U.N.O. voor ernstige moeilijkheden Massagraf der Poolsciie officieren DE BLOEDENDE BETUWE) De Gaulle naar Canada De stemming in Amerika Ratlio-iuislerwedstrijd brengt 1200.000.- op G ESLACHTEN zullen voor bijgaan waarin de namen van vele grooten dezer aarde zullen worden vergelen. Zelfs het graf zal men niet meer kunnen vinden van menschen, die waanden zich onsterfelijke roem te hebben verworven. Rusland spreekbuis voor Indonesische Nationalisten i_iET VOORSTEL van den Oekraïnischen afgevaardigde Dr. Manouilsky aan den voorzitter van den Veiligheidsraad om de Indonesische kwestie aan de U. N. O. voor te leggen heeft niet alleen de Nederlandsche doch ook de andere delegaties' verrast. Diplomaten, die in nauw contact staan met de Algem. Vergadering van de U. N. O. verhelen niet, dat deze actie den Veiligheidsraad en het geheele apparaat van de U. N. O. voor een nieuwe en acute moeilijkheid stellen. Nederlandsche Delegatie werd niet geraadpleegd Dr. Manoeilsky heeft ver klaard, dat hij besloten had tot den door hem genomen stap, nadat hij tallooze telegrammen had ontvangen van Indonesi sche nationalistische groepen, waarin hem verzocht werd om hun geval aan de UNO voor te leggen, daar zijzelf niet in staat waren dit te doen. Het schrijven van het hoofd van de delegatie van de Oe kraïne aan den veiligheids raad, waarbij het gevai Indo nesië voor dezen raad wordt gebracht, kwam als een groote verrassing, niet alleen voor de Nederlandsche delegatie, doch ook voor de andere delegaties. Noch het hoofd van de Neder landsche delegatie, Min. van Kleffens, noch de andere le den van de Nederlandsche de legatie waren bereid eenige verklaring af te leggen over dezen stap in het huidige sta dium. Zij wachten instructies af uit Den Haag. De correspondent van ANP- Aneta bij de algemeene verga dering van de Ver. Volken verneemt, dat aangezien het schrijven van het hoofd van de delegatie van de Oekraïne uitsluitend gewag maakt van Engeland, het ook noodzakelijk lijkt om de reactie van Brit- sche zijde af te wachten. In Nederlandsche kringen bij de UNO is men volgens Reu ter van meening, dat het op treden van dr. Manoeilsky na mens de delegatie van de Oe kraïne betreffende Indonesië, waarover de Nederlandsche delegatie niet werd geraad- BOEKEN EN BOUWSTEENEN VOOR DUITSCHLAND. In, het volslagen gebrek aan lectuur in Duitschland wordt thans ook voorzien door in voer van boeken uit het buiten land. Zoo is thans een belangrijk transport van boeken uit Zwit serland aangekomen, die over de groote steden van Zuid- Duitschland verdeeld zijn. On eer deze boeken bevinden zich vele werken die tusschen 1933 en 1945 geschreven zijn en den Britsche lezers daarom nog volkomen onbekend zijn. Deze boeken zijn door het verbond van Duitsehe schrijvers in Zwit serland in samenwerking met het comité ..Vrij Duitschland" verzameld. Van protestantsche zijde is uit Zwitserland voorts een verzameling religieuse boe ken naar Duitschland gezonden. De stad Frankfurt heeft een begin van uitvoering gegeven aan plannen om puinmassa's te gebruiken voor vervaardiging van bouwstoffen. Het puin wordt verpulverd en daarna met cement gemengd. Voor dit doel heeft het stadsbestuur in samenwerking met de industrie een „Truemmerverwertungs- gesellschaft" met een kapitaal van anderhalf millioen gesticht. De kosten van het wegruimen van de 12 tot 12 millioen kubiek meter puin in deze stad wor den op 60 millioen mark ge schat. DUITSCHE OLIEMAGNATEN GEARRESTEERD. De Britsche Field-Security heeft zeven Duitsehe oliemagna ten gearresteerd. Zij zijn niet gearresteerd omdat zij Nazis waren (zij waren het overigens wel) maar om de rol die zij ge speeld hebben in de organisa tie der Duitsehe oorlogs-indus- trie. Het zijn Helferich. Angel, Grosse. Brochaus, Hubrig, Gel- icnhnrc en Sclllllidt. pleegd de belangrijke vraag naar voren brengt van de in terpretatie van het handvest. Van Nederlandsche zijde wordt er nl. op gewezen, dat men met het volste recht zou kun nen opmerken, dat hetgeen in Indonesië gebeurt een zuiver binnenlandsche aangelegen heid is, waarbij het aan de Ne derlandsche regeering vrij staat om de hulp in te roepen, welke zij wenschelijk acht om de situatie te behandelen. In de wandelgangen van de UNO wordt er op gewezen, dat de Britsche strijdkrachten, welke thans op Java in actie zijn, door den geallieerden op perbevelhebber voor dat ge bied zijn aangewezen en dat zij zoodoende daar optreden voor de gezamenlijke. Ver. Na ties. Evenmin bevinden zij zich in dat gebied voor „mili taire acte tegen de plaatselij ke bevolking". De Britsche strijdkrachten zijn naar Java gezonden ten einde zorg te dragen voor de geallieerde krijgsgevangenen en geïnterneerden en voor de ontwapening van de Japannee- zen. Ideologisch kan geredeneerd worden, dat de Indonesische autonomistische autoriteiten het verlangen hebben geuit, dat de UNO den toestand in Indonesië onder het oog zou zien, maar de Oekraïnsche de legatie zal waarschijnlijk niet het feit willen betwisten, dat de Nederlandsche regeering de jure nog altijd de uitsluitende bestuursmacht in Ned.-Indië heeft, wat ook het resultaat van de politieke ontwikkeling in Indonesië of van de behan deling in den trustee-shipraad van de Uno moge zijn. De vol gende stap in de gecompliceer de situatie waarvoor de veilig heidsraad thans staat hangt ten slotte er van af. of de groote mogendheden het recht van veto zullen uitoefenen, waar van zij krachtens het handvest gebruik kunnen maken. Wisjinsky arriveerd. te Londen ge- Om 12.58 uur Gmt. is Wis- jinski op het vliegveld Tang- mere aangekomen. BINNENKORT WEER TEXTIELPUNTEN. Zeer binnenkort zullen de nog resteerende punten van de textielkaart V 510 geldig wor den verklaard, 't publiek wordt erop gewezen, dat het koopen en verkoopen van textielgoe- eren op bonnen der textiel kaart niet geoorloofd is zoolang deze nog niet door het C. D. K. aangewezen zijn. DE FRANSCHE KABINETS CRISIS. Felix Gouin tóch candidaat. De aanwijzing vanFelix Gouin als candidaat voor het presidentsschap door de socia listische partij is geschied op voorwaarde, dat de M. R. P. van de nieuwe regeering deel zal uitmaken. Felix Gouin heeft erin toegestemd candidaat te worden gesteld voor de functie van hoofd der voorloo- pige Fransche regeering. Hij had zijn toestemming afhanke lijk gesteld van aanvaarding van zijn candidatuur door de M. R. P. De Mouvement Repu- blicain Populaire heeft zich een stemmig uitgesproken voor deel neming aan een drie-partijen re geering onder leiding van een socialist en onder bepaalde voorwaarden. Gen. De Gaulle zou de uit- noodiging van generaal Vanier Canadeesch ambassadeur in Frankrijk, om een bezoek te brengen aan Canada, hebben aanvaard. HET GING IN EEN MOEITE DOOR! Door de politie te Rotterdam is in een woning 14000 pakjes sigarettenvloe in beslag geno men. Juist toen de politiemannen 't pand met het inbeslaggenomene en den gearresteerden gifhande laar wilden verlaten stopte een auto Voor de deur en werden er twee groote pakken binnen gebracht die nog 20.000 pakjes vloe bleken te bevatten. De po litie heeft deze partij en pas sant ook maar in beslag geno men. In verband met deze zaak werd verder huiszoeking in een woning aan de Rusthof laan en ook daar was de oogst overvloedig, namelijk 10.000 pakjes sigarettenpapier. WEERBERICHT. Tot Donderdagavond: Zwaar bewolkt met later, vooral in het Zuid-Westen van het land, plaatselijk eenige neer slag. Langzaam afnemende vorst. Matige wind, hoofdzake lijk tusschen Zuid-Oost en Zuid. NhUBENBERG Een van de belangrijkste documenten, die door den aanklager der Sovjet-Unie in het proces zullen worden openbaar gemaakt, betreft den beruchten moord van Katyn. De Russische aankla ger zal hierover mededeelingen doen, die allen twijfel, die met betrekking tot dezen massamoord op Poolsche officieren nog mocht bestaan, zullen wegnemen. Duitsehe regie bij den moord van Katyn Men zal zich herinneren dat de Duitsehe propaganda in April 1943 zeer veel ophef ge maakt heeft over een moord, die zij aan de Russen toe schreef. Zelfs werden uit alle bezette landen zoogenaamde commissies van deskundigen uitgezonden, die moesten vast stellen dat de moord inderdaad door de Russen begaan was. In DE ENGELSCHE COMMU NISTEN EN LABOUR. De Britsche Communistische partij zal gaan streven naar grooter samenwerking met de Labourpartij, Officieel is ver klaard, dat de communitsen alle verplichtingen, voort vloeiende uit de reglementen der Labourpartij, willen aan vaarden en van ganscher harte willen bijdragen tot het succes van de regeering. Men gelooft, klaard, dat de communisten partij in staat zal stellen in op- bouwenden zin bij te dragen tot de gemeenchappelijke taak van da arbeidersbeweging, een taak die den steun van alle arbei ders vereisoht. Amerika, althans New York en andere groote sleden hebben Willem Mengel berg. die wij hier te lande nooit meer willen zien, met vlag en wimpel bin nengehaald. Zegt het den Amerikanen dan niets, dat Mengelberg zicii den vriend van on zen gezamenlijken vijand heeft getoond? Neen, dat zegt hun inderdaad niets, daarvoor zijn ze totaal ongevoelig. Van een anti-Duitsche stemming is bij den gemiddelden Amerikaan niets te bespeu ren Honderdduizenden soldaten keeren terug met enthousiaste verhalen over de verbroedering, welke zij in Duitsch land hebben gevierd en over die Duit schers, die toch heusch zoo kwaad niet zijn. Dat de Duitschers goed kunnen trappen, maar ook goed kunnen krui pen, weten w ij, maar dat weten de Amerikanen blijkbaar niet. De ver halen over de Duitsceh concentratie kampen beschouwt men in Amerika alsgruwelpropaganda. Wist U, dat in New York meer Duit schers woneir dan Amerikanen? De dollar heerscht in Amerika meer dan ooit. Wie naar Amerika gaat an ders dan om zaken te doen, komt zoo spoedig mogelijk terug, want hij kan in een luchtledig niet goed leven. het proces van Neurenberg zal thans voor het oordeel der historie worden vastgesteld, dat de Duitschers dezen af schuwelijken moord hebben gepleegd. Een der documenten die hieromtrent door den aan klager der USSR zullen worden overgelegd, is een streng ge heime dringende boodschap van de Duitsehe „abteilung innere verwaltung" te War schau gericht aan „haupabtei- ling innere verwaltung" te Krakay, het hoofdkwartier van den beruchten Hans Frank, gouv.-gen. van Polen. De in houd van deze boodschap is als volgt: „Gestern ist aus Katyn zuruckgekommen ein teil der Delegation des polnischen Ro ten Kreuzes. Die Mitarbeiter des Polnischen Roten Kreuzes brachten Huelsen der Kugeln, mit denen die Opfer von Ka tyn erschossen wurden. Die Huelsen sind von Deutschen Fabrikation Marke Heko Kali ber 7 punt 65". Deze Duitsehe mededeeling werd verzonden 3 Mei 1943 om 17 uur 40,, dus enkele weken nadat de Duit sehe propaganda Katyn op haar programma had genomen. Onder de Poolsche bevolking heeft nooit twijfel bestaan aan het feit. dat de Duitschers ver antwoordelijk waren voor den moord, die zij den tegenstan ders in de schoenen schoven. Alleen reeds het feit, dat de Duitschers over Katyn gin gen spreken en schrijven vlak na de gruwelijke likwideering van het Ghetto van Warschau heeft aanstonds de overtuiging gegeven, dat Katyn slechts een propagandamiddel was om de aandacht van de vreeselijke misdaden tegen de Joden van Warschau af te leiden. De opbrengst van den Rooden Kruis luisterwedstrijd, „Hallo, met wie", uitgezonden ten bate van de actie: „Nederland helpt Indië" heeft een batig saldo van 200.000 opgeleverd. Het aantal inzendingen op deze prijs vraag bedroeg ruim 383.000. Sic transit mundi gloria. Zoo Vergaat de roem der wereld. De wereld heet ondankbaar. Misschien is het daarmede toch niet zoo erg gesteld en oordeelt het wereldgeweten zuiverder dan zij vermoeden, die zichzelf zochten onder de leuze van opoffering voor hun land en volk. Misschien vergeet de wereld alleen dan wanneer zij het of fer. dat voor haar heette te zijn gebracht, niet heeft ge zien en de onsterfelijk ge waande het loon reeds hier op aarde ontving door de geno ten eer. Daardoor komt het dat on ze kinderen en kindskinderen nog met ontroering en dank baarheid zullen luisteren naar het heldendicht van bleef gespaard voor de ka nonnen der geallieerden. Het was die, waarin Jan van Rooy zijn zendinstallatie had opgesteld. Dit wekte de arg waan van de Duitschers. Een onderzoek bracht de installa tie aan het licht. De boer niet vrouw en kinderen zou wor den doodgeschoten. Toen meld de zich Jan van Rooy. Het landbouwersgezin bleef ge spaard. Maar de held van de kanonnen. Zij stuurden er ge- oefendezwemmers op af die een torpedo voor zich uitduw den. Het mocht hen niet baten. Jan van Hooff stierf tijdens •straatgevechten te Nijmegen. De onbekende van Arnhem. Wij hebben hem alleen ge kend, schrijft de oorlogscorres pondent in zijn spannend boek je over den 'eersten en mis- De held van de Langstraat De onbekende van Arnhem De redder van de Waalbrug Jan an Rooy de held van de Langstraat, die tijdens het offensief van von Rundstedt 'in de Ardennen de geallieerden, die troepen uit Brabant terugtrokken, door de radio wist te waar schuwen voor de bedreiging hunner flank. Eén boerderij Langstraat stierf zonder dat de Duitschers hem verdere geheimen hadden kunnen doen verklappen. Jan van Hooft. De Nijmeegsche student ver kortte den tweeden wereld oorlog door de Waalbrug met ware doodsverachting te red den. Onder moordend gra- naatvuur is hij er in geslaagd de leiding, welke de dyna- mictlading moest doen ont ploffen, door te snijden. Wat hebben de Duitschers al niet geprobeerd om de Waalbrug toch te doen vernietigen. Zij stuurden er hun vliegtuigen op af, zij bestookten ze met hun lukten strijd om Arnhem, als een stem, en een stem zal hij altijd voor ons blijven de onbekende held van Am- hém. Wij hadden contact met hem gekregen dwars door het ge raas en het woeden heen. die onze linies Engelsche en Duitsehe scheidden, en te midden van den wirwar, dien liet helle vuur binnen den ge- vcchtskring verwekte. bleef hij dag na dag op post aan het eind van de telefoonlijn. Van een fabrieksschoorsteen, die uitzag over het laaiend strijdtooneel bij Oosterbeek, hield hij wacht, leidde hij het vuur der Britsche kanonnen Cbij Nijmegen opgesteld) recht op de Duitsehe linies om Arnhem. Weer eens was ons geschut aan het trillen, brtillen en rommelen. Dan een stilte. De telefoonbei rinkelde. De Onbekende, zei de batterijcommandant. Hij nam den hoorn op. De stem van den Onbekende sprak. Hij sprak Engeisch met en sterk Hollandsch accent. Die laatste, zei hij. die laatste was te ver hon derd meter te veel Oost. Een andermaal weer was het: Er over heen twee honderd meter er over heen! En dan weer: Nou. hadden jullie haast ie eigen lui geraakt. Drie honderd meter te kort. Op passen! Zoo ging het door, al die on gewisse, verschrikkelijke uren uit de acht dagen van den slag bij. Arnhem. Terwijl de we reld van buitenaf ademloos toekeek, terwijl lawaai en slachting het strijdperk vul den met verwarring, vuur en Moed, hield deze onbekende Nederlandsche held vol niet ons te helpen van binnen de Duitsehe linies. De stoot van Eindhoven naar Arnhem deed de wereld den adem inhouden. Was het plan hecleinaal gelukt, ja, dan wa ren de geallieerden ineens ten Noorden van den Rijn ge weest. Dan,0 ja dan had Ne derland den hongerwinter 1944 1945 niet gekend. Maar het plan lukte niet heelemaal. De Maasbrug bij Grave viel onbeschadigd in ge allieerde handen. Wij begrij pen eerlijk gezegd niet, waar om daarover zoo weinig is ge schreven. Waarom wij nim mer hebben gelezen hoe dat precies in zijn werk is gegaan. Maar goed. de Maasbrug kon ongehinderd worden over schreden, de Waalbrug bleef behouden dank zij Jan van Hooff. Doch voor Arnhem werd een ernstige nederlaag gele den. De luchtlandingstroepen welke op Zondag 17 Septem ber 1944 in grooten getale werden neergelaten ontvingen onvoldoende steun. In een heldhaftigen strijd, waarbij de wereld den adem inhield, moesten zij op Eist en Nijme gen terugtrekken. De Betuwe werd door de Duitschers on der water gezet. Van een bloeiende Betuwe werd het een bloedende Betuwe gedu rende een verschrikkelijke Whi ter, die wij evenmin zullen vergeten als de strijd der Ca- nadeezen die door de herove ring van Arnhem, de ..Roode Duivels" hebben gewroken en evenmin als ,,die geduldige stem uit den fabrieksschoor steen in het Inferno.... van den onbekenden held van Arnhem." Bij Elsevier te 'Amster dam verscheen de vertaling van een boekje van den oor logscorrespondent Richard Mc. Millan.

De Burcht | 1946 | | pagina 2