschoentje van juffrouw Marjolein niet, en om de pook van vrouw Isabel nog minder. Dus riep hij tweemaal „Hu! De schimmel schudde zijn manen en zette opnieuw vaart. Maar het is goed, dat de verkeersagent, die natuurlijk kolossaal sterk was en soms rake klappen kon uitdelen, de groentewa gen van achter kon beetgrijpen. De wagen stond met een ruk stil, zodat de struiken boerenkool en de kistjes belle. euren pardoes op de keien kletterden. Maar dat was maar heel goed. Want het peerd met zijn ruiter lan Trompetter schoot eens zo hard voor uittot groot geluk van Christientje van notaris Lommelaars van Paperassen, die alleen maar oog had voor haar poppenwagen en nu precies tussen de stilstaande wagen en het rennende peerd doorwan delde en de pop een standje gaf, dat ze maar niet rustig wou slapen.

De Burcht | 1946 | | pagina 2