Bevolkingsaanwas schept groote problemen i;i den gemeenschappelijk»! strijd Nederlands bijdrage RADIO Kleinhandel en kolendistributie Luchtdienst Twente-Amsterdam uitgebreid Van den held Jan Trompetter LLBR WEGEN hoort men tègenwoordig spreken over orde ning. Ordening is een modewoord. Men denkt daarbij meestal in de eerste plaats aan de economische ordening. Er zijn echter nog heel andere zeer belangrijke soorten van orde ning en daaronder is de z.g. Ruimtelijke Ordening wel de voor naamste, waarmede de Rijksdienst voor het Nationale Plan belast is. Ruimtelijke ordening een zeer belangrijk vraagstuk i. Wat is ruimtelijke ordening? Men kan het heel eenvoudig zeggen: Het orde scheppen in de ver spreiding van de bevolking over ons grondgebied en wel op zulk een wijze, dat voor die bevolking de beste levensom standigheden worden gescha pen. Vele lezers zullen zich er nog niet het hoofd over gebro ken hebben, dat zelfs dat een vraagstuk is. Inderdaad, en een zeer belangrijk vraagstuk. In Nederland wonen op dit moment meer dan 270 men schen per Km.2. Dat is zeer veel en het zal heel wat moeite kosten om hier te lande voor ruim 9 millioen mensohen en m de toekomst wanneer er althans niet geëmigreerd wordt wel 11 of 12 millioen die, men voor het jaar 200-0 heeft berekend) een bestaansmoge lijkheid te vinden, vooral nu het Duitsche achterland zeer zwaar beschadigd is, de verhouding met Ned.-Indië anders wordt, de exportmogelijkheden voor onzen landbouw niet rooskleu riger zijn geworden enz. Moge lijk zal de annexatie van D-uitsch gebied ons kunnen hel pen en misschien zullen velen daarenboven nog moeten emi- greeren. Maar n-u eens even veronder steld, dat het met die bestaans mogelijkheden wel zal losloo- pen in welke levensomstandig heden verkeert ons volk en zal het komen te verkeeren? Want in Noord- en Zuid-Holland en Utrecht wonen op dit oogenblik al méér dan 570. 740 en 350 inwoners per Km2. In deze provincies, die 1/5 van ons oppervlak beslaan, woont ongeveer de helft van onze bevolking en daarvan ruim de helft in de steden met- 100.000 en meer inwoners. De trek naar het Westen. Er is nog steeds een tendenz, dat de drie Westelijke provin cies een vestigingsoverschot hebben, de overige acht een vertrek-overschot aan men- schen. Zooals bekend, hebben vooral Noord-Brabant en Lim burg, en in mindere mate ook de Oost-Nederlandsche zand gronden groote geboorte-over schotten. Jaarlijks krijgt Neder land er schoon aan de haak 100.060 menschen bij, d.w.z. naar den omvang een stad ter grootte van Nijmegen. Teen de Nederlandsche re geering uit haar ballingschap terugkeerde vond zij hier te lande bijna een half millioen Nederlanders meer dan toen zij vertrok! En waar blijven die men schen? Het boerenland is ge heel bezet. Er is, zooals alge meen bekend is, hier te lande een enorme landhonger. De Zuiderzee-inpolderingen hel pen wel, maar langzaam en niet afdoende. Dus trekken ze naar de steden. Drie van de vier Nederlanders, die er in de twintigste eeuw bijkwamen vonden een bestaan in industrie handel en verkeer en slechts één op de twintig in den land bouw. En die greote trek, die van het platteland naar de steden gaat, bleek in het verleden on miskenbaar grootendeels in Westelijke richting te liggen, waar het economisch hart van Nederland ligt, waar de groote verkeerspelen de bevolkings agglomeraties schiepen, doordat daar handel en industrie tot groote ontwikkeling kwamen en komen. Voor- en nadeelen der stad Geen „Groot-stad". Ons bestaan hangt daarmede samen en daaraan dient geen haarbreed in den weg gelegd te worden, wanneer het de vi tale belangen schaadt. Bureau cratische ordenaars, die gemak kelijk met dit ingewikkelde or ganisme willen gaan experi menteeren, dient een onver biddelijk halt te worden toe geroepen, Dit sta voorop! Maar aan den anderen kant dient men niet blind te zijn voor de nadeelen, die kleven aan een ongeleide vestiging van in dustrie, handel en verkeer, Hoe grooter de steden worden, hoe moeilijker het wordt om de verkeersproblemen op te los sen, voldoende gelegenheid te geven voor recreatie in de vrije natuur. De groote stad is on- gezondér, er is grootere misda digheid, prostitutie zucht naar luxe en een begeerte naar ge not. Er is aan.den anderen kant een zeer veel grooter cultureel leven. De steden herbergen ..de hersens" van de natie. Het platteland aan den anderen kant heeft zeer vele voordee- len, maar men mag het zeker niet idealiseeren. Het kan er soms achterlijk en benepen zijn. De stad heeft goede kanten en het is nu de kunst om het goede zooveel mogelijk te be houden en het kwade tot een minimum te beperken. Men moet m. a. w. de OPTI MALE stadsgroctte zien te be naderen. Een millioenenstad is zeker een onding, die men dan ook, koste wat het kost, zal moeten zien te vermijden. En zoo kan men ook de OPTIMA LE bevolkingsdichtheden voor geheele streken pogen te zoe ken. Z. MARVA-OPLEEDING IN NEDERLAND. „Framewood Manor" het op leidingscentrum van de Mari- ne-vrouwen-afdeeling in En geland, is overgebracht naar ..Leiduin" bij Aerdenhout. De laatste leden van de „vaste be manning" zijn in Nederland aangekomen. De eerste recru- ten, die in Nederland hun op leiding zullenontvangen, wor den 1 Fefor. op „Leiduin" ver wacht. eHt zijn 45 meisjes, hoofdzakelijk bestemd voor den huishoudelijken dienst. WEERSVERWACHTING. Tot Zaterdagavond: Aan de kust nog krachtige, overigens meest matige wind uit Zuid-Westelijke richting. Wisselende bewolking, plaatse lijk nog een enkele bui. Mati ge temperatuur. M. HILVERSUM I, 301 N.C.R.V. 6.30 Gratnofoonmuziek. 7.Nieuwsberichten. 7.20 Or.cestplaten (Lalo Loef- gron). 7.40 ..Waar zijn de dieren?", d. S. M. v. d. Gallen. 8.Nieuws in 't kort. 8.05 Wirinekapel o.l.v. G. Nieuw- land. 9 Op de Brug. 9.15 C ramofoonpl. concert. 10— Nieuwsberichent. .10.15 Actueel halfuur. 10 45 Céza Frid, piano, H. Salo mon. Viool. 11.50 Schriftlezing. M. HILVERSUM II. 415 V A.R.A. Nieuwsberichten. EJJy Walis. Uit de droesem", hoorsp. nuy Schifferstein, piano. i'enl. Weekoverzicht drs. L de Jong. V.P.R.O. Eenheid en verscheidenheid in he tVrijz. Protestantisme. Nieuws in 't kort. 8 30 -,\Yat gered moet worden". V. A.R.A. Op de Brug. wcöoporgel (Q- Maclean). cpu1". Oratorium van Haendel. V.P.R.O. A\ ondwijding. V. A.R.A. Nieuwsberichten. .r:\moloonplaten. 6 6 45 8 9 - 9 15 9.30 ]f 41 O EYSS INQUART, die ziek is, werd gisteren door den Fran- schen aanklager Dubost aangewezen als schuldig aan ver grijpen door de Gestapo gepleegd. Dubost wees tal van gevallen aan, waarin Nederlanders zonder eenigen vorm van proces door de Duitsche Gestapo werden ter dood gebracht. DE VERWILDERING VAN EEN VOLK wildering waarmee Dubost zijn betoog ilustreerde. Het meest indrukwekkend was ongetwij feld het dramatische verhaal van het Franscne dorpje Ora- dour, dat door de Gestapo werd uitgemoord, zoodat slechts tien menschen overbleven. Ook het Dubost las een verklaring van de Nederlandsche regee ring voor, waaruit blijkt, dat op deze wijze minstens vier duizend Nederlanders slacht offer van den Duitschen ter reur werden. Kort maakte hij melding van de beruchte Waalsdorpsche vlakte. „Dit alles vormt even wel een slechts zeer fragmen tarisch aspect van het -lijden, waardoor Holland zijn bijdrage in menschenlevens heeft ge geven aan den gemeenschappe- lijken strijd", zoo zei Dubost. Hij behandelde in het verloop van zijn aanklacht de onmen- schelijke misdaden door de Gestapo tegen verzetsbewegin gen begaan. Het toppunt van wreedheid bereikten de Duit- schers wel in een Fransche stad, waar zij een moeder in het aangezicht van haar vijf kinderen martelden en levend verbrandden, omdat zij het verblijf van haar man niet wil de vertellen. De kinderen wer den vervolgens met den dood bedreigd als zij hun vader niet verrieden. Ofschoon zij wisten waar hij was, zwegen zij, waar op de Duitschers hen opsloten in den kelder en het huis in brand staken. u)it is slechts een van de vele schier onge looflijke voorbeelden van ver- Nederlandsche drama van Put ten liet Dubost volgen in de sombere reeks, die tientallen van deze misdaden omvat. Aanslag op bet leven der natie. Dubost maakte vervolgens melding van den misdaad door de Duitschers tegen het Neder landsche volk begaan door het aanrichten van verwoestingen en inundaties, die niet door oorlogshandelingen gerecht vaardigd waren. In het bijzonder stelde hij aan de hand van Nederlandsche documenten de verantwoorde lijkheid van de Duitschers voor het bombardement van Rotter dam vast. Wijzende op den ge weldigen omvang van de over stroomingen, die door de Duit schers in ons land werden ver oorzaakt, zei de aanklager, dat men de beteekenis van deze misdaden niet mag onderschat ten: daar Nederland zonder zijn dijken niet kan bestaan, was het een rechtstreeksche aanslag op het leven van deze natie. „Dit Duitsche volk".... In het verder verloop van zijn aanxlacht uitte Dubost speciale beschuldigingen aan het adres van vele beschuldig den Goering hoorde als zwaar ste aanklacht: het oprichten van concentratiekampen en het overlaten van deze aan de Ge stapo; het toelaten van de be ruchte experimenten op leven de menschen door dr. Rascher in Dachau. Keitel werd per soonlijk .verantwoordelijk ge steld voor de beruchte „Nacht und Nebel" arrestaties en Jodl voor de deportatie der Deen- sche Joden naar Duitschland. Tezamen werd dit drietal door den aanklager verantwoordelijk geacht voor de executies van gijzelaars. Dubost zeide, dat uit het ge beurde in Duitschland geble ken is, dat alle teruggang in beschaving mogelijk is. Er is nimmer een natie, die slecht opgevoed en slecht geleid door slechte meesters op den duur niet kan terugvallen in de bar barij der vroegste eeuwen. Bit Duitsche volk, waarvan wij militaire deugden erken nen, waarvan wij dichters en musici beminnen, waarvan wij den werklust bewonderen, heeft nochtans geen enkele po ging tot tegenstand gedaan, toen millioenen onschuldige menschen werden Vernietigd op den grond van dit volk, door menschen van dit volk, en vol gens plan van de regeerders van dit volk. De dir. van het Rijkskolen- bureau, heeft met den meesten nadruk tegengesproken, dat de groote handelaren bevoordeeld zouden worden boven de klei ne handelaren. Het kolendistributiebureau probeert zooveel mogelijk, met inschakeling van den handel zelf, zoo rechtvaardig mogelijk te verdeelen. Dat daarbij een groothandelaar gemak heeft van zijn grooteren handel en outillage, kan niet worden voorkomen. Deze immers krijgt de beschikking over een heel schip en over een heele wagon en de kleine handelaar is meest al aangewezen op het schip of de wagon, waaruit hij zijn aan deel moet krijgen. Aantal handelaren. Er zijn 7000 brandstoffenhan- delaren en 800 slijters in Ne derland. En in het nieuwe dis tributiejaar zal er geen klan tenbinding meer bestaan en de consument zal in den komen den zomer vrij zijn in de keuze van zijn kolenleverancier. (Wij zijn er mede van over tuigd dat de distributie over den handel groote moeilijkhe den meebrengt, maar wij ont komen toch niet aan den in druk, opgedaan in gesprekken met kleine handelaren dat zij toch wel erg in de verdrukking geraakt zijn. Wij begrijpen vol komen dat een groothandel meer mogelijkheden bezit voor een spoedige en vlotte afleve ring, maar dan zou juist de rechtvaardigheid eischen, dat de kle-ine zelfstandigen door een soepeler behandeling een tegenwicht ontvingen ten aan zien van de concurrentie van het grootbedrijf. Het gaat er net mee als met de levensmid- delenbedrijven. Ook daar wordt te veel rekening gehouden met het grootere gemak en de groo tere capaciteit waarover zij in hun handel beschikken, waar door ook zij, gemakkelijker de bezwaren kunnen overwinnen, terwijl de kleinhandel dezelfde v moeilijkheden ondervindt, maar de hulpmiddelen ontbreken. Het ligt zeker niet in den lijn van de juiste verhouding tus- schen kapitaal en arbeid dat men de omstandigheden ten volle laat uitwerken ten gun ste van het grootbedrijf, en daarom: het lijkt ons toch noo- dig dat men den kleinen han del meer tegemoet komt. Red.) Met ingang van 1 Ffebruari a.s. zullen er drie machines per dag gaan vliegen, waardoor het mogelijk is om op één dag een retourvlucht naar Amster dam te maken (of Den Haag). De dienstregeling voor de pe riode 1 Febr.1 Oct. a.s. is nu als volgt: Vertr. Twente 9.45 12.16.05 Aank. Schiph. 10.35 12.50 16.55 Vertr. Schiph. 8.40 10.50 15.— Aank. Twente 9.30 11.40 15.50 Weer wilde Jan Trompetter een straatje om. Maar daar klonk het al over het pleintje, dat de kleinste klokjes daarboven '1 de oude kerktoren van schrik begonnen te rinkinkelen: „Daar is me die schavuit!" Jan trok zijn zoetsappigst gezicht en zijn stoutste schoenen aan, wilde zijn hoed afnemen maar bedacht opeens, dat die onder de vorige oorlog was afge waaid, maakte een buiging voor het wenend meiske engreep met een kreet naar zijn broek, omdat hij niet had kunnen ontdekken, dat in de andere hand van vrouwlief Isabel de verraderlijke matten klopper school. Dat had hij toch wel kunnen ver-, wachten, die sukkelaar, die toch al dicht voor zijn zilveren bruiloft stond! Jawel, maar daarom leek Jan Trompetter nu juist zo'n sukkelaar. Maar hij was het niet. Dat zul je later horen.

De Burcht | 1946 | | pagina 2