Als wij dit jaar met de Duitschers samen /churchill) Voor de Vrouw VxwAjuaAimode- Puunab eft u-ctdfiaiidsndAeid! Van den held Jan Trompetter Hongaarsche Republiek uitgeroepen De Hongaarsche nationale vergadering heeft eenstemmig het wetsontwerp ter instelling van de republiek aangenomen, aldus meldt radio-Boedapest. De radio meldde verder, dat de verkiezing van Zoltan Tildy tot president van de Republiek reeds als een feit wordt be schouwd, daar alle partijen het eens zijn over zijn candidataur. Thans zijn de voorloopige uitkomsten bekend geworden van de raming der opbrengsten van akkerbouwgewassen bij den afge- loopen oogst. Hieruit blijkt duidelijk hoe sterk de productiviteit van den Nederlandschen bodem is gedaald. De totale graanoogst wordt slechts geraamd op 63% van de gemiddelde graanproductie in de tien vooroorlogsohe jaren 1930/1939. Deze achteruitgang is in de eerste plaats een ge volg van het kunstmesttekc-rt Daarnaast natuurlijk van de inundaties en andere oorlogs handelingen. Ook deed het te kort aan arbeidskrachten zijn invloed gelden. De slechtste o-ogsten werden vanzelfsprekend verkregen op de gronden, die van nature arm aan voedingsstoffen zijn, met name de zand- en veenkoloniale gronden. Daardoor vertoonde de rogge, het graangewas, dat de grootste oppervlakte be slaat. een opbrengst, die gemid deld nog niet de helft van de vooroorlogsohe bedraagt. De consumptie-aardappelen brachten per H.A. gemiddeld 19 minder op. terwijl de op brengst van de fabrieksaardap pelen per H.A. gemiddeld neg geen 60 van de vooroorlog sohe bedroeg. Gegevens betreffende de sui kerbieten zijn bij deze voorloo pige oogstraming nog niet ver- wérkt. Neemt men in aanmer king. dat het suikerbietenareaal slechts 40 bedroeg van dat in 1939 en de opbrengst per H.A. ook aanmerkelijk lager zal zijn dan voor den oorlog, dan blijkt wel hoe gering de akker- bouwproductie dit jaar was. Mén moet er niet aan denken, wat de gevolgen zouden zijn geweest, a's wij dit jaar nog, zooals gedurende denoorlog het geval was, van eigen bo dem hadden moeten leven. SPORT VOETBAL. AMSTERDAMSCH ELFTAL NAAR ZWITSERLAND. Het Amsterdamsche elftal, dat nog nader zal worden sa mengesteld, gaat in Juni naar Zwitserland om een tweetal wedstrijden te spelen. Zondag 30 Juni wordt in Zü- rich tegen het Ziirichsohe elf tal gespeeld, waarna men twee dagen in Interlaken zal verblij ven en op Woensdag 3 Juli een wedstrijd in Easel tegen het Baselsche elftal zal spelen. Het ligt in de bedoeling van het Baselsche en Zürichsche elftal in Augustus een tegenbezoek aan Nederland te brengen. Er zullen dan wedstrijden in Am sterdam en Den Haag of Rot terdam worden gespeeld, QUICK—U. V. S. Zooals bekend viert de ver- eeniging U. V. S. haar dertig jarig bestaan met een Balmas- qué in de Stadsgehoorzaal. On danks een tijdig verzoek om uitstel van den wedstrijd Quick - -U. V. S. is helaas door het Bondsbestuur hierop afwijzend beschikt, zoodat a.s. Zondag de belangrijke wedstrijd Quick— U. V. S op het A. D. O.-terrein zal plaats vinden. Het elftal van U. V. S. zal in de volgende formatie uitkomen: Doel: M. v&n Well. Achter: J. Devilee en G. den Midden: J. Fasel, B. L. Wal la art en Jac. Sloos. Vóór: T. Oosterom, J. de Wolf, W. H. van Wanrooij. P. Kantebeen en A. J. Kantetoeen. SCHAKEN. HET KAMPIOENSCHAP VAN DE SOVJET-UNIE. Dit jaar zal voor de vijftien de maal het schaakkampioen schap van de Sovjet-Unie wor den gehouden. Hiervoor is een lijst van 64 schaakmeesters op gesteld, onder wie zich acht grootmeesters bevinden, nl. Botvinnik, Smyslov, Kotov, Flohr, Lilienthal Bondarevskv. Keres en Boleslayskv r\— snelers worden ^en ingedeeld, teiyyjj Duitsche Generaals opgehangen Met 12 openbare terechtstel lingen in de hoofdstraat van Kiëf is het gordijn gevallen over het proces voor het Sovjet-Rus sische Militaire Gerechtshof, waar Duitsche officieren wegens oorlogsmisdaden terecht ston den. Onder de opgeknoopten bevinden zich Luit.-Gen. Burck- hardt, ex-commandant van de Duitsche troepen in Kiëf, Luit.- Gen. Scheer en Luit.-Gen. von Tsohammer und Osten. Zij wa ren ter dood veroordeeld, na dat hun verantwoordelijkheid ten laste was gelegd voor het vermoorden Van 75.000 burgers en vcor het deporteeren van 25.000 meisjes naar Duitsch- land. HULDIGING VAN ZIJNE EMINENTIE JOHANNES KARDINAAL DE JONG. Programma van de Plechtig heden op 28 Februari a.s. Bij gelegenheid van de hul diging van Zijne Eminentie Johannes Kardinaal de Jong op 28 Februari a.s. te Utrecht, zal des morgens om 10.30 uur in de Metropolitaankerk van de H. Catharina te Utrecht plaatsvinden de plechtigheid van het overreiken van de Kardinaalsbarret door Zijne Hoogwaardige Excellentie Mgr. P. Giobbe, Pauselijk Internun tius waarna Mgr. Giobe een Pontificale H. Mis zal opdra gen, bij welke H. Mis Zijne Eminentie assistentie zal ver- leenen. Des middags 3 uur zal een feesteliike bijeenkomst- worden gehouden in het gebouw Tivo- li, waar de feestrede zal wor den uitgesproken door Prof. Dr. G. Brom. De muzikale om lijsting zal worden verzorgd door het koor „Katholiek Utrecht" onder leiding van den heer Hans Ponten- met mede werking van het Utrechtsch Stedelijk Orkest. Des avonds zal een fakkel optocht worden georganiseerd, teneinde de bevolking van Utrecht gelegenheid te bieden Zijne Eminentie en het Hoog waardig Episcopaat haar hulde te brengen. 500 ITALIAANSCHE MIJN WERKERS NAAR BELGIë. Van de 500 mijnwerkers, die Italië volgens overeenkomst naar de Belgische mijnen zal zenden, zijn reeds 200 vertrok ken. Een Fransche delegatie is in Rome aangekomen om met de Italiaansche regeering tot een overeenkomst te komen Schijnwerpers op de naar de 18e eeuw tende lijfjes met alleen aan de Te Londen werd dezer dagen voorzijde lage decolleté's. een expositie gehouden van Stiebel brengt bii avondklee- Hierbij h gff&tïX, «- gebleken, dat er belangrijke bedekt laat. terwijl Victoriaan- veranderingen in de mode op sche wollen broderie wordt ge- komst ziin bruikt als keurslijfje. De jas- 1 jes loopen evenals de rok wijd Afloopende schouders nemen uit. Zii ziin bii de heupen, de plaats in van vierkant. Dit vooral aan de achterkant dik was vooral het geval bii de ja- opgevuld. Zwart fluweelen ponnen in de eerste drie col- avondjurken zijn soms bezaaid iecties. die vertoond werden met hele kleine rose struis door Hardy Amies. Charles veertjes, als gameering. Cliar- Creed en Victor Stiebel. Zij les Creed heeft de lage taille zijn allen juist gedemobili- in eere hersteld en maakt jas- seerd. jes zonder blouses, daar de da- Plet silhouet in Amies' col- mes zelden of nooit hun jasje lectie is pyramide-vormig: uitdoen. Tweeds met brutale smalle schouders en wijd-uit- strepen en ruiten worden loopende rok. De heupen ziin soms gecombineerd met satijn, breed en opgevuld, zelfs bij zijden banden of katoen. Merk- tailleur. Bii tailleur worden waardig ziin de bedrukte en nog wel breede schouders ge- doorschijnende katoenen stof- dragen; de taille is smal. Bij fen, die beiden m den avond diner- en avondjaponnen gedragen worden, evenals ge- blijkt duidelijk de invloed der streepte katoen (die op dezeif- 18de eeuw. Zii hebben heel de wijze wordt vervaardigd als wijde rokken en nauwaanslui- Crêpe de Chine) voor blouses. Wie zich ooit een juist beeld wil vormen van den voorbijen oorlog, wie wil weten welke risico's wer den geloopen, welke ont zaggelijke gevaren dreig den. wie wil weten, en kennen den man, die dit alles met een verbeten vasthoudendheid van een terriër overwon en daarbij zijn optimisme, ziin zeker heid en zijn humor geen moment verloor, zal moe ten weten wat Winston Churchill heeft gedaan en hoe hii zelf heeft geleefd. Een van de meest karakte ristieke eigenschappen van Churchill is zijn onverschrok kenheid en het absoluut geen angst hebben voer welk ge vaar ook. „Naar de hel met die bezwaren!" Het was in de dramatische dagen van Frankrijk's onder gang. De regeering-Reynaud resideerde in de oude stad Tours en zond een s.o.s. naar Churchill. Frankrijk was in doodelijk gevaar. Churchill besloot nóg eens naar dat land te gaan. Het weer was verschrikkelijk slecht om te vliegen, de staf van het En- gelsche luchtwapen verzette zich absoluut tegen de vlucht naar Tours, maar zij wisten wel. dat Churchill niet voor gevaren opzii ging. Zii gin gen naar Chamberlain, die moest trachten Churchill te gen te houden. Chamberlain ging naar Mevrouw Churchill om haar te vragen haar man tegen te houden. En zij ant woordde: „Zooveel jonge menschen offeren hun leven; Winston zal ziin plicht doen. Het is niet mijn taak om hem daarvan tegen te houden!" „U hebt gelijk", antwoord de Chamberlain en hij sprak er niet meer over. Toen de officieren van het luchtwapen poogden hem te rug te houden, gaf Churchill ten antwoordt „Naar de hel met die bezwaren. Ik ga, wat er ook gebeurt!" En toen hii zijn valies liet pakken, sprak hii met een grimmig lachje tot zijn butler „Geef mij dat zware pistool mee, maar laadt het alsjeblieft eerst. Als ik in handen van de Hunnen val, dan wil ik er tenminste een van hen voor miin rekening nemen". De vlucht was zóó gevaar lijk dat menigeen dacht de Eerste Minister voor den laatsten maal te hebben ge zien. Churchill noemde het later zijn nachtmerrie-vlucht. De bombardementen van Londen. Churchill was nooit uit het veld te slaan. Hii kon zelf vliegen en vliegend kreeg Churchill een ongeluk boven Croydon. Zijn toestel raakte den grond en werd verbrij zeld. De corpulente premier kroop onder de brokstukken vandaan en een uur later was hij rustig en vol humor tafel president bij een diner in het Lagerhuis. Toen de raids op Londen begonnen, was Churchill er niet toe te bewegen in een schuilkelder te gaan. Als de bommen de grond raakten en uiteen spatten, zag Churchill op een korte afstand huizen in puin storten en als een raid on ziin ergst was ging hij zelf altijd kijken, zijn wan delstok in de eene een zak lantaarn in de andere hand en een half opgerookte sigaar tu.sschen ziin lippen. Fn zoo kon het gebeuren dat een „Bobby" (politieagent) hem een! keer afsnauwde en hem toevoegde, dat hii moest ma ken. dat hii wegkwam, want de politieagent herkende in deze blauwe overall den Fer. st-m Minister heelemaal ni°t. Men is er maar eenmaal in geslaagd om Churchill er toe te brengen in de schuilkelder te gaan. Het regende bom men op Downingstreet. Ziin butler en een minister pak ten hem kordaat bii de arm en dwongen hem letterliik naar beneden te gaan. Luid protesteerend, dpt het alle maal „vervloekte nonsens" was, zat hii daar op een hou ten stoel met een sandwich in de éene en een gevuld glas in zijn anderen hand. Toen hii even de kans schoon zag, ontsnapte hii naar bui ten. Boven op het dak. Het liefst klom hii op het dak van een van de hoogste gebouwen van Whitehall om het toch maar goed te kun nen zien: terwijl de Duitsche vliegtuigen overkwamen en hun bommen lieten vaRen. Zoo zat hii eens in het kille najaar op het dak te kijken, toen een man voor hem ver scheen. een beetje besluite loos bleef staan hem aankeek en weer terugging. F-en mi nuut later was hii er weer, keek opnieuw en ging weer terug zonder een woord te zeggen Viif minuten kwam hii wéér terug. Toen begon het Churchill te vervelen. „Vent, wat wil je toch?" vroeg hii. „Als Ua!s U mij ver ontschuldigen wilt, sir.... ehmehm „Jaja. toe. zg 't maar'" „Excuseer, sir, maar ehU zit op de rookuit- gang sir het heele gebouw is vol rook!" Churchill stond op en zei alléén:* „Kerel, had ie mond eerder open gedaan!" Deze, en nog veel meer bijzonderhe den kunt U lezen in het boek van Guy Eden, getiteld Churchill", het por tret van een staatsman". Uitgave Else vier, Amsterdam. naars zullen deelnemen aan de halve eindstrijden van de na tionale kampioenschappen. TAFELTENNIS. Waren hier deviezen beschikbaar? Naar het bestuur van den Ne derlandschen Tafeltenni&bond mededeelt, zijn 20.009 ballen en 2500 bats bij den Bond gearri veerd welke door de regeering in Amerika en Engeland zijn aangekocht. Dezer dagen zal met de distributie van dit ma teriaal worden begonnen. VISCHCQNSERVEN ZONDER BON. De in slagerijen, comestibles- zaken en vischwinkels voorra dige buitenlandsche visohcon- serven, welke tot voor eenigen tijd slechts tegen inlevering van Vleeschbonnen afgegeven moch ten worden, kunnen thans vrij un het publiek worden ver won- kociou Eén keer was het mis. Jan Trompetter kwam terug van zijn klanten en daar stond voor zijn schoenlap pers-pothuis, precies onder het smeedijzeren uithang bord ,,In de twee knooplaarsjes", een meisje te hui len. Een hoedje met een veer, die schokte bij haar snikken; een zwierig hoepelrokje, en dan o schrik! één goudbrocaten dansschoentje en één zijden kousevoetje. Jan Trompetter liep van schrik een straatje om. Maar toen hij terugkwam stonden er twee. Het nog steeds maar huilend meisje en zijn vrouw Isabel op dikke pantoffels, een bont schort voor en haar gele haren op een knoedeltje. Niet hui lend, maar met één hand boven haar ogen op de uit kijk en de andere achter haar brede rok. Maar die kon Jan niet zo goed zien, zo verschrok onze held.

De Burcht | 1946 | | pagina 2