Kantoorbediende JONGE MANNELIJKE KRACHTEN OMGEVING Alles behalve „oprechte trouw" Kinderen getuigen tegen hun Vader Een zoet winstje Huilora kunstschaatsen RAAD VAN ARBEID TE LEIDEN ENGELSCK buitenlandsche leeningen. Zoo spoedig mogelijk óp eigen beenen, We krijgen dikwijls berichten over buitenlandsche leeningen die worden gesloten, hetzij in Engeland, hetzij in Amerika, hetzij in Canada. Ons land beeft nu eenmaal grondstoffen en productiemiddelen noodig om de verwoestingen te herstellen en de arbeid weer mogelijk en winstgevend te maken. Er is momenteel geen andere gelegenheid dan het koopen in het buitenland met geld dat in datzelfde buitenland wordt ge leend. Tot op heden heeft de regeering, omdst zij d33rtoe net beste in staat was, tijdens den oorlog en dus voor de bevrij ding deze zaak ter harte geno men, maar de Min. deelt in zijn nota mede, dat dit zoo spoedig mogelijk door het particuliere bedrijfsleven moet worden over genomen. BEVROREN KAPITALEN. Het Nederlandsche kapitaal dat in het buitenland belegd was, kon door de maatregelen der geallieerde regeeringen, waarbij Nederland zich had aan gesloten, niet worden -gebruikt tot het doen van aankoopen. Het werd zoogenaamd „bevro ren kapitaal". De Min. deelt mede, dat er thans overleg wordt gepleegd met Amerika en dat de eerste rapporten die hij heeft ontvan gen een goede voortgang der besprekingen melden, om tot ontdooiing te komen van dit kapitaal. De Min. zal met zijn ambt genoot van Justitie, al het mo gelijke doen opdat dit kapitaal en de revenuen daarvan niet in handen komen van personen of maatschappijen, die door hun gedrag gedurende de bezetting, of door hun nationaliteit, het recht op dit bezit hebben-ver loren, terwijl het voorts in de bedoeling ligt om deze kapita len, zooal niet zelf, dan toch in hun winsten dienstbaar te ma ken aan het Nederlandsche hens'tel. DE GULDEN. In zijn nota deelt Min. Lief- tinck mede. dat naar zijn aan vankelijk gevoelen de koe\ an den gulden 10.89 voor één pond SterlingJ met betrek king tot zekere onderdeelen van het Nederlandsoh-economische leven in hun verhouding tot- het buitenland éér te laag dan te hoog is. Daar staat echter tegenover, dat op het oogemblik in Neder land nog niet kan worden ge sproken van een uitgebalan ceerd prijspeil, terwijl ook de vastheid .van den koers op zichzelf een wezenlijk element is dat in de valutapolitiek een eerste beteekenis heeft. H. M. DE KONINGIN HELPT DINTELOORD. H.M. de Koningin heeft een belangrijke gift geschonken voor de vernielde Nederland sche Hervormde Kerk te Din- teloord (W.-Brab!). Dit van wege de oude relaties die er tusschen de Ned. Herv. Ge meenten te Dinteloord en Prinsland en het Huis van Oranje bestaan. 0 LISSE. Bloembollencultuur. De afd. Lisse van de Alsemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur hield Maandagavond in de Veilingzaal van de Hobaho een buitengewone ledenvergadering. De wn. voorzitter, -de heer J. W. A. Lefeber, wees in zijn openingswoord op het punt der agenda „bespreking plan ten toonstelling te Lisse"., hetgeen gezien de groote activiteit van de daarvoor in gestelde commissie, thans reeds behan deld kon worden. tNa de vaststelling der notulen werd overgegaan tot de bespreking plan ten toonstelling te Lisse. De voorzitter noemde het een zeer goed initiatief van den heer Grullemans om een permanente tentoonstelling te hebben in het centrum van de bloeln- bcllenstreek. De- afdeeling Lisse van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, heeft door een zeer gunstig aanbod, de beschikking verkregen over een nieuw te bouwen tehtoonstellingsgelegenheid, waardoor het in de toekomst mogelijk wordt de bloemen der kweekers ten toon te stel len. op een wijze, welke deze bloemen vragen. Het behoeft geen betoog, dat de gelegenheid voor het ten toon stellen der bloemen, zoowel in geforceerde toe stand als van buiten, veelal te wenschen overliet. Zoo wij vernemen is er geen oplossing gevonden, waarbij de afd. Lis se de geheele vrije beschikking ver krijgt over een door haar in te richten tentoonstellingsgebouw, zonder eenige fmancieele risico voor de afdeeling en waarin niet alleen Lisse, doch elke af deeling en alle vakgenooten permanent gelegenheid zal worden geboden tot ten toonstellen. Het belangrijkste van alles is echter, dat er nu een ruim gebouw komt ten bate van het algemeen vakbelang. Overgegaan werd tot de verkiezing van een secretaris. Met meerderheid van stemmen werd gekozen de heer P. Oos- terveer. Na een geanimeerde rondvraag werd de vergadering gesloten. Ongeval. Mej. A^M. v. d. W. kwam Zondag te vallen door de gladheid en brak hierbij haar rechterpols, terwijl zij bovendien een hoofdblessure opliep. De geneesheer achtte het noodzakelijk, dat zij werd overgebracht naar het zieken huis. alwaar bleek, dat zij na te zijn verbonden, weer huiswaarts kon kee- ren. VOORHOUT. Hardrijden. Zaterdagmiddag heeft de eerste wedstrijd in 't hardrijden plaats gehad op de Zandsloot, uitgaan de vsan de Z.H.IJ. Er waren echter niet veel' liefhebbers. De heer Chr. v. d. Berg heeft zonder moeite de eerste prijs behaald. De verdere uitslag"* luidt: 2e pr. Nic. Ruigrok. 3e pr. H. v. Werk hoven, 4e pr. G. Boon, 5e pr. P. War merdam Jzn., 6e pr. J. Borst. Na de wedstrijd had de uitdeeling der geld prijzen plaats in café „Welgelegen". E.H.B.O. Zondagavond heeft de E. H.B.O. afd. «Voorhout haar jaarlijksche wedstrijd gehouden tegen haar zuster vereniging uit Warmond om de wis selbeker. Door een kleine winst te boe ken kwam de afd. Voorhout thans voor goed in het bezit der beker. Voorwaar een mooi succes. R.K. Sportyer. „Foreholte". Zon dag 27 Jan. hopen we, als Koning Win ter is afgetreden de voetballiefhebbers een programma te kunnen aanbieden waar spanning niet zal ontbreken. Te Noordwijkerliout gaat de strijd tus- schen V.V.S.B. 2 en Foreholte 1, resp. no. 2 en 1 van de ranglijst. Aanvang 2 uur. Thuis eveneens in de 1 B-af- deeling om 2^uur Foreholte 2 tegen S. J.C. 2, waarin de bezoekers wel aan het langste eind zullen trekken. Of de nieuwe opstelling van de onzen zal nog iets voordeel opleveren?! Om 12 uur ontvangt Foreholte 3 Teylïngen 4, welke ploeg nog ongesla gen isL Ten slotte de A-jun. gaan Lisse-jun. bekampen in Lisse. Aanvang 12 uur. STOMPWIJK. De Ned. R.K. Landarbeidersbond „St. Deus Dcdit" hield een ledenver gadering in de zaal van het café „De Gouden Leeuw". Na opening deelde de voorzitter mee. dat de overgbruggings- uitkeering, zooals die bij uitvriezen cn dergelijke gegeven wordt, nu ook ten deel valt aan leden van 65 jaar en ouder die nog werkzaam zijn. De lieer Mees ter besprüfr liet looncontract en zette uiteen, hoe het algemeen bestuur zich de rayonvorming van het nieuwe loon- contraet gedacht had. Inplaats van de vele variëteiten van contracten, die de tuinders met hun werknemers hebben en waarin fundamenteel toch weinig ver schil is, wil men in het district Zuid- Holland meer uniforme contracten slui ten, waarbij 8 groepen onderscheiden worden. Het rayon yier omvat dan o.a. Leidschendam. Er kwamen in de ver gadering stemmen-naar voren, die blijk gaven hiermee niet accoord te gaan. Het bestuur beloofde er later op terug te komen na nota genomen te hebben van de geopperde bezwaren. De geestelijke adviseur, de weleerw. heer van Pasen, gaf hierna een.lezing met lichtbeelden over de encycliek .Re- rum Novarum" en „Quadragesimo An no". Voor de kascontrole werden daar na nog aangewezen de heeren Th. Schrader en R. Wensveen. TER AAR. Gemeenteraad. De tijdelijke ge meenteraad kwam weer bijeen onder presidium van den edelachtbaren heer B. J. Hogenboom. Na, een overzicht te hebben gegeven van de financieele uitkomsten in de tuinbouwbedrijven, waarvan de omzet in het afgeloopen jaar p.lm. 2000 000 bedroeg tegen 300.000 in 1936 e.i de vooruitzichten bespreekt inzake de uit voer van groenten naar Engeland, al waar reeds eenigen tijd door den Rijks- tuinb.consulent onderhandelingen worden gevoerd, vervolgt de voorzitter, dat we echter moeten bedenken, dat in het jaar 1946 nog niet al de vraagstukken waar voor de gemeente zien geplaaiSt ziet zooals de volkshuisvesting e a._ znl'en kunnen worden opgeiosL Spreker sprak zijn dank int voor de medewerking en steun die hij mocht on dervinden van de gemeente-ambtenaren. Trientje Groot uit Spanbroek staat voor het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam. Ze staat er heel on aandoenlijk bij en reageert niet bijster wanneer de rechtbank het drama nog eens aan de hand van alle gegevens in haar herinnering terugroept. Trientje had een verhouding met een Duitscher en dit duurde ruim 2jaar. Niemand zal er zich over verbazen, dat daardoor voor haar man een vrijwel ondragelijke situatie ontstond. De man was illegaal werker en had vaak de clandestiene krantjes in huis en bovendien hielp hij ook nog onderduikers. Er is natuurlijk op een gegeven oogenblik tus- schen Trientje en haar man hoogloopende ruz;e gekomen en daarop heeft Trientje dan maar een brief geschreven aan de helden van de Land wacht om haar man aan te geven als illegaal werker en op die manier te zorgen, dat hij naar Duitschland zou worden getransporteerd. Dan was ze van hem af. Trienntje probeerde de Rechtbank wijs te maken, dat ze heeleinaal niet besefte, dat daarmee het leyen van haar echt genoot in gevaar werd gebracht. Kinderen moeten getuigen. Eerst na drie dagen kwam de Landwacht om de arrestatie te verrich ten en bij haar komst trof zij helaas niet al leen de echtgenoot van Trientje Groot, maar ook nog twee onderdui kers aan. De drie man nen werden ingerekend en, om toch vooral maar goed duidelijk te maken, dat ze de waarheid had geschreven aan den com mandant van de Land wacht. liet ze haar twee kinderen van zes en acht jaar uit bed komen cn bood aan dat men deze twee schapen zou onder vragen of vader geen krantjes wegbracht! Twee van de drie ge arresteerden werden la ter gefusilleerd, en vie len als slachtoffer van Trientje's verraad. Doodstraf. De procureur-fiscaal laakte zeer scherp heel het gedrag en het op treden van deze gedege nereerde vrouw. Hij vond de daad zoo gru welijk en afzichtelijk, dat hij de doodstraf eischte. Moge het zoo zijn, dat wij op ge:onde manier met elkander samenwerken, zoo dat bereikt kan worden hetgeen b;n- ren het bestel van de mogelijkheden i»gl. Na voorlezing der notulen van de luMste vergadering, welke zorder aan- neiMng de hamer passeeren, ..j-it het schrijven voorgelezen van de GeJ. bla ten. waarin verzocht wordt het gevoe len van den Raad> te vernemen o^r 'de voorgestelde salarisverhoogmg van ucn burgemeester, secretaris en uiitvan- ger. De heer Bogerd v'ndt de vernoo- ging van 15 pet. in vergelijking -net «ie vei loogingen in het vrije beJrijl niets te hoog en stelt met den heer Egberts M.or aan Ged. Staten die te berichten. In het algemeen bestuur van de Drink waterleiding worden gekozen ue hoe ren Volgering en van Vliet met als r'aatsvervangers de necien Boogerd en Egberts. - L'e gemeentebegrooting van he-, dienstjaar 1946. die sluitend s ?e- maakt kunnen worden zonder een bij drage van het Rijk te ramen, wjrdt den leden aangeboden. Ieder lid zal in de gelegenheid worden gesteld om zijn be zwaren in de eerstvolgende verg.ule-< i'rq bij de behandeling kenbaar ie ma ken Het tarief van het schoolgeld, dat beinvloed wordt door de vaststelling vai een vermcnigYuldigingscijfcr, v 3rd na eenige voorlichting door den voorzit ter bepaald op 2. Vervolgens kwam aan de orde de in standhouding van de O.L. school. B. en W. stellen den Raad voor niet tot op heffing der school over te gaan. hoe wel het aantal leerlingen zeer gering is. De heer Bos, voorstander van het openbaar onderwijs, kan het voorstel van B. en W. ten zeerste waardeeren. De ouders van de nog schoolgaande kin deren zullen ook hiermede ingenomen zijn. Na nog eenige besprekingen wordt het voorstel van B. en W. aangeno men. Bij de rondvraaggekomen infor meert de heer Boogerd naar de oorzaak dat Korteraar en de Oostzijde van het Aarkanaal nog steeds van verlichting verstoken zijn. De voorzitter deelde hierop nog mede, dat het gedeelte naar Korteraar wegens materiaalschaarschte nog niet geholpen kan worden. Overigens wordt er hard aan gewerkt. Na de toelichting die de voorzitter gaf op de vraag van den heer Bogerd inzake de overbruggingsuitkeering aan de werknemers verzocht den heer Bos of B. en W. onder de oogen willen zien om een ophaaldienst van vuilnis in de gemeente op te richten. Wat de vuilnisophaling betreft 'deelde de voorzitter dit op de helling te zullen nemen met het college van B. en W., waarop hij t.z.t. zal terug okmen. Op de vraag van den heer Versluis deelde de voorzitter mede, dat de Ned. Heidemij. de loopgraaf in de Vieram- bachtspolder zal dichten. De heer Sassen informeert in welk stadium cle aankoop van de tuinbouw school verkeert. Spreker vreest, dat wanneer een en ander te lang zal du ren het de gemeente weer ontnomen zal worden. De voorzitter deelt mede, dat de onderhandelingen voor een op te richten tuinbouwschool nog steeds gaande zijn. Spr. hoopt in de eerstvolgen de vergadering hierover meer te kun nen mededeelen, na eerst nog met de betreffende instanties overleg te hebben gepleegd. Als de lieer van Vliet nog wijst op enkele kleine gebreken langs den Kortc- raarscheweg volgt sluiting. KATWIJK. De schoenmakers ter plaatse kwa men in vergadering bijeen ter bespre king van de oprichting van een afdee ling van een Gewestelijke Organisatie. Na uitvoerige besprekingen kwam men echter nog niet tot een definitief be sluit, ïi.l. tot welke gewestelijke orga nisatie Katwijk zou dienen toe te tre den. De noodige inlichtingen zullen we den ingewonnen, waarna nogmaals een vergadering zal worden uitgeschreven. De heer M. C. van den Berg werd aan gewezen om voorloöpig de leidigg op zich te nemen en de noodige bespre kingen te voeren. Daarna zal een de finitief bestuur worden gekozen. ALPHEN AAN DEN RIJN. Eere-voorzitterschap „Nederland-ïn- dië". De heer J. Sprcij Thzn., wet houder en loco-burgemeester dezer ge meente heeft het eere-voorzitterschap aanvaard van het comité „Nederland helpt Indië". Overleden: Matthijs van Eijk 46 j. (geh. met W. W. Verzaal), overleden te Leiden: Nicolaas Andreas Cornelis Hoogeveen 9 mnd. Min. Lieitinck deelt in zijn no a o.a. mede, dat op 10 December de circulatie van het nieuwe geld he. peil van 1 October j.l. weer hu<_ bereikt, en dat op 14 Januari n< bedrag aan nieuwe biljeitten dat in omloop was 1541 millioen om vatte. De totale circulatie heeft thans een peil bereikt waarop het ien volle verantwoord is een verdere opheffing van het geblokkeerde geldbedrag stevig te beperken. De winst, gemaakt ten bate van 's Rijks schatkist op de bij de geldsaneering niet ingeleverde biljetten, kan worden geraamd op een bedrag dat ligt tusschen de 2 en 3 honderd millioen gulden. DELFT 700 JAAR. Delft maakt zich op. om op 5. 6 en 7 Mei feestelijk te herden ken, dat het zijn stadsrechten verkreeg. Gelijktijdig met deze feesten zullen de bevrijdings feesten worden gevierd. De Oude Markt met haar histor.- sche gehouwen, nl. het stad huis en de'Nieuwe Kerk. zullen wederom liet middelpunt van de feestelijkheden zijn. PRINS KAREL VAN BELGIc NAAR LONDEN. Prins-Regent Karei van Bel gië is gisteren naar Londen ver trokken, waar hij eenige da gen zal verblijven. De Prns- Regent zal tijdens zijn verblijf in Londeil de gast van baron de Cartier de Marchienne. Bel gisch ambassadeur, zijn. De Ko ning en Koningin van Enge land hebben hem voor een be zoek aan het kasteel Sandring- bam gedurende het week-end uitgenoodigd. Ook zal Prins Karei van zijn verblijf te Lon den waarschijnlijk gebruik ma ken om met eenige buitenland sche afgevaardigden ter verga dering van de U. N. O., een on derhoud te hebben. NIEUW CONCORDAAT TUSSCHEN VATIC A AN EN SPANJE. Het is mogelijk, dat volgende maand een nieuw concordaat tusschen het Vatieaan en Span je tot stand zal komen. Hooge vertegenwoordigers zullen op 5 Februari de drie nieuwe kardi nalen uit Spanje naar Rome begeleiden. Het zijn afge vaardigden van de departemen ten van Buitenl. Zaken en Justi tie. Zij zullen de wijdingscere moniën bijwonen. Het oude concordaat van 1851 kwam in 1931 feitelijk buiten werking bij de invoering van de anti-ker kelijke wetten door de Republi keinen ingesteld. De tegen woordige „modus vivendi" re gelde de benoeming van Spaan- sche prelaten in 1941. WEER ECHTE GROENTE BOEREN. De Min. van Binnenl. Zaken heeft aan de gemeentebestu: ren een brief gericht waarin hij erop wijst, dat de omstandig heden van de voedselvoorzie ning aanmerkelijk zijn verbe terd en dat verwacht mag wor den, dat zoowel productie als aflevering van .groenten en aardappelen geen reden meer tot bezorgdheid zullen geven. De Min. is daarom 'van oor deel dat het teelen van voedsel gewassen door de gemeenten of door anderen, voor rekening en ten behoeve van gemeen ten, moet worden stopgezet. Dit verbod zal echter eerst in het komend voorjaar practisch effect hebben. Op GROOT KANTOOR te LEIDEN -wordt gevraagd (mnl. of vr.)> diploma typen (en) ot M.U.L.0. strekt tot aanbeveling Brieven met uitvoerige inlichtingen omtrent leeftijd, vroegere werkgevers enz. onder no. 325, Bureau van dit blaS. Gevraagd door Neonfabriek te Den Haag GEROÜTIfiEERDE L Verlangd salaris. Brieven bureau van dit blad onder no. 340 Te koop aangeb. prima aan damesschoenen be vestigd. maat 37. Rijn- en Schiekade 67 (2 x bel den). 344 TE HUUR GEVRAAGD beneden- of bovenwoning of .étage in Leiden of Oegstgeest. Br. aan J. Al- torf, Balistr. 59. Leiden. IN RUIL AANGEBODEN een paar hooge heeren schoenen o. kwal., i.. g. a. n.. m. 43 voor een pr. z. g. a. n. meisjesschoenen (bruin) m. 39, of werk schoenen rn. 45 of 46. A'dr. Slingerland Weipoort- scheweg 50, Zoeterwoude. Vraagt voor onmiddellijke indiensttreding eenige Yoor jongelui met H.B.S. ot U.L.O.-opleiding goede voor uitzichten. 337 Persoonlijk aanmelden, Breestraat 127, met eigenhandig geschreven sollicitatie. GEVRAAGD vcor spoedige indiensttreding Aanmelden Rijnsburgerweg 169 (loket Ie verdieping) Leiden, tusschen 10 12 of tusschen 14 en 17 uur. Wilt U werkelijk vlot Engelsch leeren spreken en verstaan? Schrijf leer. aar met 25 j. erv. in En geland. Br. onder no. 302 bur. v. d. blad. Tuinder R. K. 42 jr. zoekt een prettige WERKKRING ook buiten het tuinders vak. Br. onder no. 313 bur. v. d. blad. NET MEISJE gevraagd voor d. of d. en 1 n. zelfst. kunri. werken met huis. verk. Luxe Bak kerij Ahsmann, Hooge Rijndijk 118, Leiden. 305

De Burcht | 1946 | | pagina 3