De huid verdeeld, de beer nog niet geschoten in Indonesië Generaals komen en gaan. Propagandabezoek aan kampen. Rechtgezette verklaring. Max van Poll. van „De Kroniek" ver. dween vrijwillig Van den held Jan Trompetter jongens en meisjes! In Neurenberg is reeds meermalen een rapport geciteerd van Seyss Inquart, waarin deze voorstellen doet betreffende de toe komst van Nederland en zijn oordeel geeft over de Nederlan ders. Het is zoowel arrogant als interessant. Zeeland en Limburg Het was uiteindelijk de bedoeling om Ne derland tot een econo mische eenheid te dwin gen met het „Reich", daarna zou de volslagen afhankelijkheid vanzelf volgen, Seyss was echter tuigd, dat dit maar niet een, twee, drie kon ge beuren en daarom stel de hij voor dat de afschei ding van de provincie Zeeland en het aan Bel gië toewijzen van dit grondgebied, een uit stekend middel zou zijn om Nederland tot toe geven te dwingen. Hij wees er echter op. dat dit juist van den kant der Zeeuwen zelf, niet minder als van alle andere Nederlanders, on geweldige tegen stand zou stuiten en hij herinnerde aan de jaren 19181920 toen ook een dergelijk plan in België een oogen- blik ter sprake is ge komen. Limburg, daar hoefden niet veel woorden aan besteed te worden, dat behoor de vanzelf tot de „gou wen van het Duitsche Rijk". Geen goede kijk erop! In zijn rapport dat door het Ameri- kaansche leger werd buitgemaakt rappor teert de Seyss met nog al wat optimisme: „Het kan thans reeds met eenige zekerheid gezegd worden, dat het een kwestie van tijd is of het Nederlandsche volk ook in zijn poli tieke wilsvorming voor een program van een onafhankelijk Neder land tezamen met Ned.-Indië in het eng ste verband met het Reich gewonnen wor- in Nederland hebben afgedaan en dat de Ko ningin aheen nog maar steunt op kringen in Nederl.-Indië. maar dat alle Nederlanders bereid zijn tot een zeer rauwe samenwerking met Duitschland als Duitschland maar ver klaarde Ned.-Indië in bescherming te nemen tegen de Ver.-Staten, En.geland of Japan. Het was in zijn oog slechts een kwestie van tijd en een kwestie van tactiek. N.S.B.-ers, Colijn en ambtenaren. Seyss Inquart heeft in zijn rapport niet al leen een oordeel uit gesproken over Mus- sert, een „naar af- j i n r serr, een „naar ai- den kan. Een beslis- komst liberale nationa- srnp is toegespitst rn_de list die ,-ooet er fas_ kwestie van ningschap. het Ko- Fabeltjes. De gewezen Rijkscom missaris is van oordeel dat Koningin Wilhel- mina alsmede de Kroonprinses feitelijk cistische methoden op na te houden'' doch ook anac'c politici gewaarderd. Het bes te getuigenis kreeg Rost van Tonningen van hem omdat deze „ideologisch tenvolle op de Germaansche idee en het Nat. Socia lisme ingesteld" was. Graaf d'Ansembourg werd door Seyss even als door menig Neder lander riet aangezien voor een eroote per soonlijkheid. Geelker ken verdacht hij van voorbehoud tegenover het Grootduitsche rijk. Woudenberg was het type van de vakbond- bestuurder zonder bij zonder ininatief maar met „hausverstand" en vertrou wen wekkenden eenvoud. Feldmeyer en Zondervan vielen bij zonder in den smaak. Arnold Meyer verdien de een bijzondere op merkzaamheid. Overi gens zag Seyss wel in, dat geen van deze hee- ren mannen van for maat waren. Colijn. De eenige man, die in het politieke leven hoven de rest uitstak, was volgens hem Co- fijn. Ofschoon hij de zen in dsn grond der zaak „herrisch und einsatzbereit" had ge vonden was Colijn toch wegens liberale en Calvinistische instel ling voor den Nat.-So- ci-Iistische gedachten- gang niet te gebrui ken. Wel maakt Seyss evenwel dankbaar mel ding van den invloed, die Colijns (beruchte: Red.) brochure gehad heeft om Nederland te verzoenen met het toe komstbeeld van een door Duitschland be- heerscht Europa. Seyss vermeldt, dat Colijn zijn brochures geschre ven heeft na een ge sprek met hem. Gen. Winkelman. Bepaalde afschrik had Seyss van Gen. Winkelman, omdat het volk hem beschouwde ajs „een soort vice-Ko- ning" en hem rijkelijk ovaties bracht, waar hij zich vertoonde. Niet zonder opluchting verklaart Seyss later in zijn rapport, dat. hij erin geslaagd is Win kelmans invloed in te perken en hem ten slotte in samenhang met de bekende ge beurtenissen van 29 Juni „sang- und klang- los" in krijgsgevangen schap weg te werken. Deze lieden". Niet alleen over po litieke personen sprak Seyss een oordeel uit, doch ook over de ambtenaren. ..De erva ringen met de Neder landsche beambtenwe reld maken duidelijk), dat deze lieden zooals alle Nederlanders van huis uit moeilijk zijn", zoo schreef hij. „Men moet met hen zeer veel onderhandelen. Als ze neen zegden beteekent dit nog niet een uitein delijk neen. als ze ja zeggen overleggen ze de zaak nog langdurig en uiteindelijk maken ze zelf uit wat ze doen, Gen. Vrijdag Christison legt a.s. het commando over de Britsche en Britsch-Indi- sche troepen in Indonesië neer en hij wordt opgevolgd door It. gen. sir Montaque Stopford. Het Nfed.-Indische legeri krijgt als nieuwe opperbevel hebber kol. S. H. Spoor, die den rang heeft van wnd. lt. generaal en aan wien de plechtige overdracht van het opperbevel op den 31sten Jan. zal plaats vinden. Op dien dag zal een gezamenlijke pa rade van Nederlandsche en geallieëerde troepen worden gehouden ter eere van de ver jaardag van Prinses Beatrix. Lt. Adm. E. Hellfrich wordt in de verschillende Indische bladen geprezen om zijn groo- te sterkte en kracht en ge schilderd als een man van karakter. Hij was misschien v/at onwennig voor sommige menschen, deze man van de zee. wiens vaste voetstap en openhartige taal inderdaad ge- detonneerd zijn in de sfeer van het diplomatieke spel. Bezoek aan kampen. Verschillende journalisten hebben op verzoek van de In donesische Republikeinen een bezoek gebracht aan Djokja karta om daar zelf den toe stand van de kampen in oogenschouw te nemen. Het relaas dat zii geven doet den ken aan de mis-en-scène, die men in Duitschland ook op voerde, wanneer neutrale be zoekers werden rondgeleid in het kamp De corresponden ten vertellen dan ook. dat men precies kon opmerken waar de werkelijkheid ophield en de propaganda begon en dat men geen stap kon zetten -zonder een Republikein n=ast zich en dat geen vraag kon worden gesteld of het ant woord werd onmiddellijk den pas afgesneden door een of andere nietszeggende mede- deeling zooals b.v. „wilt U er aan denken, dat U nog een wajangspel moet zien?" Rechtgezette verklaring. Sjahrir heeft aan den voor avond van de bijeenkomst der Uno de verklaring dia hem was toegeschreven betreffen de de voorbarigheid van de Oekrainsche stap. gerectifi ceerd. zooals men dat uitdrukt en er den nadruk op gelegd, dat ieder verzoek tot terug trekken van Britsche troepen uit Indonesië, vergezeld moet gaan van een eisch. dat de ontwapening der Japansche troepen in dit land overgedra gen moet worden aan de T.K. R. het Indonesische leger. Als deze plicht aan de Indone siërs is overgedragen, zal het De Paus spreekt dertigduizend kinderen toe In de St. Pieterskerk zijn der tigduizend kinderen verzameld geweest, het grootste aantal, dat ooit bij een dergelijke gelegen heid samen was. De Paus heeft een rede gehouden, waarin hij zjjn dank uitsprak voor de hulp die de U. N. R. R. A. aan kinde ren uit elk, door den oorlog ge troffen, land heeft verstrekt. Reeds vo-r negen uur waren de kinderen aanwezig, en was ook de Zwitserrsche wacht te bewonderen met haar door Michel Angelo ontworpen uni formen in rood, geel en zwart. Toen de Paus verscheen, wer den zilveren trompetten gehe ven en vervolgens zongen de kinderen de hymne „Oremus pio pontifica". Na het gebed moest de Paus volle vijf minu ten wachten, voordat het ge juich der kinderen was be ëindigd, daarop sprak hij zijn rede uit. Tenslotte gaf de Paus zijn zegen en onderhield zich, voordat hij de kerk verliet, met eenige vertegenwoordigers van de U. N. R. R. A., o.a. den di recteur van de Italiaansche af- voor de Britten mogelijk zijn j deeling. S. M. Keeny. te allen tiide te vertrekken.!,-. De actie van de Oekraïne was-1 RegeenngSCOmmiSSariaat hier niet bekend, noch werd zii verwacht. ALs men alle dingen in aanmerking neemt, is het misschien beter, dat het verzoek maar aan de Uno ge daan is door een land. dat geen belang heeft bii Indone sië, en als zoodanig heeft het verzoek een sterke moreele basis. Tot zoover het communiqué van Sjharir. waarbij er wel op gewezen moet worden, dat de verhouding van de T.K.R. en het z.g. Indonesische leger nog allesbehalve duidelijk is. Max van Poll. Max van Poll heeft in de Engelsche bladen een duide lijke uiteenzetting gegeven van de zachties-aan berucht geworden motie. Hii verklaart daarin dat de bedoeling van deze motie niet is een tegen werking van de regeering of een desavoureeren van Dr. van Mook. maar zuiver infor matief om zoowel het Neder landsche parlement als het Nederlandsche volk een goed en juist inzicht te verschaffen en zoo de taak der regeering te vergemakkelijken. voor buitenlandsche agrarische betrekkingen De regeering heeft, in ver band met onze omvangrijke be moeiingen in het buitenland op het gebied van den landbouw en de voedselvoorziening be sloten in te stellen een regee- ringscomrnissariaat voor bui tenlandsche agrarische betrek kingen. AMELAND REEDS ZEVEN DAGEN GEÏSOLEERD. Door een dikke laag ijsschot- sen in de Waddenzee tusscher het eiland en de Friesche kust is Ameland nu reeds zeven da gen van ieder contact met het vaste land verstoken. De bewo ners bereiden zich thans voor op een langdurige isolatie. Nadat er telkens sprane is geweest van postvoorziening door de lucht ,is opnieuw be richt op het eiland ontvangen, dat het postvliegtuig de reis niet kan aanvaarden wegens slecht zicht. AARDAPPELSCHILLEN. VOEDER VOOR DE KOEIEN: De koeien staan in de stallen en met het eten van het heerlijke weidegras is het gedaan. Voor den boer is het de tijd. waarin dag aan dag de koe het voeder moet worden voorgezet. De huis vrouwen, die regelmatig hun aardappel schillen aan de ophalers meegeven, kunnen er trotsch op zijn, dat zij op die manier voor het wintervoedsel van de koe zorgen. De koe levert er melk voor in de plaats. Maar de vraag naar schil len is grooter dan het aanbod. De huis vrouwen zullen dus moeten blijven voortgaan met dit goede werk, opdat Naar aanleiding van het oofc in de Tweede Kamer bij hel debat over perszuivering tet sprake gebrachte geval van „D( Kroniek" te Leiden, welk blad per 1 Febr. a.s. moest verdwij. nen, omdat dan het „Leidsch Dagblad" terugkeert, vernemer, wij van het bureau van det persraad het volgende: Toen in September 1945 dt directie van „De Kroniek" toe. stemming verzocht o-m op grond van illegale rechten naast, haat dagblad ook nog een weekblad te mogen uitgeven, werd haat geantwoord door de bevoegde instantie, dat men niet tegelijk op dien gTond een dag- en weekblad kan uitgeven en dat zij uerhalve te kiezen had. „De Kroniek" verkoos lievet weekblad te worden, temeej daar het dagblad door het M.G als overkoepelingsorgaan be doeld was en het dus moest verdwijnen, zoodra de nieuws voorziening in de Sleutelstad weer geacht kon worden vol- doende-te zijn. De gjtdeeling perszuivering van Binnenl. Zaken heeft in- tusschen goedgevonden, dat door „De Kroniek" week- en dagblad naast elkaar werden uitgegeven, zoolang 't „Leidsch Dagblad" niet gezuiverd terug gekeerd zou zijn. In dien geest werd een afspraak gemaakt, zooals blijkt uit een brief van 16 October, waarnaar in den nu genichtmakenden brief van den voorzitter van den persraad, dr. Beekenkarpp van 16 Januari verwezen wordt. Van een verbod van het dag. blad „De Kroniek" is derhalve geen sprake. De directie zélf wilde ermee ophouden, zij heeft geen ver zoek tot herverschijning gedaan en is ook niet van plan dit t« doen, blijkens het feit, dat het zichzelf te koop aanbood aan het „Leidsch Dagblad". Kroote gemeenten er van kunnen profl- teeren. .luist waar de schillen het meest noo- disr zijn voor de melkvoorziening, wor den ze ingezameld. Dus, huisvrouwen, wanneer jrij de aardappelen niet in de schil kookt, helpt de koe met uw aard- -- - appelschillen! Schillen voor de koeien vooral de koeien in de buurt van de j beteekent melk voor de kinderenl In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn dertig aard schokken waarvan het epi centrum in de kanton Wallis lag, in Zwitserland geregis treerd. Ook gisteren over dag zijn schokken waargeno men. Twee zware schokken wer den door geheel Zwitserland gevoeld, namelijk in den af- geloopen nacht om twaalf uur en om kwart over drié Greenwichtijd. Zware aardschokken in kanton Wallis In Wallis brak een wilde pa niek uit. De electriciteitsvoor- ziening viel uit. De menschen stormden uit hun huizen en be vonden zich in het stikdonker op straat,, waar zij bloot ston den aan rondvliegende stukken van dakpannen en schoorstee- nen. Aangezien gewaarschuwd wasj dat er meer schokken zou den kunnen komen, bleven de menschen uit kleine bergstad- jes en dorpen op straat en stookten vuurtjes om zich te warmen, Politie en brandweer hielden zich gereed om uit te rukken. Op den Lenkspoorweg kon den de treinen niet verder, om dat de lijn geblokkeerd was door afgestorte rotsblokken. In de stad Sitten is ernstige schade aangericht. Er wordt melding gemaakt van ongevallen. Ook in andere plaatsen is de schade aanzienlijk. Te Lausanne wer den wandelaars ter aarde ge worpen. Te Bern brak paniek uit In vele districten verliet de bevolking de huizen. De aard schokken gingen vergezeld van donderend ondergrondsch ge rommel en het leek wel of er een orkaan blies. Eerder in den avond werd boven Bern een gro-ote meteor die den hemel met een verblindende lichtstreep verlichtte, waargenomen. Tijdens de aardschokken werd een vrouw gedood. Door vallend gesteente werd een aan tal personen gewond. Sommige huizen werden onbewoonbaar. De aardschokken worden de hevigste van deze eeuw ge noemd. De rotsblokken, die van de Alpen rolden, hebben den Si-mp-km-Express van Parijs naar Rome ernstig vertraagd. De aardbeving is door de seis- mografen van het K. N. M. I, opgeteekend om 18 uur 33 min. M. E. T. Vandaag had hier op dit hoekje Jan Trompetter moeten verschijnen, maar hij kan nog riiet komen. Ze hebben hem nog vastgehouden in een groote, donkere fabriek in Den Haag. Maar weest maar niet ongerust; we gaan er vandaag op uit om Jan Trompetter te bevrijden en je kunt ervan op aan: we halen hem er. uit en morgen zien jullie 'm in de krant staan.

De Burcht | 1946 | | pagina 2