De zuivering in OMGEVING Gistermiddag heeft de Tweede Kamer zijn volle pond gehad van het antwoord door de Regeering op de vragen en opmerkingen betreffende de zuivering werd gegeven. Er kwamen vier excel lenties aan te pas en zij hebben ieder het hunne gezegd. MIN. BEEL SPREEKT Min. Beel is er zich van be wust, dat de zuivering nimmer algemeene instemming zal ver werven, omdat dit probleem nu eenmaal verschillend wordt beoordeeld. De Kamer had echter begrip voor de moei lijkheden ten dezen en daar voor is de regeering erkente lijk. De Minister bespreekt eerst de rechtsgrond en het recht- karakter der zuivering. Een en ander is neergelegd in het zuiveringsbesluit 1945. Het ont slag op grond van dit besluit heeft een onteerend karakter en zeer ernstige gevolgen. De klachten nu over willekeur hebben alle betrekking op de voorloopige maatregelen van orde, welke getroffen werden. Zij kunnen niet slaan op de eindbeslissingen, want te dien aanzien zijn voldoende waar borgen getroffen om eenheid te bereiken. Met de verdere zuivering van het ambtelijke apparaat kon niet gewacht worden op de beslissing inzake Dr. Fredericks. Toen die kwam, waren reeds 2571 adviezen uit gebracht door de commissie- Scholten. Zoo had zich reeds een vrij aanzienlijke jurispru dentie gevormd. Intusschen is de minister het eens met die afgevaardigden, welke betoog den, dat de gedragingen der ambtenaren dienen te worden bezien in het licht der moeilij ke omstandigheden, waarin zij verkeerden. Spr. somt voorts de maat regelen op, welke getroffen zijn om de procedure te ver snellen. Van de bijna 700 ge vallen ten aanzien van de bur gemeesters zijn er 580 afge daan. Omtrent de overblijven- den verwacht de Minister de adviezen in deze maand nog. De kwestie der overplaatsin gen heeft de aandacht van een door spreker ingestelde com missie. De kwestie Frederiks. De betreffende commissie Rutgers heeft de brochure „Op de bres" van Mr. Frederiks in haar onderzoek betrokken. Dat zooals de heer Kor- tenhorst zeide de heer Fre deriks niet het volle pond zou hebben gekregen, moet de Minister ten sterkste ontken nen. Hij leest ter ondersteu ning van zijn betoog een ci taat voor uit het advies der Commissie-Rutgers, waarin o.m. staat, dat zich op een zóó vooraanstaande post zich slechts een principieel beleid laat verdedigen en dat hij in dat beleid gefaald heeft. De Commissie-Scholten kwam tot dezelfde conclusie. De heer Frederiks is in alle opzichten, wat men noemt, een opportunist geweest, voor wien het op gang houden van het bestuursapparaat de hoogste norm van zijn handelen was, waarbij vooropstond het va- derlandsch belang. Voorst deel de de Min. mede, dat binnen kort een wetsontwerp tot wij ziging van het persbesluit zal worden voorgelegd. Hierna kwam de Min. van Onderwijs, Kunst en Weten schappen aan het woord, die onmiddellijk de lachers op zijn hand kreeg door op te merken, dat de kunstenaars blijkbaar te gepassionneerd waren om zuiver oordeel te kunnen vel len en dat hij* nu het uiteinde lijk oordeel in handen had ge legd van drie juristen waar van hij, onder gelach Van de Kamer hoopte, dat ze echter ook kunstgevoel zouden heb ben. De zuivering van studenten en Universiteiten; Wat de zuivering der uni versiteiten betreft, vergeet men bij de studentenzuivering' veelal, dat er oorlog geweest is. Men mag deze kwestie nooit beschouwen als een kwestie op zichzelf, maar in onderling verband. Het ging dén bezetter niet om de ver k'aring op zichzelf, maar om de invoering van een numerus clausus in Verband met den totalen arbeidsinzet in den Eu ropeeschen strijd tegen het Bolsjewisme. De groote meer derheid weigerde zich in te schakelen en daarmede leed het geweld een nederlaag. De tweede poging, die van Rau- ter, gelukte maar al te goed. De principieele szudenten hielden vol en doken onder. Het tweemaal teekenen ver sterkte nog in hooge mate de fout toen de zaak voor ieder duidelijk is geworden. Echter wil spreker niet, dat tegen de teekenaars met de grootste strengheid wordt opgetreden. Er is individueele behandeling der gevallen. De Minster is bereid, de cu mulatie te dpen vervallen door den eisch te schrappen, dat de studie begonnen moet worden, op het punt, waarop men in dertijd is opgehouden. Naar aanleiding van geruch ten over de houding destijds van de professoren Schermer- horn en van der Leeuw wil spreker doen wat hij tot nu toe beneden zijn waardigheid acht te, nl. dit gerucht tegenspre ken. De he'er Schermerhorn heeft steeds afgeraden te tee kenen, behoudens in één spe ciaal geval. Spreker zelf heeft steeds afgeraden te teekenen. Er is spreker verweten, dat hij de professoren anders be handelde dan de studenten. Hij ontkent dat de hoogleeraren te mild zijn behandeld, gezien het groote leed, dat zij ook hebben moeten doorstaan. Door spreker zijn 35 hoog leeraren naar de commissie- Scholten gezonden, 27 zijn er berispt en ontslagen. Bemerkenswaard was dat Min. de Leeuw de definitie van Kard. de Jong citeerde, als de eenige juiste interpre tatie van de onderteekening n.l. geestelijke capitulatie. Het boek van Mag. Stokman dien de ter documentatie. Voorts wees de Min. erop, dat de Katholieke Economi sche hoogeschool in Tilburg b.v. een veel straffere en juis tere houding had aangenomen dan andere universiteiten en hij voegde eraan toe, dat deze hoogeschool door haar positie daar ook beter toe in staat was. Departement van Justitie. Daarna kreeg de Min. van Justitie, de heer Kolfschoten, het woord, die de zuivering behandelt van Justitie en po litie. terwijl tot slot min. Vos de bedrijfszuivering bespreekt. Na de politieke zuivering komt er ook een administratie ve, zooals een herwaardeering der rangen. Spreker stelt vast, dat de politie het uitzonderlijk zwaar gehad heeft en dikwijls aan onmenschelijke plichts conflicten was blootgesteld. De zuivering der politie zal binnenkort tot het verleden behooren. Wat de „Schalk- haarders" betreft, behoeft het enkele feit. dat men in Schalk haar opgeleid is, geen aanlei ding te zijn om maatregelen te nemen. Lang niet alle deelne mers waren apriori onbe trouwbaar. Een scherp onder zoek is echter gewenscht en wie dat heeft doorstaan, kan in den dienst teruekeeren. Tot slot heeft Min. Vos ook nog het zijne gezegd over de bedrijfszuivering waarna men overging tot rubrieken. RUBBERHAKKEN VRIJ VAN BON. Met ingang van 22 Januari zijn de beperkingen t. a. v. den handel in ruberhakken opge heven. In verband hiermede mogen schoenherstellers voor door hen onder schoenen ge plaatste rubberhakken van het publiek geen reparatiebon meer in ontvangst nemen. Een en an der beteekent een aanmerke lijke verbetering, daar thans de reparatiebons bijna uitsluitend voor de reparatie Van schoen zolen kunnen worden gebruikt. R.A.F.-RIJWIELEN VOOR NEDERLAND. Nederland, dat 20.000 mili taire rijwielen had besteld, zal honderden gewezen R. A. F.- rijwielen ontvangen. Bevrijd •Europa heeft sedert de afloop van den oorlog 80.000 rijwielen pntvangen en het totaal zal dit jaar het cijfer 300.000 bereiken. ASSCHEPOESTER IN PARIJS Om 9 uur stond Denise als ge woonlijk op haar plaats in een „eenheidsprljs"-magazijn in Pa rijs. Kwart over 9 wordt Denise ontdekt". Daar is een heer die iets komt koopen en die ziet, dat dit jonge meisje een uitstekende coiffeur en een eerste-klas modiste noodig heeft 0111 het knapste meis je van de wereld te worden. Welnu: om 10 uur is Denise bij de kapper. Om 11 uur wordt As- schepoestér omgetooverd tot een prinses. Om 12 uur wordt ze geïnviteerd op een modeshow en ontmoet daar de Hertogin van Windsor. O in kwart over 12 krijgt onze „midi- nette" haar eerste aanbod voor de film. Om 4 uur is ze geinviteerd op de thee bij het -Chineesche gezant schap en om 6 uur vechten er 10 managers van Ameriknansche film maatschappijen om met haar een contract te sluiten. Dinsdagmorgen 9 uur stond De nise in den winkel, 's Avonds om 9 uur heeft zij een prnchtgarderobe, een kostelijke collectie juweelen, een vermogen in dollars en is zij een „filmster" van de eerste rang zonder nog één stap voor de film te hebben gezet of één woord daarvoor te hebben gesproken. Ge ziet, zelfs in onze harde, nuchtere wereld leeft tóch het so rook ie nog! AARLANDERVEEN. Uitvoering D.S.S. De R.K. Muziek vereeniging D.S.S. heeft wederom haar eerste uitvoering gegeven na de bevrij ding. De voorzitter, de heer P. Ho- nout, opende deze feestavond en me moreerde de spannende tijd welke de muziekvereeniging tijdens de bezetting heeft meegemaakt, maar dank de vast beradenheid en eensgezindheid van le den en directeur, zijn zij weer in den ouden vorm present. De eerste nummers van het pro gramma waren een vijftal muzieknum mers welke onder leiding van den heer C. van Dam, van Ter Aar, keurig wer den uitgevierd, waarvoor hen een luid applaus ten deel viel. Hierna verscheen het bekende tootieelgezelschap van Aar- landerveen Dl'FO, dat deze avond op voerde de klucht in drie bedrijven „Bam- merhof in Opschudding". Zooals reeds meerdere malen is gebleken, was dit ook nu weer, tot in de puntjes in orde, alle rollen werden goed weergegeven, het décor en de grimeering waren af. Dat deze uitvoering zeer in den smaak valt, moge blijken uit het vol geilde. Was het eerst de bedoeling deze opvoering twee avonden te geven, uit de groote opkomst van omliggende ge meenten is men er toe overgegaan het drie, ia zelfs vier avonden te herha len. Aan het eind der opvoering nam de voorzitter der miiziekvereeniging het woord om uit naam der toehoorders alle dilettanten een woord van dank te brengen voor het mooie spel. ALPHEN AAN DEN RIJN. Burg. Stand. Geboren: Antonia Wilhelmina d. v. W. J. M. de Heij en C. M. F. Broekhuizen; Johanna Margje Petronella d. v. W. Onderstal en J. W. J. v. Wilgen; Leentje d. v. A. Kaste lein en G. J. v. Dijk; Willem Nicolaas Engel z. van Th. S. W. Plantfeber en M. Valkhof; Thcodorus Hendricus Wilhel mus z. van Th. H. Verkerk en C. J. v. Leeuwen; Willem Johannes Cornelis z. v. D. Pauw en W. M. de Rast; Willem Jan z. v. Jan Dirkzwager en W. Koest; Arie z. v. Hans Roskam en D. A. Arij- zee; Maria Adriana d. v. A. v. Donk en D. ldelenburg. Ondertrouwd: Johannes Heemrood 28 j en Maria Johanna Verlaan 30 j.; Anthonlus van Ooij 27 j. en Elisabeth Johanna van der Vlies 23 j.Cornelis Kramer 20 j. en Gerritjc»van der Schee 23 j. Gehuwd: Huibert Bos 21 j. en Saartje de Groot 18 j.: C.errit Stooker 23 j. en Odilia Winkhold 21 j. Overleden: Johanna van Varik 57 j. (vr. v. T. v. d. Bos); Hendrik de Jong 8 mnd.: Maria Marburg 86 j., wed. C. v. d. Bijl; Adrianus van 't Wout 76 j.. geh. m. K. Terhorst; Engelina Martha Weterings 3 mnd.. overleden te Leiden; Pieternella Wilhelmina Overvliet 31 j.. overleden te Leiden. KATWIJK AAN ZEE. Z. O. van het 10e Reg. Inf. be ging de grove onvoorzichtigheid een slagpijpje van een handgranaat in een portiek te werpen. De 18-jarige C. V-, meenende, dat het een koolstaafje was, trok de lont af. Door de ontploffin: werden drie vingers afgerukt en ont stonden hoofdwonden. Overbrenging naar het ziekenhuis was noodzakelijk. Z. O. is in arrest gesteld. Het leerlingenaantal van de Chr. Huishoud- en Industrieschool heeft zie! de laatste jaren sterk uitgebreid, waar door de huisvesting, die vroeger reeds gebrekkig was, totaal onvoldoende werd. Naar we vernemen zal de school bin nenkort gehuisvest worden in het Wees huis. wat het onderwijs zeer ten goede zal komen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Voor de Katwijksche Kunstkring zal op Donderdag 24 Jan. in de Oranje zaal van het Jeugdheid optreden de be roemde violist Willem Noske. Aan den vleugel mevr. Lenie NoskeFrielander. Door den heer Nic. O., wonende Sandtlaan, is bij de politie aangifte ge daan van mishandeling. Door de politie is aangehouden de 16-jarige A. v. d. G. De jeugdige dader heeft bekend. De heer P. Verhoef, alhier, is be noemd tot brigadier van politie te Noordwijk. LEIDSCHENDAM. Grootboek. In verband met de in schrijving op het 3 pet. Grootboek 1946 en de 2% pet. Spaarcertificaten zal de Boerenleenbank tot en inet 5 Febr. a.s. alle werkdagen van 17 tot 19 uur zitting houden echter niet in haar kantoorge bouw doch in een der zalen van het patronaat aan de Damlaan 38. Doktersdienst. Vanaf a.s. Zater dagmiddag tot en met Zondag wordt de geneeskundigen dienst uitsluitend waar genomen door dr. H. Reijers, Voor- burgscheweg 22, tel. 22. Extra brutaal. Dezer dagen moest een militaire auto wegens motordefect langs den Kostverlorenweg overnach ten. Toen de motor den volgenden mor gen gerepareerd zou worden was de wagen door onbekenden opgekrikt en van de voor- en achterwielen ont daan. Dadelijk werd een onderzoek in gesteld doch de daders zijn nog niet gevonden. Stille Omgang. De vergadering van het genootschap „De Stille Om gang" zal plaats hebben op Dinsdag 29 Jan. a.s. Als spreker zal dan optreden kapelaan A. de Bot, uit Den Haag. Inlichtingen gevraagd. De inspec teur van 's Rijksbelastingen 2e afd. te Den Haag, Zuid-Binnensingel 216, brengt ter kennis, dat is ingesteld een com missie voor voorlichting tot het ach terhalen van zwarte winsten en besmet te inkomsten voor deze gemeente. Personen die mededeelingen willen verstrekken kunnen daarvan mededee- ling doen aan voornoemden inspecteur. Burg. Stand. Geboren: Nicolaas Leonardus Cerardus z. van N. L. Groe- neweg en E. C. Loman. Ondertrouwd: Bnrtelomeus Johannes van Leeuwen en Margaretha Maria Lex- mond; Gerardus Frederiks en Apolonia Cornelia Kukler; Wilhelmus Jacobus Maria Warmenhoveu en Esther Maria Antonia Peschier: Johannes Ammer- laau en Clasina Helena Rotteveel: Ja cobus Gerardus Bierman en Maria Wilhelmina den Elzen; Arnoldus Joan nes Arkensfeijn en Helena Berbare dc Groot. LISSE. Theorie en Praktijk. De vereeni ging van oud-leerlingen der Rijkstuin bouwschool „Theorie en Praktijk" hield Zaterdagmiddag in café-restau rant „Dé Nachtegaal" een ledenverga dering. De voorzitter, de heer Steensnia, verwelkomde de zeer talrijke aanwezi gen en dankte de heeren Philippo en Bijvoet namens het bestuur voor het vele werk als bestuurslieden verricht en verwelkomde de nieuwe bestuursle den. Na de vaststelling der notulen werd overgegaan tot de bestuursverkiezing. Gekozen werd de lieer J. van Waveren. uit Hillegoin. Ir. Volkersz deelde mede, dat in la boratorium voor bloembollenonderzoek proefnemingen zijn genomen met liet bioeicn van bloembollen. Hij raadde al len aan om deze trekprocven te ko men zien. Verschillende methodes zij:; hiervoor toegepast. Hij wees op de groote waarde van deze trekproeven. Speciaal is gelet op de bloem in ver band met Je verzending van cie bloem bollen naar het buitenland. Hierna werd overgegaan tot de ve;- tooning van de film ..Holland's Glciv De heer P. van den Nouland zette uit een. liet doel waarvoor de film is ver vaardigd Het doel der film is vooral de bloemen te teelen voor dc export en derhalve hierin met de film de noo- dige voorlichting te geven in verband met de teelt van de bloembollen en de behandeling daarvan bestemd voor «ie export. De voorzitter oanktc den heer v. d. Nouland voor het gesprokene ï.i Je directie van de Hobaho voor het be schikbaar stellen der film. Vervolgens kwam aan de orde de be spreking van een plan van. teeltregc- ling naar aanleiding van een schrijven van den heer N. W. K. Lefeber. Dit plan is samengesteld door een commissie be staande uit de heeren J. L. van Wave- ren. G. van der Zaal en N. W. K. Le feber. De heer van Waveren lichtte het toe en deelde mede dit plan publiek te maken om te vernemen of zulk een plan uitvoerbaar is. De heer van der Nouland adviseerde oin contact te zoeken bij de daarvoor gevormde commissies. Misschien wordt daardoor wat bereikt. De voorzitter deelde mede, dat reeds contact is gezocht en verkregen. Theo rie en Praktijk, die hoofdzakelijk be staat uit jonge leden, wilde dit plan zien te verwezenlijken. Hoofdzaak is of de vereeniging hiermede moet doorgaan of niet. Besloten werd in verband met den tijd om het plan uit te stellen en in de volgende vergadering te bespreken. De lieer van Cittert werd benoemd tot eerelid der vereeniging. R.K.V.V. Lisse. De R.K. Voetbal- vereeniging „Lisse"' heeft voor haar le den en donateurs haar jaariijKsche feestvergadering gehouden in het ge bouw van den Ned. K.i\. Volksbond. In zijn openingswoord sprak de voor zitter. de heer J. C. de Haan, de wensch uit, dat deze avond de sportieve en ka meraadschappelijke geest tusschen de spelers en donateurs zou opvoeren. Hij ceelde mede, dat op 30 Juni 1946 het 25-jarig bestaan der vereeniging zal wor den herdacht. De eigenlijke datum van herdenking is 21 Juni a.s. Het ligt in de bedoeling dit feit luisterrijk te vieren en te beginnen met de kerkelijke plechtig heden, waarna een voetbaltournooi zal worden gehouden en waarbij een kos:- bare blijvende wisselbeker verspeeld zal worden. Hierna trad het cabaretgezel schap .De Jantjes uit Hilversum, op. Dit gezelschap hield op aangename en hoogstaande wijze de aanwezigen bezig en hun programma waü dan ook van de eerste soort in dit genre. Aan het slot van den avond sprak burgemeester Rijckevorsel nog enkele woorden, waarin hij wees op den suc- celvollen avond, waarmede hij de ver eeniging- feliciteerde. Ongetwijfeld zal zulk een avond zijn profijten dragen iu de sport en inspiratie en moed geven om met de successen van de competitie door te gaan op den goeden ingeslagen weg. Het gemeentebestuur volgt met groote belangstelling de prestaties van verschillende sportvereenigjngen, waarvoor zij haar terreinen beschikbaar stelt. Spr. spoorde allen aan om steeds sportief te blijven en om te trachten naar een hoogere afdeeling te komen, hetgeen z.i. gemakkelijk kan, gezien de prestaties die tot nu toe geleverd zijn. De voorzitter dankte den burgemees ter voor het gesprokene en het gezel schap voor haar spel, waarna de avond werd besloten met een gezellig samen zijn, hetgeen verhoogd werd door de vroolijke muziek van de baud Beugels- dijk. NOORDWIJKERHOUT. Burgerl. Stand. Geboren: Cornelia hannes Leonardus Hendrikus z. v. Th. Klinkenberg; Faustina Gerdina Maria d. Van F. M. S. Ruigrok en Wiering; Jo hannes Leornardus Hendrikus z. v. Ih. J. Veiligs en van Tol:; Cornelia Ame lia d. v. J. Jonkheer en Duivenvoor den; Borothea Gerhardine Maria d. v. A. van der Linden en Elizen; Helena Johanna Catharina Maria d. van J. Bon en Schoone: Gijsbcrtus Gerardus z. v. G. A. Geerlings en Ruigrok; Theodorus Johannes Marcelis z. v. J. M. van Stcijn en van der Slot: Cornelis Jaco bus Maria z. v. C. J. Nederstigt en v. d. Ploeg. Overleden: G. van der Slot 73 j., echt genoot van A. Broekhof; Helena Hulse bosch 87 j., weduwe van Nicolaas Kors. NOORDEN. Verdronken. Verleden week kwavn het zoontje van H. de Beer met zijn sleetje ongemerkt in een wak terec.it achter het erf van G. v. d. Wcijden. C. Veenman en Jac. de Balvert kwamen er toevallig langs en zagen het sleetje en een klompje drijven, met weinig moeite konden ze de drenkeling boven helen, doch men vreesde het ergste, niettemin werd er direct met kunstma tige ademhaling begonnen, na bijna twee uur kon dr. B. P. Visser, die onmid- delijk ter plaatse was, niet anders dan de dood constateeren. Kapelaan Koomen die ook onmiddellijk gewaasrehuwd was, had het kind nog het H. Oliesel toege diend. OUD-ADE. St. Deus Dedit. De Nederlandscne R.K. Landarbeidersbond afd. Oud-A«'e hield haar jaarvergadering in het caté van den heer v. d. I^ioeg. De jaarver slagen werden voorgeleeen en in goede oroe bevonden. De aftredende voorzit ter. de lieer P. van Kampen, werd bij ac lamatie herkozen. Vervolgens werd een controlecommissie benoemd be slaande uit dc heeren H. v. d. Maat e:i C. Battels. Er werd een hartig woord e gesproken over de naleving der col lectieve arbeidsovereenkomst, daar ge bleken is, dat dit hier en daar nog al eens wat te wenschen overlaat, vooral wat betreft de werktijd. Op de verga dering was ook het bestuur van liet R.K. Ziekcnhuisfouds „St. Martinus" aanwe zig om de arbeiders aan te sporen ook lid van genoemd fonds te worden. De heer v. d. Fits gag hierover een uiteen zetting. Laten wij vertrouwen, dat de arbeiders ook op dit punt hun tijd zullen begrijpen. RIJNSBURG. Er heeft zich alhier een comité ge vormd. hetwelk de nagedachtenis van dc oorlogsslachtoffers in eere wil hou den door het oprichten van een ge- denkteeken. In het bijzonder wenscht het uitdrukking te geven aan de gevoe lens van sympathie jegens wijlen bur gemeester G. Hermans, die door de S.D. werd gearresteerd wegens illegalen arbeid en den dood vond in het concen tratiekamp Wobelin. WARMOND. St. Matthias. Zondagavond had iu hotel „De Zon" de eerste opvoering plaats van „Risico"s van een adelijke gids", van D. l.c Febcr. Dit aardige blijspel wordt gedragen door het gespro ken woord cn eiseht daarom veel van spelers en speelsters. Dat zij cr des niettemin in geslaagd zijn dc avond tot ccn succes te maken is reeds een groo te verdienste. Als uitblinkers noemen wij de hoofdrolvertolkers Mabel en Ka- rel (de Graaf). Voor de pauze trad de afd. muziek op met enkele solo's, die een aandachtig gehoor vonden. Ook het optreden van de ..Merrymakers" vond veel bijval. Deze uitvoering wordt her haald op Zaterdag en Zondag a.s.

De Burcht | 1946 | | pagina 3