De U.N.O. en het kinderfeest KOEK, ONTBIJTKOEK, BESCHUIT EN BESCUIT SPOBT RADIO Van den held Jan Trompetter 8 De „Cathedral Hall" is maar twee minuten loopcn van de „Central Hall", waar de U.N.O. in moeizame de batten en zware overpein zingen dag-in dag-uit verga dert. Er was een journalist, die, omdat de U.N.O. nu een maal zoo'n belangrijk ding is, eiken dag naar de Cen tral Hall ging om te luiste ren en op te schrijven wat daar allemaal verteld werd. En op zekeren dag had hij er echt genoeg van en stapte van de Central Hall naar de Cathedral Hall, waar juist een groote kinder partij werd gegeven. En daar vond hij het reusachtig: het krioelde er van kinderen, hij kreeg li ters thee en dozijnen koek jes. aan den tijd, toen hij als kleine jongen steenen gooi de door de ruiten van een gebouw, waarin een Katho liek dagblad gevestigd was. En nu zie je wat er van hem geworden is. Behalve de Amerikanen, zit iedereen een beetje triest te kijken. Het is Zaterdag en ze zouden veel liever naar buiten gaan: er wordt zóó veel gepraat en het is alle maal zóó zwaar: en het is zelfs niet prettig meer om te kijken naar Mrs. Roose- deauties uitreiken kwam de Kardinaal-Aartsbisschop, Mgr Griffin ook eens kijken. En natuurlijk kreeg de kardinaal óók een cadeautje van den Kerstman. Toen zei Mgr. Griffin, dat al de kinderen raden moesten, wat er in het pakje zat dat hij had gekre gen. De eerbiedigste kinderen riepen: „Een rozenkrans, een kerkboek, een kruis!" Maar de kardinaal zei, dat het geen „heilig" cadeautje was. (Niet alleen voor de Jeugd Er hing een groot glan zend kruis aan den muur. Het embleem. In Central Hall vergadert de U.N.O. onder een em bleem, dat de wereldbol voorstelt: een onechte we reldbol van onecht me taal, geflankeerd door on echte palmen. Mr. Spaak is de voorzit ter, en hij ziet er niets te vreden uit. Je kunt het hem aanzien, dat hij terugdenkt velt, die er toch zoo vrien delijk en moederlijk uitziet. En daarorp ging die jour nalist naar de kinderpartij in de Cathedral Hall.... Het feest. Daar was het een feest. Er werden spelletjes gedaan; er werd gedanst in een grooten kring en iedereen kreeg een hoorntje met roomijs. Het was een ge weldig feest. Toen het een tijd aan den gang was kwam er een ^Kerstman de zaal binnen en gaf aan ieder kind een cadeautje. En toen hij bijna klaar was met ca- Toen riepen - er een paar kinderen: „Sigaren, sigaret ten!" En waarempel, de kardinaal had sigaretten ge kregen. Hij stak een sigaret op en vertelde toen de kinderen, dat hij met een vliegtuig naar Rome ging op bezoek bij den Paus, waarop de kin deren zeiden, dat hij dan hun hartelijke groeten aan den Paus moest doen en zeg gen, dat ze voor Hem zou den bidden. En d a t beloof de de Kardinaal. Maar hij wild£ ook een overeenkomst met hen aan gaan een afspraak maken. Als zij nu eens allemaal voor hèm zouden bidden, dan zou hij het ook doen voor al de kinderen. Dat vonden de kinderen best. „Ik vind dat een echte fij ne afspraak", zei de Kar dinaal, „want jullie zijn hier met zóóvelen die allemaal voor mij zullen bidden, en ik ben maar heelemaal al léén die het voor jullie moet doen: ik bof dus echt met die afspraak!" En toen kroop er een klei ne hummel van drie jaar naar den Kardinaal, klauterde op zijn knie en gaf hem een kus. De journalist dacht bij zichzelf, dat die kleine jon gen ook eens naar Mr. Spaak moest kruipen. Misschien zou iedereen dan wat op gewekter gaan kijken <^ar bij de U.N.O. Toen was het feest afge- loopen. De kardinaal bedankte iedereen en dat deden de kinderen ook. En die journalist deed het óók. Want hij had het heerlijk gevonden daar bij die kin deren. Bij de U.N.O. werd als maar gepraat over de toe komst. Dat deden deze kinderen niet. Want de toekomst ligt in de palm van hun hand. Huldiging Kardinaal de Jong Het comité tot voorberei ding van de huldiging van Kard. de Jong heeft in overleg met het Aartsbisdom en met H.H. Hoogw. Excellenties de Bisschopnen het volgende be sloten: 1. Op 28 Februari zal in alle kerken van Nederland een H. Mis, zoo 'mogelijk gezongen, worden opgedragen tot intentie van Zijne Eminentie. De geloo- vigen zullen worden aange spoord deze H. Mis bij te wo nen en te communiceeren. 2. Op 28 Februari zal aan Zij ne Eminentie namens katholiek Nederland een feestgave wor den aangeboden. Als bestem, ming vopr deze feestgave is ge kozen: herstel van den door den oorlog getroffen kerken in geheel Nederland. Wanneer ieder katholiek naar vermogen bijdraagt voor deze feestgave, meent het Comité dat aan Zijne Eminentie een waardig hulde blijk kan worden aangeboden, terwijl het Comité er zeker van is, dat de aan -deze feestgave gegeven bestemming de volle instemming van Zijne Eminen tie zal hebben. Voor deze feestgave zal in alle kerken een collecte worden gehouden. Voor het bisdom Haarlem is deze collecte reeds vastgesteld op Zondag 10 Fe- ^en Radio-uitzending en de gevolgen....! Luisteraars naar Radio Parijs werden plotseling opgeschrikt door de mede- deeling: „Wij moeten ons programma onderbreken. Er heeft een plotselinge aanval met atoom-bommen plaatsgevonden. Luister naar verdere - instructies." Het was een uitzending, die een realistische be schrijving bedoelde te ge ven van een atoombomaan val in 1990. Maar de gevol gen waren anders dan men zich had voorgesteld. Dok toren en ziekenhuizen door geheel Parijs zijn den vol genden dag druk in de weer geweest met het be handelen van lieden, die tengevolge van de uitzen ding een zenuwschok ge- kregdn hadden; twee per sonen zouden zelfs door de emotie overleden zijn. Theaters onderbraken hun voorstellingen en velen zochten bescherming in de tunnels der Metro en de schuilkelders. De Fransche Min. van Voorlichting heeft mede gedeeld, dat tegen hen, die voor deze uitzending ver antwoordelijk waren, maat regelen zulien worden ge troffen. bruari. In het Aartsbisdom en in het Bisdom Breda zal de col lecte vermoedelijk op 17 Fe bruari plaats hebben. De rege ling van de overige Bisdommen is nog-niet bekend. Vervolgens wordt gelegen heid gegeven giften te storten op rekening van den Penning meester Huldigings-Comité- Kardinaal de Jong onder ver melding: Kerkherstelfonds, bij de Rotterdamsclie Rankvereeni- ging te Utrecht. Beschuldigende cijfers. Bijna 2700 processen-verbaal wegens prijsovertredingen in een maand tijds (December 1945) geven op het eerste ge zicht een droevig beeld van de bereidheid onzer neringdoenden om aan het economisch herstel van ons land mee he werken. 976 processen-verbaal wegens prijsovertredingen in levens middelen, 576 wegens veron achtzaming van de prijsaandui dingsplicht en de overige we gens een bonte verscheidenheid van te hooge tarieven en prij zen op allerlei gebied. Bedenkt men, dat dezelfde periode niet minder dan 807 klachten en een grootei hoeveelheid in be slag genomen goederen ople verde, dan lijkt het of er van eenige verbetering nog geen sprake is. Het is dan ook geen kleinigheid: 82350 kg. aardappe len, 820.000 kg. brandhout, 8.000 kg. fruit, 6.500 boenders. 400 paar klompen, 3.000 scheermes jes, 8.000 kg. suiker en nog veel meer zaken, die aan den zwarten handel moesten wor den onttrokken. Protestantisme in Duitschland De Duitsche Protestante gees telijken in de Britsche bezet tingszone worden overstroomd met aanvragen tot lidmaatschap hunner kerken. De geestelijken ziften de aanvragen en laten alle candidaten een proeftijd doormaken. Zij doen zulks, om dat tijdens het bewind van Hit- Ier vele ambtenaren en leden van de partij-organisaties vrij willig of gedwongen de kerke lijke organisaties verlieten. Voorts zijn er duizenden, die zich niet-geloovig noemden, om de kerkelijke belastingen te ontduiken. Zij realiseeren zich allen, dat, indien zij niet als belastingbe talers op kerkelijke lijsten voorkomen, zij beschouwd zou den kunnen worden als pro-Na- tionaal-Socialistisch! GEORGE ARLISS OVERLEDEN. De filmster en tooneelspeler George Arliss is gisteravond in zijn huis te Londen in den leef tijd van 77 jaar overleden. Zijn beroemdste films waren: „Dis raeli", „Het huis ..Rothschild", „Voltaire" en „Kardinaal Ri chelieu". DE NEDERLANDSCHE ELFTAL CLUB. Naar de K.N.V.B. mededeelt, is uit de leden der Nederland- sche elftalclub een voorloopige keuze gedaan tot vorming van twee elftallen, welke Woens dag 13 Februari te twee uur in het Spartastadion te Rotter dam een oefenwedstrijd zullen spelen. De elftallen zijn als volgt samengesteld: Elftal A. Kraak (Stormvogels), Wil- ders (Blauw Wit), v. d. Lin den (Ajax), van Buitenen (H. D.V.S.), Pelikaan (Longa), aanvoerder, de Vroet (Feyen- oord), v. d. Engel (D.H.C.), Lenstra (Heerenveen), Ehlen (Sitt. Boys), v. d. Gijp (Em ma), Draeger (Ajax). Elftal B. Van Kaalte (BI. Wit), Pot- harst (Ajax), de Jong (A.D.O.) v. d. Hoeven (D.W.S.), Schij- venaar (E.D.O.), Stijger (BI. Wit), Holleman (V.U.C.), Wil kes (Xerxes), Roozen (Haar lem), Smit (Haarlem), aan voerder, van Beek (B.V.V.). Als reserves zijn aangewe zen: Saris (B.V.V.), van Vliet (O.D.S.), v. d. Heiden (Feyen- oord), Kuppen (Sittard), van Veen (Ajax), Ooms (D.W.V.), Bouwmeester (N.A.C.); Rijvers (N.A.C.) en Kilsdonk (Feyen- oord). BENZINEPRIJS. Naar de E.V.O. (eigen ver voerders organisatie) meedeelt, hebben de A.N.W.B., de K.N.A. C„ deK.N.M.V., de vakgroep goederenvervoer langs den weg, en de algemeene verladers en eigen vervoerders organisatie (E.V.O.) zich met een gezamen lijk request gericht tot den raad van ministers en aangedrongeir Nu is dan eindelijk de tijd gekomen, dat men 'ook zonder bon weer eens kan genieten van deze begeerde producten, in alle groote zaken volop ver krijgbaar. Men ziet de men- schen loopen langs 's Heeren wegen beladen met tasschen vol, ja zelfs heele blikken biskwie worden zoomaar ver kocht en dit alles zonder bon. Op de winkelramen staat met reuze letters vermeld „Ontbijt koek volop" en dit in een tijd, dat je maar 100 gram kaas per veertien dagen krijgt. Voor dat ik verder ga wil ik eerst even vermelden, dat ik geen extremist ben, neen in het geheel niet. Ook ben ik een te genstander van afbrekende cri- tiek, want dat is niet op z'n plaats. Maar, Mijnheer de Minister, als U het bent geweest, die deze artikelen zonder bon heeft gemaakt, dan mag ik toch wel opmerken, dat Uw liquidatie zeer misplaatst is. Wat is het vreemd, Mijnheer de Minister, dat het publiek juist bij C. Ja- min de biskwie kan krijgen en bij Albert Hein de beschuit, en dat die groote letters „Volop Ontbijtkoek" alleen maar op de ruiten van P. de Gruiter voor komen. Is dit alles op basis van 1939 of zoo iets? Weet U, Mijn heer de Minister, wat dat zeg gen wil? Neen, natuurlijk niet; nooit en nooit weet U dat, dat kan immers niet anders. U heeft tenslotte geen adviseurs, die U de juiste waarheid meedeelen. Maar mag ik U misschien in het kort uitleggen wat de gevolgen zijn van dezen afschuwelijken toestand? Er is bij den middenstand, vooral bij de kruideniers, tij dens den oorlog hard gewerkt, zeer hard durf ik te zeggen. Er waren er bij deze lieden, die in het heetst van den strijd om de instandhouding van het volks bestaan (niet voor .hun eigen bestaan), erop uit trokken te midden van razzia's op fietsen en soms loonend om op grooten afstand hun goederen te halen (wat er dan nog te halen was) om nog eenigszins te trachten hun klanten van dienst te zijn, al was' het dan alleen maar voor de baby van den klant.. Kwamen zij onderweg wel eens een filiaalhouder van Albert Hein, C. Jamin, Simon de Wit of de Gruyter tegen? Maar ter rein hebben zij hiermede ge wonnen. Allemaal een drukke zaak. Gepakt hebben ze het publiek door hun harde werken en eerlijke energie. Is het nu- bliek er hen niet erkentelijk voor? Leverden zij in 1946 niet allen 3 of 4 maal zooveel bon nen in als in 1940? Ho, ho, niet al te optimistisch! We zijn er nog niet, dat gaat zoo maar niet. ,rWe zullen jul lie wel krijgen". Of hebben wij niet de touwtjes in handen? Lees het memorandum van P. S. Gerbrandy maar, en U zult op een drastische verlaging van den benzineprijs, hetgeen ur gent moet worden geacht, ge zien de gestegen lasten (hooge aanschaffinigskosten en hooge reparatiekosten. zien, dat juist deze menschen, waar wij het volste vertrouwen in hebben en die «roote sleutel posities bekleeden ons naar be neden zitten te drukken; zij het dan achter de coulisen. Wij hopen, dat aan deze wantoestanden eindelijk eens een eind zal komen, en dat on ze stemmen niet zijn het geluid „van een roepende in de woes tijn." Wij, Nederlanders, wij kankeren graag en deze onheb belijke gewoonte moeten wij af- leeren, willen we allen meehel pen bouwen aan een beteren maatschappij en een hechtere toekomst, maar het is toch altijd zoo, dat, wanneer men door overheidsbepalingen wordt ach tergesteld, men zijn standpunt verdedigen moet, want de koel ste mensch kan door onrecht vaardigheid tot bruischen wor den gebracht. Veel zou ik nog kunnen zeg gen over verdeeling van toewij zingen, corruptie e.d., maar ik wil mijn artikel beperken met als slot eerlijk en rechtvaardig te werken voor de instandhou ding van onze zaken en waken over gewonnen terrein. G. MENS, Heerenweg 444, Lisse. (Bovenstaande brief hebben wij in zijn geheel, onverkort en onveranderd willen publicee- ren, omdat de hierin geuite klacht op alle mogelijke wij zen telkens weer bij onze re dactie terugkomt. Het is de strijd van het grootbedrijf te gen den middenstand en het kleinbedrijf: de overmacht van het grp.ot-kapitaal. Gisteren kon U lezen over de slagers in Til burg. Welke middenstandsbe- drijven zullen er morgen weer aan de beurt zijn? Red.). voor Woensdag. HILVERSUM I. 301 M. 6.Kinderzangklasse. 6.20 Celesta-ensemble. 7.Nieuwsberichten. 7.18 Programma-overzicht. 7.20 Grainofoonplaten. 7.30 Engelsche les voor begin ners. 8.Nieuws in het kort. 8.05 Radio Philh. Orkest. 8.50 Dr. H. F. J. Westerfeld. 9.10 Vervolg Radio Philh. Ork. 10.Nieuwsberichten. 10.15 Het actueel halfuur. 10.45 Altzangeressen. 11.15Kamermuziek. 11.50 Schriftlezing. HILVERSUM II. 415 M. 6.Nieuwsberichten. 6.15 Beschouwing over den eer sten congresdag. 6.30 „De Minstreels". 7.Tonny Schifferstein. 7.15 Lezing door prof. mr. dr. G. v. d. Bergh. Ds. ,T. Zuurdeeg, te Hil versum. Nieuws in het kort. De Patriot. Het Congres der S.D.A.P. Vaudeville-orkest-. The Rosary, Rogers en Nevin. 10.45 Geestelijk leven. 11.Nieuwsberichten. 11.15 Kwartet Jan Corduwener. 11.40 Eddy Walis speelt! 7.30 8.05 8.20 10.15 10.40 Daar in de verte liep Tobias, bij de derde dwars straat187189„Halt", riep dokter Pi stache. Hij woonde cp 191. Jan Trompetter sprong recht overeind. „Nee~, niet te danken", riep hij ach terom, tot den dokter die wat beduusd op de stoep van zijn huis zat te kijken. En weg was Jan weer, op jacht naar Tobias. Haha, daar stond een paard maar rustig niets te doen dan aan een peen te kau wen. „Hu!", riep Jan Trompetter, sprong met één zwaai te paard, greep de teugels, klakte met zijn tong en draafde daverend de straat door. De mensen sto ven van schrik tegen de huizen op, een bang groot moedertje stond te gillen op het kozijn van een krui denier, een van het oudemannetjeshuis klom als een kwajongen in een lantaarn. Kon Jan Trompetter ook letten op wat er achter hem gebeurde? Was het dan z ij n schuld, dat zijn peerd zat vastgespannen aan de groentewagen van Krelis Witlof?

De Burcht | 1946 | | pagina 2