la-coriogsche problemen in Engeland j VLIEGEN OPVAREN? v. d. Laan, A. W. C. Verhees. Het aan tal leden bedraagt ruim 600. In Sept. werd een Emmabloemcollecte gehouden die 1321 opbracht. Vervolgens werd nog een collecte gehouden voor een te Noordwijk op te richten noodsanatorium die 2314.65 opbracht. Het nadeelig sal do was in 1945 weer toegenomen. De ge meente, diaconiën en particulieren heb ben veel geholpen. Het huisbezoek in de R.K. gezinnen werd verricht door Zus ter Theodota, verpleegsetr van „Het Wit-Gele Kruis". In de niet-katholieke gezinnen werd dit verricht door Zuster Pieters en Zuster Maas verrichtte haar charitatief werk in Rijnsburg. Op 1 ,]an. 1945 waren onder toezicht 103 gezinnen met 85 patiënten. 1 Jan. 1946 waren deze cijfers 115 en 104. Het T.B.C.-fonds „Draagt Elkander Lasten" verschafte aan 2 patiënten versterkende voeding. Kerkelijke instellingen ver leende vijfmaal een bijdrage voor sana- toriumverpleg:ing en gemeentebesturen viermaal. Het verslag eindigt met de hoop uit te spreken dat in 1946 Gods zegen op het werk der T.B.C.-bestrij ding moge rusten. LEIDSCHENDAM Rijwielen. Volgens een bekendma king van den distributiedienst kunnen tot en met 10 dezer weer aanvragen worden ingediend voor rijwielen. Dammen. Het is gebleken, dat hier ter plaatse geen voldoend aantal gegadigden zich gemeld heeft voor de oprichting van een zelfstandige dam- vereeniging. Om de damliefhebbers toch in de gelegenheid te stellen deze sport uit te oefenen geeft het damcomité den raad zich aan te sluiten bij de Kath. Damvereeniging te Voorburg. Het be stuur van deze vereeniging ziet toetre ding van nieuwe leden uit Leidschen- dam gaarne tegemoet en zal de gele genheid openstellen om personen uit Leidschendam in zijn bestuur te doen op nemen. Stichting van den Landbouw. De L.T.B. gecombineerd met de L.T.J. zal Donderdagavond een algemeene vergade ring houden waarbij als spreker zal op treden ir. A. Kromwijk, algemeen se cretaris van den L.T.B.die een uiteen zetting zal geven over de Stichting van den Landbouw. LISSE Keuring. De keuring van de dienst plichtigen van het jaar 1925 zal voor deze gemeente plaats hebben op 15, 18 en 19 Februari a.s. te Leiden. R.K. Middenstandsvereeniging. De R.K Middenstandsvereeniging, afd. Lis- se. hield haar jaarvergadering in hotel „De Witte Zwaan" onder voorzitter schap van den heer C. W. Barnhoorn. De notulen werden vastgesteld, waar na weid overgegaan tot bestuursverkie zing. Aftredend waren de heeren C. W. Barnhoorn, herkiesbaar, N. P. van Rooijeu, commissaris, herkiesbaar en J. G Randsdorp, commissaris, die zich niet meer herkiesbaar stelde. Tot voorzitter werd herbenoemd den heer C. W. Barnhoorn. Verden werden in het bestuur gekozen: de heeren N. P. van Rooijen en J. C. Langeveld. Aan het Santos-comité werd een be drag van ƒ319.50 afgedragen. Uit het jaarverslag van den secrtaris bleek, dat er veel is gebeurd in de be zettingsjaren. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat er een voor- deelig saldo was van 246.04. De begrooting werd behandeld. Hier uit bleek, dat de uitgaven waren ge raamd op 1126, hetgeen een contributie beteekent van J 15.per jaar. Hierna volgde bespreking feeestavond. De avond zal worden gehouden op 26 Februari a.s. en zal in handen worden gegeven van de propagandaclub. Na een discussie werd aldus besloten. Een uitgebreide rondvraag volgde, waarna sluiting. „Theorie en Praktijk". De vereeni ging van oud-leerlingen der Rijkstuin- bouwwinterschool „Theorie en Praktijk vergaderde onder praesidium van den heer G. van der Zaal. Na vaststelling der notulen gaf de voorzitter een toelich ting op het ingediende teeltplan door- de commissie. Een uitvoerige gedachten- wisseling ontstond. Met de discussie bleek, dat de leden zich er niet mee konden vereenigen, weshalve werd be sloten om een nieuw plan samen te stel len. waarvoor de navolgende commissie werd benoemd: G. van der Zaal, Lisse; A v. d. Vlugt, Lisse; C. J. L. van der Meer, Noordwijk; C. J. M. Uittenboo- gaard, Oegstgeest; R. Segers, Lisse; B. Heemskerk, Bennebroek; J. J. G. van Eeden, Noordwijk; C. P. van Went, Noordwijk en W. Le Grand, Sassenheim. Deze commissie zal het door haar te ontwerpen teeltplan aan de goedkeuring van de vergadering onderwerpen, waar na het dan aan de Algemeene Vereeni ging v. Bloembollencultuur wordt voorgelegd. Ongeval. Op den Heerenweg moest het driewielig motorvoertuig van den heer A. uit Lisse uitwijken voor een te genligger. Het motorvoertuig slipte op de tramrails met het gevolg, dat dé glazenwasscher H., die op een ladder stond, omvergereden werd en op den grond gesmakt werd. Het motorvoertuig sloeg over den kop, waardoor de drie inzittenden er vanaf werden geslingerd. De heer H. was er ernstiger'aan toe dan de overigen en moest per zieken auto naar huis vervoerd worden. Politie en geneeskundigen waren spoedig ter plaatse. Diefstal. De heer M., die eenige uren zijn auto had geparkeerd in een in- rij naast het huis, waar hij vertoefde, kwam bij zijn terugkomst tot de on aangename ontdekking dat van zijn auto war*n gestolen 1 reservew'el met binnen- en buitenband en tevens de accu. Burg. Stand. Geboren: Gerarda Pe- tronella Maria d. van Th. Zwetsloot en M. E. Jelierse; Maria Elizabeth d. van G. A. van den Berg en T. Gertenaar; Petrus Christianus z. van J. P. Rotte veel en C. A. van der Salm; Francis- cus Gerardus z. van j. Kozijn en M. Bus; Pieter z: van A. Roks en W. C. Sies; Harry z. van H. Veltman en G. Does; Bemadette Margretha Maria en Maria Cornelia Johanna dochters van S. C. van Ruiten en C.- O. M. Eist- geest; Maria Johanna Alida d. van H. L J. van der Lans en Th. A. van der Voort; Margaretha Maria Margriet d. van N. J. Hoogervorst en M. M. van Rooijen; Johannes Maria zoon van J. Bijker en J. van Gerven; Josepha Jo hanna Maria Helena d. van J. van der Plas en E. M. Schep; Sven Cornelis z. van C. de Vink en H. P. Stevens; Wil lem David Theodorus z. van W. D. Th. van Werkhoven en T. Griekspoor;. Li- duina Elisabeth Adriana Maria d. van W. A. Simonis en A. M. E. Vos; Ma- rius Leendert zoon van R. L. Nieuwen- huis en M. Marseille. Ondertrouwd: Christianus van Rooijen 30 j. en Gerarda van der Voort 28 j.; Hendrikus Bolleboom 21 j. te Zoeter- meer en Aafje Antonia van der Ploeg 21 j.Antonius Hoogervorst 26 j. en Geertruida Jacoba Kleijhorst 24 j.; Pe trus Paulus Adrianus Clemens 27 j. te Haarlemmermeer en Johanna Petronella Boot 26 j.Willem Bakker 29 j. te Hil- legom en Adriana Wilhelmina Pollé 26 j.Willem van Leeuwen 23 j. te Haarlemmermeer en Seldewina Maria Pollé 24 j. Getrouwd: J. J. Linker met E. B. Nieuwenhuis; J. Hordijk te Diemen en M van der Linden. Overleden: Jan Willem de Rooij 8 mnd.; Albertje Adriana Maken 10 mnd. Jan Beider 15 dagen; Petrus van der Hulst 91 j., weduwnaar van M. G. Schoone; Nicolaas van der Linden 91 j., wedn. van C. J. Wassenaar; Antho- nie van Ruiten 78 j., wed. van M. J. Heemskerk. NIEUWVEEN Goederen van de K.A.R.K. Het plaatselijk H.A.R.K.-comité deelt mede, dat aanvragen om kleeding, dekking of schoeisel kunnen worden aangevraagd bij de leden van het comité, de dames mevr. Kater, mevr. Schoorl, mevr. Speelman en mevr. van Scherpenzeel. Alleen de dringende henoodigdheden kunnen worden aangevraagd. In de aan vraag duidelijk te vermelden voor wie de goederen bestemd zijn, met vermel ding van hun leeftijd. Tevens opgeven de grootte van het gezin. Feestavonden „Nicolaas Boys". De R.K.S.V. „Nioclaas Boys" organiseerde voor haar leden en donateurs twee feestavonden in café Veenboer. Beide avonden was de zaal tot in de hoeken gevuld en het gezelschap was ten volle voor haar taak berekend. Tonny van Geels en Mary Schotanus voerden enkele tooneelstukjes op; de accor deonist gaf verschillende prachtige num mers; Harry Woodson, de man met de elastieke beenen, had een daverend ap plaus te incasseeren. Ten slotte nog iets over Cas van Dijk, de tenorzanger. Cas van Dijk, die met zijn mooie stem de zaal in vervoering bracht, werd door enkele toehoorders dermate gestoord, dat hij genoodzaakt werd het tooneel te verlaten. Dit pleit niet voor de intelligentie van de be treffende personen. Afgezien van deze feiten en aange nomen, dat zij in het geheel geen kunst kenners of liefhebbers waren, dan be hoorden zij ook niet bij een dergelijke voorstelling thuis en was dit alles ze ker geen reden om tijdens een reper toire van genoemde zanger die toch al met begeleidingsmoeilijkheden te kam pen had, een fluistercampagne te begin nen en in lachen uit te barsten. Zulks is niet te tolereeren. Laten wij hopen, dat zij het inpertinente van hun houding hebben ingezien en iets derge lijks in de toekomst achterwege zullen laten. Hulde echter aan den heer van Dijk, die ondanks deze onverkwikkelijke af faire de situatie meesterlijk beheersch- te. Wij wenschen hem in zijn a.s. loop baan aan de Haagsche Opera veel suc ces toe. NOORDWIJK Holland helpt Indië. Het comité „Nederland helpt Indië" zet volgende week een groote actie in tot hulp aan ons zoo zwaar getroffen Insulinde. Hei programma luidt als volgt: 49 Febr. etalagewedstrijd. 4 en 5 Februari ten toonstelling van teekeningen gemaakt door de leerlingen van de plaatselijke scholen in het Juvenaat en op 6 en 7 Febr. in de Chr. School N. Zeeweg. 6 Febr. keuring t£r etalages, 7 Febr. prijs uitreiking, 8 Febr. vertooning der In dische film „Tanah Sabrang" in liet Royal-theater. 9. Febr. groote collecte met rondgang van muziekkorpsen. Wij vertrouwen, dat deze week de Noord- wijksche harten zullen spreken via hun beurzen. Losloopende houden. Nog steeds komen er klachten binnen van kwee kers over de vernieling van hun ge wassen door losloopende honden. Eige naars van honden worden aangeraden goed toezicht op hun honden te hou den. De politie zal streng letten op losloopende honden. Deze zullen wor den opgepakt en kunnen worden ver beurd verklaard. Verregaande verwaarloozing. De zer dagen moest de politie vier kinde ren van het gezin N., resp. 4, 7, 8 en 9 jaar oud, weghalen, omdat zij zeer ern stig verwaarloosd werden. De toestand waarin de kinderen werden aangetrof fen tart elke beschrijving. De kinderen zijn voorloopig aan het ouderlijk gezag onttrokken. Bonnenvervalschlng. Door de poli tie is proces-verbaal opgemaakt tegen de 30-jarige mej. C. v. d. B. en de 37-jarige B. wegens vervalsching van bonnen. Gezien de snelle ontdekking bij aanbieding, kon dit euvel in de kiem worden gesmoord. Geslaagd. Voor het candidaatsexa- men Rechtsgeleerdheid slaagde aan de Rijksuniversiteit te Leiden onze plaats genoot de heer M. C. de Graaf. Voor het examen belastingrecht en sociale wetgeving slaagde de heer L. Th. M. Alkemade. Burg. Stand. Geboren: Johanna C. Th. d. van Th. P. v. Rijn en J. A. Steenvoorden; Bernard A. z. van B. A. Venemans en M. J. Kurpershöek; Foek- je M. d. van J. F. de Graaf en G. W. v. d. Hoek; Johannes M. z. van M. v. d. Linden en J. A. Tromp; Cornelis C. z van Th. J. Salman en J. G. v. d. Son; Froukje d. van C. Duindam en H. G. Klinkenberg; Jacob z. van P. de Bruin en E. M. v. d. Loo; Pieter L. N. z. van H. J. Verhoeven en J. P. Toe- bak; Johanna Th. en Cornelia B. d. van M. Hermans en A. J. Rotteveel. Getrouwd: P. J. Vink en C. J. Zuid hoek. Overleden: L. J. v. d. Berg 76 j.A. v. Schie echtgen. van P. de Haas 71 j. NOORDWIJKERHOUT Bevolkingscijfer. Het aantal zielen dezer gemeente bedroeg op 1 Januari 1946 4479 mannen en 3689 vrouwen. Verboden terrein. Van militaire zij de wordt gewaarschuwd, dat het ten strengste verboden is, terreinen te be treden gelegen bij het Radiostation Nora. Bij overtreding van dit verbod zal door de wachtposten zonder waar schuwing worden geschoten. Gifhandel. Door de politie is aan gehouden een persoon, die waren te koop aanbood tegen zwarte prijzen. De waren zijn in beslaggenomen, ter wijl proces-verbaal werd opgemaakt. TER AAR Auto-ongeval. Toen Zaterdaginid dag een zware vrachtauto over de Pa penbrug kwam, reed deze vanaf de brug rechtuit van het hooge jaagpad af de laagte in en vernielde daar een ijzer hek. H. K. die zich op de cabine be vond brak bij deze buiteling een been en moest naar het ziekenhuis vervoerd worden. OUD-ADE Biljarten. In café „Klein Rust oord" werd een vriendschappelijke wed strijd gespeeld tusschen KI. Rustoord, Oud-Ade en Luto, Lisse? De uitslag was als volgt: pnt. brt. hs. gem. .T. v. d. Hulst (KI. R.) 300 11 65 27.27 C. Degger (Luto) 144 11 66 13.09 L. Turk 156 26 25 6.— C. Faas 200 26 38 7.69 Jac. v d. Mee» 150 24 17 6.25 A. v. Dijk 111 24 17 4.62 H. Vrijburg 146 41 11 3.56 J. de Jong 150 41 10 3.65 Uitslag: KI. Rustoord gewonnen met 147 punten. Vrijdag 8 Febr. de uitwed strijd bij Luto. te Lisse. WARMOND Raadsvergadering. Onder voorzit terschap van den heer nir. G. F. W. van Berckel kwam de raad dezër gemeente ln openbare vergadering bijeen. Na de gebruikelijke opeu.ng kwam aan de orde de benoeming van een gemeente-secre- atris. De te dezer zake door B. en \V. opgemaakte aanbeveling luidde als volgt: I. M. Boogaerdt, uit 's-Graven- deel. 2 M. P. F. Smolder uit Culem- borg, resp. Protestant en Katholiek. Na dat door de heeren de Greef en Weyers nog enkele inlichtingen waren verzocht werd overgegaan tot stemming en werd gekozen de heer Smolders (Katholiek) met 5 tegen 2 stemmen. De hierna door den voorzitter gestelde vraag of de Raad zijn zienswijze deelt met betrek king tot de door hem aangevoerde argu menten voor 't samenstellen v. d. voor dracht in verband met de gezindheid van de sollicitanten, werd door alle raads leden bevestigend geantwoord De Raad zegde toe bij volgende benoemingen hier aan zeer zeker uitdrukking te zulle i geven: „Thans rest mij nog den plicht," aldus de voorzitter, „uiting te geven aan de groote erkentelijkheid van het gemeentebestuur aan den heer Luyten voor de wijze waarop hij het secre tariaat onder uiterst moeilijke omstan digheden heeft waargenomen en van welke waarneming hij, gezien de steeds grooter wordende werkzaamheden zelf ontheffing heeft verzocht. Zonder Raad, later practisch zonder wethouders en onder leiding van een N.S.B.-burge meester was hij uitsluitend op zichzelf aangewezen. Uit eigen ervaring weet ik hoe het hart kan kloppen wanneer men voor beslissingen gesetld wordt of eischen worden gesteld, die voor de ge meente vèrdragende gevolgen met zich mede zou brengen. Zijn handigheid, tact en humor zijn hem hierbij goed ten stade gekomen. Bij de aanvaarding van mijn waarnemerschap is mij dü alles ver teld, doch had men mij drr niet,gezegd dan had ik zulks volkome^ begrepen, gezien de ervaringen die ik met hem heb opgedaan. Hij zal in de toekomst een geheel nieuwe positie op de ge meente-secretarie gaan innemen, waar voor U t.z.t. voorstellen zullen berei ken. De verhouding met hem zal blij ven zooals hij voor ons steeds geweest is. Voor den nieuwen secretaris zal het zeer zeker een voorrecht zijn met hem te mogen samenwerken en hij zal ook verplicht zijn zulks te erkennen. Mij per soonlijk is het ëen voorrecht geweest met hem te mogen samenwerken en ik heb zeer veel in hem mogen waardee- ren. Namens de Raadsfractie bracht de beer de Greer den heer Luyten nog dank voor het vele en moeilijke werk, dat hij vooral in den bezettingstijd heeft gedaan en waarvan alleen de ingewijden weten hoe groot die moeilijkheden zijn geweest. Het stemt hem tot voldoening dat. door den Raad hiervan ook daad werkelijk blijk is gegeven. Hierna slui ting. ZOETERMEER Konijnen. De konijnenfokvereeni- ging „Door veredeling verbetering" heeft besloten wederom een tentoonstelling te houden. De contributie voor de vereeni ging zal verhoogd worden van 1.tot 2.per jaar. Nesten konijnen kun nen alsnog worden opgegeven bi] de heeren S. v. d. Burg en G. den Hartog. HET vliegveld Val kenburg biedt nog niet veel accommo datie. En de vliegdienst werkt nog lang niet met de regelmaat van een uurwerk. Na twee uur wachten worden wij bibberend van de kou opgenomen in een vlieg tuig, dat nog geheel voor troepentransport blijkt te zijn ingericht. Twee banken langs de zij wanden bieden de pas sagiers, in een niet te comfortabele houding, gelegenheid om elkaar aan "te kijken. Het re gende toen wij van huis gingen en het regende toen wij op Croydon landden, dat is alles wat er van de reis te zeggen valt. We kwamen tegen lunchtijd in Londen aan Een zakenman mopper de over een verloren dag. Hij kon vóór de lunch geen zaken meer doen. Onder de lunch en dat is het belangrijk ste moment evenmin en na de lunch moest hij maar zien of hij iemand te pakken kreeg Hij had al uitgerekend, dat hij beter met de boot kon gaan dan per vliegtuig. Want als je 's avonds om 7 a 8 uur met de boot van den Hoek vertrekt, dan ben je 's ochtends uitgesla pen en wel om 9 uur in Londen en heb je pre cies een heele dag voor de boeg. Daar valt niet 'veel tegen in te bren gen. Hei. vliegtuig blijkt dus de nadeelen van zijn snelheid te hebben. Straks zal dat wel an ders worden, want de K.L.M. heeft plannen voor een uurdienst op Londen. Snelheid, 500, 800 K.M. per uur? De zwarte „Strangers". Zoowel Engeland als Nederland waren in den oorlog betrokken. Maar w ij waren bezet en w ij zijn geplunderd door de barbaren, niet Engeland. En dat is het dan blijkbaar wat het eerste opvalt, wanneer men in Engeland arri veert. Terwijl in Neder land toch hard wordt gewerkt aan het her stel, voelt men er de worsteling met de ar moede, hindert 't puin, heeft men overlast van zuivering enz. Enge land heeft zijn zorgen, maar het werd niet ver giftigd door een bezet ter en het „verraad" in eigen boezem heeft er geen kans gekregen. De meeste Nederlan ders hebben het puin nog niet gezien, dat in ons goede vaderland moet worden opge ruimd. Zij weten er al leen van wat zij uit de courant hebben gele zen en dat zijn zij ook al weer verbeten. De vervelooze Londensche straten vertoonen hier en daar kale plekken. Overal waar een VI of een V2 neerkwam, is leege ruimte ontstaan. Zij zijn vrij talrijk. Maar Londen is zoo groot. Wij weten nog heel goed uit den oor log, dat den Haag niet wist, dat in Wassenaar een V2 was neergeko men of omgekeerd. Wat zou het eene deel van Londen zich dan be zorgd maken om wat in het andere deel ge schiedde. Het eerste wat in Londen, gelijk in Brus sel, opvalt, is de over vloed van goederen in BRIEF UIT LONDEN étalages en winkelma- gazijnen. Het in-België- kun-je-alles-krijgen, hebben wij in Neder land uit den treure ge hoord. Het zegt ons niets over de welvaart in België. België is be zig zich zelf uit te ver- koopen en wat heeft de man met het weekinko- men aan alles-wat-je- krijgen-kunt, indien een goeden maaltijd in een restaurant een heel weekloon kost? Ik loop door Londen's straten en vraag mij af, wie moet al deze heer lijkheden koopen. De utility-meubelen (een heidsmeubelen zouden wij zeggen) zijn niet duur. Wie daarvoor een vergunning heeft kan zich dus gelukkig prij zen met deze niet bar slechte confectie. Ze venhonderd pond ster ling (7000 gulden) voor één vóóroorlogschen slaapkamer, is héél ge woon. Wij zagen een werkelijk mooi en so lide bankstel, dat bij ons voor den oorlog wél 800 gulden moest kos ten, geprijsd voor de slordige som van 1300 pond (dertien duizend gulden). De Engelsche zaken man handelt niet zwart. Wie dit wel doen, dat zijn de buitenlanders, die hier vóór en tijdens den oorlog zijn neerge streken en schatten gelds hebben verdiend. De Engelschman ziet met minachting op hen neer. Moreele peil gedaald. De millioenen solda ten, welke naar het front Engeland zijn ge passeerd hebben hun sporen achtergelaten. Het degelijke, conserva tieve 'maar gezond conservatieve Engel sche gezin heeft er on der geleden. Er moeten weer heel wat verhou dingen in het goede spoor worden geleid. Ook in Londen is het aantal echtscheidingen grooter dan ooit te vo ren. Sociale problemen. En natuurlijk zit En geland met zijn sociaal probleem, waarvoor men Churchill naar huis stuurde en de Labour- partij op het kussen bracht. Zal men nu ein delijk de Engelsche mij nen op het niveau bren gen van de Nederland- sche? Met gelijke pro ductiecapaciteit en ge lijke arbeidsvoorwaar den? Zuid-Wales heeft geen dr. Poels gehad, want anders stonden daar niet meer de krot ten, die woningen moe ten heeten. Ook Enge land vecht met het loon- en prijsvraagstuk. Verhoog de loonen en de prijzen stijgen. Dat wil dus zeggen, dat de loonen weer dalen. Zoo min als Nederland wil Engeland den weg der inflatie op waarheen Frankrijk drijft. Maar de arbeiders vragen om nationalisatie der sleu- telbedrijven. Zij vragen om medezeggenschap. Zij willen resultaten zien van een oorlog, die de overwinning bracht. In het Lagerhuis vraagt men waarom er nog 2 millioen mannen en vrouwen munitie ma ken, terwijl er voorloo pig toch geen oorlog meer zal zijn. Tenzij misschien tt 'en Rus land? Och neen daar gelooft men hier niet aan, al was het slechts omdat men er niet aan wil gelooven. Bevin kan wel eens kwaad worden op de Russen, maar na afloop der conferentie drinken ze het samen broederlijk af, en nog wel met wodka.

De Burcht | 1946 | | pagina 3