Vredesverdrag met Italië 9n ïlmCatid Geeft de Regeering „Fair play?" De „Wiener Sangerknabeii'7 De plaatsvervangers van den Baad van Ministers van Buiten- landsche Zaken te Londen zijn begonnen met de opstelling van het ontwerp voor het met Italië te sluiten vredesverdrag. Hieruit kan worden opgemaakt, dat dit verdrag voorrang zal hebben bij de behandeling van de verdragen met de viji voormalige satel lieten van de as. VEILIGHEIDSRAAD VOOR VUURPROEF De Fransche Min. van Bui- tenlandsclie Zaken, Bidaalt, heeft in zijn rede voor de al- eemeene vergadering van de U.N.O. uitdrukking gegeven aan de voldoening van de Fransche regeering over het feit. dat de conferentie over de vredesverdragen met de voor malige satellieten van de As in Mei a.s. te Parijs zal wor den gehouden. Hij verklaarde, dat de Fran sche rëgeering bereid was de termen van het aecoord, waar in het beheer over Togo en Ka meroen nader geregeld zal worden, in studie te nemen, mits uit deze regeling geen ver korting zou voortvloeien van de rechten der bevolking, wel ke zij zich reeds door haar op neming in de Fransche volks gemeenschap had verworven, en mits deze regeling zou wor den onderworpen aan de goed keuring van de vertegenwoor digende organen dezer bevol king. Ook wees Bidault er op, dat, dertien Europeesc'ne sta ten, Duitschland natuurlijk buiten beschouwing gelaten, op het oogenblik nog niet in de algemeene vergadering verte genwoordigd waren. Hij zeide, dat Frankrijks broederlijke verknochtheid nog steeds naar die thans afwezige, van ouds bevriende landen uitging. Kwestie Azerbeidsjan. In een aan Gladwyn Jebb, wnd. secretaris van de U.N.O., ter hand gestelde mededeeling heeft Seyed Hassan Takizadeh, het hoofd van de Perzische de legatie besloten, den Secr.-Gen. van de U.N.O. te verzoeken, de kwestie van Perzië's geschil met de Sovjet-Unie, in verband met haar tusschenkomst in binnenlandsche aangelegenhe den van Perzië, onder de aan dacht van den veiligheidsraad te brengen, ter onderzoek en de noodige aanbeveling van pas sende voorwaarden ter regeling vefti deze kwestie. Aldus is de U.N.O. voor de eerste ernstisre vuurproef, ten bewijze van haar geschiktheid als internationaal bemiddelaar- groeit het s®6®of in Tweederde der Russische bevol king die in totaal 150 millioen telt keert terug tot het geloof in God. Dit. is de meening van Father Leopold Braun, sinds twaalf jaar de eenige pastoor in de Russische hoofdstad Moskou. Father Braun, die momenteel in Washington ver toeft, deelde het volgende mede: „Toen de communisten in Rus land de macht in handen gekregen' hadden, zetten zij er alles op om den godsdienst uit te bannen. Zij hebben feitelijk een heele generatie doen opgroeien zonder eenige godsdienstige leiding en met een intensieve actie tegen God. In deze heele periode is het Russische gezinsleven de redding geweest voor het behoud van liet geloof. Vele jongeren werden door hun ouders aanhoudend tot geloof in God aangespoord. Intusschen wist het atheïsme toch veld te winnen. Toen kwam de oorlog en een verslapping in de „anti-God"-ac- ties. De oorlogservaringen van de jonge soldaten en hun familiele den deden een opmerkelijke om mekeer ontstaan. Het overg.roole deel van het Russische voik keert terug tot haar geloof in God. ..Een goedaardige verdraagzaam heid", aldus schetste Father Braun de houding van de Sowjet- regeering ten opzichte van den godsdienst. Er staan geen straffen meer op het openlijk belijden van het geloof, zooals voordien het geval was. Terwijl er veel te wei nig kerken zijn, zijn deze bij alle diensten steeds geheel bezet. ster, sresteld. Elk van de Big Five, Sovjet-Rusland inbegre pen. heeft thans het recht zijn veto uit te spreken, ter voorko ming van eenige actie na den door Perzië ondernomen stap. Burgemeester van Haren (Gr.) aan de U.N.O. ver bonden. De wnd. burgemeester van Haren (Gr.) Mr. J. Klaasesz, is benoemd tot tweeden secretaris van de wetenschappelijke af- deeling van de organisatie der Ver. Volkeren. In October a.s. zal hij naar Parijs gaan, waar de wetenschappelijke afdeeling gevestigd wordt. In verband met deze benoe ming heeft Mr. Klaasesz met ingang van 1 Maart a.s. aan H. M. de Koningin ontslag ge vraagd als wnd. burgemeester. GEHEIME ONDERHANDE LINGEN TUSSCHEN OTTO EN OOSTENRIJKSCHE MONARCHISTISCHE LEIDERS? Een vertegenwoordiger van Zita, de voormalige Keizerin van Oostenrijk, heeft tegenover journalisten verklaard, dat het eenige doel van het bezoek van haar zoons Karl Ludwig en Ru- aolf aan Europa was, ^mate- rieele hulp aan Oostenrijk te verschaffen." Reuter verneemt verder uit Bern. dat volgens berichten uit Oostenrijk, Aartshertog Otto v, Habsburg met belangrijke mo narchistische leiders te Inns bruck onderhandelingen voert. Naar verluidt vervult een der leiders belangrijke functies in de Katholieke Volkspartij en de Christelijke vakvereenigingen. Men gelooft, volgens berichten uit Oostenrijk, dat Otto en zijn twee broers, Karl Ludwig en Rudolf, zich met geheim goed vinden van de Fransche bezet tingsautoriteiten, in Oosternijk bevinden. AANVOER VAN KABELJAUW Dezer dagen wordt in Rot terdam verwacht een lading van ongeveer 1500 ton bevro ren kabeljauw uit Canada. Ter stond na aankomst zal de partij worden gedistribueerd. J7B zijn heden twee blieven gepubliceerd: een briet n.I. van Koning Leopold aan de Belgische regeering, en het ant woord dat door den Eersten Min. namens de Regeering aan den Koning daarop is gegeven. De Koning neemt in zijn brie! een zeer heldere en klare houding aan en onderwerpt zich bij voorbaat aan de uitspraak van het Belgische voik en verklaart nadrukkelijk, dat hij bij al de moei lijkheden, die hij had op te lossen en de zware vragen, die hij had te beantwoorden, te rade is gegaan bij zijn geweten. DE BMEF VAN DEN KONING In zijn schrijven van 16 Jan. constateert Leopold, dat de re geering tegen den Koning stel ling heeft genomen met een, in de Belgische geschiedenis, on gekende heftigheid. Leopold wil echter zich daar door niet laten beïnvloeden, maar hij doet twee voorstel len. Ten eerste: koning en re geering beiden zullen gelijktij dig hun dossiers publiceeren en daarmede de eenzijdigheid op heffen die de regeering in toe passing bracht toen zij haar zoogenaamd witboek openbaar maakte. Ten tweede: verlangt de Koning een uitspraak van het gebeele Belgisch volk en hij is volmaakt bereid zich bij deze uitspraak neer te leggen. Het antwoord der regeering. De regeering is van meening, dat de koning tegen de Grond wet heeft gehandejd door in België te blijven en te weigeren heen te gaan naar een geallieerd land of naar de Belgische kolo niën. De regeering is dan ook van meehing, dat zij op het voorstel van een referendum, welk voorstel reeds door de Ka mer is verworpen, niet kan ingaan. Wat betreft de publicatie van dossiers: de regeering verklaart zich bereid alsnog in haar wit boek de stukken te doen opne men, waarvan de opname den Koning gewenscht of noodzake lijk voorkomt. Wij (Red.) ontkomen niet aan den indruk, dat dit laatste voorstel van de Belgische re geering duidelijk wijst op een vrees voor de algeheele publi catie van bet dossier van Ko ning Leopold. Wij behoeven er maar even aan te herinneren hoe nog niet zoo lang geleden brieven werden openbaar ge,- maakt, waaruit blijkt dat een minister, die zich thans fel kant tegen den Koning, in de be slissende dagen van 1940 vol ledig achter den Koning stond. De eenzijdigheid van het op treden der Belgische regeering wordt langzamerhand steeds duidelijker. Het proces te Neurenberg sluit van Potsdam. Installaties gevangenisbibliotheek de groot ste moeilijkheden doordat er in de heele collectie bijna geen boek meer is dat hij niet gele zen heeft. In totaal zijn er zes honderd banden. Seyss verdiept zich thans in zijn vrije uren in reisverhalen van den Noor- schen ontdekkingsreiziger Amundsen en in wetenschap pelijk geologische verhandelin gen. Von Papen, die na Seyss de meest hartstochtelijke lezer is, houdt zich bezig met theo logische werken en dichtbun dels. Naarmate bet proces langer duurt toonen de verdachten meer belangstelling voor boe ken. Hess wiens lievelingsboek op het oogenblik „duizend en een avonturen" is, is blijkbaar ook aangegrepen door den vloed van documenten en leest r.u „het verloren document", van Gustav Freytag. Hij is wel licht in het verloop van het pro ces overtuigd dat nog niet ge noeg documenten verloren zijn gegaan. Schacht houdt zich als man van standing alleen bezig met historische filosofische wer ken. Streicher schijnt in de ge vangenis ontdekt te hebben dat Goethe bestaan heeft en las reeds 37 deelen van dezen klas- sic-us. Goering leest maar wei nig, bij voorkeur in Wester- manns monathefte. Jodl toont ook in de keuze zijner lectuur zijn bodemverbondenheid: als geboren Beier leest hij liefst boekjes over Beiersche onder werpen. Hij heeft evenals von Schirach, Frank en Rosenberg toestemming eigen boeken te hebben. Het is niet bekend of Rosenberg van deze gelegen heid gebruik gemaakt heeft om zijn „mythus" nog eens door te nemen. DE KOOPVAARDIJ OP VERJAARSVISITE Zaterdagochtend is een deputatie van de Nederiandsche Koop vaardij in het paleis Soestdijk ontvangen om Prinses Margriet, het peetekind van de koopvaardij, geluk te wenschen met haar derden verjaardag. De jarige „werke tegen" Kapitein A. J. Graffelman, voorzitter van de deputatie, sprak Prins Bernhard toe en daarna de kleine prinsesjes. Hij overhandigde Prinses Margriet een pop, voorstellende een ma troos van de koopvaardij en ook de andere prinsesjes kregen een dergelijke pop. om, zooals ka pitein Urafieiman zeide, te voor komen, dat zij teleurgesteld zou den zijn ajs zij niets kregen. Hannie, het veertienjarig doch tertje van kapitein Graixelman, bood Prins Bernhard een fraai bouquet bloemen aan met het verzoek deze te overhandigen aan H. K. H. Prinses Juliana, die helaas verhinderd was bij de ontvangst aanwezig te zijn. De deputatie besiond uit zee lieden uit alle rangen, uitge zocht door het Min. van Scheep vaart en gekozen uit verschil lende reeaerijen. Lij behooren aden tot die zeelieden, die ge durende vijf jaren oorlog de Oceanen bevaren hebben in dienst van de geallieerden. Ge durende de ontvangst bewogen de drie prinsesjes zich vrij en ongedwongen tusschen de leden van de deputatie en vooral prin ses Beatrix met haar guitige opmerkingen zorgde voor een vroolijken noot. Toen het doch tertje van kapitein Graffelman de prinsesjes om handteekenin- gen verzocht in haar poëzie album, leidde prinses Beatrix de hand van haar jongste zusje. Het ging echter heel moeilijk, omdat zooals de Prinses Beatrix zeide, ke kleine Margriet zoo te- genwtrkte. De drie prinsesjes, die zich opgetogen over de ma rinepoppen toonden, zaten er daarna knusjes samen mee te spelen. WEERBERICHT. Tot Dinsdagavond: Weer daling van temperatuur, onder invloed yan de matige, in het Noorden van het land tijdelijk krachtige wind tus schen Oost en Zuid-Oost. Afne mende bewolking. Overigens droog. 10.000 BOETE VOOR A-SOCIAAL MAN. Voor den tuchtrechter had zich te verantwoorden de 29- jarige caféhouder W. K. te Groningen. Deze man. die vóór den oorlog een melkwijk be diende, had in den hongerwin ter in Maart 1945 aan eenige menscheri uit Amsterdam twee mud tarwe verkocht voor 900 en ty2 kg. gort voor 15. De getuige P. J. Kapteyn te Amsterdam bevestigde, dat K. hem de tarwe en de gort voor de vermelde prijzen had aan geboden. De raadsman achtte de zaak van de tarwe niet be wezen, althans was z. i. K. slechts tusschenpersoon geweest De tuchtrechter vond dit een zaak van bijzonder ernstig ka rakter. Hij veroordeelde K. tot betaling van een bedrag van 10.000.— ENCYCLIEK OVER ROETHENIE. De „Osservatore Romano" heeft een encycliek gepubli ceerd, waarin den driehonderd- vijftigsten verjaardag van de Roetheensche Kerk in den schoot der Katholieke Kerk wordt herdacht. De Encycliek bestaat uit drie deelen. Het eerste deel beschrijft in groote trekken de geschiedenis van de vereeniging van de Katholieke Kerk met de Roetheniërs. Het tweede deel somt de weldaden op, welke het Roetheensche volk uit die vereeniging heeft geput. Het derde deel werpt een licht op den „bedroevenden staat" waarin de Roetheensche Kerk zich heden ten dage be vindt. "*De Encycliek zegt o.a.: „Zoo als men weet heeft de patriarch van Moskou, Alexis, onlangs in een brief aan de Roetheensche Kerk openlijk afvalligheid van de Roetheensche Kerk jegens ae Katholieke Kerk aangepre zen. Dit gebeurt op een oogen blik, dat men in de internatio nale assemblee zeer hoog op geeft over de vrijheid van gods dienst, terwijl deze in Roethenië genegeerd wordt.' De Paus richtte zich tot God, opdat hij den storm tot beda ren zal brengen en spoort tot dat doel de bisschoppen en ge- loovigen aan te bidden en boete te doen, opdat de Roetheensche Kerk opnieuw haar vrijheid te- rugvinde. BON 04 LEDER AANGE WEZEN. Bon „04 leder" der lederkaart is aangewezen voor het doen repareeren van schoenen met een hoeveelheid van 25 gram leder en/of rubberzolen en-hak- kenmateriaal. Men moet dezen bon eerst bij een schoenherstel ler inleveren, wanneer deze verklaart de reparatie binnen ca 14 dagen uit te kunnen voe ren. Bon „04 leder" blijft geldig en kan in combinatie met reeds aangewezen of nog aan te wij zen bonnen voor schoenrepara tie worden gebruikt. WIE KRIJGEN KLOMPEN? Het C. D. K, deelt mede, dat ook arbeiders in onderstaande bedrijven voor klompen in aan merking komen: aardappelmeel fabrieken, chemische wassche- rijen, distilleerderijen, fruit- en .groenteverwerkende industriën, gasfabrieken, glasfabrieken, koelhuisindustrie, kunsthoning- en stroop fabrieken, oliefabrie- ken, pannenfabrieken, papierfa brieken, ruw-ijsfabrieken, scheepswerven, slachters in vleeschwarenfahrieken, slagers, steenhouwers, steenzetters, sto kers. suikerfabrieken, teerbe- drijven, textielfabrieken, vis- schers, visohbakkerijen, visch.- hallen, vischconservenfabrie- ken, visehbedrijven, vischrooke- rijen. vlasbewerkers, ijzergiete rijen. De Weensche „Hof- burg" is door de Russen bezet. Over de breede, barokke trappen komen en gaan Russische offi cieren en in de tot bu reaux ingerichte zalen verdringen zich allerlei menschen. Maar als men de „Hofkapel" nadert dan hoort men zuivere jongensstemmen.... een Mis van Schubert zin gen. Weer staat Pater Smitt voor de „Wiener San gerknaben", weer diri geert hij dit prachtige jongenskoor. In 1938 werd Pater Smitt door de Gestapo gevangen genomen, maar na eenige weken zag hij kans om te ontsnappen ca dook onder. Na de bevrijding van Oostenrijk kwam hij weer voor het voetlicht en de geallieer de autoriteiten gaven hem alle medewerking tot weder-oprichting van bet wereldberoemde koor. Zoo repeteeren temid den van Russische, Fransche, Amerikaan- sche en Engelsche bezet tingstroepen de „Wiener Sangerknaben" om straks Oostenrijks roem weer overal uit te zingen. Pater Jozef Smitt werd in al zijn oude rechten hersteld. In den zomer vau 1946 zal hij met zijn „Sangerkna ben" een groot hotel betrekken, dat vroeger ook tot zijn beschikking stond en waar zijn jon gens alle werkzaamhe den verrichten. Ze hou den de kamers van de gasten in orde, dienen aan tafel, poetsen schoe nen. halen koffers en verrichten alle mogelijke andere werkzaamheden. 's Morgens wordt er gerepeteerd en deze re petities mogen de gas ten van het hotel bij wonen. Tweemaal in de week geven de „San gerknaben" een concert in de hall van het be tel en 's avonds wordt er gedanst op de mu ziek die het orkest der „Sangerknaben" ten ge- hoo.e brengt. Zoo verdienen de jon gens hun kost en Pater Smitt hoopt uit hen prachtige musici te vor men.

De Burcht | 1946 | | pagina 2