Coöp. Veiling H.B.G. (G-JS) Lisse Bevolkingsaanwas schept groote oroblemen Distributienieuws Tildy, President van Hongarije „Indrapoera" uit Batavia vertrokken De trek naar het Westen worden tegengegaan Een menscli heeft zoo zijn gedachten. de o-ude doïpiderik Boelhuis AUTOBANDEN HAKO EEN GRSOTE BOEOEL- EN BATERIALENVEILING c.v. N. Bakker Hz., Rodofarendsveen, Tel. 48 Een goed modern meubel 1 MULLER EN GIJZENIJ Voor al Uw Zaden, Planten en Vruchtboomen H. I. DUIVENVOORDE UITVOERING Een huis vol herrie Geldigheiedsduur Brandstoffenbonnen. In verband met de regelma tige plaats vindende na-uitrei king van brandstoffenkaarten ten behoeve van nieuwe ge zinnen en om hen, die door omstandigheden de ronnen 47 en 48 niet binnen den voorge schreven termijn bij hun leve ranciers hebben kunnen inle veren, is besloten deze bonnen van 2 Februari 1946 af tot een nader, bekend te maken tijd stip opnieuw geldig te verkla ren. Vérder blijft ook bon 46 nog tot nader aankondiging geldig. Jóe vroeger verlengde geldigheidsduur van de bonnen 43, 44 en 45 eindigt op 4 Fe bruari a.s. 's avonds. Engelsche chocolade. Op de bonnen 710 en 806, welke geldig zijn verklaard voor het koopen van 1 tablet ra.geische chocolade, kan 50 gram chocolade van Nederl. fabrikata worden gekocht, voor zoover geen Engelsche ver krijgbaar is. Riistdistributie. Aangezien het verbruik van rijst in ons land momenteel hooger is dan de sinds de be vrijding verkregen invoer, is het rantsoen rijst, kindermeel of kinderbiscuits voor de kin deren der z.g. D.-groep (2 t/m 4 jaar)) vervallen en zullen ook overigens op eenige bijko mende verstrekkingen, beper kingen worden toegepast. Bonkaarten melk, vleesch en aardappelen. De bonkaarten LA 6u2, LB 602, LC 602, LD 602 en LL 602 vcor melk, vleesch en aardap pelen zullen gedurende de 2e en 3e periode 1946 (20 januari t/m 16 Maart) geldig zijn. Men beware derhalve deze kaarten. Omruiling melkbonnen. Men kan in den vervolge melkbonnen bij het plaatselijk distributiekantoor ruilen tegen rantsoenbonnen voor tapte melk, waarop karnemelk en taptemelk-yoghurt verkrijg baar zijn. Per bon voor één rantsoen melk ontvangt men bonnen voor twee rantsoenen taptemelk. Op deze rantsoen bonnen is geen taptemelk ver krijgbaar. Oesters naar Engeland. Er is een overeenkomst tus- schen Nederland en Gr. Brit- tannië over de levering door Nederland van een millioen oesters gesloten. Wekelijks zullen honderdduizend oesters naar het Ver. Koninkrijk ge zonden worden. De eerste par tij van 60.000 oesters zal dit weexeinde in Engeland aanko men. WEERVERWACHTING. Tot Zondagavond: Vrij krachtige wind tusschen Zuid-West en Zuid. Meest zwaarbewolkt met tijdelijk re gen. vrij zacht. Zoltan Tildy, leider van de partij der kleine boeren, is met eenparigheid van stemmen tot eersten president van de nieu we Hongaarsche Republek uit geroepen. Het motorschip ..Indrapoera" heeft 31 Januari 1.1. de haven van Tandjong Priok verlaten met bestemming Nederland. Aan boord bevinden zich 1174 repatriëerenden. Hoe dichter een gebied be volkt is, hoe gevoeliger het wordt. Ons land, vooral het Westen, heeft de ingewikkeld heid gekregen van een horloge. Een groot probleem is bijv. de drinkwatervoorziening. Am sterdam, Haarlem, Leiden en Den Haag o.a. tapten steeds grootere hoeveelheden water af uit de duinen, met dit ge volg, dat de grondwaterstand ging zakken en de vegetatie hier en daar verdorde (met zijn nadeelen voor zeeverdediging en recreatie) en anderzijds het zoetwaterlichaam onder de duinen ineen schrompelde, waardoor de achtergelegen landbouwgronden weer last kregen van brakwater. Alles is tenslotte te verhel pen, maar vraag niet wat het kost! „Dwang" naar Noord en Zuid. Oost, Men kan nu de moeilijkhe den van de toenemende bevol kingsconcentratie verminde ren, althans niet grooter ma ken, door de bevolkingsgroei in de buitenprovincies meer dan tot nu toe het geval was vast te houden, door de indus trieën, bedrijven van handel en verkeer, administratieve li chamen enz. die daarvoor ge schikt zijn, indien dit mogelijk is daar te vestigen. Deze gedachte verdient on getwijfeld te worden uitge werkt, uiteraard omgeven met door C. van Brabant I Het is een mooie kerk in gothiscken stijl. Het moet een plaats van beteekenis zijn geweest, waarin men toen in de 15e eeuw zulk een kerk bouwde. Wat hadden de men- schen er niet voor over. De bouwers wisten, dat zij de vol tooiing niet meer zouden beleven, want het werk duurde langer dan één menschengeslacht heeft te leven. Maar men bouwde rustig door, omdat men bouwde ter eere Gods. Ik heb die kerk, waarin ik ben gedoopt, niet anders gekend dan zooals ze nu is. Ze staat daar aan de Maas, hoog tus schen de rond haar opeengedrongen huizen, waarvan sommige rr.et hun scheefgezakte muren slechts voor instorting worden behoed, omdat het kerkgebouw steun biedt. De oudste bewoners herinneren zich de kerk nog in haar volle glorie. Eens echter sloeg de bliksem in den toren, die toT den grond toe afbrandde en een gedeelte van het schip hetzelfde lot deed deelen. Toen leefden we in de 19e eeuw, de eeuw der techniek en van het kapitalisme en dus was er geen geduld en geen kapitaal om de kerk in haar ouden luis ter te herstellen. Ze staat daar nu, verminkt als de Utrecht- sche Dom, erger, want de Dom heeft nog zijn toren, terwijl ze op mijn oude dorpskerk een dwaas spitsje hebben gezet, midden op het dak. Na een afwezigheid van jaren sta ik hier wederom en komen de herinneringen op mij aanstormen. Ik vind het jammer, dat de kosteres mij stoort. Ze ziet mij voor mijn broer aan en^ik gevoel geen lust, noch krijg ik tusschen de woordenstroom de kans om Tiaar uit den droom te helpen. Eenigszins pijnlijk wordt het, wanneer ik haar vragen moet beantwoorden, want ik ben niet van het doen en la- ten van mijn broer op de hoogte. Ook schijnt er niet lang geleden een familielid van mij te zijn overleden, maar aangezien geen notaris mij daarvan heeft verwittigd en geen belastinginspecteur om successierechten heeft verzocht, kan ik mij onmo gelijk tot groote belangstel ling opwerken. ,,En wat is er van uw broer. Cornelis, geworden?'' vraagt ze mij, terwijl ze mij bedoelt, maar tot mijn broei denkt te spreken. ,,0", zeg ik, ,,die schrijft tegenwoordig in de cou rant". ..Och", zegt ze, ,.en het was toch zoo'n aardige jon gen". Daar heb je het weer. Ik word altijd getrokken naai de plaats, waar mijn wieg eens stond aan de boorden van de Maas. Maar liet is steeds met zelfverwijten, dat ik dan sta in de dtfrpskerk, een vreemdeling voor de meesten mijner vroegere dorpsgenooten, een vreemde ling ook voor mijzelf. Ik kijk daar rond telkens met belangstelling en telkefls als zag ik den tijd van eeuwen hier voor het eerst. Ik heb nu vele beroemde kerken gezien op de wereld, schoo ner en beroemder dan deze hier. Ik heb eenigermate de kunst bestudeerd en dooi vergelijking kunst leeren zien. En toch, in het diepst mijner ziel weet ik, dat ik eerst dan geslaagd zal zijn voor liet levensexanien, wan neer ik mijn oude dorpskerk zal zien, zooals ik haar zag, toen ik niet wist wat go- thiek was. Toen de koster mij als misdienaar onge vraagd ontslag gaf zonder mij vooraf te staken of te schorsen omdat ik de noodklok luidde en de men- schen gealarmeerd kwamen toeloopen. Dat ongevraagd luiden van de noodklok was meer de aanleiding dan de oorzaak van mijn aftocht als misdienaar, zooals de moord te Serajewo in Juli 1914 de aanleiding vormde voor den Eersten Wereldoorlog en zooals de menschheid het ook zonder Hitier wel tot een Tweeden Wereldoorlog zou hebben gebracht. Me' andere woorden, mijn ont slagbrief lag als het ware reeds gereed en hij wachtte slechts op de verzending. Die koster was weinig spor tief en vond niet goed, dat ik tusschen de gewelven van het dak der kerk naai kraaiennesten zocht en on derwijl de Mis, de Mis liet. In Rome is het heel ge woon. indien men een pas toor laat anti-chambreeren. Wij hebben een Holland- schen Monseigneur gekend, die het erg kwalijk nam. dat men hem in het Vati- caan even liet wachten. Als of men in Rome voor een paars befje égards in acht neemt. Onze pastoor droeg niet eens paars en toch nain hij mij kwalijk, dat ik eeD kwartier te laat op het ap pèl verscheen, terwijl de be minde geloovigen toch geen zichtbare teekenen van on geduld vertoonden. Maar hoe dan ook, sindsdien waren de pastoor en de koster bond- genooten, hetgeen lang niet altijd het geval pleegt te zijn. Van toen af waren mijn dagen als misdienaar geteld Die koster, die tevens kleermaker was, is wel zes tig jaar koster geweest. Ik vroeg de kosteres ol Hein zoo heette hij al dood was. Want dat was zoo bij ons de gewoonte. Als ie eenigen tijd van huis was ge weest, placht je te vragen, wie er intusschen dood wa ren gegaan. Hein nu was niet dood. Hij was eenige dagen voor onze komst alleen maar uit de dakgoot van de kerk 30 M. hoog gesprongen. „En niet dood?"' „Niet dood mijnheer, hij mankeerde niks als een blauw zitvlak (zij bezigde een ander woord, dat langs de Maaskant meer gebruike lijk is) Vraagt het hemzelf indien ge wilt". mr,~f de noodige waarborgen, li|<JCl De Nationale Rotterdamsche Courant schreef eenigen tijd geleden (89 Januari) een tweetal artikelen over indus trievestiging, waarin ons in ziens ten onrechte te velde werd getrokken tegen dezen vorm van ruimtelijke ordening. Zij acht de gedachte van de bevolkingsspreiding „lichtzin nig", spreekt van het noodeloos ingewikkeld maken van vraag stukken. „Moet een deel van het in havens en waterwegen in het Westen vastgelegde ka pitaal dan onvolledig worden aangewend, doordat deze kunst werken niet zoo intensief mo gelijk worden gebruikt? Moet een gewichtig imponderabel element als onze Hollandsche traditie op deze wijze worden aangetast? Moet worden ge speeld met de kostbare goede verstandhouding tusschen de verschillende landsdeelen. En dan wordt erop gewezen, dat vele ondernemers een uit gesproken voorkeur hebben voor vestiging in het Westen, dat zij het risico moeten dra gen en daarom in belangrijke mate moeten worden vrijgela ten. De Nationale Rotterdamsche Courant heeft hier ons inziens geen breede visie. Het gaat er heelemaal niet om, om haven- instalaties te laten verwoesten. Dat is, lijkt ons. het probleem verwringen tegen beter weten in. Holland is zeer belangrijk, en misschien wel het hart van Nederland, maar voor zoover het mogelijk is, mag toch ook wel aan de andere gewesten worden gedacht! Daar staat waarachtig toch wel iets tegen over. De individueele onderne mer kan onmogelijk alle fac toren overzien; die rekent zeer begrijpelijk in de eerste plaats met de belangen van zijn be drijf. Of bijv. de structuur van een streek door de vestiging van een bedrijf onevenwichtig wordt gemaakt, kan hij niet altijd beoordeelen. Maar de overheid wel. Er zijn uitersten naar beide zijden, de Nationa le Rotterdamsche Courant aan de eene kant en degenen die alle bewegingsvrijheid willen ontnemen en alles willen rege len, aan de andere kant. De waarheid zal wel in het midden liggen. Wat wij met deze arti kelen beoogden aan te toonen. is dat hier een probleem ligt en wel een belangrijk pro bleem, dat velen nog ontgaat. Gevraagd voor zoo spoe dig mogelijk een 496 R.K. MEISJE voor d. of d. en n. in ge zin met 4 schoolgaande kinderen. Mevr. Schlat- mannMeyknecht, Juf- fermanstraat 17, Oegst- geest. WEGENS BEËINDIGING VAN HET BEDRIJF. Notaris H. J. D. VAN WESSUM te Wateringen, zal op Woensdag, 6 Febr. a-s. des v.m. 10 uur in het perceel Kwintsheulweg 36 te Wateringen, ten verzoeke van den Heer J HELDERMAN aldaar, om contant geld publiek ver- koopen: 4004 15 stuks hoornvee, een houten schuur, harkma- cbine, hooischudmachine, electrische karnmachine inhoud 60 L. en verdere Bedrijfsinventaris (geen inboedel) Voor aankoop van het hoornvee is noodig een aankoopvergunning, die belanghebbenden vóór den verkoop bij hun plaatselijken bureauhou der moeten aanvragen. Kijkdag: daags te voren (Dinsdag) van 94 uur. Autobinnenbanden en Rijwielbanden vulcaniseeren. 91 ii VULCAN1SEERINRICHTING HOOIGRACHT 41 LEIDEN houdt Vrijdag 8 Febr. a.s., 2 uur nam. Aangeboden zullen worden o.m. Fraismachine, zware takels, roeibooten, dekzeilen, draadbakken, gereedschap pen, waaronder houweelen, schoppen, vorken, schoffels enz. en huishoude lijke artikelen en andere boedel. Inbrengen en opgaven kunnen vanaf heden dagelijks geschieden. 474 JACHTGEWEER liefst dubbelloops te koop gevr. Br. onder no. 106 bur. van dit blad. Gevraagd voor zoo spoe dig mogelijke indienst treding "een flink zelfst. KEUKENMEISJE Aanm. bij Mevr. Bakker- Drabbe, Witteburgerweg 20, Wassenaar. 495 'AANGEBODEN: 450 1QOO M Bloemisterij B (Jan.-Dec.) 75 M2. Warme kas en 300 M2. BI. E. 960 M2. vtak glas. groenten Notaris W. S. JONGSMA te Leiden Ls voornemens op Vrijdagen 15 en 22 Februari 1946, 2 uur nam., in het Notarishuis te Lei den bij opbod en afslag in het openbaar te ver- koopen de n.v. perceelen: 1. Weiland en water te Warmond in den Veer- polder groot 3.97.80 H.A. 2 Huis en erf te Voor schoten Hofweg 25 groot 1.30 Are. 3. Huis en erf te Voor schoten Hofweg 27 groot 1.31 Are. Betaling der kooppennin gen 1 April 1946. Bezichtiging in de we ken van veiling en afslag Dinsdag en Donderdag 24 uur. Meerdere inlichtingen worden verstrekt ten kantore van genoemden Notaris, Rapenburg 31. tel. 25351. 416 Driftstraat 44b - Dillenburgstraat 7a DE HAAGSCHE ZAADHANDEL FRONEMANSTAAT 38 's-GRAVENHAGE Vraagt prijscourant. Waar niet vertegenwoordigd actieve agenten gevraagd. 256 De Tooneelvereeniging „Tot ons Genoegen" brengt op ZONDAG 3 FEBRUARI de dolle klucht in 3 bedrijven van STEFENS en LINTON Na de bevrijding meer dan 200 maal met groot succes opgevoerd, In de zaal van P. ULJEE, Hooge Rijndijk 136, Zocterwoude. 4002 Entree 1 GULDEN. Plaatsbesprekeu op de speeldagen van 2 tot 4 uur. Zaal open 7.30 uur. Rijwielstalling aanwezig. ADVERTEERT IN DIT BLAD

De Burcht | 1946 | | pagina 3