RECHTSZAKEN Duur betaalde bescherming Een onthulling over Japans capitulatie HIJ HAD GROOT GELIJK. OM GEVING Een mensch heeft zoo zijn gedachten.... t de cmde dolpbkekk Het Amsterdamsche Bijzon dere Gerechtshof behandelde gistermiddag de zaak tegen Ni- coiaas Joh. van Straaten 47-ja rig sportterreinbewaker te Haarlem. Deze man stond te recht omdat hij te Haarlem in November 1843 gebruik heeft gemaakt van de gelegenheid hem door den vijand geboden, Joden bij zich te doen onder duiken tégen betaling van 3000 gulden ineens en circa 300 gul den per maand pensionkosten. Bovendien was hem ten laste gelegd dat hij heeft gedreigd het echtpaar Stassen en de on dergedoken G. Leeuwin met eohtgenoote te zullen meene men naar den Sieherheitsdienst te Amsterdam, doch na eenig gepraat bereid bleek voor 200 gulden de zaak te laten loopen en de familie Stassen zoowel als het Joodsche echtpaar Leeuwin met rust te laten. Leeuwin werd hierdoor bewo gen tot afgifte van die 200 gul den. Bij dit laatste geval was hij vergezeld door een ander persoon. Verdachte ontkende. Hij gaf als verklaring voor- het eerste geval dat hij tenslotte door me delijden bewogen tot hulo aan den Jood Worms en echtgenoo- te is overgegaan. Deze Worms drong hem de geldelijke vergoe ding op „om gewaarborgd te zijn van veilig onderdak". De uitvoerige getuigenver klaring van G. Leeuwin beves tigde het tweede deel van de dagvaarding. „Zonder eenigen twijfel is deze 'man de chan teur", antwoordde getuige op een desbetreffende vraag van den president. Mevrouw Stas sen verklaarde nog dat ver dachte 2000 gulden had ge vraagd maar Leeuwin wilde niets betalen. Op haar aandrin gen heeft hij tenslotte 200 gul den gegeven. Ook zij beweerde zich niet in den persoon van verdachte te kunnen vergissen. Uit verklaringen van eenige getuigen a décharge bleek dat verdachte verdienstelijk ille gaal werk heeft verricht; daar voor heeft hij ook van 7 Maart tot 29 October 1943 o.a. in Vught gevangen gezeten. Het Hof schorste de behande ling dezer zaak tot Dinsdag 12 Februari. Het eerste Japansche aanbod voor onvoorwaardelijke capitu latie werd ontvangen op 25 Juli 1945, twee weken voordat de Sow jet-Unie aan den oorlog ging deelnemen en 13 dagen voor het loslaten van de eerste atoombom. Aldus heeft de ka pitein-ter-zee Zacharias ont huld, de chef van den dienst voor de „psychologische oorlog voering" tegen Japan. Hij voegde hieraan toe, dat de Ver. Staten niet het voornemen hebben hun troepen uit Japan terug te trekken alvorens de zekerheid te hebben van het bestaan een er Japansche regee ring, die gekozen is met den vrijelijk uitgesproken wil der bevolking, en alvorens zij van oordeel zijn, dat de toestand in dit land zoodanig is, dat het den wereldvrede nooit meer kan bedreigen. DRAAGT ELKANDERS LASTEN. Uit een te Washington gehouden enquête is ko men vast te staan, dat 68 pet. der bewoners bereid zijn ten behoeve van Euro pa en Azië opnieuw de dis tributie van levensmidde len te aanvaarden. 44 pet. wilden ook wel een extra belasting opbrengen om de volkeren in de bevrijde landen te helpen. 38 pet. hadden geen bezwaar te gen belasting en distribu tie voor dit doel. S CHOENF ABRIKANTEN BEZITTEN GROOTE VOORRADEN. Maar de winkeliers hebben een tekort aan bonnen. Op de gistermorgen in „Kras- napolski" te Amsterdam ge opende contactbeurs voor fabri kanten, winkeliers en agenten in schoenen, hebben eenige fabrikanten thans groote voor fabriekanten thans groote voor raden schoenen bezitten, terwijl daarentegen de winkeliers een tekort aan bonnen hebben, zoo dat de voorraden niet gedistri bueerd kunnen worden. In verband hiermede werd aan den minister van handel en nijverheid en aan het rijks bureau voor huiden en leder een telegram gezonden van den volgenden inhoud: „Schoenfabrikanten, schoen winkeliers, grossiers en agenten m schoenen, in grooten getale bijeen op de eerste contact- beurs in bevrnd Nederland, ernstig verontrust over en in groote moeilijkheden gebracht door de wijze van bonnenuitgif ten in de laatste maanden, drin gen met klem aan op direct verhoogde en regelmatige uit giften van schoenenbonnen, waarvoor bij fabrikanten en grossiers voldoende voorraden aanwezig zijn". SPOORWEGONGELUK BIJ GRONINGEN. Geen ernstige ongelukken. Hedenmorgen zijn bij blok- post 2 onder Groningen, een passagierstrein en een goede rentrein op elkaar ingereden. Slechts één reiziger werd licht gewond, terwijl tien rijtuigen ontspoorden. De trein uit Gro ningen was om 05.02 van het station vertrokken en is om 05.06 op een goederentrein uit de richting Assen gereden. De oorzaak van dit ongeval is vermoedelijk te wijten aan het rijden door een onveilig staand sein. Het reizigersvervoer WOTdt over goederensporen ge leid, het publiek moet echter mét groote vertraging op dit traject rekening houden. Mor gen zal de lijn weer hersteld zijn. WEERSVERWACHTING. Tot Donderdagavond. Aanvankelijk somber weer met plaatselijk lichte regen of motregen. Later in het N.-W. van het land brekende bewol king met eenige daling van temperatuur. Meest matige wind tusschen West en Zuid- West. ER ZIJN ALTIJD NOG MOFFEN! De C.C.D. houdt op de meest onverwachte oogenblikken op de stations en in trams, in trei nen en in bussen een oogje op den gaanden en komenden man (en vrouw). En zoo ge beurde het dezer dagen aan een Nederlandsch station van de Nederlandsche Spoorwegen, dat Nederlandsche ambtenaren boter en zeep, kaas en. tabak, koffie en thee, alle Nederland sche producten opspoorden bijeen Mof. Dit exemplaar van het Duit- sche volk reisde dus nog rus tig door Nederland en zette de zwarte handel, die hij blijk baar ook had gedreven toen ze hier heer en meester waren, brutaal voort. Hoelang zullen we het nog moeten beleven, dat dergelijke sujetten rondloopen? De eene keer worden ze door het M.G. gebruikt om automobilisten aan te houden op de Veluwe, en een andere keer zijn de moffen de compagnons in de zwarthandel. Professor Laski is een van die socialisten in Engeland, die meer naar communisme zweemt dan dat hij er wer kelijk waarachtig sociale be grippen op na hoijdt. Het was deze professor Laski die ook eenige onheb belijkheden en onvriende lijkheden lanceerde aan het adres der Nederlandsche Re geering en aan het door haar in vroeger tijden en nu ge voerde beleid in Neder- landsch-Indië. Deze professor Laski had dezer dagen passage gekre gen op een schip om van En geland naar Amerika te gaan. Een jonge Amerikaan- Francis Rowland, die gedu rende den oorlog met een Engelsch meisje is getrouwd, heeft een brief geschreven aan den voorzitter van de Labour-partij. De jonge Amerikaan schrijft in deze brief letterlijk: „Ik heb door te vechten tegen de Nazi's en door mijn leven in de waag schaal te stellen méér voor de zaak der geallieerden ge presteerd dan Uw Professor Laski, met al zijn praten en redevoeringen en daarom zou ik U willen verzoeken: „Laat die prof. Laski nog maar een tijd in Engeland blijven en geef zijn passage biljet, dat ik U direct betalen zal, maar aan mijn Engelsche ons huisgezin opbouwen." vrouw. Dan kunnen wij ten minste samen in Amerika We weten jammer genoeg niet, of die jonge Amerikaan en zijn vrouw plaats op een schip hebben gekregen, maar we gunnen Prof. Laski van harte dat ie thuis moet blij ven. land er toe medewerken de huldiging Woensdag 6 februari: Achter-Nieuw- MET ZEER GROOTE VREUGDE heeft Katholiek Nederland kennis geno men van de plannen tot groote Kerke lijke huldiging van onzen Nederland- schen Prins der Kerk Z.Em. Kardinaal Aartsbisschop. Met even groote blijd schap mochten de Katholieken van het Bisdom Haarlem, de voor het Bisdom dcor Z.H.Exc. Mgr. Huibers voorge schreven kerkelijke plechtighe'd op 28 Februari, vernemen. jammer is het, dat deze piechtigneid niet op een Zondag kan plains "nebben, zoodat alle Katholieken aan dit kerke lijk feest kunnen deelnemen. Maar daar om doen wij een beroeo op a'e insiei- lmgen van Overheid en semi-Overheid, zoowel als aan alle werkgeveis o.n op 23 Februari a.s. hun katholiek personeel in de gelegenheid te stellen de plechtige H. Mis die in alle kerken van het Bis dom Haarlem wordt voorgeschreven te kunnen bijwonen. Neen ne-t is niet de bec oeling er een feestd a g van te ma ken maar wel wil ook de Katholieke werkende bevolking deelnemen aan dit offer van dank en gebed. Gezien het vele werk. dat Kardinaal de Jong voor het Vaderland gedaan heeft tijdens de bezetting, zullen alle weldenkende oprechte werkgevers gaar ne hun katholieke werknemers de ge legenheid geven aan deze grootsche kerkelijke huldiging, in denvorm van offer en gebed, deel te nemen, terwijl m.i.z. instellingen van Overheid en semi-Overheid de plicht hebben te be palen, dat op 28 Februari al het Ka tholieke personeel in de gelegenheid wordt gesteld deze kerkelijke plechtig heid bij te wonen, niet voorzoover de dienst zulks toelaat (want dan komt er niets van terecht), maar onvoorwaarde lijk! Moge op deze wijze geheel Neder- van den Kardinaal Aartsbisschop volle dig te doen slagen. Het Bestuur van de Afd. Hille- gom en Omstreken van den Ned. R.K. Bond van P.T.T.-personeel „St. Petrus". F. C. VAN LIEROP. Secretaris. BODEGRAVEN Uitreiking nieuwe bonkaarten voor de derde periode 1946 (17 Febr. t.m. 16 Maart 1946). In het tijdvak van 6 t.m. 14Februari 1946 zullen in den Distribu tiekring Bodegraven de nieuwe bon kaarten worden uitgereikt voor de Je periode 1946 (17 Febr. t.m. 16 Maart 1946). De uitreiking zal volgens onderstaand overzicht plaats hebben. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat de in uw bezit zijnde bonkaartjes LA, LB, LC, LD en LE 602 voor vleesch. melk en aardappelen ook tijdens de 3e periode 1946 (dus t.m. 16 Maart a.s.) geldig zijn. Men beware der halve deze kaartjes. Wat moet worden medegebracht. Me degebracht moeten worden de Tweede Distributiestamkaarten en de daarbij be- hoorende inlegvellen GA t.m. GE. 508 van alle gezinsleden. Zelfverzorgers. Zelfverzorgers moeten bij deze uitreiking op dezelfde dagen komen als de niet-zelfverzorgers. Zij ontvangen derhalve geen speciale op roep. Hierop dient speciaal gelet te \yorden. Wijze van uitreiking. Uitgereikt wordt: a. een bonkaart KA 603 tegen inlevering van den bon A 24 van het inlegvel C,A 508; b. een bonkaart KB 603 tegen inle vering van den bon B 24 van het inleg vel GB 50S; c. een bonkaart KC 603 te gen inlevering van den bon C 24 van het inlegvel GC 508; d. een bonkaart KD 603 tegen inlevering van den bon D 24 van het inlegvel GD 508: e. een bonkaart KE 603 tegen inlevering van den bon E 24 van het inlegvel GE 508 Overzicht van de uitreiking der bon kaarten: Voor Bodegraven en Zwam- rrierdam: in het Beursgebouw, Nieuwe Markt 6, te Bodegraven van 912 uur en van 24 uur. door C. van Brabant II Tusschen de veertig jaren, die zijn voorbij gegaan en nu, liggen een paar eeuwen. Toen ik in Huizinga's „Herfsttijd der Middeleeuwen" het hoofdstuk las, dat handelt over 's levens felheid, behoefde ik slechts aan mijn jeugd en aan mijn historische geboorte plaats te denken. Inderdaad, 's levens felheid in een klein plaatsje, eerder en feller dan op den Sclieveningschen boulevard of in een bioscooptheater. Of dacht ge, dat de groote stad, dat uw boulevard, uw flat, uw protserige meubels, uw cinema u eerder met 's levens felheid in aanraking bracht? Omdat gij nauwelijks naar een vliegmachine kijkt, terwijl wij het huis uithollen, wanneer de roep: „een auto! een auto!" weer klonk en mijn ouders hetzelfde deden voor een fiets, welke in aantocht was? Vindt gij, dat uw krassende radio u zooveel meer cultuur thuis brengt, dan wij ontvingen van den blin der organist in onze oude dorpskerk, of van onze harmonie die in den heeten, drogen zomer van 1911 den eersten prijs behaalde op het concours der fanfares? Ja, ik weet het-best, de gro .i- te-stadsbewoner denkt, dat hij wat méér is dan de dor peling. Hij denkt vooral, dat hij meer van het leven ge niet. Hij is b ij, terwijl de dorpeling niet eens weet, hoe hij zijn huzarensalade -- die hij overigens niet belieft. uit de automaat moet krijgen. Een wereld van automaten, d a t is de groo te stad, waarin voor de men- schen wordt gedacht, terwijl in de late middeleeuwen, waarin ik mij nog thuis voel, persoonlijkheden leefden zoo als de koster, die uit dc kerkdakgoot sprong, zonder er aan dood te gaan. De groote stad maakt oppervlak kig. De menschen zijn er nooit meer alleen en zij dra gen er zorg voor. niet al leen te zijn. De dood mag er niet worden genoemd. Doet men dit toch. dan wordt men yoor pessimist uitgekreten, alsof men een onheil heeft afgeroepen. Hoe vertrouwd waren wij met het leven en dus ook met den dood. De kinder sterfte bedroeg volgens de later gemaakte statistieken zoo ongeveer 15 op de 100 terwijl thans als er eens geen oorlog is, slechts 4 a 5 van de honderd baby's bin nen het jaar na hunne ge boorte naar den hemel gaan, en de 11 a 12 anderen daar voor eerst den oorlog of de vrede moeten doormaken. Bij ons stierven dus veel kinderen. Het was de gewoonte, dat wij naar de dooie kindjes gingen kijken. Wij brachten een bloemetje mee, dat wij heel bedeesd op het witte kleedje legden. Ik heb nooit medelijden gehad met die kindertjes, maar als ik nu denk aan de bedroefde moeders, die met de purt van hun schort de tranen wegpinkten, aan die moe ders met hun meest talrijke kroost, die toch van d i t kindie het allermeest hielden, dan denk ik met ontroering in deze oude dorpskerk aan haar. die mij het leven schenkend. zelf het leven er bij liet. Vroegtijdig nam mijn va der mij mee naar de groote dooden. waar wij drie avon den gingen bidden. Tegen woordig zal men vragen of het uit een wetenschappe- lijk-paedagogisch standpunt wel verantwoord is, kinde ren mee te nemen naar een doode. Kan men ze. jong zijnde, niet beter aanwennen de dood te negeeren? Ik zie mij nog, terwijl het mijn beurt was om den doode met een olijftakje met wij water te bekruisen. Ik heb dat nooit afschuwelijk gevon den. Ik heb dat ernstig ge daan, omdat de groote men schen allen zoo ernstig ke ken. Het waren allen mooie dooden. Daarover waren de familieleden, de vrienden en kennhissen het altijd eens. De man of de vrouw kon tijdens zijn of haar leven zoo leelijk zijn geweest als de nacht, onveranderlijk hoorde men rond het doodsbed deze of gene zeggen: „het is eenen mooien doode". Ik ben hier niet aan het beweren, dat in de eeuw, waarover ik u vertel, toen. dat houd ik vol, het leven en de dood intenser werden beleefden eerlijker, a'- les beter was dan nu. Wij hadden meer last van de warmte en van de kou. wij hadden meer kiespijn de doek rond de gezwollen wang hoorde bij het straat- tooneel meer zweren, meer last van fijt in de vin gers. Wij hadden minder comfort. Geen centrale ver warming die broeikas plantjes van ons kweekt ja. in ons groote ouderwel- sche huis moesten wij als het zoo geviel ook des nachts de binnenplaats over om het gemak te bereiken. Als de posthoorn om zeven uur klonk en het geratel van de zware wielen van de di ligence door de stille stra ten den derden, was dat voor ons het sein om op te staan. Zoo lang wij de la gere school bezochten ging het nog wel. maar als wij geleerderder wilden worden, scheidden ons 15 K.M. van de middelbare school. T\is- schen ons bed en die school lag bovendien het stroom gebied van de Beersche Overlaat. Toch hadden wij om negen uur onze school boeken opengeslagen. straat. Beursstraat, Bou -steeg. Brug straat. Buitenkerk, Burg. Ie Coultre- straat. Burg. v. Dobben de Bruynstraat. Donderdag 7 FebruaTi: Emmakade, Goudscheweg, Julianastraat, Kerkstraat, Koningstraat, Korte-Nieuwstraat. Vrijdag 8 Februari: Mauritsstraat, Meije, Nieuwe Markt, Nieuwstraat, Noordstraat. Zaterdag 9 Febr. (van 912 uur): Noordzijde, Oranjestraat. Maandag 11 Februari: Oud-Bodegra ven, Prinsenstraat, Prins Hendrikstraat, Rijnkade, Spoorstraat, Stationsweg, v. Tolstraat. Dinsdag 12 Februari: Torenlaan, Weiland, Weipoort, Wilhelministraat, Willem de Zwijgerstraat, Willemstraat, Zuidzijde. Woensdag 13 Februari. De wijken A en B van de gemeente Zwammerdam. Donderdag 14 Februari: de wijken C en D van de gemeente Zwammerdam. Voor Nieuwkoop en Zevenhoven: van 912 uur en van 24 uur. Maandag LI Februari: in café v. d. Bosch te Nieuwkoop. Wijk A van de gemeente Nieuwkoop. Dinsdag 12 Februari. In café v. d. Bosch te Nieuwkoop. Wijk B. de num mer 1 t.m. 9, wija C. de nummers 33 t.m. 47. wijk D de nummers 1 t.m. Sll. Woensdag 13 Februari: In café Veen- man, te Noorden: wijk B de nummers 10 t.m. 203, wijk C de nummers 1 t.m. 32 wijk D de nummers 81 t.m. 86. Donderdag 14 Februari: In het Dis tributiekantoor te Zevenhoven. Alle in woners van de gemeente Zevenhoven. Distributiekring Bodegraven. G. W. DE WIT. pl.v. ldr. OFFIC1EELE PUBLICATIE. 7e DISTRIBUTIE VAN FIETSBANDEN. De dir. van het Rijksbureau voor rub ber maakt aan grossiers en kleinhan delaren in fietsbanden bekend, dat in verband met de 7de distributie van fietsbanden door de distributiediensien aan daarvoor in aanmerking komende verbruikers, fietsbandenbonnen zullen worden uitgegeven van 1 t.m. 20 Febr. In aansluiting hieraan zijn voor gros siers resp. kleinhandelaren data vast gesteld binnen welke zij de ontvangen bonnen moeten inleveren en wel als volgt: 1. Inlevering bonnen door ver bruikers resp. kleinhandelaren uiterlijk t.m. 22 Febr.; 2. inlevering bonnen door kleinhandelaren bij grossiers uiterlijk t.m. 25 Febr., 3. verzending van bon nen door grossiers rechtstreeks aan de bandenfabrieken en naar filialen uiter lijk op 26 Febr. De grossiers resp. klein handelaren worden er met nadruk op gewezen, dat zij de opgegeven data strikt in acht dienen te nemen, aange zien anders het gevaar bestaat, dat de bonnen hun geldigheid verliezen, waar van de verbruikers de dupe zouden worden. De kleinhandelaren dienen de bonnen zoo spoedig mogelijk, naarma te zij bij hen worden ingeleverd, bij de grossiers in te leveren en niet te wach ten tot den laatsten dag. De grossiers dienen voor zoover zij niet uit eigen voorraad kunnen leveren, de ontvangen bonnen zoo speodig mogelijk aan de ban denfabrieken of haar filialen in te zen den en hiermede niet te wachten tot den sluitingsdatum (26 Fébr.). HUISRAAD WAARDEBONNEN ONGELDIG. Het Commissariaat voor Oorlogs schade deelt mede, dat de in 1941 krachtens de regelen inzake huisraad 1 uitgegeven waardebonnen, waarmede de door oorlogsgeweld getroffenen den prijs van nieuw aan te schaffen huisraad kon den betalen, ingevolge artikel 18. lid 4. van het besluit op de materieele oorlogsschaden 1945, hun geldigheid verliezen. De winkeliers kunnen deze bonnen nog tot en met 15 Februari 1946 tot beta ling van huisraad in ontvangst nemen. Tot en met 28 Februari 1946 kunnen de winkeliers de in ontvangst genomen bon nen tegen contanten inwisselen bij de banken of postkantoren. Particulieren, die nog waardebonnen in hun bezit hebebn, alsmede winke liers, die de inontvangst genomen waar debonnen niet tijdig hebben kunnen ver zilveren. kunnen zich bij aangeteekend schrijven onder overlegging van de bon nen tot 1 Mei 1946 wenden tot het Cen traal Vcrrekenkantoor van het Commis sariaat voor Oorlogsschade, Parkstraat 38, te 's-Gravenhage, met verzoek de bonnen voor contanten in te wisselen.

De Burcht | 1946 | | pagina 3